Březen 2013

Death Wolf - II: Black Armoured Death

31. března 2013 v 21:54 | Monsterfuck |  Recenze
Ačkoliv by se občas mohlo zdát, že uvozování recenze nějakou tou omáčkou v podobě obecných informací je jen poměrně nenásilný způsob, jak si pohodlně prodloužit článek, aby to na první pohled vypadalo lépe, v některých případech, mezi něž se řadí právě i Death Wolf, se jedná o záležitosti natolik zajímavé, popřípadě i natolik zásadní, že ve výsledku mohou pomoct v chápání samotné nahrávky. Oč jde, budeme-li mluvit konkrétně o švédské kapele Death Wolf? O sestavu… přesněji řečeno tedy o jednoho jejího člena, kterýmžto je jistý Patrick Niclas Morgan Steinmeyer Håkansson, známější spíše prostě jen jako Morgan, kytarista a hlavní mozek švédské black metalové stálice Marduk. Není žádným tajemstvím, že mimo MardukMorgan několik vedlejších projektů, z nichž jedním kdysi bývalo black/noisové peklo Abruptum, druhým jsou pak právě Death Wolf, pohybující se někde na pomezí heavy metalu, doom metalu a punku. Aby bylo všem informativním okolnostem učiněno definitivně zadost, dodejme ještě, že Death Wolf, přestože aktuálně vydávají formálně druhou desku, nejsou úplně novou akvizicí, jelikož dříve fungovali pod jménem Devils Whorehouse, pod nímž vyšla dvě další alba. Jako poslední perličku pak dodejme, že v případě Death Wolf Morgan neobsluhuje kytaru, jak jsme u něj zvyklí v Marduk, nýbrž její basovou sestru...

Když jsem v předchozím odstavci zmiňoval, že se Death Wolf pohybují někde na hranici mezi heavy metalem, doom metalem a punkem, nebyla to technicky vzato pravda, protože hudba, jakou na "II: Black Armoured Death" najdete, rozhodně nezní jako kombinace těchto tří žánrů - ve skutečnosti totiž kapela hraje buď jeden, nebo druhý, nebo třetí. Doomová a heavy metalová složka se ještě vzájemně relativně proplétají, nejedná se ovšem o kombinaci dříve neviděnou či neslyšnou; punk se pak projevuje v samostatných kratších vypalovačkách, které jsou sice oproti základní podobě svého žánru vybaveny poměrně hutným metalizovaným zvukem, nicméně při nich musí být každému jasné, odkud vítr vane.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Na co se nedostalo 1/2013

31. března 2013 v 19:54 | Monsterfuck |  Minirecenze

Monsterfuck:


Aktivehate - X-Synthesized (10. ledna, Advoxya)
dark electro / aggrotech / industrial, Portugalsko
Druhá řadovka portugalského elektronického projektu Aktivehate je pořádná nálož elektronického výplachu, který nabízí hned tři disky, což dohromady dává necelých zhruba 200 (!) minut muziky. První CD "Resynthesized" se mi líbí jednoznačně nejvíce, nabízí poměrně tvrdou elektroniku někde na pomezí industrialu a aggrotechu s agresivním vokálem a nelítostnou palbou beatů. Sice jde ke konci o trochu jednotvárný poslech, přesto jej však musím hodnotit velmi kladně. Druhý disk "Desynthesized" se snaží trochu experimentovat, vyloženě špatný není a jistě se na něm najdou i solidní momenty, oproti "Resynthesized" však nemá takové koule. Třetí disk "Remanufactured" nabízí jen nálož různých remixů, takže jsem si jej s klidným srdcem nechal ujít. "Resynthesized" - 8/10; "Desynthesized" - 7/10; "Remanufactured" - neslyšeno.
Hodnocení: bez hodnocení

Aisuragua - Undiscovered Frontiers (2013, Depressive Illusion Records)
depressive black metal / ambient, Španělsko
Zatímco loni jsem měl na náhodný poslech výkřiků black metalového undergroundu docela šťastnou ruku, letos už to tak slavné není, i když španělský projekt Aisuragua ještě nepatří k těm největším klystýrům. Počin "Undiscovered Frontiers" není v jádru úplně marný, ale nějaká extra výhra to také není. Autor, skrývající se pod všeříkající přezdívkou L., se zjevně tak nějak nedokázal rozhodnout, jestli chce jít cestou klasického depressive black metalu, nebo se vydat na mezihvězdný let do vod kosmického black metalu. Snaží se o oboje najednou, ale výsledek poněkud pokulhává a navíc ještě jede v přesně vymezených žánrových kolejích bez špetky inovace; na celém albu jsou tak nejzajímavější pouze ambientní skladby. Není to vyložený průser, ale jde o záležitost jen pro skalní příznivce.
Hodnocení: 4/10

Botanist - IV: Mandragora (13. února, The Flenser)
experimental black metal, USA
Na zámořský projekt Botanist jsem poprvé narazil již s loňským albem "III: Death in Bloom", k jeho samotnému poslechu jsem se ovšem dostal až nyní s novinkou "IV: Mandragora". Během úvodních skladeb prvního poslechu to už pomalu začínalo vypadat na zklamání, protože jsem ani v nejmenším nepočítal, že se na mě vyvalí tak syrový a řezavý zvuk a doslova kvákavý žabí vokál, ale ještě než deska dohrála, tak jsem si na to nejenže zvyknul, ale ještě mě to začalo opravdu hodně bavit. Výsledek totiž ani v nejmenším nepostrádá zajímavé nápady a hlavně silnou atmosféru. Pozoruhodná věcička.
Hodnocení: 8/10

Celestial Bloodshed - Ω (6. února, Terratur Possessions)
black metal, Norsko
Již nefungující Celestial Bloodshed, kteří svou činnost ukončili před několika lety po smrti svého člena Steingrima Torsona (30. dubna 2009 byl zastřelen), letos vydali finální posmrtnou (v tomto případě doslova) desku "Ω". Ta nabízí přímo ukázkovou podobu toho, jakým směrem se posledních pár let ubírá vývoj norského black metalu - atmosférické okultní zlo. A v tomto ohledu "Ω" vskutku exceluje, protože jeho atmosféra je hutná jak morový zápach, když tedy nepočítám krátkou, skoro až thrashovou vypalovačku "Deathsquad Alliance", která jako by snad patřila na jinou desku. Zbytek "Ω" je ovšem naprosto skvělý a opusy jako "Begone, Chains of Life!", "Spiraculum Mortis" nebo desetiminutová apokalypsa "Manifested Darkness, Bloodred Sunrise" mají opravdovou sílu.
Hodnocení: 8,5/10

Combichrist - No Redemption (Official DmC: Devil May Cry Soundtrack) (2013, Out of Line)
industrial (metal), Norsko/USA
Nijak se netajím tím, že Combichrist patří k mým největším oblíbencům na poli industriální muziky a jejich fenomenální majstrštyky "Today We Are All Demons" a "Making Monsters" beze srandy považuji za jedny z nejlepších elektronických alb, s nimiž jsem měl tu čest. "No Redemption" se však ubírá poněkud jiným směrem než běžná tvorba Combichrist, protože jde ve skutečnosti o soundtrack k počítačové hře "DmC: Devil May Cry" a spíše než o aggrotech se jedná o industriální metal. Což o to, špatné to není a některé songy se docela povedly (třeba "Feed the Fire" nebo "Burial Alive"), přesto jsou čistě elektroničtí Combichrist o několik tříd lepší. Snad se co nejdřív zase objeví klasická řadovka, která zase bude nakopávat prdele...
Hodnocení: bez hodnocení

Darkened Nocturn Slaughtercult - Necrovision (25. ledna, War Anthem Records)
black metal, Německo
Absolutně popíči! Přesně takhle si představuji, že by měl v současnosti znít čistokrevný black metal - nekompromisní, agresivní, s obrovským tahem na bránu, přesto na hony vzdálen bezhlavému kopání brambor. Deska je naopak napěchována skvělými nápady, které udrží posluchače v pozornosti, a hlavně silnou atmosférou, jež je dle mého skromného názoru u black metalu tím stěžejním atributem. "Necrovision" bude černým koněm na kolbišti letošního čistého black metalu a konkurence se bude muset hodně snažit, aby Darkened Nocturn Slaughtercult nenechala vyhrát.
Hodnocení: 8,5/10

Föllakzoid - II (22. ledna, Sacred Bones Records)
krautrock / spacerock, Chile
Upřímně se přiznám, že na podobné žánry nejsem tak úplně odborník, takže je to víceméně náhoda, když si něco poslechnu, ale konkrétně za tuhle náhodu jsem extrémně rád, jelikož deska "II" od vesmířanů Föllakzoid z Chile mě absolutně položila do kolen. Tohle je přesně muzika, jakou poslední dobou s oblibou vyhledávám - nekonečné repetitivní plochy, hutná nadpozemská atmosféra a všudypřítomný psychedelický opar, před kterým není úniku. To vše v tomto případě s naprosto fenomenálním účinkem. Prozatím asi nejlepší deska, co jsem letos slyšel... no a co, že to není metal...
Hodnocení: 9,5/10

Matron - Macrocosm (15. ledna, selfreleased)
psychedelic black metal, Kanada
Co asi tak čekat od kapely, která za první tři měsíce nového roku stihne vydat hned dvě řadovky? Lednová "Macrocosm" se (prý) nese v duchu psychedelického black metalu, což je formálně asi pravda, nicméně prakticky si u takového stylu představuji něco aspoň trochu pamětihodného, což se zde rozhodně nekoná. Úvodní "White Light (Hvtt Lyss)" s trochu orientální náladou vypadá ještě relativně slibně, zbytek nahrávky už ovšem zní spíše průměrně - a jestli z průměru někam vybočuje, tak je to spíš směrem dolů do podprůměru. Absolutním hřebíčkem do rakve je pak ultimátní opus "The Four Sides of the Eternal Triangle", který celých 28 (!!!) minut omílá jeden tón bez sebemenší změny. Inu, tomu se říká dělat umění. S poslechem březnového majstrštyku "Pale Septembers", který pro změnu pluje ve vodách syrového podzemního black metalu klasického střihu, jsem se už vážně neobtěžoval.
Hodnocení: 4/10

Otep - Hydra (22. ledna, Victory Records)
alternative metal, USA
Přijde mi, že v našich končinách nejsou Otep příliš známí, což je docela škoda, protože dle mého názoru patří k tomu nejzajímavějšímu, co vody zámořského moderního metalu nabízejí. "Hydra", která by prý měla být poslední deskou kapely (další škoda), je další kvalitní nahrávka, jež na rozdíl od většiny věcí podobných žánrů nezní jako nic naleštěného a neškodného, jedná se o takříkajíc pořádný metal, dostatečně tvrdý a špinavý, stále však zajímavý a docela rozmanitý. Možná bych trochu ubral velkého množství různých meziher, zejména ve středu alba, nicméně to není poprvé, co se s tím Otep potýkají, ale na druhou musím uznat, že když už se mezi těmi intry kapela rozjede, tak to má vážně koule, přestože je hlavní postavou zpěvačka.
Hodnocení: 7,5/10

Ourobiguous - Beholding the Tenth Dragon (4. ledna, selfrelease)
experimental black metal, USA
Na první pohled to vypadalo zajímavě... slibný žánr a ještě slibnější přebal... ale výsledek je s prominutím naprostá píčovina. Na "Beholding the Tenth Dragon" najdete jen naprosto nečitelné šmrdlání v kanálním zvuku a na hranici poslouchatelnosti... nebo spíš možná za ní. Na tomhle albu není zajímavé vůbec nic - s výjimkou toho, že člověk celou dobu přemýšlí, jestli to ti lidé opravdu myslí vážně a jestli se vážně hodlají prezentovat něčím takovým. Tohle je jednoduše amatérismus nejhrubšího zrna a absolutní hudební žumpa. Ruce pryč!
Hodnocení: 1/10


Ramlord - Crippled Minds, Sundered Wisdom (únor, Hypaethral Records)
crust / black metal, USA
Poslední dobou mi docela zachutnala kombinace black metalu s hardcorem či crustem, takže když jsem čistě náhodou narazil na Ramlord, nijak jsem se neostýchal to ozkoušet. Kapela na to však jde z opačné strany, čili ne od black metalu, ale od crustu. Black metal se neprojevuje příliš často, hlavně je slyšet v pomalejších momentech a melodiích; v rychlejším tempu, jehož je na fošně "Crippled Minds, Sundered Wisdom" většina, kapela produkuje spíše crust/punk s black metalovým laděním kytar. Přesto má tahle syrová anarchistická jízda něco do sebe.
Hodnocení: 6,5/10

Wild's Reprisal - Defiance Enthroned (1. ledna, selfrelease)
black metal, USA
V loňském roce jsem tu v NCSD poměrně chválil debut "Cascadia Rising" od portlandského projektu Wild's Reprisal. Než se člověk naděje, vybafne na něj přesně po roce pokračování "Defiance Enthroned". Inu, doufám, že se hlavní mozek Gedden Cascadia nezařadí mezi ten typ hudebníků, kteří solí nové album co rok a pomalu začínají paběrkovat. Nicméně i "Defiance Enthroned" je stále parádní muzika, projektu rozhodně prospěla větší pestrost, a až na jednu výjimku (naprosto debilní kvílení v závěru "The Broken Circle") se jedná o kvalitní atmosférický black syrovějšího ražení, který spadá do specifického subžánru cascadian black metalu. Nicméně se s touhle nahrávkou dá strávit poměrně příjemná hodinka, takže pokud máte náladu, klidně to můžete zkusit...
Hodnocení: 7,5/10

Stick:


Huldra - Monuments, Monoliths (12. ledna, selfrelease)
sludge / post metal, USA
Do této kapely jsem šel naslepo s tím, že rád zkouším podobně zaměřené stylové kapely, abych se pak vracel stejně k těm zajetým, které mě dovedou plně uspokojit. Debut amerických Huldra rozhodně není špatné album, mají v malíku žánrové postupy, zvukově jsou taky odpovídající, ale je to strašně dlouhé a spousta malých detailů, které mi dovedou poslech celkem pokazit, především hrubé vokály mi tu někdy přijdou trochu přehnané. Na druhou stranu jsou skutečně schopní přenádherných melodií, které absolutně prosvětlují mokřady jejich bahenního basového zvuku. Nádherné jsou vyklidněné pasáže, které se dostávají daleko do polí instrumentálních post-rockových part, kdy tu čisté vokály plní spíše doprovodnou funkci k ostatním nástrojům. Hodně výrazná je na albu hra bicích, která mě dost bavila. Předem je ale třeba upozornit, že poslech to určitě není z nejjednodušších, deska spíš určená pro fajnšmekry, ale ti podle mě zklamaní nebudou.
Hodnocení: 7,5/10

The Fall of Every Season - Amends (15. února, Grau Records)
doom metal, Finsko
Finský jednočlenný projekt mě upoutal už svým debutovým albem "From Below", které plnilo do puntíku všechny požadavky na povedenou doomovou desku takové severské vlny, tedy táhlé melodie, hrubý vokál střídaný tklivým čistým zpěvem, tempo pomalejší než pomalé, která spíš než zahubit dokáže i pohladit. Od té doby uběhlo hodně let a umělec Marius Strand se vrátil s albem "Amends", na kterém obrousil hrany doom metalu do absolutních oblin, a posunul se kamsi na pole melancholického metalu. Tedy ubylo těch hrubometalových atributů a přidalo se na melodiích, akustických kytarách či klavíru. Rozhodně však nečekejte, že vás čeká uvolněný poslech čtyřiceti minutové desky, protože "Amends" na ploše necelé hodiny rozplétá motivy pěti skladeb, z nichž až na výjimku všechny přesahují hranici deseti minut, ale nudy se není třeba bát. Tyhle hudební příběhy jsou totiž složené znamenitě.
Hodnocení: 8/10

Novinky u Keep of Kalessin

31. března 2013 v 19:16 | Monsterfuck |  Music News
Norská kapela Keep of Kalessin se po čase opět připomíná, konkrétně za pomoci nového videoklipu "Introspection", který samozřejmě můžete zhlédnout na konci článku. V klipu ovšem nefiguruje dosavadní zpěvák Torbjørn "Thebon" Schei, který již podle všeho nadále není součástí skupiny. Keep of Kalessin svou sestavu zredukovali na trio, přičemž vokálů se ujal kytarista a hlavní mozek Arnt "Obsidian Claw" Grønbech. "Introspection" je první skladba Keep of Kalessin s Obsidianem za mikrofonem.

"Neslyšeli jsme o něm už pět měsíců. Odjel se svou přítelkyní do Jižní Afriky a od té doby jsme nedostali žádné zprávy nebo odpovědi na naše vzkazy," vysvětluje Obsidian, proč už Thebon není členem Keep of Kalessin. "Namísto čekání jsme museli jít dál, a tak jsem ve studiu začal zkoušet vokály sám, až mi došlo, že mají daleko k tomu být špatné. Vždy jsem byl hybnou silou kapely a přišlo mi lehčí se od nynějška sám ujmout vokálů, než Thebona nahrazovat někým dalším. Nejhorší na tom samozřejmě bude zvládat zpěv i kytaru živě, ale to je jen otázka cviku, vážně. Cítíme, že tohle je teď naše cesta a že skupina je silnější než kdy dřív!"

Po zveřejnění videoklipu "Introspection" a zprávy, že byl vyhozen, se světu ozval údajně zmizelý Thebon s následujícím prohlášením: "Neztratil jsem se v džungli, jen jsem na tři měsíce odjel studovat a relaxovat a během té doby se mi kapela nijak neozvala. Asi před týdnem jsem dostal vzkaz o schůzce skupiny, ale neodpověděl jsem, protože jsem byl přetížený jinými projekty a rozhodoval jsem se, jestli chci s Keep of Kalessin vůbec pokračovat.

Přečetl jsem si v tisku, že natočili novou hudbu a dokonce udělali i video a že mě veřejně vyhodili na Inferno festivalu [zde proběhla premiéra klipu - pozn. redakce]. To jasně dokazuje, že se o mně rozhodli už před nějakou dobou. Tento typ věrnosti a přátelství je přesně jedním z důvodů, proč jsem zvažoval svůj odchod ze skupiny už delší čas. Přeju jim vše nejlepší."


Ministry vydají další album

31. března 2013 v 15:24 | Monsterfuck |  Music News
Ačkoliv Al Jourgensen, hlavní postava industriálně metalové legendy Ministry, před šesti lety prohlašoval, že "The Last Sucker" bude poslední deska kapely, a přestože následující rok opravdu došlo k rozpadu, v roce 2011 došlo k obnově činnosti a následující rok vyšlo "definitivně poslední" album "Relapse". Jak ale vidno, ani tentokrát to zas tak moc definitivní nebylo, jelikož Ministry ohlásili vydání další dlouhohrající desky, která by se měla objevit letos v září. Bude se jmenovat "From Beer to Eternity" a podle slov samotného Ala Jourgensena by tentokrát měla být opravdu poslední...

Materiál pro "From Beer to Eternity" vznikl v prosinci loňského roku těsně před tím, než zemřel kytarista Mike Scaccia. Jourgensen pak skladby dokončil a za pomoci Sammyho D'Ambruosa (koprodukce) a Aarona Havilla (klávesy) nahrál během prvních tří měsíců letošního roku. "Kapela byla v jednom ohni! Bavili jsme se, přicházeli jsme se skvělými nápady a experimentovali se vším, s čím jsme chtěli" popisuje Jourgensen skladatelský proces a dále pokračuje: "Emočně to byl ten nejnáročnější projekt, na jakém jsem kdy pracoval, zároveň ale také nejuspokojivější. Mikey byl z těch songů nadšený, když na nich dělal, a já věřím, že se teď na nás sem dolů dívá a žere to, s čím jsme přišli."

Jourgensen dále ujišťuje, že půjde o poslední nahrávku kapely: "Mikey byl můj nejlepší kámoš na světě a bez něj nejsou Ministry. Věřím ale, že muzika, kterou jsme spolu natočili během posledních týdnů jeho života, musí být na jeho památku vydána. Po jeho pohřbu jsem se tedy zavřel do svého studia a vylepšil songy, které jsme nahráli, do podoby nejlepší a poslední desky Ministry, jakou kdy kdo uslyší. Bez Mikeyho nemůžu a nechci dál pokračovat. Takže ano, tohle bude poslední album Ministry."

Tracklist "From Beer to Eternity":
01. Hail to His Majesty
02. Punch in the Face
03. Permawar
04. Perfect Storm
05. Fairly Unbalanced
06. The Horror
07. Side FX Include Mikey's Middle Finger (T.V.4)
08. Lesson Unlearned
09. Thanx But No Thanx
10. Change of Luck
11. Enjoy the Silence


Info o EP My Dying Bride

31. března 2013 v 13:53 | Stick / Monsterfuck |  Music News
Nezadržitelně se blíží datum vydání nového EP britských doom metalistů My Dying Bride. To bylo stanoveno na 13. května a vyjde jak na CD, tak na vinylu. EP "The Manuscript" bude obsahovat čtyři zbrusu nové skladby, jež byly nahrány v Manchesteru ve Futureworks Studios společně s dlouholetým producentem, nesoucím přezdívku Mags.

"'The Manuscript' obsahuje čtyři monstrózní kompozice briliantně vytvořeného metalu, jak to umí jedině My Dying Bride, s pásy zkázou zatížené melancholie, harmonické krásy a hřmějícího death metalu, vše zkombinované v jejich typickém zvuku. Čtyři příběhy o tragédii, ztrátě a hořké pomstě posluchače zdraví útokem na emoce, zanechávajíc duši ponurou a ochablou. Je zde i krása, ale nese v sobě temné ostří," zní tisková zpráva k EP.

Od My Dying Bride to bude další porce nové hudby v krátkém čase vzhledem k tomu, že v říjnu 2012 vyšla deska "A Map of All Our Failures". Kapela v dubnu vyrazí na kratičké turné po Jižní Americe. Vpravo se můžete mrknout na obal "The Manuscript".

Misanthrope - Ænigma Mystica

30. března 2013 v 22:13 | Ježura |  Recenze
Nevím proč, ale přijde mi, že se francouzská metalová scéna vyznačuje něčím speciálním. Není to nic konkrétního, ale přesto si snad u každé francouzské kapely, jejíhož poslechu jsem si dopřál, všiml jakési svérázné nátury, jaká se jinde nevidí. No a ani Misanthrope nejsou výjimkou. Ač jejich jméno velkému procentu metalové obce asi moc neřekne, jde o kapelu letitou a v jistých kruzích až kultovní, takže když jednou za čas vydají novinku, určitě stojí za to jí nějakou pozornost věnovat. Tentokrát jim to sice trvalo dlouhých pět let, ale jejich čerstvé album nesoucí název "Ænigma Mystica" je již nějakou tu dobu tady, takže je pomalu na čase ujasnit si, co si pro nás Misanthrope po pětadvaceti letech aktivity připravili.

Přiznám se, že nejsem znalcem předchozí tvorby téhle skvadry, takže se ode mě sotva dočkáte erudovaného srovnání s minulými deskami. Namísto toho se pokusím posloužit zkušeností nezkreslenými dojmy, jaké na mě album "Ænigma Mystica" zanechalo. A jestli jsem v úvodu hovořil o zvláštním charakteru francouzského metalu, obecně se dá říct, že právě tak zvláštní jsou ty kýžené dojmy z "Ænigma Mystica". Čistě faktograficky by se hudba, jakou Misanthrope vměstnali na hodinu a šest minut dlouhou desku, dala klasifikovat jako svérázný průnik death metalu, thrash metalu, avantgardy a špetky progrese s tím, že ani jedna z těchto složek nedominuje nad těmi ostatními. Ta hudba ze všeho zmíněného čerpá, ale zachovává si neutrální a dost obtížně zařaditelný charakter. Je to zkrátka metal, ale hodně, hodně unikátní. Taková netradiční muzika potom není úplně jednoduchá na zpracování a některé těžší skladby svoje hodnoty posluchači odhalí až po nějaké době. Popravdě, první, co mě ve spojitosti s "Ænigma Mystica" napadne, jsou místy poměrně netradiční a určitě ne prvoplánově líbivé melodie, na které je potřeba si nějakou dobu zvykat. Po nějaké době se sice uši nakonec podvolí, ale i tak je zde patrné, jak některé skladby vyžadují dostatek soustředěné pozornosti, aby mohli zafungovat v plné šíři. Takhle z fleku mě napadají především "L'art chorégraphique de la transe" a "La bonté du roi pour son peuple", jejichž umístění na samotný začátek alba by mohlo ne až tak vytrvalého posluchače celkem snadno odradit. Zdaleka ne vždy jde ale o takový (berte prosím relativně) záhul na mozek a řada skladeb je i při zachování jednotného výrazu desky a čitelného skladatelského jazyka příjemně přímočará a čitelná a dokonce je tu k nalezení i velice umírněný a chce se mi říct na poměry desky až baladický kus. Výjimečně dokonce dojde i na veskrze melodickou kytarovou erupci, a třeba ta v "Gigantomachie" je bezesporu jedním z vrcholných momentů desky. I při své relativní posluchačské náročnosti je tak "Ænigma Mystica" vesměs pestrou nahrávkou, což je jedině ku prospěchu věci.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


PROGRAM METALFEST Open Air 2013

30. března 2013 v 19:21 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Do METALFESTU zbývají už jen dva měsíce - zařiďte se podle programu!

Přestože se říká (a platí) "změna programu vyhrazena", přinášíme vám už nyní přesný časový harmonogram 4. ročníku festivalu Metalfest Open Air v PLZNI, Amfiteátru Lochotín. Hlavně těm z Vás, co věci rádi plánují dopředu… Program jistě ocení i ti, kteří nemají celý víkend volný, ale chtějí zajít na "tu svou" kapelu. I proto nezapomeňte, že v sekci Vstupenky se dá pořídit jak třídenní, celofestivalový lístek, tak pouze jednodenní vstupenka, a to ještě do konce března za super cenu! Program MOA najdete tady:

PROGRAM METALFEST Open Air 2013
PÁTEK 31. 5.
12:15 - 12:55 Power 5
13:10 - 13:55 Salamandra
14:10 - 15:00 Huntress
15:20 - 16:20 Citron
16:40 - 17:40 Crucified Barbara
18:00 - 19:10 Pink Cream 69
19:40 - 21:00 U.D.O.
21:30 - 23:00 Satyricon

SOBOTA 1. 6.
10:30 - 11:05 Eagleheart
11:20 - 12:05 Accuser
12:20 - 13:10 Sebastien + hosté
13:25 - 14:15 Daniel Krob
14:30 - 15:20 Ex Deo
15:35 - 16:25 Milking The Goatmachine
16:45 - 17:45 Bloodbound
18:05 - 19:15 Kataklysm
19:45 - 21:00 Katatonia
21:30 - 23:00 Sonata Arctica

NEDĚLE 2. 6.
11:50 - 12:35 Enforcer
12:50 - 13:35 Kreyson
13:50 - 14:40 Mercenary
14:55 - 15:45 Varg
16:00 - 17:00 Freedom Call
17:30 - 18:40 Korpiklaani
19:10 - 20:30 Airbourne
21:30 - 23:00 King Diamond

Změna programu vyhrazena!

[tisková zpráva pořadatele]

Bleskové info o chystaných albech

30. března 2013 v 15:19 | Stick |  Music News
>>> Zásadní kapela death metalového žánru Autopsy začne od 1. dubna nahrávat nové album s názvem "The Headless Ritual". Místem činu se stanou Fantasy Studios v Kalifornii, kde jim s nahráváním pomůže Adam Muñoz, který měl na starosti i minulý počin "Macabre Eternal" z roku 2011. Nová deska vyjde tento rok v červnu u Peaceville Records. Obal nakreslil dnes už legendární výtvarník Joe Petagno (vytvořil maskota Motörhead, kterým dělal i mnoho obálek, např. "Overkill", "Orgasmatron").
V roce 2012 mezitím vyšlo DVD "Born Undead". Mapuje celou dráhu kapely, od zrodu k reunionu, nechybí ani zachycení návratu do studia a na pódia.

>>> Na hudební pokračování se můžou těšit fanoušci thrash metalových Death Angel, kteří v dubnu začnou nahrávat následovníka tři roky starého počinu "Relentless Retribution". Vydání je plánováno na říjen u Nuclear Blast. Následovat bude opět masivní světové turné.

Turné k "Relentless Retribution" skončí 31. března vystoupením v Holandsku. Samotné nahrávání započne 8. dubna v Audiohammer Studios za asistence Jasona Scueofa, který bude desku produkovat společně s kytaristou Robem Cavestany. Obal stejně jako u předchozí desky zpracoval Brent Elliot White.

>>> "Reggae metalisté" Skindred z Walesu se zavřeli do studia The Chairworks v Leedsu. Zde nahrávají své páté album, které vyjde na sklonku roku 2013. Producentem je James "LeRock" Loughrey (Page & Plant), jenž se Skindred dělal i dva roky staré album "Union Black". Nová deska bude vydána labelem DoubleCross, se kterými Skindred zrovna podepsali smlouvu. DoubleCross je vlastně rock/metalovou větví vydavatelství Cooking Vinyl a bylo otevřena v loňském roce.

Kapela Skindred se stala známou především pro svou kombinaci reggae, metalu, punku a elektroniky, což jim přineslo i několik ocenění i od časopisů Kerrang! nebo Metal Hammer.

Detaily o albech Black Star Riders a Dark Tranquillity

30. března 2013 v 13:58 | Stick |  Music News
>>> Kapela Black Star Riders, následující odkaz Thin Lizzy, vydá debutovou desku "All Hell Breaks Loose" v květnu. Konkrétně v ČR bude k mání od 27. května. Předvoj tvoří singl "Bound for Glory", který je k poslechu i v tomto videu. Obal obsahuje kresbu výtvarníka Gila Elvgrena, což byl velice známý americký kreslíř. Přebal je také pevně svázaný s názvem alba, jak vysvětluje zpěvák Ricky Warwick. Album produkoval a nahrával Kevin Shirley (Iron Maiden, Led Zeppelin, Rush) ve svém studiu The Cave; mastering měl na starosti Bob Ludwig.

Zpěvák o singlu "Bound for Glory": "Skladba pro ztracené, ale nikdy osamocené, kráčející vstří každodennímu protivníkovi. Každý má svůj příběh. Revoluce začíná v zrcadle!!!"

Kytarista Gorham dodává: "'Bound for Glory' je perfektní volba a reprezentuje přesně to, o čem Black Star Riders jsou."

Tracklist "All Hell Breaks Loose":
01. All Hell Breaks Loose
02. Bound for Glory
03. Kingdom of the Lost
04. Bloodshot
05. Kissin' the Ground
06. Hey Judas
07. Hoodoo Voodoo
08. Valley of the Stones
09. Someday Salvation
10. Before the War
11. Blues Ain't So Bad

Album bude obsahovat materiál napsaný během turné ještě pod názvem Thin Lizzy. Nový název formace vychází z westernového filmu "Tombstone" z roku 1993.

>>> Švédští veteráni gothenbugského melodického death metalu Dark Tranquillity se nezadržitelně blíží s novým počinem. Jde o desáté album ve dvaceti letech a nese název "Construct". Čerstvě zveřejněnou obálku vytvořil kytarista Niklas Sundin, stejně jako u předchozích studiovek. Zároveň s obalem je venku také tracklist a trailer. Produkci měl na starosti Jens Bogren. Kapela sama tvrdí, že nová deska bude tou nejodlišněji znějící od alba "Projector" z roku 1999. V Evropě se novinky dočkáme 27. května. Od posledního alba "We Are the Void" uběhly tři roky. V roce 2012 vyšlo EP "Zero Distance", obsahující všechny skladby z tour edice (čtyři bonusy + jedna dříve nevydaná skladba) desky "We Are the Void".

Co se týče nadcházejících koncertů, v plánu je v první řadě vystoupení v Dubaji. Potvrzené jsou také některé evropské letní festivaly a na září se plánuje turné po severní Americe. U nás se objeví letos v létě na festivalu Basinfirefest ve Spáleném Poříčí 28. - 30. 6., kde vystoupí po boku kapel jako Within Temptation, Pretty Maids, In This Moment nebo nedávno potvrzených Hail of Bullets a Sinister.

Tracklist "Construct":
01. For Broken Words
02. The Science of Noise
03. Uniformity
04. The Silence in Between
05. Apathetic
06. What Only You Know
07. Endtime Hearts
08. State of Trust
09. Weight of the End
10. None Becoming
11. Immemorial [U.S. bonus track]
12. Photon Dreams [U.S. bonus track]

A Hero for the World - debut dnes vyšel

30. března 2013 v 0:05 | Monsterfuck |  Music News
Mezinárodní metalová skupina A HERO FOR THE WORLD dnes celosvětově vydala svůj kritikou ceněný stejnojmenný debut.

Ze všeho nejdříve by kapela chtěla poděkovat všem, kdo jí pomohli dostat se k širšímu publiku. Youtube stránka skupiny už má více jak 400 000 zhlédnutí za méně jak šest měsíců (www.youtube.com/aherofortheworld)

Album (vydané 29. března 2013) je k dispozici na iTunes:

Amazon:

Také je k dispozici na Spotify, Rhapsody, Zune, Google Play, Xbox, Deezer, Emusic a dalších.

Obal vytvořil Jobert Mello z Brazílie, člověk, který dělal přebaly pro Sabaton, Primal Fear, Hysterica a mnohé další. Jacob Kaasgaard (zpěv, klávesy, skládání) and David Sivelind (kytara a baskytara) jsou oba původem ze Švédska, ale v současnosti žijí na Filipínách. Bicí byly nahrány bubenickým virtuozem Andym Gentilem z Los Angeles, USA. Hostující ženský vokál nazpívala Louiebeth Aratan z Filipín.

Skupina je přirovnávána k některým z nejlepších kapel v metalovém průmyslu; zde následuje, co o debutu napsali někteří recenzenti:

[ponechána pouze originální verze - viz níže]

-----

International Metal Band - A HERO FOR THE WORLD - has today released their critically acclaimed self-titled debut album worldwide

First of all, the band would like to thank everyone that has helped the band reach a wider audience. The band's Youtube page has already had more than 400,000 views in less than 6 months (www.youtube.com/aherofortheworld)

The album (released March 29th 2013) is available on iTunes:
https://itunes.apple.com/us/album/a-hero-for-the-world/id609759752

Amazon:
http://www.amazon.com/A-Hero-for-the-World/dp/B00BMQR6ZI/ref=sr_shvl_album_1?ie=UTF8&qid=1363680228&sr=301-1

Also available on Spotify, Rhapsody, Zune, Google Play, Xbox, Deezer, Emusic, and more.

The artwork was made by Jobert Mello from Brazil; the man behind the album covers of Sabaton, Primal Fear, Hysterica and many more. Jacob Kaasgaard (Vocals, Keyboards, Composer) and David Sivelind (Guitar and Bass) are both originally from Sweden, but nowadays living in the Philippines.
The drums are played by virtuoso drummer Andy Gentile from Los Angeles, USA. Guest female vocals are sung by Louiebeth Aratan from the Philippines.


The band has been compared to some of the best bands in the Metal industry; here's what some reviewers had to say about the debut album:

"AHFTW" - reviewed in "ROCK METAL ESSENCE" March 2013: Rating 97 out of 100!
(Written by Iacopo Mezzano originally in Italian)
"A Hero For The World is a truly titanic metal work and anchored incredibly solid foundation. First of all, the production here is top notch, crisp and clear. The songwriting of Jacob Kaasgaard is of excellence, varied and always inspired, full of moments of great emotion and epic power."

"I was absolutely and totally surprised by debut album of A Hero For The World, a product crated with the mastery of veterans although it's a debut. A disc that has everything from choral, production, songwriting, the vocals, guitars and instruments, to entertain all fans of power, Symphonic, epic and melodic metal. Waiting now to listen and evaluate the possible response of the godfathers Avantasia, I continue to enjoy this album, knowing that it will be really difficult to do better…"

"AHFTW" - reviewed in "FORSAKEN AT THE GATES" February 2013: Rating 9 out of 10!
(Written by Robert Andersson)
"I have listened to a lot of debuts in my days but I think the debut by A Hero For the World is one of the more impressive ones so far."
"This band has a bright future."

"AHFTW" - reviewed in "STORMBRINGER" the Austrian Heavyzine, March 2013: Rating 4.5 out of 5!
(Written by Christian Ulbrich originally in German)
"Jacob Kaasgaard has a very special voice that is certainly not like any other, and which will certainly stand out among thousands."

"If you like well-arranged melodic metal with decent power who will not get around it, give the boys a chance, because as a debut, the Swedes are VERY impressive."

"Really good I like the seven-minute "Heaven's Eyes", which could be on no less than one of the older HELLOWEEN albums and still impresses with an outstanding orchestral outro."

"A great debut that will always find its way back into the ear canals."

"AHFTW" - reviewed in "ROCKENCUBA" March 2013: (Written by Juan Raul originally in Spanish)
"The have a current sound without forgetting the classic parameters of power metal, I like the singer's voice, he takes risks and does it very well, there are great compositions, they don't skimp on good guitar solos, keyboards are also present along the 10 songs that make this album"

"It is a great first step, it shows that they are very good musicians, so hopefully this is the beginning of a great career for A Hero For The World, a band that has a lot to say.

"AHFTW" - reviewed in "MetalFinal Ene" February 2013: Rating 5 out of 5!
"Don't miss this spectacular debut with an awesome force, and the breath of fresh air that contribute to True Metal"

"AHFTW" - reviewed in "SEA OF TRANQUILITY" March 2013: Rating 4 out of 5!
(Written by Scott Jessup)
"A Hero For The World is a stirring new melodic metal album, and as far as first outings go this band shows ample promise in both key areas of song writing and performances."

"AHFTW" - reviewed in "MY GLOBAL MIND" March 2013: Rating 9 out of 10!
(Written by Travis)
"Everything about it (AHFTW) has such an overwhelmingly positive feeling to it, you can't help but smile the whole time"

"While I know some will find this album too melodic and too cheesy, for my tastes it is absolutely fantastic, and even with the first five songs there's very little I would want changed musically. The band comes roaring out of the gates with "We Are Forever", which presents its chorus right at the start, letting you know you're in for a ridiculous catchy and epic album."

"It only gets better with "End Of Time", the fastest and most epic song on the album, pretty much a power metal classic in the making, with an excellent opening riff, awesome keyboards during the verses, and even some great symphonic elements throughout, while the chorus is even more upbeat and simply unforgettable than on any of the other songs. I feel the last three songs flow together perfectly, as first we have a brief but very beautiful instrumental interlude in "Over Land And Sea", and that connects nicely into "A Quest For The Brave", and the main melody of that song feels like a prelude to the big 10 minute finale "One Hope Of Light". Anyone hoping for a mammoth progressive power metal epic will be disappointed, as instead it's an incredible 10 minute ballad, highlighted by the vocal interplay between Jacob and Louiebeth, with one singing the main chorus while the other repeats the chorus from "Free Forever", all the while in the background the music also turns into a call back of that aforementioned song, resulting in one breathtaking moment to end the album with. The early parts of the song are also very memorable, with an excellent build up leading to the spectacular end sequence."

[tisková zpráva vydavatele]


Terra Tenebrosa - The Purging

29. března 2013 v 21:04 | Licee |  Recenze
Pamatuji si na první poslech Terra Tenebrosa zhruba před dvěma lety, kdy jsem nemohla odolat prohlubujícímu se nadšení svých kamarádů za občasného pronesení: "Už jsi slyšela tu Terru Tenebrosu? Je to výborné!" Dlouho jsem krčila rameny neposkrvněna její temnotou, než jsem přeci jen otevřela dvířka do světa alba "The Tunnels" a nechala se jím naprosto pohltit. Bylo to stejně rychlé, jako by se pod vámi najednou otevřela sama "Terra" a spolkla vás do svých útrob. Ani jste se nestačili nadechnout. Jenomže jak rychle vás album "The Tunnels" sevřelo, tak rychle vás "The Purging" vyplivlo zpět do vašeho pokoje a pouze naznačilo, jaké to "tam dole" bylo.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Helloween, Gamma Ray: Zlín - Zimní stadion Luďka Čajky, 23.3.2013

29. března 2013 v 18:19 | Kaša |  Reporty
Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, což evidentně neplatí pro společné turné Helloween a Gamma Ray s titulem Hellish Rock, které se po úspěšném prvním dílu z let 2007 a 2008 dočkalo pokračování s přízviskem Part II. Obrovská fanouškovská základna obou kapel nemohla nechat nikoho na pochybách, že se turné dotkne taky našich končin, takže se v pátek 22. března dočkali fanoušci v Praze a o den později pak ve Zlíně. Kdysi takřka znepřátelené kapely, jejichž ústřední postavy spolu v začátcích kariéry sdílely jedno pódium, se umoudřily a zjistily, že spolu jim to jde (sype) nejlíp, takže se v rámci tohoto turné vydali podporovat své aktuální počiny, i když v případě Gamma Ray mám to podezření, že jejich letošní EP vzniklo jen proto, aby měli důvod zase vyrazit na túru, ale toť můj názor.

Brány promrzlého stadionu se otevřely o trošku později, než bylo plánováno, a roli klasického rozehřívače obecenstva obstarala záhy brazilská parta Shadowside, o které jsem do té doby vůbec neslyšel a ani jsem si nijak nezjišťoval, o co jde, takže jsem byl zvědavý, s čím mě čtveřice překvapí. Hned v průběhu první skladby jsem měl jasno, že tohle nebude nic pro mě, takže jsem se v klidu přesunul na tribunu a promrzlý usrkával pivo. Celkem průměrný heavy metal s tvrdším hudebním podkladem, který se místy pohyboval na hranici thrash metalu, mě nebavil, a když k tomu připočtu mizerný zvuk, tak jediné, co stálo za řeč, byl projev zpěvačky Dani Nolden, která měla správně řízný rockový vokál, jenž mi připomněl drsnější verzi Doro Pesch. Jediný vyloženě pamětihodný moment, který jsem si z jejich půlhodinového vystoupení odnesl, byla živelná předělávka klasiky "Ace of Spades" starých bardů Motörhead, která nebyla špatná a na kterou taky publikum patřičně zareagovalo. Ovšem kvůli Shadowshide jsem se do Zlína netáhl, takže na ně nebudu kydat hnůj.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Fotky byly vypůjčeny ze serveru Xichty.cz (autor: Luke)

Strapping Young Lad - kompletní tvorba na LP

29. března 2013 v 14:31 | Monsterfuck |  Music News
Finský label Blood Music, který se primárně specializuje na vydávání luxusních vinylových edic, zanedlouho vydá dlouho očekávanou LP kolekci kompletní tvorby kultovních death/thrash metalistů Strapping Young Lad z Kanady - její název bude znít "The Complete Works". Box bude obsahovat celkem 7 vinylů, na nichž bude všech pět dlouhohrajících desek, jmenovitě tedy "Heavy as a Really Heavy Thing" (1995), "City" (1997), "SYL" (2003), "Alien" (2005) a "The New Black" (2006), přičemž "Alien" bude jako jediný v podobě 2LP. Některé z nich pak na vinylovém formátu vyjdou vůbec poprvé.

Poslední sedmý vinyl pak ponese název "Demos & Rarities" a jak již jeho název napovídá, bude obsahovat raritní a vzácné kousky. Kromě toho se ještě objeví i osmý disk, tentokrát ovšem 7'' EP, jež nabídne poslední dvě skladby z katalogu Strapping Young Lad, které se na "Demos & Rarities" nevešly, aby nedošlo ke snížení kvality zvuku. Tento kousek však nebude součástí všech kopií této limitované kolekce, nýbrž jen v 75 % kusů.

Všechny skladby byly pro potřeby "The Complete Works" vybaveny novým masteringem a také novým artworkem. Celý set pak bude možné předobjednat od 17. dubna. Příslušné tracklisty a nové obaly najdete níže (kvůli prostoru nejsou zařazeny všechny obaly - kliknutím na název příslušného alba se na obal přesunete):

01. S.Y.L.
02. In the Rainy Season
03. Goat
04. Cod Metal King
05. Happy Camper (Carpe B.U.M.)
06. Critic
07. The Filler - Sweet City Jesus
08. Skin Me
09. Drizzlehell
10. Satan's Ice Cream Truck

Tracklist "City":
01. Velvet Kevorkian
02. All Hail the New Flesh
03. Oh My Fucking God
04. Detox
05. Home Nucleonics
06. AAA
07. Underneath the Waves
08. Room 429 [Cop Shoot Cop cover]
09. Spirituality

Tracklist "SYL":
01. Dire
02. Consequence
03. Relentless
04. Rape Song
05. Aftermath
06. Devour
07. Last Minute
08. Force Fed
09. Dirt Pride
10. Bring on the Young

Tracklist "Alien":
01. Imperial
02. Skeksis
03. Shitstorm
04. Love?
05. Shine
06. We Ride
07. Possessions
08. Two Weeks
09. Thalamus
10. Zen
11. Info Dump

Tracklist "The New Black":
01. Decimator
02. You Suck
03. Anti Product
04. Monument
05. Wrong Side
06. Hope
07. Far Beyond Metal
08. Fucker
09. Almost Again
10. Polyphony
11. The New Black

01. Japan
02. Monday
03. Exciter
04. Centipede
05. Home Nucleosis ('96 demo)
06. Headrhoid ('96 demo)
07. Detox ('96 demo)
08. AAA ('96 demo)
09. The Long Pig
10. Zodiac

Tracklist 7'' EP:
01. C:ENTER:###
02. Idom / Hell War

Cadaveria - oznámení nového videa a festivalů

29. března 2013 v 11:11 | Monsterfuck |  Music News
CADAVERIA ohlašuje nové hudební video ke skladbě "Death Vision". Song pochází z posledního alba kapely, "Horror Metal", které vyšlo v roce 2012 u Bakerteam Records. Natáčení již bylo dokončeno. Vydání klipu je naplánováno na 15. dubna 2013.

CADAVERIA vystoupí na ročníku 2013 Matarona Rock, charitativním/vzpomínkovém festivalu, který se odehraje v Santhià v Itálii od 26. do 28. dubna. CADAVERIA bude letošní ročník uzavírat v sobotu 28. po předchozím headlinerovi Chrome Division.

CADAVERIA byla také potvrzena pro belgický Metal Female Voices Fest v říjnu!

-----

CADAVERIA announce a new music video for the song "Death Vision". The song comes off the band latest album "Horror Metal", released in 2012 via Bakerteam Records. The shooting have already been completed. The video release is scheduled for April 15th 2013.

CADAVERIA will perform at the 2013 edition of Maratona Rock, a charity/rememberance festival that will take place in Santhià - Italy, from April 26 to 28. CADAVERIA will close this year edition on Sunday 28th, preceding headliner act Chrome Division.

CADAVERIA have also been confirmed to play at Belgian Metal Female Voices Fest, next October!


[tisková zpráva kapely]


Soilwork - The Living Infinite

28. března 2013 v 21:29 | Ježura |  Recenze
Když v průběhu loňského roku začaly prosakovat informace o tom, že Soilwork připravují nové album, nechalo mě to naprosto klidným, snad až na lehce pozdvižené obočí kvůli zmínce o tom, že půjde o regulérní dvojalbum, a také kvůli velmi sebevědomým dojmům, o které se členové kapely čas od času podělili s veřejností. Snad i proto mě docela překvapila smršť nadšených ohlasů, které se začaly ozývat ze všech světových stran záhy poté, co se deska "The Living Infinite" dostala mezi lidi. Zjišťovat, jestli je to opravdu tak moc dobré, jak všichni tvrdí, jsem se proto před nějakým časem vydal velmi ochotně i přes to, že mě Soilwork nikdy dřív neoslovili a jedinou přímou zkušenost s jejich tvorbou mi zprostředkoval Brutal Assault 2011 a klip ke skladbě "Rejection Role", tedy slavná odpověď na drby o nevraživosti mezi Soilwork a In Flames. Tolik úvodní omáčka a uvedení mého vztahu k Soliwork na pravou míru a teď už je konečně na řadě samotná recenze...

Soilwork se na nové desce prezentují materiálem, který mě po prvním poslechu nechal trochu pochybovat, jestli je jeho zařazení pod křídla melodického death metalu dostačující. Klasický sound gothenburského melodeathu zde totiž rozšířuje řada dalších vlivů a výsledkem je zvukově velmi bohatá nahrávka (i když se teď asi trochu ztrapním, poslech nebo dva mi trvalo, než si moje uši na desku přivykly a začal jsem stíhat vnímat, co se na ní vlastně děje), která nezapírá lehounký odér progrese a především moderní náturu, již se zde podařilo zpracovat poměrně svěžím způsobem a bez toho, aby jakkoli zásadněji přesahovala do vod metalcoru, jehož znaky bývají v poslední době možná trochu krátkozrace považovány za základ moderního soundu. "The Living Infinite" navíc nesráží žádná po zvukové stránce nepatřičně chudá pasáž a celé dvojalbum zní velmi hutně, a to i v případech, kdy Soilwork sundají nohu z plynu.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Název nového alba Ayreon

28. března 2013 v 20:25 | Stick |  Music News
Oblíbený holandský umělec Arjen Anthony Lucassen pilně pracuje na novém albu svého projektu Ayreon. Poslední album "01011001" vyšlo před dlouhými pěti lety (ačkoliv Lucassen v té době rozhodně nezahálel) a sešly se na něm takové pěvecké osobnosti, jako jsou Daniel Gildenlöw (Pain of Salvation), Bob Catley (Magnum), Anneke van Giersbergen (ex-The Gathering) a další. Lucassen je znám svou zálibou ve velkolepých výpravných opusech. Mezi ty nejznámější patří například devět let stará "The Human Equation" nebo dvoudílný "Universal Migrator". Název chystané desky je "The Theory of Everything". Jaká bude tentokrát sestava zpěváků, není prozatím známé.

Arjen A. Lucassen říká: "Omlouvám se, že ode mě dlouho nic nebylo slyšet... tvrdě pracuju na novém albu Ayreon. Zrovna jsem začal psát texty a rozhodl jsem o názvu. Bude se to jmenovat... 'The Theory of Everything'. Prozatím ale neprozradím, o čem deska bude."

Vigilance: první ukázka z "Queen of the Midnight Fire"

28. března 2013 v 19:02 | Monsterfuck |  Music News
Tak jak bude psáno, tak se také stane. VIGILANCE JSOU ZPĚT!

"Under Sulphurous Skies", nový singl od VIGILANCE, je k poslechu níže (link https://www.youtube.com/watch?v=EMSBusO55B4). "Under Sulphurous Skies" pochází z debutového alba VIGILANCE, "Queen of the Midnight Fire", jehož vydáno je plánováno na 14. května 2013 u Metal Tank Records.

Kytarista VIGILANCE, Gilian Adam, říká: "Po měsících tvrdé práce je deska hotová. Rok Zalokar odvedl skvělou práci a my jsme nadšení, že vám konečně můžeme dát ochutnávku toho, co bude následovat. Brány byly otevřeny, pochodně zapáleny. Následujte, pokud si troufáte."

Připravte se na cestu mimo znalosti smrtelníků.

Více souvisejících informací najdete navštívením obnovené stránky www.metaltankrecords.com

-----

So let it be written so it shall be done. VIGILANCE ARE BACK!

"Under Sulphurous Skies", a brand new single from VIGILANCE, can be streamed below (link https://www.youtube.com/watch?v=EMSBusO55B4). "Under Sulphurous Skies" comes off VIGILANCES' debut album, "Queen of the Midnight Fire", which is scheduled for release on May 14, 2013 on Metal Tank Records.

VIGILANCE guitarist Gilian Adam tells: "After months of hard work, the album is done. Rok Zalokar did a great job and we are very much excited to finally give you a taste of what is to come. The gates have been opened, the torches have been lit. Follow if you dare."

Prepare for a voyage beyond mortal knowledge.

More information in regard can be obtainted by visiting the renewed site at www.metaltankrecords.com

[tisková zpráva vydavatele]


THE KOREA v Praze

28. března 2013 v 17:08 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
19. duben 2013
19:00

V pátek 19. dubna 2013 se v pražském klubu Rock Café uskuteční unikátní koncert ruské progresivně metalové formace The Korea, která začátkem roku vydala své v pořadí čtvrtém album "The Chariots Of The God". K této nahrávce se váže jejich velké turné po Rusku i okolních zemích, které zahrnuje i první návštěvu v České republice.

THE KOREA (RU) - prog, groove metal, djent

Hlavní hvězdu večera podpoří žánrově spřízněné české bandy. První z nich je u nás velmi oblíbený tvrďácký ansámbl Noostrak (blackened deathcore), který s The Korea objede celé chystané turné a představí publiku novou sestavu.

NOOSTRAK (CZ) - blackened deathcore

V rockcaféčku zahrají i tepličtí mágové Modern Day Babylon (djent/ambient/instrumental) v čele s Tomášem Raclavským, jež po úspěšném debutu "The Manipulation Theory" připravují novou desku i velké turné.

MODERN DAY BABYLON (CZ) - Djent, Groove, Ambient,Instrumental

Pražští Nias (progressive/ambient) mají už taky slušně našlápnuto. Zatím oficiálně vydali svůj loňský singl "Define the Impression", plánují natočit EP a taktéž se vydat na koncertní šňůru.

NIAS (CZ) - Progressive, Ambient, goove, djent, Metal

Posledním suportem jsou chomutovští Victims (deathcore). Ti na sebe upozorňují svým neúnavným koncertováním a v současné době také pracují na novém materiálu.

VICTIMS (CZ) - satanic deathcore apocalypse

vstup: 150 Kč
začátek koncertu: 19:00 hodin

[tisková zpráva pořadatele]

Baroness přišli o dva členy

28. března 2013 v 15:55 | Stick |  Music News
Kapelu Baroness, kterou potkala minulý rok těžká nehoda autobusu při jejich turné po Anglii na podporu alba "Yellow & Green", opustili její dva členové. Příčinou se staly fyzické a psychické následky nehody. Odešli bubeník Allen Bickle a baskytarista Matt Maggioni. Zbývající dva členové John Baizley (kytara, vokály) a Peter Adams (kytara) však už za ně mají náhradníky, kteří s nimi odehrají živá vystoupení.

John Baizley: "Nic vás nepřipraví na setkání se smrtí. Je to jeden jediný moment, jen pro jednoho člověka. Věřte mi, nechcete to zažít. Autobusová nehoda na nás zanechala nesmazatelné následky, vnitřní i vnější, fyzické a mentální. Devět z nás tím prošlo a jdeme dál skrz totálně odlišnou, avšak blízkou zkušenost. Jsme k sobě všichni připoutáni traumatem, které, i přes všechny škody, bylo pro jednotlivce lepší zvládnout díky našemu poutu. Nikomu to nepřeju, nedokážu si představit projít si tím sám. (...) Všichni jsme zdraví. Tempo našeho zotavování se různí, na konci však budeme v pořádku. Baroness mají závazek vrátit se tam, kde skončili, a pokračovat v turné co nejdříve, tam kam patříme. To je to, co mě popohání v uzdravení.

Bohužel pro některé z nás, nehoda zanechala následky, které nedovolí hrát muziku a jezdit turné. Je smutné, že musím oznámit, že Matt Maggioni a Allen Bickle již nebudou pokračovat v turné s Baroness. Detaily jejich odchodu nejsou žádnou senzací; není mezi námi zlá krev. Ale detaily se k veřejnosti nedostanou, respektujme soukromí všech, kterých se to týká. (...) Některá zranění byla zkrátka příliš těžká, aby dovolila klukům pokračovat v práci pro Baroness. Nikdy bychom je nežádali, aby odešli. Do budoucna přejeme Allenovi i Mattovi to nejlepší."

THE KOREA + NOOSTRAK evropské tour

28. března 2013 v 13:49 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
V měsíci dubnu vyráží česká progresivně deathcorová úderka NOOSTRAK na své druhé evropské tour, na kterém budou dělat support ruské djentové pětici THE KOREA. Ta vyjíždí přes Estonsko, Lotyšsko a Polsko do Košic, kde se obě kapely setkají společně se podívají ještě do Maďarska, Slovinska, Itálie, Švýcarska, Německa, Lucemburska, Belgie, Polska jedním koncertem zasáhnou rovněž Českou Republiku, konkrétně Prahu http://www.facebook.com/events/117389245087271/.

THE KOREA (ru) - prog, groove metal, djent

Přestože tahle ruská formace reprezentuje poměrně mladý žánr, jejich kořeny sahají hodně hluboko, kdy ještě hráli post hardcore / metalcore - nejde tedy o žádné zelenáče a jsou pravděpodobně nejvýznamnějším stylovým zástupcem z východního bloku. Jejich ceněné album "The Chariots Of The Gods" je uznávaným vývozním artiklem a právě v těchto dnech vychází jeho nástupce "Saturnus".

NOOSTRAK (CZ) - blackened deathcore

Noostrak vyráží podpořit ještě celkem čerstvé album "Human Tragedies Every Day", které se mimo jiné umístilo jako 11. nejlepší album a 4. objev roku v publicistické anketě Břitva. Téměř zázrakem se podařilo vyřešit personální probémy, které kapelu postihly nečekaně 2 měsíce před tour, ale nyní už je v plné sestavě reprezentovat Českou Republiku po celé Evropě.

01.04.2013 - EE - Tallinn - Rockclub Tapper [ KOREA only]
02.04.2013 - LV - Riga - Music Factory A Nice Place [ KOREA only]
03.04.2013 - LV - Jelgava - Baleria [ KOREA only]
04.04.2013 - PL - Warsaw - Radio Luxembourg [ KOREA only]
05.04.2013 - SK - Košice - Colloseum
06.04.2013 - HU - Budapest - Dürer-Kert club
07.04.2013 - SI - Lubljana - Rog club
08.04.2013 - IT - Bologna - La Distilleria
09.04.2013 - IT - Chatillon - Hibou
10.04.2013 - CH - Lausanne - Bar 31
11.04.2013 - CH - Basel - Hirschneck Bar
12.04.2013 - DE - Sondershausen - Stocksen
13.04.2013 - BE - Liege - Mamac
14.04.2013 - DE - Cologne - MTC
15.04.2013 - LU - Fennange - Café Nicola
16.04.2013 - tba
17.04.2013 - DE - Essen - Opium
18.04.2013 - DE - Liepzig - 4 Rooms
19.04.2013 - CZ - Prague - Rock Cafe
20.04.2013 - PL - Wroclaw - Lynked
21.04.2013 - PL - Bielsko-Biala - Rudeboy club
22.04.2013 - PL - Katowice - Straszny Dwór club [ KOREA only ]

[tisková zpráva pořadatele]

Neaera - Ours Is the Storm

27. března 2013 v 22:51 | Stick |  Recenze
Melodický death metal nikdy nepatřil k mým hlavnímu bodům zájmu. Faktem je, že mám slabost pro určité severské spolky (Dark Tranquillity, staré In Flames, Insomnium), ale i tam jsem časem přestal nacházet uspokojení. Po německých kapelách tohoto druhu jsem nikdy nesahal, tato země je co se týče většiny metalových žánrů lehce přefabrikovaná a na kvalitní kapelu připadají tři špatné. Když jsem se tedy pouštěl do rozboru nového alba německé kapely Neaera pojmenovaného "Ours Is the Storm", byl jsem zvědavý, jestli mě vůbce nějaká bouře smete. Je to totiž jejich šestá deska v rozmezí osmi let. V začátcích měli docela slušnou kadenci co rok, to album. Někdy v době třetí desky došlo k žánrovému zlomu a od té doby jsou Neaera někde na hranici průměru a výborné kapely. Jak je tomu tedy v případě novinkového zářezu?

Album "Ours Is the Storm" produkoval Alexander Dietz ze spřízněných Heaven Shall Burn, mix měl na starosti známý Tue Madsen, který se dostal hodně do povědomí lidí svými produkcemi moderních deathových kapel z Dánska. Zvuk je vlastně dle očekávání moderní a vyšperkovaný, ale na mě nějaký umělý. Přes snahu o nasraný projev jako by se někde ztratily ty pověstné koule. Snaha o razantní nástup je tedy zmařena, přestože hráčsky se jedná o celkem brutální výjezd. Bohužel zpěvák Benjamin Hilleke má ten nejtuctovější growl, jaký bychom si mohli přát, takže další mínusový faktor. Jeho ječák mi na prvních albech přišel o dost zajímavější než growling, potažmo výraz, jaký má teď. Kapela už taky nehraje mix melodického deathu a metalcoru, spíš tlačí na tu deathovou strunu. Někdo možná řekne, že dnes mají spíše svoji tvář než na prvních albech, ale mně to prostě tehdy přišlo nápaditější.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Cough, March of the Hordes, Voluptas, Vekslan - Praha

27. března 2013 v 21:38 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Cough (USA, Richmond, Virginia)
doom / stoner / sludge metal
http://cough.bandcamp.com/
Šíří po světě svůj zhoubný a černý kašel od roku 2005. Od té doby mají na kontě EP, split s The Wounded Kings a dvě LP desky. Tu druhou - "Ritual Abuse" - vydali u Relapse, u kterých letos co nevidět vyjde další split, tentokrát s Windhand.

Kořeny této zhouby hledej u zlověstných spolků jako Goatsnake, Burning Witch, Eyehategod, Grief, Pentagram a samozřejmě Black Sabbath.
Prostě DOOM jak se patří !

Takhle šířili ZKÁZU před dvěma roky ve Slavonicích: http://www.youtube.com/watch?v=OHbIFegx8mw
A na Roadburnu: http://www.youtube.com/watch?v=N42mMosUtW8

March of the Hordes (Slavonice)
death metal / crust
http://bandzone.cz/marchofthehordes
Oldskull temnota z jihu vzývající severský zvuk a styl mocných spolků jako Nihilist, Entombed, Dismember s trochou toho crustu navrch.

Voluptas (Praha)
doom´n´roll / blackcore / rum metal
http://bandzone.cz/voluptas
Zlo a lesy, žádný kecy… hlavní je ten rum a potácení se po karpatských hvozdech.

Vekslan (Praha)
black metal / punk
http://bandzone.cz/veklang
Uctívejte Seitan a ohavné bzučení z nesvatých !Úlů…

začátek 18:30
konec: 22:00 !!!
vstup 200,-

http://www.finalclub.cz/
http://www.last.fm/event/3515706+Cough+at+Final+Club+on+6+April+2013

[tisková zpráva pořadatele]

Obaly od A Pale Horse Named Death, Evile a Tristania

27. března 2013 v 19:36 | Stick |  Music News
>>> Americká kapela A Pale Horse Named Death, ve které se objevují členové pohřbených Type O Negative (především Sal Abruscato, bývalý bubeník, naposledy se objevil na albu "Bloody Kisses", naživo s nimi bubnuje John Kelly), vydá v květnu nové album "Lay My Soul to Waste". Konkrétně 21. května v severní Americe, 24. května v Německu, Švýcarsku a Rakousku a 27. května ve zbytku Evropy. Album vydává Steamhammer/SPV. Obal zpracoval výtvarník Sam Shearon, jenž dělal obálku i pro předchozí, dva roky starý počin "And Hell Will Follow Me".

Tracklist "Lay My Soul to Waste":
01. Lay My Soul to Waste
02. Shallow Grave
03. The Needle in You
04. In the Sleeping Death
05. Killer by Night
06. Growing Old
07. Dead of Winter
08. Devil Came with a Smile
09. Day of the Storm
10. DMSLT
11. Cold Dark Mourning

>>> "Skull" je jméno čtvrtého alba britských thrasherů Evile. Datum vydání bylo stanovené na 27. května, v Evropě jej vydají Earache Records a v Americe Century Media/Earache Records. Od předchozího počinu "Five Serpent's Teeth" uběhly dva roky. K nahrávání novinky v Parlour Studios v Ketteringu v Anglii byl opět přizván producent Russ Russell (Napalm Death, Dimmu Borgir). Obal nakreslil Eliran Kantor (Testament, Sodom, Hatebreed).

Zajímavostí je že kytarista Ol Drake se v nedávné době významně podílel na posledním albu německých velikánů Destruction, "Spiritual Genocide". Stejně tak si zahrál i na jejich předchozí řadovce "Day of Reckoning".

V roce 2009 Evile prodělali tragickou ztrátu, když zemřel baskytarista Mike Alexander, kterého skolila plicní embolie. Podílel se na prvních dvou deskách "Enter the Grave" a "Infected Nations" i na prvních demech a EPčkách. Náhradou za něj se ještě tentýž rok stal Joel Graham.

>>> Nové album připravují i Norové Tristania, jejichž sedmá studiová nahrávka ponese název "Darkest White". Vydána bude u Napalm Records 31. května. Produkce a mixu se ujal Christer André Cederberg. Albovou obálku svým uměním ověnčil - stejně jako v případě Evile - výtvarník Eliran Kantor.

Předchozí deska, která je nyní stará tři roky, nesla název "Rubicon" a byla prvním studiovým počinem s novou zpěvačkou Mary Demurtas, která nahradila dlouholetou ikonu skupiny, Vibeke Stene. S tou také Tristania zažívala největší úspěchy, především v roce 1998, kdy vyšel debut "Widow's Weed", a v roce 1999 s druhým albem "Beyond the Veil".

Týr chystají nové album

27. března 2013 v 15:35 | Kaňour |  Music News
Faerská folk metalová formace Týr začne v květnu nahrávat následovníka alba "The Lay of Thrym", které bylo vydáno v květnu 2011 prostřednictvím rakouského labelu Napalm Records. Po vydání tohoto úspěšného alba skupina podepsala smlouvu s nahrávací společností Metal Blade Records. Nadcházející album se tedy stane prvním albem Faeřanů u tohoto vydavatele.

Název, a tudíž ani artwork alba ještě neznáme. Vokalista a kytarista v jedné osobě, Heri Joensen, však napověděl, že album "bude o pozemských ženách, valkýrách a bohyních. Bude se dotýkat témat severské mytologie, jako jsou snaha proslavit se, o smrti v bitvě a o Valhalle." Kapela také potvrdila spolupráci s producentem Jacobem Hanesenem (Volbeat, Aborted, Mercenary), se kterým tak nahrají již páté album v řadě.

Faeřané momentálně koncertují v Severní Americe v rámci turné Paganfest America 2013 společně s Ensiferum, Heidevolk, Trollfest a Helsótt.

Informace o deskách Kylesa a Shining

26. března 2013 v 18:15 | Monsterfuck |  Music News
>>> Zámořská sludge metalová foramce Kylesa zveřejnila kompletní informace o své chystané novince "Ultraviolet", která 24. května, na kdy je naplánováno její vydání u Season of Mist (v Severní Americe o čtyři dny později), naváže na desku "Spiral Shadow" z roku 2010. Novinka se nahrávala ve studiu The Jam Room v Jižní Karolíně, s produkcí kapele pomáhal Phillip Cope (Baroness, Black Tusk).

Kylesa dále zveřejnila již druhý song z "Ultraviolet", jmenovitě skladbu "Quicksand", již si můžete pustit na tomto odkazu. První zveřejněnou písničku "Unspoken" pak najdete ve starší novince. Okolo je pak k vidění také artwork desky a tracklist. Zajímavostí je, že obal vytvořil Sean Beaudry, který již stvořil grafickou podobu pro reedici třetího alba "Time Will Fuse Its Worth" z loňského roku (původně vyšlo 2006).

Tracklist "Ultraviolet":
01. Exhale
02. Unspoken
03. Grounded
04. We're Taking This
05. Long Gone
06. What Does It Take
07. Steady Breakdown
08. Low Tide
09. Vulture's Landing
10. Quicksand
11. Drifting

>>> Detaily o své chystané desce vypustili také experimentální jazz metalisté Shining z Norska. Jejich šestý dlouhohrající počin, jehož předchůdcem je "Blackjazz" z roku 2010, se bude jmenovat "One One One", přičemž jeho digitální verze vyjde již 5. dubna, fyzické nosiče - CD a 2LP - pak budou k dostání od 8. dubna, ale již nyní je možnost si je předobjednat. Data jsou ovšem pro vydání v domácím Norsku, kdy se dočkají zbylé země, prozatím není jasné, podle všeho to ale může být až v květnu. Napravo je k vidění přebal "One One One" a níže jeho tracklist.

Shining rovněž k albu připravují videoklip, který vznikl ke skladbě "I Won't Forget" a o jehož režii se postaral Kyrre Larsen. Krátkou upoutávku na klip si můžete pustit na YouTube, ne o moc delší trailer na samotnou desku pak najdete taktéž na YouTube.

Ve videu se neobjeví stávající bubeník kapely, Torstein Lofthus, ačkoliv na samotném "One One One" hraje, v klipu místo něj bude za bicími k vidění Tobias Ørnes Andersen. Na nadcházejících živých vystoupeních by se oba tito bubeníci měli střídat, důvod ovšem nebyl prozrazen.

Tracklist "One One One":
01. I Won't Forget
02. The One Inside
03. My Dying Drive
04. Off the Hook
05. Blackjazz Rebels
06. How Your Story Ends
07. The Hurting Game
08. Walk Away
09. Paint the Sky Black