Tiskové zprávy

Exhumation | New album details revealed

23. února 2015 v 12:56 | H.
Exhumation | New album details revealed

Release name: OPUS DEATH
Release date: 1th APRIL 2015 (Europe/USA) , CD & DIGITAL DOWNLOAD, LP EDITION LATER 2015 via Dunkelheit Produktionen
Pre-order: http://dunkelheitprod.bandcamp.com/album/opus-death

Now EXHUMATION's second opus is ready, and it is colder and more pitiless than the first release. Still it relies on its Eastern Asian roots; but now they are buried underneath a thick layer of classical Death Metal which has an uncanny resemblance to the Black Metal of the late 80s.

Tracklisting for EXHUMATION's Opus Death
1. Soul Wanders
2. Upon Our Hordes
3. Witching Evil
4. Possessed
5. The Sleeping Darkness
6. Graveyard Alike
7. Labyrinth of Fire
8. Ironheart
9. Hymn of Death
10. Lullabyss

MORE INFO:

[tisková zpráva]

Funerary Bell | New EP details revealed

21. února 2015 v 15:30 | H.
Funerary Bell | New EP details revealed

Finnish occult black metal band Funerary Bell releases new EP four years after their debut album "The Coven" (2011). EP titled Graveyard Séance will be released on May 4th 2015 by Saturnal Records which marks the first release spawned from the bands recent signing to the label's roster. The band is already working on with their second full-length which will be also released by Saturnal Records later on. Expect nothing but relentless occult black metal from Finland which ethos draws from horror, mysticism and 90's black metal.

Tracklisting for FUNERARY BELL's Graveyard Séance
1. Afterlife On Earth
2. Eleanor's Garden

MORE INFO:

[tisková zpráva]

Caelestia released an official music video for the track "Beneath Abyss"!

21. února 2015 v 9:10 | H.
Caelestia released an official music video for the track "Beneath Abyss"!

Caelestia is proud to present the official video for the title track "Beneath Abyss" of the same-titled album, out by Finnish label Inverse Records on February 16th, 2015. The video was directed by renowned German director Matthias Kollek (Kreator, Lacrimosa etc), and was shot on location in southern Germany. Enjoy it loud....!!

Video "Beneath Abyss": http://youtu.be/MrjufUVz-TM


[tisková zpráva vydavatele]

Hellenic Darkness Festival 2015 – ROTTING CHRIST a další bojovníci z Řecka opět v Praze!

20. února 2015 v 22:08 | H.
Hellenic Darkness Festival 2015 - ROTTING CHRIST a další bojovníci z Řecka opět v Praze!

MetalGate vás zve na řecký metalový večer, na němž se po dvou letech opět představí line-up tří kvalitních spolků ze země bájí a mýtů, doplněný o dvojici českých vyznavačů temnoty.

První ročník festivalu v roce 2013 měl obdobné, divácky úspěšné schéma a dva z tehdejších účastníků uvidíte i v ročníku 2015. Muzikanti i diváci si první řecký večer velmi užili a tak je tady jeho druhé pokračování.

Hlavní hvězdou celé akce bude athénská čtveřice ROTTING CHRIST, stálice světové metalové scény a jedna z nejdéle hrajících black metalových kapel vůbec, kterouurčitě není třeba podrobněji představovat. Těšte se jak na skladby z aktuálního alba "Κατά τον δαίμονα εαυτού", tak na osvědčené hitovky.

Headlinera bude mocně podporovat řecká black metalová legenda VARATHRON, která za více než čtvrtstoletí své existence vytvořila silný kult. Pro pochopení určujících rysů řeckého black metalu si stačí poslechnout "The Tressrising of Nyarlathotep" a je jasno. Kapela právě v těchto dnech vydává nové album "Untrodden Corridors Of Hades" a v Praze se tak představí s novým materiálem a v plné formě.

Dvojici temných řeckých hrdinů doplní pagan/black metaloví pohani KAWIR, nabízející klasicky pojatý temný pohanský metal, plný mytických bytostí a bohů, interpretovaný s úctou k žánru i k řeckému prostředí. Jedna z nejlepších pohanských kapel současnosti.

Českou stopu v helénské temnotě představují dvě zajímavé kapely. První je melodic blackened deathová formace SECRET OF DARKNESS. Ta,stejně jako Rotting Christ, bude na akci vystupovat již podruhé. Tím ale podobnosti nekončí. SoD, podobně jako Varathron, také vydají koncem letošního roku novou desku "Neotericus Universum".

Pětici doplní druhý český zástupce, vítěz letošního ročníku MetalGate Masscre, českobudějovičtí DESIRE FOR SORROW. Tato melodic blacková smečka svá koncertní vystoupení opírá (kromě velice kvalitní hudby) o pohledné pódiové show, takže hned úvod festivalu potěší oko i ucho návštěvníka.

Helénská temnota se začne šířit v pražském klubu Nová Chmelnice v sobotu 28. února 2015. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v síti Ticketstream a na MetalGate e-shop za 300 Kč. Vstupné na místě pak činí 350 Kč. Brány klubu se otevřou v 18:00, první apoštol temnot vystoupí úderem sedmé hodiny. Těšíme se na vás!


[tisková zpráva pořadatele]

INFERNAL WAR premiere new track

20. února 2015 v 17:58 | H.
INFERNAL WAR premiere new track

Polish extreme black/death metallers INFERNAL WAR premiere a brand new track titled "Into Dead Soil". It is the first song to be released from the band's upcoming full-length album "Axiom". The track is available for listenening at this link:

http://youtu.be/-gazZEbkoGg

Featuring 11 new tracks, "Axiom" will be launched on April 17th in Europe and April 21st in North America via Agonia Records.

"Axiom" was recorded, mixed and mastered in No Solace Studio with M. (Mgła/Kriegsmaschine), who also guest appears on the album on vocals. The 11 new songs on "Axiom" clock in at around 42 minutes. The album cover was created by Mentalporn.

Tracklist:
I. Coronation
II. Militant Hate Church
III. Into Dead Soil
IV. Paradygmat
V. Nihil Prayer
VI. The Parallel Darkness
VII. Transfigure
VIII. Eater Of Hope
IX. Camp 22
X. No Forgiveness
XI. Axiom

On the new material, the band commented: "Axiom is the essence of Infernal War. At the same time, it's not a copy of our previous works. The new material is more mature, diversified and bloody uncompromising. It's very grim, both musically and lyrically. We have no doubt, that Axiom is our crowning achievement".

"Axiom" will be available in: slipcase CD, 12" gatefold LP with booklet, 12" silver LP (limited to 150 hand-numbered copies), 12" die-cut picture LP with booklet (limited to 300 hand-numbered copies) and digital formats.

Pre-orders are available HERE.

Line-up:
Herr Warcrimer - vocals
Zyklon - guitars
Triumphator - guitars
Godcrusher - bass
Stormblast - drums


[tisková zpráva vydavatele]

THE UNCHAINING got signed again with Behemoth Productions!

20. února 2015 v 13:34 | H.
THE UNCHAINING got signed again with Behemoth Productions!

THE UNCHAINING after the release of the second album "Ruins at Dusk" under Behemoth Productions (2014) rejoin with Behemoth Productions for the release of the new fourth album "Ithilien".

"Ithilien" out on CD and digital worldwide next 6 Aprile 2015.

The Unchaining is a one-man band of Gorizia (Italy) dedicated to epic / atmospheric black metal.

The stylistic evolution of the project takes shape in this fourth album entitled "Ithilien", characterized by soft but also epic and disruptive atmospheres.

This album is inspired by the novels of Tolkien, clear source of inspiration for some of the band's previous work.

Another, but no less important component of inspiration is nature, teacher and metaphor of introspection.

Musically the inspiration comes from the modal music and medieval, that merging with black metal sound transports the listener to ancient scenarios, accompanies him through mythological lands and unspoiled nature.

Produced, Mixed and Mastered By Giovanni Indorato at Cyber Ghetto Studio.

Tracklist:
1. The Thousand Caves
2. The Eyes of the Forest
3. Fires Upon the Peaks
4. Through the Wild Lands
5. Defending the Citadel
6. Dawn
7. Towards Ithilien


[tisková zpráva]

Světová hudební legenda Lynyrd Skynyrd poprvé v ČR!

20. února 2015 v 11:39 | H.
Světová hudební legenda Lynyrd Skynyrd poprvé v ČR!

Slavná floridská kapela Lynyrd Skynyrd vystoupí v Plzni. Stane se tak v pátek 1. května 2015 v rámci oslav 70. výročí osvobození Plzně americkými vojsky. Před samotným koncertem vystoupí nejlepší česká kapela tohoto žánru, kterou je Žlutý pes. Že jde o opravdový hudební svátek, o tom svědčí i fakt, že se jedná o historicky první vystoupení Lynyrd Skynyrd nejen v ČR, ale také v celé východní Evropě. Koncert je zároveň dárkem fotbalového klubu Viktoria městu Plzni.

Půl století si museli čeští fanoušci počkat, aby mohli vidět svou oblíbenou kapelu naživo. Ta vznikla v Jacksonville na Floridě v létě 1964 a do povědomí celého světa se dostala v sedmdesátých letech díky hitům jako "Free Bird" (jedno z nejlepších kytarových sól světa) nebo "Sweet Home Alabama". Skladby kapely Lynyrd Skynyrd zazněly i v kultovním filmu "Forrest Gump" nebo oblíbeném sitcomu "Jmenuji se Earl".

Dva významné okamžiky

A proč zrovna 2015? Letos jsou nasnadě hned dva velké důvody. Plzeň se stala Evropským hlavním městem roku a zároveň letos oslaví 70. výročí osvobození města americkou armádou. To jsou pádné důvody k výjimečnému programu. A tím koncert Lynyrd Skynyrd rozhodně bude!

Předprodej vstupenek v sítích Ticketportal, Ticketpro, Tickertart, Eventim, Plzeňská vstupenka a na webu www.mastersofrock.cz.

O Lynyrd Skynyrd

Všechno začalo v létě 1964 v Jacksonville na Floridě. Studenti Ronnie Van Zant (zpěv), Allen Collins (kytara), Gary Rossington (kytara), Larry Junstrom (baskytara) a Bob Burns (bicí) začali hrát pod názvem "My Backyard". Inspirací jim byly britské legendy jako The Rolling Stones nebo The Beatles a vliv na jejich tvorbu mělo i jižanské blues. Cesta k dnešnímu a světově proslavenému jménu Lynyrd Skynyrd nebyla jednoduchá. Od "My Backyard" přes "Percent" či "Noble Five" až po "Leonard Skinnerd".

Poslední zmíněné vychází ze jména basketbalového trenéra členů skupiny, který je šikanoval kvůli dlouhým vlasům. Tehdy totiž jejich škola zakazovala studentům vlasy dotýkající se školní uniformy. A to už byl jen krok k současnému jménu, typicky jižanské verzi ve tvaru "Lynyrd Skynyrd".

Následovalo hvězdné období, které talentované muzikanty vyneslo mezi světové kapely. V sedmdesátých letech vznikly jejich nejznámější hity - "Free Bird" a "Sweet Home Alabama". "Free Bird" se dokonce dostala na třetí příčku v seznamu nejlepších kytarových sól časopisu "Guitar World".

V roce 1977 však došlo k tragédii, která kapelu na deset let umlčela. Dne 20. října zemřeli při leteckém neštěstí v Mississippi tři členové Lynyrd Skynyrd - Ronnie Van Zant, Steve Gaines a Cassie Gaines.

Na hudební scénu se kapela vrátila v roce 1987 a vystřídala se v ní celá řada hudebníků. Jejich písně zazněly v kultovním oscarovém filmu "Forrest Gump" nebo oblíbeném sitcomu "Jmenuji se Earl". V roce 2006 se kapela dočkala uvedení do hudební síně slávy - Rock and Roll Hall of Fame.

[tisková zpráva]

DEMONICAL detail new EP

20. února 2015 v 9:29 | H.
DEMONICAL detail new EP

Unstoppable Swedish death metal unit DEMONICAL, return this spring with a brand new EP. Titled "Black Flesh Redemption", the release is scheduled for April 24th in Europe and May 5th in North America via Agonia Records. The cover artwork created by Kontamination Design is available for viewing below.

Produced and mastered by vocalist Sverker Widgren, the four-track new EP was recorded in two studios: Amplified (drums) and Wing (rest of the instruments) between January and February, 2015.

The first new tracks since the release of the acclaimed "Darkness Unbound" album (2013), deliver the ravishing sounds of HM-2 and razorsharp chants of Stockholm-style death metal darkness.

DEMONICAL commented further on the new EP by saying: "Basically the new material continues where Darkness Unbound left us, however, with a slightly new course to explore when it comes to the musical and visual formula of the band. But all you loyal followers - old and new - rest assure, we are still talking about the finest form of pitch black old-school Stockholm-style death metal that will hit you viciously and victoriously bringing you one step closer to a cleansing redemption".

"Black Flesh Redemption" will be available in:
- digipack MCD;
- 12" black MLP (limited to 700 copies);
- 12" silver MLP (limited to 200 hand-numbered copies);
- 12" gold MLP (limited to 100 hand-numbered copies);
- digital formats.

"Black Flesh Redemption" tracklist:
1. Cursed Liberation
2. Drown in Flames
3. Throne of Perdition
4. To Become the Weapon

DEMONICAL tour dates:
30.04 (GER) Greifswald - Klex (with Gehenna)
01.05 (GER) Bitterfeld - Festung (with Gehenna)
02.05 ((NL) Leeuwarden - Poppodium Romein (with Gehenna)
03.05 (NL) Rotterdam - Baroeg (with Gehenna)
04.05 (BEL) Waregem - Gasolina (with Gehenna)
05.05 (GER) Weinheim - Cafe Central (with Gehenna)
06.05 (GER) Aalen - Rock It (with Gehenna)
07.05 (CZE) Prague - Modra Vopice (with Gehenna)
08.05 (POL) Poznan - Club U Bazyla (with Gehenna)
09.05 (GER) Erfurt - From Hell (with Gehenna)
13.06 (RO) Bucharest - Metalhead Meeting Festival
04.07 (AT) Scharnstein - Sick Midsummer Festival
12.08 (GER) Dinkelsbühl - Summer Breeze Festival
13.08 (GER) Barth - Barther Metal Open Air


[tisková zpráva vydavatele]

Stíny plamenů, Cruadalach, Llyr, Self-hatred - 20.2. - Papírna Plzeň

19. února 2015 v 23:52 | H.
Tento pátek by vaší pozornosti neměla uniknout následující událost plzeňského kulturního života. Zrekonstruovaná budova bývalé Papírny dává o sobě vědět stále více, v poslední době byla dějištěm velmi zajímavých akcí a koncertů různých žánrů. To se nezmění ani do budoucna, ba naopak. První ze série metalových akcí vypukne již 20. února. Hrát se bude v patře tohoto jedinečném prostoru. Koncertní sál je ohraničen černými závěsy, které ve svých útrobách přivítá kapely LLYR, CRUADALACH, STÍNY PLAMENŮ a SELF-HATRED.

Plzeňskou stálici LLYR, která prošla dlouhým vývojem, není třeba domácímu publiku vůbec představovat. K death/doomovému základu postupem času přibyly i progresivnější prvky. Ty pramení hlavně z příchodu bubeníka Mártyho a následně i Luboše Samka na postu kytary. Znát ho můžete i jako bubeníka ve skvělém progresivním hard rocku HIGH GAIN. Pokud nechcete čekat na jejich vystoupení v rámci CZECH DEATH FESTU, neměli byste přijít do Papírny pozdě - začnou krátce před osmou hodinou. Hrací časy se celý večer budou striktně dodržovat.

Po dlouhé době se do Plzně vrátí pražská smečka CRUADALACH. Tenhle živelný mix folku a metalu má na kontě aktuální desku "Rebel Against Me". Ta je podpořena i výborným klipem Life-Worshipping Bastards. Klan CRUADALACH má za sebou spoustu turné po celé Evropě, hraní na prestižních festivalech a jejich živá extempore dokáží nechat chladným jen málokoho.

STÍNY PLAMENŮ jsou bezesporu kultovním jménem plzeňského metalového undergroundu. Osobnost Lorda Morbivoda je dobře známa i z UMBRTKY, TROLLECH, WAR FOR WAR, či QUERCUS. Nejen proto je jeho osobnost zachycena na plakátu této akce přímo v koncertním prostoru Papírenského patra. Těšit se můžete i na skladby z poslední desky "Propadlé vody", kterou bude možné koupit i přímo u stánku jejího vydavatele Nasphyr.

Celý večer zakončí doom/depressive blackoví SELF-HATRED. Kapela je složená z části členů personálně propojených s ET MORIEMUR a muzikantů, kteří se objevili v kapelách, jako jsou třeba DISSOLVING OF PRODIGY, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, či GOLD OF ATHANOR. Jde o zachování odkazu staré české doom metalové školy a vytvoření pohlcující atmosféry, která je v jejich hudbě tím nejdůležitějším prvkem.

Nenechte si ujít toto představení plzeňské scény s podporou pražských Cruadalach. Tímto se začíná éra koncertů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

FB Událost:

Nejbližší chystané akce v Papírně:
28.02.2015 - BREATHING THE BOTTOM, EXPECT ANYTHING (FRA), BURIED SIDE (CHE)
03.04.2015 - NEGURA BUNGET (ROM), PANYCHIDA, GRIMEGOD (ROM), NORTHERN PLAGUE (PL)
27.04.2015 - ACID WITCH (USA), BONEHUNTER (FIN), ACID ROW

[tisková zpráva]

My Own Ghost: New music video "Silence" out now!

18. února 2015 v 12:03 | H.
My Own Ghost: New music video "Silence" out now!

Since the release of their debut album LOVE KILLS, My Own Ghost have kept busy. The songwriting and recording for their second album is already in progress and they've recently signed with Red Lion Music, a booking agency from Germany.

A few days ago they've released their very first, official videoclip to their second single SILENCE. The video was filmed and edited by Tom Jungbluth, a young and talented Luxembourgish photographer who's already worked with Sean Paul, Kendrick Lamar, Snoop Dogg... to name just a few. In the video the actors Anouck Leuchter, Yannick Stein and Morgane Bidaine tell the story of a seemingly happy family on the edge of break-up. A story of betrayal, hurt, loneliness and unspoken words, that is seen and lived everyday over the whole world. The members of My Own Ghost do not appear in the video, because they wanted to put forward the message and the atmosphere of SILENCE. Furthermore the video is kept in black and white to accentuate the emotions.

Video can be seen in this location http://youtu.be/48Qgw8V6fF4

More info:

[tisková zpráva vydavatele]

Lychgate - New Track Released, New Album Announced

18. února 2015 v 8:01 | H.
Lychgate - New Track Released, New Album Announced

The apocalyptic black metal unit Lychgate has unveiled a new track, entitled "Letter XIX" from their impending new album. The song is track 5 from the band's second effort, An Antidote For The Glass Pill, which will debut on deluxe vinyl, CD, and digital formats through Finnish/USA label Blood Music in early 2015.


From the label: "An Antidote For The Glass Pill is the ceremonial, liturgical brother of Esoteric and features Greg Chandler (Esoteric's frontman and founding member) on guitar, vocals, and engineering duties. The record is also perhaps the only black metal album in history that features full accompaniment by a professional church pipe organist throughout.

"We've been tracking the progress of this album from raw demos to polished finale and can attest that this was an incredible labour-of-love and also a work of painstaking genius. This is the rare kind of album that will actually give you goosebumps."


[tisková zpráva]

HYPOTHERMIA reveal cover artwork and details of new album "Svartkonst"

17. února 2015 v 20:21 | H.
HYPOTHERMIA reveal cover artwork and details of new album "Svartkonst"

Swedish occult rock/black metal outfit HYPOTHERMIA, featuring ex-members of Lifelover and members of Kall, have revealed details of their upcoming studio album. The recording is titled "Svartkonst" and it will be released on May 15th in Europe and May 19th in North America via Agonia Records. Cover artwork can be seen below.

"Svartkonst" has been recorded with the intention of giving more depth to the music itself, and allowing the listener to engage with the album's escalating atmosphere on a more personal level.

The offering has been divided over five compositions and features a guest appearance of the violinist, E.B.

Tracklist:
01 - Invokation
02 - Svartkonst
03 - Efterglöd
04 - Regnvals
05 - Vy

The new album will be released in: regular jewelcase CD, ekopack CD (limited to 1000 copies), gatefold black LP, gatefold picture disc LP (limited to 200 hand-numbered copies), green/black haze LP (limited to 150 hand-numbered copies) and in digital formats.

HYPOTHERMIA was founded in 2001 as a means to channel negativity and manifest it in audial form. "Following ancient traditions carried in spirit and blood, through wanderings and introspective journeys a communion with a deity of the void is formed" - comments the band.

The mysticism of HYPOTHERMIA is characterized by its highly ritualistic compositions, which are conducted in shamanistic trances of minimalism, and binding their followers in its meditative spell. Always recorded live, sharing with the world something honest and unique.

After being active for thirteen years the constellation of HYPOTHERMIA that has evolved through the years from a duo to a trio, will be stepping further out of obscurity by slowly evolving to an orchestra.

The band is:
Kim Carlsson - vocals/guitars
Richard Abrams - drums
Hans Cools - guitars

Upcoming shows:
Helvete Metal Club, Oberhausen (GER) - Feb 20th
JUZ, Moormerland (GER) - Feb 21st
Vera, Groningen (NL) - Feb 22nd
Bunker, Sala de Conciertos, San Luis Potosi (MEX) - April 10th
Multiforo Cultural Alicia, Mexico City (MEX) - April 11th


[tisková zpráva vydavatele]

Vychází 62. číslo Pařátu

17. února 2015 v 9:34 | H.
Vychází 62. číslo Pařátu

Výdrž, dlouhověkost, odhodlání, kvalita… dvacet dalších superlativů by nestačilo k popisu NAPALM DEATH. Prostě legenda, kterou konečně vítáme i na titulní straně Pařátu.

V předchozích čtyřech číslech jsme vydali alba kapel majících na zádech minimálně dva křížky. Tentokrát dochází na "neposkvrněnou" formaci GUTTER SLUT, hrající svižný a taneční grindcore. Ke dvaceti letům se dopracovali SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, ještě dál jsou LIVIDITY, PRIMORDIAL, ANCIENT RITES nebo koneckonců také IN THE WOODS…, kteří na letošek ohlásili comeback. Dvacet let si také připomínáme od edice prvotiny MOONSPELL. Jejímu původnímu obalu na velkém formátu jsme nemohli odolat. Stejně tak zpěvačce THE AGONIST nebo představě, že R-E-T svoje místo na plakátu pojmou také jako setkání s bývalými spoluhráči. Plakát SEPTICFLESH pro vás vytvořil přímo Seth, jemuž "ukrást" čas na rozhovor nebylo vůbec jednoduché.

Opět jsme se vypravili i do pro metal netypických zemí. Zástupce metalové scény z Botswany a Pakistánu vítáme na stránkách Pařátu poprvé. To Brazílie rozhodně není "exotickou zemí", ale uznejte, tři pohledné dívky řezající thrash metal, to tady dlouho nebylo. Pokud vůbec kdy bylo. NERVOSA! Původem z Brazílie je také Iggor Cavalera, který v našem "horkém křesle" vystřídal svého bratra.

Kompletní obsah nového Pařátu a veškeré další informace najdete na www.paratmagazine.com

[tisková zpráva vydavatele]

UK Death Thrashers Arceye Premiere New Video 'The Storm'

16. února 2015 v 18:34 | H.
UK Death Thrashers Arceye Premiere New Video 'The Storm'

2013 saw UK death thrashers make waves with the release of their second album At First Light but with things slowing down late last year the band have struck again out of the blue with a premiere of a brand new music video, 'The Storm', taken from At First Light.

Check It Out Right Here!
http://youtu.be/sbMVO4b7T1c

'The Storm' was shot in a barley field in the bands home stamping ground on the Shropshire/Powys borders and directed by Tom Bohan and vocalist/bass player Al Llewellyn.

Al comments, "We chose a field in this location purely for the tree being the main focus of the shoot. It was filmed by Tom Bohan and Andrew McKee. 'The Storm' is our take on the end of the world/apocalypse theme based on the 21/12/12 (XXI XII MMXII) Mayan Calendar prediction (which never happened). It also talks about our fascination as a race in our own extinction and if it's coming the fact we can't do anything about it except 'take our chance to whisper in the calm before the storm'."

At First Light was released 7th August via Hostile Media and gained the band mass attention from the media. Hailed as "...something special, different and brilliant..." and, "the start of something very big!" by Metal Rules.

Thrash, death and a hint of prog; Arceye have pulled out all the stops delivering a record that is not only extreme but melodic, interesting and very accessible.

Kerrang Magazine said, "Arceye play fresh thrash on their own terms", while Metal Hammer added, "The entire band seem to be firing on all cylinders!!!"

Watch 'I Silently Wait'
http://youtu.be/948HK10llUE

Watch 'Brother Disarmed'
http://youtu.be/Fm4iMAxaMkQ

www.arceye.co.uk
www.facebook.com/arceye

[tisková zpráva]

IUMENTA to release first studio album, tour announcement

16. února 2015 v 10:37 | H.
Norwegian death metal band IUMENTA to release first studio album, and tour announcement.

Release date: 10th of April 2015
Genre: Death Metal
Album name: BLOOD RED
Country: Norway
Label: NONE
Released online and for worldwide shipping.

The album, BLOOD RED, is well balanced with brutallity and melodics, giving the nordic scene an album that does not soley rely on blast beats, and and black metal riffing. Since the release of the last EP, several members have been changed out in the band, and now the line-up is solid as ever. On top of that, members from legendary band TRAUMA features on the album.

TRAUMA will also be seen with IUMENTA at release concert 10th of April 2015. Location: TRIBUTE, Sandnes, Norway.

Tracklist:
Blood Red
Clone Creatures
Run
Ripper
Point Of Beauty
Outro
7 tracks, ~ 26 Min playtime

Tour announcement
IUMENTA will headline underground scenes throughout BELGIUM, FRANCE, SPAIN, PORTUGAL. Local support acts. Dates to be announced, but within September/October.

Extra notes:
IUMENTA was originally founded by Wojciech "Czyzyk" Czyzewski in Poland, 2008, as Silence of Death. Musicians from C-4, Corosion Of the Backbone, Radio-VIdeo, Opus Profanum, Astaroth, SAINC, could be assiciated with the band.

In 2010 Silence of Death turned into IUMENTA. Wojciech relocated to Norway, and a new line-up was arranged.

March 2013, debut EP "THREE RIFFS" was released independently. In 2014 second guitarist disbanded, and vocalist changed.

Current members:
Vocals - Kristian Vetland Wangberg
Guitar - Wojciech Czyzewski
Bass - Krisztián Kovác
Drums - Jorgen Thele

Contact: Iumentaband@gmail.com

[tisková zpráva kapely]

Marquee Records Set To Reissue Cult Classic - Sentinel Beast 'Depths of Death'

15. února 2015 v 14:37 | H.
Marquee Records Set To Reissue Cult Classic - Sentinel Beast 'Depths of Death'

Originally released in 1986 via Metal Blade in USA and in The Netherlands via Roadrunner Records, Sentinel Beast's classic debut Depths of Death will emerge from the crypts of old school thrash. On 2nd March 2015 Irish label Marquee Records will unleash this thunderous beast of an album.

Check Out 'Dogs Of War' Here!
http://youtu.be/Za2nSMSvEfA

Although they have been largely overlooked by most mainstream-leaning heavy metal historians, the cultists who truly live and breathe the old-school stuff wave the flag of Sentinel Beast.

Led by female vocalist Debbie Gunn, Sentinel Beast formed in Sacramento, California, in 1984 with bassist Michael Spencer, drummer Scott Awes, and guitarists Greg Williams and Jerry Frazier fleshing out the lineup. The group wedded the melodic yet aggressive flair of NWOBHM bands such as Angel Witch and Cloven Hoof with the propulsive rhythmic attack favoured by the early thrash movement. After recording three demos in their first couple of years together, Sentinel Beast started gaining a buzz within the underground metal community, with Slayer's Kerry King and Omen's Kenny Powell becoming two of the group's loudest cheerleaders. But Sentinel Beast's biggest champion was Brian Slagel, the founder and CEO of Metal Blade Records, the Southern California-based label that helped launch the careers of heavy metal icons like Metallica, Voivod, Cannibal Corpse, and the aforementioned Slayer. Slagel would go on to sign Sentinel Beast to his then fledgling label, further cementing the already growing reputation as one of North America's most promising speed metal acts. With guitarists Barry Fischel and Mark Koyasako replacing Williams and Frazier, a revitalised Sentinel Beast entered Track Record studios in North Hollywood with famed producer Bill Meteyor (D.R.I., Sacred Reich) to record their debut album, Depths of Death.

Released in 1986, the album found the quintet delivering on the promise of their demos. Blistering thrash assaults like the opening title track and 'Evil Is the Night' compliment the moodier cuts that also appear on the album including the instantly memorable 'The Keeper.' A faithful cover of Iron Maiden's 'Phantom of the Opera' also proves to be a fine addition to the album, paying tribute to one of Sentinel Beast's spiritual brethren.

Despite sharing the stage with artists like Megadeth, Motörhead, and Exodus, Sentinel Beast would go on to break up after Spencer left the fold to replace Jason Newsted in Flotsam & Jetsam, who himself had quit his band to join Metallica after the death of Cliff Burton. After Sentinel Beast split up in 1987, Gunn moved to Chicago to front Znowhite, eventually relocating to Europe to join the all-female thrash outfit, Ice Age.

After lying dormant for 20 years, Sentinel Beast awoke in 2007 with Gunn again leading the charge. Since then, the band has toured Europe and Mexico, and released the RisenDemo EP (2009), and a compilation of material from the '80s called Up From The Ashesvia StormSpell Records. Still a commanding live act, Sentinel Beast continues to floor audiences throughout the world on both large festival stages and inside sweaty heavy metal clubs.

Pre-Order Depths of Death HERE

Sentinel Beast On Facebook

[tisková zpráva]

TASTE OF ANARCHY TOUR 2015 / 11. 3. 2015 / Eurocentrum Jablonec nad Nisou

15. února 2015 v 13:07 | H.
TASTE OF ANARCHY TOUR 2015 / 11. 3. 2015 / Eurocentrum Jablonec nad Nisou

Nasty (B)
Lionheart (USA)
Cruel Hand (USA)
Desolated (GB)
Coldburn (D)
Havenside (USA)

Akce začíná ve 20 hodin.

Vstupenky na koncert jsou již v prodeji v pokladně Eurocentra: 290 Kč (http://www.eurocentrumjablonec.cz/akce/predprodej-vstupenek),
v síti Ticketstream: 313 Kč (http://www.ticketstream.cz/pls/czech/dls.dls_by_event_tr?event_id=110968&code=TICKET&language=2).
Vstupné na místě v den akce: 350 Kč, ZTP: 175 Kč.

Více informací naleznete zde: http://www.eurocentrumjablonec.cz/akce/program-akci/#news-4586
Plakát k akci je uveden jako příloha a také zde: http://www.eurocentrumjablonec.cz/images/toa_2015.jpg
Nový profil akce na Facebooku je uveden zde: https://www.facebook.com/events/1543954922529711/

[tisková zpráva pořadatele]

INFERNAL WAR detail first album in 8 years, "Axiom"

14. února 2015 v 10:41 | H.
INFERNAL WAR detail first album in 8 years, "Axiom"

After revealing the new album cover in December, Polish extreme black/death metal beasts INFERNAL WAR have unveiled further details on their long-awaited 3rd studio instalment entitled "Axiom". Featuring 11 new tracks, the release will be launched on April 17th in Europe and April 21st in North America via Agonia Records.

"Axiom" was recorded, mixed and mastered in No Solace Studio with M. (Mgła/Kriegsmaschine), who also guest appears on the album on vocals. The 11 new songs on "Axiom" clock in at around 42 minutes. The album cover was created by Mentalporn.

Tracklist:
I. Coronation
II. Militant Hate Church
III. Into Dead Soil
IV. Paradygmat
V. Nihil Prayer
VI. The Parallel Darkness
VII. Transfigure
VIII. Eater Of Hope
IX. Camp 22
X. No Forgiveness
XI. Axiom

On the new material, the band commented: "Axiom is the essence of Infernal War. At the same time, it's not a copy of our previous works. The new material is more mature, diversified and bloody uncompromising. It's very grim, both musically and lyrically. We have no doubt, that Axiom is our crowning achievement".

"Axiom" will be available in slipcase CD, 12" gatefold LP with booklet, limited to 150 hand-numbered copies silver vinyl, limited to 300 hand-numbered copies 12" die-cut picture LP with booklet and digitally.

Pre-orders are available HERE.

Line-up:
Herr Warcrimer - vocals
Zyklon - guitars
Triumphator - guitars
Godcrusher - bass
Stormblast - drums


[tisková zpráva]

DECLINE OF THE I share third taste of new album

13. února 2015 v 17:28 | H.
DECLINE OF THE I share third taste of new album

French experimental/post-black metal band DECLINE OF THE I have revealed a new taste of their upcoming "Rebellion" album, today premiering a new song "Le rouge, le vide et le tordu" (eng. "The red, the emptiness, the twisted one"). "Rebellion", band's second studio album, will be available on February 27th in Europe and March 10th in North America via Agonia Records. The track is streaming via the following magazines:

US - No Clean Singing
http://www.nocleansinging.com/2015/02/12/an-ncs-premiere-decline-of-the-i-le-rouge-le-vide-et-le-tordu/

Portugal - Ponto Alternativo
http://pontoalternativo.com/noticia/2015/02/13/exclusivo-pa-decline-the-i-le-rouge-le-vide-et-le-tordu

Italy - Metal Italia
http://metalitalia.com/articolo/decline-of-the-i-ascolta-le-rouge-in-anteprima-su-metalitalia-com/

Greece - Rocking.gr
http://www.rocking.gr/news/Deite-se-apokleistikotita-to-neo-tragoudi-twn-Decline-Of-The-I/23227/

UK - Heavy Metal Artwork
http://heavymetalartwork.com/news/streaming/3135-decline-of-the-i-hma-premiere-le-rouge-le-vide-et-le-tordu.html

Norway - Metal Hammer
http://metal-hammer.no/decline-of-the-i-le-rouge-le-vide-et-le-tordu/6020/

Finland - Inferno Magazine
http://www.inferno.fi/uutiset/kokeilullisen-black-metalin-ytimessa-kuuntele-uusi-decline-kappale/

Hungary - Hammerworld
http://hammerworld.hu/2015/02/13/decline-of-the-i-dalpremier-a-parizsi-post-black-csapattol/

Iceland - Andfari
http://andfari.com/2015/02/13/decline-of-the-i-le-rouge-le-vide-et-le-tordu

India - Metal Wani
http://www.metalwani.com/2015/02/premiere-stream-decline-of-i-new-single.html

France - Thrashocore
http://www.thrashocore.com/news/news/4102-les-news-du-13-fevrier-2015-news.html

Benelux - Lords Of Metal
http://www.lordsofmetal.nl/en/nieuws

"Rebellion" features seven new tracks maintained in an imaginative post-black metal environment; tracks that are multifaceted, and full of motion. The album was recorded in Studio de Chine with Khatchik Hovikian (L'odeur du Tchaman), while Xort (Seth, Alcest, Vorkreist, Anorexia Nervosa) took care of the mastering. Layout and artwork were created by the French photographer and filmmaker David Fitt (Aosoth, Secrets of the Moon, Svart Crown). "Rebellion" includes guest appearance by Olivier from Eros Necrospique.

The follow-up to 2012's "Inhibition" album will be available in: digipack CD, 12" black vinyl, limited 12" red vinyl and digitally.

Tracklist:
1.Lower degree of God's might
2.Hexenface
3.Le rouge, le vide et le tordu
4.The end of prostration
5.Pieces of a drowned motion
6.Deus Sive Musica
7.On est bien peu de chose

The band is led by the multi-instrumentalist A.K. who has been active in the metal scene for over 15 years and played in bands such as Vorkreist, Merrimack, Neo Inferno 262, Malhkebre and Diapsiquir. The project is his "personal approach on dark music". He's accompanied by musicians of Merrimack, Anus Mundi, Temple of Baal, Eibon and Drowning fame.

A.K. commented: "With this album, I wanted to express something more twisted and violant than the first one, but in a personnal way. I'm kind of sick of hearing all these bands that copy each others over and over... It's so pointless. It's obvious that more and more people are trying to follow a trend in order to exist somehow... With Decline of the I, you can be sure that you deal with my own neurosis, my own way of expressing my guts... I know it doesn't "speak" to everyone's ears. But I surely know that my art can really be intimate with ears that know how to listen. Eyes to see, ears to hear".

The concept of band is inspired by the works of the biologist Henri Laborit.

Line-up:
A.K. - guitars, keyboards, programming, samples, bass, vocals, drums
S. - drums
V. - vocals
G. - vocals


[tisková zpráva vydavatele]

SUFFERING, FEAR, LUCIFER by Turkish Experimental Metal Act VIRANESIR is out today through Merdumgiriz Records

13. února 2015 v 13:32 | H.
SUFFERING, FEAR, LUCIFER by Turkish Experimental Metal Act VIRANESIR is out today through Merdumgiriz Records

VIRANESIR is an experimental musical project created by the YAYLA mastermind Emir Toğrul. Originally created to be the solo project of the fictional main character in the film "Drink From The Fountain Of Uncertainty", the project is releasing its fifth album "Suffering, Fear, Lucifer" through Merdumgiriz Records February 10th.

The 28-minute album, recorded recorded by Emir, Merdümgiriz and the obscure artist Ruhan, presents a raw and powerful journey through the minds of three libertines. Furious melodies rise over intense blast beats in a vicious swell of distortion. Chanted vocals, slow breaks and clean guitar parts and solos add textural variety. From the moment after the first utterance of Ruhanathanas' inspirational statement "Political correctness is European ignorance," all lyrics emerge through improvisation. "Suffering, Fear, Lucifer" intends not only social commentary on a society whose hands are bloodstained, but also a sublimated therapy for the same society in its autumn days.

As with his work on YAYLA, Emir Toğrul's grand vision, each copy of the "Raping Lesbians For Freedom" CD will be made by hand in the artisanal style. Emir paints the discs, cuts and inserts the prints for the jewel case and jacket, making all non-machined parts from scratch. All current and upcoming merch comes to fans direct from the hand of the creator himself; there is no limit to the number of "Raping Feminists For Freedom" CDs, as long as the man is alive. Toğrul is also co-owner of Merdumgiriz.

1. Fuck You Vermin
2. I Love Torturing Defenseless Creatures and Eating Them
3. Whenever I See a German Girl, I Want To Infect Her Genes With My Worthless Semen and Mock Her With A Swastika
4. Middle East Should Be Wiped Out The World, Kill Us Too If You Have To
5. Murder Citation Guide
6. War Is A Political Language
7. If They Are So Equal, Then Why Aren't They Better?


[tisková zpráva]

Spectral Darkwave Announce Debut 'Last First Contact' & Release Single

12. února 2015 v 23:42 | H.
Spectral Darkwave Announce Debut 'Last First Contact' & Release Single

London's Symphonic Death/Doom outfit Spectral Darkwave have announced the release of their debut album Last First Contact due out on 30th March 2015. And what can fans expect? Well, 'a hi-def tour of human horror in sonic Technicolor' is what.

The band comments: "Last First Contact will unleash a journey into the many hells of mankind, with each song forming an exhibit in the grotesque gallery of human endeavour. The album weaves a tapestry of horror wrought on the cries of bereft mothers, nuclear strikes and epic orchestral flourishes."

The band have also released first single from the album, 'Under Ebon Lash' which you can shove into your eager ears by heading here.

https://soundcloud.com/spectral-darkwave/under-ebon-lash


Formed as a trans-continental pact by twin brothers Dan and Steve Kennedy in 2012 to fuse the limitless possibilities outlined in early computer music, European and doom metal, the band's grinding rhythms and twisted melodies deliver a crushing reminder of the depravities carried out in the name of human progress. With the departure of long-term collaborator and bassist Ben Bueno, Jon Stokes took up the mantle and Spectral Darkwave was complete.

Last First Contact was recorded over the course of two years using the best home equipment the band could get, and vocals were recorded in La La Land Studio in London under the watchful eye of engineer Fred Lagergren.

Last First Contact is set for release on 30th March 2015.

Dark Adventure Awaits...

Track Listing
1) A Distant Dawn
2) Retake Mars!
3) The Occident
4) Under Ebon Lash
5) My Hand The Gavel
6) At Midnight...Alchemy
7) Compound Vengeance
8) I Am Shadow
9) Mors Technica
10) To Feast On Milk And Oil

www.facebook.com/SpectralDarkwave

[tisková zpráva]

FORGOTTEN TOMB reveal new album details

12. února 2015 v 22:25 | H.
FORGOTTEN TOMB reveal new album details

"Hurt Yourself and The Ones You Love" is the title of the new album by Italy's notorious purveyors of black/doom metal, FORGOTTEN TOMB. The band's highly anticipated 8th studio opus is scheduled for release via Agonia Records, on April 17th in Europe and April 21st in North America. Album cover is available below.

The new album is a "mix of melancholy, groove and pure malignancy" - as put by the band's leader, Ferdinando "Herr Morbid" Marchisio. "We kept the sound very organic and natural, kinda old-fashioned but still very fresh. The new songs are heavy as fuck and they feature our classic trademark plus some new elements. I can't wait for people to listen to it, 'cause it's a really special album for us and probably the most extreme we did in quite a while, both musically and conceptually".

Marchisio also referred to working with producer Terje Refsnes (Carpathian Forest, Novembre, Gehenna, Destroyer 666) for the first time: "We worked really hard, like never before. Terje Refsnes is a really experienced producer and he managed to get the best out of us. We are extremely proud of how this new album came out".

"Hurt Yourself and The Ones You Love" was recorded and mixed in Sound Suite Studios (Marseille, France) with mentioned Terje Refsnes behind the knobs. Brad Boatright of Audiosiege Studio (Corrosion Of Conformity, Nails, Vallenfyre, Beastmilk, High On Fire) took care of the mastering in Portland (Oregon, USA).

The forthcoming installment will be available in:
- digipack CD;
- box CD with jewelcase CD, bullet pendant and armband with band's logo (limited to 500 numbered copies);
- picture disc limited to 300 hand-numbered copies;
- transparent white vinyl with red splatter (limited to 150 hand-numbered copies);
- black vinyl;
- digital formats.

Pre-orders are available HERE.

"Hurt Yourself and The Ones You Love" tracklist:
1- Soulless Upheaval
2- King Of The Undesirables
3- Bad Dreams Come True
4- Hurt Yourself And The Ones You Love
5- Mislead The Snakes
6- Dread The Sundown
7- Swallow The Void

Line-up:
Ferdinando "Herr Morbid" Marchisio - guitar, vocals
Andrea "A." Ponzoni - lead guitar
Alessandro "Algol" Comerio - bass
Kyoo Nam "Asher" Rossi - drums

Upcoming shows:
- 14/02/2015 - Midian, Cremona (ITALY)
- 28/02/2015 - Under The Doom Festival, Lisbon (PORTUGAL)
- 14/03/2015 - Comunità Giovanile, Busto Arsizio [Va] (ITALY)
- 03/04/2015 - Doom Over London Festival, London (UK)
- 15/05/2015 - Tapper Club, Tallinn (ESTONIA)
- 16/05/2015 - Melna Piektdiena, Riga (LATVIA)
- 17/05/2015 - Kablys, Vilnius (LITHUANIA)


[tisková zpráva vydavatele]

Thurisaz To Release 'The Pulse Of Mourning' Album In March; Cover Artwork, Track Listing Revealed

12. února 2015 v 20:39 | H.
Thurisaz To Release 'The Pulse Of Mourning' Album In March; Cover Artwork, Track Listing Revealed

Belgian atmospheric doom metallers THURISAZ will release their fourth full-length album, "The Pulse Of Mourning", on March 31 via Sleaszy Rider Records. The cover artwork was created by bandmember Mattias Theuwen in cooperation with Jeroen Mylle (AMENRA) and can be seen below.

THURISAZ's follow-up to 2011's "The Cimmerian Years" was produced by the band's guitarist Peter Theuwen together with Nik Mettez and Kris Belaen at the CCR studios (AXAMENTA, IN-QUEST, SUHRIM) in Zulte and mastered at the Tailor Made Studio.

The band has the following to say about "The Pulse Of Mourning": "The Pulse of Mourning is a logical next step for Thurisaz after 2011's "The Cimmerian Years", but also a return to the rawness of 2007's "Circadian Rhythm". Once again we tried to create a very diverse album in which the many aspects of desillusion and bitterness are passing by."

''The Pulse Of Mourning" track listing:
01. Longing...
02. ...For A Change
03. Patterns Of Life
04. Tangram
05. Rays Of Light
06. One Final Step
07. Enslaved Dreams
08. In All Remembrance
09. Stargaze

Earlier this year THURISAZ released "Thurisaz: Live & Acoustic". The CD/DVD was recorded and filmed in front of a live audience and with a string-ensemble on the 1st of March 2014 at a sold-out show in 'GC Forum' in Wervik, the band's hometown. "Thurisaz: Live & Acoustic" was released on January 30 through Sleaszy Rider Records.

THURISAZ's current line-up:

Peter Theuwen: Grunts, clean voice, guitars
Mattias Theuwen: Screams, guitars
Pepijn De Raeymaecker: Drums
Kobe Canniere: Keys, clean voice
Nick Meganck: Bass

[tisková zpráva]

ARCADIA got signed with Beyond...Prod.!

10. února 2015 v 16:11 | H.
ARCADIA got signed with Beyond...Prod.!

Beyond productions proudly communicates the signing of the Italy/Norway based band Arcadia.

Arcadia play and spread the "BastardCore" trademark all over the planet, costantly touring Europe, USA, Asia since 1996.

They've been on tour with Obituary, Testament, Body Count, Henry Rollins, Extrema, Raw Power, Agnostic Front, Six Feet Under, Illdisposed, Raunchy, Mnemic, Napalm Death, Clawfinger and played festivals as Sonisphere '13 in Milano, warming up for Iron Maiden and Megadeth...

Still sticking at the BastardCore style, they're currently producing their 5th upcoming album "Adhorrible and Deathlicious".

Further details about it are coming soon...

[tisková zpráva vydavatele]

Kurhan - news from Arachnophobia Records

8. února 2015 v 14:18 | H.
When in 1790 Johann Wolfgang von Goethe hath visiteth Friedrich-Wilhelm-Grube to witnesse ye Steam Machine in ye labour of digging silver ore from ye womb of ye Earth, little did he knowe that meagre miles away and a mere two hundred and fifteen years later, savage Kurhan shall beginne to operate, and verily the audiophonic tapes "Szlam" (2009, Skeleton Plague Rec.) and "Cel" (2011, Demented Omen Of Masochism) were conceived, followede by a cruel live appearance abreast BLOODTHIRST and FURIA et al. and so ye maiden. Compact Disc album "Głód" ["The Hunger"] releasede by ye almighty Arachnophobia Rec. in the Year of 2015. "Głód" is 8 tracks of devastating, thick and yet elaborate black/death metal with a certain thrashy twist. The album was recorded in Czysciec Studio under a hearful ear of Nihil and with Ntr (of Furia / Massemord's fame) on drums. For fans of SODOM, MARDUK and ANGELCORPSE.


[tisková zpráva vydavatele]
 
 

Reklama