Wolfheart - Winterborn

17. října 2013 v 22:42 | Kaša |  Recenze
Tuomas Saukkonen by se z hlediska hudební aktivity a multiinstrumentálního nadání mohl z fleku zařadit k takovým veličinám, jako jsou Peter Tägtgren, Devin Townsend či Dan Swäno. Důvod? Patří mezi tu hrstku vyvolených, kteří jsou schopní nahrát album bez pomoci jiných hráčů a osob pohybujících se za mixážními pulty či v produkčních křeslech, a vše si obstará sám. Přesto však nikdy nedosáhl takového věhlasu jako zmínění kolegové z hudební branže. Změnit by to s troškou dávkou nadsázky mohlo "Winterborn", což je debutové album jeho nového projektu Wolfheart, na nějž se rozhodl zaměřit svou pozornost poté, co dal vale svým dosavadním působištím, v nichž byl vždy hlavním lídrem a skladatelským mozkem, a nejinak je tomu i teď.

V lednu letošního roku se Tuomas rozhodl rozpustit Before the Dawn, kteří byli jeho hlavním tábořištěm po dlouhých čtrnáct let a v nichž naplňoval svou vlastní vizi severského melodického death metalu, Black Sun Aeon, v nichž přidal do své tvorby trošku doom metalu, a v neposlední řadě Dawn of Solace, pod jejichž hlavičkou sice stihl pouze jedno album, ale to bych s přehledem zařadil mezi jedno z jeho nejpovedenějších děl vůbec. Mimoto už můžeme v minulém času mluvit o projektech RoutaSeilu a The Final Harvest, které většího jména nedosáhly, ale pro úplnost je vynechat nemůžu. Dalo se samozřejmě očekávat, že nedostatek tvůrčí angažovanosti na sebe dlouho čekat s čistým stolem vznikne nové dítě, s nímž by mohl začít pěkně od píky a věnovat mu veškerou svou pozornost. Bylo jen otázkou, ke kterému z výše uvedených jmen budou mít Wolfheart nejblíže. S jistotou lze říct, že příznivci Saukkonenových předešlých působišť nebudou zklamáni, protože na "Winterborn" se spájí death metalová agrese, gothic metalová zasněnost, doomová zatěžkanou a tu a tam se dostanou ke slovu akustické momenty, které v sobě mají lehký folkový nádech, což mně osobně zní jako velmi slibný koktejl. Očekávání nebyla malá, takže se poďme "Winterborn" podívat na zoubek.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K hodnocení poskytl: Wolfheart]
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angaroth Angaroth | 18. října 2013 v 10:04

Jako velký fanda jeho dosavadní tvorby jsem byl hodně napjatý jak bude Wolfheart znít. Doufal jsem, že bude mít blízko k Black Sun Aeon což byl projekt který se mi od něj nejvíc sedl. Výsledek splnil moje očekávání a dostal jsem přesně tu dávku finské melodiky kombinované s doomovou zádumčivostí, kterou jsem od Wolfheart čekal, za mě naprostá spokojenost ;-)

2 kennyzero kennyzero | 18. října 2013 v 20:50

skvělá deska...Black Sun Aeon jsou moje srdcovka :-D

3 Gondirs Gondirs | 8. prosince 2013 v 22:04

Já jsme naprosto spokojený a nadšený! Deska se vám musí dostat pod kůži, ale jakmile to udělá mrazí vás až v lebce. Je to jeho mistrovská práce. Já jakožto fanda vši jeho tvorby jsme spokojený. Cítim chlad BLACK SUN AEON a zároveň citím bouřící BEFORE THE DAWN. Wolfheart nabízí přesně to jaký Tuomas je. On je zima a zimou vás zavalí jako lavina stejně chladná. Zároveň pocítíte smečku vyjící na měsíc z jejíchž chřtánů uniká chladná pára. Uvidíte přímo před očima půlnoční měsíc nad mrazivou zasněženou krajinou obklopenou lesy...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama