Cold Body Radiation - A Clear Path

17. srpna 2014 v 22:31 | Ježura |  Recenze
Myslím, že nikdo nebude mít nic proti, když prohlásím, že se každá doba vyznačuje určitou módou. Co pár let se mění trendy účesy, střihy značkového oblečení, od něj odvozených kopií a tak dále, a kdybychom byli internetovým portálem Cosmopolitanu, v lepším případě by vás teď čekala exkurze do dějin všeho, co kdy bylo šik a v kurzu, v horším pak zasvěcené rady, co pofrčí za půl roku. Jenže protože nic takového nejsme a zajímá nás spíše muzika, čeká nás samozřejmě povídání o muzice.

Proč tedy žvaním o té módě, říkáte si, a je to věru dobrá otázka. Inu, móda se projevuje vedle výše uvedených odvětví samozřejmě také na poli hudby, a to ať už jde o popularitu velkých žánrů nebo o menší subžánry. Pro příklady nemusíme chodit nikterak daleko, protože i mladší ročníky mají jistě v paměti, jak několik let nazpět celým metalovým světem cloumala folk metalová horečka... Pokud by se dalo ukázat na nějaké žánry, které frčí dnes, rozhodně mezi nimi nebude chybět pojem shoegaze (do češtiny volně přeloženo jako "civění na botu"), a to už se konečně pomaličku dostáváme k tématu dnešní recenze. Povídat si totiž budeme o desce, která se pod tento žánr zcela bezpečně řadí, a může posloužit jako trefná ilustrace toho, jak to také dopadá, když je něco v módě.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Dusktone]
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Humr Humr | 17. srpna 2014 v 23:16

Soudit shoegaze na základě těchle metalových kapel, co se rozhodly říkat tomu shoegaze, aby vypadaly zajímavějc, je docela nešťastný. Pochopím, že se ten žánr bude ne každýmu líbit, ale když už ho soudíte, tak doporučju aspoň zkusit kapely, co ho uměj hrát. Je pravda, že tohle má narozdíl od některých "blackgazů" a podobných věcí k shoegazu hodně blízko, ale pořád je jenom kapela, co se ještě pár alb zpátky pokoušela hrát jakože-black. Utopený vokály a kytarový hluk sice k žánru patřej s tím asi nic nenaděláte, ale ne každej to dělá tak nudně jak tady Cold Body Radiation. Pokud chcete vědět jak zní dobrej shoegaze, tak doporučuju klasiky - My Bloody Valentine, Slowdive nebo The Jesus And Mary Chain. On shoegaze je docela širokej pojem a krom zasněnejch věcí (jako třeba Slowdive) sem patří i energičtější věci jako A Place To Bury Strangers, The Telescopes, surfaři The Vandelles nebo skoro britpopový Adorable.
Takže asi tak no, pokud se vám nebude líbit ani tohle, tak holt shoegaze není pro vás a úplně to chápu, ale odsoudit ten žánr na základě kapel, který s ním vlastně nemaj pořádně nic společnýho by byla škoda.

2 MF MF | E-mail | Web | 17. srpna 2014 v 23:31

No, je fakt, že já znám spíš ten blackgaze nebo post-black/shoegaze, a v podstatě všechny ty kapely mi přijdou jako strašná píčovina, protože tím, co a jak hrajou, pro mě úplně popírají podstatu black metalu (nevím, jestli to tu sleduješ, ale já jsem posluchač black metalu... i když rozhodně ne nijak zvlášť ortodoxní). Ostatně to tak taky ve svym hodnocení nazývám. Je fakt, že kolega se v recenzi asi nevyjádřil úplně nejpřesněji, když to hodil rovnou do čistýho shoegaze...

Každopádně, ty kapely, který tam jmenuješ, vůbec neznám, jen u My Bloody Valentine vím, že něco takovýho existuje, ale nikdy jsem to neslyšel. Něco z toho schválně časem vyzkouším...

3 Humr Humr | 17. srpna 2014 v 23:48

Jojo pochopil jsem, že tady se s regulérním shoegazem asi moc nepočítá, spíš jenom s těmahle metalovýma hybridama. Jinak sleduju to tady pravidelně, takže zhruba tuším, jak na to hudebně jsi :-D
Rozhodně doporučuju nějaký ty kapely vyzkoušet, třeba My Bloody Valentine jsou hodně specifická věc, která stojí hlavně na kytarách, co vlastně vůbec nezněj jak kytary.
Jinak, když už jsme u tady těch postblackgazebordelů - jakej je tvůj názor na Sunbather potažmo Deafheaven obecně?

4 MF MF | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 0:04

Sunbather mě krutě nebavilo a nepochopil jsem, proč jsou z toho alba všichni tak nadšený :-D Ale třeba kolega Zajus tu desku miluje. Nic jinýho jsem od nich zatím neslyšel :)

5 Humr Humr | 18. srpna 2014 v 0:22

Mně nepřišlo špatný, ale ten hype kolem něj je absurdní. Nemluvě o tom, že mě osobně víc baví Roads To Judah.

6 MF MF | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 1:06

Jo jo, ten hype okolo toho jsem taky vůbec nepobral. Ale jinak zrovna tohle vyloženě špatná věc nebyla, jen mě to prostě vůbec neoslovilo a tím pádem ani nebavilo...

Tohle je taky důvod, proč se tu o tom albu vůbec nepsalo. Já ho poslouchal, ale neměl jsem k tomu co říct, takže by bylo zbytečný, abych o tom psal nějaký kydy o ničem. A kolegy, který to poslouchali a měli by k tomu co říct, jsem k tomu kopal, ať o tom albu napíšou aspoň minirecenzi, ale nějak se mi nepovedlo je k tomu donutit :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama