close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Červen 2014

Minirecenze #58

30. června 2014 v 22:51 | MF |  Minirecenze
Goats of Doom - Ashes from the Past (18. března, Ewiges Eis Records)
black metal, Finsko

Přijde mi, že to poslední dobou píšu nějak moc často, ale i Goats of Doom z Finska jsou další kapelou, o níž musím prohlásit, že se její muzika poslouchá úplně v pohodě a vlastně proti ní vůbec nic nemám, ale nic víc než ono "poslouchá se v pohodě" nedokáže nabídnout a patří tedy do solidního a poslouchatelného průměru, případně lehounkého nadprůměru. Než ale přistoupíme k letošnímu EP "Ashes from the Past", dejme si nejdřív trochu formálního balastu…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Lord of the Flies - 06:07
02. Viimeinen sinetti - 04:14
03. Musta seremonia - 04:57

Autor: MF
[K recenzi poskytl: Against PR]

Haeres - Trom (15. března, Hymnes d'Antan)
black metal, Kanada

Kanadští black metalisté Haeres se letos vytasili se svou druhou dlouhohrající deskou "Trom", na níž člověka hned na první pohled zaujme poměrně povedený obal, díky němu jsem si z nějakého důvodu ihned vzpomněl na norské Helheim (nejspíš kvůli přebalu k desce "Kaoskult" z roku 2008). Aby bylo formální úvodní omáčce učiněno zadost, dodejme ještě, že novinka navazuje na tři roky starý počin "Héritiers du sang noir". Teď už ovšem ke stručnému povídání k "Trom"

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Au crépuscule - 05:00
02. Vers la lune misanthropique - 04:17
03. Le deuil - 05:19
04. Le chemin des souffrances - 04:48
05. Patriote - 04:02
06. Fils de la liberté - 04:07
07. Un jour gris - 05:09
08. L'éveil du mal - 01:55
09. Nous sommes légion - 04:54
10. Pulsions bestiales - 04:25
11. Psychose à tête noire - 04:15

Autor: MF

Harakiri for the Sky - Aokigahara (21. dubna, Art of Propaganda)
atmospheric black metal, Rakousko

Eponymní debutové album rakouských Harakiri for the Sky z roku 2012 sice neznám, ale tak nějak jsem měl z kapely vždy pocit, že jde o dobrou záležitost. Jestli tomu tak doopravdy je, to jsem se pokusil zjistit s aktuální druhou deskou "Aokigahara". A hned na začátek klidně můžu předeslat, že to rozhodně nedopadlo špatně…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. My Bones to the Sea - 07:52
02. Jhator - 06:40
03. Homecoming: Denied! - 08:07
04. 69 Dead Birds for Utøya - 07:05
05. Parting - 07:45
06. Burning from Both Ends - 06:03
07. Panoptycon - 07:19
08. Nailgarden - 07:06
09. Gallows (Give 'Em Rope) - 06:08

Autor: Ježura

Nebelung - Palingenesis (18. února, Temple of Torturous)
neofolk, Německo

Neofolk je žánr, který se mi zatoulává do přehrávače čím dál víc. Nejenže tvoří jakousi opozici proti tomu burácení kytar (které je v mém přehrávači stále ve většině), ale sem tam člověk natrefí na muziku, jež je víc než "jen" uklidňující. A právě za hledáním odpočinkových poslechů jsem se vydal po stopě Nebelung, respektive jejich "Palingenesis", nové desce tohoto dua. Vlastně tria… I když jsou Nebelung všude představováni jako duo muzikantů z německého Bonnu, na promo fotkách i sestavě "Palingenesis" se objevilo jméno jisté Katharina Hoffmann, nové violoncellistky kapely. To jen aby bylo ohledně oslovování Nebelung jasno.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Mittwinter - 06:01
02. Polaris - 07:11
03. Nachtgewalt - 06:43
04. Aufgang - 06:21
05. Wandlung - 14:31
06. Innerlichkeit - 09:21

Autor: Kaňour

We All Die (Laughing) - Thoughtscanning (14. února, Kaotoxin Records)
progressive metal, international

Jestli vám bylo jméno projektu We All Die (Laughing) doposud utajeno, ničemu se nemusíte podivovat. "Thoughtscanning" je totiž deskou debutovou, ale že by se za jejím zvukem schovávala nějaká ořezávátka, to také ne. Jde o pozoruhodné belgicko-francouzské duo extrémně potentních muzikantů, kteří nyní spojili síly a přišli právě s We All Die (Laughing). Belgického instrumentalistu skrývajícího se pod přezdívkou Déhà a francouzského Arnauda Strobla spojuje hlavně tvrdá hudba. Na druhou stranu má třeba Déhà na svědomí účast v projektech čistě ambientních, grindcorových, ale i v projektech hrající reggae (!). Oba zmíněné však nejvíce spojuje metal a právě tuhle vášeň demonstrují "Thoughtscanning".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Thoughtscan - 33:04

Autor: Kaňour

Mayhem - Esoteric Warfare

30. června 2014 v 21:17 | MF |  Recenze
Pokud bychom chtěli jmenovat nejlegendárnější kapely black metalového žánru, není vůbec o čem diskutovat - ať si o jejich tvorbě myslíte cokoliv, jméno Mayhem prostě zaznít musí. Podle mě je to jednoznačně nejvíc zásadní skupina proslulé druhé vlny black metalu… jasně, někdo by mohl oponovat s Burzum, ale z mého pohledu stojí Mayhem co do vlivu ještě o stupínek výš (čímž nutně neříkám, že mám jejich tvorbu radši). Základy žánru sice už před nimi položily formace jako Venom, Celtic Frost (Hellhammer) a především Bathory, ale osobně si myslím, že to byli právě Mayhem, kdo celému stylu vtiskl tu jeho typickou podobu a estetiku, jíž dnes chápeme jako klasický black metal.

Zároveň s tím ovšem platí, že Mayhem nikdy nebyli obyčejnou a průměrnou kapelou, která jen drhne ten svůj "klasický black metal", naopak byli vždy o krok kupředu. Nejdříve všem se svou ranou tvorbou ukázali, jak se má dělat sypací black metal, a když to po nich začali všichni opakovat, tak už na "Grand Declaration of War" experimentovali s elektronikou. Jistě, rozhodně nebyli první, kdo zkoušel spojit industrial s black metalem, už před nimi se do toho pustili třeba Mysticum, zásadní desky Dødheimsgard nebo Aborym také vyšly dříve. Chtěl jsem ovšem říct jinou věc - na každé své nahrávce Mayhem byli vždy zase o kus jinde než na té minulé a vždy se dokázali posunout dál. Otázkou je, zdali to platí i o "Esoteric Warfare" a zdali novinka opětovně dokázala udržet vysoce nastavenou laťku tvorby téhle kultovky…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nová deska Hetroertzen ještě letos

30. června 2014 v 19:26 | MF |  Music News
Black metalisté Hetroertzen, kteří původně pocházejí z Chile, ale v současné době operují ze Švédska, ohlásili vydání svého pátého dlouhohrajícího alba. Novinka se bude jmenovat "Ain Soph Aur" a vyjít by měla v prosinci letošního roku na CD, LP a MC. O vydání se společnými silami postarají firmy Lamech Records, Terratur Possessions a Amor Fati Productions. Bližší informace by se měly objevit brzy.

"Ain Soph Aur" se stane následovníkem alba "Exaltation of Wisdom", jež vyšlo v černu 2010 na LP v limitaci 500 kusů u Lamech Records. Mimoto ještě existuje speciální, na pouhých 13 kopií limitovaná LP edice, jež byla k dispozici pouze na festivalu Arosian Black Mass ve Švédsku. CD verze se objevila o rok později v kooperaci s firmou Barghest v podobě digipacku, ale i zde existuje speciální 13kusová edice, jež byla k dispozici na dalším ročníku Arosian Black Mass.

Posledním vydaným počinem Hetroertzen je split "Capax Infiniti" s norskými Dødsengel. Nahrávka vyšla v lednu letošního roku u Lamech Records jako 12'' LP.

Genital Putrefaction news

30. června 2014 v 16:51 | MF |  Music News
Germany death metal band Genital Putrefaction almost finished the work under their new material. The upcoming, untitled yet, second album will contains ten tracks - including one song from 1994, which wasn't release anywhere, because the original tape was lost by the band's members. The band will enter the studio soon to record this stuff and we will updating the news of course.

[tisková zpráva]

Daniel Krob vydává nové EP

30. června 2014 v 13:22 | MF |  Music News
Český kytarista Daniel Krob, který svého času působil v kapelách jako Arakain nebo Kreyson a natočil s nimi jejich první desky "Thrash the Thrash" resp. "Anděl na útěku", se před dvěma lety po dlouhé době nečinnosti vrátil na scénu se svým bezejmenným sólovým debutem. Na ten v březnu loňského roku navázal druhou deskou "Magická kytara". Letos Daniel Krob vydá další počin - EP s názvem "Šachmat".

"Šachmat" vychází 1. července a objeví se na něm celkem sedm písniček - jejich seznam najdete níže. Obálka minialba se pak nachází vpravo. Ukázky z počinu najdete na Bandzone profilu Daniela Kroba.

Tracklist "Šachmat":
01. Šachmat
02. Máš svůj sen
03. Královská čest
04. Oheň
05. Vítězná
06. Jakej byl den
07. Cesta domů

Mirzadeh - Desired Mythic Pride

29. června 2014 v 21:58 | MF |  Recenze
Finové Mirzadeh nejsou zrovna nějak zvlášť známou kapelou, obzvláště my z České republiky se k jejich jménu dostaneme asi jen stěží, když je to v podstatě jen jedna další finská metalová skupina z tisíce. Přesto se mi na ně před pár lety povedlo nějakým (a vážně už si nevzpomínám jakým) způsobem narazit. No, ono to vlastně tak úplně pár let není, ve skutečnosti je to už nějaký ten pátek…

S Mirzadeh jsem se totiž poprvé setkal, když vydali svou druhou řadovou desku "The Creatures of Loviatar", což se stalo v roce 2006. Jenže poté se Finové nějak sekli a se třetí dlouhohrající plackou "Desired Mythic Pride" se vytasili až letos, tedy po dlouhých osmi letech. Nejsem si úplně jistý, proč příprava nového alba trvala takovou dobu… před několika lety jsem s jedním ze členů Mirzadeh komunikoval a bylo mi řečeno, že mají problémy s nahrávacím studiem… ale přece jenom, osm let? No, nevadí… sice už jsem si jeden čas pomalu začínal myslet, že se třetí fošna konat nebude, ale nakonec je přece jenom tu, tak se na ni pojďme zlehka podívat­…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Inverse Records]

Semargl - Love

29. června 2014 v 19:39 | MF |  Recenze
Semargl jsou svým způsobem strašně divná kapela - především tím stylovým vývojem, jaký během doby svého působení prošla. Pokud byste nějakému laikovi pustili třeba "Poison", druhý singl a úvodní song nového alba "Love", asi by nikdy v životě netipoval, jak Semargl začínali. Tahle ukrajinská parta totiž na svých prvních třech deskách "Attack on God" (2005), "Satanogenesis" (2006) a "Manifest" (2007) drhnula dost rychlý (symphonic) black metal, který vlastně ani nebyl špatný.

Se čtvrtou nahrávkou "Ordo Bellictum Satanas" se už však Semargl začali výrazně změnit. Svou hudbu značně zpřístupnili, začala být chytlavější, objevil se náznak tanečnějších kláves, v klipech se to najednou začalo hemžit spoře oděnými kočkami (těmi dvounohými) a dokonce nechyběly ani vtípky jako záběry na prsa bubenice. Z dnešního pohledu je "Ordo Bellictum Satanas" vlastně takový mezikrok mezi starší black metalovou tvorbou a tím, co Semargl produkují v současné době, tehdy mi to ovšem přišlo spíš jako takový "black metal" pro děti.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nová deska Darkest Hour v srpnu

29. června 2014 v 18:36 | Kaňour |  Music News
Američtí metalisté Darkest Hour oznámili, že vydají pokračovatele alba "The Human Romance" z roku 2011. Nová deska vyjde 5. srpna prostřednictvím Sumerian Records. Album bylo nahráváno v Oceanic Recording pod taktovkou producenta Taylora Larsona.

Chystané album bude studiovou premiérou pro dva členy Darkest Hour, konkrétně baskytaristu Aarona Deala (ex-Salome) a nového bubeníka Travise Orbina. Rovněž půjde o první nahrávku, která se do světa podívá pod hlavičkou Sumerian Records. Název a obal prozatím nejsou známy, přesto už prosakují informace, že novinka ponese název "Fuck Waiting Around to Die", nicméně na oficiální potvrzení si budeme muset počkat.

Jak již bylo uvedeno výše, poslední deskou Darkest Hour bylo album "The Human Romance", jež vyšlo 22. února 2011 pod E1 Entertainment.

Klipy od Menace a Seventh Wonder

29. června 2014 v 16:27 | MF |  Music News
>>> Mezinárodní skupina Menace, která je vedlejším projektem kytaristy Mitche Harrise z Napalm Death, před pár dny vydala další videoklip ke své první desce "Impact Velocity". Ta vyšla 10. března letošního roku pod značkou firmy Season of Mist. Tentokrát video vzniklo ke skladbě "Drowning in Density" a výsledek je k vidění níže.

Vyjma Mitche Harrise v Menace dále působí baskytaristé Shane Embury (Napalm Death, Brujeria, Lock Up, Venomous Concept, Bent Sea) a Frédéric Leclercq (Dragonforce), bubeník Derek Roddy (Serpents Rise, ex-Hate Eternal, ex-Malevolent Creation, ex-Blotted Science) a Nicola Manzan (Bologna Violenta), který se stará o housle, cello a violu.


>>> Seventh Wonder je švédská metalová kapela, v níž ještě před svým vstupem do Kamelot působil (a stále působí) zpěvák Tommy Karevik. Švédové aktuálně připravují své páté album, jež se stane nástupcem počinu "The Great Escape" z roku 2010, a právě z této nadcházející nahrávky nyní vypustili první ukázku v podobě klipu pro písničku "Inner Enemy":


Postcode unveil brand new video from upcoming new album

29. června 2014 v 14:05 | MF |  Music News
Manx Zebracore band Postcode are preparing to release their second new album of the year. Before that arrives later this summer the band have made a video for the song 'This Day Will Come', directed once again by noted Visual Philosopher and enigmatic contradiction Venison Lamprey.

The video can be seen here - https://www.youtube.com/watch?v=jY2g2xB_dhM

[tisková zpráva kapely]


THOSE WHO BRING THE TORTURE: New Album Coming Soon!

29. června 2014 v 12:02 | MF |  Music News
THOSE WHO BRING THE TORTURE: New Album Coming Soon!

Swedish death metallers THOSE WHO BRING THE TORTURE have just signed a deal with SELFMADEGOD RECORDS to release their new album.

Formed back in 2007 by Roger "Rogga" Johansson and releasing three albums on Pulverised and Metal Inquisition labels the band are back with the 4th full length entitled "Piling Up". The material was recorded at The Rotpit and Studio Roadkill late 2013 and mixed/mastered by Brynjar Helgetun at Studio Brainjar early 2014. Artwork has been made by Roberto Toderico (SINISTER, ASPHYX). "Piling Up" features 10 songs of heavy, dark and crushing death metal that will definitely please all fans of HYPOCRISY, MALEVOLENT CREATION and GRAVE.

Current line up includes:
Rogga Johansson (PAGANIZER, RIBSPREADER, PUTREVORE, REVOLTING, DOWN AMONG THE DEAD MEN, MEGASCAVENGER, BONE GNAWER) - guitars, bass, vocals and Dennis Blomberg (DOWN AMONG THE DEAD MEN, PAGANIZER) - guitars, bass

Check out the advance stream of "Under Twin Suns" song on SoundCloud and official Selfmadegod Records' YouTube profile.

"Piling Up" is set for August 1st 2014 release date on Selfmadegod Records.

Tracklisting:
1. Under Twin Suns
2. Through The Aeons
3. The Gateway
4. Piling Up
5. In Orbit
6. Lifesucker
7. Incomprehensible
8. Towering Structures Of The Damned
9. A Dead Cold Space
10. Turrets Of A Forgotten Castle

http://www.selfmadegod.com
http://www.facebook.com/selfmadegod
https://www.soundcloud.com/selfmadegodrecords
http://www.youtube.com/user/SelfmadegodRecords

[tisková zpráva vydavatele]

Near Death Condition - Evolution Towards Extinction

28. června 2014 v 21:58 | Stick |  Recenze
Nejenom ze Celtic Frost, Coroner a Darkspace živo je Švýcarsko jako metalová země. Kapel známějších i méně znamějších všech možných žánrů má relativně na rozdávání. Avšak ta death metalová scéna tam asi zas tak prorostlá nebude, protože kromě aktuálně recenzovaných Near Death Condition si nějak nemůžu žádný čistě death metalový akt z tohoto koutu Evropy vybavit. Ale to je spíš vlastní blbost, než že by tam ty kapely nebyly. Trojice (studiově, naživo mají navíc baskytaristu) letos servíruje svou třetí fošnu s názvem "Evolving Towards Extinction" a rovnou zkraje můžu říci, že si rozhodně ostudu neutrhli.

Deska opět vychází u labelu Unique Leader, jenž má pod svými perutěmi nejednu kvalitní death metalovou smečku ať už z Evropy či ze zámoří. Deska je dotažená do všech detailů, počínaje úchvatným obalem z dílny polského již zesnulého výtvarníka Zdzisława Beksińskiho. Jeho obrazy zdobí nejednu metalovou desku. Nahrávání se odbylo v polském studiu Hertz, které již nejednou a v podstatě celkem pravidelně hostí špičky death metalového žánru z celé Evropy. Stačí jen nahlédnout na oficiálky a omrknout seznam klientely. Za všechny snad stačí zmínit "The Satanist" neznabohů Behemoth.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi postkyl: Phenix Promotion]

Elvenking - The Pagan Manifesto

28. června 2014 v 20:18 | Prdovous |  Recenze
Elvenking jsou pro mě kapelou, o kterou jsem tu a tam zakopl na metalových fórech jednak prostřednictvím videoklipů, jednak díky nadávání na snižující se laťku posledních počinů. Jak si však stojí tvorba Elvenking, to vpravdě netuším, neboť většinou jsem měl sám dost nové hudby k poslechu, a když už jsem hledal odpočinkový power metal, raději jsem sáhnul po Dragonland nebo Powerwolf. Nový počin italských fantasáků jsem tak pojmul jako první výraznější seznámení s kapelou a v případě úspěchu i pozvánku do zbytku diskografie.

"The Pagan Manifesto" mi však hned na úvod způsobilo mírný zásek srdce při pohledu na tracklist. Vážně si věří kapela natolik, aby dokázala nahrát power metalovou desku, co má přes hodinu, natož aby hned druhý song měl bez dvou minut rovnou čtvrthodinu? Osobně si stojím za tím, že hodinovou a delší desku zvládne málokdo a zejména delší kompozice jako takové jsou v (power) metalovém žánru docela oříšek. Bohužel to musím konstatovat i o Elvenking, protože třináctiminutový opus "King of the Elves", který se u střízlivějších kapel mnohdy rovná třetině alba, působí ve vyváženosti alba slušný bordel.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Klipy od Gloryhammer a Powerman 5000

28. června 2014 v 18:39 | MF |  Music News
>>> Symfoničtí power metalisté Gloryhammer z Velké Británie, jejichž hlavním mozkem je klávesák Christopher Bowes z Alestorm, vypustili nový klip k songu "The Unicorn Invasion of Dundee". Ten se objevil na debutové nahrávce "Tales from the Kingdom of Fife", jež vyšla na jaře loňského roku u Napalm Records. Video bylo vytvořeno ze záběrů z australského turné kapely.

Ještě dodejme, že zanedlouho se Gloryhammer objeví i v České republice - hostit je bude vizovický festival Masters of Rock, kde skupina vystoupí v pátek 11. července v poledne na hlavním pódiu.


>>> S novým klipem se vytasili rovněž industriálně metaloví Američané Powerman 5000, v jejichž čele stojí Spider One, mladší bratr Roba Zombieho. Natáčelo se k songu "How to Be a Human" z čerstvé desky "Builders of the Future", která je sotva měsíc stará. Výsledek sledujte tady:


Madder Mortem chystají novou desku

28. června 2014 v 16:05 | MF |  Music News
Progresivní norská skupina Madder Mortem ohlásila, že se již pomalu začíná blížit vydání nové, celkově šesté velké desky. Norové vydali následující zprávičku:

"V poslední době nám chodilo hodně ustaraných dotazů, jestli jsme ještě pořád aktivní. Tohle je jen rychlá zprávička, abyste všichni věděli, že rozhodně jsme pořád naživu. Dokonce víc než to. Naše další album je už celé natočené a hotové s výjimkou mixu a masteringu, také zkoušíme s naším novým kytaristou. Vše začíná směřovat k podzimu 2014 a další budoucnosti."

Madder Mortem vydali svou poslední desku v květnu 2009 u Peaceville Records pod názvem "Eight Ways".

Zonaria připravuje další album

28. června 2014 v 11:02 | MF |  Music News
Švédští melodic death metalisté Zonaria podle všeho již nějakou dobu pracují na svém čtvrtém dlouhohrajícím albu, které se stane následovníkem počinu "Arrival of the Red Sun" z roku 2012. Nicméně s výjimkou toho, že aktuálně běží předprodukce, nejsou další detaily doposud k dispozici.

Od poslední nahrávky Zonaria značně pozměnila svou sestavu a ze čtyř členů, kteří nahrávali poslední "Arrival of the Red Sun", je aktuálně v kapele už jenom zpěvák, kytarista a poslední zakládaící člen Simon Berglund.

"Arrival of the Red Sun" vyšlo 23. července 2012 (v Evropě; v Severní Americe až 14. srpna) pod hlavičkou Listenable Records jako CD a download - fyzický nosič oproti digitální podobě navíc obsahoval jednu bonusovou písničku "CC Cowboys", což je cover od Imperiet (švédská rocková kapela, fungovala v 80. letech). Mimoto existuje i japonská edice se dvěma bonusy - stejný cover + skladba "Misery Dive". Zonaria si k výrobě desky pozvala i několik známých lidí - dozoru nad nahráváním a produkce se ujal Jonas Kjellgren (Immortal, Hypocrisy, Amorphis), mix a mastering obstaral Ronnie Björnström (Bone Gnawer, The 11th Hour, Aeon) a přebal vytvořil známý kreslíř Pär Olofsson (Immolation, Winds of Plague, Cult of Luna).

SadDoLLs - Grave Party

27. června 2014 v 20:44 | Ježura |  Recenze
My tady v redakci máme takový obřad. To si vždycky uděláme kafíčko, zakousneme k němu nějakou tu máslovou sušenku, sedneme si k počítači a začneme licitovat o to, kdo si vezme jaké recenze. Je to vcelku zábavná činnost, člověk se naučí spoustu nových nadávek a ve výsledku si alespoň připadá důležitý, když se nakonec stejně nechá ukecat k recenzování desek, do nichž se mu vlastně vůbec nechce. Sem tam se ale stane, že se mezi těmi nepřebernými hromadami anonymního promo materiálu najde počin, který se i takhle na první pohled a bez bližšího ohledání tváří vcelku zajímavě. No, a přesně takhle se mi dostala do ruky deska "Grave Party" od řeckých SadDoLLs, neboť při pohledu na avizovanou škatulku jsem si totiž řekl, že by nakonec nemuselo být úplně od věci taky jednou zkusit něco, co se motá okolo darkwave...

Od chvíle, kdy jsem kývnul na recenzování novinky SadDoLLs uběhlo už docela dost vody, ale pořád nemám nejmenší tušení, co je to darkwave, a tím pádem už vůbec nevím, proč a jestli vůbec oprávněně je do spojitosti s ním kladeno jméno SadDoLLs. Album "Grave Party" mi totiž přijde jako veskrze klasická variace na takový ten taneční gothic metal. Znáte to - šlapavá rytmika, mechanické kytary, někde vespod rytmický sampl nebo aspoň klávesy a především nepostradatelný hluboký mužský vokál. Prostě přesně taková ta muzika, která hraje v klubech, kam se stahují gotici, co si chtějí taky trochu trsnout, ale bez rizika, že u toho přestanou vypadat temně. Jenže ačkoli to pro nezainteresovaného jedince může znít jako záruka muziky vpravdě retardované, tenhle žánr může mít (a v řadě konkrétních případů také má) hodně co do sebe, a když se ta kýžená gotická podmanivost vezme za správný konec, výsledek bývá velmi poslouchatelný. Otázka je tedy zřejmá - za jaký konec to vzali SadDoLLs?

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Inverse Records]

Konec Mnemic? Možná ano...

27. června 2014 v 19:20 | MF |  Music News
V táboře dánských moderních metalistů Mnemic se toho poslední dobou moc nedělo, aktuální deska "Mnemesis" vyšla v červnu 2012 a poslední měsíce kapela ani nekoncertovala. Nyní se kytarista Mircea Gabriel Eftemie, poslední zakládající člen v sestavě, ozval s obsáhlou zprávou, v níž hovoří o tom, že budoucnost Mnemic je dost nejistá:

"Od poslední zprávy uběhlo už šest měsíců, za což se musím pokorně omluvit. Vzhledem k tomu, že jsem poslední zakládající člen Mnemic, cítím zodpovědnost a konečně i správný čas prolomit ticho a vnést trochu světla do současné situace a vyhlídek kapely. Jsem si jistý, že každý, kdo sledoval naše počínání, poslouchal naši muziku nebo měl k Mnemic nějaký vztah, se již začal ptát, co se děje.

Hlavním důvodem této zprávy je to, že kamkoliv jsem šel, lidé se mě ptali: 'Kdy budete zase hrát živě? Kdy vyjde nové album? Co se s kapelou děje? Proč to ticho? Žádné novinky?'

Inu, menší úvod... Když jsme skupinu začali, byli jsme ovlivněni třemi velkými umělci, Meshuggah, Fear Factory a Strapping Young Lad (plus vším ostatním, čeho se Devin dotkl). Měli jsme společnou uměleckou vizi ohledně zvuku a podoby a měli při skládání společný cíl. Byli jsme všichni schopni komunikovat na stejné vlně a také přispět naším vlastním pohledem k širší vizi. Naštěstí a bohudík jsme nakonec začali vydávat alba u velkého labelu, koncertovali na 4-5 kontinentech, dokonce jsem hráli a spřátelili jsme se s kapelami, které nás ovlivnily, a hej, dokonce i Metallica nás pozvala! To je něco, o čem většina skupin dnes jenom sní - měli jsme kurevské štěstí. Faktem je, že se lidé a situace mění, prošli jsme mnoha změnami sestavy a nebyli jsme schopni získat z hudby dostatečný příjem a bojovali o přežití, díky čemuž se ta vize změnila.

Nikdy nebudu kreativně na mizině, ale i můj osobní vkus v hudbě se během těch let změnil. Nezajímá mě brilantní čistá produkce a djentové polyrytmické riffování na jednu strunu dochucené melodickými refrény. Psal jsem tenhle typ muziky víc jak dekádu, a abych to řekl jednoduše, už mě to prostě nebaví. Abych byl upřímný, fakt nemám rád djent, protože jakkoliv jsou tu talentovaní muzikanti a kapely, nikdo nedokáže napsat dobrou písničku a všichni znějí stejně - alespoň pro mě. Jsem si také opravdu jistý tím, že jsme jako skupina (nebo hudebníci) poklesli, když nás někdo považuje za součást djentového žánru.

Tím pádem všem, koho jsem potkal a kdo se mě ptal, nebo koho to zajímá, můžu říct, že neplánujeme žádné koncerty, žádnou novou hudbu, neděláme na žádném albu. Proč? Protože už nemáme žádnou uměleckou vizi, moje srdce už tahle muzika nezajímá. Toužím po syrové síle, jednoduchosti a dobrých skladbách. To je také důvod, proč se mi daří v nové formaci Blood Eagle - mrkněte se na to, je to death metal a nezní to jako nic od Mnemic.

Tohle je dynamický svět a změna je jediná konstanta, kdo nepokračuje ve vývoji nebo se neodlišuje, je venku ze hry. Jinými slovy, stejně tak jsou i Mnemic, takže tím pádem je tohle buď pauza nebo rozpad. Jen čas ukáže, jestli se někdy dáme zase dohromady se starou nebo novou sestavou a zase budeme dělat hudbu."

Benighted přišli o dva členy

27. června 2014 v 18:01 | MF |  Music News
Francouzští death/grindoví řezníci Benighted hlásí, že jejich řady opustili hned dva dosavadní členové - kytarista Adrien Guerin a baskytarista Alexis Lieu. Kapela zveřejnila následující zprávu:

"Po úžasném Hellfestu [festival ve Francii, Benighted zde vystoupili v sobotu 21. června - pozn. redakce] jsme se teď dočkali nehezkého a překvapivého zjištění, a sice že se Adrien a Alexis rozhodli opustit skupinu, aby měli čas na svojí pop rockovou kapelu. Benighted zajistí všechny plánované koncerty tak jako tak, takže nyní tedy hledáme stálého baskytaristu a kytaristu okolo Lyonu, kteří jsou schopni se skupině věnovat naplno. Díky za podporu a brzo se ohlásíme s dalšími novinkami!"

Aktuální album "Carnivore Sublime" vyšlo letos v únoru u Season of Mist v podobě CD a limitovaného boxu (1000 kusů). V rámci boxu se kromě nášivky, připínáčku a plakátu objevilo i bonusové CD s několika živáky, demo verzemi a předělávkami "Meticulous Invagination" od Aborted, "Du riechst so gut" od Rammstein a "Old" od Machine Head. Existuje rovněž kazetová verze od firmy Never Dead (50 kusů bílé MC, 50 černé MC). Jako hosté se na "Carnivore Sublime" představili Niklas Kvarforth ze Shining a Michael Kern z Carnal Decay.

Klipy od Accept a Generation Kill

27. června 2014 v 14:30 | MF |  Music News
>>> Legendární heavy metalisté Accept z Německa si na letošní srpen (konkrétně na 15.) nachystali svou novou řadovou desku "Blind Rage" - již třetí po svém comebacku a 14. celkově. Nyní z ní přichází ukázka v podobě songu "Stampede", k němuž bylo zveřejněno video - najdete jej o kousek níže. Pro další detaily o "Blind Rage" nasměřujte své kroky do starší novinky.

Ještě dodejme, že na podzim se Accept vydají na turné k novému albu a v jeho rámci se 25. října zastaví i v hale Euronics ve Zlíně. Doprovod jim bude dělat australská kapela Damnations Day.


>>> Thrash/crossoverová skupina Generation Kill, v jejímž čele stojí Rob Dukes, pro něhož se po nedávném odchodu od proslulých Exodus stali právě Generation Kill hlavním projektem, vypustila video k písničce "There Is No Hope". Ta se samozřejmě objevila na aktuální nahrávce "We're All Gonna Die" z listopadu loňského roku. Sledujte tady:


Menší zprávička o tom, jak to (ne)vypadá s "Time II" od Wintersun

27. června 2014 v 10:39 | MF |  Music News
Na druhou desku finské kapely Wintersun se čekalo celých osm let - nakonec bylo ohlášeno, že půjde o dvojalbum, jehož první část "Time I" posléze vyšla v říjnu 2012. Druhý díl se měl původně objevit hned následující rok, nicméně se tak nestalo. Nyní Jari Mäenpää, hlavní postava Wintersun, uvolnil po delším čase ticha menší zprávičku, jak to s "Time II" (ne)vypadá:

"Tady je skutečnost. 'Time I' a 'II' a dokonce pár dalších alb by už bylo dávno venku, kdybych měl studio, ALE já nemám studio. Studio je jako nástroj pro tvorbu hudby a já tenhle nástroj nemám, takže je to pěkně zkurveně těžké dělat desky, hlavně když jsou tak komplikované jako 'Time'.

'Time II' je co do mixu na dobré cestě, zní setsakra velkolepě, ale pořád je tu pár těžkých překážek, s nimiž bojuji. Víkend s Tuska Festivalem [27. - 29. června - pozn. redakce] se blíží a já se tam zničím! Makal jsem nonstop od ledna (nejen na 'Time II', nový materiál a pár dalších věcí už se začíná dít). Takže se mě na Tuska neptejte, kdy vyjde 'Time II', haha. Maximálně kdybyste mi chtěli koupit pivo!"

Jen dodejme, že "Time II" mělo původně vyjít už v roce 2013, v únoru ovšem Wintersun ohlásili, že teprve začínají mixovat a že počin se tedy přesouvá na začátek roku 2014.

Stoic Dissention - Autochthon

26. června 2014 v 21:27 | MF |  Recenze
Formace s lehce nezvyklým jménem Stoic Dissention pochází z Colorada ze Spojených států amerických a na scéně se nepohybuje nijak zvlášť dlouhou dobu - její vznik se datuje teprve do roku 2010. Přesto se nejedná o záležitost, při jejímž poslechu byste si pomysleli něco o nezkušenosti a podobně, v čemž do jisté míry určitě svou roli hraje i fakt, že přítomní muzikanti již nějaké zkušenosti z dřívějška mají (byť ani jeden z nich nehrál ve vyloženě známé kapele, tudíž se s tím nemá cenu zdržovat). Přesto jejich druhý dlouhohrající počin "Autochthon" není až tak silnou záležitostí, jak jsem čekal a doufal…

Ačkoliv s pilotním minialbem "Senium" z roku 2011 a o rok mladším regulérním debutem "Relinquished (A Crumbling Monument Witnessed by None)" jsem tu čest neměl, na poslech "Autochthon" jsem se vlastně dost těšil. Chcete znát důvod? Jakkoliv to někomu z vás možná bude připadat divné nebo vtipné, oním důvodem byly fotky kapely. Ty jsou totiž na poměry extrémního metalu dosti netradiční - kapela zahalená v černých kutnách a s anonymními maskami na obličejích se nachází na poli plném dlouhých zlatých klasů pod modrým letním nebem bez jediného mráčku. Nevím, prostě mi to přijde jako skvělý nápad a hodně se mi to líbí, není to klišé a působí to na mě dost zvláštně a netradičně - a především mě to hodně navnadilo na samotný poslech, protože když má někdo nápad a soudnost ve své prezentaci, je dost pravděpodobné, že ji bude mít i v samotné hudební tvorbě.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Naturmacht Productions / Rain Without End Records]

Die Apokalyptischen Reiter - Tief.Tiefer

26. června 2014 v 19:43 | Zajus |  Recenze
Po devatenácti letech existence a devíti dlouhohrajících albech mohou být Die Apokalyptischen Reiter právem považováni za německou metalovou stálici. Původně death metalová kapela s folkovým nádechem si postupným vývojem vytvořila charakteristický zvuk, v němž stále narůstající roli nesou melodie, zatímco agrese zůstává čím dál častěji v pozadí. Kapela s takovouto historií tak má právo bilancovat a přesně to na novince Die Apokalyptischen Reiter dělají. "Tief.Tiefer" je totiž dvojalbum, ovšem nejde o žádnou koncepční velkolepost, tajemství druhého disku je totiž jiné a věnovat se mu tak budu až za několik odstavců. Začněme tak u disku prvního, který je naprosto plnohodnotným albem sám o sobě.

V recenzi "Moral & Wahnsin", alba, které dnes recenzovanému "Tief.Tiefer" předcházelo, použil kolega Ježura k popsání hudby Die Apokalyptischen Reiter snad všechny možné žánry. Přestože není "Tief.Tiefer" (tedy jeho první disk) na první poslech od "Moral & Wahnsin" žádným zásadním způsobem odlišné, vystačil bych si pro tentokrát se škatulkou jedinou a obecnější: melodický metal. Die Apokalyptischen Reiter opravdu přesahují hranice, roky zkušeností jim však umožnily vše spojit do úhledného svazku, který vlastně nemá cenu rozpitvávat do bližších detailů. Pokud bychom tak činili, mohli bychom totiž zjistit, že za pěkně malovanou obálkou, již nám kapela servíruje, nenalezneme žádné hlubší sdělení. (A teď nemluvím o skutečném obalu alba, který je bohužel naprosto nezáživný.) "Moral & Wahnsin" tímto sdělením oplývalo a je škoda, že novinka je v tomto ohledu mnohem jednodušší, nehýří překvapeními či hudební obdobou poznámek pod čarou, které čtou jen ti, kdo se do tématu chtějí opravdu ponořit. Je to dovolenkový román s jednoduchou zápletkou, která nenadchne, ale naštěstí ani neurazí.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Dark Fortress: obal a tracklist novinky

26. června 2014 v 18:22 | MF |  Music News
Vcelku nedávno proběhla zpráva o tom, že němečtí black metalisté Dark Fortress pojmenovali své nadcházející sedmé řadové album "Venereal Dawn" a že jej vydají 1. září pod značkou Century Media. Nyní k informacím přibyl rovněž přebal (vpravo) a tracklist (níže). Obálku vytvořila "umělecká entita" Nespress z Holandska.

Dark Fortress slibují, že i tentokrát půjde o koncepční album. "Jeho devět skladeb tká příběh o přežití, zradě a oběti v extrémně nepřátelském prostředí," vzkazuje kapela.

"Venereal Dawn" bude navazovat na počin "Ylem" z ledna 2010. Stejně jako chystaná deska, i tato nahrávka vyšla v režii Century Media. Zajímavostí je, že jako bonus se zde objevila předělávka "Sycamore Trees" z kultovní televizní série "Twin Peaks". Oproti tomu finální skladba "Wraith" je zase zajímavá tím, že její text obsahuje přesně 666 znaků včetně mezer.

Tracklist "Veneral Dawn":
01. Venereal Dawn
02. Lloigor
03. Betrayal and Vengeance
04. Chrysalis
05. I Am the Jigsaw of a Mad God
06. The Deep
07. Odem
08. Luciform
09. On Fever's Wings

Bastard Feast: detaily o "Osculum Infame"

26. června 2014 v 15:03 | MF |  Music News
Americká kapela Bastard Feast, která ve své tvorbě míchá sludge, death metal, crust a grindcore, vypustila bližší informace o své chystané novince s názvem "Osculum Infame". Obal se nachází napravo, tracklist zase níže.

Nahrávka vyjde 18. července (v Severní Americe 22.) pod hlavičkou Season of Mist jako CD. První ukázku v podobě songu "Fields of Black Cancer" najdete na Soundcloudu.

Bastard Feast vznikli v roce 2008 jako Elitist a pod tímto jménem také v červnu 2011 vydali svůj dlouhohrající debut "Fear in a Handful of Dust". V roce 2012 se ovšem museli přejmenovat právě na Bastard Feast kvůli sporům se stejnojmennou formací Elitist z Los Angeles. "Osculum Infame" bude první počin skupiny pod hlavičkou Bastard Feast.

Tracklist "Osculum Infame":
01. Bloated City
02. Old Father
03. The Rats Through Our Veins
04. The Serpent Spoke
05. Noose of Smoke
06. A Tribute to What We Stole
07. Watchful Defiler
08. Claustrophobic of This World
09. Fields of Black Cancer
10. Synthetic Messiah