Únor 2014

DISHARMONIC podepsali s Beyond…Prod.!

28. února 2014 v 23:01 | MF |  Music News
DISHARMONIC podepsali s Beyond…Prod.!

Beyond…Prod. s potěšením informují, že DISHARMONIC se oficiálně přidali k této nahrávací společnosti! Italské kombo, jehož zvuk se pohybuje od temných rituálů k doom metalu, vydá své nové dílo "Il Rituale dei non Morti" v březnu.

"Il Rituale dei non Morti" je rituální suita rozdělená do tří aktů zasvěcených vyvolávání mrtvých. EP vychází v CD+LP edici limitované na 500 kopií.

"Il Rituale dei non Morti" bylo vyprodukováno, zmixováno a zmasterováno Giovannim Indorato v jeho Cyber Ghetto Studio.

-----

DISHARMONIC have signed with Beyond...Prod.!

Beyond…Prod. is pleased to inform you that DISHARMONIC have officially joined the record label! The Italian combo, whose sound ranges from Dark Ritualistic to Doom Metal, will release the new work, "Il Rituale dei non Morti" next March.

"Il Rituale dei non Morti" is a ritualistic suite divided into three acts devoted to the invocation of the dead. The EP comes in a CD+LP edition limited to 500 copies.

"Il Rituale dei non Morti" has been produced, mixed and mastered by Giovanni Indorato in his Cyber Ghetto Studio.

[tisková zpráva vydavatele]

Grand Magus - Triumph and Power

28. února 2014 v 19:49 | Kaša |  Recenze
Od doby, co mě před necelými dvěma lety Grand Magus svým tehdejším zářezem "The Hunt" doslova skolili na lopatky, jsem nelenil a velmi rychle jsem se dostal taky ke zbytku diskografie pro mě tehdy relativně neznámé trojice, o níž jsem nějaké to základní povědomí měl, ale prakticky jsem od nich neslyšel jedinou celou píseň. No, a protože, jak už to tak někdy bývá, se mi i ostatní alba Grand Magus velmi rychle zalíbila, na sedmou řadovku "Triumph and Power" už jsem se celkem dost těšil a přistupoval k ní s poměrně jasnými očekáváními. O hudební náplni nemohl být snad pochyb, takže vidina díla, na němž se heavy metalové základy spájí v jeden dokonalý celek se stoner-doomovými dozvuky, doplněný o velmi charismatický vokál Janneho "JB" Christofferssona, se mi samozřejmě vyplnila, ovšem hlavní byla očekávání kvalitativní. A protože jsou Grand Magus chlapská parta, od níž se logicky čeká, že drží "slovo", tak nebudu chodit kolem horké kaše a říkám, že "Triumph and Power" je skvělé, protože drží vysokou kvalitu svých předchůdců.

Tato trojice - kdy stálou dvojici v podobě kytaristy/zpěváka JB a basáka Matse Hedena, jenž vystupuje pod pseudonymem Fox Skinner, nově doplnil před minulým "The Hunt" Ludwig Witt ze Spiritual Beggars - si v průběhu své existence vytvořila poměrně neotřelý špinavý sound, který samozřejmě stojí na heavy stonerových kytarách a přesné rytmice, ovšem severský původ je patrný nejen z hrdinských textů, jež se můžou zdát jako klišé, ale také díky nepřeslechnutelné melodičnosti, přes kterou Grand Magus neznějí nijak vyumělkovaně; velmi příjemný odér přirozenosti a živelnosti je prostoupen "Triumph and Power" skrz naskrz. Takže vše na svém místě. O hudebních kořenech v případě Grand Magus se toho mnoho říct nedá, třeba já tam všude cítím Deep Purple a trošku Ronnieho Jamese Dia a teď je fuk, jestli v podobě Rainbow nebo Black Sabbath. Krom toho jsou v některých momentech vzdáleně slyšet taky Manowar, což se může zdát mimo mísu, když tady doposud padala označení jako stoner, doom, špinavý a podobně, ale při poslechu pochodového titulního válu mi snad dáte za pravdu.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


U.D.O. mají novou smlouvu

28. února 2014 v 17:34 | MF |  Music News
Německá formace U.D.O., v jejímž čele samozřejmě nestojí nikdo jiný než legendární zpěvák Udo Dirkschneider (ex-Accept), podepsala nový kontrakt s nahrávací společností AFM Records, u níž U.D.O. vydávají už od roku 2004, kdy spolupráce začala s albem "Thunderball". Smlouva byla prodloužena rovnou na tři dlouhohrající desky a tři DVD.

"U AFM Records se cítíme velice pohodlně a ceníme si dobré atmosféry. Vzájemné porozumění je perfektní a naše osobní přání a nápady jsou respektovány a realizovány. Najít něco takového je v dnešním hudebním byznysu samozřejmě těžké," komentuje událost Udo Dirschneider.

Poslední album U.D.O. se jmenovalo "Steelhammer" a vyšlo v květnu loňského roku jak jinak než u AFM Records. Zajímavostí je, že šlo o první nahrávku kapely bez účasti dlouholetého kytaristy Stefana Kaufmanna, jenž řady U.D.O. opustil v roce 2012 ze zdravotních důvodů.

Další zprávy o novince Insomnium

28. února 2014 v 15:13 | Kaňour |  Music News
O tom, že Insomnium, představitelé finského melodického death metalu, vydají novou desku, jsme vás informovali již ve starší novince. Známo už bylo, že novinka vyjde u Century Media Records a že se nahrávala ve finských studiích SF Sound (bicí) a Korkeakoski (zbytek), mix probíhal v Chartmakers pod dozorem Svante Forsbäck.

Zbrusu novou informací je, že se šesté řadové album kapely bude jmenovat "Shadows of the Dying Sun" a k dispozici bude od 28. dubna v Evropě a o den později v Severní Americe pod již zmíněným labelem. Práce kolem obalu, jehož vrchní stranu si můžete prohlédnout vpravo, si vzal na starost Wille Naukkarinen. Insomnium také uvolnili trailer, který si můžete pro změnu pustit níže.

Poslední dlouhohrajícím počinem bylo album "One for Sorrow", které vyšlo 12. října 2011 u Century Media Records.

Tracklist "Shadows of the Dying Sun":
01. The Primeval Dark
02. While We Sleep
03. Revelation
04. Black Heart Rebellion
05. Lose to Night
06. Collapsing Words
07. The River
08. Ephemeral [album version]
09. The Promethean Song
10. Shadows of the Dying Sun


Miss May I budou vydávat čtvrté album

28. února 2014 v 10:33 | MF |  Music News
Metalcorová skupina Miss May I ze Spojených států amerických se aktuálně pomalu chystá na vydání svého čtvrtého řadového počinu. Ten se bude jmenovat "Rise of the Lion" a na trhu se objeví pod značkou Rise Records s příchodem 29. dubna. Obálka se nachází vpravo, tracklist jako vždy níže.

Produkce "Rise of the Lion" se ujal Terry Date (Pantera, Soulfly, White Zombie, Bring Me the Horizon). Prvním singlem z alba je song "Gone", jehož video najdete na konci novinky. Počin bude k dostání jako download, CD a LP.

"Rise of the Lion" se stane následovníkem desky "At Heart" z června 2012.

Tracklist "Rise of the Lion":
01. Refuse to Believe
02. Lunatik
03. Gone
04. Echoes
05. You Want Me
06. Tangled Tongues
07. Hero with No Name
08. Darker Days
09. The End of Me
10. Saints, Sinners, and Greats


Klipy od Babymetal, Duobetic Homunkulus a Of Mice & Men

27. února 2014 v 22:40 | MF |  Music News
>>> Japonská J-pop/metalová skupina Babymetal, v jejímž čele stojí tři náctileté Japonky, před pár dny vydala své první dlouhohrající album "Babymetal" (více informací ve starší novince) a nyní k němu zveřejňuje celkově už šestý videoklip, tentokráte k písničce "Gimme Choko!!"... tedy, song se ve skutečnosti jmenuje "ギミチョコ!!", ale to by nikdo nepřečetl, takže je to jedno. Každopádně sledujte zde:


>>> První oficiální videoklip si na své konto připisují domácí progresivní death metalisté Duobetic Homunkulus. Zvěčněn byl kousek "Ach ty mé zvlhlé rutilové elektrody" z poslední desky "Ani já, ani ty, robit něbudzeme, šedněme do koča, vozit še budzeme.", jež vyšla na jaře loňského roku.


>>> Nové video k songu "Bones Exposed" mají na kontě rovněž metalcoroví Američané Of Mice & Men. Skladba se nachází na čerstvém albu "Restoring Force", které je venku od 24. ledna letošního roku. Výsledná podoba klipu dopadla následovně:


Astral Domine - Arcanum Gloriae

27. února 2014 v 21:24 | Kaša |  Recenze
Zajímalo by mě, čím jsou malí Taliáni kojení a co jim ve škole tlučou do hlavy za klíny, že si nedají pokoj a bez ustání zásobují celý hudební svět symfo/power/speed metalovými kapelami, jež by si svůj zvuk mohly dát pomalu patentovat, protože člověk už dopředu tuší, co od podobné party očekávat. Jasně, někdy je výsledek velmi dobrý, jindy zase vyloženě podprůměrný, ale v tom množství totožně znějících kapel už jaksi přestávám rozlišovat dobré od špatného a celá scéna se mi začíná slévat do jedné velké koule generické hudební produkce. Samozřejmě bych tak nezačínal, kdyby Astral Domine nebyli další z kapel, které patří do kategorie "jedni z mnoha" a jež se vezou (no, spíš se snaží svézt) na vlně úspěchů velkých Rhapsody of Fire, a právě jejich debutovému řadovému albu "Arcanum Gloriae" se budu věnovat.

Předpokládám, že po předchozím odstavci asi nemusím nijak blíže představovat vlastní hudební náplň prvotiny Astral Domine, protože všichni už musíte tušit, co od tohoto alba očekávat na ploše hrací doby téměř jedné hodiny. Tahle šestice z Tivoli do puntíku dodržuje všechny stylové předpoklady k tomu, aby zapadla a nijak nevyčnívala, takže zpěvák Marco Scorletti je typický borec, který se výšek a melodií nebojí a záda mu kryjí borci, kteří jsou tak tuctoví, jak jen si umíte představit. Kytarové melodie vládnou na všech frontách a celé je to podbarveno nezbytným klávesovým oparem s orchestrálním nádechem. Ale to je úplně jasné, takže se můžu pomalu a jistě přesunout k obligátní bližší charakteristice několika písní, jež "Arcanum Gloriae" představují ze všech nejvíc.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Scarlet Records / Bakerteam Records]

Loath - Total Peace

27. února 2014 v 19:40 | Kaša |  Recenze
Ačkoli grindcore nepatří mezi mé nejoblíbenější žánry a s výjimkou posledních alb Napalm Death tuto hudbu vlastně ani nijak cíleně nevyhledávám, tak když se naskytne šance a já přeci jen k nějaké grindové desce přičichnu, odcházím z tohoto setkání zpravidla velmi spokojený, protože ta hudba prostě má něco do sebe (ne, že bych o tom doposud nějak pochyboval, ale z mého pohledu je to styl, na nějž prostě musím mít náladu, protože ne vždy je mi ona neurvalá rubanice po chuti). A nejinak je tomu i v případě Loath, což je kapela, o kterou bych v běžném denním shonu nijak nezavadil, ovšem když už nám tento promáč v redakci přistál, šanci recenzovat crust/grind z Finska jsem si tentokrát ujít nenechal. A nelituji.

Troška omáčky na úvod, takže si představme, s kým vlastně máme tu čest. Loath je poměrně mladá sebranka ze země tisíců jezer a vzhledem k tomu, že její vznik se datuje teprve k počátku roku 2013, je jasné, že za tu dobu se toho stihnout moc nedá, takže "Total Peace" je debutovým albem této čtveřice, která vystupuje ve složení E, V, M a L, jak znějí přezdívky zúčastněných borců. Album je to svým způsobem klasické, takže kdo se těší na bezútěšnou dávku agrese pod nánosem špinavých crustových kytar a zběsilého grindového tempa, tak by v žádném případě neměl strádat a měl už dopředu vědět, co od desky očekávat, protože onen hudební popisek je celkem jasný, ovšem...

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Inverse Records]

Gotthard s artworkem své novinky

27. února 2014 v 19:10 | MF |  Music News
Švýcarští hard rockeři Gotthard zanedlouho vydají své nové album, které bude celkově jedenáctým řadovým počinem kapely a druhou deskou se současným zpěvákem Nicem Maederem, který nastoupil do sestavy v roce 2011 jako náhrada za původního vokalistu Stevea Lee, jenž zemřel v říjnu 2010 v automobilové nehodě. Novinka se bude jmenovat "BANG!" a vyjde 7. dubna pod značkou firmy PIAS. Obálku nahrávky najdete vpravo.

"BANG!", které bude navazovat na album "Firebirth" z roku 2012, bylo natočeno v Yellow House Studios ve švýcarském městě Lugano, kde na nahrávání dohlíželi producent Charlie Bauerfeind (Helloween, Rage, Blind Guardian, Saxon) a Leo Leoni, kytarista Gotthard. Mix si pak vzal na starost Ronald Prent (Iron Maiden, Def Leppard, Manowar, Scorpions) ve Wisseloord Studios v Holandsku.

Na "BANG!" se mimo jiné objeví písničky jako "Feel What I Feel" (ta bude také první singlem), titulní "BANG!", balada "Maybe", "Spread Your Wings" nebo "Thank You".

První detaily o novince Arkan

27. února 2014 v 17:32 | MF |  Music News
Formace Arkan, která oficiálně pochází z Francie, ale ve skutečnosti leží kořeny většiny její sestavy v Alžírsku a Maroku, pár měsíců zpátky ohlásila, že nastoupila do studia Fredman ve Švédsku a začala nahrávat svou třetí řadovou desku. Nyní přichází čas na první dávku informací o tomto počinu...

Novinka, jež bude navazovat na album "Salam" z dubna 2011, ponese název "Sofia" a datum jejího vydání bylo firmou Season of Mist stanoveno na 23. května v Evropě a 27. května v Severní Americe.

Zpěvačka Sarah Layssac o desce říká: "Album se zabývá těžkou osobní zkouškou, kterou musel projít jeden ze členů Arkan. Z mého úhlu pohledu má 'Sofia' více významů. Od bolesti k revoluci, boje končí s utichnutím srdečního tepu a 'Sofia' sklouzává od smutku k míru. Zatímco 'Salam' byla koncepční deska s otevřenou hlavou, 'Sofia' se zabývá spíše smutnější stránkou našich dějin."

Info o novém vydání: Negative Voice 21.03.2014

27. února 2014 v 15:42 | MF |  Music News
NEGATIVE VOICE - Infinite Dissonance CD
Formát: CD
Kód: INV131
Čárový kód: 6430015102316

Nahrávací společnost: Inverse Records
Datum vydání: 21.03.2014
Žánr: black metal

Seznam songů:

1. Dissonance 7:19
2. Grey Pools Heaven 5:22
3. Idealistic 6:28
4. Insane Blossoming 5:43
5. Into Obvilion 6:34
6. Euphoria From Being Depressed 6:31
7. Remission Time 5:36
8. Rejection 9:59

*************

První zmínka o kapele se datuje do roku 1999, kdy skupina s názvem Valhalla začala zkoušet v malém městě Shilovo v Rusku. O pár měsíců později kapela změnila jméno na Negative Voice. První dema ze zkušebny 'Spiritual Invadement' a 'Entrance To Eternity' byla natočena v roce 2001 a šlo o mix thrash/deathu a sympho black metalu. V roce 2003 skupina natáčí osmiskladbové instrumentální demo 'Fourth Summer Of Suffering', které zhotovili Andrey a Yaroslav - jediní členové kapely v té době. Styl v tomto období by mohl být charakterizován jako black/death metal ve středním tempu. Poté následuje sedm let stagnace…

Andrey kapelu oživuje v roce 2010 a natáčí 'Unearthed From Oblivion', hlavní song z demosnímku 'Euphoria From Being Depressed'. V roce 2012 Andrey nahrává demo o šesti písních s názvem 'Dissonance', které vyšlo u dvou labelů na Ukrajině a v Rusku, některé songy byly zahrnuty i do kompilace labelu 'Niberu'.

Díky natočení debutu 'Infinite Dissonance' je rok 2012 tím nejdůležitějším v historii skupiny. Album bylo nahráno u bratrů Wieslawských ve studiu Hertz Recording, kteří spolupracují s Behemoth, Vader, Vesania, Decapitated, Hate atd. Deska obsahuje osm songů, z nichž každý odkazuje na jinou éru historie kapely. V prosinci 2013 byla 'Euphoria From Being Depressed' zahrnuta do kompilace kanadských 'Hypnotic Dirge Records'.

Negative Voice začíná v roce 2013 koncertovat poté, co se přidal nový baskytarista Alex Nikolsky (ex-Cosmonauts Day). Skupina podepisuje kontrakt s finským labelem 'Inverse Records' na vydání debutu.

Aktuálně kapela pracuje na druhém albu a prozkoumává svět při koncertování.

-----

NEGATIVE VOICE - Infinite Dissonance CD
Format: CD
Code: INV131
Barcode: 6430015102316

Record label: Inverse Records
Release date: 21.03.2014
Genre: black metal

Song list:

1. Dissonance 7:19
2. Grey Pools Heaven 5:22
3. Idealistic 6:28
4. Insane Blossoming 5:43
5. Into Obvilion 6:34
6. Euphoria From Being Depressed 6:31
7. Remission Time 5:36
8. Rejection 9:59

*************

The first mention of a band dated 1999 year, when a band named Valhalla started their rehearsals in a little town named Shilovo/Russia. Some months later the band changes name to Negative Voice. First rehearsal demos 'Spiritual Invadement' and 'Entrance To Eternity' were recorded in 2001, they was a mix of thrash\death and sympho black metal. In 2003 band records an eight track instrumental demo 'Fourth Summer Of Suffering', it was made by Andrey and Yaroslav - the only band members on that time. The style of that period can be characterized as mid-tempo black\death metal. Then followed a long 7 years stagnation...

Andrey resurrects the band in 2010 and records 'Unearthed From Oblivion', the main song from that demo was 'Euphoria From Being Depressed'. In 2012 Andrey records a six track demo called 'Dissonance' which has been published on a two labels in Ukraine and Russia, some songs were also included to 'Niberu' labels compilation.

Finally recorded debut 'Infinite Dissonance' makes 2012 as the most important year for a band's history. The album was recorded by Wieslawski brothers in Hertz Recording studio, working with Behemoth, Vader, Vesania, Decapitated, Hate etc.. Album contains eight tracks, each refers to different period of a band history. In December of 2013 'Euphoria From Being Depressed' was included to Canadian 'Hypnotic Dirge Records' compilation.

Negative Voice starts touring in 2013 after the new bassist Alex Nikolsky (ex-Cosmonauts Day) has joined. Group signs a contract with Finnish label 'Inverse Records' for releasing a debut.

Currently band is working on a second album and exploring the world while touring.


[tisková zpráva vydavatele]

Obal novinky Devina Townsenda

27. února 2014 v 13:29 | Kaňour |  Music News
Kanadský prog metalový šílenec Devin Townsend odkryl obálku pro desku svého nového projektu "Casualities of Cool". Townsend nedávno zahájil tříměsíční kapaň na serveru PledgeMusic právě pro "Casualities of Cool", protože deska nevyjde pod klasickým labelem.

V loňském rozhovoru Townsend prohlásil: "Jestli tu je někdo, kdo ještě není obeznámen s tím, co dělám, kdo slyšel třeba 'Libertation' nebo některé songy z 'Epicloud' a myslí si: 'Jo, tohle je skvělé, to by se mi mohlo líbit," tak právě ten bude 'Casualities of Cool' nesnášet (smích). Opravdu si myslím, že je to opak 'Epicloud', stejně tak jako byl 'Ghost' k 'Deconstruction'. Je to zvláštní, temná, nikoli zlá, ale na pokraji zla, bluesová, podobná Johnnymu Cashovi, podivná, tichá folková nahrávka. Ale miluji to, je to první nahrávka v posledních deseti či patnácti letech, o které mohu pravdivě říct: 'To je to, kde se přesně teď nacházím.'"

Album by mělo vyjít 14. května 2014 a první zveřejněnou píseň z desky si můžete poslechnout zde.

Morguenstern - Тяжесть могильная

26. února 2014 v 21:31 | MF |  Recenze
Upřímně můžu hned na začátek prohlásit, že poslechu alba "Тяжесть могильная" jsem se vlastně trochu bál. Ruské kapely jsou vždycky trochu nevyzpytatelné, údajná žánrová škatulka horror punk / gothic metal ve mně důvěru vůbec nevzbuzovala a hodně blbý obal dílo zkázy jenom dokonal. Formace s názvem Morguenstern tedy z mého pohledu neměla výchozí pozici úplně nejlepší… možná je to malinko nefér, ale nemám důvod lhát, když to přesně takhle bylo…

Historie Morguenstern začíná na samém konci 90. let, kdy formace vznikla a následně rovněž natočila také jeden demosnímek. Než ovšem stačilo dojít k něčemu dalšímu pořádnému, přichází v roce 2001 rozpad. Po mnoha letech bylo jméno Morguenstern v loňském roce opět oživeno a skupina konečně dala dohromady své debutové album, jímž je právě "Тяжесть могильная".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: GlobMetal Promotions]

Pergamen - Nuber Atra

26. února 2014 v 19:46 | MF |  Recenze
Pergamen v tom českém black metalovém rybníčku sice plavou už nějaký ten pátek (byť část této doby pod lehce delším názvem Pergamen Luciferian), ale mezi úplně nejznámější jména na scéně zrovna nepatří. Což jim ovšem nikterak nebrání v tom, aby ve víceméně pravidelných intervalech zásobovali posluchače poctivými a rozhodně ne špatnými deskami. Ta předchozí se jmenovala "Per Somnum", vyšla na sklonku roku 2011 a nyní se objevuje její pokračování s názvem "Nuber Atra"

V jistých ohledech "Nuber Atra" vcelku přesně pokračuje v tom, co bylo již na jejím předchůdci. Jedna z těchto věcí je zřejmá hned na první pohled… a opravdu myslím pohled, nikoliv poslech. Stejně jako "Per Somnum", i novinka vychází v podobě netradičního A5 sešitu na šířku a stejně jako posledně, i nyní se jedná o velice pěknou práci, jež je sympatická už jenom svou neotřelostí. Samotná grafika, kterou má opětovně na svědomí český grafický matador Jaromír "Deather" Bezruč, rovněž skvělá, o tom nemá cenu vůbec pochybovat.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Pergamen]

Nové album Bauda, René Rutten producentem

26. února 2014 v 18:43 | MF |  Music News
Bauda aktuálně pracují na novém materiálu, třetím albu kapely a následníkovi "Euphoria... of men, flesh and The Great Escape".

Bauda se snaží jít zase o krok dál a s radostí můžou oznámit, že René Rutten, respektovaný kytarista, skladatel a zakládající člen nizozemské skupiny The Gathering, se postará o produkci desky.

Proces začne v únoru, kdy bude Rene pracovat společně s Bauda přímo v Chile na hudebních detailech a technických aspektech. Nahrávání začne v březnu v "Estudio Tierra" pod dozorem Reného. Proces mixování proběhne u Ruttena v Nizozemsku.

-----

Nowadays, Bauda it's working on new material, the third album of the band, successor of "Euphoria... of men, flesh and The Great Escape".

In this way Bauda is looking to go one step beyond, and they are very proud to announce that René Rutten, respected guitarist, composer and founder member of the Dutch band The Gathering, will be in charge of the album production.

The process shall begin in February, the date on which Rene will be in Chile to work along Bauda, defining musical details and technical aspects. The recording will start in March at "Estudio Tierra" with previous direction of René. The mixing process will be made at The Netherlands by Rutten.

[tisková zpráva kapely]


První info o debutu Dark Sarah

26. února 2014 v 16:48 | Ježura |  Music News
Kapela Dark Sarah, nový projekt bývalé pěvkyně Amberian Dawn Heidi Parviainen, odhaluje první detaily o debutovém albu. To ponese název "Behind the Black Veil" a jeho přebal si můžete prohlédnout vpravo. Ačkoli nic bližšího zatím známo není, internetem už kolují dva videoklipy Dark Sarah, a to ke skladbám "Memories Fall" a "Save Me". V první jmenované se k Heidi Parviainen připojila hostující Manuella Kraller, bývalá zpěvačka Xandria.

Co se týče názvu kapely, Heidi Parviainen o něm pověděla toto: "Jméno Dark Sarah se zrodilo v prvním textu, který jsem pro Dark Sarah napsala. Je to příběh o ženě, která si prošla těžkým obdobím a nakonec ji její manžel nechal u oltáře. Málem ji to zlomilo, ale něco se v ní probudilo a ona se mění v jinou osobu, svou zlejší polovinu, Dark Sarah.

Do příběhu Dark Sarah jsem se tak ponořila, že se stala jménem mého projektu, a zároveň by mohla být i mým alter egem (smích). Také se mi líbilo, že jméno Dark Sarah zní jako nějaký komiksový záporňák (jako Cat Woman, Jekyll & Hyde atd.) a že všichni z nich si také prošli svou proměnou.

Za jménem Sarah je ale i hlubší smysl. Je to opravdu staré jméno, znamená 'princezna' a Dark Sarah je 'temná princezna.' Horovo oko v logu a její oko (když se změní ve své zlejší já) znamená ochranu, chrání své dobré tím, že se stává zlou."

Heidi Parviainen dříve zpívala u Amberian Dawn, v jejichž řadách působila od samého počátku v roce 2006 a do svého předloňského odchodu nahrála s kapelou čtyři řadové desky - "River of Tuoni" (2008), "The Clouds of Northland Thunder" (2009), "End of Eden" (2010) a "Circus Black" (2012).

Katatonia se rozešli s kytaristou

26. února 2014 v 11:21 | Ježura |  Music News
Sestava švédských melancholiků Katatonia je chudší o kytaristu. Per "Sodomizer" Eriksson, který se ke kapele připojil v roce 2010 jako živý hráč a následně se v jejích řadách zabydlel a podílel se na skládání poslední řadovky "Dead End Kings", odešel po vzájemné dohodě. Katatonia ohledně jeho odchodu vydali toto prohlášení: "Rozdílné pohledy na současnou činnost kapely stejně jako Perovo loňské rozhodnutí usadit se natrvalo v Barceloně učinily jeho setrvání v kapele příliš problematickým - jak pro něj, tak pro ostatní členy. Rozcházejí se jako přátelé a v dobrém duchu, na jeho postu v rámci death metalové 'superskupiny' Bloodbath se nic nemění a brzy se připojí ke svým kolegům ve studiu, aby tam nahráli své čtvrté album, jež vyjde na sklonku tohoto roku u Peaceville Records. Turné k 'Dethroned & Uncrowned', které Katatonia připravuje, se odehraje v původních termínech, a speciálním hostem, jenž se při té příležitosti ujme kytary a zpěvu, nebude nikdo jiný než Bruce Soord (The Pineapple Thief, Wisdom of Crowds)."

Zmiňované turné, které ponese název "Unplugged & Reworked", se odehraje v průběhu letošního května a zazní na něm jak skladby z desky "Dethroned & Uncrowned", tak atmosférické songy vybrané z celé diskografie kapely, ovšem - jak napovídá název tuné - v upravené podobě. Ke smůle českého fanouška naši republiku toto turné mine, ale kdyby se někdo chtěl některé z jeho zastávek přeci jen zúčastnit, tady je jejich seznam:

8. května - BEL - Biebob, Vosselaar
9. května - NL - P60, Amstelveen
10. května - GER - Christuskirche, Bochum
11. května - GER - Freiheiz, Mnichov
12. května - GER - Passionkirche, Berlín
13. května - SUI - Schuur, Lucern
14. května - SUI - Les Docks, Lausanne
15. května - FRA - Divan du Monde, Paříž
16. května - UK - Union Chapel, Londýn
17. května - UK - Brudenell Social Club, Leeds

Folge dem Wind - To Summon Twilight

25. února 2014 v 22:21 | MF |  Recenze
Francouzští Folge dem Wind by vlastně mohli být setsakra zajímavou kapelou. Ve své tvorbě se věnují jakémusi primitivnímu black metalu, nicméně ne primitivnímu co do hudebního výraziva, jelikož samotnou muziku bych tímto pojmem rozhodně neoznačil (byť žádné technické orgie Folge dem Wind samozřejmě nepředvádějí, přece jenom to není žádný progressive rock). Ona primitivnost tkví v samotné tematice Folge dem Wind, v jejímž rámci se kapela zaobírá právě dávným pohanstvím, primitivními a barbarskými rituály a podobnými věcmi.

Nevím, jak je tomu u vás, ale pro mě osobně tohle zní vážně lákavě, s takovýmhle konceptem má u mě kapela pozornost zaručenou už předem, což je také případ Folge dem Wind, na něž jsem narazil pár let zpátky. Tehdy jsem si sehnal jejich druhou desku "Inhale the Sacred Poison" z roku 2009, nicméně jakýmsi nedopatřením se stalo, že mi počin nějak zapadnul a k samotnému poslechu jsem se nakonec nedopracoval. O to zvědavější jsem ovšem byl, když se mi do ruky dostala čerstvá, celkově už třetí dlouhohrající nahrávka Folge dem Wind s názvem "To Summon Twilight", jíž bohužel "zdobí" o poznání horší přebal než jejího přímého předchůdce.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Aural Music / Code666]

Cynic - Kindly Bent to Free Us

25. února 2014 v 20:56 | Onotius |  Recenze
Dám vám hádanku: je to technické a tvrdé jako Death, je to vzdušné jako Pink Floyd, využívá to modifikátorů vokálů, ale není to pop, nyní nahráli měkké, takřka art rockové album a na obalu mají strom života, ale nejsou to Opeth. Co to je za kapelu? Ach ano, vzpomínáte dobře, byl to důležitý rok pro progresivní death metal - 1993 a album "Focus", které se hrdě postavilo vedle vycházejících "Elements" od Atheist a "Individual Thought Patterns" od Death a pomohlo definovat žánr. Správná odpověď zní samozřejmě Cynic, na jejichž kontě se momentálně urodil následník comebackového druhého alba "Traced in Air", jenž nese název "Kindly Bent to Free Us". Již dle prvních ukázek bylo patrné, že se deska ponese v krotším progressive/art/psychedelic rockovém až jazz fusion duchu, zároveň z nich ovšem vyvstávaly první pochybnosti, zda se ve svých vzdušnějších náladách neutopí a nezahrnou naše sluchovody rozředěnou kaší nerozlišitelné melancholie. Tedy, já osobně se považuji za přívržence melancholických odklonů, ba všude kritizované "Heritage" od již dříve (možná trochu asociativně) zmíněných Opeth mi přišlo jako příjemná odbočka nabízející svěží sedmdesátkové retro, nyní jsem byl ovšem ostražitý už jen díky tomu, že vyjadřovací prostředky Cynic nenapovídají komornější zvuk, jako spíš neustálou vlhkost a vzdušnost. Cynic převedeni na papír či plátno jsou spíše malba než kresba uhlem, jenomže co když se nám olejovky až moc rozmažou?

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Na co se nedostalo #40

25. února 2014 v 19:05 | MF |  Minirecenze
Electric Breathing - Sweet Violence (7. února, Juggernaut Music Group)
EBM / dark electro, Německo

"Sweet Violence" je celkově čtvrtou řadovkou Electric Breathing, nicméně vzhledem k tomu, že předchozí tři vyšly pouze v digitální podobě, je novinka prvním počinem kapely, jenž se objevuje na fyzickém nosiči. Nemám sebemenší tušení, jak to bylo na těch třech předcházejících albech, ale "Sweet Violence" je podle mě rozhodně matroš, který si to důstojné vydání na klasické placce zaslouží (byť se tak stalo v docela vražedné limitaci 50 kopií). Tohle je totiž "diskotéka" přesně podle mého gusta.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Blindfold - 05:51
02. Suck It Dry - 05:00
03. Sweet Violence - 04:46
04. No Sense, No Solution, No Way Out - 04:48
05. Brain Reset - 04:43
06. Devil's Whore - 04:40
07. Lords Prayer - 04:26
08. MK Ultra - 04:57
09. Psycho in Me - 04:43
10. Beautiful Sacrifice - 04:54

Autor: MF

Eskimo Callboy - We Are the Mess (10. ledna, Redfield Records)
metalcore / post-hardcore / electro, Německo

Upřímně mohu říct, že německá parta, která sama sebe nazývá jako Eskimo Callboy, mi se svým druhým albem "We Are the Mess" dala docela zabrat. Debut "Bury Me in Vegas" z roku 2012 jsem neslyšel, tudíž jsem neměl nijak zvlášť velkou představu, jak to bude znít. A směska hudebních žánrů a vlivů, jaké Eskimo Callboy na novince míchají dohromady, zní občas docela prapodivně, což je právě ten důvod, proč verdikt nad albem, které jsem si původně stáhnul jen proto, abych měl v minirecenzích co zprcat, nakonec nebude zdaleka tak jednoznačný.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. CSTRP - 01:17
02. We Are the Mess - 03:11
03. Party at the Horror House - 03:34
04. Blood Red Lips - 03:35
05. Never Let You Know - 03:20
06. #elchtransformer - 01:22
07. Jagger Swagger - 03:21
08. Ghosts of the Night - 03:28
09. Final Dance - 03:25
10. Voodoo Circus - 03:14
11. Broadway's Gonna Kill Us - 03:45
12. RXL - 00:57
13. Never Let You Know (Accoustic) - 03:30

Autor: MF

L'Hiver - Raven (27. ledna, selfrelease)
atmospheric black metal, Řecko

L'Hiver je dalším z takřka nekonečného zástupu jednočlenných black metalových projektů. Tento konkrétní pochází ze slunného Řecka a má jej na svědomí muzikant se všeříkající přezdívkou K., jenž je ovšem někdy znám i jako Wintersorrow. Tak se pojďme podívat, co se urodilo na aktuálním minilabu "Raven", které je v současnosti k dispozici jen jako download (i bezplatný - hledejte Bandcamp), ale brzy vyjde taktéž na kazetě…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. The Raven - 04:09
02. La Tristesse de l'Hiver - 06:46
03. When the Night Falls - 07:44

Hodnocení: 7/10
Autor: MF

Murmur - Murmur (17. ledna, Season of Mist)
avantgarde black metal, USA

Americká čtveřice Murmur za sebou až doposud měla pouze jednu desku "Mainlining the Lugubrious" a také krátké splitko s krajany Nachtmystium. Spojení s Nachtmystium ovšem není až tak nelogické, neboť i Murmur se v textech své tvorby hrabou v drogách a závislostech, čemuž odpovídá už jenom obálka "Mainlining the Lugubrious", na níž se nachází jehla zaražená do žíly. Méně nápadně už to asi nejde…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Water from Water - 06:38
02. Bull of Crete - 09:12
03. Al-Malik - 11:32
04. Recuerdos - 04:49
05. Zeta II Reticuli - 06:50
06. Zeta II Reticuli, Pt. II - 02:23
07. King in Yellow - 03:29
08. When Blood Leaves - 06:11
09. Larks' Tongues in Aspic, Part II [King Crimson cover; bonus] - 07:22

Autor: MF

Ruinizer - Mechanical Exhumation of the Antichrist (31. ledna, DWA)
EBM / industrial, Velká Británie

V rámci svých čím dál tím častějších výletů do vod elektronické scény jsem náhodou narazil i na jméno jistého projektu Ruinizer. Na první pohled to vypadá na nový úplně novou akvizici, ale jak už tomu tak nezřídka bývá, nestojí za ní úplný cucák. V tomto případě se jedná o skupinu, již má svědomí Jay Ruin z industrial death metalové kapely Cedigest.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Upon an Armoured Beast - 05:41
02. Technoprisoners - 03:39
03. Creatures of the Arkane - 04:14
04. Forsaken - 05:45
05. Fall (The Death Imperative) - 04:34
06. Soulgrinder - 04:42
07. All My Demons - 05:38
08. Cerberus - 05:09
09. Goliath - 04:17
10. The Primary Objective - 04:20

Autor: MF

Nové klipy od Arakain/Dymytry a Asia

25. února 2014 v 17:12 | Ježura |  Music News
>>> Domácí duo Arakain - Dymytry zveřejnilo videoklip ke společné skladbě "Jedna krev", ve které lze zaslechnout všech deset hudebníků z obou kapel. Natáčelo se v Praze, konkrétně na Václavském a Karlově náměstí a v jejich okolí.

Arakain i Dymytry aktuálně chystají vydání svých nových alb, která se pak vydají podpořit na společné turné. Více informací najdete ve předchozí novince.


>>> Ukázku z nového alba v podobě klipu ke skladbě "Valkyrie" vydali také britští rockeři Asia. Album se bude jmenovat "Gravitas" a blížší info o něm najdete ve starší novince. Video sledujte zde:


Další album Stevena Wilsona v tomto roce

25. února 2014 v 14:05 | Kaňour |  Music News
Progový velikán Steven Wilson (Porcupine Tree, Storm Corrosion, No Man a další) začíná pracovat na další sólové desce, Nová nahrávka by měla být k sehnání nejspíše ještě v tomto roce, v roce příštím bude podle všeho následovat turné.

Wilson zanechal tuto zprávu: "Tento týden bude první výročí 'The Raven That Refused to Sing (and Other Stories)', které se stalo mým osobním vrcholem, stejně tak jako se stalo nejvíce uznávaným a nejprodávanějším albem mé kariéry. Po více než 20 letech a 30-40 albech je velmi potěšující vědět, že jsem stále schopen co říct.

Tento rok přinese psaní a nahrávání následovníka 'The Raven That Refused to Sing (and Other Stories)' (další novinky, audio i video z natáčení určitě přibudou) a další rok přinese turné s novou živou show, která je plánována ještě velkolepější než ta, která se uskutečnila v roce 2013. Děkuji za vaši pokračující podporu!"

Poslední Wilsonovo sólové album "The Raven That Refused to Sing (and Other Stories)" vyšlo 25. února 2013 pod labelem Kscope a stalo se tak třetí dlouhohrající nahrávkou v jeho sólové kariéře.

Green Carnation opět vystoupí živě

25. února 2014 v 11:41 | Ježura |  Music News
Norští Green Carnation, kteří ukončili činnost v srpnu 2007, hlásí koncertní reunion. Návrat kapely na pódia se odehraje 31. července letošního roku a Green Carnation při té příležitosti zopakují své doposud poslední koncepční vystoupení "A Night Under the Dam", jež se odehrálo hluboko v horách jižního Norska. Set bude částečně akustický, částečně "zapojený" a zazní během něj skladby ze všech pěti desek. Na původním vystoupení "A Night Under the Dam", se kterým Green Carnation ukončili aktivitu a které bylo zachyceno na stejnojmenném DVD, zazněla v celé své délce deska "The Acoustic Verses" (2006) a kapelu na pódiu doprovodilo několik hostů a také kristiansandský smyčcový kvartet.

"První 'Under the Dam' byl pro nás jedinečný večer. Cestu do hlubin norských hor našli lidé z USA, Itálie, Nizozemí, Irska a několika dalších zemí. Doufáme, že se nám znovu podaří stvořit něco jedinečného. Nebylo v plánu předvést to samé co posledně a budeme tvrdě pracovat, abychom publiku dali víc, než očekává," říká zakládající člen Green Carnation, Tchort (kytara; Carpathian Forest, ex-Emperor).

Zpěvák Kjetil Nordhus (Tristania) dodává: "Něco jako tohle rozhodně nebylo v plánu. Myslím, že různí členové opravdu nečekali, že se jako Green Carnation opět dáme dohromady. Ale naskytla se příležitost znovu odehrát 'Under the Dam', posadili jsme se k tomu, probrali jsme možnosti a brzy bylo zřejmé, že tohle je něco, o co všichni hodně stojíme. Všichni jsme teď v jiných fázích života a zkrátka se nemůžeme dočkat, až spolu začneme znovu kreativně pracovat."

Green Carnation začali nejprve v roce 1990, aby v následujícím roce nahráli demo "Hallucinations of Despair" a rozpadli se. Comeback přišel v roce 1998 a od té doby kapela nahrála pět řadových alb, jedno EP a dvě DVD. V současné době jsou Green Carnation upsáni francouzským Season of Mist. "A Night Under the Dam" je zatím jediným potvrzeným vystoupením Green Carnation, ale kapela přijímá další nabídky k festivalovým a speciálním koncertům pro blízkou budoucnost.

Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra (CA, Constellation) - Praha, 1. března

24. února 2014 v 23:23 | MF |  Koncerty & Akce
THEE SILVER MT. ZION MEMORIAL ORCHESTRA (CA, Constellation)
Praha - Divadlo Dobeška
1. března 2014
vstup: 350 Kč, start: 20.00

Fuck Off Get Free We Pour Light On Everything! Když už to vzhledem ke znovuobnovené aktivitě Godspeed You! Black Emperor moc lidí nečekalo, vrátili se Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra (jak tentokrát zní neustále se proměňující název montrealské kapely) s novým albem, samozřejmě opět na Constellation. Naléhavé vícehlasy, řezající kytara, srdceryvné kvílení houslí - vše je na svém místě, jen kapela je znatelně tvrdší a sevřenější, než kdy jindy. Že by stárnutí v případě Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra znamenalo ještě méně kompromisů? Ano, u nich to dává naprostý smysl. Psal se rok 1999, když se kytarista Efrim Menuck, houslistka Sophie Trudeau a baskytarista Thierry Amar coby dostatečně nevytížení členové Godspeed You! Black Emperor rozhodli realizovat svůj hudební přetlak v nejprve bočním projektu, který vždycky nese základní značku Silver Mt. Zion. Pod postupně stále se rozšiřujícím obsazením a měnícím se názvem pak představili dlouhohrající desky "He Has Left Us Alone, But Shafts Of Light Sometimes Grace The Corner Of Our Room" (2000), "Born Into Trouble As The Sparks Fly Upward" (2001), "This Is Our Punk Rock, Thee Rusted Satellites Gather+Sing" (2003), fenomenální "Horses in the Sky" (2005), "13 Blues For Thirteenth Moon" (2008) a "Kollaps Tradixionalles" (2010), po němž přišla čtyři roky dlouhá odmlka. Čerstvou položkou v diskografii Silver Mt. Zion je pak letošní "Fuck Off Get Free We Pour Light On Everything."

Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra budou hrát v Praze teprve podruhé během své dlouhé kariéry (navíc s šestiletou přestávkou mezi prvním koncert), výjimečný večer můžete zažít v sobotu 1. března v Divadle Dobeška.

Silver Rocket: www.silver-rocket.org

[tisková zpráva pořadatele]

Indicative - 5 Shots // Yellow Sky

24. února 2014 v 21:47 | Prdovous |  Recenze
Eponymní prvotinu italských Indicative jsme tu recenzovali loni v srpnu. Již na začátku ledna se však Palermští vytasili s dalším počinem, který je z hlediska jejich autorské tvorby poněkud kratší než hodinu deset dlouhá debutovka, na album však přispěli svým remixem skladby "Yellow Sky" i další autoři. Z tohoto pohledu se tak jedná o docela zajímavou záležitost, která ale zavání možným průserem. Jistě víte, jak to s takovými experimenty může dopadnout - obvykle se jedná o naprosto zbytečnou nudu nebo naopak o velmi slušné kusy. Případně může být výsledek něco mezi, taková možnost však stále zavání zbytečností. Jak se s tím popasovali Indicative? Vlastně docela obstojně.

Jak název napovídá, album je rozděleno do dvou víceméně samostatných celků. První z nich obsahuje čtyři skladby, včetně titulní "5 Shots", druhá potom skladbu "Yellow Sky" a její čtyři remixy. Rozložení sil je poněkud nezvyklé a nevyvážené. Zatímco čtyři první čtyři skladby dosahují dohromady délky jedenadvaceti minut, samotná "Yellow Sky" zabírá téměř stejnou plochu. Remixy pak přidávají další zhruba čtvrthodinku, takže se výsledná délka přehoupne mírně nad padesát minut. Charakter materiálu pak naznačuje, že nejde o plnohodnotnou řadovku, jako spíše o velmi různorodou sbírku skladeb. Tím spíš, že skladba "Yellow Sky" byla nahrána již před delší dobou (podle dostupných informací zhruba tři roky), čtveřice skladeb z první části je pak podle všeho nový materiál.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Qanat Records]