Avatarium - Avatarium

18. prosince 2013 v 21:53 | Monsterfuck |  Recenze
Švédové Candlemass patří k nejstarším doom metalovým kapelám a bez nějakých větších debat se dají zařadit mezi ty, kteří sehráli významnou roli v pokládání základních stavebních kamenů svého žánru v jeho čistokrevné podobě. Na podzim roku 2011 ovšem Candlemass ohlásili, že tehdy chystaná deska bude jejich posledním dlouhohrajícím počinem vůbec - a tato deska už z dnešního pohledu dávno vyšla - v červnu 2012 pod názvem "Psalms for the Dead". Skupina sice nekončí nadobro a nadále bude pokračovat v nárazovém živém hraní, ale nebude již natáčet další alba.

Na druhou stranu se asi dalo docela očekávat, že Leif Edling, baskytarista a hlavní skladatel Candlemass, nejspíš nebude jen tak sedět se založenýma rukama, nic nedělat a nic netvořit, což se nakonec opravdu nestalo. Vcelku logicky to vedlo k založení zbrusu nového projektu, jenž dostal jméno Avatarium a v němž vedle Leifa působí také i další zajímaví muzikanti. Kytary se ujal Marcus Jidell, někdejší člen Royal Hunt a Evergrey, jenž se shodou náhod v roce 2012 mihnul i jako záskok v koncertní sestavě Candlemass. Bicí si vzal na starost Lars Sköld z Tiamat, který svého času také nabubnoval sólovou desku Leifa Edlinga, "Songs of Torment, Songs of Joy" z roku 2008. Nejvíce spolupráce si však hlavní protagonista užil s klávesákem Carlem Westholmem - ten se totiž objevil na zmiňované sólovce, s Edlingem se sešel v kapelách Krux a Jupiter Society, podílel se i na projektu Abstrakt Algebra, který Leif Edling založil v roce 1994 po prvním rozpadu Candlemass, a v neposlední řadě se Westholm svého času krátce zjevil i v sestavě samotných Candlemass a jako host svými klávesami přispěl na relativně dost jejich alb. Jak vidno, baskytarista se v nové skupině obklopil starými známými, s nimiž už nějakou tu muziku v minulosti udělal. Prozatím jediným členem Avatarium, jehož jsme doposud nezmínili, je ten, kterého jsme vlastně měli zmínit na začátku, protože dámy mají přednost - za mikrofon se totiž postavila jistá Jennie-Ann Smith, jejíž vokál tvoří jeden z nejvýraznějších a nejzajímavějších elementů stejnojmenné debutové desky "Avatarium"… ale o tom až v následujících odstavcích…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hancock hancock | E-mail | 19. prosince 2013 v 6:59

Skutočná lahôdka! Superskupina, kde ani novicka pri mikrofóne nerobí hanbu - nesmierne ženský spev, s jemným nádychom smútku, vzdialene pripomína Heather Findlay v najlepších rokoch kapely Mostly Autumn (ozaj, vie niekto, čo je s nimi?) po ôsmich mesiacoch existencie (!) natočili takýto vynikajúci album!
Okrem hradby sabbatovských riffov a príjemného (konečne) spevu, čo celkom nečakane ide spolu dokopy, by som vyzdvihol ešte dve veci:
Skvelé texty! Nádherné poetické obrazy! Napríklad Boneflower, o lese, kde sa stretávajú páry mŕtvych milencov, ktorí spáchali samovraždu, to je pecka!
Úžasné atmosférotvorné gitarové sóla! Miestami až s bluesovým nádychom, miestami pripomínajúcimi Blackmorea v najmagickejších časoch Rainbow (napríklad hneď v úvodnej skladbe)... to proste namá páru!
Možno nie až tak, že Doska roku, no v prvej desiatke určite, aspoň pre mňa. V mojom prehrávači je to totiž najhranejšia vec v poslednom mesiaci! "Debut", ktorý ukazuje, že to ide v tejto hudbe aj s estetikou krásy, nielen škaredosti.
Dík za skvelú recenziu!

2 skalp skalp | E-mail | 11. února 2014 v 15:54

Tak k tomuhle skvostu  jsem se dostal víceméně čirou náhodou. Jedná se vpravdě o uhrančivou nahrávku. Těžkopádně, doomově se valící a rockově lehkonohou zároveň. Éterický opojný přednes pěnice v černém je naprosto excelentní! Byť jsem spíš kovaným deathmetalistou, potažmo fandím značně obskurním souborům ála Electric Wizard, obsluze pekelného bucharu na věky věkův umouněné okultním šmírem, tak právě Avatarium mne uchvátili a na necelou hodinu vyvlekli z podzemí na světlo denní, aniž bych se jakkoli bránil... Bombastické veledílo,nefalšovaný majstrštyk!!!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama