Březen 2013

DIABOLICAL již tuto středu v Plzni!

12. března 2013 v 11:32 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
DIABOLICAL již tuto středu v Plzni!

O tom, že je Švédsko death metalová velmoc dnes již nikdo nepochybuje. Již od devadesátých let nás tato severská země zásobuje kvalitními kapelami, které nejen že umí hrát opravdu od podlahy, ale začleňují do své muziky i svérázné melodie, které musí lahodit uchu každého milovníka tvrdé muziky. Přijďte si s námi užít švédský večer ve velkém stylu.

DIABOLICAL jsou již od roku 1996 považováni za legendu žánru zvaného švédský death metal. Jejich vystoupení jsou pověstná svojí dynamikou a vzhledem k tomu, že v dubnu letošního roku kapela připravuje zbrusu nové album NEOGENESIS, určitě se dočkáme i prezentace nových písní naživo. DIABOLICAL vystoupí v rámci stejnojmenného turné jako hlavní hvězda večera právě v plzeňském Divadle pod Lampou.

SOULDRAINER jsou přesně tou kapelou, která vás bude schopná rozehřát po právě končící zimě. Milovníci Amon Amarth, Rammstein, Samael nebo Hypocrisy si určitě přijdou na své. Muzika s neuvěřitelným nábojem. Drtící kytary, zabijácký hlas a skvělé melodie. To jsou SOULDRAINER. Nečekejte žádné kompromisy. Tohle je melodický death metal ve své ryzí podobě!

WARHEIM dodávají do švédského death metalu to správné blackové koření. Spojení klasického death metalu a norského black metalu je zárukou toho, že na své si přijdou i příznivci černého kovu. Doporučujeme tedy painty na obličej, křiváka, tričko své oblíbené kapely a sejdeme se pod pódiem!

Přijďte ochutnat tradiční švédskou kuchyni v podobě skvělých kapel, severských melodií a temnoty. Plzeň může očekávat inferno ve velkém stylu!

Datum: 13.3. 2013 v 19:00hod
Místo: Divadlo pod Lampou, Plzeň

info:

Cena: 190,-kč na místě

[tisková zpráva pořadatele]

Suffocation - Pinnacle of Bedlam

11. března 2013 v 21:12 | Stick |  Recenze
Kapela, která měla nesporný vliv na většinu současných brutálně i technicky laděných death metalových spolků, přichází s novým albem, na něž se čekalo dlouhé čtyři roky. Řeč je o NY veteránech Suffocation, kteří s "Pinnacle of Bedlam" ukazují, jak by měl současný death metal vypadat. V první řadě už obal z dílny Raymond Swanlanda slibuje kvalitní jízdu.

Když se Suffocation v roce 2004 přihlásili s albem "Souls to Deny", což byla první dlouhohrající nahrávka po devítileté pauze od alba "Pierced from Within", v řadách fanoušků zavládlo enormní nadšení, které ale posléze poněkud ochladlo s následujícími zářezy "Suffocation" a "Blood Oath", jež přece jen tak úplně do všech uší nezapadly tak, jak by měly. Myslím, že s letošním počinem se netřeba bát. Kapelu velmi nakopl příchod (návrat?) tlučmistra Davea Culrosse, který s kapelou natloukl patnáct let staré EP "Despise the Sun". Nemůžu říct, že bych neměl rád hru původního bubeníka Mikea Smithe, ale přece jen silná technická zdatnost Culrosse u téhle desky není na škodu. Jedna technická finesa střídá druhou a v mžiku sází sebejisté klepce.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Judas Priest oznamují přesun do studia

11. března 2013 v 17:25 | Kaňour |  Music News
Heavy metaloví velikáni Judas Priest zažívají po odchodu zakládajícího člena K.K. Downinga a příchodu Richieho Faulknera od roku 2011 novou situaci. K.K. byl totiž do této doby u všech desek skupiny, a tudíž bude zajímavé, jak se kapela s tvorbou nové desky popere bez něj. Poprvé se o novém albu Judas Priest zmínil Rob Halford v polovině minulého roku, kde prozradil mnoho podrobností. Ovšem, kdy album vyjde, ještě členové skupiny nevědí. Nicméně se dá očekávat, že se jim to podaří do konce tohoto roku. Nyní potvrdili svůj přesun do studia.

Stručně se vyjádřil neznámo který člen na oficiálních stránkách: "Kluci pracují ve studiu na novém albu a všechno jde velmi dobře. Vydáme brzy také živé 'Epitaph' DVD & Blu-ray, datum vydání bude oznámeno v nejbližší době."

Nové album se stane nástupcem historicky prvního koncepčního opusu Judas Priest nazvaného "Nostradamus", který pojednával o francouzském, taji obklopeném lékaři Nostradamovi a který vyšel 16. června 2008.

Stratovarius - Nemesis

10. března 2013 v 21:03 | Kaša |  Recenze
Třetí album finských Stratovarius po odchodu dlouholetého lídra Tima Tolkkiho se sice stále nese ve znamení power/speed metalu, jako tomu bylo daleko před odchodem zmíněného kytaristy, ale jako důkaz vývoje kapela do své tvorby zahrnuje prvky nové. Kytary jsou tvrdší a přibylo progresivních momentů při nutném zachování veškerých poznávacích znamení. Zatímco Tolkki se po svém odchodu snaží již po několikáté vzkřísit svou kariéru a vydělat nějaké ty chechtáky (aktuálně v připravované metalové opeře Avalon), čímž se začíná měnit v karikaturu sebe sama, tak jeho bývalí kumpáni nelení a pravidelně sázejí solidní desky, které se klasickým žánrovým albům stěží vyrovnají, ale pořád je to poslouchatelné cvičení na téma severské melodiky, jež má své stálé fanoušky.

Asi největším problém současné tvorby Stratovarius je pro mě až přílišná podobnost posledních tří alb. Je jedno, jestli si vezmete "Polaris", "Elysium" či novinku, ale všechny jsou si podobné jako vejce vejci. Mohl bych vzít kteroukoli skladbu z těchto alb a proházet je mezi sebou bez jakéhokoli dopadu na jejich konečné vyznění. Kytarista Matias Kupiainen, který Tolkkiho nahradil, se brzy ukázal jako zdatný pokračovatel, a to jak na poli hráčském, kdy bych pořádně ani nepoznal, že k nějaké změně došlo, tak v oblasti skladatelské, kde už ta změna patrná je, protože Matias aktuálně v kapele obstarává většinu nového materiálu a vnáší svěží vítr tvorby finské stálice. Velkým překvapením byl pro fanoušky odchod dlouholetého bubeníka Jörga Michaela, který opustil řady kapely po vydání minulého alba a novinka je tak první šancí pro nováčka jménem Rolf Pilve, který je zdaným náhradníkem, protože do rozjetého vlaku naskočil tak hladce, jak jen to šlo, a jeho hra nikterak nevyčnívá ani se nesnaží o nic světoborného. Prostě pohání klávesami opředenou kytarovou lokomotivu, jak jen to jde.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Enthroned pracují na další desce

10. března 2013 v 18:41 | Monsterfuck |  Music News
Belgičtí black metalisté Enthroned zveřejnili zprávu, podle níž již začali s přípravami následovníka desky "Obsidium", která vyšla v loňském roce. Mělo by jít o jubilejní desátou řadovku kapely. Aktuálně se Enthroned nacházejí ve fázi komponování, avšak vzhledem k tomu, že prohlásili, že novinka vyjde ku přiležitosti 20. výročí skupiny, které vychází právě na letošek, to vypadá, že kapela vydání plánuje ještě na stávající rok.

Kromě toho v řadách Enthroned došlo k menší obměně sestavy, konkrétně k jejímu rozšíření: "Rovněž využijeme této příležitosti, abychom oficiálně oznámili, že Noens, jenž vykonával povinnosti živého kytaristy (namísto Nornagesta, který trpí zánětem šlach, a tudíž už nemůže hrát dlouhé koncerty), je nyní stálým členem Enthroned a svých nových povinností se ujme pod jménem ZarZax. Nová deska tedy bude obsahovat vklad hned tří kytaristů, vůbec poprvé v historii skupiny.

Pokud by o tom někdo pochyboval... Nornagest stále skládá jako vždy a nahrává během pobytu ve studiu. ZarZax dokázal, že je natolik oddaný kapele a jejímu konceptu, že přizvat ho, aby byl 100% součástí této cesty, byla naprosto přirozená volba!"

Chaostar: informace o novince

10. března 2013 v 12:41 | Monsterfuck |  Music News
Řecký darkwave/neoclassical projekt Chaostar z Řecka pod vedením Christose Antonioua ze Septicflesh zveřejnil další informace o své očekávané desce "Anomima", která bude prvním řadovým počinem skupiny od roku 2004. Album vyjde definitivně 10. května v Evropě a 14. května v Severní Americe, v obou případech pod značkou firmy Season of Mist. Okolo si můžete prohlédnout obálku, jejímž autorem je Metastazis, a seznam skladeb.

"Anomima" bude k dispozici jako CD a limitovaný digipack, jehož součástí bude jedna bonusová skladba na CD a bonusové DVD s názvem "Anomimata". Na nahrávce se jako hosté představí David Vincent (Morbid Angel) a Fernando Ribeiro (Moonspell).

Předchozí deska Chaostar se jmenovala "The Scarlet Queen" a vyšla v roce 2004. V roce 2007 se pak ještě objevila kompilace "Underworld", která nabídla nové verze skladeb z demosnímku "The Underworld" (2000) a několik nových kompozic.

Tracklist "Anomima":
01. 間
02. Un pensiero per il destino
03. Sorrow Descending
04. Medea
05. Dilate the Time
06. Les réminiscences extatiques
07. Truth Will Prevail
08. Όμορφη κόρη
09. The Charmer
10. L'idée fixe
11. Misery's King

Jarun - rozhovor

9. března 2013 v 21:09 | Monsterfuck |  Rozhovory
"Wziemiozstąpienie" od polských Jarun patří k deskám, které nás v letošní roce prozatím nejvíce překvapily... je pravda, že vyšla už loni, ale až letos se nám dostala do rukou a velmi jsme si ji oblíbili, takže po nedávné recenzi celkem logicky následovala i nesmělá nabídka rozhovoru, která byla kapelou přijata, a tak mohlo vzniknout následující povídání. Odpovědí se zhostil kytarista Zagreus...

01. Ahoj, Zagreusi! Rád bych rozhovor začal nějakými obecnými fakty o kapele a o vaší hudbě. Úplně první otázka nebude příliš komplikovaná - co jméno skupiny, Jarun, vlastně znamená? Nikde jsem nemohl najít jeho význam…

Zdravím! Na tom jméně není nic zvláštního. Nic speciálního se za tím neskrývá. Je to jen jméno převzaté ze slovanské mytologie. Jarun byl nepříliš známý místní bůžek rostlinstva, jara a úrody, je známý především mezi východními Slovany. Vlastně se toho o něm víc docela málo a je to trochu záhadná figura. Ale fakt, že jsem si jméno vybral ze slovanské mytologie, neznamená, že bychom ve skutečnosti byli "pagan" skupinou, ačkoliv si samozřejmě bereme inspiraci z folklóru a tradicí. Je to jen silné, dobré a dobře znějící jméno pro kapelu. Krátké a stručné, lehké na zapamatování. Omlouvám se, jestli tato odpověď někoho zklamala ;)

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Jarun - interview

9. března 2013 v 21:09 | Monsterfuck |  Rozhovory
"Wziemiozstąpienie" is one of the albums which really surprised us this year... although it was released last year, we heard it this year for the first time and liked it a lot. After the review we asked the band also for the interview which was accepted and so it was possible to create following set of questions that were answered by guitarist Zagreus...

01. Hello, Zagreus! I would like to start the interview with some general facts about the band and about your music. The very first question won't be much complicated - what does the name of the band, Jarun, actually mean? I couldn't find its meaning anywhere…

Hello! There's nothing special about this name. Nothing special is hiding behind it anyway. It's just a name taken from ancient Slavic mythology. Jarun was poorly known, local deity of vegetation, spring and fertility, known mainly among the eastern Slavs. Little is actually known about him and he's quite a mysterious figure. But the fact that I took the name from Slavic mythology doesn't mean that we are actually a "pagan" band although of course we draw inspiration from folklore and tradition. It's just a strong, good, well sounding name for a band. Short and concise, easy to remember. I'm sorry if anyone was disappointed by this answer ;)

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Vreid - Welcome Farewell

9. března 2013 v 19:54 | Ježura |  Recenze
Norští Vreid vždycky patřili k tomu druhu kapel, jejichž hudba okolo mě kroužila, ale nikdy se nepřiblížila natolik, abych se na ni mohl podívat zblízka a důkladně. Když tedy nepočítám jedno živé dostaveníčko, aktuální novinka "Welcome Farewell" se dá považovat za první vzájemné zkřížení mečů a její recenze pak příležitost, jak porovnat názor prakticky úplného nováčka s pohledem redaktorů s hudbou Vreid mnohem obeznámenějších. Tak tedy do toho, duel začíná.

Když jsem poprvé kliknul na tlačítko PLAY, čekal jsem necelou tři čtvrtěhodinu ponuré black'n'rollové jízdy, na které si Vreid v uplynulých letech udělali jméno a v jehož duchu se nesla i s předstihem uvolněná klipovka "The Reap". Stavět na těchto dojmech očekávání byl však asi nejzásadnější omyl, kterého jsem se v případě "Welcome Farewell" dopustil, protože jak se velmi záhy ukázalo, ve skutečnosti si Vreid pro fanoušky připravili trochu jinačí hudební koktejl. Otázku, co to vlastně Vreid nahráli, přináší už otvírák "The Ramble", jehož charakter s trochou nadsázky platí pro album jako celek. Podstatná část jeho pěti a něco minut nechává posluchače v podivné nejistotě. Na jednu stranu jde celkem snadno rozklíčovat stopy vedoucí k rozvážnému a s potemnělými melodiemi operujícímu black metalu, jakožto i k rock'n'rollové šlapavosti, ale je to zkrátka zvláštní, nezvyklé a nesnadno se v tom hledá krása. A přitom po několika pozorných posleších vyjde najevo, že tam ta krása, nebo chcete-li kvalita, opravdu je, nehledě na to, že závěr ožije v mnohem čitelnějším duchu, než jak tomu bylo do té doby. I tak je to ale pořád značně podivuhodné dílko, které spíš než aby uchvátilo, tak dlouhodobě jitří posluchačovu pozornost a zvědavost.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Rotting Christ, Dead Congregation: Praha - Matrix, 2.3.2013

9. března 2013 v 17:42 | Ježura |  Reporty
Žižkovský Matrix se stal v sobotu druhého března dějištěm náramně atraktivní události. Pořadatelé z Metalgate totiž pro toto datum přichystali koncert hned trojice řeckých kapel, které je snad s výjimkou headlinujících Rotting Christ v české kotlině vidět jen málokdy, pokud vůbec. A jak vyšlo najevo velice záhy, lineup v sestavě Rotting Christ, Dead Congregation a Ravencult, doplněný dvojicí zástupců domácí scény, Secret of Darkness a Abstract Essence, na cílové publikum evidentně zafungoval velmi dobře, protože takovou návštěvnost jsem v Matrixu zažil snad jen dvakrát.

Cesta mezi merchandise pultem a širokou nabídkou řeckých pochutin a kulinářských specialit (výborný nápad, jen nevím, jestli ho někdo docenil i nákupem nějaké té laskominy) mě dovedla do sálu nějakých deset minut po oficiálním začátku akce, takže v tu chvíli se už na pódiu snažila první kapela večera, severočeští Secret of Darkness, o kterých jsem věděl jen to, že za svoji aktuální řadovku sklidili vesměs pozitivní kritiku. Asi na tom něco bude, protože když jsem se do produkce Secret of Darkness zaposlouchal, opravdu to špatné nebylo. Muzikanti navíc ten svůj melodeath švédského ražení prezentovali s velkým nasazením, takže bylo na co koukat, a čím déle to trvalo, docházelo mi, že se vlastně slušně bavím. Secret of Darkness tedy večer zahájili velice sympatickým způsobem a zanechali rozhodně dobrý dojem.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Master's Hammer vyhráli cenu Anděl

9. března 2013 v 12:50 | Monsterfuck |  Music News
Včera, v pátek 8. března, proběhlo v pražském Paláci Akropolis slavnostní vyhlášení vítězů hudebních cen Anděl za rok 2012, jejichž předávání pak proběhne 16. března. Kategorii, která nás vzhledem k našemu zaměření zajímá nejvíce, čili Hard & Heavy, ovládli Master's Hammer se svou poslední deskou "Vracejte konve na místo", která vyšla v únoru 2012 na CD a LP ve vlastním nákladu kapely. V kategorii byla nominována následující alba (klik na název pro přesun na naši recenzi!):


Abychom dostáli formalitám ohledně informování o tvrdších žánrech, dodejme ještě, že v kategorii Punk & Hard core zvítězili pankáči Pipes and Pints s albem "Found & Lost" v konkurenci Drom, See You in Hell a The Unholy Preachers. Bez zajímavosti také není ani fakt, že třeba v kategorii World Music si cenu odnesla deska "Cestou na jih" od Tomáše Kočka a orchestru, což je člověk, jenž hojně spolupracuje se Silent Stream of Godless Elegy.

Kompletní výsledky žánrových Andělů najdete tady, na kompletní nominace se pak můžete podívat zde.

Když už jsme u těch cen, Master's Hammer ovládli také vyhlašování Best Czech Vinyl Disk 2012. "Vracejte konve na místo" zvítězilo v hlavní kategorii LP a dvouskladbové bezejmenné EP se songy "Transgalaktický řezník" a "Barva kosmu" si odneslo prvenství mezi SP/EP. Kompletní výsledky zde.

Wednesday 13 - The Dixie Dead

8. března 2013 v 23:00 | nK_! |  Recenze
Pana Wednesdaye třináctku znám hlavně coby frontmana horror punkové superformace Muderdolls a zatím jsem se s jeho sólovou dráhou do křížku nedostal. Očekával jsem něco podobného stylu zmíněných Murderdolls a nemýlil jsem se. Dopředu tedy říkám, že mi "The Dixie Dead" zní téměř jako další řadovka panenek, jenom možná o něco málo temnější a složitější k uchopení a poslechu.

Wednesday 13 (krásný pseudonym, který mimochodem pochází ze slavného filmu "Addamsova rodina") se nezapře, a tak máme opět co do činění s pěknou porcí horror punkové nálože. Celé "The Dixie Dead" mi připomíná soundtrack k nějakému béčkovému hororovému filmu a mám pocit, že přesně o to se kapela snažila. Wednesdayův hlasový projev je do puntíku totožný s tím, na co jsou jeho fanoušci zvyklí, takže nechybí drsňácký chraplák stejně jako vysoké vřískání při protahování slov nebo v refrénech. Nejedná se o výtku, ale holé konstatování faktu, že některé věci na světě se nikdy nezmění. Tempo většiny materiálu na nové desce je spíše střední a protkané jednoduchou, leč hutnou kytarovou linkou podepřenou solidním bicím. Ač jich moc není, i tady zazní sem tam nějaké to sólíčko. Takhle v textu to zní možná strašně nudně, ale ve skutečnosti si myslím, že do podobného stylu hudby by se ani nic jiného prostě nehodilo.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Black Star Riders zveřejnili info o novém albu

8. března 2013 v 17:23 | Stick |  Music News
Pohrobci Thin Lizzy, kteří se před nějakou dobou rozhodli v odkazu Phila Lynotta pokračovat pod názvem Black Star Riders, prozradili, že jejich chystané album "All Hell Breaks Loose" vyjde v květnu na značce Nuclear Blast Entertainment. Sestavu tvoří zkušení veteráni rockové scény: Ricky Warwick (zpěv - The Almighty), Scott Gorham (kytary - původní člen Thin Lizzy), Damon Johnson (kytary - Alice Cooper), Marco Mendoza (basa - Blue Murder, Whitesnake, Lynch Mob) a bubeník Jimmy DeGrasso (Alice Cooper, Megadeth, David Lee Roth)

Konkrétní data vydání:
21. května - Japonsko
22. května - Švédsko
24. května - Německo, Rakousko, Švýcarsko, Finsko, Norsko
27. května - Velká Británie, Francie, Benelux, Polsko, Česká republika, Dánsko, Španělsko, Portugalsko, Maďarsko, Řecko
28. května - Spojené státy americké, Kanada, Itálie, Jižní Amerika

Jméno desky okomentoval zpěvák Ricky Warwick: "Díval jsem se na dokument o bombardérech 2. světové války a tohle jméno bylo na boku jednoho z letounů. Zapůsobilo to na mě a vystihuje zmatek, který mezi námi ve společnosti vládne. Posledních pár let byla divoká jízda, a když teď chystáme album, tenhle drsný titul shrnuje vše, o čem Black Star Riders jsou."

"All Hell Breaks Loose" se nahrávalo ve studiu The Cave v Kalifornii u věhlasného producenta Kevina Shirleyho (Led Zeppelin, všechny desky Iron Maiden od roku 2000, Aerosmith, Rush), album pak mixoval Bob Ludwig (Rush, Led Zeppelin, Jimi Hendrix) v Gateway Mastering Studios v americkém Portlandu.

Tracklist:
01. All Hell Breaks Loose
02. Bound for Glory
03. Kingdom of the Lost
04. Bloodshot
05. Kissin' the Ground
06. Hey Judas
07. Hoodoo Voodoo
08. Valley of the Stones
09. Someday Salvation
10. Before the War
11. Blues Ain't So Bad

Speciální edice bude obsahovat bonusovou skladbu "Right to Be Wrong" a DVD se záběry z natáčení. Zde se můžete mrknout na kolekci videí, rekapitulujících vznik alba. Prvního singlu se fanoušci dočkají již na konci března, ve stejný termín budou také zveřejněna nová data turné.

Novinky u Bethlehem

8. března 2013 v 15:05 | Monsterfuck |  Music News
Nihilističtí Němci Bethlehem, kteří se v loňském roce objevili i sestavě domácího festivalu Phantoms of Pilsen, se opět vracejí pod křídla vydavatelské firmy Prophecy Productions, s níž právě podepsali smlouvu. Prophecy Productions již kapele svého času vydali EP "Profane Fetmilch Lenzt Elf Krank" (1999) a desku "Schatten aus der Alexander Welt" (2001). Nyní se label postará i o vypuštění chystaného sedmého alba, které naváže na rozporuplně přijatý počin "A Sacrifical Offering to the Kingdom of Heaven in a Cracked Dog's Ear" z roku 2009. Nahrávání novinky by mělo započít na přelomu srpna a září letošního roku v Klangschmiede Studio E. Kontrakt byl podepsán na celkem čtyři dlouhohrající desky.

"Náš výběr labelu je založen na tom, jestli známe osobu, která je za něj po mnoho let zodpovědná - význam důvěry by v dnešní době neměl být podceňován," říká Jürgen Bartsch, baskytarista a poslední zakládající člen v Bethlehem. "Další klad je, že u Prophecy Productions máte uměleckou svobodu bez omezení - jsou na 100% za vámi a myslí to vážně. Jsme přesvědčení, že tato spolupráce na rovném vztahu přinese mnoho prapodivných květů (...)."

Alaverdi - Egle

7. března 2013 v 21:11 | Kaša |  Recenze
Alaverdi jsou ve všech směrech poměrně pozoruhodná a zajímavá kapela. Ať už ve smyslu hudebním, či v oblasti grafické a fyzické podoby svých nosičů nejsou v žádném případě tuctoví. Minimálně v posledním ohledu bych se nebál tuto trojici označit na české scéně za průkopnickou. Důvod? Dosavadní alba tak trochu boří zajeté standardy ohledně formátu desky a vyšla například s obalem z recyklovaného papíru, či s názvem raženým do dřevěných loubků. Opravdu zajímavý způsob, jak podat svým příznivcům výslednou podobu alba. Pozadu nezůstávají ani v souvislosti s novinkou, která vyšla na USB nosiči zabudovaném do běleného dřeva. Pokud tohle není krok, který přiměje nejednoho posluchače ke koupi originálu, tak už nevím. Ale hlavní je samozřejmě hudba, která už možná není natolik originální a pozornost přitahující, ale pořád představuje nadstandard ve větvi chytrého metalu.

Přestože Alaverdi geograficky spadají pod pražskou scénu, tak jejich kořeny jsou na naše poměry trošku exotičtější. Trojice ve složení Edgaras Vasilias, Marius Miškinis a Vytautas Vasilias pochází z daleké Litvy a hudebně se prezentuje jako mantracore, což je styl v zásadě nic neříkající, ale pokud bych jej měl neznalému posluchači přiblížit, tak jen na základě "Egle" bych sáhl pro škatulky typu progresivní či experimentální metal s množstvím zvratů, nálad a brejků. Dojde i na jednodušší pasáže, jejíž základy pramení v hardcorové hudbě, protože, ač působí Alavredi na "Egle" kompozičně propracovaně a intelektuálně, tak některé momenty překypují intenzitou a přímočarostí. Pojďme si nyní ale novinku trošku konkrétněji představit.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Červený kůň]

Detaily o chystaných počinech Aborym a Arckanum

7. března 2013 v 19:46 | Monsterfuck |  Music News
>>> Kultovní industriální black metalisté Aborym z Itálie pojmenovali svou šestou řadovku "Dirty". Počin vyjde pod hlavičkou polské firmy Agonia Records jako CD, digipack CD a několik dosud neupřesněných 2LP verzí 28. května v Evropě a 11. června v Severní Americe.

"Dirty" bude dvojalbem, jehož první disk nabídne deset zbrusu nových songů, zatímco na tom druhém se objeví přepracované verze skladeb "Fire Walk with Us" (původně z desky "Fire Walk with Us", 2001) a "Roma Divina Urbs" (z debutu "Kali Yuga Bizarre", 1999), několik coverů a jeden nový song "Need for Limited Loss" - viz tracklist níže.

Nahrávalo se ve Fear No One Studios v Itálii pod dozorem Emiliana Nataliho, jenž se podílel už na předcházející desce "Psychogrotesque" z roku 2010, na nahrávce se však podíleli i tři další zvukaři. Obálku, která je k vidění vpravo, vytvořil osobně Malfeitor Fabban, hlavní mozek Aborym.

Kromě toho se Aborym v letošním roce opět vrátí k živému hraní a jeden koncert mají potvrzený i v České republice - na festivalu Brutal Assault v Jaroměři, který se odehraje ve dnech 7.-10. srpna.

Tracklist "Dirty":
Disk I:
01. Irreversible Crisis
02. Across the Universe
03. Dirty
04. Bleedthrough
05. Raped by Daddy
06. I Don't Know
07. The Factory of Death
08. Helter Skelter Youth
09. Face the Reptile
10. The Day the Sun Stopped Shining

Disc II:
01. Fire Walk with Us [nová verze]
02. Roma Divina Urbs [nová verze]
03. Hallowed Be Thy Name [Iron Maiden cover]
04. Comfortably Numb [Pink Floyd cover]
05. Hurt [Nine Inch Nails cover]
06. Need for Limited Loss

>>> Informace o své novince, jež naváže na počin "Helvítismyrkr" z roku 2011, zveřejnil rovněž švédský jednočlenný projekt Arckanum. Nová deska se bude jmenovat "Fenris Kindir" a vyjde 10. května v Evropě a o čtyři dny později v Severní Americe u Season of Mist. K dostaní bude CD i LP verze, přičemž vinyl bude navíc obsahovat jako bonus cover "Lycanthropia" od Řeků Necromantia a vyjde hned ve třech barvách - žluté, červené a černé.

Tracklist "Fenris Kindir":
01. Fenris kindir grúa
02. Tungls tjúgari
03. Dólgrinn
04. Hatarnir
05. Hamrami
06. Fenris gangr
07. Vargøld
08. Angrboða
09. Úskepna
10. Spell
11. Sólbøls sigr

Info o novinkách Atrocity a Entrails

7. března 2013 v 17:21 | Monsterfuck |  Music News
>>> Už tu proběhla informace, že germánští chameleoni Atrocity pojmenovali své desáté album "Okkult" a že půjde o první část chystané albové trilogie. Nyní přicházejí i bližší detaily o tom, jak bude nahrávka ve výsledku vypadat. Počin vyjde pod značkou Napalm Records nejdříve ve Španělsku, Švédsku a Norsku 24. dubna a v dalších lokacích postupně v následujících dnech, konkrétně v našich zeměpisných šířkách by se v obchodech měl objevit 29. dubna.

Jak již bylo prozrazeno, deska bude spojena s "hledáním pokladu", kdy zpěvák Alexander Krull, který se v případě "Okkult" postaral i o produkci, u každé části trilogie schová jednu píseň na některém místě na určitém kontinentu. U "Okkult" se bude jednat o Evropu a nápověda, kde by měli fanošci hledat, se bude nacházet v bookletu limitované edice alba a také na iTunes verzi. Okolo si pak můžete prohlédnout tracklist a obal.

Tracklist "Okkult":
01. Pandaemonium
02. Death by Metal
03. March of the Undying
04. Haunted by Demons
05. Murder Blood Assasination
06. Necromancy Divine
07. Satan's Braut
08. Todesstimmen
09. Masaya (Boca Del Infierno)
10. When Empires Fall to Dust
11. Beyond Perpetual Ice
12. La Voisine

>>> Nový studiový zásek mají na programu rovněž Švédové Entrails. Jejich třetí řadovka ponese název "Raging Death" a vyjde 13. května v Evropě a o den později v Severní Americe. K dispozici bude klasické CD, limitované digipack CD s bonusovým DVD a LP.

"Tohle je skvělý další krok pro Entrails. Masivní zápach smrti, přímo do držky! 'Raging Death' se jako název k celému albu hodí, protože je to čistý death metal bez slitování!" komentuje svou novinku samotná kapela.

Tracklist "Raging Death":
01. In Pieces
02. Carved to the Bone
03. Blood Hammer
04. Headless Dawn
05. Cadaverous Stench
06. Descend to the Beyond
07. Death League
08. Chained and Dragged
09. Defleshed
10. Cemetery Horrors

Novinky u Destroying Divinity

7. března 2013 v 15:36 | Monsterfuck |  Music News
Hell-o všem death metal maniakům,

po delší době přinášíme pár slov ohledně dění v DESTROYING DIVINITY. Potýkáme se stále se stejnýma potížema, rip off přístup od amerického vydavatele, který se nám od vydání naší poslední desky Dark Future neozval, nepovedeneý klip a chybějící zpěvák, nemá cenu to tu zvlášť rozebírat, ale koho by zajímaly detaily, může si je přečíst v čerstvém rozhovoru na fobiazine.net. Za připomenutí stojí ale fakt, že bychom rádi začali zase hrát víc koncertů, a že stále hledáme zpěváka, kterej by se mohl kapele aktivně věnovat, a to jak koncertně, tak ve studiu. Za poslední dobu jsme odehráli šest povedených koncertů instrumentálně s kapelama jako Escarnium (Brazílie), Execration a Diskord z Norska, Vader (Polsko) a z českých třeba Heaving Earth nebo Hypnos. Ale ikdyž se akce povedly, instrumentální verze našeho setu nám samozřejmě nestačí, takže pokud si myslíš, že na to máš a máš skutečný zájem o temný old school death metal, napiš na destroyingdivinity@email.cz

Nejdůležitější a dobrou zprávou ale je, že máme hotový materiál na novou desku. Osm songů se stopáží okolo 35 minut toho nejvyspělejšího materiálu, jaký jsme doposud udělali. S každou naší deskou jsme se vždycky snažily zlepšovat jak po stránce techniky, tak po stránce songwritingu a i zvukově se nám vždycky podařilo se posunout o kus dál, v cemž všem rozhodně hodláme pokračovat. Po spokojenosti při spolupráci na všech třech deskách padla volba opět na studio Šopa, kde rozumí naší představě o hutném a temném death metalovém zvuku. Další detaily budeme uveřejňovat postupně, zatím můžeme prozradit jenom to, že jsme nezačali jednat s žádným vydavatelem. Co se merche týče, k dispozici jsou trika a zbývající kusy poslední desky Dark Future, pro merch i koncerty též platí email, uvedený výše. Očekávejte další novinky v brzkém budoucnu, pro aktuální info kontrolujte náš profil na facebooku, popřípadě na bandzone.

DEATH METAL ETERNAL

https://www.facebook.com/DestroyingDivinity
http://bandzone.cz/destroyingdivinity

[tisková zpráva kapely]

Saxon - Sacrifice

6. března 2013 v 21:15 | Ježura |  Recenze
Víte, hodnotit desky jako "Sacrifice" je docela svérázná záležitost. Recenzent dopředu ví, jak to asi bude znít, a vědí to i posluchači, na které nahrávka míří. A ví to vlastně celý metalový svět, protože hudba, jakou produkují Saxon a další jim podobní, je zde déle než třicet let a po celou tu dobu si udržela v zasadě neměnný charakter. Právě proto je to ale vždycky tak trochu loterie, protože si člověk nikdy nemůže být jistý, jestli se zrovna tentokrát podařilo nahrát NWOBHM desku, která má i v 21. století co říct.

V případě Saxon je to maličko jinačí. I když bych s odstupem roka a půl jejich předchozí desce "Call to Arms" určitě nedal 9/10, jak jsem učinil v tehdejším vydání Na co se nedostalo, pořád platí, že mě toto album ujistilo v jedné věci - i po šestatřiceti letech kariéry a devatenácti (teď už vlastně dvaceti) albech na účtě jsou to právě Saxon, kteří se mohou bez ostychu řadit ke kapelám, jež dovedou oslovit i bez žánrových veletočů a snahy ten starý dobrý heváč posunout někam do neznáma. A proto jsem od "Sacrifice" očekával další nálož vesměs jednoduchého, ale vymakaného heavy metalu s tím nejlepším rodokmenem. A jak si většinou pointu nechávám ke konci recenze, snad se pro jednou nic nestane, když hned zkraje prohlásím, že jsem přesně takovou nahrávku dostal.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Chystaná alba

6. března 2013 v 19:37 | Stick |  Music News
>>> Američtí Arsis chystají novinku, své páté album, které ponese název "Unwelcome". Vyjde 30. dubna 2013, jeho předchůdcem je tři roky starý počin "Starve for the Devil". Nahrávalo se v Audiohammer Studios na Floridě a produkce se ujal Mark Lewis (The Black Dahlia Murder, Trivium, Deicide). Kapela vyrazí v květnu na americké turné společně s kapelami Hypocrisy, Krisiun a Aborted.

Na sklonku loňského roku Arsis zveřejnili video ke skladbě "Carve My Cross", která pochází z EP "Lepers Caress". Tento počin byl také debutovým pro nové členy kapely, mladičkého kytaristu Brandona Ellise (20 let) a bubeníka Shawna Priesta. EP je navíc volně ke stažení na těchto stránkách.

>>> Další americká stálice Queensrÿche před nějakým časem prodělala velmi nepříjemnou změnu sestavy, kapelu opustil pro ni toliko typický frontman Geoff Tate, který si nakonec rozhodl pořídit si vlastní Queensrÿche. Ostatní členové sehnali náhradu nesoucí jméno Todd La Torre a podepsali smlouvu se Century Media Records. Následovat bude v letních měsících vydání nového alba. Přesněji 10. června 2013 v Evropě, pro Ameriku bylo vydání určeno o den později. Poslední album s původním zpěvákem Tatem vyšlo v roce 2011 a nese jméno "Dedicated to Chaos".

Na otázku, jak by případná prohra u soudu ovlivnila kontrakt s kapelou, odpovědělo vedení Century Media následovně: "Myslím, že až k tomuto mostu dojdeme, jednoduše jej překročíme."

>>> Do třetice chystají nové album Ulcerate z Nového Zélandu. Právě začínají nahrávat v domovském studiu MCA čtvrtou řadovou desku, která bude zároveň první plackou pro label Relapse Records. Vyjít by měla v průběhu roku. Album prozatím nemá název a za sebou má dva předchůdce, které vyšly u Willowtip Records, "Everything Is Fire" (2009) a "The Destroyers of All" (2011), a debut z roku 2007 nazvaný "Of Fracture and Failure", který vyšel u Neurotic Records.

Kapela má po vydání desky v plánu vyjet na turné, prozatím v dubnu odehraje koncerty na Novém Zélandu v Aucklandu a Wellingtonu společně s finskými Rotten Sound, kteří také fungují pod Relapse Records a kteří letos vydali EP "Species at War".

Nové obaly

6. března 2013 v 15:00 | Stick |  Music News
>>> Fanoušci irských thrasherů Gama Bomb se brzy dočkají nového alba "The Terror Tapes", jeho vydání je totiž na spadnutí. V Evropě deska vychází 19. dubna a 7. května ve Spojených státech, desku vydávají AFM Records. Retro obálku nakreslil umělec, navrhující filmové plakáty, nesoucí jméno Graham Humphreys (například "Dům tisíce mrtvol", "Od soumraku do úsvitu", "Zabijáci lesbických upírek"). Na albu bude 12 skladeb. Posledním počinem kapely bylo v roce 2009 album "Tales from the Grave in Space".

"Vyrostli jsme na VHS kazetách, kterým obálku nakreslil Graham, ale neznali jsme jeho jméno. Pak jsme ho našli, hodili s ním řeč a náš sen se stal skutečností, dali jsme to dohromady a teď se můžeme kochat výbornou prací, kterou pro nás odvedl," říká zpěvák Philly Byrne.

Osvětluje také děj, který na obálce je: "Obal ukazuje člověka, kterého konzumuje obr, živoucí kotoučák. Působí to dojmem odporného video přebalu z 80. let. Perfektně to pasuje k naší posedlosti starou technologií a šílenou hororovou stylizací. Je to náš nejlepší obal. Obálky našich ostatních alb stojí za hovno vedle tohoto."

Dle jeho dalších slov nepatřilo nahrávání alba k těm nejsnadnějším. Prodělal operaci krku, kytarista Domo Dixon měl poraněnou šlachu, došlo ke změnám v sestavě a nahrávalo se bez labelu.

Tracklist "The Terror Tapes":
01. The Wrong Stuff
02. Legend of Speed
03. Backwards Bible
04. Beverly Hills Robocop
05. Smoke the Blow with Willem Dafoe
06. We Started the Fire
07. Terrorscope
08. The Cannibals Are in the Streets - All Flesh Must Be Eaten
09. Shitting Yourself to Live
10. Matrioshka Brain
11. Metal Idiot
12. Wrecking Ball

>>> Američtí death metalisté Immolation také mají novou desku na spadnutí. Jejich nový počin vyjde po třech letech od poslední desky "Majesty and Decay". Deváté album se bude jmenovat "Kingdom of Conspiracy" a vyjde 10. května u Nuclear Blast. Obal přivedl k životu stejně jako u předchozího alba Pär Olofsson (obaly například k Spawn of Possession - "Incurso", Immortal - "All Shall Fall"). O nadcházející řadovce jsme nedávno informovali.

Podle kytaristy Roberta Vigny je obal znázorněním obavy z vyslovení vlastního názory a z oslepování mas. Všechny spoutané postavy vytvářejí jednu velkou masu, která je symbolem současného bezpečnostního řádu a toho, jak všechny pomalu a metodicky konzumuje a ovládá.

Zmínil se i o textových tématech: "Album se vypořádává se současným světěm a s pomalým rozplétáním a úpadkem naší společnosti a systémů a struktur za ní. Je o lidech a o tom, jak jsme ztratili svou cestu a nakrmili jsme tyhle velké systémy, které pomalu padají. Tohle téma se táhne celým albem a obal vytváří velmi temnou vizi budoucnosti, kde tyto systémy úplně absorbovaly náš svět a naši svobodu a my se stáváme součástí té masy struktur, které jsme vytvořili. Každý song je symptomem téhle nemoci, jež přivedla svět do bodu, ve kterém nyní je, a my kreslíme velmi pochmurný obraz pomalého a postupného úpadku a lidských selhání, které urychlily tento proces. To je 'Kingdom of Conspiracy'."

Tracklist "Kingdom of Conspiracy":
01. Echoes of Despair
02. Keep the Silence
03. Kingdom of Conspiracy
04. Serving Divinity
05. The Great Sleep
06. Indoctrinate
07. A Spectacle of Lies
08. God Complex
09. Bound to Order
10. All That Awaits

>>> Power metal z Německa přinášejí Masterplan. Ti odhalili artwork nového alba, které ponese název "Novum Initium" (nový začátek) a bude následníkem tři roky starého "Time to Be King". To byla také poslední deska, na které se podílel zpěvák Jørn Lande a bubeník Mike Terrana. Album vyjde 26. dubna u AFM Records. Kapela také v únoru v Německu natáčela video ke skladbě "Keep Your Dream Alive", hako místo natáčení si zvolila Luftverteidigungsbunker Erndtebrück.

Další novinky o albu budou následovat v nadcházejících týdnech. Album bude první deskou, na které se podílejí noví členové kapely, jmenovitě zpěvák Rick Altzi (At Vance, Thunderstone), Jari Kainulainen na baskytaře (ex-Stratovarius, ex-Evergrey) a za bicími český bubeník Martin Škaroupka (Cradle of Filth, Symphonity).

Neokhrome: "Stellar Outcast" videoklip

6. března 2013 v 11:26 | Monsterfuck |  Music News
Maďarská skupina Neokhrome zveřejnila svůj nový videoklip, který vznikl ke skladbě "Stellar Outcast". Kapela k videu řekla následující:

"Nedávno jsme dokončili naše nové video k písničce 'Stellar Outcast' z naší třetí dlouhohrající desky 'Perihelion'. Namísto použití nějakého příběhu nebo natočení živého klipu bylo naším cílem vizuálně interpretovat, co pro nás tato skladba znamená. Na video se můžete podívat zde: http://youtu.be/aWr0KBQ-1xs. Podpořte Neokhrome na: http://www.facebook.com/Neokhrome"

"Perihelion" vyšlo v říjnu loňského roku ve vlastním nákladu v digipack formátu.


Grayceon - Pearl and the End of Days

5. března 2013 v 21:36 | Zajus |  Recenze
Grayceon nepatří mezi přední metalové kapely, přesto je o nich však čím dál více slyšet, a to z dobrého důvodu. Tato trojice pocházející z americké Kalifornie již osm let tvoří velmi zajímavou a vskutku originální metalovou hudbu, a proto by ji bylo škoda ignorovat. Než se však zakousneme do samotného počinu "Pearl and the End of Days", pojďme si Grayceon krátce představit. Již sestava této kapely je totiž netradiční. V ní totiž klíčovou roli sehrává slečna jménem Jackie Perez Gratz, hrající na cello. Komu by její jméno bylo povědomé, tomu prozradím, že tak rozhodně není náhodou. Jackie se totiž stihla objevit v množství kapel, mezi nimiž vystupují například slavní Neurosis. Hostovačku si pak střihla například u Agalloch, pro než napsala a nahrála intro pro album "Marrow of the Spirit". V Grayceon se pak kromě hry na cello stará i o zpěv. Vedle Jackie Perez Gratz pak v dnes recenzované kapele nalezneme kytaristu Zacka Farewella a bubeníka Maxe Doyla.

Celkově mají Grayceon na kontě tři dlouhohrající alba, z nichž poslední, "All We Destroy", vyšlo v březnu roku 2011. Dnes však nemáme čest s další dlouhohrající nahrávkou, "Pearl and the End of Days" je totiž "pouhé" EP. I tracklist čítající jen dvě skladby by mohl napovídat, že nejde o nijak zásadní disk, ovšem stopáž blížící se půl hodině toto podezření vyvrací. Album otevírá desetiminutová "Pearl" a již ve své první části odhaluje typický zvuk kapely. Pomalý nástup s kytarovým ruchem v pozadí a zoufalými "vzlyky" zpěvačky symbolizuje neveselou náladu a ukazuje tak jednu stranu Grayceon. Totiž tu, na které se posluchač brodí těžkým sludge metalem. Ta však nevydrží dlouho a brzy ji pak vystřídá strana druhá, plná zajímavých kytarových riffů, rychle šlapajících bicích a zejména pak cella, které výtečně doplňuje kytaru (pokud to ovšem není naopak). Zatímco cello tvoří mnohdy spíše pomalejší melodie a celkově se stará o náladu alba, kytara chvílemi křičí "thrash metal" a symbolizuje tak technickou stránku hudby Grayceon. Do všeho pak nastupuje Jackie se svým zpěvem, který zní místy velmi posmutněle (jako například v popsaném úvodu "Pearl"), jindy naopak velmi odhodlaně a agresivně, což je případ jen několika výkřiků a melodičtějších slok, které jsou rozesety tu a tam po obou skladbách.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Tři klipy ze severu Evropy

5. března 2013 v 20:31 | Stick |  Music News
>>> Norská thrash metalová banda Blood Tsunami, která podepsala kontrakt s Indie Recordings a ve které hraje známý norský bubeník Faust (Aborym, Emperor) za pár dnů, přesněji 8. března v Norsku, 15. v Německu a Rakousku a 11. března ve zbytku Evropy, vydá nové CD "For Faen". Poslední deska "Grand Feast for Vultures" vyšla v roce 2009.

Venku už je oficiální video ke skladbě "Metal Fang". Natočené bylo na iPhone5 Kjellem Ivarem Lundem.


>>> S videem se hlásí i finští Lordi. Nese název "The Riff" a pochází z alba "To Beast or Not to Beast", které vyšlo na začátku tohoto měsíce u AFM Records. Jako singl skladba vyšla už na začátku února. Nová deska se nahrávala na podzim 2012 ve WireWorld Studio v Nashvillu. Na desce dělal renomovaný producent Michael Wagener, který s kapelou pracoval i na předchozím albu z roku 2010, nazvaném "Babez for Breakfast". Nové album je také debutem pro nové členy sestavy, klávesistku Hellu a bubeníka Manu.


>>> Severskou trojici doplňují švédští Tiamat, kteří v loňském říjnu vydali svou desátou desku "The Scarred People", z níž pochází nový klip "384", který natočila Ioanna Lampropoulou. Album vyšlu u Napalm Records. Před vydáním nové nahrávky se Tiamat studiově vyjádřili naposledy s albem "Amanethes", jež vyšlo v roce 2008.

Kapela začínala jako death metalová smečka, aby se později přes žánrotvorný milník "Wildhoney" propracovala k zadumanému metalu, který později mírně obrousil hrany a přešel do téměř rockové polohy.


Bauda: "Ghosts of Panthalassa" videoklip

5. března 2013 v 18:45 | Monsterfuck |  Music News
Skupina Bauda z Chile zveřejnila svůj nový videoklip ke skladbě "Ghosts of Panthalassa" - na výsledek se můžete samozřejmě podívat na konci této novinky.

"Ghosts of Panthalassa" pochází z nejnovější desky Bauda, která vyšla pod názvem "Euphoria ...of Flesh, Men and the Great Escape" v loňském roce. Koncept alba se zabývá starou velrybářskou stanicí ve městě Quintay v Chile a hubením velryb.