Srpen 2013

Masterplan - Novum Initium

18. srpna 2013 v 22:31 | Kaša |  Recenze
Masterplan zůstali poplatní své dosavadní vývojové linii, kdy můžu už dopředu s jistotou říct, že další album bude o kus slabší než to předchozí. Bohužel, s každou další deskou se ten kvalitativní propad stává nápadnější, takže zatímco mezi prvními dvěma fantastickými alby to ještě bylo sotva znatelné, "MK II" - tedy jediné album, které nazpíval Mike DiMeo - bylo horší o celou třídu. Ještě níž šla minulá řadovka "Time to Be King" opět s Jørnem Landem za mikrofonem, která dokázala jedině fakt, že ani Jørn není vždy zárukou dobrého alba a jeho (prozatimní, protože beztak se ještě jednou vrátí) labutí píseň v řadách Masterplan byla stěží poslouchatelná do konce. Jak jsem si myslel, že o tolik horší už to být nemůže, protože poslední album bylo vážně špatné, tak mě Roland Grapow překvapil a vyvedl z omylu, protože se opět zavřel do svého domácího studia na Slovensku a s novou sestavou v zádech dal vzniknout albu "Novum Initium".

Začněme pozitivně, takže konstatováním, že i když se vyměnila podstatná část kapely, tak jí to pořád hraje dobře a na letmý poslech bych to pořádně ani nepoznal. Nový zpěvák Rick Altzi je v pohodě, má celkem příjemnou barvu hlasu a na rozdíl od Mikea DiMea to není vyložená Jørnova kopie, přestože podobnost výrazu není možné přeslechnout. Je fakt, že bych od Grapowa ani nečekal nějakou snahu o posun výrazu kapely výběrem nového, neoposlouchaného hlasu, takže sáhl po konvenčním řešení, kterému můžeme škodolibě říkat nejmenší zlo. Basák Jani Kainulainen, jenž si udělal jméno během let působení ve Stratovarius, je taky sázkou na jistotu a jeho sotva znatelná basa tvrdí kytarové riffy a doplňuje pro českého fanouška nejzajímavější akvizici, tedy bubeníka Martina Škaroupku, který standardně odvádí dobrou práci. Po zvukové stránce není samozřejmě co vytknout, protože Grapow je v tomto ohledu profesionál každým coulem. Ovšem co je všechno toto naplat, když hudební obsah stojí za starou bačkoru? Je to jako kdybyste si v galerii koupili drahý obraz, přinesli jej domů, pověsili na zeď a zjistili, že se jedná o kopii, která nemá žádnou cenu. Přesně takhle na mě "Novum Initium" působí - prázdné a hezky udělané nic.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Na co se nedostalo #9

18. srpna 2013 v 20:52 | Monsterfuck |  Minirecenze
Acherontas - Amenti - Ψαλμοί Αίματος και Αστρικά Οράματα (17. května, World Terror Committee)
black metal, Řecko

Musím říct, že tvorba řeckých okultistů Acherontas mě až doposud docela míjela, tak nějak jsem se do ní nikdy nedokázal pořádně zažrat, tudíž jsem každé jejich album poměrně záhy opustil a s odstupem času si ze starších počinů nepamatuji téměř nic. Ledy se ovšem začaly lámat s letošní novinkou "Amenti - Ψαλμοί Αίματος και Αστρικά Οράματα", která mi z nějakého prapodivného důvodu naopak hodně zachutnala. Dílo bylo dokonáno při živém setkání na festivalu Prague Death Mass, kde Acherontas předvedli doslova uhrančivé vystoupení, a tehdy mi začalo být jasné, že jsem muzice téhle kapely asi konečně přišel na kobylku…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Voluntas Supra Materiam "Vocatio Prima" - 02:16
02. Amenti - The Lamp ov the Desert - 08:13
03. The Stele ov the Last Conjuration - Ιερος Γαμος - 07:55
04. Nebt-Het - Divulgence of Ηer Sacral Temples - 07:42
05. Set Triumphant - Nubti - 08:54
06. Dissolution (in the Sands ov Time) - Νεκροπολις - 08:19
07. Wines of Blood & Pestilence - 07:09
08. Erset La Tari - The Red Temple - 08:55
09. Πανσεληνος "Vocatio Ultima" - 02:58

Autor: Monsterfuck

Draco Hypnalis - Balance of Moments (14. srpna 2012, Zero Budget Productions)
symphonic death metal, Česká republika

Třetí dlouhohrající počin zlínských Draco Hypnalis vyšel již loni v srpnu, ovšem jde o natolik zajímavou záležitost, že kvůli ní porušíme nepsaná pravidla o recenzování výhradně aktuálních počinů. Pokud bych si chtěl ulehčit svou recenzentskou řeholi, v krátkosti bych vám řekl, že "Balance of Moments" je symfonicky death metalové album a více vědět nepotřebujete, neb rozhodně stojí za poslech. Jenže to není tak úplná pravda a pojem symfonický by zde byl velice zavádějící. Základy ovšem odpovídají - hudba Draco Hypnalis je postavena na death metalovém zvuku s klasickým growlem, salvou technických riffů a dobře slyšitelnou baskytarou. Svou roli zde hraje však i elektronika, případně klávesy - jde o úlohu podobně důležitou, jakou na svých bedrech nesou housle. Právě ty jsou nástrojem, který zvuk "Balance of Moments" nejvýrazněji poznamenává, a proto tedy ta zjednodušující škatulka.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. We Are Only Dewdrops - 05:01
02. Shostakovich - 03:16
03. Beyond the Bent Seas - 08:14
04. Étude Variable - 02:52
05. Perceive the Shadow Spears - 08:01
06. The Woe of Passing - 05:51
07. Star Chasing Coyote - 04:05
08. Balance of Moments - 07:15
Autor: Zajus
[K recenzi poskytl: Draco Hypnalis]

Norse - All Is Mist and Fog (5. listopadu 2012, selfrelease)
death / black metal, Austrálie

Co člověk asi tak může čekat od kapely, která se jmenuje Norse a která vydá desku s názvem "All Is Mist and Fog"? Že by nějaký severský black metal klasického ražení? Oukej, to jsme na tom stejně. Jenže chyba lávky! Norse nejsou ze severní Evropy, nýbrž z úplně opačného konce planety - z Austrálie. A nakonec ani s tím klasickým black metalem to nebude tak žhavé - ačkoliv i black metal hraje v hudbě Norse vcelku podstatnou roli, na prvním místě v jejich případě stojí death metal.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Neglect - 03:08
02. Worn and Grey - 03:46
03. Towards the Shining Sky - 03:00
04. Black Ocean - 03:49
05. Silently Awake - 02:29
06. Plaguewhore - 05:28
07. Concrete Wastes - 04:32
08. Magus - 04:39
09. Gravel - 05:00

Autor: Monsterfuck
[K recenzi poskytl: Metal Promotions]

Shade Empire - Omega Arcane (6. května, Candlelight Records)
symphonic black / death metal, Finsko

Finské sexteto Shade Empire brázdí metalovou scénu už dlouhých čtrnáct let a za tu dobu stihlo vydat čtyři alba. O to podivnější mi přijde skutečnost, že na stránkách Sicmaggot o téhle grupě nebylo sepsána vyjma mého Eintopu ani věta. Aby zde tito Finové zanechali alespoň nějakou stopu, představím vám tu na pár řádcích novou desku "Omega Arcane", která je na většině metalových webů vyášena do nebes.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Ruins - 08:16
02. Dawnless Days - 05:32
03. Until No Life Breeds - 04:50
04. Ash Statues - 05:09
05. Disembodiment - 13:20
06. Malicious Winds - 05:29
07. Traveler of Unlight - 04:55
08. Devolution - 02:43
09. Slumbering Giant - 06:39
10. Nomad - 06:58
11. Omega Arcane - 12:33

Autor: Kaňour

Voices - From the Human Forest Create a Fugue of Imaginary Rain (11. března, Candlelight Records)
black / death metal, Velká Británie

Co se extrémních žánrů týká, vždycky jsem se orientoval spíše na black metal, přesto i v death metalu jsou kapely, na něž za žádných okolností nedám dopustit. Do téhle sorty patří i dnes již bohužel nefungující Akercocke, jejichž tvorba naprosto zosobňovala inteligentní extrémní umění. Minimálně deska "Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone" je naprosto dokonalý skvost, na němž není jediná vteřina špatně. Akercocke to sice už zabalili, přesto pány poměrně brzy začaly svrbět prsty a pustili se do nového projektu Voices, který z velké části tvoří právě členové Akercocke - z těch hlavních tahounů zde chybí jedině Jason Mendonça.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tracklist:
01. Dnepropetrovsk - 03:28
02. Eyes Become Black - 06:10
03. Fragmented Illustrations of Anger - 04:27
04. Unawareness of Human Emotion - 03:54
05. Sexual Isolation - 10:42
06. This Too Shall Pass - 05:34
07. Everything You Believe Is Wrong - 04:29
08. Creating the Museaum of Rape - 06:35
09. Endless - 08:39

Autor: Monsterfuck

Pursuing the End - Symmetry of Scorn

18. srpna 2013 v 20:08 | Ježura |  Recenze
Moderní doba, ve které žijeme, přináší mnohé - moderní technologie, moderní trendy, moderní střihy trenclí... Ale jelikož nejsme katalog spodního prádla, ale webzine zabývající se tvrdou hudbou, bude vás spíše zajímat, že moderní doba přináší i moderní přístupy k tvorbě hudby, té metalové nevyjímaje. A jedním z mnoha příkladů, jak může takový moderní metal znít, je i řadová prvotina "Symmetry of Scorn" od mladé italské kapely Pursuing the End, která se touto deskou snaží ukousnout svůj kousek z koláče popularity. Otázka zní, jestli na to mají hudebně, a právě na ni se tu pokusím zodpovědět, takže pokud vás to zajímá, račte číst dál.

Jelikož je moderní metal pojem širší než ramena Schwarzeneggerovic Arnieho, rozhodně nebude na škodu si trochu přiblížit, z čeho tu svojí trošku do žánrového mlýna uklohnili Pursuing the End. Pokud jste čirou náhodou před čtením recenze zabrousili na Encyclopaedia Metallum a dočetli se tam cosi o žánru gothic/symphonic metal, tak na něj můžete zase v klidu zapomenout, protože ačkoli špetka gothic metalu "Symmetry of Scorn" koření a také se tu hraje na klávesy, cpát desku do téhle přihrádky je jednoznačně blbost. Pursuing the End totiž na své prvotině čerpají zejména z melodického death metalu a metalcoru a tento základ obohatili příspěvkem různých elektro/industriálních smyček a samplů, které dovádí ten moderní feeling zase o kousek dál. Pak jsou tu již zmiňované klávesy, ale ty už spíše doplňují a zjemňují kytarový/elektronický základ a nijak zvlášť se dopředu necpou. A když už tu padla zmínka o gothic metalu, dejme tomu, že se ho tam kousíček skutečně někde skrývá, ale nečekejte nic v klasickém střihu druhé poloviny devadesátých let, neboť Pursuing the End se zde asi trochu inspirovali pojetím gothic metalu, jak ho známe z repertoáru spíše pozdějších Lacuna Coil. Na ně (a pochopitelně nejen na ně) pak odkazuje také kombinace ostrého mužského vokálu, který se pohybuje někde na pomezí death metalového a corového výrazu, s čistým ženským zpěvem, jehož melodické linky opět připomínají, že se někde v hlubinách "Symmetry of Scorn" ten Lacuna Coil-like gothic metal přeci jen ukrývá. Takže jakous takous představu bychom měli a teď ještě zjistit, jestli je to dobré, či nikoli.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Scarlet Records / Bakerteam Records]

GUTTURAL GORE GRIND MAFIA festival ACTUAL INFO

18. srpna 2013 v 18:40 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Právě v tuto chvíli se rozhoduje o budoucí existenci únorového převážně death/grindového festivalu GUTTURAL GORE GRIND MAFIA v Ostravě. Pomozte nám v rozhodování i vy! Vyplňte anketu a vyhrajte dárek od CRYSTAL PRODUCTIONS nebo lístek a triko na další ročník zdarma. Pokračovat na anketu můžete zde:

[tisková zpráva pořadatele]


Sarkom podepsali smlouvu

18. srpna 2013 v 17:11 | Monsterfuck |  Music News
Norští black metalisté Sarkom podepsali novou vydavatelskou smlouvu na dvě alba s taktéž norským labelem Dark Essence Records. Prvním počinem, jenž z této spolupráce vzejde, bude deska "Doomsday Elite", která bude celkově třetím dlouhohrajícím počinem Sarkom. Vyjít by měla ještě v průběhu letošního roku. Již byl zveřejněn její tracklist, který je k vidění na konci novinky.

"Co se týče naší kolaborace s Dark Essence Records, hodně moc se těšíme na spolupráci se všemi z vydavatelství," říká vokalista Unsgaard, v současné době už poslední zakládající člen kapely. "Slyšel jsem o nic dost pozitivních věcí, takže snad jsou na správné pozici, aby dostali Sarkom dál na naší cestě!"

Unsgaard dále pokračuje i na adresu nové desky "Doomsday Elite": "Říká se, že black metal je o individualitě a nenásledování trendu. Já netvrdím, že Sarkom je black metal, ale určitě je ta kapela dost extrémní a nejspíše takhle by měla být kategorizována. Osobně mi nevadí, jakou nálepku dám label dá, ale můžu říct, že s tímhle albem, jsme šli daleko za hranice toho, co 'scéna' očekává, alespoň tedy scéna tvořena těmi, kteří se nazývají 'true'. Podle současného trendu, který nemá absolutně nic společného s tím, o čem black metal doopravdy je, bychom asi měli hrát oldschool heavy/prog nebo okultní thrash/black metal, abychom měli pořádnou publicitu. Ale nasrat. Děláme si, co chceme, a přesně tak to má být. Nemáme žádnou potřebu se opakovat a doufám a budu se snažit o to, aby se Sarkom vyvíjeli i v budoucnu, ať už tak nebo onak. Jsem si jistý, že někteří fandové Sarkom očekávají další 'Bestial Supremacy' [druhá deska z roku 2008 - pozn. redakce], ale z 'Doomsday Elite' budou překvapení. Díky čtyřem skladatelům z různých prostředí to je a taky má být deska bez hranic."

Předchozí řadovka "Bestial Supremacy (Precision in Pure Darkness)" vyšla 14. listopadu 2008 u Twilight Vertrieb na CD. O LP verzi se postarala firma Bloodred Horizon Records ve dvou podobách - černé v nákladu 500 kusů a černo-červeném splatteru v limitaci 166 kusů. Obě edice jsou ručně číslované. Po "Bestial Supremacy (Precision in Pure Darkness)" pak Sarkom v následujících dvou letech vydali ještě dvě EP "To Ruin Something That Was Never Meant to Be" (2009) a "Exit Terra" (2010).

Tracklist "Doomsday Elite":
01. Doomsday Elite
02. I Utakt Med Gud
03. No Loose Ends
04. Inside a Haunted Chapel
05. Predators in Disguise
06. Solemn Disorder 'til Human Extinction
07. Cosmic Intellect
08. Stigma

Nové EP Cult of Luna

18. srpna 2013 v 15:01 | Kaňour |  Music News
Deska švédských Cult of Luna "Vertikal" bude mít svého pokračovatele v podobě minialba "Vertikal II". Indie Records oznámili jeho vydání na 21. září (24. v Německu, Rakousku a Norsku). EP bude obsahovat čtyři skladby (včetně jednoho remixu) o celkové délce 36 minut.

"'Vertikal II' představuje pokračování naší cesty do tvrdosti monotónního prostředí měst. Písně byly skládány během práce na 'Vertikal'. Vždy jsme zamýšleli, že tyto písně vyjdou brzy po zveřejnění dlouhrajícího alba. Remix Justina Broadricka (Godflesh) nebyl původní součástí našeho plánu, ale protože to vyšlo neobyčejně dobře, mysleli jsme si, že to vedle projektu 'Vertikal' perfektně sedí. Společně s 'Vertikal II' jsme zkompletovali a skončili jednu kapitolu, která byla v několika posledních letech podstatnou částí našich životů. Nyní opustíme střed města a zahledíme se do naprosté prázdnoty nad námi," řekl k poslednímu období kytarista a vokalista v jedné osobě, Johannes Persson.

"Verikal II" bude k dispozici na čtyřskladbovém digipacku a na vinylu, který vyjde v limitované edici 1000 kusů.

Tracklist digipackové verze "Vertikal II":
01. Oro
02. Light Chaser
03. Shun the Mask
04. Vicarious Redemption [remix by Justin Broadrick]

Tracklist vinylové verze "Vertikal II":
Side A:
01. Oro
02. Light Chaser
Side B:
01. Shun the Mask

Novinky u Urfaust

18. srpna 2013 v 11:10 | Monsterfuck |  Music News
Nizozemští nihilisté Urfaust aktuálně chystají nový počin, na němž se objeví první nová muzika kapely od splitu s již nefunkční norskou black metalovou kapelou Celestial Bloodshed - opět se bude jednat o split, ale tentokrát s jednočlenným folk metalovým projektem King Dude ze Spojených států amerických. Část Urfaust se bude jmenovat "Spiritus Nihilus" a část King Dude ponese název "Pagan Eyes Over German Skies". Album vyjde u německých Ván Records koncem srpna nebo začátkem září.

Mimoto Urfaust již v loňském roce ohlásili přípravy čtvrté dlouhohrající desky, jež by se měla jmenovat "Die erste Levitation", od té doby je ovšem ohledně tohoto počinu prozatím ticho.

Poslední studiová deska Urfaust vyšla v listopadu 2010 u Ván Records pod názvem "Der freiwillige Bettler" jako CD a hned čtyři vinylové verze - modrá, šedá, bílá a červená. O dva roky později vydali Ván Records reedici opět na červeném vinylu. "Der freiwillige Bettler" je rozděleno na dvě poloviny - první tři skladby tvoří stranu "Intoxication" a zbylé čtyři stranu "Possession".

UPDATE:
Z "Die erste Levitation" se nakonec vykubal singl o jedné skladbě, která se jmenuje (překvapivě) "Die erste Levitation". Počin vyšel na sedmipalcovém barevném vinylu, jehož podobu si můžete prohlédnout tady a tady.

Mimoto ještě Urfaust také nově vydali živé album s názvem "Trúbadóirí Ólta an Diabhail", které - stejně jako "Die erste Levitation" - vyšlo 24. srpna u Ván Records. "Trúbadóirí Ólta an Diabhail" je k mání pouze v podobě 12'' LP, jeho obal vypadá takto a tracklist je následující (první tři skladby na straně A, zbylé tři na straně B):

01. Die kalte Teufelsfaust
02. Auszug aller tödlich seinen Krafte
03. Dämmert, gelähmt und mit scheinbar erloschenem Geist
04. Unter Töchtern der Wüste
05. Ragnarök Mystiker
06. Gespinnst des Verderbens

Brutal Assault 18: Jaroměř - Josefov, 7.-10.8.2013 (část 2)

17. srpna 2013 v 21:57 | Monsterfuck / Ježura / Prdovous |  Reporty
Ježura: Ensiferum byli asi jedinou kapelou soupisky festivalu, u které jsem si mohl ukroutit hlavu nad tím, proč je pořadatelé vůbec zvali. Studiová tvorba v posledních letech velmi bídná, koncerty (alespoň podle mých zkušeností) nijak převratné... Takže asi nebude žádné překvápko, že jsem spíš čekal, jak těžký to bude průser. A průser to byl opravdu vydatný, i když ani ne tak vinou kapely, jako spíš zvukaře. V podstatě celý set totiž skoro vůbec nebyly slyšet kytary, a protože ty v případě Ensiferum tvoří zdroj takřka všech melodií, je asi zřejmé, jaký to mělo dopad. Co se týče samotného vystoupení, byla to taková standardní Ensiferum nuda, kterou jsem kapele nežral ani v dobách, kdy jsem jejich muziku poslouchal, ale na druhou stranu to nebyl ani žádný extra provar, takže těžko soudit. Hardcore fanoušci mohli být spokojení, ale za mě naprosto zbytečné vystoupení a jasná ztráta času.

Prdovous: Když jsem se následně vracel z vydařeného vystoupení FDK k hlavní stagi, z pódia se ozývala jakási kakofonní variace na "In Sword I Trust", která měla podle všeho být otvírákem setu Ensiferum. Vystřízlivění z mírné zahloubanosti, kterou ve mně FDK zanechali, nemohlo být krutější. Je mi záhadou, proč Obscure kapely podobného ražení na Brutal Assault vlastně tahají, protože už první song považuji za útok na psychické zdraví kohokoli, kdo vlastní byť jen špetku hudebního vkusu (a sluchu). Z těch dvou písní (dobře, možná třech, když připočtu i poslední "Iron", jejíž druhou polovinu jsem zaslechl během čekání na Gojiru a která se jakž takž dala poslouchat), co jsem měl tu smůlu zaslechnout, si Brutal Assault odbyl nejhorší vystoupení festivalu hned zkraje. Ensiferum už prostě ne, a to ani v živém podání.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Hollow Haze - Countdown to Revenge

17. srpna 2013 v 20:41 | Kaša |  Recenze
Italská čtyřčlenná formace Hollow Haze je na heavy metalové mapě viditelná teprve od roku 2003, a přestože se prvního alba dočkala relativně brzy, tedy přesněji řečeno v roce 2006, nelení a od té doby sází jednu desku za druhou, na nichž se rychle vyhrála do současné podoby. Loni to byla čtvrtá v pořadí "Poison in Black", na kterou jsem zaznamenal veskrze kladné ohlasy, a letos pánové přispěchali s novinkou "Countdown to Revenge". O kapele jako takové jsem neměl donedávna nejmenší ponětí, a protože strojově chladný obal budí dojem, že se jedná o moderní metalovou kapelu, byl jsem lehce překvapený tím, co jsem na aktuálním albu dostal.

No, i když, měla mě trknout minimálně ta Itálie, protože Hollow Haze je melodická metalová kapela s dotykem symfonického velikášství, což je kombince, pro kterou je Itálie téměř domovinou. Tím druhým vodítkem měl být pohled na sestavu, kde se krom standardní bezejmenné nástrojové trojice vyjímá jméno zpěváka Fabia Lioneho, který se stal vokalistou právě před letošním albem, a protože zasvěcení jistě ví, že se jedná o zpěváka legendárních Rhapsody, potažmo Rhapsody of Fire, tak nevěřím tomu, že by pátá studiová deska zůstala bez povšimnutí fanoušků žánru nebo minimálně zmíněné domovské kapely Fabia. Ono se ani není čemu divit, teoreticky se nejedná o vůbec špatnou hudbu, protože nejde o "obyčejný" power metal se symfonickými aranžemi, ale co jej činí atraktivním, je dotek temnějších progresivně metalových postupů, které jsou patrné zejména ve stavbě samotných skladeb, jež ne vždy jedou podle klasického, jednoduchého schématu sloka-refrén-sloka.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Scarlet Records]

Armaroth - False Vision

17. srpna 2013 v 18:32 | Stick |  Recenze
Některá proma prakticky neznámých kapel dokážou potěšit, některá naštvat a některá s vámi neudělají prostě... nic. Je samozřejmě jasné, že takové promo nahrávky slouží především k tomu, aby se oslovily nahrávací firmy a získala se zpětná vazba od fanoušků, kamarádů či zinů, jakým je ten náš. Pořádně nevím, jak se k death metalu na EP "False Vision" slovinských Armaroth postavit. Na jednu stranu mladí nadšení kluci, kteří chtějí hrát death metal klasického střihu, a tím vzdát hold svým hrdinům. Na druhou stranu prostě jen další death metal, zapadající mezi hromadou dalších kvalitních kapel, byť s větším jménem.

Tím nechci klukům ani trochu křivdit, práce odvedená v podobě čtyř plnohodnotných kusů (nepočítaje intro "False Vision") rozhodně patří ke standardnímu nadprůměru žánru. Všechny skladby jsou dostatečně brutální, ale i technické. Najdou se i chvilky pro melodické vyhrávky či sóla. Mám tím na mysli především pěkné sólo v "Labyrinth of Greed". Vokály se pohybují v klasickém chropotu, jsou ale, pravda, trochu monotónní, drží se neustále v jedné linii.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Armaroth]

Videoklipy od Omnium Gatherum a Stone Sour

17. srpna 2013 v 16:08 | Stick |  Music News
>>> Američtí Stone Sour mají venku už obě části dvoudílné desky "House of Gold & Bones" a z té první, "House of Gold & Bones - Part 1", pochází jejich nové video "Tired". Obě části alba byly nahrávané v Sound Farm Studios s producentem Davem Bottrillem (Tool, Muse). Prvním singlem z druhého dílu se stala skladba "Do Me a Favor". Turné na podporu alb se zúčastní baskytarista Johnny Chow, známý ze Soulfly, Cavalera Conspiracy nebo Fireball Ministry. Nahradí tak Shawna Economakiho, jenž opustil řady kapely z osobních důvodů. Video si můžete pustit zde.

>>> Jelikož železo je potřeba kouti, dokud je žhavé, přicházejí finští Omnium Gatherum s klipem ke skladbě "The Sonic Sign" z aktuálního šestého alba "Beyond". Jde již o třetí oficiální videoklip k tomuto albu, které vyšlo v únoru letošního roku. Režii a úpravy měl na starosti Olli-Pekka Lappalainen. Fotografie pořizoval Tapio Aulu a kameru obsluhoval Teemu Sarinen. Hercem, jenž se ve videu objevuje, je Tomi Pietilä.


Neka + Soulphulerus Tour 2014

17. srpna 2013 v 14:23 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Kapely Neka a Soulphureus vyráží na společné turné!! a český undergroundový fans má to štěstí že tyhle Deathové kapelky zavítají také k nám!! Konkrétně 3.9 v klubu Chlív a 4.9 v klubu Africa v Bruntále!!

Naše zahraniční hosty budou doprovázet kapely Eternity, Bad Face a Black Shard.

Pro klub Chlív začátek 19:00
Pro klub Africa začátek 18:30
Eternity
Neka
Bad Face
Soulphureus

V Bruntále bude tato formace:
BlackSHard
Soulphulerus
Eternity
Neka

[tisková zpráva pořadatele]

Melechesh mění sestavu

17. srpna 2013 v 12:07 | Stick |  Music News
Tři roky od alba "The Epigenesis" mezopotámských Melechesh uběhly jako voda, a tak kapela začala pracovat na předprodukci jeho následníka. Ovšem zajímavější novinkou je fakt, že se rozešly cesty Melechesh s kytaristou Molochem a bubeníkem Xulem. Kytarista Moloch ovšem s kapelou oficiálně není již osm měsíců díky svému zaneprázdnění studii, nyní je jasné, že jej nahradí kytarista Sirius. Mezi jeho hudební práce patří také například soundtrack k filmu "The Last Will and Testament of Rosalind Leigh" (info viz zde). Kdo bude novým bubeníkem, zatím není známo. Uvedení nové sestavy na pódia proběhne na přelomu podzimu a zimy tohoto roku na americkém turné.

Ashmedi, hlavní postava, kytarista a zpěvák komentuje: "Mluvil jsem s Molochem a předložil mu možnost, zda by nebylo lepší, aby z kapely odešel, protože my potřebujeme aktivního kytaristu, plně s tím souhlasil a přiznal, že myslel na to samé. Je to jeden z mých nejlepších přátel, ale tohle je o Melechesh a o hudbě - o ničem jiném. Nicméně brzy se budeme poflakovat v Jerusalémě. Vždy bude vítán na jam nebo hostování - jak už jsem řekl, osobně je to jeden z mně nejbližších lidí. Jsme prakticky rodina, přeji mu hodně štěstí v jeho nové a zajímavé pouti.

Před pár týdny jsem udělal to, na co jsem myslel už delší dobu: požádal jsem Xula, aby odešel. V minulosti jsem myslel, že takové věci jsou nemožné, ale znáte to, rodina, společnosti, vlády, království - všechno prochází změnami. V naivní či romantické představě si všichni myslíme, že změna nepřináší nic dobrého, naopak by to však mohlo být dost dobré pro životnost a vitalitu hudby. Chci tím říct, že všechna rozhodnutí jsem učinil pouze za účelem hudebního růstu a jako prevenci proti stagnaci. Nebyl jsem se situací šťastný, tak jsem s tím musel něco udělat. Přeji Xulovi hodně štěstí a jsem si jistý, že si s námi užil tuto zkušenost, která byla poučná pro všechny, každopádně se o něj nebojím, jelikož hraje v mnoha dalších bandách."

Koncerty na září

16. srpna 2013 v 22:45 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Nile (USA), Ex Deo (CAN), Svart Crown (FRA)
4. 9. - Praha, HooDoo (19:00)
Více informací: Obscure Promotion

Mercenary (DEN), Omnium Gatherum (FIN)
7. 9. - Brno, Favál (20:00)
Cena: 390
Více informací: Obscure Promotion

Kraanium (NOR), Begging for Incest (GER), Epicardiectomy (CZ)
9. 9. - Praha, Modrá Vopice
Více informací: L'inphantile Collective

Finntroll (FIN), Týr (FO), Skálmöld (ISL)
19. 9. - Praha, Nová Chmelnice (19:00)
Cena: 490
Více informací: Obscure Promotion

Steve Vai (USA)
29. 9. - Praha, Lucerna
Cena: 590-990
Více informací: Live Nation

La Colpa - Mutuo Perpetuo

16. srpna 2013 v 21:25 | Zajus |  Recenze
Dnešní recenze bude patřit mezi nejkratší, protože i recenzované album není zrovna dvouhodinová hudební orgie. "Mutuo Perpetuo" je prvním počinem italské partičky La Colpa a patří mezi velice krátká EP. Celkových šestnáct minut hracího času je takřka rovnoměrně rozděleno mezi pětici skladeb, které se tak délkou pohybují lehce nad hranicí tří minut. Nejen jejich rozsah, ale i obsah je poněkud uniformní. Několikrát jsem se ve spojitosti s "Mutuo Perpetuo" setkal s označením post-metalcore, ovšem skutečnost je mnohem jednodušší. Pětice skladeb funguje na velice dobře vyzkoušeném punk-rockovém principu. To by snadno mohlo vyznít, jako bych kapelu předem zatracoval, a já bych to tak ostatně povětšinou i udělal, tentokrát je ale situace jiná.

Zvuku dominuje hlavně velice výrazná baskytara, ovšem protože se o pozornost perou jen tři nástroje a zpěvák, dostane dostatek prostoru každý z nich. Skladatelsky potěší, že kapela alespoň netrvá na primitivním střídání sloky a refrénu bez jakýchkoliv obměn, a tak i když je refrén vždy klíčovou částí skladby, nezní pětice písní úplně monotónně. Hned v úvodní (a zároveň titulní) skladbě zaútočí La Colpa hodně tvrdým riffem a naznačí, že ani zbytek nahrávky nebude rádiově měkký. Nejdůležitějším prvkem v "Mutuo Perpetuo" je určitě zpěv. Když zpěvák v refrénu zkouší překřičet hlučící nástroje, zní to živě a skutečně, jako by opravdu křičel ze všech sil. Je vidět, že zvuk nahrávky není zbytečně dokonalý a i přes solidní čitelnost albu tedy zůstává garážový nádech, což vzhledem k danému žánru vůbec nevadí.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: My Kingdom Music / Club Inferno]

Bloodbath chystají nové album

16. srpna 2013 v 19:22 | Kaša |  Music News
Hvězdná švédská partička Bloodbath složená ze členů kapel Katatonia a Opeth připravuje nové album. Skupina, kterou v loňském roce kvůli nezájmu o death metal opustil Mikael Åkerfeldt (Opeth, Storm Corrosion), aktuálně pracuje na nových skladbách, které se v lednu 2014 vydá nahrát. Bloodbath i nadále tají jméno záhadného vokalisty, který Åkerfeldta v jejich řadách nahradil.

Zpráva z řad Bloodbath: "Pro všechny, co na nás nálehají (chápeme to…) s odhalením nového zpěváka, máme zprávu, že tak neučiníme, dokud s ním nebudeme mít nějakou studiovou nahrávku, takže prosím, buďte trpěliví. Pro všechny, kteří se nás ptají, kdy můžou očekávat vydání nového alba, jsme prozatím určili leden 2014 jako termín, kdy jej začneme nahrávat, takže obal, titul a datum vydání budou následovat, jakmile se věci dají do pohybu. Děkujeme za vaši podporu a pomoc při recyklaci death metalu."

V jednom z rozhovorů byl kytarista Anders "Blakkheim" Nyström dotázán, zda se jedné o známé nebo úplně nové jméno na metalové scéně, načež odvětil: "No, je to legenda!" Na oficiální potvrzení si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, nicméně očekávání jsou velká, protože předchozí alba Bloodbath nazpíval zmíněný Åkerfeldt a v případě "Nightmares Made Flesh" Peter Tägtgren z Hypocrisy a Pain.

Zatím poslední album "The Fathomless Mastery" vyšlo 9. září 2008 u Peaceville Records.

Klipy od iwrestledabearonce a Love and Death

16. srpna 2013 v 18:02 | Stick |  Music News
>>> Třetí album "Late for Nothing" mají na svém kontě od 6. srpna iwrestledabearonce. Nahrávalo se v domácím studiu kapely v Los Angeles a produkci, mix a mastering měl na starosti kytarista Steven Bradley. Novinka je také prvním zářezem nové zpěvačky Courtney LaPlante, která nahradila původní vokalistku Krystu Cameron (jež otěhotněla) během Warped Tour 2012. Na album svým sólem přispěl také legendární kytarista Steve Vai. Prvním singlem byla skladba "Thunder Chunky", nyní přichází videoklip ke skladbě "Boat Paddle".


>>> Kapela Love and Death Briana "Heada" Welche, známého především svým působením v populárních KoRn, disponuje od ledna letošního roku jedinou deskou s názvem "Between Here & Lost". Ta vyjde 24. září v novém vydání s novou skladbou "Empty" a také remixy skladeb "The Abandoning" a "Meltdown", které si vzal na starosti producent CD Jasen Rauch. Právě ke skladbě "Meltdown" vznikl videoklip.


ARMAGEDON: nové album v říjnu!!!

16. srpna 2013 v 16:25 | Ježura |  Music News
2. října vyjde nové album legendě polského extrémního metalu, ARMAGEDON. Deska se bude jmenovat Thanatology a objeví se na ní osm nových skladeb. Nahrávala a produkovala ji kapela a Arek Malta Malczewski v Radio Gdansk studiu, Piano Art Kwidzin a Sound Division.

Kapela komentuje: "Destrukce začíná! Jsou to už skoro čtyři roky od vydání Death Then Nothing. Vrátili jsme se silnější, dospělejší a s devastačně dobrým materiálem. Zvuk je divoký ale precizní a z textů sálá nostalgie. Nové album obsahuje osm značně znepokojujících skladeb zabalených do ujikátní zvukové produkce. Na naši novou práci jsme velmi hrdí! V průběhu září vám představíme několik částí Thanatology. Dávejte si pozor, znovu přicházíme přes horizont, ještě silnější Armagedon!"

První song z Thanatology se jmenuje Cemeteries a fanoušci si ho mohou poslechnout zde: http://armagedon.bandcamp.com

Brzy po vydání alba kapela chystá turné.

Thanatology od ARMAGEDON vyjde 2.10.2013 skrze Mystic Production.

Další info:
www.armagedon.net.pl

-----

October 2nd sees the release of the new album from Polish extreme metal legends, ARMAGEDON. Album will be entitled Thanatology contains eight new songs. Recorded and produced by the band and Arek Malta Malczewski at the Radio Gdansk studio, Piano Art Kwidzyn and Sound Division.

The band commented: Destruction begins! It's been nearly four years since the release of Death Then Nothing struck. We've returned much stronger, more mature and with devastatingly good material. The sound is wild yet precise with nostalgia in the lyrics. The new album contains eight highly disturbing songs, wrapped in a unique sound production. We are very proud of our new work! During September we will present to you several installments of Thanatology. Look out, we are coming again over the horizon, an even stronger Armagedon!

The first song fans can hear from Thanatology is entitled Cemeteries which can be heard here: http://armagedon.bandcamp.com

Soon after the album release the band plans to tour.

Thanatology by ARMAGEDON will be released on 02.10.2013 via Mystic Production.

More info:

[tisková zpráva]

Sebastian Bach ve studiu

16. srpna 2013 v 13:50 | Kaša |  Music News
Bývalý frontman hard rockových hvězd Skid Row, Sebastian Bach, oznámil, že tento týden nastoupil do studia, kde připravuje svou třetí sólovou nahrávku, jíž hodlá vypustit do světa italská nahrávací společnost Frontiers Records, která se specializuje na melodický metal. Očekává se, že k tomuto dojde ještě koncem letošního roku, případně začátkem toho následujícího. O produkci se stejně jako v případě "Kicking & Screaming" postaral americký producent Bob Marlette, který produkoval sólová alba Tonyho Iommiho nebo desky hard rockerů Saliva, Seether či Airbourne.

Sebastian Bach se k aktuálním událostem vyjádřil: "Dnes jsme ve studiu a pracujeme na riffech a melodických linkách pro nové album. Bob Marlette pracuje s magií sobě vlastní a pomáhá mi s nadcházejícím opusem. Můžete očekávat vysoce energickou hudbu ideální pro rychlou jízdu a práci se sbíječkou. Pracuji na textech, ale nechci vás zatěžovat texty o abstinenci, bývalých manželkách, členech kapely nebo jinými bláboly, které se mi zdají příliš osobní. Vybírám slova velmi opatrně, protože tahle hudba je přímočará a koulenakopávající rock 'n' roll a potřebuji slova, která to vyjádří."

Při této příležitosti se krátce zmiňme o Bachově bývalém působišti. Skid Row 16. dubna vydali nové EP s titulem "United World Rebellion - Chapter One" pod křídly SPV Records a nyní zveřejnili lyric video ke skladbě "This Is Killing Me", která pochází právě z tohoto EP. Podívat se na něj můžete níže.


Novinky u Sawthis: nový label a datum vydání alba

16. srpna 2013 v 9:19 | Monsterfuck |  Music News
Již od svého začátku se moderní thrasheři Sawthis sami odhodlali k velmi energickému živému přístupu a sdíleli pódium s mnoha mezinárodními proslulými skupinami jako například Sepultura, Lacuna Coil, Korn, Entombed, Impaled Nazarene, Vader nebo The Haunted. Se dvěma alby v portfoliu ("Fusion", 2006, a "Egod", 2010), která byla velice dobře přijata fanoušky i kritikou, kapela nedávno potvrdila novou nahrávací smlouvu s Bakerteam Records a novou desku "Youniverse", jejíž vstup do obchodů je očekáván 30. září 2013. "Youniverse" je koncepční prací, která se soustředí na téma nemoci rozdělené osobnosti a obsahuje speciální hostující příspěvek Roba Cavestanyho z Death Angel. Více detailů vyjde již brzy na www.bakerteamrecords.com a www.sawthis.it.

-----

Since their inception, modern thrashers Sawthis distinguished themselves for a very strong live attitude, having shared the stage with many international renowned bands such as Sepultura, Lacuna Coil, Korn, Entombed, Impaled Nazarene, Vader and The Haunted to name a few. With 2 albums under their belt ('Fusion', 2006, and 'Egod', 2010) which were very well received by fans and critics alike, the band have recently announced a new record deal with Bakerteam Records and a new album, 'Youniverse', expected to hit the stores September 30th, 2013. 'Youniverse' is a conceptual work focused on the theme of multiple personality disorder and features a very special guest appearance by Rob Cavestany from Death Angel. More details will be released soon on www.bakerteamrecords.com and www.sawthis.it.

[tisková zpráva kapely]

Brutal Assault 18: Jaroměř - Josefov, 7.-10.8.2013 (část 1)

15. srpna 2013 v 23:39 | Monsterfuck / Ježura / Prdovous |  Reporty

Intro:


Brutal Assault už je každoroční zastávkou nejednoho českého fanouška tvrdé muziky, což platí i o nejednom článku naší redakce. Tentokrát se nás do Josefova vydalo celkem pět z řadových redaktorů a ještě jeden člen externího týmu. V reportu vám tentokrát přinášíme pohledy tří lidí - Monsterfucka, Ježury a Prdovouse. Jak už to tak bývá, na některých kapelách jsme byli všichni tři, na jiných byl třeba jeden, na nějakých zase nebyl, ale všechno se stihnout nedá a občas se přihodí, že člověk z nějakého důvodu nevidí ani to, co vidět chtěl. Každopádně, snad půjde o alespoň trochu zajímavé čtení i tak.

Report bude kvůli své délce klasicky rozdělen do několika částí, jejichž počtem si doposud nejsme jisti, protože tvorba dalších dílů článku stále probíhá… Tak či onak, dnes začínáme s první částí, jež mapuje první festivalový den a polovinu druhého…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Svartsyn - Black Testament

15. srpna 2013 v 20:27 | Prdovous |  Recenze
28. května se po dvou letech od vydání předchozího alba "Wrath Upon the Earth" opět přihlásilo švédské jednočlenné těleso, jež na scéně černého kovu pobírá více či méně kultovního statusu - Svartsyn. Hned na úvod se přiznám, že "Black Testament" je první dlouhohrající deskou z Orniasovy dílny, kterou jsem vyslechl, od začátku do konce a předešlou tvorbu znám jen velice sporadicky. Po "Black Testament" jsem sáhl především pro rozšíření obzorů na poli black metalu, neboť moje povědomí o undergroundové scéně dostává poslední dobou poměrně závažné trhliny, které je třeba zacelit. Nutno podotknout, že ačkoliv jsem vybíral víceméně na základu jména (rovná se z kapel, o kterých jsem slyšel, v ideálním případě na ně slyšel i kladné ohlasy, ale nikdy se nedokopal k tomu, abych si je pustil), nevybral jsem špatně.

Hned na první poslech mě docela mile překvapilo, že se nejedná o tak moc přímočarou rubanici a nekonečný vodopád sypaček, jaký jsem tak nějak očekával - což pro posluchače znalé předchozí tvorby hadám jistě nebude žádnou novinkou. Třeba se však najdou i tací, kteří jsou hudbou Svartsyn dosud nepolíbeni, tak jako jsem byl donedávna já. Pro ně je třeba říct, že v případě "Black Testament" nejde ani o žádné technické orgie nebo avantgardní kotrmelce - na to je niterná esence černého kovu je v hudbě pořád dostatečně cítit a Ornias se k ní hrdě hlásí. Přesto mi celá nahrávka přijde na black metal docela uhlazená, za což může nejspíše čistý a dospělý zvuk, kterému sice nechybí agresivita, místy však v kontrastu s blackovou mrazivou temnotou působí dojmem sterilně bílé protézy, takže zhruba jako pěst na ucho. Trocha zahulenosti a niterné zloby bublající v pozadí by na úkor dospělosti rozhodně prospěla a přidala skladbám na hutnosti i atmosféře. Dalšími základními kameny jsou pro black metal naprosto charakteristicky řezavé kytary, střední a rychlejší tempa, stejně jako docela časté střídání riffů, což vytváří dojem, že se pořád něco děje. Dlouhé repetetivní plochy tak nenajdete, ostatně zrovna v tomhle případě by hádám spíše uškodily, než aby byly ku prospěchu věci. Občas se najde nějaká klidnější pasáž (v rámci black metalu), Ornias ale podobně šetří i lavinami sypajících se bicích, což budí dojem jakés takés vyváženosti.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Trojka videoklipů

15. srpna 2013 v 17:46 | Stick |  Music News
>>> Američtí Arsis letos 30. dubna vydali u Nuclear Blast svou pátou desku "Unwelcome", která byla dlouhohrající premiérou pro nováčky v sestavě, Shawna Priesta a Brandona Ellise. Z alba také pochází jejich nový videoklip s názvem "Scornstar". Režie se ujal Scott Hansen (Ill Niño, A Day To Remember). Kapela je momentálně na americkém turné, na kterém podporuje hlavní hvězdu Wintersun.


>>> "Mon amour, mon ami", tak se jmenuje nový videoklip švédských Therion. Pochází z alba "Les fleurs du mal", vydaného v září roku 2012. Jedná se o kolekci předělávek francouzských šansonů a starých popových skladeb. Natáčelo se ve vile principála Christofera Johnssona s názvem Villa Avuldruna. Therion by měli momentálně měli pracovat na rozsáhlé rockové opeře, jejíž skládání by mělo zabrat řádku let. Její první nástřely bude možnost slyšet na následujícím turné s názvem "Rock Opera Unveiled", začne 6. prosince v polském Krakowě. Nemine ani naší republiku - 12. prosince zahrají v brněnské Flédě.


>>> Předskakování Iron Maiden je určitě solidní job, o tom ví své britští Voodoo Six. Ti momentálně vypustili video ke svému druhému singlu "Your Way", jenž pochází z prozatím posledního počinu "Songs to Invade Countries To" z května letošního roku. Jde o jejich třetí album, první neslo název "First Hit for Free", následované pak bylo počinem "Fluke?". Kapela se pomalu chystá na společné turné po Británii s kapelou Sacred Mother Tongue.


Revoluce u rock/metalových FREE FALL. Nová deska bude v češtině!

15. srpna 2013 v 14:38 | Monsterfuck |  Music News
Revoluce u rock/metalových FREE FALL. Nová deska bude v češtině!
Zásadní krok se rozhodli na své nové desce učinit rock/metaloví FREE FALL. Zatímco doposud byly jejich nahrávky nazpívány v angličtině, novinka, kterou nyní kapela dokončuje, bude postavena výhradně na českých textech. FREE FALL ji natáčeli opět ve studiu Šopa pod dohledeme Standy Valáška.

"Věříme, že tato fošna, kterou nazveme Protínám, pro nás bude zlomová. Určitě si myslíme, že má co říct," říká zpívající baskytarista Jindra Hráček, který zároveň dodává, že by deska měla vyjít ke konci roku.
Jak zhruba bude novinka znít si ale můžete poslechnout už nyní. Na www.bandzone.cz/freefall kapela zveřejnila čtyřminutový sestřih z celé desky.

FREE FALL, kteří pocházejí z Uherského Hradiště, patří mezi harcovníky tuzemské rock/metalové scény. Vznik kapely se datuje k roku 1995, přičemž doposud mají FREE FALL na kontě tři desky. Ty zaznamenaly velmi slušný ohlas jak u posluchačů, tak i kritiků. Poslední nahrávka Double Meaning´s vyšla před třemi lety.

Diskografie: Slave (demo - 2000), Difference (2004), Promo (2006), Garden Of Depression (2007), Double Meaning´s (2010)
Sestava kapely: Jindra Hráček - zpěv, baskytara, Sabina Sabath Francová - zpěv, Aleš Lenhart - kytara, Marek Sikora - kytara, Pepu Mareček- bicí

Kontakt: www.free-fall.cz (e-mail - info@free-fall.cz)

[tisková zpráva]

Insect Ark, Unkilled Worker - Hradec Králové, 1.9.2013

15. srpna 2013 v 11:42 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
1.9. INSECT ARK, UNKILLED WORKER - Hradec Králové, klub čp 4

INSECT ARK - sólo projekt Dany Schechter z Brooklynu, známé z BEE AND FLOWER a M. Gira's Angels of Light (Swans). Samply, baskytara, klávesy a nástroje, které ani nevím jak se jmenují. Vše pěkně temně a pomalu. Zvuky, co nejdou do uší, ale vpijí se rovnou do žil. Jesu a Neil Young si nad ránem dávají poslední absinth, potichu svítá a pro poslední cigáro jdeš ty.

UNKILLED WORKER - srdcem i duší krotitel hluku ve své něžnější podobě, také sólař, profesionální textař dopisů na rozloučenou.


[tisková zpráva pořadatele]