Haken - The Mountain

25. září 2013 v 22:53 | Zajus |  Recenze
V roce 2011 vydali Haken své druhé album, "Visions", které se následně stalo jednou z mála desek zde na Sicmaggot ohodnocených plným počtem bodů. Právě v této recenzi jsem o Haken slyšel poprvé a netrvalo dlouho, aby se z "Visions" stalo mé nejoblíbenější album roku. Z reakcí internetových hudebních recenzentů lze ostatně usoudit, že jsem nebyl zdaleka sám. Dalo by se tedy říci, že očekávání dalšího počinu byla napjatá, a kapela nás tak nenechala dlouho čekat. Necelé dva roky po úspěšném "Visions" přichází jeho nástupce, jehož úkol je nesmírně obtížný. Obstála třetí deska Haken náročným požadavkům?

Moje největší obava byla, aby kapela nadšená z úspěchu svého teprve druhého počinu nezůstala stát na místě, jenže v tomto ohledu mé obavy Haken rozmetali s naprostou suverenitou. Dostáli významu slova "progresivní" a spíše než jeden velký skok učinili množství drobných krůčků, které značně změnily vyznění hudby samotné, aniž by zavrhly její úspěšnou minulost. V recenzích na "Visions" byli často zmiňováni jako zdroj inspirace legendární Dream Theater, s čímž jsem nikdy nemohl zcela souhlasit. Na "The Mountain" Haken však toto spojení roztrhli definitivně, a hudba, kterou na svém třetím albu prezentují, patří po právu jen jim samotným.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mixal Mixal | E-mail | 27. září 2013 v 10:44

klipovka znie ako flame to the moth od PoS

2 hancock hancock | E-mail | 27. září 2013 v 17:08

Vždy sa zdržím, no tentoraz to už musím napísať...
Páni recenzenti! Vaše postrehy sú často úžasné, vkus vycibrený a prevažne mi presne trafíte do nôty, ale...
Zbavte sa už, prosím, toho porovnávacieho klišé, recenzentskej barličky - ustavične porovnávať aktuálnu platňu s minulými! Je to v podstate nezmysel, už len preto, že to nemôžete objektívne urobiť, lebo nepoznáte platňu budúcu a teda v celkovom kontexte to nemá žiaden význam! Budete to môcť urobiť, keď interpret umrie, prípadne kapela sa NENÁVRATNE rozpadne (ale to nikdy nie je isté).
Keždé dielo je artefakt sám osebe. Čo je lepšie od Camerona - Terminátor? Votrelec? Titanic? Avatar? Každé je predsa iné.  Sprdli by ste Beethovenovu šiestu symfóniu (Pastorálnu), lebo piata (Osudová) bola šokujúca a expresívna?
Potom sa vám stane, ako teraz u Haken, že The Mountain nie je tak dobrá doska, lebo existuje Vision!!! Ale veď aj predchádzajúci Aquarius (z r.2010) bola geniálna platňa! A o nej ani zmienka, prečo? Predsa nemôže absolútne nadpriemerné dielo trpieť tým, že predchádzajúci počin bol (podľa recenzenta) o čosi lepší!
The Mountain je naozaj skvelá platňa. Neviem, čo tento rok ešte bude môcť dostať vyššiu známku. Možno avizovaný dvojitý D.Townsend, ktovie... Predchvíľou som počul najnovší Fates Warning (vynikajúci), aj úplne čerstvý The Browning (paráda!), ale Haken...je Haken.

3 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 29. září 2013 v 1:09

Já nemůžu mluvit konkrétně o Haken, protože je neposlouchám, ale obecně si nemyslím, že by to byla blbost porovnávat s předchozí tvorbou. Objektivní recenze napsat stejně nejde, ať tam to porovnání je nebo ne, vždycky se do toho promítne subjektivní pohled. Když ten člověk dřívější desky zná, tak to snad ani nejde ten kontext odstřihnout a dělat, že to tak není. Teda aspoň já to neumím - a to i u věcí, na který recenze/hodnocení vůbec nepíšu.

Jinak ohledně stejně vysokých/vyšších známek... já osobně čekám fakt hodně a doufám v nejvyšší cifry u Oranssi Pazuzu a Lux Occulta :)

4 hancock hancock | E-mail | 29. září 2013 v 11:03

[3]:
Samozrejme súhlasím, že recenzia je subjektívna záležitosť, koniec koncov preto ich rád čítam - aby som videl aj iný názor. Poteší ma, ak sa podobá môjmu, ale ak nie, nezúfam si preto. Každý má právo ponímať vec po svojom.
Mal som skôr na mysli to, aby recenzia (a celkové hodnotenie) nebolo postavené VÝLUČNE iba na porovnaní predchádzajúcich platní, ako sa udialo tu u kolegu Kašu. Nie je úplne zlé spomenúť to predchádzajúce,kontext sa úplne odstrihnúť nedá, no stačia na to jedna dve vety; hlavne, prosím, nestavať na tom. Opakujem, každé dielo je počin sám osebe a hlavne takto ho treba brať.
Monsterfuck, dík za dve (pre mňa)nové mená, postriehnem sa na nich! :-) Inak, počul si už ten nový The Browning?

5 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 29. září 2013 v 11:27

Jasné, už to chápu, o co jde. Do jistý míry máš určitě pravdu, ale asi je to i o tom, jak se k tomu kdo postaví a taky případ od případu. Já třeba zrovna teď poslouchám nejnovější album Týr, u kterýho se ten můj názor na desku odvíjí především od toho, jak ta kapela zněla v minulosti, protože se jejich zvuk za posledních deset roků hodně posunul a ta aktuální tvorba mě už zdaleka tolik neoslovuje a jsem z toho trochu zklamanej, kam se dostali. Ale jak už jsem řekl, jestli je tohle porovnání teď vs. dřív relevantní u Haken, fakt nevím, protože to neposlouchám, k tomu se asi bude muset vyjádřit kolega osobně :)

Jinak The Browning jsem ještě neslyšel, ale co nevidět se do nich pustím. Zatím jsem z desky slyšel jen ten první song, co vypustili, Gravedigger, a ten byl hodně super...

6 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 29. září 2013 v 11:29

Jinak k Lux Occulta... http://luxocculta.bandcamp.com/

Jestli celá deska bude znít takhle a v takovýhle kvalitě, tak je u mě asi zaděláno na desku roku, i když je to oproti starý tvorbě hodně velkej posun do ještě experimentálnějších vod :)

7 hancock hancock | E-mail | 29. září 2013 v 18:27

[6]:
Dík za link na Lux Occulta. Naozaj výborné, a ak bude celá doska v týchto intenciách, je sa skutočne na čo tešiť! :-)

8 Kaša Kaša | E-mail | Web | 30. září 2013 v 13:37

[4]: Dovolím si tedy přispět svou troškou do mlýna :-) Souhlasím s tebou, že by se hodnocení aktuální desky nemělo nést pouze v mezích srovnání mezi novou a starší tvorbou, což zrovna mně, jakožto expertovi na porovnání, činí občas problém. Nicméně v případě Haken si nemyslím, že se jedná o hodnocení postavené VÝLUČNĚ na srovnání s "Visions". Snažil jsem se pouze upozornit na můj dojem, že se nejedná o takovou pecku, jako bylo svého času "Visions" a minimálně co do vyrovnanosti materiálu má "The Mountain" co dohánět. Jak jsem řekl v samotném hodnocení, opravdu zajímavé věci se začnou dít až s "Falling Back to Earth", do té doby je to sice slušný, ale ne tak vynikající materiál. Výsledná známka 7,5 bodů, což stále značí velmi dobrou desku, není samozřejmě z toho důvodu, že by to bylo slabší album než minule, ale protože první půlka mi prostě nesedla.

9 Zajus Zajus | 1. října 2013 v 22:22

[2]: Nedá mi to a musím (byť se zpožděním) reagovat. Ono téma porovnávání samozřejmě není nic nového, a jak si sám psal, je to berlička, bez které se my, recenzenti-amatéři, těžko obejdeme. Je to těžké uvažovat o albu jako o izolovaném počinu, zvlášť když člověk zná předchozí alba kapely naprosto precizně. Každopádně je asi pravda, že by recenze měly být psány pro čtenáře, kteří předchozí alba neznají a kterým tak je porovnávání k ničemu. Problém je, že porovnávat je o tolik jednodušší (zejména když kapela vydává stále to samé do kola, což pochopitelně není ani náhodou případ Haken).

Na druhou stranu recenze není vědecký počin a myslím, že většina z nás neplánuje strukturu recenze předem, jen si v hlavě sesumíruje pár klíčových vět a následně píše, jak kolega MF rád zmiňuje, "na surovce". A tak to většinou dopadá podle momentální nálady - když jsem dlouho neslyšel starší počiny, moc se o nich nezmiňuji, když jsem naopak často poslouchal jedno konkrétní album (v tomhle případě "Visions"), padá pak v recenzi hodně často, i na úkor jiných alb kapely.

Každopádně díky za podnět k zamyšlení, zkusím příští recenzi napsat s co nejméně odkazy na starší alba 8-)

10 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 2. října 2013 v 9:20

"Na surovce" fakt neříkám :D Říkám "na hulváta" nebo "na prasáka" :) Každopádně, nevím jak ostatní, ale já osobně takhle ty recenze fakt píšu, málokdy mám předem v hlavě rozvržený, co tam budu říkat. Většinou sednu a prostě to vysypu na papír...

Ale jinak si myslím, že když recenzent předchozí tvorbu zná, tak by byla blbost to alespoň nějakým způsobem nesrovnat, pokud mu to přijde vhodný. Ale určitě je pravda, že je kravina postavit recenzi jenom na tomhle :)

11 hancock hancock | E-mail | 2. října 2013 v 17:26

Dík za všetky reakcie, a dík hlavne za ústretovosť, ktorú z nich cítim. zdá sa, že sme sa pochopili :-)
Chcel by som zdôrazniť, že si vážim, keď z recenzie vidím "vlastný ksicht" autora. To sa človeku aj najlepšie číta a v tomto blogu to našťastie je tak, chvalabohu. Veď preto sem aj rád a často chodím. Nehovoriac o hore informácií, postrehov a brilantnom slovníku.
Som tu pomerne nový (dva mesiace?) a možno vďaka tomu som si všimol dve veci, ktoré vám už môžu zo zvyku unikať. Tej prvej sme sa venovali v tejto diskusii, na tú druhú hádam ešte niekedy dôjde, až príde čas. Iba predosielam, že sa jedná o tak často pertraktovanú dĺžku (časovú neúnosnosť) albumov, pričom toto tiež nie je až tak dôležité hodnotiace kritérium, ako sa uvádza v mnohých recenziách. Základnou hudobnou jednotkou totiž vždy bola a zostane SKLADBA/PESNIČKA, a predsa v dobe, keď si pár ťukmi môžem naprogramovať, čo z ponuky platne si pustím, ba dokonca i poradie, nepredstavuje to vážnejší problém. Album znamená sadu, kolekciu, bonboniéru a ja som ten, čo si vyberá, na čo má chuť. Pochopiteľne, neplatí to pri koncepčných albumoch.
Ale o tom inokedy...
Inak, robíte to dobre. Dobrá recenzia obsahuje objektívny historický a vývojový backround kapely/dosky, objektívne hodnotenie, a potom to gró, na ktoré sa čitateľ najviac teší - subjektívne vlastné pocity recenzenta... a kľudne, ako hovorí MF, aj na "prasáka", "surovce", či "hulváta"... čím osobnejšie, tým lepšie :-D  :-D  :-D

12 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 2. října 2013 v 18:27

Tohle je podle mě zase o úhlu pohledu... já třeba hudbu obecně vnímám po deskách, ne po písničkách, a jsem v tom relativně konzervativní, takže třeba pro mě osobně přestřelená délka opravdu bývá problém :) Ale samozřejmě to záleží i na muzice, jsou kapely, který utáhnout i 60+ minut dlouhou desku a člověk by chtěl ještě, ne že bych se proti delším albům stavěl z principu...

Každopádně ale fakt dík, že se ti to tu jinak líbí :) A samozřejmě i za komentáře, já osobně jsem vážně rád, když to někdo okomentuje. Jakákoliv zpětná vazba, připomínky, postřehy nebo diskuze je super :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama