Gloryhammer - Tales from the Kingdom of Fife

5. června 2013 v 22:50 | Prdovous |  Recenze
Skotská pirátská šalupa Alestorm je hádám většině z vás známa alespoň od slyšení, je to tak? Předpokládám, že ani její šílený kapitán Christopher Bowes vám též není neznámý. Není tomu tak dávno, co na povrch rozbouřených vod metalového moře vybublaly první informace o připravovaném albu jeho nové sranda kapely, která má blíž k suchozemským krysám a hrdinným rytířům, než loupeživým výpravám podél pobřeží - Gloryhammer. Ne, už od začátku tahle družina, jak vystřižená z mnohých sezení dračího doupěte nevypadala normálně, což jen potvrdil klip k songu "Angus McFife", a pokud by vám ani to nestačilo, stačí shlédnout příslušný profil na Encyclopaedia Metallum, aby bylo jasné, že prapodivná sebranka kolem Bowese, jenž si pro potřeby kapely nechává přezdívat Zargothrax, Dark Sorcerer of Auchtermuchty, se vážně nebere vážně a epiku hrdinných skutků i vlastní hudby pojímá s takovou nadsázkou, že byste museli být vrcholně tupí, abyste si jí nevšimli. Otázkou ovšem zůstává, zda to pánové nakonec trochu nepřestřelili a na úkor pobavení nenahráli něco, za co by dle středověkých poměrů vyfasovali týden mučení a špalek, nebo jestli i s hromadou nadsázky dokázali nahrát slušné album i po stránce hudební.

Vezmu vznešené příběhy z království Fife pěkně od podlahy. Totiž, od hradního sklepení, kterým se rozléhají první tóny intra, jež je veskrze klasickým soundtrackem k libovolnému fantasy blockbusteru, na který ukážete prstem. A u toho taky zůstane. Už takhle z úvodu si dovolím bez ostychu říct, že "Tales from the Kingdom of Fife" je (téměř) typický pohádkový power/speed metal - naštěstí pro Gloryhammer. První pořádný flák, vyprávějící o invazi jednorožců, "The Unicorn Invasion of Dundee", proteče zvukovody zcela sám a nejinak je tomu u většiny alba. Deska díky rychlejšímu tempu většiny písní příjemně odsýpá a zbytečně se nezastavuje, ale nebrání se ani šlapavějšímu rytmu, které zběsile neuhání na hřbetu zdatného oře, a výpravnější "Quest for the Hammer of Glory" nebo "Hail to Crail" se poslouchají docela příjemně. Utahanou "z povinnosti zařazenou" baladu "Silent Tears of Frozen Princess" pak považuji za jeden ze slabších momentů alba, pánům se ale nakonec podařilo přestřelit únosnou mez a zvrhnout příjemnou oddychovku v beztvarou nudu pouze jedenkrát, totiž ve velkolepém finále...

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellrohir Ellrohir | E-mail | Web | 6. června 2013 v 0:28

líbí se mi, jak všichni pochopili, že účelem nebylo se smrtelnou vážností předložit "přelomové" power metalové album, ale udělat si z toho prdel... :-P

2 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 6. června 2013 v 0:43

Brát zrovna tohle vážně by bylo dost špatný, a to i kdyby to bylo vážně míněný...

3 Prdovous Prdovous | 6. června 2013 v 1:03

Heh, a myslíš, že já to tak neberu? Kdyby to pánové brali smrtelně vážně, odnesou si 4/10 a budou rádi. Nemyslim si, že pokud někdo něco bere s nadsázkou, musí za to bejt automaticky adorovanej. Ano, s nadsázkou to beru, nicméně to neznamená, že se mi musí automaticky všechno líbit a rozdávat 8/10 a vejš. Na to tahle deska oproti jinejm fakt nemá a třebas poslední Finntroll v sobě mají mnohem víc nadhledu a sebeironie, než druhá půlka Tales... ;)

4 Ellrohir Ellrohir | E-mail | Web | 6. června 2013 v 11:14

dát tomu můžeš kolik chceš, ale pak by možná stálo za to napsat něco jako "přestože to měl být pokus o recesi, tak se nepovedl a proto dávám nižší hodnocení"...ale mě z recenzí přijde, že jste k tomu oba přistoupili jako k "dalšímu power metalovému albu v řadě" a z toho pak samozřejmě deska vyleze jako kravina, protože to prostě je kravina :-)

5 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 6. června 2013 v 12:32

Co se mě týče, tak fakt, že je to do jistý míry myšlený jako prdel, nijak nesnižuje požadavek po tom, aby ta hudba byla opravdu dobrá :) V první polovině se to docela i povedlo, ve druhé podle mě vůbec, takže mi přijde logický dát hodnocení někde na půlce stupnice. Jinak když to není další power metalový album v řadě, tak co to teda je? Mně to jako nic extra výjimečnýho, co by nějak zvlášť vyčnívalo nade všechno okolo, fakt nepřijde :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama