Opeth - Pale Communion

14. září 2014 v 20:48 | Kaša |  Recenze
Dlouhá léta se zdálo, že vše, na co švédští progresivci Opeth sáhnou, se změní ve zlato. Už jejich raný vývoj nenasvědčoval ničemu jinému. Ještě předtím, než se ocitneme v letošním roce, si tedy pojďme jen tak letmo projít jejich diskografii, aby i ti, kteří doposud tuto partu míjeli, měli alespoň částečnou znalost toho, co všechno vydání "Pale Communion" předcházelo. Jak už jsem nakousnul, hned první alba Opeth byla svým způsobem předurčením k tomu, co Mikael Åkerfeldt se svou družinou předváděl v mnohem úspěšnější podobě po několik dalších let. Neříkám, že "Orchid" a "Morningrise" byla již svého času velká alba, na něž se všeobecně pohlíželo jako na klenoty progresivně extrémního metalu (koneckonců jsem v té době byl s hudbou zcela někde jinde, takže s jistotou to říci ani nemohu), ale už na svých prvních albech se Opeth ukázali jako takřka hotová kapela, kterou sice postihla jistá forma dalšího vývoje, jež se i do aktuální desky podepsala, ale v té době se jednalo o vývoj zcela logický a pochopitelný.

Následující řadu alb - "My Arms, Your Hearse" počínaje a "Damnation" konče - považuji za početnou esenci toho nejlepšího, co kdy pod hlavičkou Opeth vzniklo, a nebojím se tvrdit, že i vznikne. Ačkoli chovám k Åkerfeldtovi řádný respekt, tak v čele s dvojicí "Still Life" a "Blackwater Park" jsou tohle alba, která si zaslouží vlastní pomník. Postupné prolínání progresivně rockových pasáží plných magické melancholie se mísilo s hrubými death metalovými pasážemi s takovou jistotou a grácií, že se to dodnes zdá až neuvěřitelné. Posouváme se opět o několik let kupředu k dvojici "Ghost Reveries" a "Watershed". Alba, z nichž zejména to první považuji stále za skvělé, ale která už znamenala jistou míru stagnace oproti předchozím nahrávkám, kde se tak sice do jisté míry dělo taky, ale vzhledem k jejich kvalitě to nebylo tak zřejmé. "Watershed" je pak už "jen" dobré album, jež má mouchy a při jehož poslechu už to vypadalo, že každá studnice nápadů jednou musí nutně vyschnout.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 15. září 2014 v 13:05

Bezpochyby vynikající, velmi příjemný album, jenže se nemůžu zbavit dojmu, že ta pravá duše Opeth zůstala někde u Ghost Reveries. Jsem skoro až fanatickej fanoušek Opeth a asi bych jim sežral leccos, současnej vývoj mě ale docela mrzí. Kdyby někdo jinej vydal takovýhle album, budu skákat radostí, tady doufám, že se v Mikaelovi znovu po čase probudí niterná touha po metalovejch kořenech.

2 Kaša Kaša | E-mail | Web | 15. září 2014 v 16:45

[1]: Díky za reakci. Chápu, jak to myslíš. Něco podobného jsem si říkal po "Heritage". "Pale Communion" mi právě dost připomíná "Ghost Reveries". Ne hudebně samozřejmě, ale tu dřívější náladu tam cítím. No a s tím návratem k metalu.. proti tomuhle vývoji nic nemám (zvlášť, když budou vydávat tak dobré alba), ale oprášení starých dobrých časů bych v koutku duše taky uvítal :-)

3 Honza Honza | 15. září 2014 v 21:56

[2]: Já jsem optimista. Kdo se jednou nakazil metalem, ten ho má v sobě zacystovanej na věky. Mikael to snad dlouho nevydrží, zvlášť, když se může v "měkčích sférách" vyblbnout u Storm Corrosion. Sedmdesátkovýmu rocku dávám album, maximálně dvě :-D

4 Humr Humr | 16. září 2014 v 13:39

A to já bych se zas nedivil, kdyby se na metal vysral na dobro. Mikael byl vždycky tady na ten prog rock a u Opeth to bylo vždycky slyšet. Lidi se mění a stejně tak jejich hudební vkus a je docela dobře možný, že už mu fakt death metal nic neříká.

5 Honza Honza | 16. září 2014 v 18:38

[4]: Mikael přece dělal i do čistokrevnýho death metalu, i když nahrál jen 2 alba (mám samozřejmě na mysli Bloodbath). Třeba mu ten prog rock vydrží dlouho, ale myslím, že se jednoho dne zase vrhne na metal. Ale samozřejmě můžeš mít pravdu.

6 MF MF | E-mail | Web | 16. září 2014 v 18:49

Já bych od něj už moc death metalu taky nečekal... ostatně i na Bloodbath se tuším vybodnul s tím, že už mu to nic neříká a nebaví ho to...

7 Humr Humr | 16. září 2014 v 21:38

Jojo, taky jsem něco takovýho čet.

[5]: Dělal - to je důležitý. Možná, že dřív ho to bavilo, ale vzhledem k tomu, co poslední dobou tvrdí, nevěřím, že by se k metalu vrátil, rozhodně ne v rámci Opeth. Pokud něco tak spíš nějaká jednorázovka ve stylu Bloodbath, ale o něčem větším pochybuju.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama