Březen 2014

Crosses - Crosses

19. března 2014 v 21:44 | Kaša |  Recenze
Chino Moreno tedy rozhodně nezahálí. Poté, co v roce 2010 příchodem baskytaristy Sergia Vegy tak trochu restartoval se svými kumpány domovské Deftones, vydává v relativně krátkém časovém období další album svého bočního projektu, kterým boří hranice, jež mu udávalo dosavadní působení převážně ve vodách alternativního metalu, protože když už se Chino do něčeho pustí, tak si můžete být jisti, že s Deftones to - krom jeho nezaměnitelného vokálu - mít mnoho společného nebude. Po loňském debutu "Palms" stejnojmenného hvězdného spojení jeho zpěvu a instrumentální složky post-rockových velikánů Isis, jsou tady Crosses, tedy †††, abych byl přesný, protože přesně takhle sebe sama kapela (nebo spíš projekt?) stylizuje.

Pojďme si na úvod říct, kdože za ††† vlastně stojí. Krom China Morena, který je logicky hlavním lákadlem, se na debutovém albu "†††" podílel Shaun Lopez a mně naprosto neznámý Chuck Doom. Odkud se vzal posledně jmenovaný, jsem nevypatrál, ale Shaun Lopez úplně neznámé jméno není. Krom toho, že působí v jistých alternativně rockových Far, se producentsky a skladatelsky spolupodílel na dvou albech Deftones. Kam tím ale mířím... ††† nejsou klasickou superkapelou, jež by měla už předem na růžích ustláno, a přestože ji ústřední persóna zvýhodňuje oproti ostatním začínajícím kapelám, máme v tomto případě co dočinění s mladou formací, která vznikla v roce 2011 a po dvojici krátkohrajících počinů "EP †" a "EP ††", jež postupně vyšly v roce 2011 a druhé jmenované pak o rok později, nyní přichází s plnohodnotným debutem.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Lenore S. Fingers - Inner Tales

19. března 2014 v 20:02 | Kaša |  Recenze
Myslím, že není nic jednoduššího a trefnějšího, než si takhle z kraje recenze říct něco o samotné kapele, takže přeskočím kecy kolem a pojďme rovnou na věc. Lenore S. Fingers, jak zní jméno této italské pětice z Kalábrie, za sebou nemají nikterak výjimečnou kariéru. Historie sahá teprve do roku 2010, a protože kapela neuvádí ve svém dosavadním hudebním portfóliu žádné demosnímky, EP a jiné neřadové počiny, tak aktuální deska "Inner Tales" je vůbec první možností pro posluchače, jak s jejich hudbou přijít do styku. Jakkoli bych z výše uvedeného očekával další z mnoha nezáživných alb nevyhrané kapely, které stylem "jedním uchem tam - druhým ven" po několika nezbytných posleších odložím, tak říkám, že Lenore S. Fingers se poslouchají natolik příjemně, že mluvit v jejich případě jako o jednom z mnoha není úplně fér, protože tahle deska má v sobě takové to nepopsatelné něco, čím dokáže zaujmout. No, i když... ono to nepopsatelno není tak nepopsatelné, protože tím mám na mysli hlavně podmanivý hlas zpěvačky, ale k té se ještě dostaneme.

Lenore S. Fingers se celkem bez ostychu hlásí k odkazům velkých jmen jako Katatonia, Anathema či The Gathering, což má jednu výhodu. Posluchač už dopředu může alespoň náznakem tušit, co od debutového alba "Inner Tales" očekávat, protože sama kapela svou hudbu označuje jako "decadent melancholic art", což může svádět k různým asociacím, takže to pro vás udělám jednodušší a prozradím, že výsledkem je uvolněná rock/metalová deska s prvky gotiky, která i přes svou přímočarou strukturu obtočenou kolem melancholicky melodických motivů netrpí syndromem nezáživnosti. Kapela kolem své zpěvačky Federicy Lenore Catalano roztáčí kolotoč plný podmanivých melodií, který se nezastaví ani v kytarovějších chvílích, jichž sice není moc, ale když už kupříkladu ve skladbě "Victoria" přejímají otěže, tak není výsledek o nic horší, než když hrají prim akustické plochy a klávesy, což je příklad třeba hned úvodní úvodní zasněné "The Last Dawn".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: My Kingdom Music]

Belphegor pojmenovali svou novinku

19. března 2014 v 18:53 | MF |  Music News
Black/death metaloví Rakušané Belphegor pojmenovali svou nadcházející desku "Conjuring the Dead" a zároveň oznámili přesné datum jejího vydání - novinka, jež bude celkově už desátým řadovým počinem skupiny, bude k dostání u Nuclear Blast od 8. srpna v Evropě s výjimkou Francie a Velké Británie, kde vyjde o tři dny později.

Belphegor nové album natáčeli u věhlasného death metalového producenta Erika Rutana (Cannibal Corpse, Six Feet Under, Ephel Duath; jako aktivní muzikant Hate Eternal a ex-Morbid Angel) v jeho Mana Studios na Floridě. Obálku pak vytvoří Spiros "Seth" Antoniou (Moonspell, Kamelot, Rotting Christ) ze Septicflesh, který pro Belphegor svého času vytvořil artwork pro desku "Pestapokalypse VI" z roku 2006.

Podle všeho by se na "Conjuring the Dead" mělo objevit devět písniček, mezi nimiž by neměly chybět kusy "Gasmask Terror", "Rex Tremendae Majestatis", "Take Her, Lucifer!" nebo "The Inverted Cross".

"Conjuring the Dead" bude navazovat na album "Blood Magick Necromance". To vyšlo v lednu 2011 také u Nuclear Blast jako jewelcase CD, limitované slipcase CD, limitovaný box (500 kusů) a LP v krvavě rudé (250 kusů) a černé barvě. Počin byl natočen ve švédských Abyss Studios pod producentským dohledem Petera Tägtgrena (Celtic Frost, Children of Bodom, Dimmu Borgir; jako aktivní hudebník Hypocrisy a Pain). Mezi hosty se mimo jiné objevila třeba houslistka Meri Tadić (ex-Eluveitie).

Falconer vydají další desku

19. března 2014 v 13:27 | MF |  Music News
Švédští power/folk metalisté Falconer mají aktuálně v plánu vydat své osmé dlouhohrající album, jehož nahrávání, mix i mastering jsou již dokončené. Novinka ponese název "Black Moon Rising" a datum jejího vydání bylo firmou Metal Blade Records stanoveno na 6. června letošního roku.

Kytarista Stefan Weinerhall "Black Moon Rising" přirovnává především k páté řadovce Falconer, "Northwind" z roku 2006. Na rozdíl od předcházející desky "Armod" z roku 2011, na niž bude novinka navazovat, by "Black Moon Rising" nemělo být nazpíváno kompletně ve švédštině a opět by se měla vrátit angličtina.

Produkce "Black Moon Rising" se ujal klasicky Andy LaRocque (King Diamond, Lord Belial, Shining, Einherjer), s nímž Falconer spolupracují již od svého stejnojmenného debutu z roku 2001.

Od Cobalt odchází člen

19. března 2014 v 10:57 | MF |  Music News
Phil McSorley, jedna polovina zámořského black metalového dua Cobalt, se rozhodl kapelu opustit. Měl zde na starosti zpěv a kytaru. V sestavě projektu tedy aktuálně zůstává osamocen pouze Erik Wunder (zpěv, kytara, baskytara, bicí), nicméně ještě nebylo řečeno, jestli bude pod hlavičkou Cobalt pokračovat i nadále na vlastní pěst. Phil McSorley o svém odchodu vypustil následující prohlášení:

"Rozhodl jsem se opustit Cobalt. Jsem vděčný za to, odkud Cobalt začali, a za obrovské množství lidí, které naše muzika ovlivnila. Pořád cítím propojení s tím, co jsme udělali, ale už se necítím být součástí té vize. Cobalt vznikli, když jsme Erik a já začali dělat rozzuřenou a upřímnou hudbu, ale později jsme se posunuli do expresivnějšího výrazu. Je v tom spousta symboliky pro můj život a pomohlo mi to být tím, kým jsem, za což jsem vděčný.

Budu pokračovat v tvorbě hudby sám, ale Cobalt je pro mě nejlepší opustit tam, kde je teď. Děkuji všem za roky přátelství a podpory. Pokud bude Erik dál tvořit pod jménem Cobalt, pak jeho rozhodnutí podporuji. Sám o sobě byl vždycky génius."

Cobalt fungují od roku 2003 (ještě předtím ovšem projekt existoval pod jiným jménem a pouze s jednočlennou sestavu v podobě Phila) a od té doby vydali dvě minialba a tři dlouhohrající desky, z nichž ta poslední se jmenuje "Gin" a vyšla v květnu 2009 u Profound Lore Records.

Heavy Days in Wallachia

19. března 2014 v 0:37 | MF |  Koncerty & Akce
HEAVY DAYS IN WALLACHIA
(kulturní setkání pomalého charakteru)

28. 3. 2014 Holešov - Wats Club
29. 3. 2014 Rožnov pod Radhoštěm

Tummo (sludge - stoner - hardcore, Brno)
Möbius (sludge - doom, Žilina)
Blues For The Redsun (funeral - sludge, Zlín)
Mushrooms Of Yugghot (stoner - doom, Rožnov pod Radhoštěm)


[tisková zpráva]

Mur - Mur

18. března 2014 v 21:28 | MF |  Recenze
Pokud jste naši stránku neotevřeli poprvé v životě asi tak před pěti minutami, asi jste si už všimli, že jestli mám nějaký žánr vážně rád, je to black metal… ne nadarmo recenzuji drtivou většinu žánrových nahrávek, které se zde objeví. Ačkoliv samozřejmě poslouchám i spoustu jiných stylů a poslouchám je hodně rád, black metal pro mě už asi navždy zůstane číslem jedna, můžu jej ve všech jeho formách a bez nadsázky denně. Oproti tomu hardcore mi neříká v podstatě vůbec nic… aniž bych se chtěl dotknout jeho posluchačů, mně ty hardcorové kapely znějí všechny stejně, ale nic proti tomu, posluchačům hardcoru jistě zase přijde black metal jako vymaštěnost, takže je to v pohodě. Jenže mám setsakra rád, když se tyhle dvě věci dají dohromady…

Kapel, které tyto dva žánry kombinují, není úplně málo, zároveň jich však není ani úplně hodně a z obecného hlediska tvoří poměrně malý zlomek. Když se to ovšem povede spojit odpovídajícím způsobem, tak ze společné soulože chorobnosti black metalu a drajvu hardcoru vznikají pěkně agresivní a nasraní bastardi, kteří vás nakopou do prdele, flusnou vám do ksichtu a při odchodu na vás vystrčí řiť. Člověk si to ale i tak pustí znova, protože tenhle druh bordelu prostě funguje až nevídaně skvěle a dokáže tvořit působivou atmosféru i chuť někomu rozbít držku zároveň.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Dooweet]

Morna - rozhovor

18. března 2014 v 20:01 | Ježura / MF |  Rozhovory
Jak jste si možná před časem přečetli v naší recenzi, z debutové desky "A Tale of Woe" od mladých Slováků Morna se vyklubala nečekaně povedená záležitost. Chytili jsme tedy za pačesy příležitost a do Nové Dubnice poslali rovnou desítku otázek v naději, že odpovědi na ně nám a samozřejmě také vám ještě trochu rozšíří povědomí o kapele, jejích motivacích a cílech. Odpovědí se zodpovědně ujali všichni čtyři členové Morna a výsledek jejich snažení si můžete přečíst níže...

01. Ahoj! Nejprve nám povězte něco o sobě a své hudební historii. Jak dlouho hrajete na své nástroje? Jste samouci, nebo jste prošli hudební výukou? Je Morna vaším prvním vážným působištěm, nebo jste už dřív působili v nějakých kapelách? A jaká hudba, případně konkrétní kapely utvářely a utvářejí vaše hudební cítění?

Robert: Morna vznikla niekedy v roku 2010 po tom, ako ma chalani (Kubo a Michal) pribrali medzi seba na post gitaristu a vtedy ešte nejasný post speváka/"hroziča". Chalani už fungovali nejakú dobu predtým, takže po mojom vstupe už bol nejaký materiál hotový a spoločne sme potom pracovali na ucelení tých songov a tvorbe nových, tvorbe textov a plánovaní našej demo nahrávky "Succubus". Takže, mali sme nejaký smer, obraz o tom, čo chceme robiť a ako to chceme robiť, ale nemali sme názov ani basáka. Po niekoľkotýždňovom hľadaní sme spomedzi rôznych alternatív vybrali názov Morna, ktorý vystihoval naše predstavy. S basgitaristom to bol trochu vážnejší problém, ktorý sme definitívne vyriešili až v lete 2011, keď ku nám prišiel Cvečo, ktorý sa hrdinsky chopil basy aj napriek tomu, že bol pôvodne gitarista a skompletizoval tak našu partiu. Ja osobne si ani nepamätám, kedy som chytil gitaru do ruky prvýkrát. Otec je tiež gitarista a hudobník, takže sa to tak nejak prirodzene na mňa lepilo, všetky tie veci okolo hudby. Základy hry som získal behom 3 rokov v ZUŠ a odvtedy som samouk. Morna je prvá kapela, v ktorej pôsobím ako stály člen. Čo sa môjho hudobného cítenia a vnímania týka, tak tých vplyvov a interpretov je naozaj mnoho. Ale najvýraznejšie moju tvorbu alebo hudobné cítenie ovplyvnili hlavne kapely a umelci ako: Extreme, ZZ Top, The Cure, Pražský výběr, Pearl Jam, Muse, neskôr Mastodon, Opeth, Porcupine Tree a gitaristi Nuno Bettencourt, Guthrie Govan, Zakk Wylde, Tremonti, Hendrix, a v neposlednom rade môj otec.

Kubo: Ako poslucháč a fanúšik sa intenzívne venujem hudbe asi od deviatich rokov. Na bicie nástroje hrám od svojich pätnástich a od počiatku som samouk. Hudobné vzdelanie som síce vždy túžil mať, ale na cestu jeho štúdia sa mi podarilo plnohodnotne dostať až na vysokej škole. Morna je mojim prvým oficiálnym pôsobiskom.

Michal: Na gitare hrám asi od trinástich rokov, kedy ma chytila éra Nirvany a grunge-u. Najskôr to bola lacná akustika a po dvoch rokoch som si kúpil aparát a gitaru, ktoré mám dodnes. Gitare sa venujem ako samouk, ale istý čas som rok navštevoval ZUŠ. Kapela Morna je mojím prvým počinom. Za svoje základy pokladám Nirvanu a Metallicu, neskôr som sa dostal na vlnu melodického death metalu (Gothenburg) a potom rôzne od progresívneho rocku, neo klasike až po elektro.

Tomáš: Na basgitaru hrám od svojich 17, vlastne odo dňa, kedy ma chalani zobrali medzi seba. Pred Mornou som absolvoval zopár koncertov v ZUŠke, kde som chodil tri roky na akustickú gitaru a dva roky tam hral v kapele na elektrickú gitaru. Hrávali sme veci hlavne od Iron Maiden, ktorých tvorba ma ovplyvnila najviac. Okrem nich si rád vypočujem napr. Nirvana, Guns n' Roses, Led Zeppelin, In Flames, Opeth, Alice in Chains, a mnoho ďalších kapiel zo všelijakých žánrov (okrem punku).

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Overkill prozradili název chystané desky

18. března 2014 v 19:09 | MF |  Music News
Thrash metalisté Overkill pojmenovali svou chystanou desku "White Devil Armory". Počin měl být původně touto dobou již venku, protože Overkill již v loňském roce slibovali, že novinka vyjde 7. března, nicméně nakonec muselo dojít k jejímu odkladu. Aktuálně je předběžné datum, od něhož by "White Devil Armory" mělo být k dostání, stanoveno na červenec - v Evropě se tak stane pod hlavičkou Nuclear Blast, v Severní Americe u eOne Music.

Overkill také vypustili názvy tří písniček, jež se na "White Devil Armory" objeví - "Where There's Smoke", "Amorist" a "Pig".

V současné době stále ještě probíhá nahrávání novinky - děje se tak ve studiu Gear Recording. Až natáčení skončí, materiál poputuje na mix ke Gregu Reelymu (Fear Factory, Strapping Young Lad, Theatre of Tragedy, DevilDriver), s nímž Overkill spolupracovali již na minulé desce "The Electric Age" z března 2012, na kterou bude "White Devil Armory" navazovat.

Aborym prodloužili smlouvu u Agonia Records

18. března 2014 v 17:15 | MF |  Music News
Kultovní industrial black metalisté Aborym z Itálie hlásí, že prodloužili vydavatelskou smlouvu s polským labelem Agonia Records, u něhož v květnu loňského roku vydali svou šestou řadovou desku "Dirty". U Agonia Records tím pádem vyjde i chystané sedmé dlouhohrající album, o němž ovšem žádné bližší informace doposud nejsou známy.

Mimoto Aborym rovněž připravují další videoklip k "Dirty". Po titulním kusu bude tentokrát zfilmována skladba s názvem "Bleedthrough", o jejíž režii se postará Andrea Malkavian.

Loňský rok pro Aborym kromě vydání šesté řadovky znamenal rovněž návrat na koncertní pódia. Kapela mimo jiné vystoupila i na českém festivalu Brutal Assault v Josefově.

De Profundis nahrávají čtvrté album

18. března 2014 v 14:46 | MF |  Music News
Extrémně progresivní Britové De Profundis z Londýna se právě teď nacházejí ve studiu, kde se věnují nahrávání svého čtvrtého dlouhohrajícího alba, jehož název doposud není znám. Podle aktuálních zpráv je již kompletně dokončené natáčení bicích, částečně také baskytara a pomalu se začíná pracovat i na nahrávání kytar. Bližší detaily prozatím nejsou k dispozici.

Na desce by se mělo objevit celkem 11 songů. Stejně jako v případě všech tří předcházejících nahrávek, i s novinkou skupině pomáhá producent Fernando Pereira Lopes (dále spolupracoval například s francouzskými Misanthrope).

Chystané album bude navazovat na počin "The Emptiness Within", jenž vyšel v květnu 2012 pod značkou Kolony Records. Přebal desky vytvořil Costin Chioreanu z Rumunska (Mayhem, Grave, Falkenbach, Vulture Industries), o mastering se pak postaral Angličan Tim Turan (Burzum, Obituary, Electric Wizard, Hecate Enthroned), jenž stejnou úlohu obstaral i u předchozího "A Bleak Reflection" z roku 2010.

Incantation dokončili nové album

18. března 2014 v 13:19 | MF |  Music News
Death metaloví veteráni Incantation ze Spojených států amerických hlásí, že dokončili svou jubilejní desátou řadovou nahrávku. Ta se bude jmenovat "Dirges of Elysium" a vyjde v květnu pod záštitou francouzské firmy Listenable Records.

"Elysium. Nebeský pohřeb, černá magie, kult ve starověkém Prusku a čistá blasfemie čekají na všechny, kdo uslyší náš nový počin. Muzika je rozmanitá a obsahuje víc agrese než naše předchozí alba, zároveň je tu víc doomových hymen demonického pohřbu. I když se každá jedna nahrávka s věkem zlepšuje, tohle dalece převyšuje všechen minulý materiál!" komentují svou novinku Incantation.

"Dirges of Elysium" se stane následovníkem desky "Vanquish in Vengeance", která vyšla v listopadu 2012 taktéž u Listenable jako CD, slipcase CD, limitované box CD a LP ve dvou barevných provedených - černém (250 kopií) a šedém (také 250 kopií). V loňském roce se objevila reedice na průhledném vinylu.

Již tuto sobotu vypukne v Plzni death/black/thrashový festival DEADLY STORM 8!

18. března 2014 v 11:13 | MF |  Koncerty & Akce
Již tuto sobotu vypukne v Plzni death/black/thrashový festival DEADLY STORM 8!

Již po osmé zahřmí v tradičním prostředí hospody Pod Kopcem v plzeňském Božkově death/black/thrashové běsnění v podobě dnes už legendárního jednodenního festivalu DEADLY STORM 8. Tento rok do Plzně dorazí pestrá směsice extrémních spolků, které se rozhodně nebojí udělat svojí muzikou pořádnou paseku ve vašich sluchovodech. Na své si přijdou jak fanoušci death metalu, thrashe, blacku, tak všichni, kdo mají rádi pohodu, dobré pivo a příjemnou společnost.

DATUM: 22.3. 2014, 16:00 hod
MÍSTO: HOSPODA POD KOPCEM - PLZEŇ BOŽKOV
Vstupné: 250,- Kč

[tisková zpráva]

Výměna zpěvaček u Arch Enemy a The Agonist

17. března 2014 v 22:16 | MF |  Music News
Poměrně překvapivá zpráva přichází z tábora švédských melodic death metalistů Arch Enemy - po 13 letech a šesti dlouhohrajících deskách se kapelu rozhodla opustit dosavadní zpěvačka Angela Gossow. Jak sama řekla ve svém prohlášení, důvodem odchodu byla "potřeba vstoupit do další fáze mého života, být se svou rodinou a soustředit se na jiné zájmy". Angela ovšem Arch Enemy neopouští úplně, jelikož u skupiny nadále zůstane v pozici obchodního manažera.

Jako její náhradnice za mikrofonem do Arch Enemy vstupuje kanadská vokalistka Alissa White-Gluz známá především z The Agonist (jako doprovodná zpěvačka už ovšem vystupovala i s Kamelot nebo Nightwish). Samotná Alissa ke svému přijetí do Arch Enemy prohlásila následující:

"Jsem opravdu poctěná a šťastná, že můžu oznámit, že právě začíná nová kapitola v mém životě a hudební kariéře; připojila jsem se k jedné z mých nejoblíbenějších a celosvětově respektovaných kapel, Arch Enemy. 'Wages of Sin' [z roku 2001 - pozn. redakce] byla první metalová deska, kterou jsem si kdy koupila, a byla to láska na první poslech.

Nestává se často, že vám zavolá vaše nejoblíbenější skupina a požádá vás, abyste se k ní připojili! Jsem nadšená, že mám možnost pracovat s tak úžasně talentovanými muzikanty, které rovněž považuji za skvělé přátele! Těším se na to, že teď s Arch Enemy budu moct skládat a vystupovat na zcela nové úrovni! Hudba je věčná, metal nemá limity a tohle je jen začátek!"

S příchodem Alissy do Arch Enemy souvisí i další záležitost, a sice že díky této příležitosti opouští své dosavadní působiště The Agonist, v němž byla jedním ze zakládajících členů a tím pádem tedy nazpívala všechna tři dosavadní alba kapely. The Agonist již také potvrdili svou novou vokalistku - stala se jí jistá Vicky Psarakis z Řecka (její fotka zde).

Arch Enemy aktuálně mají krátce před vydáním devátého studiového alba "War of Ages". To by mělo vyjít v červnu u Century Media Records. První song z počinu - titulní "War of Ages" - bude v podobě videoklipu vypuštěn už 20. března. Sluší se dodat, že novou desku již nazpívala Alissa White-Gluz. Mimoto Arch Enemy ještě vystoupí v červenci na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích.

Co se týče novinek u The Agonist, skupina společně s oznámením nové zpěvačky prohlásila, že se fanoušci mohou těšit na nový materiál "VELMI brzy". Ještě dodejme, že The Agonist jsou také potvrzeni pro letošní ročník festivalu Brutal Assault v Josefově u Jaroměře.

Na co se nedostalo #43

17. března 2014 v 21:06 | MF |  Minirecenze
Acorea - Acorea (8. února, selfrelease)
groove / death metal, Austrálie

Australská čtveřice Acorea je další z řady no-name kapel, o které člověk ani běžně nezavadí, nicméně na této partě mě při listování nových desek nalákala hudební škatulka, které se měla opírat o groove metal a death metal, takže jsem si řekl, že by to nemuselo být zas tak špatné, a dal jsem tak Acorea šanci.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. The Walking Wounded - 04:40
02. Wooden Spoon - 03:57
03. Dead on the Vine - 04:55
04. At the Card Table - 04:39
05. Doomshines - 06:41
06. Pine Boxes - 03:16
07. Prestige - 04:58
08. Suddenly Centrelink - 03:06
09. Buying Likes - 01:20
10. Chewed Up - 05:06
11. Departure Lounge - 08:20

Autor: Kaša

Amalthea - In the Woods (31. ledna, Moment of Collapse Records)
post-rock / metal, Švédsko

Švédské melancholické melodie jsou natolik charakteristickou obchodní značkou, že si na ní už spousta kapel postavila kariéru a jednou z nich je Amalthea, což je čtveřice, jejíž kořeny sahají někam do roku 2005, kdy ještě jako metalcorová parta chystala vydání debutového alba "Decision Should Be a Desert, Bright and Clear" z roku 2007. Pak se cosi zlomilo a pánové se začali poohlížet po jménech jako Neurosis, Isis nebo Cult of Luna, výsledkem čehož budiž jejich novinkové "In the Woods", které obsahuje takové množství zvonivých post-rockových ploch, melancholie a něžné atmosféry, že by to i leckteré čistě post-rockové party mohly závidět.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Rain - 09:57
02. The Fall - 05:38
03. Harm - 08:24
04. Field - 08:07
05. Vapour - 07:02
06. Rust - 06:59
07. End - 09:19

Autor: Kaša

Idaaliur - My Frost, Your Solace (13. ledna, Depressive Illusions Records)
atmospheric black metal, Francie

Jednočlenný black metalový projekt… těžko říct kolikátý už. Základ podobné formě skupiny svého času položil Quorthon s Bathory a od té doby se podobné hraní si na vlastním písečku v black metalu ujalo jako v málokterém jiném žánru. Idaaliur vede jistý Malphas původem z Francie, který má za sebou pod hlavičkou tohoto projektu už čtyři alba a dalších pár EPček. My se samozřejmě podíváme na letošní novinku "My Frost, Your Solace", která je právě tou čtvrtou řadovkou.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Intro - 00:35
02. Sacred Soul - 06:41
03. My Frost, Your Solace - 07:48
04. …and the Mountains Echoed - 05:58
05. To the Cold Sun of Withering - 08:53
06. Foggy Dreams - 06:37
07. Season of Melancholy - 06:03
08. Resonance - 06:27

Autor: MF

Mustasch - Thank You for the Demon (15. ledna, Bengans Vinylklubb)
stoner metal, Švédsko

Švédští Mustasch, kteří prezentují severský heavy metal v řádně špinavém provedení stojícím na stoner metalových riffech, nezahálí a přináší své sedmé studiové album "Thank You for the Demon", jež vychází v klasickém dvouletém odsupu od posledního "Sounds Like Hell, Looks Like Heaven", které mi přišlo oproti předchozím trošku slabší a nebavilo mě poslouchat už pošesté totéž album, jen s tím rozdílem, že skladby se jmenují jinak.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Feared and Hated - 03:46
02. Thank You For the Demon - 03:39
03. From Eurphoria to Dystopia - 03:34
04. The Mauler - 05:01
05. Borderline - 03:38
06. All My Life - 06:59
07. Lowlife Highlight - 02:54
08. I Hate to Dance - 03:35
09. Don't Want to Be Who I Am - 03:28

Autor: Kaša

Nachtmahr - Feindbild (14. února, Trisol Music Group)
EBM / industrial, Rakousko

Obsah novinky "Feindbild" od rakouského projektu Nachtmahr se dá vlastně shrnout poměrně dost jednoduše - Thomas Rainer (dále ještě L'Âme Immortelle), který za kapelou stojí, totiž na albu předvádí bez nějakých větších výkyvů svou klasiku, jaká byla ke slyšení již na předcházejících čtyřech řadovkách. Pokud tedy člověk nějakou z nich (v podstatě jakoukoliv) slyšel, pak jej "Feindbild" asi jen těžko může v něčem překvapit.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Wir sind zurück - 03:19
02. Dämon - 04:16
03. I Hate Berlin - 04:14
04. Die Fahnen unserer Väter - 04:07
05. Chaos - 05:06
06. Parasit - 04:05
07. Feindbild - 03:23
08. Stehend sterben - 03:55
09. Liebst du mich? - 03:52
10. The Torch - 04:10
11. Wache - 02:16

Autor: MF

Acheron - Kult des Hasses

17. března 2014 v 19:56 | MF |  Recenze
Řekne-li se blasfemický death metal, drtivé většině lidí asi okamžitě naskočí jméno floridských řezníků Deicide v čele s ďáblem Bentonem, jenž svůj odpor ke křesťanství kdysi deklaroval vypálením obráceného kříže na čelo, nicméně se zdaleka nejedná o jedinou sebranku, jež je synonymem pro toto označení. Úplně přesně stejně by se tak dali nazvat další zámořští veteráni Acheron, kteří shodou okolností svého času rovněž začínali v Tampě na Floridě, ale nyní sídlí v Columbusu v Ohiu.

Ačkoliv třeba výše zmiňovaní Deicide mají o něco větší věhlas, Acheron také nejsou žádná ořezávátka a svým pekelným death/black metalem plivou pekelnou síru přibližně stejně dlouho jako kolegové z Deicide, tedy od konce 80. let. V novém tisíciletí už ovšem fungovali spíše méně nežli více, snad dvakrát ohlásili rozpad a následně opět comeback. Osobně podobné skončíme-vrátíme se, zase skončíme-zase se vrátíme nemám příliš v oblibě, protože si myslím, že je lepší buď hoblovat bez přestání, nebo se na to vybodnout už definitivně, ale ať jste na tom stejně jako já, nebo je vám konkrétně tohle úplně šumák, nic to nezmění na tom, že Acheron v letošním roce vydali svou novou, celkově osmou dlouhohrající fošnu s názvem "Kult des Hasses".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Psyclon Nine ruší turné

17. března 2014 v 19:19 | MF |  Music News
Aggrotech/black metalová formace Psyclon Nine ze Spojených států amerických kompletně zrušila své evropské turné, tedy včetně české zastávky, která se měla odehrát 25. dubna v pražském klubu Rock Café.

Podle všeho má situaci na svědomí frontman Nero Bellum, jenž je známý svými dlouhodobými problémy s drogami. A právě díky jeho závislosti na drogách a také dalším problémům (celkem běžně fanoušci kapely nikdy nedostali objednaný a zaplacený merchandise) se rozhodli Psyclon Nine opustit dva stálí členové Jon Siren (bicí, perkuse) a Rotny Ford (kytara, syntezátor), díky čemuž skupina aktuálně není schopna vystupovat. Některé zdroje dokonce hovoří i o odchodu dalších dvou členů a rozpadu Psyclon Nine.

Psyclon Nine se poprvé rozpadli už koncem roku 2010 po vydání čtvrté desky "We the Fallen" (2009), přičemž i tehdy byl důvodem právě Nero Bellum a jeho závislost na drogách. Činnost byla obnovena o rok později a v listopadu loňského roku kapela vydala svůj pátý řadový počin "[Order of the Shadow : Act I]", jenž byl už předem ohlášen jako poslední album Psyclon Nine.

Blood of Kingu nahrávají třetí album

17. března 2014 v 18:29 | MF |  Music News
Ukrajinský black metalový projekt Blood of Kingu, v jehož řadách působí hned tři členové skupiny Drudkh, nahrává své třetí dlouhohrající album. Nicméně kromě toho, že se na desce pracuje a že počin vyjde ještě v letošním roce u Season of Mist (resp. pod jejich vedlejší značkou Season Underground Activists, jež je určená primárně undergroundovým skupinám), nejsou k dispozici žádné další informace.

Novinka bude celkově třetím počinem Blood of Kingu a naváže na nahrávku "Sun in the House of the Scorpion", jež vyšla v květnu 2010 v režii Candlelight Records jako CD. LP verze v limitaci 1000 kusů se objevila v říjnu téhož roku pod hlavičkou firmy Back on Black Records, která se specializuje primárně na vydávání vinylů. Zajímavostí je, že na přebal "Sun in the House of the Scorpion" byl použit obraz polského malíře Zdzisława Beksińskiho (1929-2005) z roku 1977 a že se na albu kromě sedmi vlastních skladeb objevil i cover "The Gate of Nanna" od kultovní finské formace Beherit.

První info o novince Ancient

17. března 2014 v 16:34 | MF |  Music News
Black metalová kapela Ancient původem z Norska (aktuálně však její hlavní mozek Zel sídlí v Řecku) již v loňském roce ohlásila své zmrtvýchvstání a přípravu nové, celkově sedmé dlouhohrající desky. Nyní o ní přicházejí první informace...

Novinka se bude jmenovat příznačně "Chapter VII: Back from the Land of the Dead". Co se týče progresu v její tvorbě, bicí již byly v Alpha-Omega Studio na severu Itálie nahrány a aktuálně probíhá natáčení kytar tamtéž. Pouze vokály budou nahrány v Dánsku s Jacobem Hansenem (Volbeat, Destruction, Amaranthe), který pro Ancient svého času produkoval jejich páté řadové album "Proxima Centauri" z roku 2001. Mastering by měl proběhnout v dubnu nebo květnu a samotný výsledek by měl vyjít na podzim letošního roku.

Mimoto již byly prozrazeny názvy tří skladeb, které se na "Chapter VII: Back from the Land of the Dead" objeví - "Born in the Land of the Dead", "The Sempiternal Haze" a "The Ancient Disarray".

Kromě zpěváka, kytaristy a klávesisty Zela, který je hlavní postavou Ancient, v sestavě dále působí ještě baskytarista/kytarista Dhilorz (v kapele od roku 2000) a také bubenický světoběžník Nicholas Howard Barker (Lock Up, Twilight of the Gods, ex-Cradle of Filth, ex-Dimmu Borgir a tuny dalších).

Vznik Ancient se datuje do roku 1992, kdy kapela začala původně jako jednočlenný projekt Aphazela (aktuálně vystupujícího pod zkráceným jménem Zel). Dlouhohrající debut "Svartalvheim" se objevil v roce 1994. Od té doby Ancient vydali několik neřadových počinů a dalších pět desek, z nichž ta poslední se jmenovala "Night Visit" a vyšla v červenci 2004 u Metal Blade Records jako jewelcase CD a digipack CD. Poté se nad Ancient na mnoho let zavřela voda a skupina fungovala velmi sporadicky. Chystaná novinka by tedy měla vyjít po dlouhých deseti letech.

Amberian Dawn se upsali Napalm Records

17. března 2014 v 13:27 | MF |  Music News
O tom, že finská power metalová formace Amberian Dawn pracuje na nové desce s názvem "Magic Forest" a že se rozhodla toto album financovat pomocí tzv. crowdfundingové kampaně, se tu již jednou psalo. Kapela naposledy informovala o tom, že kampaň nebyla úspěšná (vybráno bylo €4600 z požadovaných €18 500) a že zbývající prostředky budou muset být sehnány jinde.

Nyní Amberian Dawn hlásí, že se jim povedlo se pro vydání "Magic Forest" upsat rakouské firmě Napalm Records. Ta novinku uvede na trh v červnu letošního roku. Klávesista Tuomas Seppälä k podpisu říká:

"Jsem vděčný za tuto novou smlouvu s Napalm Records. Jsem si jistý, že spolupráce bude úspěšná a příjemná. Tento label o nás projevil zájem už na začátku naší kariéry, takže jsem velmi spokojený, že s touhle skvělou firmou budeme pracovat dnes!"

Již dříve zveřejněná obálka "Magic Forest" se nachází vpravo. Nově k ní přibyl rovněž tracklist, který najdete na konci článku.

"Magic Forest" bude prvním řadovým albem Amberian Dawn, na němž se představí nová zpěvačka Capri, jež v roce 2012 nahradila původní vokalistku Heidi Parviainen. Jako hosté se na nahrávce představí klávesista Jens Johansson ze Stratovarius, jenž hostoval už na deskách "End of Eden" (2010) a "Circus Black" (2012), a operní zpěvák Markus Nieminen, který se také objevil už na počinu "End of Eden". Obálku pak vytvořil Jan "Örkki" Yrlund (Korpiklaani, Trail of Tears, Sirenia), který už nakreslil artworky pro obě zmiňované nahrávky "End of Eden" a "Circus Black" a také pro neřadový počin "Re-Evolution" (2013).

Minulá řadovka Amberian Dawn se jmenovala "Circus Black" a vyšla v únoru 2012 u Spinefarm Records. Šlo o poslední album kapely s původní zpěvačkou Heidi Parviainen. V červnu 2013 skupina vydala počin "Re-Evolution", na němž se objevily nově natočené starší songy s novou vokalistkou Capri.

Pro zajímavost ještě připomeňme, že se Heidi Parviainen nedávno pustila do nového hudebního projektu s názvem Dark Sarah. Více informací o něm najdete ve starší novince.

Tracklist "Magic Forest":
01. Cherish My Memory
02. Dance of Life
03. Magic Forest
04. Agonizing Night
05. Warning
06. Son of Rainbow
07. I'm Still Here
08. Memorial
09. Endless Silence
10. Green-Eyed

Stamina - Perseverance

16. března 2014 v 21:15 | Prdovous |  Recenze
Dlouho jsem přemýšlel, jak tuhle recenzi začít. Opravdu mě nenapadala vhodná slova, jak tuhle neznámou skvadru uvést, ale především jak popsat jejich muziku. V tom mi tahle banda z italského Salerna pořádně zavařila. Podle dostupných informací brázdí metalové vody někdy od roku 2002 a od té doby stihla vydat dvě řadovky a pár demáčů. Letos vydala třetí desku, se kterou jsem měl tu čest. Ačkoliv musím přiznat, že bych ji mnohem raději neměl. O kapele toho o moc víc vědět nepotřebujete, takže nezbývá než rozebrat, co že to mé uši nechtěly střetnout za škvár.

Stamina o sobě hrdě prohlašuje něco ve stylu, že se pyšní tuze promyšlenou, progresivní muzikou, která staví na klasickém hard rocku a melodickém metalu a ke všemu je naprosto úžasně chytlavá. Nevím, jak se s progresí kapela popasovala na předchozích albech, "Perseverance" je ale asi tak progresivní jako vývoj fyzického zdraví průměrného důchodce po šedesátce. Co bych dal za to, kdyby se tahle parta Taliánů alespoň trochu přiblížila svým finským jmenovcům Stam1na, kteří už nějakou dobu drhnou progresivní škatuli nejen papírově, ale i reálně. Italská Stamina viděla progresivní metal leda z rychlíku (a to ještě kdoví jestli) a kromě toho nepokrytě vykrádá kde co. A když už zrovna nevykrádá, hraje naprosto nezáživnou břečku. Možná to takhle z kraje vypadá jako silná slova, ale abych vás přesvědčil, zkusím vzít album popořadě, pěkně píseň po písni. Nebo alespoň po těch písních, co vůbec stojí za řeč.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: My Kingdom Music]

Agael - Trost

16. března 2014 v 19:49 | MF |  Recenze
V případě jednočlenného projektu Agael z Německa už to vypadalo, že se mi do ruky dostane další velice zajímavá black metalová záležitost. S debutem "Hybris" z roku 2009 jsem sice tu čest neměl, ani žádné reference jsem na adresu kapely neslyšel, ale něco mi prostě napovídalo, že z tohohle by se mohla vyklubat setsakra skvělá věc. Možná v tom hrála roli třeba velice zajímavá obálka letošní novinky "Trost", možná třeba i příslib progresivněji pojatého black metalu, možná třeba jenom prostě fakt, že mám z nějakého nevysvětlitelného důvodu zvláštní sympatie k jednočlenným black metalovým projektům, ale ať už to bylo jakkoliv, rozhodně jsem "Trost" vkládal do přehrávače s docela slušným očekáváním…

Jakkoliv však mělo "Trost" svou výchozí pozici tímto přístupem značně ulehčenou, ve výsledku z té desky vlastně příliš na větvi nejsem… skoro bych se nebál tvrdit, že jsem z výsledku mírně rozpačitý. Nechci říct, že by Agael absolutně minul cíl, ale zásah do černého to v žádném případě není. Během prvního poslechu kolem mě nahrávka jen tak mimoděk prohučela, ani jsem si pořádně nestačil všimnout, že vůbec něco hrálo, nebyl jsem s to si vybavit jakýkoliv motiv, a co bylo nejhorší, ani jsem v tom nijak zvlášť necítil potenciál pro to, aby se na tom s přibývajícím počtem poslechových seancí něco změnilo.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

[K recenzi poskytl: Naturmacht Productions]

Black Veil Brides připravují další album

16. března 2014 v 19:04 | MF |  Music News
Zámořští glam rockeři Black Veil Brides se aktuálně věnují přípravě svého čtvrtého dlouhohrajícího alba, které se stane nástupcem počinu "Wretched and Divine: The Story of the Wild Ones" z ledna loňského roku. Kapele je k ruce producent Bob Rock, jenž má za sebou spolupráci s formacemi jako Metallica, Mötley Crüe, The Offspring nebo Skid Row.

Aktuálně již běží předprodukce. Black Veil Brides současný stav věcí okomentovali následovně: "Zatím je to jenom týden a už z těch songů a směru, jakým se nahrávka vyvíjí, máme dost. Rock n Roll!"

Novinka by měla vyjít ještě do konce tohoto roku.

Novinka Brother Firetribe vyjde v květnu

16. března 2014 v 17:32 | MF |  Music News
AOR/hard rock formace Brother Firetribe z Finska, v jejíchž řadách mimo jiné působí i kytarista Emppu Vuorinen známý především z Nightwish, vydá 2. května u Spinefarm Records své třetí dlouhohrající album s názvem "Diamond in the Firepit". Ještě před samotnou deskou se 21. března objeví první singl s názvem "For Better or for Worse", jehož přebal se nachází vpravo. Ve stejný den bude rovněž zveřejněn videoklip k singlu.

Mimoto v dubnu ještě vyjdou reedice obou předcházejících nahrávek Brother Firetribe - "False Metal" (2006) a "Heart Full of Fire" (2008). Jen dodejme, že zmiňovaný debut "False Metal" již v jedné reedici vyšel, akorát se změneným názvem "Break Out".

Obal a tracklist novinky Hour of Penance

16. března 2014 v 14:55 | MF |  Music News
Před pár dny tu už proběhla první várka informací o nadcházejícím albu italských death metalistů Hour of Penance v podobě jeho názvu a data vydání - jen pro připomenutí se deska bude jmenovat "Regicide" a vyjde 12. května v Evropě a o den později v Severní Americe. Nyní kapela přidala rovněž obálku (vpravo), seznam songů (níže) a lyric video k písničce "Resurgence of the Empire" (na konci novinky).

"Regicide" bude k dostání hned v několika formátech. Album vyjde jednak jako digipack CD limitované pouze na první výlis, přičemž se na něm budou nacházet rovnou tři bonusové songy. Dále bude k dispozici MC kazeta (100 kusů), rudo-černé LP (150 kusů) a černé LP (400 kusů). Ke kazetové i vinylové edici bude přidán download kód pro stažení oněch třech bonusových kusů.

"Regicide" bude navazovat na počin "Sedition", jenž vyšel na přelomu března a dubna 2012 u Prosthetic Records na CD formátu.

Tracklist "Regicide":
01. Through the Triumphal Arch
02. Reforging the Crowns
03. Desecrated Souls
04. Resurgence of the Empire
05. Spears of Sacred Doom
06. Sealed into Ecstasy
07. Redeemer of Atrocity
08. Regicide
09. The Sun Worship
10. The Seas of Light
11. Theogony
12. The Uncorrupted Ones [bonus]
13. Frail as the Flesh of Christ [bonus]
14. Monarch of Heresy [bonus]