Cynic - Kindly Bent to Free Us

25. února 2014 v 20:56 | Onotius |  Recenze
Dám vám hádanku: je to technické a tvrdé jako Death, je to vzdušné jako Pink Floyd, využívá to modifikátorů vokálů, ale není to pop, nyní nahráli měkké, takřka art rockové album a na obalu mají strom života, ale nejsou to Opeth. Co to je za kapelu? Ach ano, vzpomínáte dobře, byl to důležitý rok pro progresivní death metal - 1993 a album "Focus", které se hrdě postavilo vedle vycházejících "Elements" od Atheist a "Individual Thought Patterns" od Death a pomohlo definovat žánr. Správná odpověď zní samozřejmě Cynic, na jejichž kontě se momentálně urodil následník comebackového druhého alba "Traced in Air", jenž nese název "Kindly Bent to Free Us". Již dle prvních ukázek bylo patrné, že se deska ponese v krotším progressive/art/psychedelic rockovém až jazz fusion duchu, zároveň z nich ovšem vyvstávaly první pochybnosti, zda se ve svých vzdušnějších náladách neutopí a nezahrnou naše sluchovody rozředěnou kaší nerozlišitelné melancholie. Tedy, já osobně se považuji za přívržence melancholických odklonů, ba všude kritizované "Heritage" od již dříve (možná trochu asociativně) zmíněných Opeth mi přišlo jako příjemná odbočka nabízející svěží sedmdesátkové retro, nyní jsem byl ovšem ostražitý už jen díky tomu, že vyjadřovací prostředky Cynic nenapovídají komornější zvuk, jako spíš neustálou vlhkost a vzdušnost. Cynic převedeni na papír či plátno jsou spíše malba než kresba uhlem, jenomže co když se nám olejovky až moc rozmažou?

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hancock hancock | 26. února 2014 v 19:47 | Reagovat

Intro (recenzie) sa začína veľmi sľubne. Čoskoro však zistíme, že minutáž (dĺžka) viet prekračuje únosnú hranicu. Priveľa súvetí, čiarok... Rozkošatené odbočenia a kudrlinky síce ladia s progovým zameraním, no nedokážu udržať pozornosť ani napriek sympatickým vychytávkam a postrehom. Autor príliš okato čerpá z Opeth (až na troch miestach!), no nedokázal ich prítomnosť v článku využiť aspoň na tzv. rámcovú kompozíciu. Aj keď naznačuje úderné finále, to sa napokon rozpustí v podobe rozvareného outra. Až prítomnosť hosťa zvučného mena (Kaša) dáva obsahovú hodnotu, aj keď na menšej ploche.
Hodnotenie recenzie: 5,5/10
:-D :-D  :-D
Hodnotenie Cynic/Kindly Bent...etc., 8,5/10. Skvost. Platňa dokáže chytiť viac ako posledný počin Transatlantic. Možno treba prijať isté pravidlá hry. Určite by som neporovnával s viac ako dvadsaťročným opusom Focus; dvakrát do tej istej rieky (chvalabohu) nevkročíš.

2 MF MF | E-mail | Web | 26. února 2014 v 20:20 | Reagovat

Chudák :-D Jinak autorovi je teď tuším 17 (snad ho nenaštvu, když to vykecám), takže se časem určitě ještě trochu vypíše a všechny mušky vychytá :) Ale pořád je na tom už teď líp oproti tomu, co jsem v 17 letech předváděl v psanym textu já :-D

3 hancock hancock | 27. února 2014 v 5:54 | Reagovat

[2]:
Iste, potenciál tam je, a obrovský. Keď sa autor viac "spriatelí" s bodkou, články budú vzdušnejšie a vety prehľadnejšie. Sám som publicista (aj keď v inej oblasti), takže som na to trochu citlivý. Nepovažujem za dobrý nápad písať štýlom "kopnúť si do legendy" a mať pritom disproporcie vo vlastnej štylistike. Ale to sa spraví. Súkromný názor, samozrejme, beriem, nemusí sa každému všetko páčiť. O to viac, že počúvanie Cynic vyžaduje svoj čas, pohodu a pozornosť. Kvalita je tu totiž postrehnuteľná i laikovi.
Naproti tomu tvoje články (a väčšiny tvojích kolegov) sú "vypísané", brilantné a vtipné. Už len ako literárny žáner veľmi pobavia, aj keď sem-tam nemusím súhlasiť so samotným hodnotením dosky.
Ale uznávam, že prax urobí veľa.
Onotius, mier. ;-)

4 MF MF | E-mail | Web | 28. února 2014 v 22:16 | Reagovat

Díky, jsem rád, že se líbí :)

5 Onotius Onotius | 1. března 2014 v 10:07 | Reagovat

[3]: Tak samozřejmě netvrdím, že můj stylistický projev je něco extra (fakt se mám ještě co učit), nechapu však, jak s tím má souviset samotné hodnocení desky. Mám-li na album názor, nebudu ho přeci nějak upravovat a umirnovat čistě z duvodu, že má recenze není ideálně strukturovana. Navíc jsem se snažil psát s dostatečnou úctou vůči legendám, to, že deska jako taková v mých očích tentokrát nějak neobstojí, neznamená, že bych nějak ubíral zásluhy jinak výborné kapele. Každopádně jsem rád za každou pripominku a radu (jsem rád, že to lidi čtou :-)), pokud bys třeba napsal vlastní recenzi, rád si ji přečtu ;-) Peace (omluv případné překlepy, píšu z mobilu).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama