Říjen 2014

Magenta Harvest announces first-ever European tour

12. října 2014 v 13:36 | MF |  Music News
Magenta Harvest announces first-ever European tour

Volatile European Waters tour 2014

Finnish Death Metal band Magenta Harvest is heading out on their 1st ever tour in Europe.

22.10 Prague, Czech Rep. @ Exit Chmelnice
23.10 Szczecin, Poland @ Club Alter Ego
24.10 Berlin, Germany @ Blackland
25.10 Erlangen, Germany @ New Force
26.10 TBA
27.10 Oostend, Belgium @ Twilight
28.10 Dijon, France @ L'acropole
29.10 Geneve, Switzerland @ Taverne de la Republique
30.10 Brescia, Italy @ Circolo Colony
31.10 TBA, Slovenia
1.11 Wien, Austria @ Das Bach


This is Magenta Harvest's own tour that they have arranged by themselves, so all help is welcome.


[tisková zpráva]

Kilmara - Love Songs and Other Nightmares

12. října 2014 v 10:13 | MF |  Recenze
Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou řeknu, že muzika španělské formace Kilmara je docela obyčejná - a to takovým způsobem, že si nezaslouží nic jiného než docela obyčejný začátek recenze. A lze snad vůbec vymyslet obyčejnější úvod než představení samotné kapely?

Formálně vzato nejsou Kilmara žádní zelenáči, kteří sotva vzali kytary do rukou. Ve skutečnosti mají za sebou už víc jak dekádu, pod původním názvem Jadde dokonce ještě o něco více. Tento název však vydržel jen pár let a pár demáčů, po nichž se barcelonský kvintet přejmenoval právě na Kilmara a zanedlouho se pustil i do natáčení dlouhohrajících placek. Ty v minulosti vyšly celkem dvě ("Hunting Dreams" v roce 2007 a "Don't Fear the Wolf" v roce 2010), na něž letos na jaře Španělé navázali třetí plackou s názvem "Love Songs and Other Nightmares".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Kilmara]

Dysangelium - Holykaust

11. října 2014 v 20:39 | Kaša |  Recenze
Pro člověka, jenž českou death metalovou scénu sleduje jen okrajově, i když výstižnější by bylo říct, že ji nesleduje takřka vůbec, může být i mladá a relativně úspěšná skupina, jejíž debutové album sklízelo veskrze pozitivní reakce, naprosto neznámou partou, o jejímž fungováním neměl doposud ani to nejmenší ponětí. A protože správně tušíte, že tím neznabohem, který se na domácí metalové scéně orientuje jen opravdu zběžně, je má maličkost, tak můžu poodkrýt, že tou druhou částí skládačky, o jejíž existenci jsem neměl nejmenší tušení, je pardubická formace Dysangelium, která letos vydává své druhé album "Holykaust".

Tato pětice klasického nástrojového obsazení o dvou kytarách, baskytaře, bicích a growlingu vznikla někdy v roce 2011 a debutové album na sebe nenechalo dlouho čekat, protože ve vlastním nákladu si jej kapel vydala hned koncem roku následujícího, a to i přes personální potíže a obměny, které se jí v začátcích nevyhnuly. Nicméně, máme rok 2014 a Dysangelium vydávají novinku, která hned ze svého krvavě rudého obalu křičí do světa, že tahle deska přináší zabijácký death metal. A když myslím zabijácký, tak doslova, protože nejenže se pánové lyricky a graficky potulují kolem klasických témat zahrnujících utrpení a bezmoc, stejně jako krvavé výjevy, ale co je hlavní, tak jejich materiál je ve skutečnosti velmi přesvědčivý a vyrovnaný. Když už jsem nakousl ten obal, tak co mi s ním trochu nekoresponduje, jsou malby v bookletu, ale to je zanedbatelný detail.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Dysangelium]

Nové album Ария na obzoru

11. října 2014 v 19:07 | MF |  Music News
Ruští heavy metaloví veteráni Ария již nějakou dobu pracují na svém 13. studiovém albu a nyní o něm ohlásili bližší informace. Nahrávka ponese název "Через все времена" (oficiální anglický překlad: "Through All Times"), vyjde u firmy M2BA, a to 25. listopadu digitálně a o dva dny později na fyzických nosičích.

Přebal "Через все времена" se nachází klasicky napravo, seznam písniček pak níže (v závorkách uvedeny oficiální anglické překlady). Album by mělo trvat rovných 60 minut hracího času.

"Через все времена" bude navazovat na desku "Феникс", která vyšla v říjnu 2011.

Tracklist "Через все времена":
01. Через все времена (Through All Times) - 05:42
02. Город (City) - 07:12
03. Блики солнца на воде (Glare of the Sun) - 06:11
04. Не сходи с ума! (Do Not Be Mad!) - 05:31
05. Время затмений (Time of Eclipses) - 04:30
06. Точка невозврата (Point of No Return) - 05:11
07. Ангелы неба (Angels of Heaven) - 04:49
08. Атака мертвецов (Attack of the Dead) - 06:51
09. Зов бездны (Call of the Deep) - 07:41
10. Бегущий человек (Running Man) - 06:22

Novinka Thee Maldoror Kollective vyjde začátkem listopadu

11. října 2014 v 17:19 | MF |  Music News
Italští experimentátoři Thee Maldoror Kollective si na letošní rok nachystali nové studiové album. Jeho název zní "Knownothingism" a k dostání bude od 3. listopadu u firmy Argonauta Records. Obal a tracklist se nacházejí klasicky okolo; na Soundcloudu pak najdete jednu novou skladbu "Mariguanda".

"Knownothingism" bude první deskou Thee Maldoror Kollective po pěti letech od nahrávky "Need the Needle".

Thee Maldoror Kollective fungují již od začátku 90. let. Kapela původně začala pod jiným názvem a v minulosti jich vystřídala hned několik (Inquisitor, Funeral Fog, Maldoror). Ve svých začátcích hrála skupina black metal, ale po změně jména na Thee Maldoror Kollective do tvorby Italů začaly pronikat vlivy industrialu a experimentu. Postupem času se kapela posunula do čistě avantgardních vod.

Tracklist "Knownothingism":
01. Clarity, oh Open Wound!
02. An Uncontrollable Moment of High Tide
03. Cordyceps
04. Mariguanda
05. Lhasa & the Naked West
06. Nirguna
07. The Ashima Complex

Nové album Morgue Son v listopadu

11. října 2014 v 16:31 | MF |  Music News
Kapela Morgue Son vydává v listopadu 2014 své již třetí řadové album, které bude nástupcem Břitvou oceněného "Impere Speculum Replete with Eeriness" z roku 2012. Album se bude jmenovat "Večernice ~ Proplouváš" a na rozdíl od ISRWE bude více rockové s nádechem 70.tých let. Spolu s albem vyjde také klip k titulnímu songu a rovněž proběhne minitour po České a Slovenské republice. O dalších podrobnostech Vás budeme informovat.

Pohled na album Vám může prozatím přiblížit alespoň krátký report ze slavičínského UnArt studia.

[tisková zpráva kapely]

Thou Shell of Death chystají EP

11. října 2014 v 14:52 | MF |  Music News
Ambient black metalisté Thou Shell of Death z Estonska budou vydávat nový počin. Půjde o EP s názvem "Cave Hill", které bude k dostání od 22. listopadu u labelu Talheim Records. Vydání proběhne pouze na 12'' LP a k mání budou dvě verze - bílý vinyl (400 kusů) a bílo-černý splatter (100 kusů).

Na "Cave Hill" se objeví celkem dvě skladby. Jedna z nich již byla uvolněna k poslechu - "The Spirit of the Forest Spring" najdete na na konci novinky.

Thou Shell of Death vydali svůj dlouhohrající debut "Sepulchral Silence" v září loňského roku taktéž u Talheim Records.

V současné době mají Thou Shell of Death naplánované hned dva koncerty v České republice - společně s rakouskou kapelou Ellende vystoupí nejprve 22. listopadu na Carnival of Souls II v Karviné (dále se zde objeví Inferno, Postcards from Arkham, Tears of Styrbjørn a dosud nepotvrzený headliner) a poté o den později v Děčíně za doprovodu Sekhmet.

Tracklist "Cave Hill":
01. Mysteries - 17:35
02. The Spirit of the Forest Spring - 16:00


Klipy od Monster Magnet a Sólstafir

11. října 2014 v 12:13 | MF |  Music News
>>> Zámořští stoner rockeři Monster Magnet před nějakým časem ohlásili, že budou vydávat alternativní verzi svého posledního alba "Last Patrol" a že se tento počin bude jmenovat "Milking the Stars: A Reimagining of Last Patrol" a vyjde 18. listopadu u Napalm Records (další detaily ve starší novince). Nyní bylo na podporu této nahrávky zveřejněno video k písničce "The Duke":


>>> Oproti tomu islandští náladotvůrci Sólstafir již mají svou aktuální desku s názvem "Ótta" venku od konce srpna. Aktuálně pak album doplňují taktéž videoklipem ke skladbě "Lágnætti". Sledujte tady:


AOV - Act of Violence

11. října 2014 v 9:58 | Kaša |  Recenze
Víte, je čím dál těžší vymýšlet stále nové a nové úvody na recenze stále stejných death/thrashových metalových kapel, aby člověk nevypadal omezeně a nepsal stále totéž, ale v tomto případě jsem si řekl, že nemá cenu to lámat přes koleno, protože u takhle průměrného materiálu vlastně ani není nutné vymýšlet něco neotřelého, protože stejně bych hned v dalším odstavci začal dané kapele vyčítat nepůvodnost a generičnost materiálu a celá má snaha by tak přišla vniveč. Správně tušíte, že bych takhle nezačínal, kdyby to nebyli právě AOV, u nichž jsem si řekl, že to v jejich případě nemá cenu. A důvod?

AOV jsou totiž jedním z klasických případů mladé, úderné metalové party, která toho na zkušenostech zatím moc nepobrala, ale naproti tomu se s tím nemaže a hraje od podlahy pekelně ostrý thrash/death metal. Novátorství zde sice moc nenajdete, ale pokud máte chvilkovou slabost pro něco nenáročného, tak "Act of Violence" je takřka ideální volbou. Pětatřicet minut zničujícího thrash/groove metalu se silným death metalovým nádechem je při desítce skladeb už dopředu příslibem agresivního uragánu, ale v té záplavě podobných kapel je třeba se ptát, jestli to stačí. A tohle je jeden z případů, kdy je výsledek tak nějak uprostřed. Není to vyloženě špatné a milovníci žánru nemají sebemenší důvod, proč nedat AOV šanci, ale pro náhodného posluchače toho tolik "Act of Violence" neskrývá. Tím hlavním důvodem je určitě jednotvárnost celé desky, kdy se po krátkém "Intru" nakopne prostřednictvím úvodní "Crack of Dawn" hnací vrtule a zastaví se až za zvuků posledních taktů závěrečné skladby titulní.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Inverse Records]

Front 242: Praha - Divadlo Archa, 4.10.2014

10. října 2014 v 20:44 | MF |  Reporty
Budeme-li se bavit o nejvýznamnějších skupinách elektronické scény, asi jen těžko by šlo vynechat belgické Front 242, kteří jsou de facto zakladateli celé EBM odnože. Tihle veteráni fungující již od začátku 80. let v České republice vystoupili naposledy před šesti lety v Praze, nicméně tehdy jsem ještě jakožto (relativně) ortodoxní posluchač metalu žil v přesvědčení, že jakmile tam není kytara, tak to není pořádná muzika. Během šesti let se toho ovšem mnoho změnilo, takže když se právě do Prahy, ještě konkrétněji řečeno do pražského Divadla Archa, Front 242 vrátili, bylo o programu na večer 4. října jasno.

Než ovšem došlo na samotné Front 242, objevilo se samozřejmě nějaké to zahřívání v podobě předkapel. Celou akci otevřel domácí projekt R.B.M.K. (což je jen tak mimochodem také zkratka pro typ reaktoru jaderných elektráren používaný především na území bývalého Sovětského svazu - právě reaktor tohoto typu vybuchl při nechvalně proslulé Černobylské havárii), který je úplně novou akvizicí na scéně. V jeho sestavě se ovšem nacházejí zkušení borci, jmenovitě z Rodent & Laura a Tear. Nicméně když srovnám výkon R.B.M.K. s tím, co předvedli třeba právě Tear na našem letošním setkání před Project Pitchfork, tak nyní to bylo o několik levelů lepší, a to nejen co do samotného vystoupení, ale především i co hudební stránky.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Fotky byly vypůjčeny ze serveru Sanctuary.cz (autor: JiSe)

[Akreditaci na koncert poskytl: Sanctuary]

U.D.O. pojmenovali novinku

10. října 2014 v 19:29 | MF |  Music News
Německá heavy metalová formace U.D.O., v jejímž čele nestojí nikdo jiný než legendární zpěvák Udo Dirkschneider (ex-Accept), má na programu vydání nového alba. Celkově už 15. studiový počin ponese název "Decadent" a vyjde v lednu 2015 u firmy AFM Records.

"Decadent" bude druhým albem U.D.O. bez účasti dlouholetého kytaristy Stefana Kaufmanna, který společně s Dirkschneiderem svého času hrával i v Accept. Kaufmann byl původně bubeníkem, ale kvůli svým problém se zády se v rámci U.D.O. přeorientoval na kytaru. V roce 2012 však musel právě kvůli zdravotním problémům opustit i U.D.O., na jeho místo pak nastoupil ruský kytarista Andrey Smirnov.

"Decadent" se stane následovníkem desky "Steelhammer" z května 2013.

Zakladatelé žánru sid-metal Machinae Supremacy se vrací do Česka!

10. října 2014 v 18:15 | MF |  Koncerty & Akce
Zakladatelé žánru sid-metal Machinae Supremacy se vrací do Česka!

Švédská sid-metalová kapela Machinae Supremacy se po třech a půl letech, kdy společně s Children of Bodom vystoupila v zaplněné hale Folimanka, vrátí do České republiky a vystoupí 11. října v Praze.

Machinae Supremacy vznikli již na přelomu tisíciletí a v té době přišli s naprosto originálním žánrem, který pojmenovali jako "sid-metal". Tento název vznikl díky tomu, že kapela ve své hudbě užívá syntezátor, jehož základ tvoří čip SID (MOS Technology SID), který se používal ke zpracování zvuku na starých počítačích a počítačových hrách, jako je třeba Mario nebo Pac-Man.

Mezi českými fanoušky si pak kapela získala největší povědomí v roce 2004, kdy vytvořila perfektní soundtrack k české počítačové hře Jets'n'guns od vývojářského týmu RakeInGrass.

Machinae Supremacy doposud vydali 9 plnohodnotných desek, včetně posledního počinu Phantom Shadow, který vyšel v srpnu letošního roku. Na kapele je také velice neobvyklý fakt, že na svých oficiálních stránkách vždy nabídli nově vydané album ke stažení zdarma hned po jeho zveřejnění. Počet stažení se tak průměrně pohyboval okolo 100 tisíc za měsíc a kapela si tak získala velké množství fanoušků. Hlavně díky nim se nyní kapele podařilo uskutečnit první headline turné po Evropě. Machinae Supremacy totiž na konci roku 2013 spustili crowdfoundingový portál a za různé odměny jim lidé mohli posílat peníze na prostředky na turné. Po pár týdnech vybrali Machinae Supremacy více než jeden milión korun.

Společnost MaSu navíc bude dělat nadějná švédská rocková kapela degreed, která za bezmála deset let patří mezi stálice Stockholmské rockové scény a má na kontě řadu ocenění.

Jediná zastávka na území Česka a Slovenska se uskuteční 11. října v pražském klubu Music City Club. Vstupenky za cenu 250 Kč je možné pořídit v předprodejní síti GoOut.cz. Akci pořádá BrainWave Production.


[tisková zpráva pořadatele]

Novinka Kultu ofenzivy již brzy

10. října 2014 v 16:12 | MF |  Music News
Domácí black metalová skupina Kult ofenzivy má těsně před vydáním své třetí dlouhohrající desky, jejíž název zní "Nauky různic". Německý label Iron Bonehead Productions, který zaštítí vydání, ohlásil, že vinylová verze je už ve výrobě. K dispozici bude černé LP v limitaci 300 kusů.

Ukázku z "Nauk různic" v podobě skladby "Kde uloženy zákaz, neústupnost a touha s nimi nesdílet?" najdete na Soundcloudu.

"Nauky různic" budou navazovat na nahrávku "Radikální ateismus - tvůrcům nadčlověka", jež vyšla v květnu 2009 u Deathgasm Records.

Sestava Kultu ofenzivy není oficiálně známá, v kapele se nicméně podle všeho vyskytují členové formací jako Sator Marte nebo dnes již nefungujících Valraukar. Hlavní postava Kultu ofenzivy však v žádné jiné kapele dříve nepůsobila. V relativně nedávné době také někteří členové Kultu ofenzivy založili nový projekt Triumph, Genus, jehož debutová deska "Všehorovnost je porážkou převyšujících" vyšla v září loňského roku u Iron Bonehead Productions.

Nový sedmipalec FORGOTTEN SILENCE + turné

10. října 2014 v 14:19 | MF |  Music News
Příští měsíc vychází u DOOMENTIA Rec v pořadí už šestý sedmipalec FORGOTTEN SILENCE, nazvaný "Re:RETRO´93". Ke slyšení budou dva covery, původně staré neskutečných 21 let... Vše kromě disku samotného bude v barvě a na 45rpm.

Nový sedmipalec bude k mání na podzimním CZ/SK miniturné s ADOR DORATH a AWRIZIS, kde navíc vystoupí spousta zajímavých lokálních předkapel jako ATTACK OF RAGE, SECTESY, MORGUE SON, DRACO HYPNALIS...

[tisková zpráva kapely]

Nové album L'Âme Immortelle v listopadu

10. října 2014 v 11:56 | MF |  Music News
Rakouská formace L'Âme Immortelle, která ve své tvorbě kombinuje gothic metal, industrial a dark wave a v níž mimo jiné působí i zpěvák Thomas Rainer známý také z EBM úderky Nachtmahr, bude vydávat nové album. Název novinky zní "Drahtseilakt" a k dispozici bude od 28. listopadu ve dvou edicích - jako standardní (jewelcase CD) a limitovaná. Druhá zmiňovaná verze vyjde v podobě 36stránkové knihy (cca 17×25 cm) v pevných deskách se třemi exkluzivními bonusovými písničkami, všemi texty a ve striktní limitaci 2000 kopií. Obal klasické verze "Drahtseilakt" se nachází napravo, limitovaná kniha bude mít vlastní obal, který najdete tady.

V neposlední řadě již L'Âme Immortelle také uvolnili několik krátkých ukázek z "Drahtseilakt". Ochutnávky skladeb "Sag mir wann", "Eye of the Storm" a "My Memory" najdete na YouTube profilu labelu Trisol Music Group.

"Drahtseilakt" se stane nástupcem dva roky staré nahrávky "Momente", která vyšla u Trisol Music Group jako standardní CD, limitované CD a speciální fanouškovská edice.

Tracklist "Drahtseilakt":
01. Erste Schritte
02. Sag mir wann
03. Eye of the Storm
04. My Memory
05. Komm zu mir
06. Sehnsucht
07. Warum
08. Ich fang dich auf
09. Drown Them
10. Tauch mich in dein Licht
11. Einsamkeit


Soulnerve - The Dying Light

10. října 2014 v 9:12 | Zajus |  Recenze
V krajních extrémech dokážeme alba rozdělit na dva druhy. První jsou taková, jejichž podstatu můžeme popisovat tisíci slovy (a že to často děláme), a přesto nejsme schopni zachytit ani zlomek toho, co při poslechu sami pochopíte za pár minut. Druhou skupinou pak tvoří desky, které byste svedli zrecenzovat na jednom řádku vyjmenováním kapel, u kterých jejich autoři hledali inspiraci. Ačkoli je první cesta těžší jak pro muzikanta, tak pro recenzenta, jsou to právě tyto desky, které milujeme a kvůli kterým hudbu posloucháme. "The Dying Light" však spadá do druhé kategorie, a tak bych mohl recenzi uzavřít slovy: Atreyu, All That Remains, Avenged Sevenfold, Shadows Fall.

Bohužel recenze, která se vejde do 666 znaků, není asi moc hodnotná sama o sobě, tudíž musíme ještě chvíli laborovat o detailech. A prvním je pochopitelně kapela samotná. Nizozemští Soulnerve se k vydání debutu "The Dying Light" dostali poměrně pozdě, až po deseti letech existence, která byla ovšem přerušena dočasným rozpadem. Ačkoli se hudebníci tváří jako ucelená kapela, všechny nástroje na albu má na starosti Stephan Brus, zatímco druzí dva zúčastnění muzikanti obstarali řev, respektive čistý zpěv. Že je tvorba Soulnerve záležitost nenápaditá, už padlo, ovšem tak trochu to dá tušit už její název. Je mi jasné, že není nutné být vždy za každou cenu co nejoriginálnější, ale jen letmým pohledem se mi podařilo dohledad 128 (!) kapel, jejichž název je jednoslovný a je složeninou slova "soul". Kdo by to řekl, že se metalisté tolik zajímají o duši.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Soulnerve]

Goatwhore - Constricting Rage of the Merciless

9. října 2014 v 20:51 | MF |  Recenze
Goatwhore ještě nefungují tak dlouho, aby se o nich mohlo hovořit jako o veteránech, ani omylem však nefungují tak krátce, abychom mohli mluvit o začátečnících. Tahle neworleanská smečka okolo kytaristy Sammyho Pierra Dueta jednoduše spadá do ranku kapel, které už nějaké zkušenosti posbíraly a dají se bez problémů označit jako stálice scény. Až doposud pánové stříleli desky v přesném rozmezí tří let, ale v případě svého šestého dlouhohrajícího záseku tuto tradici poprvé porušili, když s "Constricting Rage of the Merciless" přicházejí již po dvou letech…

Ono dva a tři roky možná není zas až tak extrémní rozdíl, ale čistě z formálních důvodů by někoho mohlo napadnout, jestli se zkrácení přestávky mezi jednotlivými alby nějak podepsalo na kvalitě nového materiálu. Popravdě řečeno podepsalo, ale trochu jiným způsobem, než by člověk čekal. Po sice solidním, ale nijak zvlášť kulervoucím "Blood for the Master" z roku 2012 je totiž "Constricting Rage of the Merciless" z mého pohledu krůčkem nahoru na škále kvality. Sice to není nějaký velký skok, protože jistou úroveň si Goatwhore udržují vždy, ani se nedá říct, že by snad nějak otočili a svou tvorbu posunuli jinam, ale prostě a jednoduše mě aktuální fošna (jež má jen mimochodem fakt parádní obal) baví o něco výše.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Minirecenze #74

9. října 2014 v 19:23 | MF |  Minirecenze
Death Vomit - Gutted by Horrors (1. července, Xtreem Music)
death metal, Chile

Encyclopaedia Metallum (internetová bible každého metalového kritika!) aktuálně uvádí téměř 35 000 skupin, které jsou alespoň částečně death metal. 35 000 je už sakra velké číslo, o tom žádná. Otázkou je, jak se od tohoto obrovského počtu liší smečka Death Vomit (kulervoucí název, jen tak mezi námi). Odpověď je velice jednoduchá: nijak.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Intro - Float on Shadows - 02:43
02. Indestructible Abominations - 03:56
03. Thorns Damnations - 02:44
04. Holocaust - 02:41
05. Swallowed by Transphormutation - 02:49
06. Devoured by Carcass - 04:21
07. Deeds of Pestilence - 02:04
08. Ashes of Necromancy - 01:59
09. Painful Prayer - 02:47
10. Demoniac Hunger - 04:21
11. Corpse Immolation - 03:12
12. Resurrection Grotesque - 03:51

Hodnocení: 4/10
Autor: MF
[K recenzi poskytl: Transcending Obscurity PR]

Dispersion - Pillars (18. červen 2014, selfrelease)
atmospheric black metal, Itálie

Je recenzentské klišé začínat recenzi slovy "s kapelami hrající žánr XY se v poslední době roztrhl pytel", ale dnes si to neodpustím. Zatímco před pár lety bylo v módě cokoliv s -core, dnes je tomu cokoliv s -gaze a tak trošku i tam spadá dnešní album. Dispersion na EP "Pillars" však nejdou jen tam, kam vítr vane. Ve své hudbě totiž dnes populární blackgaze mísí s velkou dávkou tradičnějšího atmosferického black metalu - jinýmy slovy je "Pillars" více podobné Altar of Plagues než Deafheaven a se vší úctou ke druhým zmíněným je to jen dobře.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Memory in Land, Denied - 06:51
02. Being the Ruin, Deep Cave - 11:23

Hodnocení: 7/10
Autor: Zajus
[K recenzi poskytl: Dispersion]

Kuolemanlaakso - Tulijoutsen (28. únor 2014, Svart Records)
death / doom metal, Finsko

"Uljas uusi maailma", první desku finských death/doom metalistů Kuolemanlaakso, neznám, nicméně jsem na adresu kapely slyšel samé dobré reference, takže jsem byl na druhé album "Tulijoutsen" docela zvědavý - částečně i díky Svart Records v kolonce vydavatele, pod jejichž hlavičkou vycházejí mnohdy velice zajímavé nahrávky. Potvrdili však Kuolemanlaakso očekávání v podobě kvalitní desky?

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Aarnivalkea - 07:30
02. Verihaaksi - 09:03
03. Me vaellamme yössä - 06:13
04. Arpeni - 07:45
05. Musta - 07:22
06. Glastonburyn lehto - 05:23
07. Tuonen tähtivyö - 08:10
08. Raadot raunioilla - 06:06

Hodnocení: 7,5/10

Rectified Spirit - Rectified Spirit (28. prosince 2012, selfrelease)
modern metal, Indie

Dva roky staré album indických Rectified Spirit patří mezi ten nevelký počet nahrávek, jejichž poslech mi dal opravdu zabrat, aniž by hudba samotná byla jakkoli složitá. Dokonce si troufnu tvrdit, že "Rectified Spirit" je deskou velice jednoduchou, která pouze delší stopáží a větším množstvím použitých prvků klame. Mix, který kapela přináší, je však relativně zajímavý, což se při mísení moderního metalu a power metalu dá říct málokdy. Rectified Spirit však do hudby vkládají, spíše implicitně než explicitně, své kořeny a deska tak má velice jemný a nenápadný indický nádech.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. To Hold a Sabre - 05:17
02. Bloodrush - 05:31
03. Paradigm Lost - 04:13
04. The Magician's Birthday - 08:02
05. Rectified Spirit - 05:20
06. There Is No Tomorrow - 05:33
07. Where the Ashes Fell - 04:30
08. Vengeance - 04:28
09. Until We Expire - 05:00
10. Mother - 08:43

Hodnocení: 4/10
Autor: Zajus
[K recenzi poskytl: Transcending Obscurity PR]

Sargeist - Feeding the Crawling Shadows (31. března, World Terror Committee)
black metal, Finsko

Sargeist nejsou žádné black metalové hvězdy, přesto je tahle kapela v rámci severského black metalu relativně pojem… tedy, hlavně lidé, kteří za tímto jménem stojí. I kdybyste o Sargeist doposud nikdy neslyšeli, stačí jen říct, kdo má tuhle skupinu na svědomí, a jasno by měli mít všichni. Tak tedy - Sargeist původně vznikli jako jednočlenný projekt nikoho jiného než Shatrauga z Horna a (a v posledních letech i) Behexen. Postupem času projekt povýšil na regulérní kapelu, když k sobě Shatraug přibral kolegy z ostatních kapel - zpěváka Hoath Toroga a bubeníka Hornse z Behexen (i když v Sargeist spolu začali hrát dříve než v Behexen) a baskytaristu Vainaju z Horna (kde ovšem hraje na bicí).

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Feeding the Crawling Shadows - 05:15
02. In Charnel Dreams - 04:43
03. Unto the Undead Temple - 05:12
04. Snares of Impurity - 05:12
05. Return of the Rats - 03:57
06. The Unspoken Ones - 04:19
07. The Shunned Angel - 05:02
08. Inside the Demon's Maze - 04:53
09. Kingdom Below - 04:26
10. Funerary Descent - 05:13

Hodnocení: 7,5/10
Autor: MF

Tank jdou nahrávat

9. října 2014 v 18:12 | MF |  Music News
Britští heavy metaloví veteráni Tank se v roce 2007 rozštěpili na dvě formace, které obě pokračují pod stejným názvem (tedy Tank). Jednu verzi kapely vede zpěvák/baskytarista Algy Ward, tu druhou zase kytaristé Mick Tucker a Cliff Evans. A právě verze druhých jmenovaných, jejíž součástí je od letošního roku i zpěvák ZP Theart (I Am I, ex-Dragonforce), aktuálně připravuje novou desku.

Kapela se v současné době věnuje skládání nového materiálu a podle plánu by měla nastoupit do nahrávacího studia v listopadu. Počin by pak měl vyjít v únoru 2015.

Tank pod vedením Micka Tuckera a Cliffa Evanse vydali od rozdělení původních Tank dvě alba - "War Machine" (2010) a "War Nation". Tank Algyho Warda je aktuálně jednočlenný projekt, jenž od rozdělení vydal doposud jednu desku - "Breath of the Pit" z června 2013.

Obal a tracklist novinky AC/DC

9. října 2014 v 16:02 | MF |  Music News
Australští hard rockoví titáni AC/DC odtajnili obal a seznam písniček svého očekávaného nového alba "Rock or Bust" - oboje najdete vpravo, resp. dole. Datum vydání desky je v některých zemích stanoveno na 28. listopadu, ve většině světa však bude k dostání od 2. prosince.

Písničku "Play Ball" si můžete pustit v YouTube videu na konci článku. Kromě toho už byla na chvíli uvolněna i titulní skladba "Rock or Bust", ale kvůli nesprávně pojmenovanému videu byl oficiální upload smazán.

O poznání méně veselé zprávy se týkají Malcolma Younga, zakládajícího kytaristy AC/DC. Ten se na nahrávání "Rock or Bust" kvůli svým zdravotním problémům nepodílel a do sestavy kapely se už nejspíš nikdy nevrátí. 61letému muzikantovi, jenž v loňském roce prodělal infarkt, byla diagnostikována demence. Informaci již potvrdila i jeho rodina. Young aktuálně přebývá v pečovatelském domě v Sydney v Austrálii. Jeho místo v kapele zastoupí Stevie Young, což je synovec Malcolma a jeho bratra Anguse. Stevie Young byl součástí nahrávání "Rock or Bust" a také by měl s AC/DC vyrazit na plánované turné.

Předchozí album "Black Ice" vyšlo 20. října 2008 a stejně jako jakémukoliv jinému albu AC/DC se mu dostalo obrovského úspěchu. Nahrávka se v první týden svého prodeje vyšplhala na vrchol prodejního žebříčku hned ve 29 zemích, z nichž v 18 získala platinová ocenění (plus v dalších třeba zlatá), v roce 2008 šlo celosvětově o druhé nejprodávanější album. V současné době je "Black Ice" 14. nejprodávanější deskou první dekády nového tisíciletí. Po vydání se AC/DC vydali na dlouhé dvouleté turné s názvem Black Ice World Tour, v jehož rámci odehráli 168 koncertů. Statistiky hovoří, že AC/DC na turné vydělali více jak 440 milionů amerických dolarů, díky čemuž je Black Ice World Tour aktuálně čtvrtou nejúspěšnější koncertní šňůrou všech dob.

Tracklsit "Rock or Bust":
01. Rock or Bust
02. Play Ball
03. Rock the Blues Away
04. Miss Adventure
05. Dogs of War
06. Got Some Rock & Roll Thunder
07. Hard Times
08. Baptism by Fire
09. Rock the House
10. Sweet Candy
11. Emission Control


Další album Sylosis vyjde v lednu

9. října 2014 v 13:55 | MF |  Music News
Angličané Sylosis ohlásili, že 12. ledna nového roku vyjde jejich čtvrtý řadový počin. Deska ponese název "Dormant Heart" a její vydání zaštítí label Nuclear Blast. Kapela svou novinku natočila ve Wizard Sound Studios ve svém domovském městě Readingu, produkce se ujal Scott Atkins (Cradle of Filth, Gama Bomb, Savage Messiah), s nímž už Sylosis spolupracovali na prvních dvou deskách "Conclusion of an Age" (2008) a "Edge of the Earth" (2011). O mastering se pak postará zpěvák/kytarista Josh Middleton za pomoci Acle Kahneyho.

"Dormant Heart" se stane nástupcem alba "Monolith", které vyšlo v říjnu 2012 u Nuclear Blast.


Benighted zkompletovali sestavu

9. října 2014 v 11:23 | MF |  Music News
Death/grindoví Francouzi Benighted letos v červnu přišli hned o dva členy, když jejich řady opustili kytarista Adrien Guerin a baskytarista Alexis Lieu. Na nadcházejících koncertech pak kapele vypomáhali kytarista Bertrand "Bert" Arnaud a baskytarista Pierre Arnoux.

Nyní Benighted oznámili, že do svých řad přijali dva nové stálé členy. Jedním z nich je právě Pierre Arnoux, jenž skupině vypomáhal na letních vystoupeních. Prázdného postu kytary se pak ujme Emmanuel Dalle.

Mimoto Benighted také prozradili, že v obnovené sestavě začali pracovat na svém prvním živém albu vůbec. Jeho záznam byl pořízen toto léto na Sylak Open Air ve Francii. Výsledný nosič by se měl objevit v roce 2015 u Season of Mist.

Aktuální album "Carnivore Sublime" vyšlo letos v únoru u Season of Mist v podobě CD a limitovaného boxu (1000 kusů). V rámci boxu se kromě nášivky, připínáčku a plakátu objevilo i bonusové CD s několika živáky, demo verzemi a předělávkami "Meticulous Invagination" od Aborted, "Du riechst so gut" od Rammstein a "Old" od Machine Head. Existuje rovněž kazetová verze od firmy Never Dead (50 kusů bílé MC, 50 černé MC). Jako hosté se na "Carnivore Sublime" představili Niklas Kvarforth ze Shining a Michael Kern z Carnal Decay.

The Shell Collector - Medusa

9. října 2014 v 9:35 | Prdovous |  Recenze
Mladých a nadějných kapel není nikdy dost a upřímně, když se mi dostane do pracek debutující smečka, jakou jsou třeba právě The Shell Collector, dá se říct, že to je pro mě tak trochu čest. Dlouhohrající prvotina je prostě první pořádný zápis, první sex, úspěšně zdolaná maturita nebo tak něco. Do jisté míry unikum, ačkoliv to ještě nutně neznamená, že musí stát za řeč. Zároveň je to nasazená laťka, kterou se kapela do budoucna zavazuje překonat, vyzdvihnout ještě o něco výš, nebo alespoň obejít a vydat se jinou cestou, když to nepůjde jinak. V tom horším případě alespoň napravit pošramocený první dojem. To ovšem neplatí v případě dnes recenzované prvotiny "Medusa" z dílny dvou velmi nadějných Italů, Enrica Tiberiho a Manuela Coccii.

Dobře, nutno přiznat, že úplný debut tohle není, protože The Shell Collector mají na kontě už dvě ípka "2 Is the Beggining of an Army" a "Rain Songs", dlouhohrající deska je ale přeci jen trochu odlišný případ, protože nacpat nápady do nějakých dvaceti, pětadvaceti minut tak, aby to bylo zábavné, není až takový problém, jako učinit to samé na ploše dvojnásobné. Když ale přihlédnu k tomu, že kapela vznikla někdy loňským rokem a na vývoj výraziva a zvuku měla zhruba rok, nezbývá, než před pány smeknout, protože "Medusa" je deska velmi vydařená. Na první poslech zaujme široký záběr, který je na ploše jednoho alba smíchán. Post-rock, lehká, správnou měrou psychedelická elektronika a efekty i akustický projev, občas se do skladeb vmísí až popový nádech.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Skratch the Surface]

Dysangelium, Stíny plamenů, Cutterred Flesh: Ústí nad Labem - Na Kopečku, 4.10.2014

8. října 2014 v 22:36 | Prdovous |  Reporty
Nedávno jsem psal, že jsem byl celý paf z toho, že kapela formátu Wovenhand hraje v Jablonci. Může to znít jako klišé, ale já si to zopakuji ještě jednou, protože ačkoliv je Ústí nad Labem krajské město, kulturní díra je to taky a člověk aby tam slušný koncert pohledal. Potažmo metalový. O to větší překvapení pro mě bylo, když do sudetské industriální metropole dorazili dlouholetí obyvatelé plzeňské kanalizace, Stíny plamenů, takže je vcelku jasné, že jsem u tak vzácné příležitosti nemohl chybět. Toho večera však večer patřil převážně deathu, neboť se vedle Stínů plamenů představily kapely Mean Messiah, Dysangelium a Cutterred Flesh, nicméně se s čistým svědomím přiznám, že všechny tři jsem znal před koncertem leda podle jména.

Hospoda Na Kopečku uvítala naší dvojčlennou výpravu přesně v osm, kdy se mělo začít hrát. Po zaplacení snad až příliš lidové stokoruny jsme byli vpuštěni do prostorného sálu, kterému vévodilo podium zhruba o velikosti toho v pražském Exit-Usu, jen větší. Ačkoliv první kapela, litoměřická úderka Mean Messiah, byla avizována právě na osmou hodinu, hrát se začalo o půl hodiny později, kdy se trojice chlapů se sličnou basačkou Veronikou objevila na pódiu a chopila se nástrojů. Nazvučeno bylo dopředu, což z hlediska organizace mohu jen chválit. Samotný zvuk už na tom byl ale hůř, protože v momentě, kdy Mean Messiah začali hrát, jsem slyšel možná tak bicí a basu, přičemž kytary sem tam někde vykoukly, jinak se ale utápěly v pozadí. Později se situace trochu zlepšila, ale vazbami nakřáplý zvuk, který bych jindy uvítal s radostí, stále dělal z kytar nesrozumitelnou kouli, což hádám nebylo záměrem kapely. Na vině dost možná byla i špatná akustika sálu, který neoplýval kdovíjakým odhlučněním, i tak si ale myslím, že zvuk mohl být lepší. Hudebně to nebylo nejhorší, vlastně i docela dobré, i když mě to jako většina deathu nezaujalo natolik, abych se pídil po domácím poslechu. Svoji roli však zvládli na výbornou a publikum na zbytek večera připravili velmi solidně.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Accept - Blind Rage

8. října 2014 v 20:31 | Kaša |  Recenze
Když se v roce 2010 němečtí klasici Accept vrátili na scénu, byla to senzace srovnatelná s výbuchem menší atomové bomby. První studiové album po 14 letech a po dlouhé době první album bez ikonického Uda Dirkschneidera, jenž se aktivně věnuje sólové dráze, bylo očekáváno snad na všech frontách a Accept tehdy přišli s tak silným materiálem, že se i s odstupem času nebojím v souvislosti s "Blood of the Nations" mluvit jako o klenotu, který se hravě vyrovná legendárním počinům kapely z počátku 80. let. Album bylo až po okraj napěchováno prvotřídními heavy metalovými hymnami, jichž se nelze přejíst, a nový zpěvák Mike Tornillo se uvedl způsobem, který se nepodaří každému, protože dal zapomenout i na letitého frontmana, který navždy zůstane s Accept spjatý jako Angus s AC/DC, a výsledkem byla opravdu fantastická jízda, která se nerodí každý den.

Co však čert nechtěl, Accept (nebo spíš hamižný vydavatel?) se přesně podle pořekadla, že železo je nutné kout, dokud je žhavé, vrhli do svého návratu tak silně, že nový materiál na sebe nenechal dlouho čekat, takže po vysilujícím turné přišlo uspěchané "Stalingrad". Když jsem si při náslechu "Blind Rage" odskočil i k posledním dvěma albům, tak stále nemůžu uvěřit, jak veliký kvalitativní rozdíl mezi oběma deskami je. Tam, kde "Blood of the Nations" doslova ničilo posluchače hymnickými refrény a skvělými skladbami obecně, tam "Stalingrad" působí jako chudý příbuzný, kterému byste při první příležitosti vnutili nějakou tu kačku, aby se sebou něco udělal. Veskrze průměrný materiál je pro mne i s odstupem těžko stravitelný, takže jsem od novinky "Blind Rage", která vychází dva roky po "Stalingrad", neočekával nic menšího než další vatovitý materiál, jenž pánové spíchli dohromady jen tak ze setrvačnosti, aby mohli zase rychle zpátky na turné.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!