Burzum - The Ways of Yore

12. července 2014 v 21:18 | Kaňour |  Recenze
Nezačít recenzi na nahrávku Varga Vikernese jmenováním tím, jakými že kontroverznostmi se tenhle chlapík proslavil, by bylo celkem zvláštní. Ani já si nedovolím rebelovat a přispěji svou troškou do mlýna. Pominu-li teď Vargovy přinejmenším sporné názory, ani hudební složka nemá k té rozporuplnosti daleko a především jeho tvorba po návratu z vězení je hodně diskutovaným tématem. Někteří odsuzovali hudbu Burzum za přílišný amatérismus ještě před Vargovým nástupem do vězení, víc a víc kritiky však přicházelo až postupem let po Vikernesově propuštění.

Zatímco první dvě desky "Belus" a "Fallen" byly přijaty veskrze kladně, u "Umskiptar", jakožto doposud poslední metalové nahrávce Burzum, byla odezva chladnější. To se však ještě nemohlo rovnat rozhořčení, které způsobilo vydání "Sôl austan, Mâni vestan", desky, která alespoň dle žánrového zařazení měla následovat ambientní nahrávky "Dauði Baldrs" a "Hliðskjálf", nahrávaných během pobytu v chládku. I já jsem, stejně jako většina fanoušků tvorby Burzum, neskákal nadšením, přesto jsem byl před vydáním "Sôl austan, Mâni vestan" vydáním docela natěšen… a ve finále následně zklamán. Na ujasněnou - "Hliðskjálf" pokládám hned po kultovních počinech "Hvis lyset tar oss" a "Filosofem" za to nejlepší, co z dílny Burzum kdy vyšlo, a proto byla má očekávání vysoko. A i když si "Sôl austan, Mâni vestan" v některých momentech zachovávalo několik charakteristických rysů položených právě na "Hliðskjálf", nemohl jsem si pomoct - i přes nezaměnitelný rukopis Burzum to byla docela nuda. Není tedy s podivem, že očekávání spojená s vydáním letošního "The Ways of Yore", klesla na "Burzumovské minimum".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hellhammer Hellhammer | 13. července 2014 v 9:27

Já jsem velice spokojen, skvělá odpočinková hudba a skvělá atmoška.Čili 8/10.

Sol Austan, Mani Vestan i Hlidskjalf jsou sice ještě o něco lepší ale stejně nemám ani tady moc co vytýkat. Snad jen tu předělávku Tomhet si mohl odpustit.

Musím říct že jsem od Varga čekal ambientní alba hned opuštění báně. Ty tři  "metalové" nahrávky, nuceně cílené na nostalgiky starých časů, jsem tak trochu přetrpěl.
Ambientní Burzum model 2014 se mi ovšem líbí.

2 Hellhammer Hellhammer | 13. července 2014 v 9:34

Jinak ještě poznámka: V původní verzi Emptiness, čili skladba Tomhet z Hvis Lyset, žádné šlapavé bicí ani kytary nejsou, tudíž zde nahradil ambient ambientem.

Ono je to asi myšleno na tu první předělávku, ale neznalý čtenář by mohl nabýt dojmu že i Tomhet je kytarovka..  

Jinak recenze je moc pěkná, chodím si sem číst čím dál raději. Jen tak dál :-)

3 Kaňour Kaňour | 14. července 2014 v 8:47

Díky za pochvalu, mně se třeba Belus hodně líbí, Fallen už tolik ne a na Umskiptar jsem se po 1-2 posleších vykašlal. Nicméně jsem zvědav, jak to dopadne příští rok. Že by při Vargových průšvizích opět další vězeňská nahrávka? :-D

4 Hellhammer Hellhammer | 14. července 2014 v 9:21

Já to vidím takhle, jakkoliv nad tím může někdo kroutit řepou :-D

Burzum/Aske/Det Some Engag Var: bez hodnocení, to se nedá obodovat ani tak, ani tak..

Hvis Lyset Tar Oss :100%
Filosofem: 100%
Daudi Baldr 60%
Hlidskjalf: 90%
Belus:55%
Fallen: 50%
Umskiptar: 55%
Sol Austan,Mani Vestan: 85%
The Ways of Yore: 80%

Možná zas bude vezeňská deska:-D Podle mě nemá ale ani smysl takového člověka strkat zase za katr, ještě k tomu za blbý antisemitský a rasistický kecy na blogu, který tam vede už roky a nikdo si toho nevšímal až do teď.

Varga stejně nepředělaj, on je názorově spíš k smíchu než k trestu. Trestem na sebe zase jen upozorní,a může si připočítat zase další  příznivce jeho ideologie a to je podle mě škodlivější než samotnej čtyřicetiletej Varg, zahrabanej někde na farmě a řvoucí zpoza PC.

5 MF MF | E-mail | Web | 14. července 2014 v 10:28

Mně se ty nový black metalový nahrávky líbí... teda, jen Belus a Fallen, protože Umskiptar se moc nepovedlo. Hlavně Fallen je skvělý, nevím, co proti tomu albu všichni mají :-D

Proč se ale Burzum, Aske a Det som engang var nedají obodovat? :-D

U mě - Det som engang var, Hvis lyset tar oss a Filosofem bez debat 10/10; Burzum, Belus a Fallen hodně vysoko. Umskiptar 5,5, novej ambient 6, předchozí ambient 6,5... a ten zbytek bych si musel poslechnout, jelikož Daudi Baldrs a Hlidskjálf jsem neslyšel už fakt roky, tak to z hlavy nedám :D

6 MF MF | E-mail | Web | 14. července 2014 v 10:30

Ty jo, ale že by Fallen mělo bejt horší než Umskiptar, to se mi fakt nezdá... jen samotný Jeg faller drtí celej Umskiptar rozdílem dvou tříd :)

7 Kaňour Kaňour | 14. července 2014 v 11:20

Pro mě je nejvíc Hvis lyset tar oss a Filosofem - 10/10, Burzum, Hlidskjálf, Belus a Det som engang var 9/10, zbytek níž. Jinak k Vargovi.. určitě je to hodně inteligentní člověk, jeho některý názory mně však přijdou hodně mimo. On má výborný schopnosti člověka přesvědčit a proto se skoro vždycky zdá, že to co říká, má hlavu a patu, jakkoliv je to pošahaný.

8 Hellhammer Hellhammer | 14. července 2014 v 11:22

[5]: Já totiž dodneška, ani po milionu poslechů nemám ujasněno, jestli jsou Burzum/Aske/Det Som Engang Var totálně skvělý nebo úplně strašný :-D :-D

Někdy mi přijdou tak, jindy zase jinak. Proto bych si osobně za sebe netroufnul dát body.

Z těch ponávratových metalových se mi Umskiptar ještě líbí nejvíc, zkoušel tam různé věci, než ten metal zapíchl asi nafurt.
Mě na Belus a Fallen strašně chyběla nějaká autenticita. OK, Varg vylezl ven, každý chtěl od něj slyšet chrastivej black metal jako z debutu, tak to taky každej dostal. Ten kontext doby pro mě úplně zmizel a zbylo pár rozvrzaných riffů a občas nápad..

[6]: Jeg faller jako song mě taky baví, to souhlasím, ale zbytek Fallen mi přijde jak úklid šuplíku s nepotřebnými riffy :-D

Já nejsem zrovna typickej fanda Burzum a jak tak na to zpětně koukám,co jsem dal za čísla, tak jsem procentuelně fakt spíš fanda Vargova ambientu než metalu... :-)

9 Kaňour Kaňour | 14. července 2014 v 11:33

Pro mě je třeba Glemselens elv z Belus snad to nejlepší, co kdy Varg složil a ani mi nějak nevadí, že to vylezlo až tak pozdě.. Holt jiná generace, vyměňování blackovejch kazet na přelomu osmdesátek a devadesátek šlo fakt kolem mě a tudíž v tom tolik necejtím ten "kontext doby" :-)

10 Hellhammer Hellhammer | 14. července 2014 v 11:51

[9]: Což to já taky nezažil (jsem rok výroby 1990), ale spíš ty staré blackové desky Burzum pro mě víc odrážejí tu dobu, ty počátky, atmosféru, ten "pravý" black. Nové blackové desky jsou pro mě jen takový stín toho dřívějšího.

Protože co si budeme povídat, Burzum jsou opravdu 100% o atmosféře, tam se nedá nic jiného hledat (hráčské výkony, technika, nabušenost atd..)

PS: Je sranda že Glemselens elv (a ještě Keliohesten) se mi líbí z Belus taky nejvíc, v tom se zase shodneme. :-D

11 Rišo Rišo | E-mail | 18. srpna 2014 v 3:04

Zaujímavé u mňa je že mňa Burzum chytil resp.fanušíkom Burzumu som sa stal po vypočutí Umskiptar.Aj keď mnohým sa to nepáči.Ale koľko ľudí toľko chutí :)

12 MF MF | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 11:05

[11]: No, to je ale fakt zajímavý, protože Umskiptar je podle mě asi to nejhorší, co kdy vydal :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama