Dark Tranquillity - Construct

24. června 2013 v 21:31 | Onotius |  Recenze
"Copak to dáváš do toho přehrávače, kamaráde, teplá ti tu pivo," povídá jeden upocený mladík na srazu anonymních fanoušků metalové hudby a usmívá se od ucha k uchu, přičemž pokukuje po tmavé krabičce, z níž jeho druh vytahuje disk. "To jsou noví Dark Tranquillity, jsem celkem zvědav, co z toho vyleze, má to být něco ve stylu tý fajn desky z roku 99. Jmenovalo se to jako nějaká promítačka…" "Myslíš 'Projector'?" zbystří další mladý muž sedící opodál a odkládá knihu, kterou ještě před několika vteřinami hltal jako pirát odcizený grog. "Jo to bude ono," souhlasí chlápek třímající pevně digipackovou verzi a záhy tiskne knoflík play. Pro námět na večerní diskusi je uděláno…

Fanoušci museli být značně natěšeni (či v případě skeptičtějších jedinců alespoň překvapeni), když po internetu začaly kolovat novinky o nastávajícím albu švédských matadorů melodické death metalové scény, jimiž kapela dávala najevo svou spokojenost s novým materiálem a hovořila o aktuální desce jako o nejoriginálnější a nejexperimentálnější desce od zářezu "Projector" z roku 1999. Tato deska, ač svého času pravděpodobně nedoceněna, se nyní považuje za jeden ze základních milníků (vedle klasické "The Gallery" či "Damage Done") tvorby těchto sympatických seveřanů. A není divu, "Projector" totiž představuje ideální hranici mezi tvrdostí, melodií a melancholií, kterou reprezentují zejména čisté vokály (které dále v jejich tvorbě nebyly rozvíjeny), navíc kloubí lehkou progresi s přirozenou chytlavostí. Jenomže návrat čistého zpěvu ještě nemusel nutně znamenat návrat formy z dob již zmiňovaného díla, ani kapela koneckonců netvrdila, že se bude jednat o pokračování, pouze jméno "Projector" využila k nalákání fanoušků, řekněme to upřímně a bez undergroundové nechutě - zkrátka k reklamě. V čem tedy bude spočívat progrese novinky nazvané "Construct" (vážně konstruktivní název, že)? Vymaní se snad švédská melodická úderka ze svých tradičních postupů? Nabídne například obsazení neobvyklých nástrojů? Sklouzne do instrumentální ekvilibristiky, nebo vše podřídí dusivé temné atmosféře v duchu Blut aus Nord, ke které nabádá neobvyklý artwork?

Dark Tranquillity se rozhodli zahrát na notu vetší temnoty a melancholie, což v jistých ohledech nabízí mnohem větší svobodu vyjádření. Bereme-li tuto atmosféru za stěžejní náladový atribut, je možno i v na první poslech monotónní mozaice naleznout netušené rozměry, o čemž nás může přesvědčit již zmiňovaný francouzský black metalový projekt. Jenomže Dark Tranquillity jsou stále primárně melodickým death metalem, stylem založeným na kombinaci tvrdosti a explicitnější melodiky, což v temném hávu může znít všelijak. Nebudu tedy déle napínat a spekulovat nad teoriemi a začnu mluvit již k samotné desce, která v tomto ohledu nemůže popřít stálý vliv jejich zarytého rukopisu.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evil Evil | Web | 16. prosince 2013 v 0:16

já jsem milovnice jeho čistýho vokálu..  mám hrozně ráda Projector.. ale líbí se mi všechny jejich alba.. a Construct se mi vážně hodně líbí.. nejvíc poslední, None Becoming.. ta se mnou pohnula do morku kostí.. prostě krásná píseň.. State of Trust patří mezi trojici mých nejoblíbenějších z tohohle alba.. ta třetí je What Only you Know.. ta mi vždycky spolehlivě zvedne náladu :-) napsala jsem si o to CD k Vánocům, tak snad :-)

2 Ježura Ježura | 16. prosince 2013 v 14:18

[1]: Já ti nevím... Nejsem na DT žádnej expert, jejich desky jsem začal poslouchat relativně nedávno, ale Construct mi jako žádný veledílo nepřijde, i když na to slyším ze všech stran docela chválu. Asi to bude chtít víc času, ale nejsem si jistej, jestli ho hodlám obětovat :-D Když dostanu chuť na Dark Tranquillity, tak si pustím Fiction a budu spokojenej :-)

3 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 16. prosince 2013 v 14:26

Nejlepší song od Dark Traquillity je ten cover od Master's Hammer, kterej nikdy nenahráli :D

4 Evil Evil | Web | 16. prosince 2013 v 22:58

[3]: vidíš, ten ani neznám :D

[2]: myslím, že já taky nejsem žádnej expert.. ale slyšela jsem toho od nich hodně.. i když je poslouchám teprve tři roky.. momentálně jsem si hrozně oblíbila album Damage Done a jsem z něj unešená.. naprosto geniální skladby :-) Final Resistance, Single part of two, Hours passed in exile, Ex Nihilo... na tyhle pořád hledám slova :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama