Kampfar - Djevelmakt

10. března 2014 v 19:58 | MF |  Recenze
Sice jsem se o tomhle svého času poměrně solidně rozepisoval už v recenzi na předcházející desku "Mare", nicméně si myslím, že jde v historii Kampfar o natolik důležité skutečnosti, že nebude od věci se jimi probrat znovu. Jakkoliv to tedy asi většině lidí přijde nudné, i dnešní článek začneme obligátní omáčkou o minulosti kapely…

Kořeny Kampfar se datují až hluboko do počátku 90. let, tedy do doby, kdy v Norsku, odkud Kampfar pocházejí, vrcholila jedna z nejextrémnějších hudebních frakcí vůbec. Kampfar (resp. i nepřímý předchůdce jejich Mock) ovšem vždy stáli trochu stranou všech nechvalně proslulých událostí, takříkajíc si hleděli svého a prim v jejich případě hrála muzika, jež se vcelku rychle vykrystalizovala do takřka skvostné podoby. Jak samotní Kampfar vždy tvrdili, jejich unikátní sound byl dán kombinací black metalových kořenů zpěváka Dolka a folkových kořenů kytaristy Thomase. A opravdu tomu lze lehko věřit, neboť hudba Kampfar byla syrovým mrazivým black metalem, ovšem se znatelnou přírodní, místy opravdu až folklórní atmosférou (bez využití jakýchkoliv folkových nástrojů)… zejména první dvě desky "Mellom Skogkledde Aaser" (1997) a "Fra Underverdenen" (1999) jsou prostě dodnes obrovský kult a bez výhrad ta alba miluju. Nicméně i následující nahrávky "Kvass" (2006) a "Heimgang" (2008), které přišly po až nepříjemně dlouhé pauze, jsou taktéž skvělé.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hancock hancock | 11. března 2014 v 14:37

Prikláňam sa skôr k 8/10. Platňa je ozaj dobrá, počúvam ju pomerne často, aj práve teraz a pri čítaní recenzie.
Hoci stredné tempo je prevažujúce,fošňa má náboj; zaujímavé napätie vytvára takéto tempo s všadeprítomným takmer thrashovým rýchlym dvojkopákom. Skladba sa potom valí nezadržateľne a osudovo ako lavína, keď však "dopadne" (zmena tempa alebo motívu), žiadna devastácia alebo chaos nenastane, naopak - všetko zaklapne ako puzzle.
Fatalisticky pôsobia aj intrá s náznakom violončela či klavíru... celkovo úžasná atmosféra. Čo čakám od metalu (drive a atmosféru), to som tu dostal !

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama