XIII. století, Inkubus Sukkubus: Praha - Palác Akropolis, 13.9.2014

16. září 2014 v 20:12 | Prdovous |  Reporty
Podzimní koncerty XIII. století v hlavním městě jsou tradicí již slušných pár let. Minulý rok se z kulturáku v Kbelích přesunuly do žižkovské Akropole, kde se koncert konal i letos. A jak je dobrou tradicí, opět se po jejich boku ukázalo zvučné zahraniční jméno, které, co si budeme povídat, je mnohdy zajímavějším tahákem, protože na rozdíl od domácí formace jej v našich končinách není možné zahlédnout každý rok. Letos pořadatelé dotáhli britskou legendu Inkubus Sukkubus, známé hlavně díky silnému pagan nádechu, který do svého goth rocku přidávají. Navíc šlo o první vystoupení v naší kotlině vůbec, což jejich přítomnosti dodalo nádech exkluzivity.

Do klubu jsem dorazil přesně v moment, kdy začali Inkubus Sukkubus hrát. Organizace jako vždy perfektní. Po krátkém odbavení míjím merch koutek a konečně se dostávám do sálu. Dřív jsem na téhle kapele trochu ujížděl, hlavně na jejich starších deskách jako "Wytches" nebo "Beltaine", nicméně dobrých pět let jsem o tohle jméno prakticky nezavadil a nevěděl jsem, co přesně čekat. Nicméně ono to nakonec bylo prakticky jedno, protože už od počátku došlo na nejhorší možnou variantu, kterou bych mohl dostat. Zvuk. Mohl jsem sálem korzovat dle libosti, protože bylo naprosto jedno, kde jsem stál. Bída to byla všude. Z vokálů, kytary, basy, bicího automatu a samplovaných kláves jsem celou dobu slyšel jen Candiin zpěv a přepálené bicí. Občas tu a tam vykoukly klávesy, basa nebo kytara, ničemu to ale nepomohlo. Písně se slévaly a popravdě jsem nebyl s to rozeznat, jestli zrovna nehraje nějaká, kterou bych mohl znát. Celá show navíc byla podpořena projekcí v podobě 3D animací s hromadou víl, elfů, čarodějek a nahých ženských, za jejíž kvalitu bych se styděl i před deseti lety, natož teď. Chápu to, že to nejspíš patří k image kapely a snad i navození určité "retro" nálady, ale výsledný dojem to rozhodně nepodpořilo. Kapela, stejně jako většina obecenstva, vypadala, že si to vážně užívá, ostatně Britové (nebo alespoň Candia) se moc nešetřili a reakce lidí byla parádní, pro mě ale zkrátka zůstala daleko za očekáváním. Nebýt zvuku, asi by bylo všechno jinak, ale takhle na mě Inkubus Sukkubus působili jako dost nepovedená karikatura toho, co z nám z alb. Po The Sisters of Mercy další zklamání ze strany goth rockové legendy, na jejíž vystoupení jsem se vážně těšil.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Zelinka Pavel Zelinka | Web | 17. září 2014 v 14:00

Ahoj.
Díky za report. Chtěl jsem se zeptat, jaký vhodnější klub bys navrhoval. Docela by nás to jako pořadatele zajímalo.
S díky
Pavel

2 Prdovous Prdovous | E-mail | 18. září 2014 v 21:28

Ahoj, nemáš zač! Co se klubů tyče, nevím, jaké mají kapely nároky na zázemí, nebo jak vycházíte s jednotlivými pořadateli, případně jak je to s cenami pronájmu, ale co se týče zvuku a organizace, několik velmi vydařených koncertů (zvukově, organizačně, atmosférou) jsem za poslední rok, dva zažil na Nový chmelnici, a to i v případě, že ty kapely byly kolikrát dost obtížně nazvučitelné. Je pravdou, že oproti KD ve Kbelích i oproti Akropoli je ten klub dost nízký (což nevím, jestli je podmínka kapely).

Co se týče Akropole, jediné, co mi na ní fakt vadí je, že letos i loni jsem minimálně u předkapely zažil strašně zprasený zvuk. Nic víc, prostředím i dostupností to je velmi příjemná volba, navíc se tam dá i relativně dýchat, ale zas k čemu to, když si koncert samotný člověk pořádně neužije (a jsem vážně rád, že letos alespoň ty XIII. nezazdili). Tak snad jsem ti můj názor na problematiku nějak upřesnil :)

3 Pavel Zelinka Pavel Zelinka | E-mail | Web | 22. září 2014 v 13:35

Ahoj.
Stížnost na zvuk máme od tebe jako od vůbec prvního návštěvníka. Máme pocit, že naopak zvuk byl u Třináctky výborný. Naopak loni nám zvukaž Nové Chmelnice úplně zazdil koncert Freakangel. U Inkubus byl podmíněný tím, jaké podklady si trojice připravila doma. Taky mám pocit, že byl takový placatější. Holt mašina není bubeník z masa a kostí.

Co se týče klubů, tak to je právě problém. Pokud to uděláš daleko z centra, tak se tam nedostane spousta lidí. Málokterý klub má zázemí a vybavení, které kapely potřebují. Další věc je ochota klubu podpořit koncerty z vlastní strany. A v tomhle srovnání nemá Akráč konkurenci.
Těch momentů, které jsou ve hře je ještě docela dost, ale většinou jsou technického charakteru (parkování, složitost tahání aparatury atd.).

Akropolis nám dala loni nabídku uspořádat koncert XIII. století u nich a my i kapela jsme s jejich servisem nadmíru spokojeni.

4 Prdovous Prdovous | E-mail | 29. září 2014 v 5:13

[3]: Ahoj,

hele, já nevím, jestli mám tak zprasený zvukovody, či co, ale Akropole je jeden z mála klubů, kde mívám se zvukem problémy relativně často (horší už je v tomhle jen Exit-us), ať tam po sále pochoduji jak se mi zachce. Když se to podaří vychytat, je to tam super a v ten moment si nemám nač stěžovat, prostředí to je ostatně velmi příjemný (snad až na pivo, ale to je zas jiná kapitola, vždycky se dá pít alespoň nealko). Chápu, že co se týče zázemí kapely, jsou požadavky náročný, takže uznávám, že požadavek na změnu klubu byl přehnaný, protože právě z tohohle hlediska prakticky v Praze není kde jinde, tím spíš, pokud jsem vážně jedinej, kdo si na kvalitu zvuku stěžuje. Ale to je zas taky věc, která je vždycky někde mezi kapelou, zvukařem a posluchačem, takže fakt nevím, jestli jsem vážně jen hluchej a ostatní v pohodě slyšeli to, co já ne, nebo tam fakticky bylo něco blbě :) Ostatně hlavní je, jestli vyhovuje vám, jako organizátorům a kapele, což mi už před rokem přišlo, že je v pohodě.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama