Leden 2014

Na co se nedostalo #33

18. ledna 2014 v 20:54 | MF |  Minirecenze
Algor - Hierofánia (23. listopadu 2013, Hexencave Productions)
black metal, Slovensko

Myslím, že pokud bychom měli zvolit nejočekávanější slovenskou black metalovou desku posledních let, asi bychom se úplně všichni bezezbytku shodli na jednom jediném počinu - druhé desce Algor. Duo Aldaron a Slavfist z Nového Mesta nad Váhom vydalo svůj debut "Úder pohanského hnevu" už v roce 2003; postupem času se album stalo bez přehánění doslova kultovním - a zcela právem, jelikož se jednalo o mrazivý syrový black metal té nejvyšší kvality. S odstupem nyní už jedenácti let bych se tu nahrávku ani omylem nebál označit za jednu z nejlepších metalových desek, které kdo kdy na Slovensku nahrál…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. …a posvätno sa prejavuje - 05:18
02. V krajine živicových sĺz - 03:56
03. Lesovik - 06:00
04. Stretnutie s posvätnom - 05:22
05. Svet v zrkadlách - 05:45
06. Mysterium tremendum - 05:20
07. Pád do dejín - 08:13
08. Za onoho času - 07:50
09. K lesným chrámom… - 06:20

Autor: MF

Andragona - End of the Prophesied Dawn (12. prosince, selfrelease)
power metal, Česká republika

Andragona je sice na naší hudební mapě mladou formací, protože svůj vznik datuje teprve ke konci roku 2011, ovšem její debutový krátkohrající počin s titulem "End of the Prophesied Dawn" si nic nezadá s běžnou žánrovou produkcí melodického metalu, který je sice plný klasických postupů, jež se časem změnily v klišé, ale v podání této šestičlenné party působí hezky přirozeně a nenuceně.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Fight for Your Praise - 04:22
02. Miss You - 04:54
03. Bury Me Softly - 05:00
04. Fort Boyard (metal cover) - 03:19

Autor: Kaša
[K recenzi poskytl: Andragona]

Britney Spears - Britney Jean (29. listopadu 2013, RCA)
pop, USA

Britney Spears byla zpočátku zdánlivě klasickou rychlokvašnou hvězdičkou, ale hodně rychle se vyšvihla do pozice stálé mašiny na peníze, a i když to několik let zpátky, kdy si oholila hlavu a měla psychické problémy, vypadalo, že dojela, nakonec se dala dohromady a zase střílí alba, která mají prodejní úspěch zaručený už předem, a to i přesto (nebo možná spíš právě proto), že nejde o nic jiného než obyčejný neurážející mainstream… a přesně taková je i poslední a celkově osmá "Britney Jean".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Alien - 03:56
02. Work Bitch - 04:07
03. Perfume - 03:59
04. It Should Be Easy - 03:26
05. Tik Tik Boom - 02:57
06. Body Ache - 03:25
07. Til It's Gone - 03:42
08. Passenger - 03:40
09. Chillin' with You - 03:38
10. Don't Cry - 03:14

Autor: MF

Leaf Hound - Live in Japan (14. ledna, Ripple Music)
hard rock, Velká Británie

Že vám jméno Leaf Hound nic neříká? Nic si z toho nedělejte, mně taky ne. Ačkoli by mohlo, protože z "Live in Japan" se nakonec nevyklubal tak úplně tuctový promáč, jak byste čekali. Nejenže je to živák, kterým kapela prezentuje svou aktuální formu, ale sama parta vznikla koncem šedesátých let v Londýně, takže nejde o žádné mladé pušky. Po debutovém albu "Growers of Mushroom" kapela na dlouhých 36 let zanikla, aby v roce 2007 vydala své druhou desku "Unleashed".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Barricades - 05:11
02. Freelance Fiend - 05:17
03. Work My Body - 07:20
04. Stop, Look and Listen - 05:41
05. With a Minute to Go - 05:43
06. One Hundred and Five Degrees - 04:14
07. Evil - 04:46

Autor: Kaša
[K recenzi poskytl: Platinum PR]

Opossum Holler - It Comes in Threes (10. listopadu 2013, selfrelease)
rockabilly / stoner rock / punk, USA

Opossum Holler sami sebe popisují doslova jako vysokooktanovou směs rocku a punku s doomovými vlivy. Jakkoli se to může zdát protichůdně, tak jejich aktuální EP "It Comees in Threes", které navazuje na debutový počin "What's Done Is Done", je důvodem k zaujetí protichůdného postoje, protože tato trojice z amerického Bowling Green v Kentucky toto vše spojila velmi příjemným způsobem.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. The White Witch of Yellow Creek - 03:46
02. Sawdust - 06:11
03. It Comes in Threes - 06:57

Autor: Kaša
[K recenzi poskytl: Platinum PR]

Chronos Zero - A Prelude into Emptiness - The Tears Path: Chapter Alpha

18. ledna 2014 v 19:58 | Kaša |  Recenze
Začnu (ne)tradičně trochu zeširoka. Z toho množství promoalb, které mi během působení na našem blogu prošlo pod rukama, si takhle z fleku nepamatuju kapelu, která by už v době vydání debutu zněla, jako (sice stále ještě širší, ale i tak) žánrová špička a jejíž první počin by působil po všech stránkách profesionálně, skladatelsky byl na prvotřídní úrovni a při poslechu bez jakýchkoli dalších informací bych žasl, jaktože se ke mně taková parta, která už určitě patří k hvězdným jménům žánru, nedostala. Správně tušíte, že bych takhle pitomě nezačínal ze dvou důvodů. Zaprvé by mě musel napadnou lepší úvod a zadruhé by italská pětice Chronos Zero, respektive její debutový počin s šíleným názvem "A Prelude into Emptiness - The Tears Path: Chapter Alpha" nesměla spadat do výše popsané škatulky, protože přesně taková tato parta je.

Jakkoli titul jejich prvotiny svádí k asociaci s epickou symfonickou power metalovou operou, což by vzhledem k zemi jejich původu nebylo zas až tak nemyslitelné, tak v tomto případě nechť zbystří fanoušci progresivního metalu. Melodického, ale kytarově pořádně hutného. Přímočarého, ale kompozičně do posledního detailu vypiplaného. Říká se, že protiklady se přitahují, tak v tomto případě to platí doslova a všechna zmíněná antonyma se sloučila v jeden neoddělitelný monolit, který funguje až nezvykle působivě.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Scarlet Records / Bakerteam Records]

Steel Panther informují o novince

18. ledna 2014 v 18:54 | MF |  Music News
Čím dál tím viditelnější Američané Steel Panther, kteří svým vystupováním parodují heavy a glam metal 80. let, zveřejnili detaily o své čtvrté řadovce (počítáme-li i debut, jenž původně vyšel pod dřívějším jménem kapely Metal Shop). Ta se bude jmenovat "All You Can Eat", vyjde 1. dubna a její obálku a tracklist najdete vpravo a dole. Produkce alba se ujal Jay Ruston (Anthrax, Kill Devil Hill, Adrenaline Mob).

První singl z desky, "Party Like Tomorrow Is the End of the World", už je venku od konce října - necenzurovanou verzi videoklipu k songu si můžete pustit na úplném konci článku. Druhým singlem z "All You Can Eat" se stane písnička "The Burden of Being Wonderful".

Na podporu "All You Can Eat" se Steel Panther samozřejmě vydají i na turné, přičemž dvě zastávky se odehrají i v České republice - 26. února kapela vystoupí v Praze v Lucerna Music Baru a o den později i v Brně v klubu Semilasso.

"All You Can Eat" bude navazovat na desku "Balls Out" z října 2011. Jako hosté se na počinu podíleli Chad Kroeger (Nickelback) a Nuno Bettencourt (Extreme, ex-Satellite Party) v songu "It Won't Suck Itself" a americký komik Dane Cook v písničce "In the Future". Albu se prodejně dařilo především v zámoří, kde se ho jen v USA prodalo 12 000 kusů během prvního týdne, což Steel Panther zajistilo 40. místo v prodejním žebříčku Billboard. V sousední Kanadě se nahrávka umístila na 41. pozici.

Tracklist "All You Can Eat":
01. Pussywhipped
02. Party Like Tomorrow Is the End of the World
03. Gloryhole
04. Bukkake Tears
05. Gangbang at the Old Folks Home
06. Ten Strikes You're Out
07. The Burden of Being Wonderful
08. F@#king My Heart in the Ass
09. BVS
10. You're Beautiful When You Don't Talk
11. If I Was the King
12. She's on the Rag


Italové Macbeth s detaily o novince

18. ledna 2014 v 15:35 | MF |  Music News
Gothic metalová skupina Macbeth z italského Milána, v jejímž čele stojí manželská dvojice bubeníka Fabrizia Cislaghiho a zpěvačky Moreny Rozzi, odhalila detaily o své páté dlouhohrající nahrávce. Ta se bude jmenovat "Neo-Gothic Propaganda" a vyjde 24. února u Dragonheart Records/Audioglobe S.r.l.

Na podporu novinky už byl také natočen videoklip, a to hned k úvodnímu songu "Scent of Winter", zveřejněn však doposud nebyl. Artwork a seznam všech písniček na "Neo-Gothic Propaganda" najdete vpravo a dole, krátký trailer se pak nachází na YouTube.

"Neo-Gothic Propaganda" bude navazovat na album "Superangelic Hate Bringers", které vyšlo už před sedmi lety, tedy v roce 2007.

Tracklist "Neo-Gothic Propaganda":
01. Scent of Winter
02. Slow Motion Tragedies
03. Void of Light
04. Last Night in Shangai
05. I Don't Care of Being Just Like You
06. Empire's Fall
07. Dogma
08. Opaque
09. Little Shark
10. The Archetype

Informace o třetím opusu Twilight

18. ledna 2014 v 11:39 | MF |  Music News
Zámořská black metalová superkapela Twilight zveřejnila kompletní informace o své chystané třetí desce. Jak již bylo dříve prozrazeno, nástupce ceněného počinu "Monument to Time End" z roku 2010 se bude jmenovat "III: Beneath Trident's Tomb"... co se novinek týče, firma Century Media stanovila datum vydání na 17. března v Evropě a o den později v Severní Americe, přičemž k dispozici bude CD a LP (1000 kusů - polovina černých, polovina fialových). Zároveň bylo potvrzeno, že půjde o úplně poslední album Twilight.

"III: Beneath Trident's Tomb" by prý mělo být experimentálnějším počinem než jeho předchůdce "Monument to Time End"; firma doslova prohlásila, že půjde o "temný, nepříjemný poslech". Nakolik se to blíží pravdě, se můžete přesvědčit se skladbou "Lungs", jež se nachází na konci článku. Vpravo pak najdete přebal novinky a níže její tracklist.

Sestavou Twilight prošlo množství muzikantů ze zámořské scény post-metalu a black metalu. Namátkou jde třeba o osobnosti jako Aaron Turner (Old Man Gloom, ex-Isis), Blake Judd (Hate Meditation, ex-Nachtmystium), Wrest (Leviathan, Hate Meditation, Krieg, ex-Lurker of Chalice), Imperial (Krieg), Stavros Giannopoulos (The Atlas Moth) nebo Sanford Parker (Minsk, Buried at Sea, Corrections House, ex-Nachtmystium).

Tracklist "III: Beneath Trident's Tomb":
01. Lungs
02. On Wretched Son
03. Swarming Funereal Mass
04. Seek No Shelter Fevered Ones
05. A Flood of Eyes
06. Below Lights


Vyšla novinka Waldgeflüster

17. ledna 2014 v 21:43 | MF |  Music News
Jednočlenný projekt Waldgeflüster (při živých vystoupeních už samozřejmě vícečlenný) z Německa, který se pohybuje ve vodách black metalu, vydal 10. ledna svou třetí velkou desku. Ta se jmenuje "Meine Fesseln" a objevila se pod křídly Black Blood Records v Evropě a Bindrune Recordings v Severní Americe. Její obálku a tracklist najdete okolo tohoto textu. Trailer k albu si pak můžete pustit na konci článku.

Vokály i veškeré základní nástrojové obsazení si samozřejmě obstaral sám hlavní mozek Winterherz, ale kromě něj se na "Meine Fesseln" představila i početná řádka hostů - bubeník Tobias Schuler (Der Weg einer Freiheit), A. Lunn (Panopticon), Johann Becker (Austaras, Vukari), Janne Väätäinen (Haive), Lukas Danninger (The Course Is Black), Arvagr (Dagnir en Gwann) a Aimo Fuchs.

Album "Meine Fesseln" v celé jeho délce si můžete pustit na tomto odkaze.

Novinka je následovníkem desky "Femundsmarka - Eine Reise in drei Kapiteln", která vyšla v květnu 2011 u Black Blood Records.

Tracklist "Meine Fesseln":
01. Der Nebel
02. Karhunkierros
03. Wie eine Weide im Wind
04. Trauerweide Teil I
05. Wenn die Morgensonn...
06. Mit welchen Fesseln
07. Trauerweide Teil II


Death Nöize - Conquest War Famine Death

17. ledna 2014 v 19:52 | Prdovous |  Recenze
Z Rumunska moc kapel neznám. Vlastně jen dvě, přičemž jedna z nich je Negură Bunget, jež se dávno pohybuje jen ve stínu své dřívější slávy, a druhá Dordeduh, nic jiného než pohrobek/následovník původního jádra kapely výše zmíněné, co je "víc Negură než Negură". Proto jsem byl zvědavý, co z Death Nöize vypadne v případě jejich prvotiny, když už jsem si je vybral k recenzování. Jde o kapelu vcelku mladou, dohromady to dala někdy dva roky nazpět a na začátku loňského roku vypotila fošnu vskutku poetického názvu "Conquest War Famine Death". A ne, poetiku nečekejte, neb jde o kanál téměř nejhrubšího zrna. Slušelo by se ale dodat, že v tom dobrém slova smyslu.

Rumunům vážně nejde o nic víc, než udělat co největší bordel, prostě agresivita až na prvním místě. A jde jim to. Nařvané kombo crustu a thrashe se spolehlivě zařezává do hlavy a boduje. V případě "Conquest War Famine Death" by byla chyba očekávat nějaké chytře se tvářící bahno ve stylu Celeste nebo třebas Jucifer. Death Nöize jde o to rozcupovat posluchače na cucky, což se docela daří. Půlhodinová placka nabízí slušnou jízdu takřka od začátku do konce, kterou staví na syrově znějících kytarách, řádně zahuleným zvukem, hutné base, dvojšlapce a zlém blackovém vokálu. Nic z toho se po celou dobu alba nemění, jen v první skladbě "Dark Harlots of Decadence" najdete opilecký refrén. Vrcholem technické propracovanosti je kratičké sólo v úplném závěru "Cenotaph of Mankind", na tu ale naštěstí (nebo možná trochu bohužel) Death Nöize nehrají.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

[K recenzi poskytl: Sun & Moon Records]

Manowar vydají přetočenou verzi "Kings of Metal"

17. ledna 2014 v 18:45 | MF |  Music News
Není žádným tajemstvím, že legendární heavy metaloví válečníci Manowar ze Spojených států amerických už nějakou dobu připravují předělávku svého dnes již kultovního alba "Kings of Metal" původně z roku 1988. Nyní ukázali, jak bude vypadat obálka tohoto počinu s názvem "Kings of Metal MMXIV" (viz vpravo), a také už je k dispozici tracklist (viz níže), který je ovšem prozatím pouze předběžný a nekompletní může se ještě mírně měnit.

Kromě základní přetočené desky o devíti skladbách (oproti původnímu vydání byla vynechána "Pleasure Slave", jež se svého času objevila jako bonus pro CD edice) bude počin dále obsahovat dalších devět bonusů, které by měly trvat přes 40 minut.

Datum vydání "Kings of Metal MMXIV" bylo stanoveno na 28. února, k dispozici bude jako 2CD a download.

Jen připomeňme, že původní "Kings of Metal" vyšlo 18. listopadu 1988 u Atlantic Records na CD, LP a MC ve větším počtu verzí pro jednotlivé regionální trhy. K dnešnímu dni už má "Kings of Metal" na kontě dvojciferný počet různých variant, plus samozřejmě další množství různých neoficiálních bootleg vydání.

Nebude to poprvé, co Manowar vydávají podobný počin - v listopadu 2010 se objevilo "Battle Hymns MMXI", což byla - jak už název napovídá - přetočená verze debutu "Battle Hymns" původně z roku 1982.

Tracklist "Kings of Metal MMXIV" (ne finální!):
01. Wheels of Fire MMXIV
02. Kings of Metal MMXIV
03. Heart of Steel MMXIV
04. Sting of the Bumblebee MMXIV
05. The Crown and the Ring MMXIV (orchestral version)
06. Kingdom Come MMXIV
07. Hail and Kill MMXIV
08. The Warrior's Prayer MMXIV
09. Blood of the Kings MMXIV

Bonusy:
* Blood of the Kings MMXIV (instrumental) [bonus]
* Hail and Kill MMXIV (instrumental) [bonus]
* Heart of Steel MMXIV (acoustic intro) [bonus]
* Kingdom Come MMXIV (instrumental) [bonus]
* Wheels of Fire MMXIV (instrumental) [bonus]

Hortus Animae vydají další desku

17. ledna 2014 v 16:54 | MF |  Music News
Progresivně black metalová skupina Hortus Animae z Itálie ohlašuje, že už zanedlouho vyjde její nová deska s názvem "Secular Music" (obálka vpravo). Půjde o první album kapely od počinu "The Blow of Furious Winds" a zároveň o první dlouhohrající nahrávku po obnově činnosti v loňském roce (v letech 2008-2013 Hortus Animae nefungovali); celkově se pak bude jednat o čtvrtou řadovku.

"Secular Music" vyjde 24. března letošního roku pod značkou britského labelu Flicknife Records. Na YouTube se můžete podívat na trailer k novince.

Hortus Animae vznikli koncem 90. let a během svého působení na scéně až do roku 2008 vydali celkem tři alba - "The Melting Idols" (2000), "Waltzing Mephisto" (2003) a už zmiňované "The Blow of Furious Winds" (2005).

Svůj návrat Italové ohlásili začátkem roku 2013, kdy také začali pracovat na comebackové nahrávce, jejíž původní název zněl "At the End of Doomsday". Hortus Animae se pro financování natáčení desky rozhodli využít crowdfundingové kampaně, tedy že se zaplacením nákladů pomáhají fanoušci. Ze stanovené částky €4000 se ovšem povedlo vybrat pouhých €381.

Výměna baskytaristů u Testament

17. ledna 2014 v 13:47 | Kaňour |  Music News
Legendární thrash metalisté Testament oznámili, že kapelu opouští dlouhodobý člen, baskytarista Greg Christian (na fotce úplně vlevo). Ten v kapele působil ve dvou etapách, nejprve v letech 1986 (kdy Testament vznikli) až 1996 a poté od roku 2004 až do současnosti. Prohlášení kapely napovídá, že rozchod byl vzájemný a tudíž skupina okamžitě oznámila jméno nového člena. Stal se jím Steve DiGiorgio (Sadus, Charred Walls of the Damned, ex-Death, ex-Ephel Duath), jenž u Testament svého času působil právě v mezidobí, kdy v kapele nehrál Christian. DiGiorgio se ke kapele okamžitě připojí a zahraje si na plánovaném turné, stejně tak jako na další studiové nahrávce.

Zde je vyjádření kapely: "S velkým respektem oznamujeme naše vzájemné rozloučení s baskytaristou Gregem Christianem. Baskytarový průkopník Steve DiGiorgio se vrací k Testament. Steve byl v minulosti členem Testament na albu 'The Gathering' (1999) , stejně jako na 'First Strike Still Deadly' (2001). Připojí se k Testament na jejich nadcházejících vystoupeních v Austrálii na Soundwave Festival, v Japonsku a Mexico City. Steve se také bude podílet na novém albu Testament."

Poslední album Američanů, "Dark Roots of Earth", bylo vydáno u Nuclear Blast v roce 2012 a stalo se již jedenáctým dlouhohrajícím albem v historii kapely.

Klipy od I Killed the Prom Queen a Vanden Plas

17. ledna 2014 v 11:30 | Kaňour |  Music News
>>> Američí metalcoristé I Killed the Prom Queen zveřejnili videoklip k písni "Thirty One & Severns", která bude zařazena na nové, za posledních šest let první album "Beloved". Klip, situovaný do post-apokalyptického světa, byl režírován Robot Army Productions (Bodyjar, Anberlin, The Amity Affliction). Pakliže máte zájem přečíst si o nové desce více, pak přejděte sem.


>>> Fanoušky progresivního metalu určitě potěší fakt, že němečtí Vanden Plas v únoru vydají nové album, nazvané "Chronicles of the Immortals - Netherworld (Path 1)", a při té příležitosti přichází kapela i s videoklipem na píseň "Godmaker":


Lacuna Coil s prvními informace o své novince

16. ledna 2014 v 21:54 | MF |  Music News
Italové Lacuna Coil odhalili první informace o svém nadcházejícím sedmém albu. To se bude jmenovat "Broken Crown Halo" a na trhu se objeví s příchodem 31. března (resp. 1. dubna v Severní Americe) pod značkou Century Media Records.

Produkce "Broken Crown Halo" se ujal Jay Baumgardner (Evanescence, Papa Roach, P.O.D.), mastering novinky pak dostal na starost Howie Hoffmann (Rammstein, Nirvana, Deftones).

Předcházející album Lacuna Coil se jmenovalo "Dark Adrenaline", vyšlo v lednu roku 2012 a šlo o druhou velkou nahrávku, na níž Italové spolupracovali s producentem Donem Gilmorem (Linkin Park, Bullet for My Valentine). Počin vyšel pod křídly Century Media v podobě standardního jewelcase CD, pak limitovaného CD s odlišným artworkem, který vytvořila samotná skupina, limitovaného CD+DVD digipacku, limitovaného CD+LP a nakonec limitovaného boxu s digipackovou verzí, kalendářem a třemi připínáčky.

Agony Face - CLX Stormy Quibblings

16. ledna 2014 v 19:25 | Kaša |  Recenze
Italská stáj My Kingdom Music vypouští do světa dalšího koně, který se jako uragán vrhl na příznivce tvrdého metalu, přičemž tento konkrétní nese jméno Agony Face a oproti spoustě svých stájových kolegů se jedná o pořádného divočáka. Pětice ze zasluněného jihu se koncem právě skončivšího roku prezentovala svým druhým studiovým počinem "CLX Stormy Quibblings", jenž navazuje na tři roky starý debut s neméně záhadným titulem "CXVIII Monolithic Squekings", a pokud budou vycházet pouze z novinky, protože debut jsem (prozatím) neslyšel, tak se jedná o kapelu, která se za relativně krátkou dobu dokázala vyhrát do velmi vyspělého stádia, protože ačkoli se z obecného hlediska pohybují na death metalovém závodišti, tak to není úplně přesná terminologie, poněvadž v jejich tvorbě se toho děje přeci jen o trochu víc.

Schválně, co si představíte pod označením surrealistický death metal? Takhle totiž o Agony Face hovoří propagační materiály. Já osobně jsem byl mírně v rozpacích a neměl jsem zdání, co přesně očekávat, takže jsem k poslechu přistupoval s vědomím, že stát se může opravdu vše. A to se taky stalo. Sice to nechápejte tak, že se jedná o neuchopitelnou směsici těch největších šíleností, ale někde na pomezí technického, disharmonickými rytmy zatěžkaného death metalu a progresivního rocku stojí Agony Face tak jistě a pevně, že s nimi jen tak něco nezacloumá. Přestože je v konečném vyznění onen technicky nabroušený death metal přeci jen převažující, tak i ty krátké problesky dokáží počin okořenit takovým způsobem, aby se dalo hovořit o zábavné, nestereotypní nahrávce, jež neútočí po celou dobu hutným tlakem bez nároku na překvapivé momenty. Na těch totiž "CLX Stormy Quibblings" nešetří. Akustická kytara v latinskoamerickém stylu v závěru "YVIII Ice, Smoke and Horses", zdánlivě nenápadná klavírní vsuvka a klávesy v "XV What? Chimera!", nebo klasická progrocková instrumentálka v podobě "CLX Quibblings". To vše jsou momenty, které nepadají z death metalového alba každý den, takže spokojenost z faktu, že jsem po delší době dostal něco, s čím se v rámci stylu nesetkávám úplně běžně, je v tomto případě na místě.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: My Kingdom Music]

Psyclon Nine vydají remixy poslední desky

16. ledna 2014 v 18:19 | MF |  Music News
Zámořská aggrotech / industrial metalová smečka Psyclon Nine sice vydala svou poslední desku "[Order of the Shadow : Act I]" v polovině listopadu u Metropolis Records, ale už za dva měsíce se objeví další nosič z jejich dílny. Bude se jmenovat "[Disorder : The Shadow Sessions]", k dispozici bude od 11. března a půjde o počin, na němž se objeví remixy songů právě z "[Order of the Shadow : Act I]". Obálku a tracklist "[Disorder : The Shadow Sessions]" si můžete prohlédnout okolo tohoto textu.

Na svůj Bandcamp profilPsyclon Nine také pověsili dvě ukázky z "[Disorder : The Shadow Sessions]" - jde o songy "Remains of Eden [Version : Die Sektor]" a "Afferte Mihi Mortem [Version : Modern Weapons]".

Na jaře pak Psyclon Nine vyjedou na evropské turné na podporu "[Order of the Shadow : Act I]", v jehož rámci se zastaví v České republice - 25. dubna se představí v pražském klubu Rock Café společně s dalšími Američany Death Valley High.

Tracklist "[Disorder : The Shadow Sessions]":
01. Shadows Unveiled [Version : Falling Skies]
02. Use Once and Destroy [Version : Alien Vampies]
03. Remains of Eden [Version : Die Sektor]
04. Suffer Well [Version : Dismantled]
05. Use Once and Destroy [Version : Misfit Toys]
06. Afferte Mihi Mortem [Version : Modern Weapons]
07. Afferte Mihi Mortem : Nix Down the Rabbit Hole
08. Order of the Shadow [Version : The Vile Augury]
09. Take My Hand While I Take My Life : Fetid, Rotting, Fucked and Forgotten
10. Suffer Well [Version : Life Cried]
11. The Saint and the Valentine : A Reclamation

Biały viteź chystají debut

16. ledna 2014 v 16:38 | MF |  Music News
V táboře polských pagan/folk metalistů Biały viteź, kteří se už nejednou představili i na českých pódiích, se začíná schylovat k vydání debutového dlouhohrajícího alba. To se bude jmenovat "Odejść by wiecznie żyć" (oficiální anglický předklad zní: "Die to Live Forever") a vyjít by mělo někdy začátkem letošního roku (přesnější datum není k dispozici) u polské firmy Eastside. Napravo najdete přebal, jaký bude desku zdobit.

Historie kapely sahá až do 90. let k formaci Archandrja, která vydala několik neřadových počinů a v roce 2004 desku "Zimowy brzask zwycięstwa". Po rozpadu zpěvák a kytarista Wojmir kapelu restartoval s novým názvem - právě Biały viteź.

Až doposud Biały viteź vydali jen několik menších nahrávek, mezi nimiž jsou nejzásadnější split alba "Dziady w kozim grodzie", na němž se kromě nich podíleli ještě Saltus, Abusiveness a North, a "Ogień wilczych serc", kde se Biały viteź objevili po boku kultovního projektu Graveland.

Od Ataraxie odešel kytarista

16. ledna 2014 v 14:08 | Ježura |  Music News
Funeral doom metalisté Ataraxie z francouzského Rouen oznamují, že se po 13 letech rozešli s kytaristou Sylvainem Estèvem (na obrázku první zleva). Činí tak tímto prohlášením: "S lítostí oznamujeme odchod Sylvaina z Ataraxie, a to po třinácti letech strávených v kapele. Učinil toto rozhodnutí, protože není schopný najít čas, jak zvládat svůj rodinný život, profesionální život a kapelu najednou.

Děkujeme Sylvainovi za tohle lidské dobrodružství, které jsme společně celé ty roky prožívali, za ta alba, která jsme společně nahráli, a za postupné budování identity Ataraxie, jak ji dnes známe.

V současnosti sháníme plnohodnotnou náhradu a všechny naše budoucí koncerty jsou nejisté."

Ataraxie mají v současnosti na kontě osm nosičů. Konkrétně jsou to dvě dema, dva splity, jednu kompilaci a tři řadové desky. Poslední z řadových desek Ataraxie nese název "L'être et la nausée" a vyšla ve dvou verzích - dvoudiskovou CD edici vydali Weird Truth Productions, dvojvinyl pak vyšel u Ostra Records.

Hellyeah finišují novinku

16. ledna 2014 v 11:46 | Ježura |  Music News
Američané Hellyeah dokončují svůj čtvrtý řadový zářez. Bližší info zatím není k dispozici, ale už se ví, že pokud všechno půjde podle plánu, tak novinka vyjde v dubnu u Eleven Seven Music. Na vznik alba v The Hideout Recording Studiu dohlíží producent Kevin Churko (Ozzy Osbourne, Five Finger Death Punch, In This Moment). Bubeník Vinnie Paul Abbott tvrdí, že nový materiál pokračuje ve stopách předchozí desky "Band of Brothers", je "tvrdý a pestrý" a údajně by mělo jít o zatím nejlepší hudbu z dílny Hellyeah.

"Pracovat s Kevinem pro nás byla čest," říká Vinnie. "Opravdu na nás tlačil a dostal z nás to nejlepší. Na všechno, co jsme na téhle nahrávce udělali, jsme se dívali z jiné perspektivy."

Churko dodává: "Vážně na mě udělali dojem - jak skladbami, se kterými přišli, tak chutí udělat je ještě lepšími. Myslím, že vážně přijdou s jejich zatím nejlepší nahrávkou - rok 2014 bude rokem Hellyeah."

Poslední desku "Band of Brothers" vydali Hellyeah v červenci 2012 rovněž u Eleven Seven Music a podle Vinieho Paula se na této nahrávce kapela vrátila ke kořenům své hudební inspirace.

Endstille - Kapitulation 2013

15. ledna 2014 v 19:51 | MF |  Recenze
Endstille jsou kapelou, která se už na té scéně také pohybuje nějaký ten pátek a alba ze své kuchyně střílí jak Baťa cvičky ze své továrny. Zpočátku každý rok, od roku 2005 pak s železnou pravidelností dvou let, takže si na to vlastně už každý fanda mohl zvyknout, že každý lichý letopočet vyjde nová placka těchto Němců, kteří svým zalíbením ve válce vždy budili jisté kontroverze, přestože se od samotné politiky již nejednou distancovali.

Díky zmiňované vysoké kadenci alb a nepříliš velké (vlastně docela minimální) progresi mezi jednotlivými nahrávkami se postupem času začaly vcelku logicky ozývat hlasy o tom, že už to není tak úplně ono, že se Endstille opakují nebo že dokonce i vykrádají svou předcházející tvorbu. Snad poprvé jsem podobné stížnosti zaznamenal snad s vydáním "Verführer" v roce 2009, ale upřímně jsem to zas tolik nechápal… sice se nedá polemizovat o tom, že by to neustále nebylo "to samé", ale ty desky pořád zabíjely a bavily. Parta okolo fousatého kytaristy Larse Wachtfelse to ovšem evidentně nijak extrémně neřeší a neustále si drhne ten svůj válečný agresivní black metal. Endstille jsem měl nějakým způsobem vždycky dost rád a ta jejich muzika se mi líbila, díky čemuž jsem byl možná trochu tolerantnější k tomu, že jsou si jednotlivé desky podobné skoro jak vejce vejci, nicméně s příchodem novinky "Kapitulation 2013" jsem snad vůbec poprvé zjistil, že tentokrát už to nesebralo ani mě.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Aeon mají nového kytaristu

15. ledna 2014 v 17:39 | Ježura |  Music News
Švédští death metalisté Aeon představili světu svého nového kytaristu. Tím se stal Ronnie Björnström, který s kapelou už dříve spolupracoval a také produkoval zatím poslední řadovku "Aeons Black". Aeon říkají: "Jsme nadšení, že máme Ronnieho mezi sebou a vítáme ho. Těšíme se, až nás fanoušci uvidí s Ronniem naživo, a doufáme, že se někdy letos vrátíme do Spojených států."

Ronnie dodává: "Jelikož jsem s kapelou pracoval přes čtyři roky jako její přední technik a produkoval její poslední album, vím, že Aeon jsou jednou z nejlepších death metalových kapel. Je pro mě čest s těmihle lidmi sdílet pódium."

Ronnie Björnström nastupuje na místo, které v říjnu loňského roku uvolnil Daniel Dlimi. Svůj krok odůvodnil v tomto prohlášení: "Jednoduše už si nemůžu dovolit to dělat. Když jezdíte turné s kapelou naší velikosti, na každém takovém turné ve skutečnosti přicházíte o peníze. Pro nás jsou náklady vždy vyšší než příjmy, a jako by to nestačilo, také tomu věnuju čas místo zaměstnání, což znamená absolutně nulový příjem během turné plus další náklady, které přicházejí, když si na sebe turné nevydělá."

Aeon vydali svoji poslední řadovku "Aeons Black" 19. listopadu 2012 pod hlavičkou labelu Metal Blade Records. Deska se nahrávala v östersundském Empire Studiu a mix se uskutečnil v Garegeland Studios. Obojí probějlo v červnu/červenci 2012.

Edguy mixují nové album

15. ledna 2014 v 15:36 | Ježura |  Music News
Němci Edguy hlásí, že zrovna mixují svou novou desku, která naváže na počin "Age of the Joker" z roku 2011. Datum vydání novinky je předběžně nastaveno na duben. Kapela praví: "Soustředili jsme se na to, co tuhle kapelu dělá jedinečnou, a věříme, že to, co jsme nahráli, bude nejsilnější a nejtvrdší nahrávka Edguy v historii.

Není žádných pochyb, že s tímhle albem bude tvorba Edguy v budoucnu srovnávána. A proto jsme hrdi, že jako kapela fungující více než 22 let můžeme říct, že jsme si plně vědomi, že to nejlepší teprve přijde."

Deska "Age of the Joker" vyšla 29. srpna 2011 u Nuclear Blast Records, a to jak ve standardní edici, tak v podobě limitovaného digipacku s bonusovým diskem, na který našlo cestu šest bonusových skladeb. Kromě toho ještě existuje i LP edice v modré barvě a nakonec limitovaný (750 kusů) box, jehož součástí 2CD digipack, fialové 2LP, jedno picture LP, set osmi pohlednic a exkluzivní plakát.

Trollfest s informacemi o další řadovce

15. ledna 2014 v 12:27 | MF |  Music News
Norští folk metaloví srandisté Trollfest oznámili, že 28. března vyjde u NoiseArt Records jejich šesté řadové album, které se bude jmenovat "Kaptein Kaos". Jeho tracklist a obálku najdete okolo tohoto textu.

Trollfest svou novinku natáčeli v dUb Studio v Oslu a v Trollskogen Recording Facilities. Obálku klasicky vytvořil dvorní malíř kapely, švédský karikarurista Jonas Darnell, jenž už pro Trollfest namaloval artworky pro tři poslední alba "Villanden" (2009), "En Kvest for Den Hellige Gral" (2011) a "Brumlebassen" (2012).

Stejně jako předcházející počiny, i "Kaptein Kaos" vypraví další příběh ze specifického světa kapely. Ústřední postavou nové desky je Kapitán Chaos, který je prý "vynálezce, jenž vytvoří stroj času a vydá se na expedici napříč časem se podívat na pár památek, ochutnat pár věcí a užít si trochu srandy, která je exkluzivně dostupná jen lidem se strojem času".

Tracklist "Kaptein Kaos":
01. Trolltramp
02. Kaptein Kaos
03. Vulkan
04. Ave Maria
05. Filzlaus Verkündiger
06. Die grosse Echsen
07. Seduction Suit No. 21
08. Solskinnsmedisin
09. Troll gegen Mann
10. Sagn om Stein
11. Renkespill
12. Kinesisk Alkymi
13. Døden banker på

Mils - Man Is a Lonely Soldier

14. ledna 2014 v 21:04 | MF |  Recenze
Jednou jsi dole, jednou jsi zase nahoře. Jednou tě nějaké album zklame, podruhé tě zase jiné hodně mile překvapí. Jednou recenzuješ sračku, podruhé ti na stole přistane počin, od něhož nečekáš zhola nic, ale vyklube se z něj tak příjemná záležitost, až člověk pomalu nevěří, že měl tak šťastnou ruku a nenechal to některému kolegovi z redakce. A přitom ten důvod, proč jsem si debutovou nahrávku francouzské skupiny Mils nechal pro sebe, je vlastně docela vtipný. Když jsem totiž viděl žánrovou škatulku rock / trip-hop / industrial / new wave, tak jsem si pomyslel něco jako: "Ty vole, tohle stejně nikdo z nich nebude chtít, tak s tím ani nebudu prudit a vezmu si to rovnou." A tak jsem to vzal, pustil, neskutečně si to užil a řekl si, že jsem udělal fakt dobře. "Man Is a Lonely Soldier", jak se onen debutový počin jmenuje, je totiž přesně ta záležitost, u níž je člověk "nahoře".

Možná jste se lekli docela šíleného žánrového zařazení… jestli ano, pak bych vám asi neměl říkat, že to ještě ani náhodou úplně přesně nevystihuje to, co Mils hrají. Nebál bych se tam dodat třeba ještě pop rock… a kdybych se hodně snažil (vlastně ani ne tak hodně), ještě bych tam mohl doplácat alespoň dalších pět stylů - pořád si ale nejsem jistý, jestli by to pak vážně odpovídalo tomu, co je na "Man Is a Lonely Soldier" ke slyšení. Ve výsledku je to ovšem úplně šumák, že vám to album nedokážu přesně popsat stylovými škatulkami, jelikož jsem si naprosto jistý jednou věcí, která je ve skutečnosti mnohem podstatnější - ať je to, co je to, je to nádherná muzika.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Dooweet]

Germ - Grief

14. ledna 2014 v 19:30 | MF |  Recenze
Germ je jednočlenným projektem, jehož sídlo je z našeho pohledu doslova na druhém konci světa - v Austrálii. Má jej na svědomí jeden z nejaktivnějších místních muzikantů na poli metalu… i když, vlastně nejen metalu, jelikož Tim Yatras se věnuje také spoustě dalších žánrů. Přesto si jej většina z nás bude pamatovat především z kultovních Austere, kteří i přes docela krátkou dobu svého působení (formálně pět let, pořádně vlastně jen tři roky) a málo počinů (dvě desky, tři neřadovky) zanechali nesmazatelnou stopu u mnohých příznivců black metalu. Dále se ovšem podílel i na dalších skupinách jako Woods of Desolation, Nazxul či Grey Waters, což na australské scéně rozhodně nejsou neznámé pojmy. A nyní už do tohoto výčtu samozřejmě patří právě i Germ, což je jeho osobní projekt, do něhož se pustil na plné obrátky po rozpadu Austere

Říct "na plné obrátky" se v tomto případě opravdu hodí. S první deskou "Wish" Tim Yatras přišel na jaře 2012 a jednalo se o vysoce kvalitní počin, jenž takřka okamžitě ukořistil pozornost nemalého počtu lidí. Zároveň na něm Tim přišel s novým hudebním výrazivem, které v sobě velmi neotřelým a skoro až pozoruhodným způsobem mísilo post-black metal, rock, shoegaze, trance a později s nadsázkou snad až popové nápěvy. Jenže jakkoliv to může takhle papírově znít jako neuspořádaný mišmaš ne nepodobný legendárnímu dortu pejska a kočičky, ve skutečnosti to fungovalo náramně a přinejmenším pro mě osobně se z toho vyklubalo jedno z největších překvapení toho roku. Netrvalo ovšem ani půl roku a jméno Germ bylo zpátky, tentokráte s EP "Loss", jež ovšem bylo jen o sedm minut kratší než předcházející řadové album. Hlavní je ovšem fakt, že se na něm Tim Yatras snad ještě o kousek více vzdálil metalu a snad ještě o kousek zvedl kvalitativní laťku.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Brutal Truth hlásí konec

14. ledna 2014 v 18:26 | Ježura |  Music News
Kariéra grindcorových veteránů Brutal Truth se pomalu začíná chýlit ke konci. Baskytarista Dan Lilker (dále Nuclear Assault, Venomous Concept, ex-Anthrax) to oznámil v následujícím prohlášení: "Je mi líto, že musím fanouškům Brutal Truth oznámit, že k 18. říjnu 2014 končím s nahráváním a ježděním turné na plný úvazek. V ten den oslavím své padesáté narozeniny, a proto jsem jej vybral symbolicky jako důležitý milník pro učinění takového zásadního rozhodnutí.

Jak mnozí z vás vědí, byl jsem aktivním členem metalové scény od raných osmdesátých let, a to s thrashovými kapelami, ve kterých jsem působil před založením Brutal Truth v roce 1990, a jsem zkrátka unavený z drsných podmínek věčného ježdění turné.

Na rozdíl od některých mých druhů z osmdesátek, kteří začali prodávat miliony nahrávek, mě to vždycky táhlo k extrémnímu undergroundovému metalu. Nepotřebuju spát v pětihvězdičkových hotelech a cestovat v pohodlném tourbusu, ale už mě po všech těch letech na cestách unavuje cpát se na osm hodin do dodávky. Vždycky jsem hrál to, v co jsem věřil, a to pro mě byla priorita číslo 1, ale přišel čas, abych svému životu dodal trochu stability.

Na poli živého hraní zůstanou Brutal Truth aktivní do poloviny října a v následujících devíti měsících se toho pokusíme udělat, kolik jen zvládneme. Potom budu dále tvořit v rámci svých dvou místních kapel v Rochesteru (stát New York), Nokturnal Hellstorm a Blurring, a čas od času s nimi odjedu nějaké turné, ale ano, od poloviny října už Brutal Truth nebudou existovat.

Uvědomuju si, že to bude pro všechny grindové cvoky, kteří celé ty roky kapelu tak fanaticky podporovali, extrémní zklamání, a váš entusiasmus bude mít v mém srdci navždy speciální místo, ale učinil jsem své rozhodnutí a doufám, že to všichni dovedou respektovat.

Vemte prosím na vědomí, že zprávy zaslané na Facebook Brutal Truth nebudou zodpovězeny, protože nemám nemám svůj osobní profil, takže na stránku nemám přístup."

Brutal Truth vznikli v roce 1990 a fungovali s osmiletou přestávkou mezi lety 1998 a 2006. Za svou kariéru nahráli nespočet EP, splitů, dvě dema, jednu kompilaci, jedno DVD, jedno živé album a šest řadových desek, z nichž poslední nese název "End Time" a vyšla v září 2011 u Relapse Records.

Novinka Black Label Society má název a datum vydání

14. ledna 2014 v 14:25 | Ježura |  Music News
Američtí Black Label Society, v jejichž čele stojí ikonický kytarista Zakk Wylde, oznámili název a datum vydání své deváté řadovky. Ta se bude jmenovat "Catacombs of the Black Vatican", vyjde 7. dubna v Evropě a o den později v Severní Americe. Evropskou distribuci si vezmou na starosti nizozemští Mascot Label Group, severoamerickou pak eOne Music. Zakk Wylde ohledně hudebního obsahu desky v žertu prohlásil, že "bude až na názvy skladeb úplně stejná jako předchozích devět nahrávek [devět včetně sbírky coverů a unplugged verzí 'The Song Remains Not the Same' z roku 2011 - pozn. redakce]." Trailer novinky si můžete pustit ve videu pod článkem.

Informace o nové desce Black Label Society nepřicházejí ani čtnáct dní poté, co kapela oznámila jméno nového kytaristy, který nahradil Nicka Cataneseho. Nejnovějším přírůstkem do sestavy kapely se tak stal Dario Lorina, který doposud působil v řadách heavy metalových Lizzy Borden.

"Catacombs of the Black Vatican" naváže na desku "Order of the Black", která vyšla v srpnu 2010 ve čtyřech teritoriálních verzích - severoamerické, evropské, australské a jihoamerické/asijské - přičemž každá z nich měla jiný artwork. Posledním neřadovým nosičem z provenience Black Label Society je DVD "Unblackened" ze září 2013.