Říjen 2013

Iced Earth s informacemi o své novince

3. října 2013 v 19:06 | Monsterfuck |  Music News
Zámořští heavy metalisté Iced Earth zveřejnili přebal (viz vpravo) a seznam písniček (viz dole) svého nadcházejícího jedenáctého alba s názvem "Plagues of Babylon". Jen dodejme, že autorem obálky je Eliran Kantor, jehož výtvory už zdobí desky jako Testament, Sodom, Tristania nebo Sigh. Samotný počin vyjde v lednu 2014 u Century Media Records.

"Tohle je seriózní heavy metalové album se seriózním brutálním obalem. Jsem si jistý, že se z toho stane klasika v epickém katalogu Iced Earth," říká kytarista a hlavní mozek Jon Schaffer.

"Plagues of Babylon" bude dlouhohrající premiérou v řadách Iced Earth pro baskytaristu Lukea Appletona a bubeníka Raphaela Sainiho. Pro současného vokalistu Stu Blocka, jenž v kapele v roce 2011 nahradil dlouholetého zpěváka Matta Barlowa, to bude druhá deska s Iced Earth.

Tracklist "Plagues of Babylon":
01. Plagues of Babylon
02. Democide
03. The Culling
04. Among the Living Dead
05. Resistance
06. The End?
07. If I Could See You
08. Cthulhu
09. Peacemaker
10. Parasite
11. Spirit of the Times
12. Highwayman

Haken opouští baskytarista

3. října 2013 v 15:17 | Ježura |  Music News
Haken, progesivní metalisté z Velké Británie, brzy zchudnou o jednoho člena. Po nadcházejícím vystoupení na Prog Stage Festivalu v Izraeli je totiž opustí baskytarista Tom MacLean. Poté bude kapela pokračovat s hostujícím hráčem, dokud si za Toma nenajde stálou náhradu.

Kapela o odchodu informovala touto zprávou: "S velkou lítostí oznamujeme, že Tom opouští Haken. Stejně jako nadaný muzikant je Tom i dobrým přítelem a pro nás bylo potěšením a ctí nazývat ho šest let spoluhráčem. Sdílíme spolu spoustu úžasných zkušeností a nikdy na ty časy nezapomeneme! Jsme neskutečně vděční za jeho moudrost a oddanost, bez nichž by Haken nebyli tam, kde jsou dnes. Samozřejmě zůstáváme blízkými přáteli a chceme, aby každý věděl, že mezi není vůbec žádná nevraživost."

Tom celou situaci vysvětluje podrobněji: "Dámy a pánové, neexistuje jednoduchý způsob, jak odůvodnit moje rozhodnutí opustit Haken. Užívám si tvůrčí proces a hudbu, kterou jsme napsali, miluji hraní a živé vystupování s kapelou a miluju svoje spoluhráče. Vážně jsem doufal, že vydržím trochu déle a jsem trochu překvapený, že tu teď sedím a píšu tohle prohlášení, tak brzy poté, co vyšlo 'The Mountain'. A stejně jsem si už nějaký čas byl vědom, že věci nefungovaly úplně dobře. Tohle, snaha být se svým losem šťastný a spokojený, jak jsem jen mohl, to není, co čekám, že budu dělat se svým životem, a to, že tu jsou další věci, na které se zaměřit, abych dosáhl toho nejasného a kvazi mystického stavu 'naplnění'. Tohle vyústilo v to, že jsem se stal kolečkem, které se odmítá točit se zbytkem stroje. Jednoduše řečeno, když jsem byl dotázán, jestli jsem připraven z celého srdce se vrhnout do nacpaného rozvrhu turné na rok 2013, moje okamžitá reakce byla: 'Ne, už to nechci dělat. Čas vystoupit.' Opět říkám, není žádný jednoduchý důvod, proč to takhle cítím, jen jsem si vědom faktu, že moje srdce v tom není na 100% a že je čas přijmout, že musím věci pustit, abych mohl následovat své srdce, ať už mě zavede kamkoli.

Chtěl při téhle příležitosti poděkovat Charliemu, Diegovi, Rayovi, Richovi a Rossovi za jejich bezednou podporu a povzbuzování v dobrých i špatných časech. Byla to čest a potěšení pracovat s nimi posledních šest let. Konečně, velké díky všem fanouškům, kteří vyjádřili svoje uznání mojí práci. Snažil jsem se, jak to jen šlo. Budete mi všichni chybět. Teď je čas na nějaká nová dobrodružství. Do našeho dalšího shledání! S láskou a respektem, Tom."

Poslední deska Haken, "The Mountain", vyšla minulý měsíc u labelu InsideOut Music.

Ulver - Messe I.X-VI.X

2. října 2013 v 22:27 | Licee |  Recenze
Ulver. Kapela, která si prošla bohatým vývojem a přitom za sebou neopomněla zanechávat jeden skvost za druhým. Pramen tohoto norského zázraku začíná v black metalových končinách a ústí do oceánu, plného neprozkoumaných hlubin. Hudba Ulver je totiž jako oceán. Na povrchu tak jasný, vidíte kdejaký odlesk slunce či měsíce, cítíte každou vlnku, víte, kdy je voda klidná a kdy rozbouřená. Nevíte ale, co je pod vámi. Jak hluboko je to ke dnu, na jaké ryby narazíte, nevíte ani, jaká je voda tam dole. A je jen jediná cesta, jak se to dá zjistit. Stačí si nasadit potápěčské brýle, vzít si kyslíkovou bombu a ponořit se. A že toho kyslíku budete potřebovat hodně u poslechu Ulver, o tom nepochybuji. Občas se totiž přistihnete, že zadržujete dech a nechápete, co to s vámi ta ulverovská masa vody dělá. Po chvilce vás však buď vyplivne zpět na hladinu a vy už se do ní znovu neponoříte, nebo vás stáhne ještě hlouběji a vy už nikdy nevyplavete. Začnete umírat stejně, jako já umírám s každým jejich poslechem. Nové album "Messe I.X-VI.X" nevyjímaje.

Norští "Vlci" jsou známí pro svou pestrou hudební škálu. "Messe" ("Mše") se tentokrát silně nese ve stylu klasické hudby a to především díky hostující filharmonii Tromsø Chamber Orchestra, již doprovází elektrické kytary a samply. Filharmonii fanoušci Ulver jistě dobře znají z předchozího DVD "The Norwegian National Opera". Jak už název desky "Messe" napovídá, jde o duchovní záležitost. Ti z vás, kdož však nemají s Ulver žádné zkušenosti, nelekejte se, rozhodně nejde o žádnou sektu. Osobně se domnívám, že se Ulver snaží na desce skrze přepsané modlitby a zpovědi vyjádřit nejen celosvětový problém v rozdílnosti náboženství; jeho důsledky, které vedou k neštěstím, válkám a jiným hrůzným věcem, ale i problémy lidí celkově. Radosti, smutky, dávné události i ty budoucí. Věřím, že se na albu dá najít spoustu odkazů a úvah k zamyšlení a prodiskutování nad sklenkou vína, i když se v něm paradoxně zpívá jen ve dvou skladbách. Názvy jednotlivých písní však mnohdy hovoří za vše.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Kreyson vydávají nové CD

2. října 2013 v 19:56 | Monsterfuck |  Music News
Domácí heavy metaloví veteráni Kreyson mají aktuálně těsně před vydáním dlouho očekávané návratové desky, jež bude prvním dlouhohrajícím albem kapely po 18 letech. Novinka, která bude celkově pátou řadovkou Kreyson, se jmenuje "Návrat krále" a její přebal je k vidění napravo.

"Návrat krále" vyjde celkem ve třech formátech. Standardní CD bude k dispozici již od 14. října, na konci měsíce se pak objeví ještě LP a limitovaná edice. Tato limitovaná verze bude obsahovat celkem tři CD a jedno DVD - kromě samotného novinkového alba "Návrat krále" zde bude kompilace "Nejde vrátit čas?" s akustickými verzemi starších songů, jež původně vyšla v roce 2007 a dále živák z roku 2007 na CD i DVD.

Natáčení "Návratu krále" proběhlo ve švédském Varbergu v Sonic Train Studio pod producentským dohledem Andyho LaRocque (kytarista kapely Kinga Diamonda). Obálku pak stvořil Mark Wilkinson (Iron Maiden, Judas Priest, Marillion).

Předchozí velké album Kreyson se jmenovalo "Zákon džungle" a vyšlo v říjnu 1995 u Happy Music Production.

Todtgelichter jsou bez kytaristy

2. října 2013 v 18:03 | Monsterfuck |  Music News
Německá formace Todtgelichter hlásí odchod svého dosavadního kytaristy. Kapelu opouští dlouholetý člen Claudio de Facci, jenž zde působil posledních sedm let a podílel se na třech řadových deskách "Schemen" (2007), "Angst" (2010) a "Apnoe" (2013). Todtgelichter vyhlásili konkurz na jeho nástupce, který se skupinou v příštím roce vyrazí koncertovat a zapojí se do skladatelského procesu dalšího, celkově již pátého dlouhohrajícího alba.

Todtgelichter zveřejnili následující požadavky na nového člena: "Hledáme TEBE: nejsi začátečník a máš cit pro melodie a skládání, hraješ přesně, zkušeně a bez chyb a (ideálně) jsi obeznámen se skladbami z našich posledních dvou alb 'Angst' a 'Apnoe'. Mimoto jsi schopen zkoušet dvakrát týdně v Hamburgu/Hammu; zkoušky máš rád stejně jako živé hraní a neustále se snažíš o zlepšování své hry a rozšiřování svých hudebních obzorů."

Případní zájemci se mají ozvat na email mails@todtgelichter.de a Todtgelichter jim poskytnou podklady, aby se mohli připravit na zkoušku s kapelou.

Aktuální deska Todtgelichter se jmenuje "Apnoe" a vyšla v polovině dubna u firmy Code666. K dostání bylo limitované digipack CD a také extrémně limitovaný dřevěný box (33 kusů), který obsahoval digipack CD, tričko, podepsané karty a slevový kupón do oficiálního obchodu Todtgelichter. Každý kus byl opatřen jmenovkou svého majitele a očíslován.

Novinka Handful of Hate v listopadu

2. října 2013 v 14:49 | Monsterfuck |  Music News
Kultovní black metalová formace Handful of Hate z Itálie vydá 12. listopadu své šesté řadové album s názvem "To Perdition" v nákladu firmy Code666. Jeho obal je k vidění vpravo, tracklist pak najdete klasicky na konci článku.

"To Perdition" vyjde jako download, digipack CD a ručně vyrobený limitovaný "torture box", který navíc nabídne bonusovou skladbu "Damnatio ad Bestias", exkluzivní triko a "pár mučících nástrojů".

"To Perdition" bude druhým počinem Handful of Hate po obnově činnosti v roce 2009. Půjde o následovníka alba "You Will Bleed", jež vyšlo v listopadu 2009 pod značkou Cruz Del Sur Music na CD.

Tracklist "To Perdition":
01. To Perdition
02. Far Beyond All Scourges
03. Swines Graced Gods
04. Cursed Be Your Breast
05. Caro Data Vermibus
06. Larvae
07. Ornaments for Derision
08. Ex Abrupto
09. Words Like Worms
10. Feeding Suggerings
11. Damnatio ad Bestias [bonus]

Týr - Valkyrja

1. října 2013 v 21:34 | Kaňour |  Recenze
Patrně každý alespoň částečně sledující dnešní metalové "trendy" zavadil o vikinskou stálici Týr. Popularita tohoto válečného dnes již tria (za škopky se usadil hostující George Kollias z Nile) strmě narůstala především díky smlouvě s Napalm Records, kteří z Faeřanů udělali dobře se prodávající se jméno. A přestože Faerské ostrovy nejsou starému kontinentu příliš vzdálené, ostrovní původ kapele v popularitě rozhodně pomohl. Žádné Švédsko nebo Norsko, to už tu několikrát bylo, ale Faerské ostrovy a přesto Vikingové, to se muselo prodávat samo. Nebo ne? Dala by se vést dlouhá debata o tom, zda si kapela vydobyla své místo především díky hudbě, nebo se jen svezla na vlně jako mnozí jiní. I když jsem si jist, že se v metalových kruzích objevuje obrovský počet skupin, jež by Týr hravě strčily do kapsy, i přes svou velkou oblíbenost mají Faeřané něco do sebe a nejsou pouze prachbídným produktem.

"Valkyrja" je první deska, kterou zaštiťují Metal Blade Records, pod jejichž křídla spadají také švédští, ještě lépe se prodávající Amon Amarth. A právě Týr a Amon Amarth pojí spousta společných znaků. Tak především, obě kapely se vezou na stále rostoucím hladu po severském viking metalu. S poptávkou a tlaky vydavatelství souvisí i neustálé skládání materiálu vytvářeného ve stresu, hlavně, že se deska prodává, a nějaký posun vem čert. Naštěstí je tu jeden zásadní rozdíl, zatímco novinka "Deceiver of the Gods" kolegů-Vikingů Amon Amarth je nudná, až to bolí, "Valkyrja" je docela slušná. Ano, nová deska neoplývá originalitou, ale u Týr lze zaznamenat posun, což je u Švédů takřka nadlidský úkol.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Redakční eintopf #55 - říjen 2013

1. října 2013 v 19:10 | Monsterfuck |  Redakční eintopf
Žádné blafy, přátelé. Naši redakční všehochuť připravujeme s láskou sobě vlastní a její gró tvoří jenom ty nejvybranější suroviny! Začátkem každého měsíce vám Sicmaggot tým představí sérii alb, která byste si v jeho průběhu neměli nechat projít mezi prsty! Jaké delikatesy tedy skrývá rockovo-metalový rendlík tentokrát?

Aktuální redakční eintopf věští jediné - říjen bude setsakra silný měsíc! Zatímco většinou se vždycky najde alespoň jeden kazišuk, který zkazí srandu a tvrdí cosi o tom, že ho nabídka moc neláká, tentokrát si každý našel alespoň jedno album, na něž se opravdu těší, další doporučují jak diví a někteří dokonce mají z říjnového jízdního řádu vlhké spodní prádlo už nyní. Hlavním hybatelem redakčního očekávání je tentokrát norský mistr Ihsahn, jehož novinka "Das Seelenbrechen" si prvenství uzmula vcelku s přehledem a slušným náskokem, nicméně to je dáno tím, že jej hned několik redaktorů zvolilo jako svého favorita, zdaleka nejde o jediné jméno, které se v následujících textících bude opakovat s takřka železnou pravidelností. Velká očekávání totiž budí rovněž finští psychedelici Oranssi Pazuzu se svým třetím opusem "Valonielu", kteří po dlouhodobé nenápadné ("Ty vole, poslechni si to, to je kurva geniální!") lobby ze strany šéfredaktora také infikovali nemalou část naší skromné redakce. Zároveň však nechybí částé zmínky ani o Hail of Bullets nebo konkurenčním duu Sepultura a Soulfly... a samozřejmě mnohem víc, ale to už si jistě přečtete sami :)

Monsterfuck pro říjen: Oranssi Pazuzu - Valonielu

Kdo nás sleduje déle jak týden, pro toho asi nebude žádné překvapení, že do eintopfu volím právě "Valonielu", protože finští psychedelici Oranssi Pazuzu patří mezi mé srdcové záležitosti, k čemuž jim stačily pouze dvě desky a jeden neřadový počin. Rozhodně je tedy z mého pohledu na místě být zvědavý, jestli "Valonielu" dokáže na předchozí geniální opus "Kosmonument" navázat důstojně. Já tomu věřím, protože už jsem si k Oranssi Pazuzu vybudoval obrovský respekt a jsem přesvědčen, že ti lidé jsou opravdu výjimeční hudebníci, ačkoliv je mi jasné, že navázat na neuvěřitelnou formu již zmiňovaného "Kosmonument" a ještě předchozího "Muukalainen puhuu" bude nesmírně těžké. Přesto ta volba "Valonielu" nebyla tak moc jednoznačná, jak by se asi mohlo zdát, protože to tak vypadá, že říjen pro mě bude nejsilnějším měsícem roku. Minimálně by zde totiž mělo vyjít jedno další album, jež mé očekávání atakuje s podobnou silnou - "Kołysanki" od Lux Occulta. Staré a dnes již nánosem prachu zanesené desky téhle donedávna ještě dlouho nefungující avantgardní kapely jsou jednoduše klenoty a všechny do jedné mám opravdu rád. "Dymy", první vypuštěná skladba z "Kołysanki", ovšem naznačuje, že se Lux Occulta vydají do ještě experimentálnějších vod, což mi vůbec nevadí, protože mě upřímně řečeno "Dymy" doslova posadila na prdel. Jestli se celá nahrávka ponese v podobném duchu a kvalitě, pak se tu myslím budeme moct bavit o jednom z vrcholů celého roku. Už jen tohle by pomalu stačilo, ale pořád ještě nekončíme, protože jen o stupínek níže (index očekávání tak 9/10) totiž číhají další alba... Švédové Necrophobic jsou pro mě ztělesněním toho, jak se má hrát oldschool metal, aby to bylo uvěřitelné, aby to trhalo hlavy a koule, ale zároveň to znělo inteligentně a dospěle. Tahle kapela prostě umí, což dokazuje i to, že na poslední fošně "Death to All" se nachází pro mě jedno z nejfenomenálnějších kytarých sól všech dob. Není tedy divu, že i od novinky "Womb of Lilithu" toho čekám vážně hodně. Pak tu jsou Inquisition, jejichž poslední deska "Ominous Doctrines of the Perpetual Mystical Macrocosm" pro mě představuje prototyp dokonalého black metalu - víc k tomu snad netřeba dodávat. I na nový opus "Obscure Verses for the Multiverse" tedy nemůžu klást nic jiného než ty nejvyšší nároky. Do třetice tu pak je ještě trochu zapadlý norský kult Gehenna, jenž po dlouhých osmi letech čekání vydá novou desku "Unravel" a snad už ani nemusím dodávat, že i zde čekám velké věci. Tuhle skupinu mám prostě ohromně rád, ať už jde o starší atmosféričtější tvorbu z 90. let, nebo poslední misantropii "WW" z roku 2005, tak snad si Gehenna neposkrvní čistý štít a opět to bude majstrštyk. Aby toho black metalu náhodou nebylo málo, rozhodně musím vypíchnout také domácí vlaštovku v podobě mocných Cult of Fire, kteří v poslední den měsíce navážou na svůj excelentní debut "Triumvirát" druhým opusem "मृत्यु का तापसी अनुध्यान". Velice zajímavé bude jistě i "Grief" od australského projektu Germ, jehož oba loňské počiny "Wish" a "Loss" nabídly fantastický hudební zážitek ve velice neotřelé žánrové kombinaci... Upřímně řečeno, takhle našlapaný měsíc za několik posledních let nepamatuji...
V této chvíli jsme chtěl původně svůj už takhle dlouhý text zapíchnout, ale neustále se objevují další nahrávky, tudíž už jen heslovitě - za vydatný poslech jistě budou stát i alba Glorior Belli, Temple of Baal, Blut aus Nord, Throne of Katarsis, Winds of Plague, The Browning, Death Angel, Skeletonwitch, Hail of Bullets nebo novinka od Ihsahna.

DATUM VYDÁNÍ: 11. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 10/10

Ježura pro říjen: Ihsahn - Das Seelenbrechen

Často si říkám, o kolik hudebních zážitků se připravuji tím, že jsem zatím nedopřál poslechu řadě kapel, ze kterých jsou milovníci inteligentní extrémní hudby dost na větvi. Jenže ono to má i své plusy - například teď nemusím řešit dilema, jestli dát do eintopfu Oranssi Pazuzu, Gehenna, Necrophobic, Inquisition nebo další vypečené spolky, které v říjnu vydávají nový matroš a z nichž většinu jmenuje ve svém příspěvku kolega Monsterfuck. Moje volba je tak docela jednoduchá - tentokrát to vyhrává můj dlouhodobý oblíbenec Ihsahn se svým pátým albem "Das Seelenbrechen", neboť jsem opravdu náramně zvědavý, kam dál posune svůj výraz. Dosavadní informace napovídají, že by mohlo jít o podstatnou změnu proti tomu, co nám mistr naservíroval na "After" a "Eremita", takže se nechme překvapit!

DATUM VYDÁNÍ: 22. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

Kaša pro říjen: Ihsahn - Das Seelenbrechen

Vybrat nejočekávanějším album nadcházejícího měsíce se pro mne stal celkem velký problém. Když se podívám na ten seznam desek, jejichž vydání se chystá a které si v žádném případě nenechám ujít, tak by mě zajímalo, kde si najdu čas k jejich poslechu. Pojďme na to. Říká se, že to nejlepší patří nakonec, takže začnu od jmen, bez nichž bych se za jistých okolností obešel, ale dřímá ve mně nostalgie, která mi nedá odolat. Mluvím teď hlavně o dvojici Sepultura a Soulfly. Druzí jmenovaní patřili dlouhá léta k mým nejoblíbenějším partám, a protože předchozí "Enslaved" dopadlo nad očekávání dobře, tak věřím, že "Savages" letos nakope Sepulturovskému "The Mediator Between the Head and Hands Must Be the Heart" zadnici, protože od něj očekávám pouze další průměrnou desku, jaké Kisser a spol předvádí již léta. Teď pár jmen, na která se těším podstatně víc. Toxic Holocaust a Warbringer se utkají spolu s Death Angel o titul thrashové desky měsíce a já si již předem vsadím na "The Dream Calls for Blood" mých oblíbených Death Angel, kteří jsou po obnovení jako polití živou vodou a sází jedno skvělé album za druhým. Blížíme se do finále se sázkami na jistotu, jimiž se tentokrát stali Blut aus Nord s EP "What Once Was... Liber III", Lucassenovi Ayreon s dvojalbem "The Theory of Everything" a death metalové hvězdy Hail of Bullets se svým třetím zářezem, který snad naváže na úspěšnou dvojici předchůdců. Na závěr jsem si tedy nechal to nejlepší, a sice "Das Seelenbrechen" od Ihsahna, jenž špatná alba snad neumí; výše opěvované Oranssi Pazuzu s "Valonielu", kteří to budou mít těžké, neboť "Kosmonument" je opravdu geniální počin, a samozřejmě mé oblíbené nestory Motörhead s "Aftershock". Lemmy je bůh a já vím, že ten jeho heavy rock'n'roll mě bude bavit i tentokrát. Stejně tak vím, že jsem minulý měsíc říkal, že kdyby vyšli noví Motörhead, neměl bych nad čím rozmýšlet, ale říjen je tak nabitý měsíc, že jsem své priority musel malinko překopat a volím tedy velkého Ihsahna.

DATUM VYDÁNÍ: 22. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

nK_! pro říjen: Red Fang - Whales and Leeches

The Browning, KoRn, Soulfly, Sepultura, Hail of Bullets... samé dobroty, na něž se už nějakou dobu solidně těším. Nad všechny se však vyšvihla horká novinka amerických pomatenců Red Fang, kteří u nás sice nejsou až tak známí, ale ve své domovině šokují svými originálními a zábavnými videoklipy a v neposlední řadě samozřejmě i živým vystupováním, které musí stát opravdu za to. Novinka "Whales and Leeches" jest jejich třetí řadovkou a jsem vážně zvědav, s čím se kluci vytasí protentokrát.

DATUM VYDÁNÍ: 10. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 7/10

Stick pro říjen: Hail of Bullets - III: The Rommel Chronicles

Říjen je, stejně jako celý podzim, bohatý na alba a docela těžko se vybíral zástupce, na kterého bych se asi nejvíc těšil. Ve finále jsem však sáhl po osvědčených Hail of Bullets s jejich nekompromisním těžkotonážním death metalem s tématikou 2. světové války. Věřím, že parta kolem pěvce Van Drunena nezklame a přinese další nářezový materiál. Po Hail of Bullets jsem sáhl především i proto, aby se tu neopakovaly jiné desky, které mě též zajímají. Mám tím na mysli jak podivíny Oranssi Pazuzu nebo vizionáře Ihsahna. Pro mě jeho sólovky patří ke kvalitním nahrávkám, ale je fakt, že jsem nikdy nepropadal totální masturbaci nad jejich náplní. Vychází mnoho zajímavých alb skrz celé metalové spektrum, namátkou thrash metaloví Death Angel s "The Dream Calls for Blood" nebo Ayreon s "The Theory of Everything". Nemá moc smyslu vyjmenovávat vše, nejlépe uděláte, když budete sledovat jednotlivá data vydání a zkoumat desky společně s celou redakcí Sicmaggot.

DATUM VYDÁNÍ: 25. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Zajus pro říjen: Germ - Grief

Některé měsíce nic zajímavého nevyjde, jiné je to naopak a člověk pak neví, co poslouchat dřív. Říjen patří spíše mezi ty druhé, zajímavých počinů by mělo vyjít určitě dost, ovšem tak nějak těžko hledám velké nadšení byť pro jediný z nich. Z těch, které stojí za zmínku, nás čeká novinka KoRn, od níž však nelze mnoho očekávat, jelikož rámce dané možnostmi kapely jsou poměrně zjevné. Oranssi Pazuzu vydají "Valonielu", což bude doufám moje první příležitost k opravdovému zažití tvorby této oslavované kapely. Mnohem více se těšímna druhou desku australské one-man show Germ, jejíž dosavadní počiny nastavily laťku hodně vysoko. The Flower Kings plánují další řadové album ("Desolation Rose"), které by mělo být zárukou solidního progu. Protest the Hero na konci října vydají své čtvrté album "Volition" a vzhledem k vysoké kvalitě předchozích počinů můžeme očekávat další skvělou jízdu. A nesmím zapomenout ani na Stevena Wilsona, jelikož nesmí být měsíc, kdy by se něco z jeho ruky neobjevilo v mém eintopfu. Tentokráte je to EP "Drive Home", jěž slibuje zejména několik živých záznamů skladeb z poslední řadové desky a také něco z nevydaného materiálu. Mimo zmíněné bych pak napočítal ještě dobrou desítku alb, které však nemá cenu vypisovat, jelikož tak již učinili moji kolegové.

DATUM VYDÁNÍ: 21. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 7/10

Prdovous pro říjen: Ayreon - The Theory of Everything

Vzhledem k tomu, že téměř nekonečný seznam doporučení už vypsali kolegové nademnou, vezmu to z trochu jinačího soudku, ač to nebude takový underground. Je to už nějaký pátek, konkrétně pět let, kdy se metalová opera Ayreon z dílny nizozemského umělce Arjena Anthonyho Lucassena přihlásila s posledním albem "01011001". Ačkoliv tehdy jsem se do něj neponořil tak hluboko jako do desek předchozích, pořád jde o silné album a pevně věřím, že Arjen v kvalitě nesleví. Ohlášených téměř devadesát minut hudby na dvou discích slibuje čtyři písně složené dohromady ze čtyřiceti dvou částí, můžeme se tedy jistě těšit na pestrou nahrávku, stejně jako na rozsáhlý seznam hostujících hudebníků, jak už bývá u rockových či metalových oper zvykem. A snad i na to, že opět konečně vyjde metalová opera, která zkomírající Avantasii nebo Avalon Tima Tolkkiho strčí jedním dechem do kapsy a tím druhým jim ukáže, jak že se má taková hudba dělat. Nicméně rozhodně jen u Ayreon, jakkoliv se "The Theory of Everything" rýsuje coby prog/power metalová událost roku, nezůstane. Na své si určitě přijde i další virtuos a nebude to nikdo menší než sám Ihsahn s novým albem "Das Seelenbrechen", v hledáčku mám i industriální dobytky Gnaw s novým albem "Horrible Chamber" a pozadu by neměla zůstat ani jména jako Gehenna s albem "Unravel", Inquisition a jejich "Obscure Verses for the Multiverse" nebo Blut aus Nord, kteří by tento měsíc měli přijít s krátkým EP "What Ones Was... Liber III".

DATUM VYDÁNÍ: 28. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 7/10

Kaňour pro říjen: Ihsahn - Das Seelenbrechen

Volba pro tento měsíc je alespoň pro mě snadná. Ihsahn je zkrátka pojem, po rozpadu legendárních Emperor rozhodně nezahálí a za čtyři alba si vytvořil svůj jasně rozpoznatelný rukopis. Zatím to vypadá dobře, obal "Das Seelenbrechen" rozhodně nezklamal. Říjen bude také příležitostí zaposlouchat se do hudby kolegy vychvalovaných Oranssi Pazuzu, na něž jsem již několikrát narazil, nicméně jejich tvorbu vůbec neznám. Říjen je také nabit velkými jmény... Sepultura, Soulfly, KoRn, Motörhead - to mluví za vše. Čas si však nejspíš udělám jen na (-ex) Cavalerovské bandy, KoRn a Motörhead mě nechávají chladným.

DATUM VYDÁNÍ: 22. 10.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Deska měsíce dle redakce: Ihsahn - Das Seelenbrechen

Barometr očekávání v redakci: 26/80


Optimista měsíce: Monsterfuck Úžasný

Další deska Year of No Light

1. října 2013 v 17:12 | Kaňour
Francouzští melancholici Year of No Light rozhodně nezahálí. Po loňském splitu s Altar of Plagues, kteří se letos rozešli, a živé desce "Vampyr", vydané v květnu letošního roku, jsou tu Francouzi s další deskou. Letošní druhý počin skupiny dostalo název "Tocsin" a vyjde v listopadu u Debemur Morti Productions. Kapela také odkryla podobu obalu (autorem je Simon Fowler, který tvořil také pro Sun O)))), Wolves in the Throne Room a další), tracklist a zveřejnila novou třináctiminutovou píseň.

Label se k nové desce Year of No Light vyjádřil takto: "Kapela pokračuje s průzkumem neomezených možností svého instrumentálního/transcendentálního zvukového projevu. Extrémně těžký, hvězdný a epický, 'Tocsin' je nezapomenutelná cesta mimo zavedenosti post-metalu, doom metalu a hypnotických hudebních forem."

Tracklist "Tocsin":
01. Tocsin
02. Géhenne
03. Désolation
04. Stella Rectrix
05. Alamüt

Endstille s obalem a tracklistem své novinky

1. října 2013 v 15:07 | Monsterfuck |  Music News
Německé black metalové komando Endstille zveřejnilo podobu obálky a tracklistu svého osmého řadového alba, které se bude jmenovat "Kapitulation 2013". Počin vyjde 8. listopadu v Evropě a 12. listopadu v Severní Americe pod značkou Season of Mist. K dispozici bude digipack CD, černé LP, průhledné červené LP (200 kusů) a bílé LP (100 kusů). První ukázku v podobě písničky "The Refined Nation" si můžete pustit na Soundcloud.

Endstille se v rámci podpory "Kapitulation 2013" představí i v České republice, konkrétně na festivalu Phantoms of Pilsen v Plzni, kde vystoupí v pátek 25. října.

Předchozí počin "Infektion 1813" vyšel v květnu 2011 taktéž u Season of Mist v podobě CD, digipack CD a LP. Digipack je limitovaný na první výlis počtem 1000 kusů a obsahuje nášivku. Vinyl je průhledný a limitovaný počtem 250 kopií.

Tracklist "Kapitulation 2013":
01. Aborted
02. The Refined Nation
03. Reich an Jugend
04. Sick Heil
05. Blasphemer [bonus]
06. Monotonus 2013
07. Nostalgia
08. Stalin Note
09. KDF 511
10. Endstille (Abschied)

Glittertind podepsali s Indie Recordings

1. října 2013 v 12:12 | Kaňour |  Music News
Norská kapela Glittertind, kombinující prvky folk rocku, viking metalu a punku, podepsala smlouvu s Indie Recordings na vydání nové desky "Djevelsvart". Album vycházející 25. listopadu bude za dvanáctiletou historii skupiny teprve třetím, poslední řadový počin "Landkjenning" vydali Glittertind vydali v roce 2009.

"Jsme velmi rádi, že jsme poprvé součástí norského labelu a především, že to jsou Indie Recordings! Není místa jako doma! Myslíme si, že jedinečné postavení, jaké v Norsku i ve světě vydavatelství má, nás posune o krok kupředu," vyjádřil se frontman Torbjørn Sandvik.

Tracklist "Djevelsvart":
01. Inngang
02. Djevelsvart
03. Sundriven
04. Sprekk for sol
05. Kvilelaus
06. Trollbunden
07. Nymåne
08. Tåketanker
09. Stjerneslør
10. Utgang

THE DANCING DEAD TOUR - České Budějovice, mc Fabrika (6. října 2013)

1. října 2013 v 8:06 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
THE DANCING DEAD TOUR - České Budějovice, mc Fabrika (6. října 2013)

Metal coreový uragán se žene na českobudějovický klub mc Fabrika! Z Německa do Českých Budějovic přijedou výborní ROYAL AND DEAD, kteří momentálně propagují své nové EP Off With Their Heads, a neméně dobří BURY ME DANCING. Těšit se můžete na moderní metal plný energie.

U německých kapel ale celá akce nezůstane. Jako support se ve Fabrice objeví tři tuzemské soubory, a to SWARM, ANOTHER FAKE HEROES a MINUTE OF FAME.

SWARM z Českých Budějovic patří k největším českým nadějím moderního progresivního death metalu. Jejich hudba je plná krkolomných postupů, rychlých sól, agresivity, ale i melodií.

ANOTHER FAKE HEROES pocházejí z Horní Plané a svůj styl označují jako LolliPop - Core. Čtyřčlenná kapela se dala dohromady před třemi lety.

Moderní nářez hrají i plzeňští MINUTE OF FAME. Ti momentálně nabízejí k poslechu své nové EP Follow (Y) Our Dream. Ačkoliv je tato kapela velmi mladá, je koncertně velice aktivní. Do konce roku je ještě můžete vidět na mnoha místech republiky!

Celá akce v mc Fabrika odstartuje ve 20.00.

ODKAZY:[tisková zpráva pořadatele]