Anneke van Giersbergen - Drive

9. října 2013 v 21:47 | Ježura |  Recenze
Jméno Anneke van Giersbergen asi není třeba návštěvníkům naší skromné stránky nijak zvlášť představovat. Loni v únoru se tu objevila recenze její předchozí sólové desky "Everything Is Changing", letos zjara zase report z koncertu, kde dělala doprovod Pain of Salvation a Árstíðir, zmínka o ní tuším padla i v recenzi loňského alba jejích dříve domovských The Gathering... A stejně jako je zbytečné představovat samotnou Anneke, nemá valného smyslu ani opakovat, že jde o jednu z mých vůbec nejoblíbenějších zpěvaček a že ji chovám ve velké oblibě i úctě. Proto jsem novinku "Drive" vyhlížel s rozhodně větším očekáváním než kdejakou jinou desku a byl náramně zvědavý, jakým směrem se tentokrát výraz hudby Anneke ubere. Ten se totiž v posledních letech měnil stejně často, jako jeho autorka střídala účesy, takže jedinou jistotou bylo, že není jisté vůbec nic.

Materiál, jaký Anneke se svou doprovodnou kapelou zvěčnila na albu "Drive", je proti všem minulým deskám podle očekávání opravdu odlišný. Tentokrát se totiž jedná o nahrávku znatelně přímočařejší, svižnější a údernější, v kontextu toho, co Anneke stihla za svou sólovou kariéru vydat, zkrátka nejvíce rockovou. Ten rockový sound praští do ucha okamžitě a je jedním ze stěžejních prvků celé desky. Hodně prostoru zde dostaly bicí, které jsou valnou měrou zodpovědné za to, jaký má album odpich, a ačkoli se občas může zdát, že je zbytek nástrojů maličko (ale opravdu úplně minimálně) v pozadí, celé dohromady to zní vážně dobře, je to vyvážené a navíc mám vůbec poprvé dojem, že Anneke dala dohromady album, které zní tak nějak plně. Za produkci tedy rozhodně jednička s hvězdičkou - jak z obecného hlediska, tak vzhledem k hudebnímu obsahu desky.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stora stora | E-mail | 10. října 2013 v 11:12

Touhle recenzí jsi mi opravdu udělal velkou radost. Je to jako bys mi mluvil z duše, teda kdybych to dokázal tak dobře zformulovat.Anneke je snad jediná zpěvačka při jejíž poslechu jsem tak nějak naměkko :-) a která zní lépe naživo než z nahrávky.Díky!

2 Ježura Ježura | 10. října 2013 v 14:20

Já děkuju! A to jsem se bál, že to od fandů docela slíznu, když z tý desky nejsem až tak nadšenej, jak slýchám všude možně po internetu :-)

3 hancock hancock | E-mail | 10. října 2013 v 15:10

Anneke počúvam už od čias The Gathering, a tak ma recenzia na platňu potešila, o to viac, že je dobre napísaná a súhlasím aj s jej obsahom.
Obávam sa však, že metalovejšieho fanúšika platňa príliš nechytí. A určite nie tých, čo o Anneke doteraz nepočuli. Pre takýto prípad odporúčam vypočuť si Annekin metalový feeling skôr na doskách Addicted a Epicloud od Devina Townsenda, kde jej sólovy vokálny part je rovnocenný s Devinom! Tu je živý dôkaz, celý materiál Addicted naživo! :
http://www.youtube.com/watch?v=3fDLeSp5_Gw
Aj keď zimomriavky (husí kůže)pôjdu skôr z Devinovej geniality a charizmy, ani Anneke nie je pri tejto renesančnej osobnosti prehliadnutelná!
A ešte dva kratšie, ale veľmi kvalitné klipy z ich posledného spoločného živého počinu The Retinal Circus:
http://www.youtube.com/watch?v=rXmaW52ZG-4
http://www.youtube.com/watch?v=E1Gwtep2oXw
Odporúčam slúchadlá, zvuk je relatívne dosť kvalitný (posprodukcia!). Stojí to za to.

4 Ježura Ježura | 10. října 2013 v 15:37

Je pravda, že pro metalovýho fanouška to není asi ten správnej šálek čaje a sám nezastírám, že přes všechny kvality tý muziky bych o ni asi ani nezakop, kdyby tam nezpívala Anneke... Na druhou stranu se klidně může stát, že řada lidi, který nejdřív slyšeli třeba právě "Drive" nakonec skončí u The Gathering nebo dalších kapel, kde Anneke hostovala (krom Devina to byli Moonspell, Ayreon nebo třeba Napalm Death) :-)

Ačkoli jsem ale s její sólovou tvorbou spokojenej, stejně mě asi nikdy nepřestane mrzet, že ji už asi neuvidím vystupovat s The Gathering...

5 Ježura Ježura | 10. října 2013 v 15:40

[3]: Jo, i tobě díky za pochvalu recenze 8-)

6 stora stora | E-mail | 11. října 2013 v 9:00

Ještě krátkou poznámku. Kolega nade mnou spomenul The Retinal Circus od Townsenda, doporučuju shlédnout tohle video celé, fakt to stojí zato :D .Ježuro máš pravdu s The Gathering byla nej, ale co už naděláme...

7 Ježura Ježura | 11. října 2013 v 14:38

Devin... Asi zasloužím nafackovat, ale zatím jsem mu až na pár písniček nějak nepřišel na chuť :-D Ale dobře, až nebudu mít do čeho píchnout, to video si pustím :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama