Viza - Aria

9. března 2014 v 21:08 | Thy Mirra |  Recenze
Na začátek recenze je potřeba říci: miluju crossovery v hudbě! Slovem crossover v tomto případě myslím nějakou neobvyklou kombinaci, jako když se v jednom sešitě potká Batman s Wolverinem. Miluju crossovery v hudbě, když se setkají vlivy dvou hudebních stylů, když se u Rage Against the Machine potkává hip-hopová rytmika s kytarovým drivem nebo se u Celldwellera snoubí čistota synťáků se zrnitostí kytar. Miluju to proto, že podobné projekty do striktního světa metalu, tj. dvě kytary, basa, bicí a zpěv, vnáší oživení v podobě elementů odjinud. Ve chvíli, kdy jsem poprvé uslyšel o kapele Viza, moje srdíčko zaplesalo, rock se tady potkává s východním folklórem, to bude super! Realita se ale ne vždy setká s očekáváním. V únoru jsem se dostal na jejich koncert v Rock Café a moc mě to nebralo, což jsem přisuzoval faktu, že jsem si je nestačil před koncertem naposlouchat. Teď tedy zpětně došlo na jejich v pořadí pátou desku "Aria" vydanou na začátku roku, od níž jsem očekával, že poněkud vylepší můj střízlivý dojem z koncertu. O co tu tedy vlastně jde?

Začínáme bez intra, bez varování s úvodní "Never Feel", která si jaksi začne v středním tempu, v němž se vine dál a dál. Sloka, refrén, sloka. Člověk by čekal nářez, přeci jenom je to první song alba, musí posluchače navnadit na zbytek písniček. No, tak tady teda ne, ale nevadí. Překvapením ovšem je, že písnička se vine dál i potom, co skončí, a to do druhého tracku "Quicksand". Naštěstí při poslechu pohlížím do přehrávače, takže jsem si stačil všimnout, že hraje jiný song. Protože jsem nadmíru pozorný, všiml jsem si i tématické změny v textu, což mě přivádí k prvním plusovým bodům pro Viza (Vizu?), vzhledem k tomu, že se v jejich písních většinou čistě zpívá a členové kapely jsou rozličného národnostního původu, je zpěvákova angličtina srozumitelná a jednoduchá, nezkažená žádným americkým líným zkomoleným dialektem. Pokračujeme tedy v poslechu, "Quicksand" ke konci konečně dozná jakési změny v hudební složce, zpěvák se pokusí o řev v něčem, co by se s trochou nadsázky dalo nazvat breakdownem. Pozastavuji se nad tím, protože to je jeden z mála tvrdších momentů na albu, což si v recenzi na metalovém webu zaslouží pozornost!

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pogromly Pogromly | 9. března 2014 v 23:24

Super djentcenze!

2 Katka B. Katka B. | Web | 29. listopadu 2014 v 11:31

Jenom pro přesnost - Serj nehostoval na desce "Carnivalia", ale na "Made In Chernobyl" v písni "Viktor"...
https://www.youtube.com/watch?v=ntL-ihISeEk

3 MF MF | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 12:46

Jo, máš pravdu. Autor recenze to v pomatení smyslů z přílišnýho poslouchání Emmure jednoduše posral. Už dostal vynadáno a v článku jsem to už opravil. Dík za upozornění.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama