Amorphis - Circle

23. května 2013 v 21:25 | Ježura |  Recenze
Finští progresivní melodici Amorphis vydávají svá alba s železnou pravidelností co dva roky a ani ten letošní není žádnou výjimkou. Deska "Circle" navazuje na počin "The Beginning of Times", který onehdá sice sklidil poměrně rozporuplné reakce, ale někteří (mě nevyjímaje) v něm spatřili také záblesky potenciálního dalšího směřování zvuku kapely, které zněly velice slibně. Taková věc na očekáváních pochopitelně jen přidá, a proto jsem i po dílčím zklamání, jaké mi přineslo album minulé, "Circle" vyhlížel s docela vlezlou zvědavostí, co se z toho nakonec vyvrbí, neboť tři v předstihu uvolněné skladby napovídaly, že by to nemuselo dopadnout vůbec marně...

Než ale vynesu ortel a odhalím svůj názor na to, jestli se moje očekávání desky lepší, než jakou byla "The Beginning of Times", vyplnila, vystačím si s prohlášením, že když nic jiného, tak je na "Circle" na první poslech znát, že zní jinak než něco, co by si člověk mohl představit pod pojmem "typická deska Amorphis posledních šesti let", ačkoli jde pořád o zcela jasně identifikovatelnou nahrávku Amorphis. Proti "The Beginning of Times", která oproti svým přechůdcům vznikala v prakticky nezměněných podmínkách, se v případě "Circle" změnilo mnohé už během jejího vzniku. Že se obal nenese v podobném grafickém duchu jako dva předchozí počiny a že se dvorní textař Pekka Kainulainen tentokrát Kalevalou inspiroval jen velmi volně, to je co se týče samotné hudby relativně podružné, ale skutečnost, že se na producentskou židli premiérově posadil workoholik Peter Tägtgren, už je důležitější. A jestli přijmeme fakt, že producent má na výslednou podobu desky občas až překvapivě zásadní vliv, pak musím před panem Tägtgrenem vyseknout ukázkovou poklonu, protože v tomto případě odvedl práci skutečně vynikající. "Circle" zní svěže a ruku v ruce se samotnou hudbou jde o překvapivě ostrou nahrávku, která se místy velmi blíží přesně té představě progresivní cesty, kterou nastínily některé skladby z "The Beginning of Times". To zní dost přitažlivě už takhle napsané a věřte mi, že je to přitažlivé i ze sluchátek!

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Carrloss Carrloss | 16. září 2013 v 21:16

Není nad stará dobrá alba z první poloviny 90 let.

2 Ježura Ježura | 17. září 2013 v 22:59

[1]: Přiznám se, že starou tvorbu Amorphis neznám až na těch pár vykopávek, který hrajou živě. Každopádně až někdy nebudu mít co poslouchat, projet tyhle starý desky by nebylo na škodu.

Btw, co jako milovník starý tvorby říkáš na novinku?

3 Hellhammer Hellhammer | 5. ledna 2014 v 11:03

Za prvé oceňuju dobrý zvuk a produkci(Peter Tägtgren).

Za druhé oceňuju tvrdší vyznění(Shades of Gray,Nightbirds Song),kapela se vrátila od kláves zpět ke kytarám a přitom nepřijdeme ani o krásné melodie klavíru,ani o skvělé flétny.Folková tvář kapely zůstala nepotlačena.

Zatřetí kapela se zbavila patosu a nepříjemné kýčovitosti a slizu,kterým přetékala hlavně deska minulá Beginning of Times..

Začtvrté Amorphis stále umějí být originální a složit melodický hit(Wanderer,Mission..)
Sečteno podtrženo,pro mě jedna z nejpovedenějších desek r.2013.

Jinak kašlat na starou tvorbu,podle mě už jí odnesl čas,a měla svůj smysl v r.1996,kapele jsou pořád mláceny o hlavu desky jako Elegy,nebo Tuonela(rozhodně dobré,ovšem dnes by už byly jak pěst na oko....)a na novou desku se vždycky v recenzi už dopředu kouká skrze prsty(Spark,Metalhammer..)

Přitom Circle se jím minimálně plně vyrovná a je vynikající.

8,5/10

4 Ježura Ježura | 5. ledna 2014 v 14:21

[3]: Jojo, proti Beginning of Times aby tu patos člověk pohledal, což je super! Ale stejně si ty starší alba někdy zkusím naposlouchat :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama