Master's Hammer - Vagus Vetus

12. června 2014 v 20:14 | MF |  Recenze
Budeme-li se bavit i nejvýznamnějších black metalových (a vlastně nejen black) kapelách České republiky, jen těžko lze na prvních místech nezmínit Master's Hammer. Jejich prvotní tvorba je dodnes pro spoustu lidí obrovský kult a třeba já osobně řadím první dvě desky "Ritual" (1991) a "Jilemnický okultista" (1992) vůbec k tomu nejlepšímu, co kdy u nás vyšlo… ani více jak dvacetileté stáří těmto majstrštykům nic nesebralo na jejich neopakovatelné atmosféře, jež je i dnes aktuální a stále v ní je ta síla. Jsou lidé, pro něž stojí o něco výš ještě předchozí demo tvorba, ale já mezi ně nepatřím a právě tyhle první dvě řadovky jsou pro mě vrcholem tvorby Master's Hammer a snad i českého black metalu obecně.

Po velice rozpačitých "Šlágrech" z roku 1995 se ovšem nad Master's Hammer na mnoho let zavřela voda až do roku 2009, kdy skoro jako blesk z čistého nebe vyšla čtvrtá nahrávka "Mantras". I tohle album bylo mnohými přijato docela rozporuplně, ale já jej mám ve velké oblibě a z mého pohledu dokázalo důstojně navázat na starou tvorbu, aniž by ji kopírovalo, a zároveň ten počin zvládnul dostát velikosti jména Master's Hammer, která v undergroundových vodách i po mnoha letech nečinnosti nebyla zrovna malá. Oproti tomu "Vracejte konve na místo" si již vysloužilo v podstatě jenom kladné ohlasy a František Štorm se svou kumpanií na něm dali dohromady další prvotřídní materiál. Po Konvích, které se mají vracet na místo, se ovšem soukolí v táboře Master's Hammer nebývalo rozpohybovalo, výsledkem čehož byla postupně hned trojice nových sedmipalců a pár reedic staršího materiálu… až nakonec tato aktivita vyvrcholila šestou dlouhohrající deskou s názvem "Vagus Vetus"

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hellhammer Hellhammer | 12. června 2014 v 22:56

Masters Hammer nijak neuctívám, nepovažuji za kult, nechovám k pánům ani jiné druhy nadstandartního vzdorčasového obdivu, jako někteří fanoušci u nás.("To jsou Masters, ti nahráli před sto lety Rituál a jsou proto dodnes nejlepší česká metalová kapela")

Přesto mě Mantras i Konve bavily celkem solidně a nadprůměrně..

Vagus má slušné melodie a psycho vsuvky, zajímavé, typické texty, občasný naklep. Celkem fajn, neurazí ale nic víc.A bavit se úplně jen texty, rychlostí a několika zvukovými podkresy dlouho nedokážu.

6/10

2 Hellhammer Hellhammer | 12. června 2014 v 23:02

Jinak XMZ je rýmovaná textová buranovina útočící na typicky české názory.Trochu nehodné takového veršotepce jakým je pan Štorm (brněnská mešita, práva úchylů,bezbranné minority, byrokraté)..

Tohle fakt nepotřebuju slyšet od Masters i kdyby to nakrásně měla být ironie. Na to máme Dymytry a podobné "lidové" mudrce a říkače "pravdy"

3 MF MF | E-mail | Web | 13. června 2014 v 0:40

Jo, svým způsobem máš ohledně XMZ pravdu, ten text se hodně nepoved... pro mě možná nejhůř otextovanej song MH vůbec...

Jinak pro mě MH kult jsou, je to srdcovka :-D Ritual možná nahráli před sto rokama, ale pořád to má sílu a ta atmosféra je fakt nepřekonatelná a dodneška funguje, fakt to tam v tom je. Okultista to samý...

4 Hellhammer Hellhammer | 13. června 2014 v 7:19

Já mám Ritual i Okultistu taky rád, i když srdcovka to není.

Spíš jsem tím chtěl říct, že jsem neměl od reunionových alb žádné očekávání (ani nadšené, ani uražené, že przní kultovní desky), prostě další porce muziky. Přesto mě dost bavily oba dva počiny. Novinka už o velký kus méně :-(

5 kyby kyby | E-mail | 26. října 2014 v 7:55

Mi by se to aji líbilo, ale štve mě ten zprzněný vinyl. Skladba "Pod vrstvou prachu" tam vůbec není, "Špacírka" je pak uvedena straně A, přitome je na straně B...to je pod úroveň této kapely!!!

6 MF MF | E-mail | Web | 26. října 2014 v 8:59

Fak je to takhle zpocený, jo? Já ten vinyl teda mám taky, ale jaksi ho jen mám v polici, ještě jsem to z něj neslyšel, takže jsem tohle ani nezaregistroval. Ale jak koukám na zadní stranu, Pod vrstvou prachu tam fakt není... asi jí dali pryč kvůli času a protože už na asfaltu vyšla na tom splitku s Blackoshem...

Špacírka bude asi chyba no, to se občas stává, a to i mnohem známějším kapelám. Třeba Metallica vydala naprosto luxusní box Death Magnetic, akorát do něj zapomněla dát samotný disky s muzikou, takže lidem chodily prázdný krabice :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama