Únor 2013

Saille - rozhovor

6. února 2013 v 22:23 | Monsterfuck / Ježura |  Rozhovory
Saille z Belgie vydali své druhé album "Ritu" před třemi týdny. Tato nahrávka byla důvodem k položení několika otázek kapele a samozřejmě také hlavním tématem rozhovoru. O odpovědi se postarali kytaristé Reinier Schenk a Jonathan Vanderwal a zpěvák Dennie Grondelaers.

01. Zdravím do Belgie! Vaše nové album "Ritu" je venku teprve pár dnů, ale nové recenze už se objevují nějaký ten čas. Z těch, které jsem zaznamenal, to vypadá, že dostáváte jen výborná hodnocení. Jak se vám v kapele líbí ohlasy, které jste až doposud dostali? Jste spokojeni s tím, jak metaloví novináři a posluchači desku hodnotí?

Reinier: Samozřejmě, že jsme, protože všechny jsou vskutku velmi pozitivní, jsme na to pyšní, je vidět, že se naše tvrdá práce vyplatila. Je skvělé, když něco stvoříte, ostatní lidi to těší a reagují na to v pozitivním duchu.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Saille - interview

6. února 2013 v 22:23 | Monsterfuck / Ježura |  Rozhovory
Saille from Belgium released their second album called "Ritu" three weeks ago. This record was the reason for asking the band some questions and of course also the main subject of the interview. The answers were handled by guitarists Reinier Schenk and Jonathan Vanderwal and singer Dennie Grondelaers.

01. Hello to Belgium. Your new album "Ritu" is out just a few days, but new reviews keep appearing for a longer time. From those which I have seen it seems like there are only excellent ratings. How do you in the band like the feedback you have received so far? Are you satisfied with how metal journalists and listeners rate the album?

Reinier: Of course we are, since all of them are very positive indeed, it makes us proud and it's an implication our hard work paid off. It is great when you create something, other people enjoy it as well and react in a positive manner.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nude - Plastic Planet

6. února 2013 v 19:07 | Ježura |  Recenze
Jsou kapely, jejichž dílo člověk dlouho není schopen vůbec pobrat, a i když do něj jakž takž pronikne, trvá to zatraceně mnoho protočení příslušné desky, než se v mysli dotyčného vytvoří nějaký ustálený a komplexní názor na ni. Říkáte si, že když recenzi uvozuji těmito slovy, tak že se to týká i italských Nude, jejichž nejnovější dílo je předmětem následujících řádků? Omyl, vážení. Deska "Plastic Planet" totiž patří na zcela opačnou část spektra, a i když jsem její náslech nikterak nezanedbal, k vytvoření názoru mi bohatě postačil první poslech, přičemž ty další mě v tomto názoru jedině utvrdily. Už se křižujete, co vám to zase předkládáme za plytký nesmysl? Opět špatně. Nikdo tu totiž netvrdí, že by to muselo být celku nutně ke škodě...

A ono skutečně není a věřím, že pokud se k poslechu této desky odhodláte, záhy vám dojde, proč je tomu tak. Nude totiž produkují lehkotonážní rock nepatrně alternativního ražení, který je obohacen o střípky různých dalších vlivů a inspirací, a tahle kombinace nějak funguje. Díky své optimistické nátuře pak už tak nějak z podstaty věci vzbuzuje v posluchači nálady, které si nežádají od muziky kdovíjakých složitostí ani promyšlených struktur... Fajn, tolik k ospravedlnění dost podstatného aspektu desky, se kterým by mohl mít někdo problém, a teď by bylo na čase si vyjasnit, jak to zní a jak je to dobré. Propagační materiály labelu hovoří o mixu britské nové vlny, moderního indie rocku, gothic metalových kytar, příměsi elektronických elementů, a to vše balí do obskurní škatule indie electro gothic. Ne, že by to nevycházelo z reality, ale ta je dle mého přeci jen o něco méně zářivá, než jak se lze v těchto oficiálních materiálech dočíst. Nejsa znalcem britské nové vlny, hovořil bych o takové pohodové soft rockové nahrávce postavené spíše na rytmice a elektronickém koření, a rozhodně bych u toho neplýtval narážkami na gothic metalové kytary (co je to vlastně taková typická gothic metalová kytara?) nebo kytary vůbec. Ty totiž i přes svoji bezproblémovou poslouchatelnost tvoří spíše takovou neškodnou výplň a rozhodně nejsou prvkem, který by na sebe strhával posluchačovu pozornost. Z řady kapel, jejichž nejrůznější atributy jsou "Plastic Planet" přisuzovány, se mi v hudbě podařilo indetifikovat snad jedině The Sisters of Mercy, ale tím to hasne.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: My Kingdom Music]

Aktuální dění u Volbeat

6. února 2013 v 15:53 | Kaša |  Music News
Dánská partička Volbeat udržuje své fanoušky v pozoru a do éteru vypustila novinky týkající se jejich chystaného alba, které ponese titul "Outlaw Gentlemen & Shady Ladies". V kalendáři si zaškrtněte datum vydání 8. dubna, kdy jej Universal Music vypustí do světa. V souvislosti s termínem vydání odhalili Volbeat rovněž obal nástupce kladně přijatého "Beyond Hell / Above Heaven" z roku 2010. Výsledek je k posouzení vpravo.

Zpěvák a kytarista Michael Poulsen se o obalu a textové náplni novinky rozpovídal trošku blíž: "Polovina skladeb vás přenese do světa psanců a pistolníků z 19 století. Některé postavy jsou skutečné legendy, zatímco jiné jsou smyšlené. Posluchači uslyší inspiraci klasickými spaghetti westerny, což objasňuje obal a název samotného alba".

Novinku produkoval, stejně jako poslední čtyři desky, Jacob Hansen, kterého tentokrát doplnil Rob Caggiano, jenž nedávno opustil řady thrash metalistů Anthrax. S těmi se Caggiano rozloučil, mimo jiné aby se mohl věnovat producentské kariéře (má za sebou práci na albech Cradle of Filth či Bleeding Through). Spolupráce mezi ním a kapelou ve studiu však byla natolik plodná, že se mu trojice rozhodla nabídnout místo stálého kytaristy, které Caggiano nadšeně přijal a zaplnil tak místo po Thomasi Bredahlovi, který své parťáky před dvěma lety opustil.

Michael Poulsen se k nové posile vyjádřil následovně: "Jsme velice hrdí a šťastní, že můžeme oznámit, že se Rob stal novým kytaristou Volbeat. Spolupráce s ním ve studiu byla natolik inspirující a pohodová, že jsme se rozhodli si jej ponechat. V podstatě jsme vešli do studia jako trio a opouštíme jej jako úplná kapela!" Sám Caggiano dodává: "Když se mě kluci zeptali, jestli bych neměl zájem se k nim připojit, spadla mi čelist na zem! Až druhé ráno jsem si to pořádně uvědomil, ale musím říct, že mi netrvalo dlouho se rozhodnout. Ve skutečnosti jsem si nepředstavoval, že zbytek roku strávím takhle, ale cítím, že to je to nejsprávnější rozhodnutí, jaké jsem mohl udělat a jdu do toho! Brzy se uvidíme, přátelé, připravte se na divokou jízdu!"

Kaviar Kavalier mají nové album

6. února 2013 v 12:30 | Monsterfuck |  Music News
Projekt Kaviar Kavalier, jehož hlavní postavou není nikdo jiný než Necrocock (Master's Hammer), právě vydal novou desku, celkově již čtvrtou. Novinka, která je už k dispozici, se jmenuje "Musik aus Ordinationen" a kromě stálých členů Necrococka a Marcela se na nahrávce poprvé od debutu "Klinik" (1996) podíleli i další lidé v základní sestavě, a to Sambar a Pitterling. Kromě toho se objeví i další hosté, mezi nimiž nechybí třeba C. Magos (majitel Necroterror Records, kteří před dvěma lety skupině vydali sedmipalec "Die Urinal Therapie") nebo Honza Kapák (Avenger).

Upoutávku na "Musik aus Ordinationen" si můžete pustit na Soundcloud. Stopa obsahuje krátké ukázky všech skladeb. Celková hrací doba desky činí přibližně 60 minut.

Předchozí album se jmenovalo "Bukkake Express" a vyšlo v červenci 2008.

Tracklist "Musik aus Ordinationen":
01. Kult der Asphyxia
02. Das ist Necrocock
03. Limpopo
04. Gastroenterolo
05. Tomáš Kohout
06. Tuk Tuk
07. Girls Watch Porn
08. 0:50
09. I Wanna Rock
10. Ermitáž
11. Coco Taxi
12. Helium
+ dvě bonusové skladby

Dperd - Kore

5. února 2013 v 22:23 | Monsterfuck |  Recenze
Dnes máme na programu opět jednu poměrně zajímavou nemetalovou záležitost, a sice dvoučlenný projekt Dperd z Itálie, který se pohybuje v žánrových vodách dark wave, nebo také - jak tvrdí promo materiály i samotná kapela - etérického dark wave, což sice není příliš formální škatulka, to je dozajista pravda, nicméně hudební výraz a atmosféru desky "Kore" ono slovíčko "éterický" vystihuje poměrně zdatně, k tomu se však ještě dostaneme později, nyní si radši povíme několik zběžných obecných informací, když se Dperd pohybují mimo hranice muziky, která se na našich stránkách běžně objevuje.

Základ této formace můžeme hledat v jiné italské dark wave skupině Fear of the Storm, která je prý mnohými považována za kultovní. S tím se přít nemohu, neboť jsem to jméno osobně doposud neslyšel, což však může být dáno i tím, že se běžně pohybuji v jiných hudebních sférách. Kapela někdy v roce 1996 ukončila svou činnosti, přičemž za sebou zanechala pár kazet a jedno minialbum, nicméně dva členové - Valeria Buono a Carlo Disimone - se o několik let později, na začátku aktuálního tisícletí, rozhodli společnými silami stvořit nový projekt, a právě zde začíná náš příběh o Dperd. Skupina od té doby nějakých pár alb vydala, ale i zde, podobně jako v případě předchozí formace, to mě osobně absolutně minulo, tudíž je aktuální "Kore" pro mne premiérovým setkáním s tvorbou Dperd. Pojďme se nyní podívat na to, jak toto setkání dopadlo…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: My Kingdom Music]

Doplnění sestavy Xandria

5. února 2013 v 21:10 | Stick |  Music News
Steven Wussow (Domain, Downspirit, Shylock) se stal novým baskytaristou německých symfoniků Xandria. Předchozí baskytarista Nils Middelhauve kapelu opustil v létě loňského roku.

"Jméno nového baskytaristy Xandria je Steven Wussow a jeho první vystoupení s kapelou se odehrají v dubnu a v květnu, kdy hrajeme v Rusku, Bělorusku, Argentině a Brazílii. Znát ho můžete z jeho spolupráce s Domain, Shylock nebo Illectronic Rock a jsme rádi, že jsme konečně našli kandidáta, po kterém jsme se sháněli několik měsíců. Těšíme se na společné koncerty a nahrávání - protože letos Xandria znovu vstoupí do studia a vydá nové album! Tenhle rok bude opravdu nabitý," říká kapela.

Kapela vydala své poslední album v roce 2012, nese název "Neverworld's End. Jejich další deska bude šestým zářezem na pažbě. Za mikrofonem stojí Manuela Kraller, která je třetí zpěvačkou v sestavě kapely. Nastoupila k ní v roce 2010.

Info o novém albu Persefone

5. února 2013 v 19:03 | Stick |  Music News
Progresivní melodici z Andorry, Persefone, podepsali nový kontrakt. Upsali se firmě ViciSolum Records. Ta kapele vydá novinkové album "Spiritual Migration", které vyjde 29. března 2013.

"Spiritual Migration" je čtvrtá studiová deska kapely, předchozí "Shin-Ken" vyšlo v roce 2009. Jako producent se na ní podílel dánský vyhledáváný producent Jacob Hansen. Nahrávalo se přirozeně v jeho studiu Hansen Studios v Dánsku. Album shrnuje předchozí dekádu existence kapely. O stylovou obálku se nepostaral nikdo menší, než Travis Smith (Katatonia, Avenged Sevenfold, Nevermore). K mání už je taktéž tracklist.

Tracklist "Spiritual Migration":
01. Flying Sea Dragons
02. Mind As Universe
03. The Great Reality
04. Zazen Meditation
05. The Majestic of Gaia
06. Consciousness (pt.1): Sitting in Silence
07. Consciousness (pt.2): A Path to Enlightenment
08. Inner Fullness
09. Metta Meditation
10. Upward Explosion
11. Spiritual Migration
12. Returning to the Source
13. Outro

Waylander chystají nový materiál

5. února 2013 v 15:56 | Ježura |  Music News
Ard Chieftain O'Hagan, zpěvák severoirských pagan metalistů Waylander, oznámil, že kapela chystá na konci letošního roku vydání nové nahrávky, a to při příležitosti dvacetiletého výročí existence.

Jeho vlastními slovy: "Jak mnozí z vás vědí, Waylander v roce 2013 oslaví dvě dekády existence, což je pro každého důležitý milník. Na samý konec roku 2013 máme v plánu vydání nové nahrávky, která snad potěší jak staré, tak nové fanoušky.

Složíme a nahrajeme koncepční minialbum, které se bude zaobírat tématem svátků čtyř ohňů irského pohanského kalendáře, a rozšíří námět, který jsme použili ve skladbě 'Twin Fires of Beltíne' [z alba 'Kindred Spirits' - pozn. redakce]. Tu trochu přepracujeme, a další tři se budou týkat svátků Imbolg, Lughnasadh a Samhain. Jako bonus přidáme DVD s rozhovorem, který se bude týkat historie kapely a odhalí pravdu dlící za všemi útrapami a strastmi neklidné životní dráhy bestie, která vešla ve známost pod jménem Waylander. Doufáme, že se nám také podaří přidat nějaké zákulisní záběry, které poodhalí osobnost různých členů kapely."

Poslední album Waylander, "Kindred Spirits", v Evropě vyšlo 16. června a vydali jej Listenable Records.


Dream Theater připravují nové DVD

5. února 2013 v 14:13 | Kaša |  Music News
Progresivní metalisté Dream Theater zveřejnili trailer ze svého připravovaného živého DVD, pro které bylo zachyceno vystoupení ze dvou srpnových nocí, kdy kapela vystoupila pro své argentinské fanoušky na stadionu Luna Park v Buenos Aires. Tyto koncerty byly součástí 15 měsíčního světového turné k předchozímu albu "A Dramatic Turn of Events", v rámci kterého pětice navštívila 35 zemí. Počin ponese příznačný název "Live at Luna Park" a datum vydání bylo určeno na květen letošního roku.

Kytarista John Petrucci na nový živák a příznivce své kapely nešetří chválou: "Máme ty nejlepší fanoušky na světě a ti argentinští nejsou žádnou výjimkou! Energie a vibrace v Luna Parku byla skutečně elektrizující a nakažlivá. Perfektní spojení mezi kapelou a publikem. Jsme na tohle DVD nesmírně hrdí a budeme neuvěřitelně nadšení, až se o něj s vámi podělíme!"
"Live at Luna Park" bude k dostání hned v několika formátech. Můžete si připravit peněženky na 2DVD, Blu-Ray, 2DVD/3CD, Blu-Ray/3CD a deluxe edici, která bude obsahovat 2DVD/Blu-Ray a 3CD nosiče. Zmiňovaný trailer je ke zhlédnutí níže.

Pro úplnost ještě dodejme, že kapela koncem loňského roku podepsala novou smlouvu se svým dosavadním vydavatelem Roadrunner Records a v současné době připravuje nové album, které se na pulty obchodů dostane ještě letos.


Helloween - Straight Out of Hell

4. února 2013 v 21:02 | Stick |  Recenze
Doby, kdy němečtí Helloween určovali tón metalového vývoje, jsou nenávratně v tahu. To ale neznamená, že nejsou schopni přijít s dobrým materiálem na desku, kterou ale následně zazdí kolovrátkovitým setlistem se skladbami nepřekračujícími letopočet 1988. Většinou je to ale škoda, už několikrát jsem se dokázal přesvědčit, že když se pánové rozhodnou zařadit do setlistu starší skladby například z dob "Master of the Rings", tak jde vždy o veliký zážitek. O takový, který překročí všelijaký "Future World", nebo "I Want Out". A že i v posledních letech je v rámci tvorby kapely o co stát, to dokazuje třeba předešlá, tři roky stará deska "7 Sinners".

Na té se totiž kapela vydala trochu jiným směrem, trochu svůj styl zhutnila a i zvuk trochu přiostřil hrany. Výjimečná skladatelská potence, s jakou se tehdy předvedli, měla za následek nejlepší desku od "The Dark Ride". Světe div se, na té desce totiž nebyla téměř žádná vata. Bral jsem to jako slušný příslib do budoucna, mé očekávání ale zcela naplněno nebylo. V první řadě začínám mít pocit, že by měl dojít ke změně na producentském postu. Ne, že by Charlie Bauerfeind byl špatný producent, svůj otisk zanechal na hromadě kvalitních heavy metalových nahrávek, namátkou Blind Guardian a jejich "Nightfall in Middle-Earth", Halford, Gamma Ray nebo Rage. S Helloween spolupracuje už deset let od desky "The Dark Ride" a časem se mi jeho plastický styl začal oposlouchávat, naději právě skýtala deska předchozí, která se posunula trochu jinam. Na "Straight Out of Hell" se ale vše bohužel vrátilo do starých kolejí. Někdy jsou skladby proaranžovány dost zvláštně a využívají prapodivných klávesových rejstříků. Zní to jaksi uměle, trochu splácaně, jako samotná obálka alba, která je taky otřesná.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Amon Amarth a Sirenia pokračují v práci na novinkách

4. února 2013 v 19:17 | Monsterfuck |  Music News
>>> Norové Sirenia již od podzimu průběžně natáčejí svou šestou dlouhohrající desku, která naváže na počin "The Enigma of Life" z roku 2011. Nyní se skupina hlásí s menší zprávičkou o průběhu: "Tento víkend jsme opět byli ve studiu nahrávat pár dalších zpěvů. Aktuálně jsme na půl cesty k dokončení vokálů.

Již dříve na adresu novinky padlo následující: "Jsme si jistí, že šesté album Sirenia bude mít v rukávu pár pěkných překvapení, neboť jsme se rozhodli udělat tuto nahrávku odlišnou od předcházejících desek."

>>> Melodičtí death metalisté Amon Amarth ze Švédska se stále nacházejí ve studiu, kde nahrávají následovníka alba "Surtur Rising" z roku 2011. Počin by měl vyjít v červnu letošního roku pod značkou firmy Metal Blade Records. Zároveň byl potvrzen první host, kterým je Messiah Marcolin, známý především jako bývalý zpěvák doom metalové legendy Candlemass.

Amon Amarth se pro nahrávání novinky rozhodli vyměnit studio i producenta. Namísto osvědčených Fascination Street Studios a místního Jense Bogrena, který je doprovázel posledních několik alb, se kapela přemístila do Anglie za v poslední době velmi vyhledávaným Andy Sneapem (Megadeth, Accept, Arch Enemy). "Hledali jsme změnu a o Andym jsme přemýšleli už roky. Potom, co jsme se s ním setkali, jsme cítili dobré propojení. Myslíme, že tohle bude super," komentoval záležitost kytarista Olavi Mikkonen.

Hatebreed - The Divinity of Purpose

3. února 2013 v 21:01 | Kaša |  Recenze
Hardcorové superhvězdy jsou zpět a k tomu vybaveni skvělou formou. Parta kolem Jameyho Jasty si pro letošek přichystala již šesté album (nepočítám kolekci coverů jejích oblíbených vypalovaček "For the Lions") a dostála svým prohlášením, která slibovala nesmlouvavou a přímočarou desku, protože přesně takové "The Divinity of Purpose" je. Agresivní, nic neřešící a energií nacpané až po okraj. A tak to má u těchto borců být, protože ruku na srdce, kdo si přeje něco jiného?

Na rozdíl od eponymního předchůdce se Hatebreed vrátili hezky zpátky k tomu, co umí nejlíp. Škrkané kytarové riffy a sborové vokály nechybí ani tentokrát, to je samozřejmostí, oproti minulejšku si však Jamey odpustil výlety do vod melodických nápěvů a refrénů, které sice na první poslech působily jako zajímavé ozvláštnění a snaha o posun někam dál, ale po čase jsem si stejně zasteskl po nášupu ve stylu "Perseverance", které je obecně považováno za opus magnum této pětice z Connecticutu. Hlavní postava a frontman stihl v roce 2011 vydat sólové album, jednoduše pojmenované "Jasta", na kterém vokálně rozvinul to, co na zmíněném předchůdci pouze nakousl, a přestože se nejedná se o úplně špatné album, tak všichni víme, co umí Jamey ze všeho nejlíp, a právě proto je zde "The Divinity of Purpose".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Výměna zpěvaček u Whyzdom

3. února 2013 v 20:01 | Ježura |  Music News
Francouzi Whyzdom se po několika měsících spolupráce z "profesních důvodů" rozešli se zpěvačkou Elvyne Lorient, kterou v řadách kapely záhy vystřídala Marie Rouyer. V souvislosti s touto personální obměnou byl zveřejněn osmiminutový klip (ke zhlédnutí níže), ve kterém Marie zpívá čtyři skladby ze stávajícího repertoáru kapely (konkrétně to jsou "Atlantis", "The Road to Babylon", "Daughter of the Night" a "Cathedral of the Damned"). Publiku se Marie představí 8. března v rámci festivalu Night of the Beauties v německém Herfordu.

Whyzdom mají na kontě dvě řadové desky. Prvotina "From the Brink of Infinity" vyšla v září 2009 prostřednictvím labelu Ascendance Records, její nástupce "Blind?" spatřil světlo světa v říjnu 2012, a to skrze label Scarlet Records.


Megadeth mixují nové album

3. února 2013 v 18:58 | Kaša |  Music News
Thrash metaloví velikáni Megadeth začali s mixováním svého nadcházejícího, prozatím nepojmenovaného počinu. Kapela pro tyto účely nahrála doposud jedenáct písní v kalifornském studiu Vic's Garage pod producentským dohledem Johnnyho K, který s partou kolem lídra Davea Mustaina spolupracoval ve stejném studiu již na předešlém albu "TH1RT3EN", jež vyšlo 1. listopadu 2011 pod záštitou Roadrunner Records.

Dave Mustaine nedávno ohlásil, že Megadeth s tímto vydavatelstvím ukončili spolupráci a hledají novou nahrávací společnost, která jejich příští album uvede do světa. Nyní "zrzek" potvrdil, že kapela již nového vydavatele má a ten bude brzy ohlášen spolu s titulem plánované, v pořadí čtrnácté řadové desky. Na výsledek si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, protože novinka má stanovený předběžný termín vydání na přelom jara a léta letošního roku.

Pro představu o hudebním směřování novinky se vyjádřil baskytarista David Ellefson: "Zatím se rýsuje několik skvělých skladeb. Zrovna dnes jsem Daveovi říkal, že jedna z nových písní mi úplně připomněla dřívější tvorbu z dob, kdy jsme se poprvé setkali. Rychlý, nakopávající materiál se zvukem PRAVÝCH oldschool Megadeth!"

Detaily o deskách Avantasia a Stone Sour

3. února 2013 v 15:57 | Monsterfuck |  Music News
>>> Německý projekt Avantasia, jehož lídrem není nikdo jiný než Tobias Sammet z populárních Edguy, zveřejnil kompletní informace o své nadcházející šesté desce, která se bude jmenovat "The Mystery of Time". Firma Nuclear Blast s vydáním počítá již na 30. března ve formátech CD, digibook CD, 2CD kniha ("striktně limitovaná"), černé 2LP, obrázkové 2LP a průhledné 2LP (250 kusů). Všechny tři vinylové edice budou obsahovat plakát a dosud neupřesněné bonusové písničky; bonusové songy se objeví i na digibookové a 2CD verzi. Tracklist a obal jsou k vidění okolo.

Zmiňovaný přebal namaloval britský fantasy kreslíř Rodney Matthews, který dělal obaly například pro Magnum, Scorpions, Nazareth, Thin Lizzy nebo Asia. Samotný Tobias Sammet o této spolupráci říká: "Je to pro mě velká čest, že Rodney stvořil obal pro 'The Mystery of Time'. Protože je album koncepční a má magickou a okouzlující atmosféru, na žádného jiného malíře jsem ani nepomyslel, že by mohl obálku vytvořit.

Během celého procesu jsme s Rodneym měli několik kreativních diskuzí a cítím, že pro něj byl ten koncept inspirativní již od začátku. Vložil jsem spoustu energie do vytvoření propracovaného a fascinujícího alba, přičemž Rodney měl stejný entusiasmus pro tvorbu artworku stejně propracovaného a fascinujícího. Tohle je nová kapitola Avantasia a já věřím, že si nezaslouží nic jiného než magický obraz od jednoho z mých nejoblíbenějších malířů a mého dětského hrdiny: jediného a jedinečného Rodneyho Matthewse!"

Jako hosté se na "The Mystery of Time" objeví následující hudebníci: Joe Lynn Turner (ex-Rainbow, ex-Deep Purple, ex-Yngwie Malmsteen), Michael Kiske (Unisonic, ex-Helloween), Biff Byford (Saxon), Bruce Kulick (ex-Kiss), Russell Gilbrook (Uriah Heep), Arjen Lucassen (Ayreon), Ronnie Atkins (Pretty Maids) a Eric Martin (Mr. Big). Produkce se ujal tradičně Sascha Paeth, který produkoval všechna dosavadní alba Avantasia (dále Kamelot, Rhapsody of Fire, Epica). Nahrávalo se ve VOX Klangstudio v Bendestorfu v Německu.

Tracklist "The Mystery of Time":
01. Spectres
02. The Watchmakers' Dream
03. Black Orchid
04. Where Clock Hands Freeze
05. Sleepwalking
06. Savior in the Clockwork
07. Invoke the Machine
08. What's Left of Me
09. Dweller in a Dream
10. The Great Mystery

>>> Informace o druhém díle počinu "House of Gold & Bones" informuje rovněž zámořská skupina Stone Sour. "House of Gold & Bones - Part 2" vyjde 9. dubna u Roadrunner Records, ale už 12. února se objeví první singl s názvem "Do Me a Favor"; chystaný videoklip k písničce bude režírovat Phil Mucci (High on Fire).

Druhý díl se nahrával souběžně s "House of Gold & Bones - Part 1", čili v Sound Farm Studios v Des Moines v Iowě s producentem Davidem Bottrillem (Muse, Tool).

Tracklist "House of Gold & Bones - Part 2":
01. Red City
02. Black John
03. Sadist
04. Peckinpah
05. Stalemate
06. Gravesend
07. '82
08. The Uncanny Valley
09. Blue Smoke
10. Do Me a Favor
11. The Conflagration
12. The House of Gold & Bones

Azure Emote: avantgarde/death metalová superskupina vydá nové album

3. února 2013 v 13:43 | Monsterfuck |  Music News
AZURE EMOTE (se členy DEATH, FEAR FACTORY, MONSTROSITY, TRISTANIA, RUMPELSTILTSKIN GRINDER a dalších) oznamují dokončení svého druhého studiového alba "The Gravity of Impermanence", které bude vydáno celosvětově u SELFMADEGOD RECORDS 3. dubna 2013.

"The Gravity of Impermanence" je originálním mixem avantgardního death metalu, obsahujícího bušící blast beaty, strašidelné ženské vokály, housle, saxofon, harmoniku a palbu dalších eklektických překvapeních, to vše smíchané v kotli misantropické temnoty.

Obálka byla opět vytvořena zakladatelem AZURE EMOTE a frontonem Mike Hrubovcakem, který je známý pro ilustrování artworků pro SINISTER, GRAVE, CATTLE DECAPITATION, HATE ETERNAL, DECREPIT BIRTH, MORTICIAN a mnohých dalších. Album bylo nahráno, zmixováno a zmasterováno Ronem Ventem z AURORA BOREALIS v NIGHTSKY STUDIOS.

"The Gravity of Impermanence" obsahuje 14 skladeb a více jak jednu hodinu hudby.

Tracklist je následující:
01. Epoch of De-Evolution (5:41)
02. Carpe Diem (7:45)
03. Marching Forth (5:26)
04. Sunrise Slaughter (1:01)
05. Conduit of Atrophy (3:28)
06. Veils of Looming Despair (5:03)
07. Dissent (4:45)
08. The Living Spiral (4:34)
09. Obsessive Time Directive (2:49)
10. Patholysis (2:05)
11. Destroyer of Suffering (3:41)
12. Annunaki Illuminati (3:41)
13. The Color of Blood (4:32)
14. Puppet Deities (5:59)

Sestava na "The Gravity of Impermanence" je následující:
• Mike Hrubovcak - zpěv, texty, klávesy, programování elektroniky, samply, harmonika
• Ryan Moll - hlavní a rytmická kytara
• Mike Heller - bicí / perkuse
• Kelly Conlon - baskytara
• Pete Johansen - housle/ elektrické housle
• Sandra Laureano - ženské vokály
• Melissa Ferlaak Koch - ženské vokály
• Bruce Lamont - saxofon
• Jonah Weingarten - klávesová sóla
• J.J. Hrubovcak - hostující kytarové sólo
• Jason Ian-Vaughn Eckert - hostující programování elektroniky

Nová skladba "Puppet Deities" je k poslechu zde:

AZURE EMOTE - teaser / studio report videa:

oficiální trailer z oficiálního Youtube kanálu SELFMADEGOD:

-----

AZURE EMOTE (featuring members of DEATH, FEAR FACTORY, MONSTROSITY, TRISTANIA, RUMPELSTILTSKIN GRINDER and more) announces the completion of their 2nd studio album "The Gravity of Impermanence" which will be released worldwide through SELFMADEGOD RECORDS April 3rd 2013.

"The Gravity of Impermanence" is an original mix of Avant-garde Death Metal featuring pummeling blast beats, haunting female vocals, violins, saxophone, harmonica and a barrage of other eclectic surprises, all brought together into one melting pot of misanthropic darkness.

The cover art was once again done by AZURE EMOTE's own creator and frontman Mike Hrubovcak, who is known for illustrating artworks for SINISTER, GRAVE, CATTLE DECAPITATION, HATE ETERNAL, DECREPIT BIRTH, MORTICIAN, and many others. The album was recorded, mixed and mastered by Ron Vento of AURORA BOREALIS at NIGHTSKY STUDIOS.
"The Gravity Of Impermanence" contains 14 songs and over 1 hour of music.

The tracklist is as follows:
01. Epoch of De-Evolution (5:41)
02. Carpe Diem (7:45)
03. Marching Forth (5:26)
04. Sunrise Slaughter (1:01)
05. Conduit of Atrophy (3:28)
06. Veils of Looming Despair (5:03)
07. Dissent (4:45)
08. The Living Spiral (4:34)
09. Obsessive Time Directive (2:49)
10. Patholysis (2:05)
11. Destroyer of Suffering (3:41)
12. Annunaki Illuminati (3:41)
13. The Color of Blood (4:32)
14. Puppet Deities (5:59)

"The Gravity of Impermanence" lineup is as follows:
• Mike Hrubovcak - Vocals, Lyrics, Keyboards, Electronic Programming, Samples, Harmonica
• Ryan Moll - Lead and Rhythm Guitars
• Mike Heller - Drums / Percussion
• Kelly Conlon - Bass Guitar
• Pete Johansen - Violin / Electric Violin
• Sandra Laureano - Female Vocals
• Melissa Ferlaak Koch - Female Vocals
• Bruce Lamont - Saxophone
• Jonah Weingarten - Keytar solos
• J.J. Hrubovcak - Guest Guitar Solo
• Jason Ian-Vaughn Eckert - Guest Electronic Programming

The new song "Puppet Deities" is available for streaming here:

AZURE EMOTE - teaser / studio report videos:

official trailer available on SELFMADEGOD official Youtube channel:

[tisková zpráva vydavatele]

Vyzj - Příchod Zeleného

2. února 2013 v 21:54 | Ježura |  Recenze
Pravidelnému nebo jen občasnému čtenáři Sicmaggot asi nezůstala skryta skutečnost, že se některý z redaktorů čas od času ujme hodnocení demonahrávek z dílny kapel či projektů, které mohou být všelijaké, ale rozhodně ne časem prověřené. A přesně do téhle kategorie spadá i jednočlenný projekt Vyzj z jihovýchodní Moravy, konkrétně z Vizovic. Demo nesoucí název "Příchod Zeleného" je vskutku první dílem, kterým se může Vyzj pochlubit, a v následujících řádcích se pokusím nastínit, jestli je to chlouba oprávněná, či nikoliv.

Sám autor označuje svoji hudbu jako atmosférický folk metal, a jelikož se mi nechce rozjíždět pofidérní škatulkovací teorie, nechám to tak, protože je to v zásadě výstižné. Bylo by však mylné domnívat se, že se za tím skrývá atmosférično black metalového charakteru, které by někomu bez povědomí o samotné hudbě mohlo vytanout na mysli. Realita totiž ukazuje, že jde z větší části o vcelku minimalistický a zadumaný folk až neofolk zlehýnka okořeněný lokálním melodickým výrazivem, do kterého občas promluví jednoduchá zkreslená kytara, dodávající celku spíše na hutnosti, než aby byla jeho určujícím prvkem. Zkrátka je tam toho metalu pomálu a kdo čeká nějaké to peklo s folkovým podmazem, dost určitě odejde s prázdnou.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Vyzj]

Novinka Within Temptation již na podzim

2. února 2013 v 18:52 | Monsterfuck |  Music News
Holandská kapela Within Temptation prozradila pár novinek ze svého tábora. Už na podzim se objeví nové album, které naváže na počin "The Unforgiving" z roku 2011 a celkově bude šestou řadovkou; deska zároveň vyjde u nového vydavatelského domova skupiny, BMG Rights. Více ve zprávě od samotných Within Temptation:

"Od začátku zimy jsme se skrývali - a stále skrýváme - ve studiu. U každého skladatelského procesu se vždy děje něco nového. Hodně experimentujeme a snažíme se pokračovat v tomto magickém přístupu. Těšíme se na ten moment, až se s vámi budeme moct podělit o to, kam nás tato cesta zavedla.

Jsme nadšení, že jsme našli nového zaníceného vydavatelského partnera BMG Rights, s nímž míříme k podzimnímu datu vydání, které se perfektně hodí k náladě alba. Jakmile budeme moct, podělíme se s vámi o další informace o nové desce. Mezitím se uvidíme v létě na koncertech."

Within Temptation jsou potvrzeni jako jeden z headlinerů Basinfirefestu, který se odehraje ve dnech 28. - 30. června ve Spáleném Poříčí.

První informace o novinkách Roba Zombieho a Heaven Shall Burn

2. února 2013 v 16:01 | Monsterfuck |  Music News
>>> Americký hudebník a filmař Rob Zombie uveřejnil první informace o své očekávané páté sólové desce, která naváže na počin "Hellbilly Deluxe 2: Noble Jackals, Penny Dreadfuls and the Systematic Dehumanization of Cool" z roku 2010. Novinka byla pojmenována "Venomous Rat Regeneration Vendor" a její vydání bylo stanoveno na 23. dubna. Produkce se ujal osvědčený Bob Marlette (Black Sabbath, Alice Cooper, Lynyrd Skynyrd).

Známy jsou již také názvy několika prvních skladeb. Posluchači se mohou těšit mimo jiné na "Dead City and the New Gods of Super Town", "Ging Gang Gong De Do Gong De Laga Raga", "Lucifer Rising", "Behold! The Pretty Filthy Creatures" nebo cover "We're an American Band" od Grand Funk Railroad. První zmiňovaný kousek, "Dead City and the New Gods of Super Town", je rovněž prvním singlem z "Venomous Rat Regeneration Vendor".

Samotný hlavní protagonista o desce prohlásil následující: "Vypadá to, že se to stává jednou za několik let, nebo snad každých deset let, nebo pět let nebo kolik, že nastane moment, kdy vše zapadne na své místo. Ne že by ostatní alba byla špatná, ale ne každá nahrávka může být ta nejinspirativnější událost ve vašem životě. Ale z nějakého důvodu tahle takto působí. Songy, jejich zvuk, atmosféra, produkce - je to speciální.

Je to trochu ode všeho něco," pokračuje Zombie. "Fandové mého opravdu starého matroše si to zamilujou, protože to má jeho jistý aspekt, takovou podobnost. Zároveň se to ale dívá do budoucnosti. Je docela těžké popsat muziku někomu, kdo ji neslyšel, ale cítím, že je to nejlepší věc, jakou jsem zatím udělal. Konečně jsem našel perfektní spojení mezi starým materiálem, který jsem udělal, a novým materiálem. Takhle mi to zní."

>>> Němci Heaven Shall Burn vydají svou sedmou řadovku již v dubnu. Počin se bude jmenovat "Veto" a jako první se jej dočkají posluchači v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Norsku, kde se objeví 19 dubna. Na pulty českých obchodů by měla placka doputovat o tři dny později.

Kytarista Maik Weichert slibuje, že nahrávka bude "velmi rozmanitá, melodická, emocionální a brutální zároveň". Dále pak předesílá že do výsledné podoby "Veto" přispěli i někteří dosud nespecifikovaní hosté. Kromě toho byl prozrazen ještě název jedné písničky - "Antagonized".

Předchozí počin se jmenoval "Invictus (Iconoclast III)" a vyšel v květnu 2010 u firmy Century Media Records. Albu se prodejně dařilo především domácím Německu, kde se umístilo 9. místě v žebříčku prodejnosti.

Nové klipy

2. února 2013 v 11:34 | Stick |  Music News
>>> Black metal z Dánska, Blodarv, přichází s videem "A Snowy Night in November". Skladba pochází ze čtvrtého alba "Gâst". Natáčelo se v lednu u Bornholmu, rodišti zakladatele a frontmana Hugina. V klipu se mimo něj objeví Satinae Ma (čisté vokály) a Pestilens (kytara).

Novinka "Gâst" vyšla loni v prosinci a obsahuje osm skladeb. V burgundském dialektu znamená slovo "gâst" druh démonického ducha či energie, která posedne smrtelníka a inspiruje ho vizemi, příběhy, zvuky, emocemi a obrazy. Od předchozí desky "Soulcollector (A Thousand Years Tale)" uteklo osm let.


>>> Své letošní video také zveřejnili italští extrémisté, zvaní The Secret. Nese název "Seven Billion Graves", skladba pochází ze čtvrté řadovky "Agnus Dei", které spatřilo světlo světa v listopadu loňského roku. Video režírovala Shazzula Nebula (experimentální film "Black Mass Rising") a natáčelo se v jeskyních v jižní Itálii.


>>> Švédští Soilwork, jejichž nová dvojdeska "The Living Infinite" vychází 27. únpra, přinášejí jako ochutnávku nový videoklip. Ten nese název "Rise Above the Sentiment". Desku produkoval Jens Bogren (Opeth, Amon Amarth, Bloodbath).

Jako host se na novém albu objeví ve skladbě "The Windswept Mercy" zpěvák Justin Sullivan (New Model Army), album bude prvním albovým zářezem koncertního kytaristy Davida Anderssona.


Australasia - Sin4tr4

1. února 2013 v 21:33 | Stick |  Recenze
Debutové EP "Sin4tr4" projektu/kapely (?) Australasia je dalším letošním příjemným překvapením. Na začátku se tváří jako další z řady post-rockových výletů do cukrové vaty, nicméně po dvaceti minutách poslechu musíte uznat, že v téhle kapele je něco víc. Dost napovídá i výčet jejích vzorů, protože vedle sebe stojí kapely jako Red Sparrowes, Katatonia, Mogwai nebo Pelican.

Především jsou jejich skladby kraťoučké, většina nedosáhne ani tří minut. Ale na krátkém časovém úseku dovede slušně rozsekat. To když příjemné vybrnkávačky vystřídají blast beaty a výrazně zkreslené kytary. V tom je hlavní devíza celého kotoučku, nálady a motivy se přes sebe přelévají jako vlny rozbouřeného moře. Jako perfektní příklad může sloužit druhá skladba "Spine", která možná i díky své stopáži přesahující čtyři minuty dává plně vyniknout schopnosti plynulého navazování. Upřímně jsem takhle znějící bandu dlouho neslyšel. Většina post-rockových kapel se plácá v unylém natahování jednoho motivu až na úkor snesitelnosti, navíc je to většinou dost kýč. Jenže když to tady vypadá, že už vás to ukolébá, najednou se bicí splaší a je to, jako kdybychom se přenesli někam na black metalovou desku. Ono vůbec rytmická bohatost (někdy až tanečnost) jejich muziky je výrazným plusem, udržuje tak pozornost posluchače pořád napnutou.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Australasia]

Drowning Pool mají název nové desky

1. února 2013 v 20:40 | Stick |  Music News
"Resilience" - tak bude znít název pátého studiového počinu amerických Drowning Pool, který vyjde 2. dubna u Eleven Seven Music. Na produkci alba se podílel Kato Khandwalla v House of Loud Studios v New Jersey a na dokončení dělal John Feldmann v Dallasu.

"'Resilience' není nový začátek ani konec. Je to pokračování odkazu Drowning Pool," tvrdí o albu kapela.

Tracklist "Resilience":
01. Anytime Anyplace
02. Die for Nothing
03. One Finger and a Fist
04. Digging These Holes
05. Saturday Night
06. Low Crawl
07. Life of Misery
08. Broken Again
09. Understand
10. Bleed with You
11. Skip to the End
12. In Memory Of [bonus]
13. Blindfold [bonus]

Ke skladbě "One Finger and a Fist" je k dispozici lyric video. Desku nazpíval nový zpěvák Jasen Moreno. Bývalý zpěvák texaské kapely The Suicide Hook je již čtvrtým zpěvákem kapely, nahradil Ryana McCombse, který odešel v roce 2011.

Redakční eintopf #47 - únor 2013

1. února 2013 v 18:25 | Monsterfuck |  Redakční eintopf
Žádné blafy, přátelé. Naši redakční všehochuť připravujeme s láskou sobě vlastní a její gró tvoří jenom ty nejvybranější suroviny! Začátkem každého měsíce vám Sicmaggot tým představí sérii alb, která byste si v jeho průběhu neměli nechat projít mezi prsty! Jaké delikatesy tedy skrývá rockovo-metalový rendlík tentokrát?

Rok 2013 už se co do vydávání nových hudebních počinů definitivně rozjíždí na plné obrátky, což je znát i na našem eintopfu. Hubené měsíce, kdy měl každý z nás problém si vybrat alespoň jednu fošnu, jsou pryč, nyní lítá desítka za desítkou a každý má problém si vybrat jenom jednu fošnu. Nejtěžší výběr měl podle všeho Monsterfuck, pro něhož únor skrývá hned tři desky, které jeho očekávání škádlí na maximum, s desítkami mu ovšem zdatně sekunduje i Stick a staronový redaktor Zajus. Mezi nejčastěji zmiňovaná alba napříč všemi příspěvky patří "Vexovoid" od australských šílenců Portal, "Aetas Cineris" od nevšedních black metalistů Agrypnie z Německa, novinka Stevena Wilsona, která má tak dlouhý název, že se to člověku ani nechce přepisovat, a také "The Underground Resistance" od kultovních Darkthrone. Každý však mohl zvolit pouze jednoho favorita a celkový vítěz může být také jen jeden - stala se jím kapela, která je dozajista o dost menší underground než výše zmiňované formace, a sice švédští melo-death metalisté Soilwork, jejichž nahrávce "The Living Infinite" nejvíce věří nK_! a Kaša.

Monsterfuck pro únor: Portal - Vexovoid

Po stále ještě poněkud zahřívacím lednu už se nový rok začíná pěkně rozjíždět a hned únor nabízí velmi těžké kalibry. Ačkoliv bych byl hodně velký idiot, kdybych se nepodíval na zoubek novým deskám třeba od Blutengel, Vreid nebo Agrypnie, o největší souboj se nakonec postarala jiná dvojice nahrávek. Do prvního rohu ringu se postavili švédští avantgardní black metalisté Terra Tenebrosa, jejichž debut "The Tunnels" mě před dvěma lety naprosto omráčil, přičemž "Black Pearl in a Crystalline Shell", první ukázka z novinky "The Purging", jasně ukázala, že i v tomto případě jsou ta nejvyšší možná očekávání na místě - jestli tohle nebude dechberoucí opus, tak jsem čínský bůh srandy. Vítězství by se tedy mohlo zdát jasné, jenže to by se do protějšího rohu ringu nesměla postavit australská destrukce Portal, jejíž experimentální technický death metal s malým, ale až nepříjemně zřejmým nánosem depresivního black metalu považuji za jednu z nejznepokojivějších metalových produkcí posledních let. Na rozdíl od většiny ostatních uctívačů kultu Cthulhu dokážou Portal ono nesmírné a nepopsatelné zlo doopravdy zhudebnit - minimálně na předchozích deskách tomu tak bylo, ačkoliv já osobně věřím, ža ani "Vexovoid" nezklame. Byť byl tento souboj nesmírně tuhý, jelikož hudba obou zmíněných formací je svým způsobem velice unikátní a neopakovatelná, nakonec zvednu ruku pro australskou dávku hrůzy, byť to bylo jen o jedno malé chapadlo. Jenže "Vexovoid" je pro mne jednoduše jedna z nejnetrpělivěji očekávaných desek letošního roku a podle odhadu také jeden z hlavních adeptů na některou pozici v Top5 2013...
Dodatek: Dále se objevilo ještě jedno album, jemuž bych dal bez váhání index 10/10, a sice "Risti" od The Crescent, alias nástupců fantastických progresivních black metalistů Enochian Crescent, nicméně vzhledem k faktu, že se mi příměr s boxerským ringem líbí a že v boxu jdou proti sobě jen dva borci, nebudu již eintopf přepisovat.

DATUM VYDÁNÍ: 19. 2.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 10/10

Ježura pro únor: Agrypnie - Aetas Cineris

Únor na krku a eintopf se zase hlásí o slovo... Ale to vám asi z titulku článku došlo, takže snad abych se pochlubil, která únorová deska mě naplňuje takovým očekáváním, že se jí dostalo uvedení do téhle vybrané společnosti. A i když redakční kolegové sáhli po velkých jménech a já nepochybuji, že minimálně výtvory z dílny Portal nebo Darkthrone budou určitě patřit k tomu nejlepšímu, co letošní rok nabídne, stejně se musím vytasit s úplně jiným jménem. To jméno zní Agrypnie; kapela, která jej nese, se zrodila v německém Hesensku, a na letošní únor připadá datum vydání desky "Aetas Cineris", po které lačně pomrkávám už nějaký ten měsíc. A čím že je tento počin tak výjimečný? To se pochopitelně dozvíme, až se uráčí dostat na pulty obchodů/leaknout na warez servery (nehodící se škrtněte), ale já nepochybuji, že to bude opravdu památné dílo, a to ze dvou důvodů. Zaprvé - na našem zatím jediném (což se brzy změní) živém setkání mi Agrypnie předvedli, že mi hudba z jejich pera nemálo šmakuje, a zadruhé mě řádně namlsalo EP "Asche", které s velkým předstihem (vyšlo v listopadu 2011) představilo hned tři skladby, jež se objeví i na očekávané řadovce. K tomu přidejte opravdu moc povedený artwork a suma sumárum mi vychází, že to bude pecka a ne že ne!

DATUM VYDÁNÍ: 22. 2.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

Kaša pro únor: Soilwork - The Living Infinite

Únorový eintopf by nebyl žádný problém, nebýt jedné maličkosti. Novinka Stevena Wilsona, "The Raven That Refused to Sing (and Other Stories)", už se nějakou dobu válí na netu a já, jakožto velký nedočkavec, jsem nemohl odolat. Uvést jako nejočekávanější album měsíce (desítka by byla jasná volba) desku, kterou už mám zažitou hluboko pod kůží, je asi nemístné, takže se mé myšlenky stočily na ambiciózní počin švédských Soilwork. Dvojalba jsou vždy ošemetná a vzhledem k tomu, že "The Living Infinite" bude první albem po (dalším) odchodu Petera Wicherse, neočekávám žádné velké věci. Dvacet písní od kapely, která už má svůj vrchol za sebou? No uvidíme, své prachy bych na to nevsadil, ale i přesto si jejich devátou studiovku nenechám ujít.

DATUM VYDÁNÍ: 27. 2.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 6/10

nK_! pro únor: Soilwork - The Living Infinite

Co jiného než velcí Soilwork, jež jsou již drahnou dobu jednou z mých nejoblíbenějších kapel? Uvolněné ukázky z připravovaného dvojalba dávají dopředu tušit, že půjde o něco velkého. Po třech letech se tedy konečně dočkáme nástupce "The Panic Broadcast", které je i po té době skvěle poslouchatelné. Jediné, čeho se bojím, je očekáváná délka a celkem dvacet písní... ale uvidíme...

DATUM VYDÁNÍ: 27. 2.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Stick pro únor: Darkthrone - The Underground Resistance

Na rozdíl od konce minulého roku, kdy jsem měl velký problém si vůbec nějakou očekávanou desku vybrat, se toho zkraje roku aktuálního rodí nadmíru. Tentokrát musím zdůraznit blížící se novinku rebelujících Darkhtrone, od které očekávám ryzí metal té nejvyšší jakosti, jak ho prostě Fenriz s Nocturnem umí namíchat. Tohle zaručeně nakope prdel všem novým heavy metalovým hrdinům, protože takhle má znít ryzí heavy metal!

DATUM VYDÁNÍ: 25. 2.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 10/10

Zajus pro únor: Steven Wilson - The Raven That Refused to Sing (and Other Stories)

Únor pro mě bude jednoznačně ve znamení Stevena Wilsona. Třetí deska tohoto hyperaktivního chlapíka slibuje mnohé kvality, kterých si na jeho hudbě cením, především pak skladatelskou vynalézavost a životnost více než jen několik málo poslechů. Poslední Wilsonův výtvor, živák "Get All You Deserve", pro mě byl nejlepším neřadovým počinem roku 2012 a jedním z nejlepších koncertních alb vůbec. Na něm premiérově předvedená skladba "Luminol" pak zvedla mé očekávání alba "The Raven That Refused to Sing (and Other Stories)" na maximum a já tak nedočkavě vyhlížím 25. únor, či spíše den, kdy ke mně z Británie album doputuje. Abych však nezůstal u jediné desky, musím také zmínit Agrypnie, jejichž náladový black metal mě hodně baví, a Grayceon, byť ti chystají "pouhé" EP. Určitě si pak poslechnu i novinky Portal, Omnium Gatherum či Soilwork, přestože u nich lze mluvit spíše o zvědavosti, než o nadšeném očekávání. Tak či onak bude únor, co se hudby týče, silný měsíc.

DATUM VYDÁNÍ: 25. 2.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 10/10

Deska měsíce dle redakce: Soilwork - The Living Infinite

Barometr očekávání v redakci: 15/60


Pesimista měsíce: Kaša Křičící

Cult of Luna - Vertikal

1. února 2013 v 16:06 | Licee |  Hlas lidu
Asi nepatřím zdaleka k jediným, kteří se na novou desku Cult of Luna nesmírně těšili, a hned, jak se k ní měli možnost dostat, utišili své dlouhotrvající čekání její notnou dávkou v plné palbě (od rána mi nejede v přehrávači nic jiného).

Jak už to tak v mnoha případech bývá, i Cult of Luna není vyjímkou, nové album nám přináší naprosto odlišnou atmosféru, než s jakou jsme se doposud v jejím podání setkali, ovšem se stejným rukopisem své tajemnosti, rozsáhlých pasáží, vrhajících nás do jiných krajů, ponurých, zlých, beznadějných, ale i opuštěných. Album bylo stvořeno inspirací ze snímku "Metropolis", popisující svět v daleké budoucnosti; snímek pochází z 20. let a vykresluje 21. století představující sice technologický vrchol, ale zhroucení společnosti, kdy sociálně slabší žijí pod povrchem země a dřou na smetánku žijící naopak nahoře, doba pro nás není tak vzdálená, ať už z pohledu času či myšlenky.

Od posledního alba "Eternal Kingdom", které považuji bohužel za nejslabší, nám "Vertikal" znovu otevírá náruč, ve které nás pevně tiskne a nepovolí, dokud nedozní poslední tóny, čímž si zasluhuje čestné místo po boku "Somewhere Along the Highway" a "Salvation".

Začátek alba "Vertikal" nás intrem "The One" s napětím dovádí k jakési oponě, která nám se skladbou "I: The Weapon" odhaluje futuristický svět, popisující lidské zatracení těsně před jeho koncem, ruku v ruce jdoucí s jeho přicházející naléhavostí, jež nás strhne hned na začátku a táhne až téměř do konce skladby pomocí kytarových linek, ale i výkřiků v pozadí. Aneb "This is the final moments of our last days..." Odpočineme si až s nástupem následující skladby "Vicarious Redemption", ale ne na dlouho. Ambientní začátek s téměř post-rockovou pasáží nás zavádí hlouběji a hlouběji pod povrch, sužuje nás jemnými tóny kytar s chladnými klávesami, než nás pomalu nezačnou drtit bicími a přiostrujícími kytarami stísněné prostory a železné konstrukce všude kolem a my, snažíc se ukradnout malé množství vzduchu, tápeme po stěnách a narážíme do lidí, které nemálo připomínají stroje bez jakékoliv známky emocí. Kytarové sólo s gradující pasáží posiluje náš strach a nutí nás doslova utíkat zpět, až jsme vyplivnuti doomovou chvilkou na povrch s omámenou a sklíčenou myslí melancholických kytar. Sludgová pasáž nás staví na nohy a roli přebírá "The Sweep". Po její rozbité cestě s ambietní klávesovou plochou v zádech se pomalu ubíráme k "Synchronicity", naprostému chaosu a zmatku nejen v naší hlavě, ale i tónů. Nejenže nevíme, kde vlastně jsme, co tu děláme, ale i samotný hudební průvodce městem se nám příliš nezamlouvá, neboť chvilkami jsou naše uši trhány nelibozvučností kytar. Nastupující samply "Mute Departure" proto působí trochu jako rozplývající se mlha a my máme možnost díky zdvojenému zpěvu opět za doprovodu jemných kytar prohlédnout a mnohé pochopit. Při rozjezdu skladby se vzdáváme, protože nám gradující pasáž všemi třemi kytarami, jednou skřípající v pozadí včetně, vyrývá do hlavy, že nám nic jiného nezbývá a ujišťuje nás ještě jednou tentokrát klávesami ve sludgovém závěru. S apatií "Disharmonia" se uchylujeme k nejbližšímu rohu domu, kde schouleni ke kolenům pozorujeme společně s "In Awe Of" samotný vyvrcholený zánik společnosti a s ním i celého světa. To nejsilněji pociťujeme při zoufalém zpěvu kytary, vyprávející nám celý příběh, zážitek podobný konci "Dark City, Dead Man". Ostatní kytary se přidávají do sboru a přitakávají, nakonec gradací pěstují samotný zánik i v našem srdci. My sami se proto pomalu ubíráme do svých snů, připraveni na odchod s pocitem osvobození, volnosti a lehkosti, kterou nám poskytuje i epilog "Passing Through". S drnčivými kytarami zvedajících prach z prázdných tichých ulic se s jemným cinkáním kláves ohlížíme zpět a se slovy na rtech: "Time is passing me by", odcházíme...

A zde končí i hrubý náčrt ve slovech. Technicky je album krásně vyvážené, až na "Synchronicity", kterou považuji za nejslabší skladbu, ovšem plnící svůj účel dokonale. Osobně byl pro mě zážitek spojený se "Somewhere Along the Highway" silnější, ale opravdu jen o malý kousek. Názor si však musí udělat každý sám.

Tracklist:
01. The One - 02:19
02. I: The Weapon - 09:40
03. Vicarious Redemption - 19:25
04. The Sweep - 03:14
05. Synchronicity - 07:26
06. Mute Departure - 08:59
07. Disharmonia - 0:45
08. In Awe Of - 10:14
09. Passing Through - 06:13

Hodnocení: 8,5/10


Autorka: Licee
Editor: Monsterfuck

Sicmaggot recenzi na "Vertikal" si můžete přečíst zde!

Chcete se do Hlas lidu také zapojit? Podrobnosti čtěte zde!