Sabaton - Heroes

31. května 2014 v 20:18 | nK_! |  Recenze
Sabaton vydávají poslední dobou nový materiál s železnou pravidelností každý sudý rok a ani letos jsme nepřišli zkrátka. "Heroes" zastává v jejich diskografii pomyslné číslo sedm a otázkou zůstává, jestli by přeci jen nebylo lepší nechávat si mezi alby o maličko větší časové rozestupy. Ne proto, že by každá další deska byla o tolik horší, to ne. Ale přeci jen jsou Sabaton kapelou, která sází na stále stejné nebo velice podobné postupy (v čele s vokálem Joakima Brodéna), a ačkoliv mám tuhle smečku moc rád, musím se přiznat, že už toho začíná být i na mě trochu moc.

Klíčovým problémem je totiž ona zmíněná koncepční repetitivnost. Frontman je bezpochyby skvělý vokalista a poslouchat jeho projev se místy rovná extatickému zážitku. Naživo dokonce ještě o trochu více než z desek. Přeci jen ne každý zpěvák dokáže svým výkonem vykouzlit příjemné mrazení v zádech. Hloupé je, že ani od "Heroes" nelze čekat nic víc než onen zajetý standard, který si Sabaton drží. Ten není špatný, ale po šesti (minimálně vokálně) veskrze podobných deskách podepřených sice výborným, ale stále stejně polohovaným vokálem, už trochu upadá do letargie a utápí se v potocích vlastního ega. Zbytek kapely hobluje jako vždy na výbornou, ale už jim také jaksi dochází dech. Ne, že by se mi zpracování nových písní vyloženě hnusilo, naopak, ale už to prostě není ono. Ona romantická atmosféra války i oslavy a idealizace jejích hrdinů už se přeci jen pomalu ohrává. Všechno, co můžete na "Heroes" zaslechnout, už v minulosti jednoduše Sabaton nějakým způsobem použili.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ježura Ježura | 31. května 2014 v 22:42

Ještě taková poznámka na okraj - vážně si nemyslím,že by texty byly na vysoké úrovni, protože pecky jako "wings of glory - tell the story" jsou vážně docela silný kafe :-D

2 Svářeč Svářeč | E-mail | 31. května 2014 v 23:08

Ty texty mi nikdy nepřišly kvalitní... Absolutně nenápadité, třeba na zajímavé téma, ale absolutně nevyužité, člověk se z nich ani nic kloudného nedozvěděl. Neplatí to o všech, sem tam se zadařilo (třeba švédská verze Lifetime of War, která je o něčem úplně jiném než v angličtině - na youtube je to s překladem, doporučuji najít), ale většinou to byla bída.

Jinak k desce - jako celek mě to vůbec nebaví, jako většina předchozích alb, ale úplně marné to není a po x posleších jsem si tam pár kousků našel - No bullets fly, Inmate 4587, Soldier of three arms (ta je tak primitivní až to bolí, ale z nějakého důvodu mě baví) a závěrečná Hearts of iron. Naopak redaktory převážně vyzdvihované Night witches a To hell and back mě nebaví vůbec.

3 MF MF | E-mail | Web | 31. května 2014 v 23:37

Mně ty texty Sabatonu taky přijdou ŠÍLENĚ preceňovaný. Zajímavý téma se automaticky nerovná dobrýmu textu - a tahle kapela to naprosto jednoznačně dokazuje.

4 Hellhammer Hellhammer | 3. června 2014 v 15:56

Jedno se starým deskám SABATON nedá upřít a to dusavá chytlavost. Čím víc se snaží vyprávět tím je to horší. Za poslední roky mě bavila akorát vysmívaná Coat of Arms..

Novinka je ji podobná, je jednoduchá, ale není se tam moc čeho chytit. Možná tak Night Witches, Resist and Bite, Heart of Iron. Řemeslně je to zvládnutý na 1 (produkce Tägtgren), ale nic víc. Kapele už to přerůstá přes hlavu a tlak je fakt veliký.

5/10

5 Hellhammer Hellhammer | 3. června 2014 v 16:00

A texty SABATON jsou většinou typu "hej hou hej, střilej vojáku střílej"..

Nemají tam sice oheň, draky a slávu, jako jiné power kapely, ale o moc lepší to není.
Být mi patnáct let a žrát ve škole na dějepis, taky měl bych taky radost, že jsem se něco na MoR při SABATON přiučil, ale na víc to fakt nemá..

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama