Amaranthe - The Nexus

19. dubna 2013 v 22:12 | Zajus |  Recenze
"'Kruci!', zvolal ředitel hudebního vydavatelství při pohledu na barevné grafy, které mu jeho podřízení prezentovali v Powerpointové prezentaci. Probodával promítací plátno ostrým pohledem, ovšem grafy jako by ho vyzývavě ignorovaly a zůstávaly stále stejné. Nepotřeboval velkého vzdělání, aby pochopil jejich sdělení: prodeje klesají. Hudba netáhne, a když, tak ne ta placená. Jenže dnes už propad nemůže vysvětlovat pirátstvím, ne podesáté v řadě. Zdrcený ředitel tak požádal kolegy, aby mu prezentovali své návrhy na řešení propadů. Jeden po druhém přicházeli vedoucí divizí se svými nápady a všichni odešli s nepořízenou. Pop - přesycený trh. Rock - v ústupu. Hip Hop - těžko zpeněžitelný. Z krize jednoduše nebylo cesty. Tu se v řiditelově hlavě zrodila myšlenka zcela geniální: metal! Metal roste, táhne nové lidi, má outsiderskou image. Jednoduše vše, co je potřeba k nalákání posluchačů. Přitom recept byl tak jednoduchý. Kytara je základ, tu přeci nelze vynechat. Metalovou kapelu bez kytary, to by nikdo nesežral. Basa taktéž, i když slyšet být nemusí. Bicí téměř strojové, nechceme přeci žádné avantgardní vylomeniny. Zpěvák s čistým vokálem - k nalákání dam. Zpěvačka s bujným poprsím - k nalákání pánů. Pro jistotu ještě jeden zpěvák, tentokrát křikloun se zcela standardním chrapotem - to aby to neznělo moc měkce. A diskotéka... hromada diskotéky..."

Příběh je to samozřejmě fiktivní, ovšem kdyby takto Amaranthe vznikli, vůbec bych se nedivil. Tvorba Amaranthe totiž není typický průser způsobený neschopností zúčastněných hudebníků, Amaranthe jen nejsou autentičtí. Nejsou kapelou, jsou produktem. Nerad bych, aby předchozí věty zanechaly dojem, že jsem jakkoliv zaměřený proti popové hudbě, tu si naopak v poslední době dokáži velmi užívat. Problém je, že stejně jako je dobrý a špatný melodický death metal, je i dobrý a špatný pop. Amaranthe bych bez zaváhání zařadil do kategorie špatné hudby v obou zmíněných žánrech.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 22:18

Když pop metal, tak Semargl: http://www.youtube.com/watch?v=sax-BlhYHus 8-)

2 Beztak Beztak | 20. dubna 2013 v 11:07

Palec nahoru za úvod! Ten mě donutil přečíst celou recenzi, ačkoliv mě samotná kapela a její nové album absolutně nezajímá. ;-)

3 Michal- X787 Michal- X787 | 18. července 2013 v 23:36

Monsterfuck: Sry, ale to je ten nejvetší shit co jsem kdy slyšel. Souhlasím, že Amaranthe se opakují, ale mě se jejich muzika líbí. I když ta podobnost Hunger s The Nexus je hrozná. Jsou to ale jinak dobrý songy :-)

4 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 19. července 2013 v 0:19

[3]: Jasné, já chápu, když tohle přijde někomu jako sračka, protože svým způsobem i je. Pro mě je to - jak se říká - tak blbý, až je to dobrý. Nebo jak rád říká kolega Ježura - guilty pleasure :)

5 Hellhammer Hellhammer | 23. srpna 2013 v 17:11

"Tvrďáci" v redakci odhoďtě předsudky,takhle zlý jak popisujete to není,to by muselo být,podle vašich kriterií,90% současného powermetalu sračky,a to nejsou.
Je to jednoduchá a rychle oposlouchatelná pop metalová zábava a dobrá kulisa.
Jestli vyjde ještě třetí album Amaranthe a bude stejné,tak to bude průser.
Tohle je tak na 5,5/10
(Debut na 8/10)

6 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 17:42

[5]: Předsudky rozhodně nemáme, kdybys viděl, co všechno je v našich playlistech a sbírkách, asi by ses hodně divil... Konkrétně třeba Zajus, který psal recenzi, má opravdu hodně širokej rozhled a záběr napříč všema žánrama, já (dovolím si tvrdit) to samý - a zdaleka teda nemyslím jen metalový žánry. Není to o tvrdosti, ale o kvalitě.

"Je to jednoduchá a rychle oposlouchatelná pop metalová zábava a dobrá kulisa. " Tohle je přesně ten důvod, proč nám to přijde tak špatný. Já nechci poslouchat primitivní a rychle oposlouchatelnou hudbu, která nefunguje jinak než jako kulisa...

Jinak když budu mluvit čistě sám za sebe, protože za ostatní mluvit nemůžu, tak mi 90% současnýho power metalu jako sračka opravdu přijde... neoriginální, nudný, patetický, pořád to stejný jak přes kopírák. Neříkám, že to platí o úplně o všem power metalu, ale co jsem měl tu čest, tak o většině jo (samozřejmě čest výjimkám). To si radši pustím našlapanej rap se skvělým beatem a textem než generickej power metal bez nápadu...

7 Hellhammer Hellhammer | 23. srpna 2013 v 19:22

Jasně chápu.Já jsem,i když jsem posluchač převážně dark/black/deathu,v tomhle tolerantní a občas na vypnutí nějakou "kulisu" fakt uvítám a dokážu jí ze svýho pohledu i ocenit a přiznat ji kvalitu(Powerwolf,Alestorm, staří Startovarius,Fear Factory atd).Díky za odpověď.:)

8 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 19:26

Jasně, já to chápu, já si taky sem tam rád pustím něco "blbýho", když člověk potřebuje vypnout. Ale i mezi těma "kulisama" jsou prostě podle mě věci, který automaticky nepředpokládají, že jejich posluchač nemá ani dvouciferný IQ, což se mi u Amaranthe zdá, že to tak je. A to mi fakt vadí. Ale jinak jestli se to někomu líbí, tak mu to rozhodně nebereme, to zas ne, každýmu co jeho jest, tohle je jen osobní názor tří konkrétních lidí :)

9 Zajus Zajus | 23. srpna 2013 v 20:16

Jsem rád že recenze vyvolala diskuzi, ostatně jsem jí záměrně psal dost provokativně a album jsem v ní možná shodil víc, než by si zasloužilo. Každopádně myslím, že předsudky nemám, jak říkal Monsterfuck, poslouchám kdeco včetně popu, ale co nemám rád je taková ta vyloženě laciná hudba. A Amaranthe mám problém věřit nos mezi očima. Třeba Semargl, o kterých zde padla zmínka, jsou taky ukázková hovadina, ale je znát, že to berou "vážně" a že svou hudbu tvoří, protože je to baví, a tak i mě baví to poslouchat. V tom vidím největší rozdíl a proto jsem dal Amaranthe dvojku, i když kdybych se snažil o objektivní hodnocení, zasloužili by si nejspíš o trošku víc.

10 Hellhammer Hellhammer | 24. srpna 2013 v 10:13

Já když hodnotím desku,a má poslouchatelený zvuk,dobrou produkci a dobrý obal tak dávám z deseti takové základní minimum  dva a půl a pak přidávám za hudbu.
Takhle jsem to vzal svými měřítky že to není ani dobře vyprodukováno,chápeš:DDD

S tím věřením,to je težký,dneska se nedá těm "velkejm" kapelám věřit,že to co dělají je upřimné,fakt nedá,vezmi si takové Dimmu Borgir,nebo Slipknot.Obojí jsou perfektně promyšlené hudební šaškárny,image nade vše,prostě továrná na prachy,Slipknot cílí na děcka a DB to samé.
Ale třeba pro mě,jakožto pro už odrostlé děcko (25) obě kapely vydávají stabilně dobré desky(občas i vyjimečnou-Iowa,Puritanical EM..).Takže se dobře bavím,a jelikož to neberu tak vážně jako když jsem byl 15ti letej drsoň,beru to jako dobrej metalovej mainstream,a vůbec nevadí mi že je to vlastně šaškárna.A taková Iowa nebo Puritanical jsou pro mě za jasných 8-9 bodů z deseti, a možná i výše.

U Amaranthe mám spíš problém s tím,že jsou naživo nesehraní a mají takovou divnou podiovou prezentaci.Chápu,že si taky chtějí zahrát venku,ale pro mě by možná byli zajímavější,kdyby zůstalo u studiového projektu...

11 Zajus Zajus | 24. srpna 2013 v 19:48

Já právě přestal dávat body za produkci, zvuk, hráčské schopnosti atd., protože mi to přijde jako takový nutný základ. Dnes už každá kapela z Horní dolní může vytvořit album se solidním zvukem a svět je plný náctiletých kytaristů, kteří umí hrát jako Jimmy Page. Takže to hodnotím jen pokud je to extrémně dobré, nebo špatné. U Amaranthe, ale i u Slipknot a Dimmu to myslím není ani jeden případ.

Jinak souhlasím, že ani Slipknot nebo Dimmu se nedá věřit, přesto mám obě kapely rád a respektuji je. Asi se na to nedá dívat černobíle a říci, že jedna kapela je komerční a tudíž špatná a jiná není. Ale třeba u Slipknot je vidět, že i když je to kapela hodně velká a je jistota, že by jakékoliv další album vydělalo solidní sumu, tak od roku 2008 nevydali nic, protože pro to jednoduše nebyly podmínky a hudebníci radši riskují, že nebudou mít na zaplacení účtů v jiných kapelách, než aby nahrávali album z donucení. U Amaranthe to cítím na přesný opak, že kdyby jim skočil kytarista pod vlak, prostě by nabrali jiného a šup na další album.

Ale jinak v podstatě asi neříkám nic jiného než ty ;-)

12 Zajus Zajus | 24. srpna 2013 v 19:51

Mimochodem vím že to asi nebylo myšleno k tomuto konkrétnímu případu, ale ten obal Amaranthe je vyloženě stupidní. Když už fotku kapely, tak ať to má probůh nějaký nápad :-D

13 Hellhammer Hellhammer | 24. srpna 2013 v 23:03

[11]:Jj to máš pravdu,Slipknot přece jen po  Paulově smrti trochu zvolnili a netlačej to na sílu.To je jim ke cti. :-)
Amaranthe to teď budou tlačit,dokud je zájem..

14 Michal- X787 Michal- X787 | 27. srpna 2013 v 13:32

Je pravda, že Amaranthe není prostě žádná složitá hudba. Ale baví mě určitě víc než např. Evanescence. Elize Ryd je supr pěvkyně a šťabajzna :D Nicméně pokud se další album ponese v identickém duchu jako   předchozí tak opravdu nevim. Snad udělají nějakou inovaci :-)

15 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 17:36

Podle mě jak co... třeba starý věci od Evanescence vůbec nejsou špatný a rozhodně mi přijdou lepší než Amaranthe. Hlavně neřadovka Origin je fakt dobrá, i dlouhohrající debut je taky dost slušná práce. Ale všechno dál už je od nich dost špatný, to je pravda, ale z mýho pohledu cca stejná úroveň jak Amaranthe :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama