Progres 2 - Dialog s vesmírem

9. listopadu 2014 v 20:59 | Zajus |  Recenze
Nejsem žádný velký fanda českého předrevolučního bigbítu. Většina z kapel, které jsou dodnes považovány za národní legendy rockové hudby, mě nechává chladným a některé považuji za vyloženě přeceňované. Dobu, kdy tato hudba vznikala, jsem ostatně nezažil na vlastní kůži a se vším jsem se seznamoval až se značným odstupem. Pokud bych však měl jmenovat jedinou kapelu, která mi přirostla k srdci, byli by to Progres 2. Z jejich tvorby pak tyčí jedno album výrazně výše než všechny ostatní a již z nadpisu dobře víte, že mluvím o jejich "Dialogu s vesmírem". Někteří fanoušci považují následnou "Třetí knihu džunglí" za ještě o stupeň lepší a není na mě, abych tato dvě alba porovnával (i když pokud bych musel volit, neváhal bych před volbou "Dialogu s vesmírem" nijak zvlášť dlouho), dnes recenzované album však drží hned několik prvenství, kvůli nimž si zaslouží pozornost.

Než se pustíme do samotné hudby, věnujme trochu pozornosti okolnostem jejího vzniku. Málokterá deska totiž vznikala tak zajímavým způsobem. Počátek hudební spolupráce muzikantů za ní stojících se datuje již do roku 1968, kdy se první sestava kapely sešla pod názvem The Progress Organization. Nebudeme se však zabývat podrobnostmi, které si můžete ostatně přečíst ve vyprávění Pavla Váně. Přeskočíme až do roku 1978, kdy "Dialog s vesmírem" vznikalo, ovšem ne jako hudební album, nýbrž jako rocková opera, tehdy první v Československu. Kapela album připravila jako audiovizuální show na téma "emigrace" do vesmíru s koncepčními texty, které připravil tehdejší manažer kapely Oskar Mann.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Beztak Beztak | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 13:09

Díky za rozšíření mého rozhledu v českých rockových vodách. Progres 2 mě naprosto míjel, což během čtení tohoto textu a zejména poslechu té skvostné hudby, začínám chápat, že to byla obrovská škoda.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama