Cult of Luna - Vertikal

25. ledna 2013 v 20:35 | Kaša |  Recenze
Je tomu již devět let, kdy si švédský septet Cult of Luna doslova podmanil metalový svět. Album "Salvation" z roku 2004 přineslo geniální mix post-rockové emoční zasněnosti a tvrdě metalových pasáží, které dohromady vytvořily jedno z předních děl žánru, u kterých bych neváhal a bez mrknutí oka jej zařadil mezi nejzásadnější alba chytrého metalu uplynulé dekády. Z tohoto úspěchu se samozřejmě nedá těžit věčně, takže i když už další počiny nebyly tak překvapivé a jejich dopad nebyl natolik zásadní, pořád jsem z posledních dvou alb cítil jistou snahu o vývoj hudebního výraziva, který si tato početná parta vytvořila. To, že další alba stála ve stínu svého slavnějšího předchůdce, není nikterak překvapivé, takže o to víc jsem se na nové album těšil a byl jsem zvědavý, zda z tohoto stínu dokáží vystoupit. Na novinku "Vertikal" se čekalo na poměry této party docela dlouho. Pět let je doposud nejdelší pauza v historii kapely, takže jsem očekával, že se to někde podepíše a kvalitativně se vrátíme o oněch devět let zpět.

Ač se tak neděje a "Salvation" zůstává i nadále jako nepřekonaný opus, tak předchozí počiny "Somewhere Along the Highway" a "Eternal Kingdom", ze kterých minimálně druhé jmenované považuji za slabší, strčí novinka hravě do kapsy. Přestože obsahuje všechny dříve slyšené a za klasicky považovatelné postupy, je na "Vertikal" patrný posun směrem od post-rockových pasáží, které doposud tvořily neodlučitelnou součást předchozích alb. Ty byly nahrazeny spíše ambientními plochami a náladami, které mají něco do sebe a na novinku byly zakomponovány s takovou grácií, jako by to byla dlouholetá praxe. Jak už je u Cult of Luna zvykem, nikam se nespěchá a i v ostřejších výjezdech se pohybujeme v tempu pozvolném. Nezasvěcenému posluchači by se mohlo na první poslech zdát, že album tak nějak neplyne a i přes změny nálad frčí na stejném rychlostním stupni, čímž může působit relativně utahaně a nezáživně. S tímto názorem jsem se už párkrát setkal a tady musím rozhodně oponovat, protože propracovanost kompozic (alespoň mé maličkosti) dává zapomenout na čas a celých 70 minut jsem si i po vícero posleších dokázal "Vertikal" s chutí užívat.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 25. ledna 2013 v 21:06

Já tu kapelu snad taky zkusím, všude na ni slyším jenom chválu, na tom snad něco fakt bude...

2 Zajus Zajus | 25. ledna 2013 v 21:09

Cult of Luna je jedna z kapel o které slýchám dobré věci už roky, ale stále nenastala příležitost k poslechu. Po téhle recenzi je jisté, že "Vertikal" se tou příležitostí stane. Už jsem si poslechl "I, The Weapon" a ta mě po počáteční nejistotě hodně vzala. :-)

3 Cnuk Cnuk | 26. ledna 2013 v 11:56

Je to opravdu dobré album.

4 Jimmy Mindfucker Jimmy Mindfucker | Web | 26. ledna 2013 v 23:05

Málem jsem se rozpustila, když jsem to ve čtvrtek slyšela :3 Vertikal je fakt skvělá věc, musela jsem si to pustit hned dvakrát, což nemám ve zvyku, obvykle si to nechávám "rozležet" tak týden, dva, tři. :) Stále pro mě ale bude největší peckou Somewhere Along The Highway, což je nářez od začátku do konce. I tak naprosto souhlasím s recenzí :)

5 Stick Stick | E-mail | 27. ledna 2013 v 19:03

Já mám nejradši Salvation, ale Vertikal na něj velmi zdatně útočí :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama