Duben 2013

Lordi - To Beast or Not to Beast

4. dubna 2013 v 21:47 | Ježura |  Recenze
To by jeden neřekl, jak složité bude vymyslet nějaký pokud možno co nejméně blábolivý úvod k recenzi na novou desku kapely, která vydláždila první metry mojí cesty k extrémní hudbě. Ono je to totiž skoro bezpředmětné. Lordi zná snad naprosto každý, většina takových minimálně nějakou dobu ujížděla na desce "The Arockalypse", která blahé paměti vystřelila Lordi mezi hvězdy, a málo není ani takových, kteří dnes z úcty ke starým časům Lordi tak nějak registrují, ale že by jejich novinky alespoň čas od času prohnali ušima, na to se mají moc rádi. Co si budeme povídat, já spadám do všech jmenovaných kategorií, a jelikož jsem předchozí album "Babez for Breakfast" po vlně dost děsivých zvěstí raději vynechal, recenzí aktuální novinky "To Beast or Not to Beast" bych si chtěl udělat takový malý průzkum, jestli jsou Lordi model 2013 - v obměněné sestavě a roky po své hvězdné hodině - schopni podat solidní výkon.

Nechce se mi vytasit verdikt hned zkraje, takže se pokusím text, který by šel shrnout do jedné dvou vět, aniž by čtenář o cokoli podstatného přišel, trochu natáhnout, k čemuž se máloco hodí lépe, než malý dotazníček trochu topgearovského ražení, takže - ještě pořád Lordi nezahodili masky? Ne, nezahodili. Nezačali se čirou náhodou brát vážně? Ne, bohudík. Hoblují si pořád ten svůj kabaretní hard rock? Ano. A konečně otázka za sto bodů - je to pořád stejně dobré jako před lety? Leda ve snu... Jinými slovy, Lordi s drobnými obměnami vaří z těch samých surovin jako nějakých osm let nazpět, ale velmi mírně řečeno to postrádá koule, které stojí za tehdejším nárůstem popularity kapely. Abych byl naprosto konkrétní - ty nejlepší kusy z "To Beast or Not to Beast" se dají srovnávat tak s těmi nepovedenými z "The Arockalypse", a to je i při vědomí, že "The Arockalypse" byla (a snad i pořád je) slušná a poctivá rocková deska, ne úplně lichotivá vizitka.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Eths mají novou zpěvačku

4. dubna 2013 v 20:25 | Monsterfuck |  Music News
Francouzská metalcorová formace Eths oznámila jméno své nové zpěvačky, která v sestavě nahradí původní vokalistku Candice Clot, jež kapelu opustila v loňském roce. Až doposud skupině na živých vystoupeních vypomáhaly hned dvě dočasné zpěvačky, Virginie Goncalves (Kells) a Nelly Wood-Hasselhoff, nyní však Eths oznámili, že novou stálou členkou formace se stává jistá Rachel Aspe, která sbírala zkušenosti třeba v melodic death metalové skupině Dividead. Zajímavostí také je, že se v loňském roce mihla na televizních obrazovkách ve francouzské talentové soutěži, kde zpívala song "Emma-0" od Sybreed. Záznam jejího vystoupení si můžete pustit na konci novinky. Svůj koncertní debut s Eths si Rachel Aspe odbude 10. dubna v Lyonu ve Francii.

"Jsem opravdu pyšná, že budu součástí Eths. Roky jsem byla fanouškem kapely a je to pro mě čest, že teď budu zpívat písničky, které jsem tak dlouho poslouchala," řekla o svém přijetí samotná Rachel.

Zbytek Eths komentuje: "S radostí vítáme Rachel v kapele. Je to skvělá holka s úžasným hlasem! Děkujeme Virginii a Nelly za pomoc na pódiu v uplynulých měsících. Nyní se začíná psát nová kapitola kariéry Eths. Netřeba dodávat, že se těšíme, až vám Rachel představíme živě na koncertech."

Poslední deska Eths se jmenovala "III" a vyšla 6. dubna 2012 u firmy Season of Mist jako jewelcase CD, digipack CD a sběratelský box.


Trojka klipů

4. dubna 2013 v 19:18 | Stick |  Music News
>>> Autumnblaze z Německa mají nové video s názvem "Invisible Fields". Skladba pochází z alba "Every Sun Is Fragile", jehož datum vydání ještě není známo. Klip vytvořil Philip L. Ward z Meph Productions. Uvolněn byl také šestiminutový úryvek z nové desky. Ten si můžete poslechnout tady.

Od posledního počinu "Perdition Diaries" uběhly čtyři roky. Kapela v létě loňského roku podepsala kontrakt s Pulverised Records, kteří jim novinku vydají.


>>> Finští raraši Finntroll v březnu vydali své šesté album "Blodsvept". Nyní ho propagují i pomocí klipu "Häxbrygd". Ten se natáčel na začátku března a na Facebookovém profilu kapely se můžete mrknout na fotky z natáčení. Album "Blodsvept" je následovníkem desky "Nifelvind" z roku 2010.

Samotná kapela o klipu: "Tohle se stane, pokud nacpete bandu mentálně nestálých trollů do malého prostoru naplněného dýmem a obráběcími přístroji. Šílenství."


>>> Ukrajinští Semargl mají na kontě pět desek. "Satanic Pop Metal" se jmenuje ta loňská a zároveň poslední. Nejspíš v době jejího vydání hodně lidí naštvali, protože šlo o naprostý krok úplně jinam. Své fanoušky nejspíš nepotěší ani nejnovějším klipem, který se dostal ven a nese název "Discolove". Ven šel 1. dubna, tak by se dalo předpokládat, že je to aprílový žert ze strany kapely, ale kdo ví, jaká je skutečnost.


Kataklysm pojmenovali novinku

4. dubna 2013 v 17:23 | Monsterfuck |  Music News
Kanadští death metalisté Kataklysm pojmenovali své nadcházející album "Waiting for the End to Come". Deska, která naváže na počin "Heaven's Venom" z roku 2010, by podle současného plánu měla vyjít někdy na přelomu letošního a příštího roku. Samotné nahrávání se teprve uskuteční, přičemž produkce se jako obvykle ujme osobně kytarista Jean-François Dagenais, mix si pak vezme na starost vyhledávaný Chris "Zeuss" Harris (Hatebreed, Suffocation, Arsis).

Zpěvák Maurizio Iacono komentuje: "Od vydání našeho posledního alba 'Heaven's Venom' před více jak třemi lety to byla opravdu náročná jízda. Od headline turné, přes Ozzfest až po rekapitulaci 20 let kapely s DVD 'Iron Will'.

Poslední půl rok jsme v zákulisí trochu skládali. Je čas pozvednout Kataklysm ještě výš a plně využít náš skladatelský a muzikantský potenciál. Přesně víme, co budeme muset udělat; proto jsme si také vzali dostatek času a většinu léta si vyhradíme na dokončení nového alba.

Textově se nahrávka bude zabývat smrtelností a smyslem existence jednotlivce v tomto světě. V momentě, kdy se narodíme, začínáme umírat. Je to něco jako náš obchod se životem."

Kataklysm vystoupí na českém Metalfestu v Plzni, který se odehraje ve dnech 31. května a 2. června. Kataklysm zde vystoupí druhý den festivalu, v soboru 1. června v čase 18:05-19:15.

Budoucí plány Spreading Dead

4. dubna 2013 v 15:25 | Monsterfuck |  Music News
Členové pražské thrash-death metalové kapely SPREADING DREAD trpí rozličnými psychickými vadami, kterými se vzájemně doplňují a tvoří tak komplexní hudební těleso. Jejich filosofie je z prostředí undergroundu, melodickou inspiraci nachází ve vážné hudbě a cíleně oslovují vyvrhely společnosti, za které jsou také právem považováni. V následujícím videu vám Šimon se Šáfou prozradí jejich nejbližší plány.


[tisková zpráva kapely]

Awrizis -"Feel What I Have to Feel Every Day" singl

4. dubna 2013 v 10:44 | Monsterfuck |  Music News
Hybrid metalová kapela AWRIZIS právě zveřejnila první singl FEEL WHAT I HAVE TO FEEL EVERY DAY z nadcházejícího alba FINAL HYBRIDATION.

Skladbu si můžete poslechnout zde:

AWRIZIS se po vydání úspěšného EP:SHAPES OF IMAGINATION vydaném v zahraničí, odehrání mnoha koncertů a AUTUMN RISES TOUR soustředili na nahrávání nového alba! V GM STUDIU a s podporou Martina Roženka (ADOR DORATH) vznikla nekompromisní nahrávka kombinující moderní death metal, black metal a thrash! V současné době probíhají vyjednávání s vydavateli a bookování koncertů na nadcházející období. Proto nás prosím kontaktujte na: awrizis@gmail.com

[tisková zpráva kapely]

Esdrelon - Dust in Our Eyes

3. dubna 2013 v 21:24 | Kaša |  Recenze
Esdrelon není pouze území v Palestině, zvané též jako "údolí armaggedonu", ve kterém má být dle proroctví započata válka proti Izraeli, ale taky jihoamerické trio, které šíří svou verzi zkázy mezi posluchače tvrdší muziky. Když se řekne thrash metal a Brazílie v jedné větě, tak vsadím boty, že většině z vás vypluje na mysl Sepultura. Esdrelon k této legendární partě nemají zas tak daleko, zejména k jejímu období z konce osmdesátých let, protože ve své tvorbě, kterou nyní demonstrují na prvním albu "Dust in Your Eyes", kombinují prvky thrash metalu a amerického death metalu.

Z obou zmíněných stylů si samozřejmě převzali za své jen ty nejlepší identifikační znaky, takže s ostrými thrashovými kytarami a bicími se mísí death metalový chropot a pěkně z hluboka bublající baskytara. Výsledek zní tak trochu jako srážka starších Kreator a Obituary, což není vůbec špatná kombinace, která sice v podání Esdrelon vyznívá místy trošku nevyzrále a naivně, přesto však natolik sympaticky, abych měl chuť se do desky pouštět opakovaně. Onu naivitu a nevyzrálost lze spatřit jak v lyrických postupech, tak v kompoziční stránce, kdy jsou některé momenty k sobě šroubovány tak trochu násilně a samoúčelně ve stylu "teď by to chtělo sypačku, teď zase sólo a tady pro změnu trošku zpomalit". Přesně takhle na mě působí třeba titulní "Dust in Our Eyes", ve které jsou akustické momenty dosazovány natolik nešikovně, až jsem nevěděl, jestli to borci myslí vážně.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Esdrelon]

Dvojice nových obalů od Dagoba a Chthonic

3. dubna 2013 v 19:46 | Kaňour |  Music News
>>> Francouzská parta Dagoba odhalila nový obal chystaného alba "Post Mortem Nihil Est", které vyjde 27. května pod labelem Verycords. Bude to jejich páté studiové album. Data vydání se již nedočká jako právoplatný člen skupiny kytarista Izakar, jenž dal kapele sbohem v červenci minulého roku a začal se věnovat dalším projektům. Obálku vytvořil věhlasný výtvarník Seth Siro Anton, který v posledních letech spolupracoval třeba s Portugalci Moonspell.

Tracklist "Post Mortem Nihil Est":
01. When Winter...
02. Oblivion Is for the Living
03. The Realm Black
04. Yes We Die
05. I, Reptile
06. Nevada
07. The After the Apocalypse
08. By the Sword
09. Kiss Me Kraken
10. The Great Wonder
11. Son of a Ghost

>>> Taiwanští melodičtí black metalisté Chthonic dokončují práce na plánovaném následníkovi alba z roku 2011, "Takasago Army". Novinka, která dostala název "Bú-Tik", byla kompletně nahrávána ve Švédsku pod taktovkou Rickarda Bengtssona (Arch Enemy, Shining, Spirital Beggars); momentálně již prochází mixovacím procesem. Samotná obálka však pochází z Tchajwanu a je dílem umělce Oink Chena. Pro artwork bylo třeba vybrat dívku, která nejlépe vyhovovala výtvarnému týmu, což nebylo vůbec snadné, a proto byly vypsány podmínky pro přijetí. Dívka měla být hubené postavy a vysoká alespoň 160 cm. Nakonec se přihlásila se téměř stovka doufajících kandidátek, které se chtěly blýskat na nové desce Chthonic.

"Rozhodně to není lehký úkol pro starověké čínské císaře, aby si vybrali své manželky," pronesla s humorem baskytaristka Doris Yeh.

"Bú-Tik" vyjde v červnu, blíže specifikované datum však známo není.

Dordeduh jsou o člena chudší

3. dubna 2013 v 18:10 | Monsterfuck |  Music News
Rumunská skupina Dordeduh, současné působiště dvou někdejších tahounů Negură Bunget, je chudší o jednoho člena, nebo přesněji řečeno členku. Kapelu opustila Gallalin Borea, dosavadní koncertní hráčka na klávesy a folklórní nástroje. Jak sama vysvětluje, jejím důvodem pro odchod je nadcházející mateřství:

"Drazí přátelé, po téměř třech letech účastnění se živých koncertů Dordeduh přišel čas se rozloučit a vyrazit na zcela novou a nepochybně vzrušující a minimálně stejně tak naplňující cestu, jakou jsme měla tu čest sdílet s Dordeduh. Edmond [její partner - pozn. redakce] a já se brzy staneme rodiči, což znamená, že můj čas, pozornost a energie musí na 100% směřovat k našemu dítěti, a tudíž již nebudu schopná nadále cestovat a koncertovat s kapelou. Nadále budu plně podporovat Dordeduh, Edmonda v jeho hudební cestě a své bývalé kolegy - pravé přátele před, během i po naší hudební spolupráci. Jsem hluboce vděčná, že jsem měla možnost být součastí Dordeduh, a přeju jim vše nejlepší v jejich budoucím hudebním a duševním počínání."

Dordeduh vznikli v roce 2009 jako nový projekt Hupogrammose a Sol Faura, kteří za nepříliš standardních okolností opustili svou dosavadní skupinu Negură Bunget. Dordeduh až doposud vydali jedno EP s názvem "Valea Omului" (2010) a dlouhohrající debut "Dar de duh" (2012).

Death Dealer se představují

3. dubna 2013 v 15:34 | Monsterfuck |  Music News
Milovníci metalu klasičtějšího ražení si do svého deníčku můžou napsat další kapelu hodnou pozornosti - Death Dealer. Hlavním hybatelem projektu není nikdo menší než kytarista Ross Friedman, alias Ross the Boss, zakládající člen legendárních Manowar, u nichž strávil téměř celá 80. léta. Poté se Ross ze scény tak trochu vytratil, aby se před několika lety vrátil s vlastním sólovým projektem, s nímž vydal dvě desky "New Metal Leader" (2008) a "Hailstorm" (2010).

Nyní dal Ross the Boss dohromady novou regulérní kapelu s názvem Death Dealer, v níž mu dále sekundují zpěvák Sean Peck (Cage), kytarista Stu Marshall (Empires of Eden, ex-Dungeon), bubeník Kenny Earl Edwards alias Rhino (ex-Manowar, ex-Holyhell) a baskytarista Mike Davis (Halford, ex-Lizzy Borden). Kapela se aktuálně chystá na vydání svého debutu s názvem "War Master" (obal vpravo), který by se měl objevit někdy v nejbližší době, ale již teď je možné si jej předobjednat. Ukázku tvorby v podobě songu "Death Dealer" si můžete pustit na Soundcloud. Další písníčky, které se na "War Master" objeví, budou kromě "Death Dealer" například "Never to Kneel" nebo "The Devil's Mile".

"Death Dealer je mocná kombinace pět talentovaných ostřílených muzikantů. Je to klasický power metal s brutálním nádechem thrashe, speedu a preciznosti," říká Ross the Boss.

Death Dealer v létě vystoupí i na českém festivalu Masters of Rock, který se odehraje ve dnech 11. - 14. července ve Vizovicích.

Last Presence - Obsessed with Blood

2. dubna 2013 v 22:13 | Stick |  Recenze
Kapela Last Presence byla založena v loňském roce a ve velmi krátké době čtveřice vypustila do světa dvouskladbové demo "Obsessed with Blood". To by mělo nastínit hudební řeč uskupení. Nahrané svépomocí ve zkušebně samozřejmě neoplývá nijak perfektním zvukem, nicméně i tak se dá říct, že je kvalita ucházející natolik, aby se to dalo bez problémů poslouchat víc jak jednou. Jak to tedy souboru šlape?

Na jejich profilu na serveru Bandzone se dozvíme, že hrají metal/crossover, což není zas tak daleko od pravdy. Jejich muzika je opravdu totiž kombinací hardcoru, metalcoru a čistě metalových ozvěn. Lepším dojmem na mě působí první ze skladeb, pojemenovaná stejně jako demo samotné. Po výpravnějším úvodu to totiž Last Presence napálí v plném tempu, nelení ani jeden z členů ansámblu. Na tomto místě musím pochválit pohotové změny tempa, které se tu střídá opravdu často, aniž by docházelo k pocit násilného lámání přes koleno. Na druhém místě nemohu nezmínit nápaditou a přitom technickou (ale ne na úkor skladby) hru kytary - té se totiž daří vyplňovat prostor trefnými riffy, vyhrávkami a po zlomu skladbu opepřit skvělým sólem.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Last Presence]

Geoff Tate a jeho Queensrÿche vydávají nové album

2. dubna 2013 v 21:14 | Stick |  Music News
Verze kapely Queensrÿche vedená zpěvákem Geoffem Tatem pracuje na desce "Frequency Unknown". Vzhledem k tomu, že byl na iTunes a dalších serverech umožněn předběžný poslech, jenž měl za následek reakce fanoušků, kteří si stěžovali na mix skladeb, se label Deadline Music rozhodl album nechat remixovat renomovaným producentem Billym Sherwoodem. Dává možnost fanouškům vybrat si, který druh mixu se jim více zamlouvá. Originální mix půjde ven 23. dubna. Album "Frequency Unknown" produkoval Jason Slater a bude obsahovat mimo jiné čtyři bonusové skladby, přehrané starší věci původních Queensrÿche, k jejichž rozdělení došlo minulý rok. Nyní je k dispozici jak obal, tak tracklist.

Tracklist "Frequency Unknown":
01. When Lightning Strikes
02. Running Backwards
03. Fallen
04. Life Without You
05. In the Hands of God
06. Cold
07. The Weight of the World
08. Slave
09. Dare
10. Everything
11. Silent Lucidity [verze 2013; bonus]
12. Empire [verze 2013; bonus]
13. Jet City Woman [verze 2013; bonus]
14. I Don't Believe in Love [verze 2013; bonus]

V současné sestavě Tateových Queensrÿche působí baskytarista Rudy Sarzo (Ozzy Osbourne, Dio, Whitesnake, Quiet Riot), kytarista Kelly Gray (Queensrÿche 1998-2001), klávesista Randy Gane a nově kytarista Robert Sarzo (Quiet Riot, Hurricane) a bubeník Simon Wright (AC/DC, Dio), tedy samí zkušení harcovníci. Na albu se mimo jiné objeví také hvězdní hosté jako K. K. Downing (ex-Judas Priest), Chris Poland (ex-Megadeth), Ty Tabor (King's X), Paul Bostaph (ex-Exodus, ex-Slayer), Lita Ford, Brad Gillis (Night Ranger), Dave Meniketti (Y&T) a Craig Locicero (Forbidden).

Na začátku dubna kapela vyrazí na turné, aby oslavila 25 let od vydání veleúspěšného koncepčního díla "Operation: Mindcrime". Zpěvák Geoff Tate také loni v listopadu vydal sólové album "Kings & Thieves", jež vyšlo u firmy InsideOut Music.

Within Temptation vydají album předělávek

2. dubna 2013 v 19:08 | Monsterfuck |  Music News
Další studiová deska Holanďanů Within Temptation, jež naváže na počin "The Unforgiving" z roku 2011, je sice naplánována až na podzim, ale nový počin z jejich dílny vyjde již tento měsíc, konkrétně 19. dubna - bude se jednat o album předělávek s názvem "The Q-Music Sessions". Covery, které se zde budou nacházet, původně vysílala rádiová stanice Q-Music, v jejímž studiu tedy byla nahrávka pořízena. Ohlas na tyto předělávky, jež se nesou výhradně v duchu popových interpretů, prý byly tak nadšené, že se Within Temptation rozhodli část z nich vydat i oficiálně.

"Naším cílem bylo z každé předělávky vytvořit novou skladbu Within Temptation," říká zpěvačka Sharon den Adel. "Nejen jednoduše použít například piano nebo akustickou kytaru, ale opravdu nové verzi vtisknout elementy Within Temptation. Byla to docela výzva, protože na přípravu jsme vždy měli jen týden [nahrávání a vysílání probíhalo v týdenních intervalech - pozn. redakce], zatímco natočení vlastní písničky Within Temptation občas může zabrat i půl roku! Tento tlak ale nakopl naši kreativitu, bylo to pak velmi uspokojující dát vše dohromady během týdne. Kromě toho jsme se hodně přiučili z hloubkového studia těchto hitů, které napsal někdo jiný, a z implementování našeho vlastního soundu do každého coveru. Jsme rádi, že jsme tuto výzvu přijali, a na výsledek jsme pyšní."

O samotné chystané dlouhohrající desce se toho prozatím příliš neví. Kapela jen nedávno prozradila, že se při tvorbě snaží experimentovat a že se počítá s vydáním na podzim. Kromě toho jsou Within Temptation potvrzeni jako jedni z hlavních hvězd českého festivalu Basinfirefestu, který se odehraje 28.-30. června ve Spáleném Poříčí.

Tracklist "The Q-Music Sessions":
01. Grenade [Bruno Mars cover]
02. Titanium [David Guetta cover]
03. Let Her Go [Passenger cover]
04. Summertime Sadness [Lana del Rey cover]
05. Radioactive [Imagine Dragons cover]
06. Crazy [Gnarls Barkley cover]
07. Dirty Dancer [Enrique Inglesias cover]
08. Don't You Worry Child [Swedish House Maffia cover]
09. Behind Blue Eyes [The Who cover]
10. The Power of Love [Frankie Goes to Hollywood cover]
11. Apologize [One Republic cover]

Crest of Darkness - rozhovor

1. dubna 2013 v 21:31 | Monsterfuck |  Rozhovory
Rozhovor s Crest of Darkness sice proběhl primárně díky vydání nové desky "In the Presence of Death", nicméně při povídání s Ingarem Amlienem, hlavní postavou kapely, šlo jen těžko zůstat jen u jednoho tématu. Níže tedy najdete pestré povídání mimo jiné i o Ingarově krátké spolupráci se Satyricon, jeho bývalé kapele Conception či o black metalu obecně. A o Crest of Darkness a "In the Presence of Death" samozřejmě také...

01. Zdravím do Norska! Crest of Darkness byli založeni v půlce 90. let, což znamená v době, kterou mnozí dnešní fanoušci považují za cosi jako "zlatý věk black metalu", přestože byl tehdy žánr na samém okraji hudební scény. Vím, že jsi v té době hrával v prog/power metalové skupině Conception - proč ses tedy vůbec rozhodl založit nový projekt, který hudebně spadal do nejextrémnějšího času své doby? Mezi stylem Conception a black metalem je docela velký rozdíl…

Hraní s Conception bylo skvělé. Užili jsme si spoustu srandy, vydali několik dobrých alb a také jsme v té době poměrně často koncertovali. Dalo by se říct, že jsme měli pěkně velký úspěch. Přesto jsem se vždy zajímal více o nejextrémnější styly hudby, vždy mě zajímaly temné stránky života. Vampyrismus, okultismus, magie, náboženství… To vše mne inspirovalo už od mládí. Myslím, že jsme s Conception skvělou muziku, část té hudby mě i temnější spirituální stránku, ale mé nejtemnější a nejbrutálnější nápady na vytvoření hudebního konceptu se do muziky Conception nehodily. Když jsem Crest of Darkness začínal, byl jsem motivován myšlenkou vyjádřit nejtemnější stránky své duše skrz svůj vlastní, velmi osobní projekt. Dokážu snadno pochopit, proč se někteří lidé divý, že jsem se mohl změnit tak drasticky, ale pro mě to vlastně změna nebyla… Udělal jsem jen tu nejpřirozenější věc na světě!

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Crest of Darkness - interview

1. dubna 2013 v 21:30 | Monsterfuck |  Rozhovory
The inteview with Crest of Darkness happened primary because of the release of the new album "In the Presence of Death". However it was a little impossible to talk only about one single topic with Ingar Amlien, the main person behind the band. It means that below you can find varied set of questions and answers about Ingar's short collaboration with Satyricon, his former band Conception, or about black metal in general, among others. And - of course - also about Crest of Darkness and "In the Presence of Death" too...

01. Hello to Norway! Crest of Darkness was founded in mid-nineties, which means in the period of time that many of today's fans consider to be something like "the golden age of black metal" despite the genre was on the pure edge of musical scene back then. I know that you used to play in a prog/power metal band Conception in that time - why did you decide to start a new project with a music belonging to maybe the most extreme genre in that time? It's quite big difference between the Conception's style and black metal…

It was great playing with Conception. We had a lot of fun, we released a few good albums, and we did also tour quite a lot in periods. You can say we had a pretty big success. Whatever, I've always been very much into the most extreme styles of music, I've always been interested in the dark sides of life. Vampirism, occultism, magic, religion… All this inspired me since I was a very young man. I think we played a lot of great music with Conception, some of the music did also have a dark spiritual side, but my darkest and most brutal ideas for making a musical concept didn't fit in in the music of Conception. When I started up with Crest of Darkness it was strongly motivated by the idea about expressing the darkest sides of my soul through my own, very personal project. I can easily understand that some people wonder how I could change so drastically, but it wasn't really a change for me… I just did the most natural thing in the world for me!

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Thyrfing - De ödeslösa

1. dubna 2013 v 20:06 | Prdovous |  Recenze
Stockholmská viking metalová formace Thyrfing pro mě vždy byla vždy kapelou, jejíž starší tvorbě jsem i přes poctivě odkroucená léta prostě nedokázal přijít na chuť, a to ani v době, kdy pagan metalová škatule tvořila většinu mého playlistu - snad kvůli tomu, že mi staršími počiny v mnohém až přespříliš připomínaly mé žánrové oblíbence Moonsorrow. Tvorba šestice seveřanů mne poprvé výrazněji oslovila až s objevem posledního počinu "Hels vite", na kterém kapela došla do polohy mě poměrně příjemné, především díky změnám oproti předchozím albům. O tom, zda se Thyrfing povedlo nastolený standard zachovat i na aktuálním albu "De ödeslösa", bych se rád rozepsal níže.

Úvodní píseň alba "Mot helgrind" začíná krátkým klávesovým intrem, je tedy jasné, že jeden z typických prvků hudby Thyrfing rozhodně nezmizel. Příjemné uvítání připravil i zvuk, který se na první poslech kvalitativně posunul opět o něco dále, je uhlazenější, čistší a čitelnější než v případě svého předchůdce, za což vděčí především práci Jense Bogrena, přesto však neztrácí na ostrosti, správné míře dravosti, i typický sound kapely zůstal zachován v plném rozsahu. Netřeba snad podotýkat, že deska působí čistě profesionálním dojmem a technicky je zahrána na výbornou, hráči se do svých instrumentů rozhodně nebojí opřít. Kytary pánů Lindgrena a Hernborga se tak hladce zařezávají do uší pod správným úhlem a neméně se to daří i agresivnímu vokálu Jense Rydéna, jenž je čas od času prokládán či doplňován čistým zpěvem ze stejného hrdla. I basové linky Joakima "Jocke" Kristenssona, kterého minulý rok za škopky vystřídal Dennis Ekdahl, lze často zaregistrovat, jak si brumlají své melodie tu více, tu méně, přesto však pod vrstvami ostatních nástrojů a až na povrch se téměř nedostanou.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Downfall of Gaia - Praha, 14.4.

1. dubna 2013 v 18:49 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Horký kandidát na post akci roku. Klub Chapeau Rouge zažije zase jednou porci kvalitní temné hudby, a to hlavně v poněkud pomalejším tempu. V Praze se po delší době znovu objeví výborná německá post-metalová formace Downfall of Gaia. Už to je samo o sobě příslibem nezapomenutelného koncertního zážitku, ale jako by to bylo málo, během tohoto večera se představí i to nejlepší z naší scény - atmosférický sludge z jihu Čech Nod Nod, plzeňský post-black metal ██████ a pražská post-rocková naděje LastOfMyKind.

// DOWNFALL OF GAIA (post-metal/blackened sludge, Germany)
/ http://downfallofgaia.bandcamp.com/
/ http://downfallofgaia.com/
/ live: http://www.youtube.com/watch?v=6qyMLQY3Yjw
Začínali někde u temnějšího crustu, ale postupně onu přímočarost začali opouštět a do jejich tvorby se začalo vkrádat čím dál více pomalých atmosférických pasáží a melancholických melodií. Dokonce se nechali ovlivnit i black metalovou statickou energií, takže mezi sludgeovými částmi můžete nezřídka zaslechnout i nějaký ten blast beat.
Takhle složitě by se dal popsat vývoj Downfall of Gaia. Hlavní však je, že to, k čemu tento vývoj dospěl, prostě a jednoduše funguje. Budiž tomu důkazem poslední deska Suffocating in the Swarm of Cranes. Subtilní harmonie gradující do nekompromisních riffů, všudypřítomná mrazivá nálada a perfektní zvuková stránka.
Vůbec není divu, že si téhle německé kapely všiml i elitní label Metal Blade. Když k tomu ještě přičteme precizní a procítěné živé provedení...
...možná vám v tom stísněném sklepení bude celkem vedro, ale vašemu srdci bude zima, to vám zaručujeme!

// NOD NOD (atmospheric sludge, Jindřichův Hradec/Tábor)
/ http://bandzone.cz/nodnod
/ live: http://www.youtube.com/watch?v=QAucJcFz5dM
Jihočeský post-metal Five Seconds to Leave asi není příliš třeba představovat, kapelu Veena už možná trochu ano, ale pro teď postačí, když řekneme, že v ní dostal prostor bez legrace jeden z nejlepších ženských hlasů u nás. A pak už stačí dát tyhle lidi dohromady a máme tu takový malý sludgeový zázrak. Je to kapela, která zvládá naprosto přirozeně kombinovat všedrtící s velmi jemnými ambientními pasážemi a doplňuje to zcela brilantním a svébytným zvukem a již zmiňovaným vokálem zpěvačky Veroniky.
Tenhle koncert bude ještě o trochu zajímavější než obvykle, protože Nod Nod právě intenzivně pracují na svém debutním albu a kdo ví, třeba se dočkáme i nějaké čerstvé novinky.

// ██████ (post-black metal, Plzeň)
/ http://wedonthaveaname.bandcamp.com/
/ http://we-dont-have-a-name.blogspot.cz/
/ live: https://www.youtube.com/watch?v=avLQ8DhbjxQ
Po lednovém vydání stejnobezejmenného dema se s pochvalnými recenzemi na všemožných českých i zahraničních serverech doslova roztrhl pytel a plzeňští ██████ si to rozhodně zaslouží. Se svým těžkotonážním post-black metalem lehce koketujícím se screamem vás nenechají vydechnout. Pro fanoušky Deafheaven nebo Altar of Plagues naprostá povinnost. Nic je v tomto případě všechno, co chcete.

// LASTOFMYKIND (post-rock, Praha)
/ http://bandzone.cz/anotherkind
/ live: https://www.youtube.com/watch?v=gQGgyf4Kl-A
Celý večer otevře mladá pražská kapela LastOfMyKind. Po roce existence si dokázali vydobýt svým energickým post-rockem někde mezi ASIWYFA a Maybeshewill na domácí scéně značný respekt. Pomalu však začali pronikat i do zahraničí, kde nedávno absolvovali s Rakušany Neonstream tour po jejich vlasti. A to nemají zatím "ani demo".
--------------------------------------------------------------------------

DATUM: 14.4. 2013
ZAČÁTEK: 18:00
MÍSTO: Chapeau Rouge, Jakubská 2

[tisková zpráva pořadatele]

Redakční eintopf #49 - duben 2013

1. dubna 2013 v 17:03 | Monsterfuck |  Redakční eintopf
Žádné blafy, přátelé. Naši redakční všehochuť připravujeme s láskou sobě vlastní a její gró tvoří jenom ty nejvybranější suroviny! Začátkem každého měsíce vám Sicmaggot tým představí sérii alb, která byste si v jeho průběhu neměli nechat projít mezi prsty! Jaké delikatesy tedy skrývá rockovo-metalový rendlík tentokrát?

Prý jim Satan přikázal hrát co nejlíbivější muziku, aby mohli polapit duše co největšího počtu lidí - a minimálně u nás v redakci měli úspěch. Nejednoho redaktora pohltilo šílenství jménem Ghost, jejichž blasfemický retro hard rock s psychedelickou patinou je v současnosti na vrcholu popularity; jejich druhá deska "Infestissumam" se tak u nás s přehledem stává nejočekávanějším počinem měsíce dubna. Ostatní redaktoři dále vyzdvihují třeba očekávanou novinku veteránů Deep Purple, další opus norských experimentálních jazz metalistů Shining, druhý díl "House of Gold & Bones" od Stone Sour, Amorphis či jako perličku album předělávek od kultovních Melvins. Inu, podle všeho je rozhodně z čeho vybírat!

Monsterfuck pro duben: Ghost - Infestissumam

Na duben jsem původně měl hned čtyři velké favority. Jedním z nich byli určitě výteční avantgardní black metalisté Todtgelichter z Německa, kteří patří mezi ten druh kapel, jež jsou na první pohled poněkud nenápadné a v rámci obecného povědomí nepříliš známé, o to však hudebně kvalitnější. Těžko ovšem můžu za současného stavu věcí "Apnoe" označit jako desku, na kterou se těším, protože ji mám od firmy k dispozici na recenzi už od února (smích). Druhým kandidátem bylo bezpochyby "Venomous Rat Regeneration Vendor" od Roba Zombieho, jehož muziku mám prostě rád, ale první ukázka z novinky mě příliš nenadchla a jestli zbytek nahrávky nebude lepší, asi půjde o podobné zklamání jako "Hellbilly Deluxe 2", jež nabídlo pár skvělých kulervoucích pecek a spoustu vaty. Hlavní souboj se tedy nakonec odehrál mezi francouzskými black metalisty Aosoth (album "IV: An Arrow in Heart") a švédskými ghúly Ghost ("Infestissumam"). Ti první sice budou dozajista jedním z hlavních černých koňů nejen měsíce dubna, ale možná i celého roku na black metalovém poli (v tomto případě větřím mocnou fošnu), ale nakonec dám svůj hlas Ghost. Okolo téhle skupiny se v poslední době vytvořila obrovská mediální masáž (angličtina pro to má pěkné slovíčko "hype") a kolikrát je až s podivem, kdo všechno téhle kapele vyjadřuje sympatie a kde všude má reklamy, ale na rozdíl od většiny ostatních záležitostí, které jsou tak obrovsky poháněné reklamou, jsou Ghost opravdu úžasní. Debut "Opus Eponymous" byl svého času prostě unikát, takovouhle muziku nedělal nikdo široko daleko a už tehdy, ještě než začali být Ghost tak mediálně propíraní, jsem si je skutečně oblíbil. Nezbývá než doufat, že "Infestissumam" na svého staršího bratříčka naváže důstojně, protože jestli ne, bude to obrovské zklamání. Nicméně první dvě vypuštěné skladby "Secular Haze" a "Year Zero" naznačují, že by se to povést rozhodně mohlo...

DATUM VYDÁNÍ: 16. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Ježura pro duben: Deep Purple - Now What?!

Co se mě týče, v dubnovém eintopfu není absolutně co řešit. Po dlouhých osmi letech od vydání desky "Rapture of the Deep" se totiž vracejí legendární hardrockeři Deep Purple a já se na desku "Now What?!" třesu jak předškolní dítko na Vánoce už pěkných pár měsíců. Inu, srdcovka je srdcovka a Deep Purple patří k těm suverénně největším, jakými se mohu pochlubit, takže se vysokému indexu očekávání vážně nelze divit. První dvě uvolněné skladby ("Hell to Pay" a "All the Time in the World") naznačují, že jsou pánové i přes šest křížků na krku pořád ve vynikající formě, takže ať už je to tady, sakra!

DATUM VYDÁNÍ: 26. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Kaša pro duben: Ghost - Infestissumam

Volbeat, Stone Sour, Spiritual Beggars, Amorphis či Sodom - ti všichni si na duben přichystali svá nová alba a spolu s nimi ještě pár dalších, pro mne zajímavých jmen. Zejména na nové Amorphis a jejich "Circle" jsem velice zvědavý, protože na posledních albech předvádí skutečně dobrou formu a věřím, že to zmáknou i tentokrát. Nicméně, všichni se tentokrát museli uklonit před novinkou "Infestissumam" švédských retro rockerů Ghost. Navázat na geniální debut "Opus Eponymous" nebude určitě nic jednoduchého, ale dle prvního singlu "Secular Haze" a další zveřejněné skladby "Year Zero" by výsledek nemusel být vůbec špatný. Tajemná partička je momentálně v kurzu a drží tak v ruce všechny trumfy k tomu, aby všem pochybovačům dokázala, že úspěch prvotiny nebyl žádná náhoda. Jedno z mých nejočekávanějších alb první poloviny letošního roku se blíží a index očekávání to jen dokazuje.

DATUM VYDÁNÍ: 16. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 10/10

nK_! pro duben: Stone Sour - House of Gold & Bones - Part 2

Stone Sour jsou pro mě v poslední době tak trochu srdcová záležitost, protože s každým dalším albem tato kapela dokazuje, že ještě zdaleka neřekla své poslední slovo a vždy dokáže přijít s něčím novým, zábavným a neohraným. Celkem mě mrzí, že jsem nemohl poslední počin "House of Gold & Bones - Part 1" sám recenzovat, tak si to alespoň vynahradím u jeho pokračovatele. Už za pár dní!

DATUM VYDÁNÍ: 9. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Stick pro duben: Ghost - Infestissumam

V dubnu vychází spousta desek, stejně jako tomu je od začátku nového roku. Ale tentokrát jsem ve výpisu neviděl kapelu, ze které bych padal vyloženě do kolen, i když se tam určitě objeví kousky, na které jsem zvědavý. Nakonec jsem ale sáhnul po anonymních Ghost, kteří konečně přinesou světu novou porci své tvorby. Chytlavost bude zajisté opět hlavním jmenovatelem a své posluchače sežere a nevypustí je ven k další muzice drahnou dobu. Těším se na tuhle desku tolik, že zastínila i Amorphis a Sodom. Amorphis mě ovšem tolik nenadchli, protože i jejich poslední album nebyl žádný zázrak, tudíž ani od "Circle" nic moc neočekávám, a u Sodom čekám standard, ale radši nemám vysoká očekávání, abych pak nemusel být zklamaný. Jen Ghost jsou takovým nejjistějším příslibem do následujícího měsíce.

DATUM VYDÁNÍ: 16. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

Zajus pro duben: Shining - One One One

Duben bude jedním z těch měsíců, kdy vyjde několik velmi zajímavých alb, a vybrat si favorita tak nebude vůbec jednoduché. Pojďme si tedy ve stručnosti projít, co zajímavého nás čeká. Hned druhý dubnový den vypustí na světlo světa svou novinku zámořští Killswitch Engage. Jako mnozí jsem před lety podlehl kouzlu jejich "Alive or Just Breathing" a následně se smutkem sledoval sestupnou kvalitu jejich tvorby, která souvisela víc s kreativním úpadkem než se změnou zpěváka. Uvidíme tedy, zda návrat Jesseho Leache kapelu nakopne k lepším výkonům. Další ze zajímavých alb bude jistě šestá studiovka norských šílenců Shining. Jejich dosud nejnovější album "Blackjazz" mě potěšilo na mnoha frontách a způsobilo mi několik nehezkých bolestí hlavy. "One One One" tak bude jedno z nejočekávanějších alb měsíce. Jsem také zvědav, s čím přijdou progresivní death metalisté Hacride a melancholičtí Amorphis, což jsou v obou případech kapely, které sleduji jen okrajově, ovšem vysokou kvalitu nahrávek jim upřít jednoduše nelze. V poslední dubnový den pak vyjde třetí dlouhohrající deska "Teethed Glory and Injury" atmospheric black metalistů Altar of Plagues. Kapela oproti skvělému předloňskému počinu "Mammal" slibuje zásadní změny a já jsem tak zvědavý, co zajímavého tato změna přinese. Nejočekávanější deskou měsíce je tedy "One One One", byť jde o velmi těsný souboj.

DATUM VYDÁNÍ: 8. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

Prdovous pro duben: Melvins - Everybody Loves Sausages

Upřímně, delší dobu jsem nevěděl, čím tento měsíc do redakčního eintopfu přispět, neboť většina nahrávek mě tak trochu míjí. Přinejmenším jsem ve většině případů nepolíben předchozí tvorbou kapely natolik, aby mne nadcházející vydání nového alba nějak víc zaujalo, natožpak nadzvedlo ze židle - to platí především o Killswitch Engage nebo Stone Sour. Vzhledem k neznalosti redakcí mohutně očekávaných Ghost mi zbylo snad jen jediné album, a to "One One One" od norských Shining, které může stát za hřích, neboť předchozí počiny tohoto avantgardního kvintetu slibují vskutku kvalitní zážitek. Až poměrně nedávno jsem se dozvěděl tomu, že v dubnu má po roce vyjít nové album Melvins, "Everybody Loves Sausages", a bylo poměrně rozhodnuto, které album do eintopfu poputuje. Předchozí "Freak Puke" je synonymem pro solidní sludgový náser řízlý rockovou lehkostí, jež je schopný mne uzemnit v téměř jakoukoliv denní dobu, nicméně "Everybody Loves Sausages" jde jinou cestou, má se jednat o album coverů v osobitém podání americké sludgové legendy. Sám Buzz Osbourne se vyjádřil v tom smyslu, že by tímto způsobem rád úkazal fanouškům kapely či hudebníky, kteří měli vliv na vývoj kapely, a krom toho jim takto složil poctu. To na jednu stranu může znamenat skvělý mix mezi osobitým zvukem Melvins a rukopisy takových kanonýrů, jako jsou například Queen, David Bowie nebo Venom, na stranu druhou původní písně přeci jen vždy alespoň trochu svazují v tvorbě. Nu, nechám se překvapit, jak se Melvins povede naroubovat svůj rukopis na předem danou kostru vybraných skladeb a v jakém stylu vykrvácí naše uši tentokrát.

DATUM VYDÁNÍ: 30. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 7/10

Kaňour pro duben: Amorphis - Circle

Duben tluče na dveře a s ním přichází i můj první eintopf. Vybrat nejočekávanější album nadcházejícího měsíce mi nedělalo žádný problém. Finští Amorphis se s příchodem dredovaného Tomiho Joutsena neuvěřitelně zvedli a minimálně albem "Skyforger" mě přesvědčili, že ve své třídě jsou opravdovou špičkou. Poslední album však znamenalo mírný útlum a bude rozhodně zajímavé, jak se Amorphis poprali se skládáním nového materiálu. Mimochodem, dva naprosto odlišně znějící odkryté singly prozrazují, že se album rozhodně nebude potýkat s parazitem jménem monotónnost. Moji pozornost určitě zaslouží i norská experimentální formace Shining, jejíž tvorbu jsem objevil teprve nedávno a albem "Blackjazz" mě doslova očarovala. Rozhodně zajímavé bude také sledovat reakce na novou desku šestice Ghost, která si svým debutem, načichlým dávkou ironie, sedmdesátkovým hardrockem a opovržením vůči "vatikánským zvrhlostem", vysloužila nemalý mediální poprask.

DATUM VYDÁNÍ: 19. 4.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Deska měsíce dle redakce: Ghost - Infestissumam

Barometr očekávání v redakci: 27/80


Optimista měsíce: Kaša Úžasný
Pesimista měsíce: Prdovous Křičící

Klipová nálož z konce března

1. dubna 2013 v 14:20 | Prdovous |  Music News
>>> Prvním kusem dnešní novinky je videoklip k písni "Tower of Silence" z připravovaného desátého alba britských veteránů Cathedral, "The Last Spire", které má vyjít pod labelem Rise Above Records 29. dubna. Zároveň jde o poslední album, které má uzavřít bezmála pětadvacetiletou existenci kapely a důstojně se rozloučit se všemi fanoušky. Videoklip byl natočen pod režií Paraffin City Productions v londýnské Gunnersbury Park Tower. Výsledek dýchající atmosférou hororů z let devadesátých můžete shlédnout zde:


>>> Opačně na to jde rakouská symphonic metalová kapela Serenity. Ta před několika dny, konkrétně 22. března, vydala své čtvrté album "War of Ages" pod hlavičkou známého vydavatelství Napalm Records a nyní do světa vypouští videoklip k úvodní písni "Wings of Madness". Video můžete na zhlédnout zde:


>>> Předposledním novinkou je videoklip nesoucí název "Decay" z dílny Američanů Sevendust. Kapela pohybující se ve vodách heavy/alternative metalové scény již od roku 1994 se po třech letech, kdy její členové odděleně pracovali na svých vlastních projektech, opět dala dohromady a vydala svůj devátý zářez do diskografie nesoucí název "Black Out the Sun", rovněž před několika dny, 26. března.


>>> Poslední klip zcela jistě potěší fanoušky americké alterantive metalové kapely a stejnojmené míchanice whisky s pomerančovou šťávou, Stone Sour. Snímek k písni "Do Me a Favor" pochází z připravované desky "House of Gold & Bones - Part 2". Album, které bylo nahráno současně s předchozí částí, jež byla vydána během loňského října, má v Evropě vyjít 8. dubna pod křídly Roadrunner Records. Japonsko se alba dočká dříve, američtí fanoušci si naopak budou muset počkat jeden den navíc do 9. dubna. O režii se postaral Phil Mucci, který má na svědomí klipy kapel jako Opeth či KoRn.