Leviathan - Beholden to Nothing, Braver Since Then

12. února 2014 v 22:06 | Ježura |  Recenze
Vážně nevím, co mě to popadlo za fantas, že jsem si tohle album vzal na recenzi. Ale když o tom tak přemýšlím, asi to bylo tím, že jsem si pod škatulkou progressive/power metal a vznešeným titulem "Beholden to Nothing, Braver Since Then" představil něco, co by mohlo uspokojit moji skomírající naději, že ještě někdy narazím na melodický metal, který není úplně tupý. Nicméně Leviathan (neplést prosím s rovněž zámořským black metalovým tělesem a dalšími asi patnácti kapelami stejného jména) si pro mě připravili hned několik překvapení, díky kterým jsem na nějaká očekávání rychle zapomněl a spíš se jal přemítat, co že za dílo mi to přistálo na disku.

První překvapení mě konfrontovalo ještě předtím, než jsem si desku vůbec poprvé pustil. Nejdřív jsem si myslel, že je to nějaký omyl, ale kdeže - "Beholden to Nothing, Braver Since Then" má dohromady víc než 76 minut a to na desce prosím nejsou žádné bonusy, covery nebo podobný materiál jdoucí nad rámec samotné autorské tvorby. No, a když jsem si to nakonec pln obav, jak tu hodinu a čtvrt přežiju, pustil, dostavilo se překvapení číslo dvě. Leviathan totiž pro své páté řadové album složili materiál, který jsem zprvu považoval za nějaký druh špatného humoru a ani po mnohých listening sessions jsem se s ním nedokázal plně ztotožnit. Co mi na tom přišlo (a jak mi na nikoli nevýznamné části desky pořád přijde) špatně? Jak to jen... určitě si dovedete představit technicky nahoněný progresivní metal, který ale ve výsledku zní naprosto samoúčelně, že? Ano? Tak k tomu přidejte rádoby neotřelé, ale v praxi dost pitomé melodie a vokál, který když se pokouší ony melodie produkovat, tak zní vážně docela nemožně. No, a když to dáte dohromady s tou šílenou stopáží a textovou stránkou, která se podle toho, co se mi podařilo odeslechnout, točí okolo náboženských témat, máte zaděláno na opravdu poctivé blitíčko.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Metal Promotions]
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MF MF | E-mail | Web | 12. února 2014 v 22:08

Já jsem to poslechnul jednou... no, přišlo mi to jako pěkná píčovina :-D Ježura mi dluží 70 minut života :D

2 hancock hancock | 14. února 2014 v 20:05

Iste, všetko je vec názoru a hlavne uhlu pohľadu, no táto doska rozhodne nie je "píčovina". Celkom však chápem Ježurove rozpaky pri jej hodnotení. Veď kľudne od 4/10 po 8/10, a všetko by bolo obhájiteľné. Ako je to možné?
Musím sa priznať, že platňa ma celkom baví, ale - vždy aspoň na dva razy. Je dobrá, je tam čo počúvať, ale je dlhá. Toto je prípad, kedy dĺžka stojí za zmienku, pretože ide o koncepčný album.
Spevák pôsobí, akoby sa vyškolil u Goeffa Tatea z Queensrycheu, a to priamo na Operation: Mindcrime! Lenže - dnes už takto nespieva ani samotný Goeff. (Aj keď dnešný Queensryche je "tateovskejší" ako Tate; úspešné veci sa vždy budú skúšať znovu a znovu...)
Kompozičné postupy pôsobia zasa, akoby boli z dielne Fates Warning. Už len čakám, kedy sa ozve Through Different Eye z ich dosky Perfect Symmetry, ibaže - to sa písal rok 1989 !!
Keby táto doska Leviathanu vyšla koncom 80-tych rokov, určite by v hodnotení stála kdesi vedľa spomínaných dvoch legendárnych platní, ktoré si zčasu načas púšťam ešte aj v súčasnosti.
Je to veľa či málo? No, na odstrel to určite nie je. Fanúšikom oldschoolového prog metalu iste prinesie nemálo potešenia.
Sú to skôr "tragédi" - v zmysle nešťastníci. Už len ten názov kapely! Absolútne anti "internet-friendly" ! V počte kapiel na ten istý názov ich prekonáva už len názov "Avatar" !
A koncepcia, téma platne? Tak o tom už radšej ani nebudem písať...

3 MF MF | E-mail | Web | 14. února 2014 v 20:46

Uznávám, že s tou píčovinou jsem to asi trošku přehnal :-D Tak jako tak mě to fakt nezaujalo a musel jsem se dost nutit, abych doposlouchal. Je pravda, že jsem to slyšel jenom jednou, že podobný věci osobně neposlouchám a taky že jsem si to ani pouštět nechtěl (kolega mě donutil), ale i tak se po týhle zkušenosti asi budu jakýkoliv další muzice od týhle kapely vyhýbat :)

4 hancock hancock | 14. února 2014 v 21:04

[3]:
Respect. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama