Dymytry - Homodlak

26. března 2014 v 19:56 | Ježura |  Recenze
Jestli bych měl ukázat na nějakou domácí metalovou kapelu, která v posledních letech na našem lokálním písečku vystoupala strmou cestou zatraceně vysoko, budou to jednoznačně Dymytry. Fanoušků mají mraky, ti jsou z nich patřičně hotoví a mezi lidem se stále dál šíří zvěst o jediné české kapele, která může konkurovat světové produkci. Že to absolutně není pravda už jen z toho důvodu, že takových kapel tu máme celou řadu, jen o nich asi dotyční myslitelé ještě asi neslyšeli, ale teď nechme stranou. Aureolu kapely, na kterou by podle některých měl být český národ být hrdý pomalu ze zákona, totiž kapku narušuje nemalý zástup takových, kteří tvorbu Dymytry naopak považují za vidláckou blbost, která se může zalíbit zase jenom vidlákovi. Že se tihle - jak se dnes s oblibou říká - haters většinou rekrutují z řad posluchačů s obecně vzato sofistikovanšjším hudebním vkusem, to je ale jen takový námět k zamyšlení. Mnohem důležitější je, že právě Dymytry se svou třetí deskou nazvanou "Homodlak" se stali námětem dnešního povídání, které si klade nikterak nízký cíl - v rámci možností objektivně zhodnotit, jak si na tom Dymytry v provedení 2014 stojí.

Vzhledem k tomu, jak polarizovaná je metalová obec, když přijde na Dymytry, ještě než se pustím do vlastního hodnocení, zkusím uvést na pravou míru můj osobní postoj k téhle kapele. Stručně řečeno patřím k těm, kteří Dymytry fakt rádi nemají, jejich hudba mi nijak neimponuje a celý ten hype okolo nich mi přijde stejně neopodstatněný, jako třeba ten okolo Sabaton - což nakonec dává celkem smysl vzhledem k tomu, že množiny fans těchto dvou kapel se v našich zeměpisných šířkách z podstatné části překrývají. Těm paralelám ale ještě není konec. I když k oběma kapelám chovám v zásadě negativní emoce, je to z větší části kvůli tomu, jak o nich davy lidí básní, i když moc o čem básnit není, a když na to přijde, vlastní muzika mi nijak zvlášť nevadí. Přítomný čas je však minimálně v případě Dymytry trochu mimo. Platilo to totiž v dobách, kdy měli na kontě akorát řadový debut "Neser", a protože mě jeho nástupce "Neonarcis" úplně minul, popravdě jsem vůbec netušil, jak na mě "Homodlak" zapůsobí, a byl jsem ochoten připustit si kdejakou možnost. Teď už to ale vím a vizitka to není moc reprezentativní.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Dunce Dunce | 26. března 2014 v 20:40

Ale já docela ty kladný ohlasy chápu. Co většina lidí chce slyšet - dobrou melodii zpěvu. Drtivá většina českých posluchačů se soustředí na zpěváka. Zpěvák je ok, hlas dobrej. To, že je text o hovně nikoho nezajímá, refrény jsou jednoduchý dobře se lidem vryjou do hlavy, dobře se zpívaj. To, že skoro u všech songů jedou podle stejný šablony taky nikoho nezajímá. Kytary jsou ok, bicí ok. Že by tady u nás takových kapel byla kůpa bych z pohledu většiny lidí neřek (nebo jo? příklad? napadá mě Škwor, který na tom jsou skoro stejně co se týče oblíbenosti). No a Dymytry asi dobře věděj co dělat a vychází jim to. Že je to vlastně sračka jim může bejt i jedno. A popravdě jako muzikant bych taky jednou chtěl hrát v takový kapele. :-x

2 Beny Beny | 26. března 2014 v 21:11

Vydržel jsem jednu skladbu, půl klipu a přečetl jsem si několik srdcervoucích komentářů.Regulérně se mi udělalo zle !
Patrně to má být recese....

3 Beny Beny | 26. března 2014 v 21:18

For Dunce - To je mi Tě opravdu líto. Ty bys hrál v kapele, která zpívá o hovně a je to vlastně sračka ?
A ty jsi mluvčí drtivé většiny českých posluchačů ?

4 Thy Mirra Thy Mirra | 27. března 2014 v 1:10

Ta deska se jmenuje "Homodlak", k tomu snad už neni potřeba nic dodávat ne? :D :-D

5 lukáš lukáš | E-mail | 27. března 2014 v 1:26

Homodlak je opradu sračka. Za mě 1,5 z 10 možných. Rád bych dal víc ...Ale když to srovnávám s Rush . Uff. :-)

6 Dunce Dunce | 27. března 2014 v 19:40

to beny: jen jsem chtěl sdělit svůj názor na to, proč je lidi tolik žerou. chceš snad říct, že to tak není, že je to něčím jinym? a líto? no chtěl bych hrát v kapele se kterou si stovky lidí na koncertech zpívaj každý slovo (to musí bejt supr pocit)... to se tady u nás u rockovejch nebo metalovejch kapel prostě jen tak nevidí.

7 Prdovous Prdovous | E-mail | 27. března 2014 v 20:48

[6]: Věřím, že něco takovýho musí být super pocit. Ale to už je na každým - já osobně bych byl mnohem raději, kdybych byl v takové kapele a hrál věci, které mají něco do sebe a ne jen bezduché odrhovačky :)

8 MF MF | E-mail | Web | 27. března 2014 v 21:07

Já asi chápu, jak to Dunce (nejspíš) myslel... když se nebudeme bavit o kvalitě hudební produkce, tak ta pozice Dymytry je z pohledu dalších kapel opravdu záviděníhodná, v rámci scény mají za poměrně krátkou dobu enormní úspěch a opravdu nevěřím tomu, že už dojeli na konečnou. Z tohohle pohledu asi Dymytry už dosáhli na metu, kterou by chtěla drtivá většina začínajících muzikantů (snad s výjimkou fakt ortodoxních zastánců UG v extrémních žánrech jako death, black, grind, ...) chtěla. To, že samotná ta hudební produkce je z uměleckýho hlediska píčovina jak vrata, už je samozřejmě jiná věc...

9 Domino Domino | 27. března 2014 v 21:56

Lidi vy me Bavíte,vyloženě... :-D  :-D Vyjadřovat se na nějakým BLOGU.. který nese jeste nazev SlipKnotu.:D A že danný pan,který umí tady kritizovat, říká o něčem že je Kokotina a vyjebanost,tak o něm musí mít každy nazor takový že není žádný profik který děla recenze a neumí se vyjadřovat jako slušny člověk....Napsat že nemá rad DYMYTRY tak uz z toho vyvozuje ze to akorád zkritizuje..Jestli ma dělat recenzi tak neutrálně..PS:Nechte si své negativní nazory a myslete si o tom co chcete.ale člověk který to poslouchá,tak tomu se to moc dobře nečte protoze o nich ví hodně a textum chápe.Popřípadě celé muzice.:);)

10 Ježura Ježura | 27. března 2014 v 22:50

[9]: Někdo si třeba přečte i ten zbytek a ne jenom pár cílevědomě použitejch vulgarismů. A mimochodem: "Jako ty, co byly, jsme generace ztracená, další po nás přijdou, ty taky v prdeli jsou" - tolik ke slušnému vyjadřování.

Ohledně názvu - už nejsme puberťáci, co měněj nick co dva měsíce. A taky je nesmysl měnit po takřka osmi letech existence "nějakýho BLOGU" jeho (a na tohle slovo pozor) relativně zavedený jméno.

To, že nemám rád Dymytry, ještě neznamená, že je nemůžu pochválit, kdyby nahráli něco, co si pochvalu zaslouží. To se ale bohužel nestalo - a to "bohužel" není sarkasmus.

Neutrální recenze neznamená pozitivní recenze.

Chápu, že se to fanouškům nečte dobře, ale v recenzi jde v první řadě o hudbu. Že špatný hodnocení řadu lidí naštve, tak už to holt chodí.

A k samýmu závěru - nějak mi nedochází, co je na textech a hudbě Dymytry tak nepochopitelnýho - podle mě je to spíš opačně, a sice že jakýkoli abstrakce potenciálně náročný na pochopení je tam stopový množství.

11 nK_! nK_! | 28. března 2014 v 8:16

[9]:Nedělám to běžně, ale do této diskuse se musím zapojit...v době před "Homodlakem" jsem se také považoval za velkého fanouška Dymytry, ať si už o nich kolegové myslí cokoliv. Nu, teď už to tak žhavé není, protože ta deska je prostě špatná (viz mé hodnocení) a ani živě není nový materiál žádný šlágr...tolik k neutralitě/objektivitě :P

12 Ondrej Ondrej | E-mail | 28. března 2014 v 15:04

Autor recenze je podle mě opravdu „mírně" mimo mísu... jak už tu bylo řečeno - už na začátku říct že se mu kapela nelíbí a potom o ní a její albu psát recenzi - pak, se vší úctou, kdo je tady „vidlák"
já bych to jednoduše neřešil, vždycky tu byli lidi kterým se nelíbil metal obecně, teď holt sou i lidi kterým se líbí jen okrajově, ale člověk který nadává fanouškum slavnější kapely do vidláku si nemůže říkat metalista.. ( v tomhle případě psy-core a ne klasický metal, ale i to se tam podle mě řadí)
Abych to shrnul - ignorovat recenzi a lidi podobné tomu kdo jí psal, a užívat si s naší Dymytry rodinou   .. to zní jako plán, ne ? :D

13 Martin Kráčmar Martin Kráčmar | E-mail | 28. března 2014 v 15:49

Takže když poslouchám metal asi od 14 let (takže "jen" něco přes 30 let) a mám na Dymytry úplně stejný názor jako pan recenzent na "pochybném" blogu,jsem holt vzpatlanej vidlák,protože výše zmíněná tlupa,jsou jsou prostě hvězdy jasné nevídané neslýchané..Dost dobrý!

14 Martin Kráčmar Martin Kráčmar | E-mail | 28. března 2014 v 15:52

Už se nemůžu dočkat až budu mít možnost se potřetí nedobrovolně pokochat tím Uměním na Metalfestu!Hurááááá!

15 Martin Kráčmar Martin Kráčmar | E-mail | 28. března 2014 v 15:55

A recenze by samozřejmě měl psát jen fanoušek kapely,aby si náhodou nějaký nýmand nedovolil poplivat to velkolepé veledílo davy zbožňovaných umělců...

16 MF MF | E-mail | Web | 28. března 2014 v 16:05

[12]: "vždycky tu byli lidi kterým se nelíbil metal obecně, teď holt sou i lidi kterým se líbí jen okrajově"... to znamená že se mi musí líbit cokoliv, co je metal? Jak tam hraje kytara, tak je to dobrá hudba? :)

Jinak nějakej styl jako psy-core neexistuje, to si jen vymyslela sama kapela, aby to vypadalo prďácky. Když si založím skupinu a prohlásím, že hrajeme třeba "židle metal", i když hudebně to bude třeba normální hevík, znamená to, že jsem založil novej styl? Samozřejmě ne...

Mimochodem, já mám taky plán... ignorovat Dymytry a užívat si dobrý hudby :D

17 MF MF | E-mail | Web | 28. března 2014 v 16:08

Ještě poznámka k tomu našemu názvu, co se probíralo výše... mně osobně se "Sicmaggot" taky nijak zvlášť nelíbí. Člověk, kterej to jméno vymyslel (a tuhle stránku založil), už v redakci x let není. Teď už to ale fakt nemá cenu měnit, naopak by to byla blbost. Ale tak furt lepší se jmenovat po Slipknot než podle Dymytry :-D

18 Ondre Ondre | E-mail | 28. března 2014 v 16:13

[16]:: neznamená to že se ti musí líbit jakýkoliv metal, každému se samozřejmě líbí něco jiného - sto lidí, sto chutí... jen říkám že když se metalistovi nějáký druh metalu (když tomu teda nechceš říkat psy-core) nelíbí, tak si ho jednoduše nevšímá a má prostě to svoje... a ne že začnu okamžitě nadávat fanouškům oné kalepy do vidláku.. to že se autorovi Dymytry nelíbí je čistě jen jeho věc, ale proč na ní potom píše recenzi? a dokonce uráží fanoušky kapely ? potom ano, potom je pro mě takovýto člověk opravdu zavrženíhodný vidlák&homodlak , nikoliv metalista...

[16]:

[16]:

[16]:

19 MF MF | E-mail | Web | 28. března 2014 v 16:27

[18]: Podívej se na to z druhý stránky... když děláš stránku o hudbě, tak přece nejde recenzovat JENOM to, co se ti líbí, a to, co se ti nelíbí, ignorovat. Mít totiž hodnocení jenom dejme tomu 8+, tak to je podle mě hudební web o ničem, když umí jen chválit... kritika existuje pozitivní i negativní, ne jenom pozitivní. Když člověk dělá redaktora, tak se mu prostě občas do ruky dostane něco, co se mu nelíbí, nezaujme ho, nesedne mu to, má o tom snad nepsat? Nebo rovnou v recenzi lhát, aby to náhodou někoho neurazilo?

A když se člověku, kterej poslouchá metal, nějaká metalová skupina a má tolik drzosti, že to řekne, tak přestává bejt posluchač metalu? I když na druhou stranu, já osobně se za metalistu fakt nepovažuju a jestli si dobře pamatuju, ani autor recenze ne, takže je to možná v pořádku :-D

Co se týče týhle konkrétní recenze (myšleno fakt recenze, ne hodnocení pod ní)... osobně se mi některý použití nadávek taky moc nelíbí, přijde mi v pár případech trochu samoúčelný a taky jsem to kolegovi říkal. Nicméně, do textů nikomu nesahám a necenzuruju to...

20 MF MF | E-mail | Web | 28. března 2014 v 16:28

*nějaká metalová skupina nelíbí

21 Ondrej Ondrej | E-mail | 28. března 2014 v 16:46

[20]: myslím že si tak docela nepochopil co se tím snažím říct :) ... mě by ta recenze ni zas tolik nevadila - ano,
asi bych to ani nedočetl do konce a autorovi tak ani tak nedal za pravdu, ale víc bych si toho nevšímal, ale pokud nás jakožto fanoušky Dymytry & Dymytry_rodinu a zároveň i kapelu jako takovou uráží a ještě takovýmhle způsobem, tak se nezlob ale nemůžeš se divit že se bráníme a naprosto takovým člověkem pohrdáme ;)
A pokud se ti nějáká kapela nelíbí, tak se ti holt nelíbí, řekni to když chceš - já neříkám že máš dělat ovečku.. ale v tom případě si toho prostě a jednoduše nevšímej.. ale psát o té kapele je potom docela zcestné, a urážet jí je poněkud (těžko říct jak to napsat slušně, myslím že mě všichni chápou)...
btw. jestli se nepovažujete za metalisty, proč máte metalovou stránku a ještě s názvem který má cosi společného se Slipknot? Ale to už je jaksi Vaše věc :)

22 MF MF | E-mail | Web | 28. března 2014 v 19:39

Však se klidně braň, od toho ta diskuze je :D

To o tom, jestli o nějaký kapele (ale i albu) psát, když se to člověku nelíbí, jsem myslím vysvětlil dostatečně už výš.

A k tomu považování se za metalistu... neřek jsem, že tu hudbu neposlouchám nebo nemám rád. Je tím myšleno především to, že neposlouchám JENOM metal, ale i spoustu dalších žánrů, přičemž mi přijde (čistě na základě empirie), že lidi, který sami sebe hrdě prohlašujou za metalisty, jsou v tomhle ohledu poměrně zabědněný a cokoliv mimo ten svůj úzkej rozhled považujou za sračku. A to mi přijde natolik hloupý, že nemám chuť se s tím spojovat. Nejsem metalista, jsem fanoušek kvalitní hudby (ať už je to metal, elektronika, pop, rap, jazz nebo cokoliv jinýho).

23 Ježura Ježura | 28. března 2014 v 21:09

Co se týče těch urážek - uznávám, že se tam moc vybíravě nevyjadřuju, ale na druhou stranu taky nikomu přímo nenadávám. To o těch vidlácích prvním odstavci si skutečně myslí hromada lidí, ani já, ani ty s tím nic neuděláme a zmínit to jako kontrast k raketovýmu nárůstu popularity kapely podle mě není úplně od věci. A Beliebers v posledním odstavci, to je spíš takový nevinný rejpnutí než co jinýho.

Moje zkušenost s fans Dymytry je bohužel dost tristní a na ty z nich, který jsou nejvíc vidět a slyšet, pojem vidlák prostě sedí jak zadek na hrnec - což pochopitelně neznamená, že jsou takoví všichni. Třeba s tebou se dá bavit úplně v pohodě, i když máme na věc diametrálně odlišnej názor. Dík za to!

Jinak na to bytí metalistou mám úplně stejnej názor, jako MF.

24 Stick Stick | E-mail | 30. března 2014 v 14:55

Debil, jako debil. Metalista nebo diskant, nácek nebo afák...

25 Hellhammer Hellhammer | 6. dubna 2014 v 16:20

Třikrát hurá pánové :))))
Konečně nepřiposraná recenze na DYMYTRY, která se nebojí říct jaká cílová skupina jsou v drtivé většině posluchači DYMYTRY (neříkám všichni ale tak 80% určitě, čím ortodoxnější tím horší..)

Když jsem podobnou myšlenku o cílové skupině napsal v komentech pod jinou recenzí, DYMYTRY rodina mi to dala sežrat..

26 Michell Michell | 10. dubna 2014 v 14:56

já osobně mám DM3 ráda, ale i tak musím uznat, že album Homodlak je prostě slabší a song jako "Začíná noc" se nedá poslouchat ale ostatní celkem ujde i když texty lehce pokulhávájí. Každej máme svůj názor a chápu, že se to všem nemusí líbit, ale když vidím jak do sebe kvůli tomu lidi hnusně rejou tak je mi skoro do pláče. Opravdu každej fanda je jinej a ne každej cpe svou oblíbenou skupinu všem pod nos a nevychvaluje je do nebe...

27 MF MF | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 15:07

[26]: Konečně nějakej trochu rozumnej názor od někoho, kdo Dymytry poslouchá :)

28 Ježura Ježura | 11. dubna 2014 v 11:06

[26]: Sláva všem, co tak nečiní :-)  Díky za koment!

29 Jarda Jarda | 15. dubna 2014 v 11:40

Skončí to tak, že Dymytry během pár let přerostou svoji domovskou zemi jako Kabát a vrátka do zahraničí se jim taky neotevřou. Dymytry budou tak drahý, že si je nebude moct dovolit žádnej fesťák a tak jim nezbyde nic jinýho, než vyhnat tu jejich rodinu na Vypich a uspořádávat tak každejch 5 let koncert tisíciletí...

Zpěvák už v textech nenadává, zpěvák v textech brečí. Hudba je bordel a tak nevynikne ani to minimum hezkýho. Zvuk tupej jak když bleješ do kýble. Vokály čím dál horší a často se opakující - za zmínku stojí stejnej refrén v Arabii II i v Zemi zaslíbený, projev monotónnější než kdy předtím...

Lidem se to líbí a já se ptám: proč? Hudební pasivita je holt pohodlnější, přitom vona ta práce s joutubama a s bendzounama, či jinýma internetama taky není zas tak obtížná a člověk zjistí, že ho i baví se tou muzikou zabejvat víc a trochu šířeji než ve smyslu: "To hrálo u nás na motosrazu, to bylo dobrý!"
Je mi to trochu líto, ale nic s tím nenadělám.

30 xyz xyz | 7. května 2014 v 13:03

Kedy konečne pochopíte že kvalita a popularita sú rozdielne veci a ludia nebudú nejaký posratx progres metal s textami od profi básnikov  počúvat vo velkom. To vidlácke agro so slabými textami sa im páči najviac.

31 Barry Barry | 18. července 2014 v 16:53

Docela hnus, odporné masky a řev... O_O, nic hezkého, parodie na Kiss :-!  ;-)

32 Barry Barry | 18. července 2014 v 17:03

Zajímavé, tenhle Dymytryckej podprůměrnej děs poráží jednu z nejlepších hardrockovejch desek Black Sabbath - Master Of Reality, Homodlah 0,05 z 10!
Ať žijí klikači :-?  ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama