Septicflesh - Titan

5. srpna 2014 v 20:25 | MF |  Recenze
Nad Septic Flesh se v roce 2003 zavřela voda a podle všeho se zdálo, že už nadobro… naštěstí to však opravdu bylo jen zdání, jelikož o čtyři roky později se démoničtí Řekové opět dali dohromady pod lehce modifikovaným názvem Septicflesh a jali se pokračovat v tom, s čím kdysi přestali, tedy ve tvorbě skvělého a nestandardního death metalu. V této nové éře svou tvorbu nechali plynout na atmosférické vlně, ale posunuli ji směrem dál k symfonice a orchestrálním hrátkám. A při vší úctě ke starým počinům, které jsou bezpochyby skvělé a které mám upřímně rád, se předvedli ve snad ještě silnější formě než pod původním jménem Septic Flesh.

Možná mám trochu zkreslený pohled, jelikož jsem Septic Flesh z nějakého důvodu poměrně dlouhou dobu ignoroval, a tak to bylo až "Communion", díky němuž jsem si muziku těchto Řeků oblíbil. Sice takřka ihned následoval podrobný náslech i starší tvorby, ale i po něm pro mě "Communion" zůstal na samotném piedestalu a nevěřil jsem, že jej (nyní už) Septicflesh někdy zvládnout překonat. Jenže stalo se a v roce 2011 udeřilo monumentální "The Great Mass", které bylo s výjimkou dvou slabších skladeb takřka bezchybné, dokonalé a naprosto perfektní.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Blackfang Blackfang | 5. srpna 2014 v 23:45

Až na kolikátý pokus jsem pochopil, že "Demon Burgery" je narážkou na Nory a ne na Debauchery. Boha jeho, jsem blb :-D

2 MF MF | E-mail | Web | 6. srpna 2014 v 0:36

A já jsem si myslel, že to je dost průhledný :-(  :-D

3 Hellhammer Hellhammer | 6. srpna 2014 v 7:58

Pěkná recenze:-)

Mě Titan přijde jako taková prázdná deska..Jo je to skvělě zahraný, aranže orchestry na jedna podtržená ale ten metalovej základ je v podstatě stejně triviální jako u posledních Dimmu..

Vím, že by se neměly z muziky vytrhávat jednotlivé nástroje, ale zkuste si odmyslet orchestry  a co zbývá..Jednotvárný chropot, sekané riffy, bicí kulomet bez zastávky. Čistého Sotirisova zpěvu jak šafránu, hitovost nikde (jedině Order of Dracul), složité to taky extra není..

V tomhle ohledu byla Great Mass daleko chytlavější a sevřeněji napsaná (a fungovala). Communion byla zase promyšlenější, tvrdší a složitější..

Původně jsem dával kolem 7/10, dneska bych šel ještě níže tak 6-6,5..

Mám pocit, že se SepticFlesh nechali sežrat vlastníma ambicema a míří "dimmu" směrem a další deska bude už jenom o orchestru

4 MF MF | E-mail | Web | 6. srpna 2014 v 11:59

Mně to právě ze začátku taky přišlo jako zklamání a o ničem a viděl jsem to tak na 6-6,5, ale pak jsem se do toho zažral a naopak to u mě dost stouplo... evidentně přesně opačně než u tebe :-D Je fakt, že Sotiris tam moh bejt víc, ale jeho (skoro) absence mi nepřijde jako něco, co by to album nějak brzdilo nebo dokonce potápělo.

Je fakt, že kdoví, jak by to znělo bez toho orchestru, ale na druhou stranu je to právě to, co je odlišuje (přece jenom ty jejich symfonický party jsou o několik levelů jinde než ostatní symphonic metalový kapely), takže mně osobně zas tolik nevadí a vlastně to i chápu, že se to soustředí :) Teda, zatím mi to nevadí... kdyby opravdu nasadili styl, že kytary hrajou úplnou tužku a metal je jen na ozdobu, tak by to ideál nebyl... holt uvidíme, jak to bude vypadat příště, třeba se hecnou a bude naopak větší rachot :-D

Jinak dík, že se recenze líbí :)

5 Hellhammer Hellhammer | 6. srpna 2014 v 14:44

Je pravda, že ty aranže jsou opravdu na úrovni. Podle mě to i trochu souvisí s tím, že je vymýšlí a řídí samotný kytarista a skladatel Christos a ne nějaký dirigent najmutého orchestru takzvaně "na klíč"..

Mám ale takový pocit( a je to čistě jen pocit), že už nemají čím překvapit a vlastně se svoji vynikající prací v minulosti uvázali k tomu dělat pořád přesně to, co je na Titan. Opulentní orchestrální metal, postupně opouštějící death ..Nechci aby to vyznělo, že jsou komerce (protože i do metalové komerce ještě mají podle mě daleko), ale mám pocit že tam zdárně míří..

Vůbec si nedokážu představit, že by při současném úspěchu ( vetší zájem, hodně nových fans, velká firma, zájem medií, všeobecně pozit. hodnocením) někam uhnuli a nahráli něco větší bouři, nebo něco experimentálního ve stylu Revolution DNA..Třeba se pletu a přesvědčí mě.Ale jsem radši skeptik :-)

6 MF MF | E-mail | Web | 6. srpna 2014 v 15:45

Jasně, v tomhle určitě do puntíku souhlasím... prostě našli, co funguje, tak si asi jen tak nedovolí z toho uhnout, což je asi škoda, a taky mi připadá pravděpodobný, že upadnou do stereotypu. Ostatně je to vidět už na Titan, protože je to nepřekvapivý a zní to úplně přesně tak, jak jsem čekal. Akorát já osobně jsem právě teď ještě ochotnej to prominout, protože mě to i druhou desku za sebou baví a má to úroveň. Jestli přesně takhle budou pokračovat i dál bez jakýhokoliv posunu, což je docela pravděpodobný, tak to už bude horší, o tom žádná...

7 marri.popinz marri.popinz | 6. srpna 2014 v 22:28

I já jsem si po prvním poslechu řekl, že to na GM nemá, nicméně opakovaným posloucháním jsem dospěl tak daleko, že posledních 14 dní nevydržím si to nepustit aspoň 2x. Myslím, že je to tím, že album je vyzrálejší a sofistikovanější, a proto je to potřeba ho takto postupně vstřebat. Pokud jde o jistou repetitivnost formy, pak já se přiznám, že bych to zvládl i na pátém albu. Je to pro mne forma prezentace, které mi přesně sedí a co si budeme říkat, 95% kapel hobluje pořád dokola to samé a často to ani nikdo nevytkne...

8 Hellhammer Hellhammer | 7. srpna 2014 v 8:18

[7]: Mě právě Titan zklamal v té věci, která Tebe baví, v tom opakovaném  poslechu a nacházení nových věcí..
Mě to spíš čím dál víc zlobí ta deska :-D

Taková War In Heaven je třeba ukázkovej příklad patlanice, kdy forma přebíjí obsah. Prostě "aby to tam bylo" uplně všechno nacpané,orchestry, refrén, sypačka,chorály..Nemá to řád a není to ani dobře zpracovaný chaos..Já to vnímám jako takové "podívejte se co všechno umíme nacpat do 5 minut"

A já taky mám na SF velké nároky, protože jsem je vždy měl za dobré umělce, ne jen nějaké drbače. Je pravda, že skoro všechny kapely opakují, ale já slyším problém spíše v té nabubřelosti.

Problém v opakování desek podle mě může přijít až spíš do budoucna..

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama