Leden 2013

Lunatic Gods bez Hiraxe

8. ledna 2013 v 18:14 | Stick |  Music News
Slovenskou kapelu Lunatic Gods opouští její zakladatel a také hlavní skladatel, kytarista Hirax. Oznámení se objevilo na kapelním Facebooku. Konkrétní důvody nebyly zveřejněny. Hirax kapelu zakládal v roce 1994 ještě jako Bestialit a pod jménem Lunatic Gods se během šestnácti let podílel na šesti dlouhohrajících deskách včetně úspěšné loňské desky "Vlnobytie".

Hiraxovo vyjádření: "Začiatok roku 2013 je v znamení môjho odchodu z Lunatic Gods. Chcem poďakovať všetkým, s ktorými som sa stretol na tejto mojej ceste. Kapela pokračuje bezo mňa, takže ak máte záujem o jej koncert, píšte sem. Ja sa ozvem s mojou novou kapelou čo nevidieť. Ave, Hirax."

Winter HellBlast Vol. I

8. ledna 2013 v 14:56 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Winter HellBlast Vol. I

Datum konání: 19. ledna 2013
Místo konání: Pardubice, RC Ponorka
Začátek: 19:00
Vystoupí: Katarze (CZ), Nocturnal Pestilence (CZ), Lucifer (CZ), Nevaloth (SVK), Surt (CZ)
Cena: 100 Kč
Více informací: enthermontth@seznam.cz

[tisková zpráva pořadatele]

Dream Theater, Tristania a Skyforger nahrávají

7. ledna 2013 v 16:14 | Ježura |  Music News
>>> Progressive metalová superstar Dream Theater začíná pracovat na nástupci desky "A Dramatic Turn of Events" z roku 2011. Kytarista John Petrucci zveřejnil několik fotografií Dream Theater ve studiu spolu s výmluvným komentářem: "Sranda začíná." Půjde o první album Dream Theater, na kterém se skladatelsky projeví nový bubeník Mike Mangini, který v roce 2010 nahradil Mikea Portnoye.

Podle Johna Petrucciho je ještě brzy na spekulace ohledně data vydání, ale jedním dechem dodává, že do studia nastoupili ve stejnou dobu jako v případě minulé desky, a ta následně vyšla v září. Ať už ale novinka vyjde kdykoli, stejně jako poslední tři řadovky ji vydají Roadrunner Records.

>>> Folk-blackoví Lotyši Skyforger připravují nové album, které naváže na počin "Kurbads" z roku 2010. První informace praví, že skládání je prakticky u konce a na plánu je teď vlastní nahrávání a vydání na podzim 2013. Zpěvák a kytarista Peter Kvetkovskis o novince prozradil mimo jiné toto: "Nové album bude odkázáno starým Prusům - dnes vymřelému pobaltskému lidu, který žil na území později známém jako německé Prusko. Ve třináctém století je vyvrátily křižácké nájezdy zejména Řádu německých rytířů a v dalších staletích byla část z nich asimilována německými osadníky zatímco zbytek zmizel díky mnoha válkám a epidemiím.

Chtěl bych pokrýt většinu důležitých momentů jejich historie, jako boje s vetřelci, jejich zvyky, víru, život a pád. Teď máme složeny prakticky všechny skladby - vypadá to, že tam bude devět ostrých a možná dvě čistě folkové. Mám za to, že novinka bude tvrdší a víc metalová než 'Kurbads', ale protože stále experimentujeme, občas i ve studiu, je teď složité odhadovat, kam se to vyvine.

Naším dalším krokem budou hrubé nahrávky všech skladeb, které máme, a pak poslední úpravy, abychom byli připraveni na 100%, až nastoupíme do studia k finálnímu nahrávání. Také zbývá dopsat hodně textů a díky mé lenosti to vypadá, že to ještě bude nějakou dobu trvat."

>>> Tristania, norská gothic metalová kapela se sardinskou zpěvačkou v čele, v pátek nastoupila do studia, aby zde nahrála sedmé řadové album, jehož vydání se plánuje na konec května letošního roku. První část nahrávání (bicí) se odehrává v Tanken Studiu (Oslo) pod dohledem zvukového inženýra Fredrika Wallumrøda. Zbytek desky vznikne jinde a pod taktovkou producenta. Proces nahrávání bude dále přibližován pravidelnými studio reporty.

Zatím nepojmenovaná deska, kterou stejně jako jejího předchůdce vydají Napalm Records, naváže na album "Rubicon" z roku 2010, na kterém se poprvé představila zpěvačka Mariangela Demurtas.

The Prophecy - Salvation

6. ledna 2013 v 20:56 | Kaša |  Recenze
"Salvation" je čtvrtým albem doomové sebranky The Prophecy a pokud budu mluvit sám za sebe, tak za normálních okolností bych na ně nejspíš vůbec nenarazil, protože v rámci doom metalového žánru mám sice několik svých oblíbenců, které s radostí sleduji, ale novým kapelám věnuji pozornost až na základě doporučení, protože, přiznejme si, je jich jako hub po dešti a ne vždy je o co stát. Abych pravdu řekl, tak probírat se obrovským množstvím průměru a nudy se mi zrovna dvakrát nechce. Tím teď nechci těmhle Britům nějak křivdit, nebo na jejich tvorbu nahlížet negativně již v předstihu, ale takhle to mám. Otázka tedy je, zda se The Prophecy zařadí po důkladném náslechu mezi první či druhou kategorii těchto kapel.

Velkoryse přejdu nezáživný cover, který mne nezaujal a přestože by měl plnit (minimálně u nových posluchačů) funkci reklamního poutače, který mě donutí vzít album do ruky, tak u "Salvation" se tak neděje a průměrný zážitek z celého alba může odstartovat právě zde. Už na počátku recenze jsem nastínil, že The Prophecy hudebně zakotvili v přístavu zvaném doom metal, což asi není potřeba nikterak rozvádět, protože každý zasvěcený ví, odkud vítr vane. Možná bych ještě doplnil, že krom toho se v hudbě čtveřice z Halifaxu objeví momenty ne příliš vzdálené progresivním partám. Čistý zpěv Matta Lawsona s občasným, skoro až orientálním nádechem, převládá nad growlingem, jehož je použito po čertech málo, a musím říct, že to není vůbec špatný tah, protože v rockových pasážích s výraznou rytmikou působí kapela o něco soudržněji, než v těch ostřejších, na riffech postavených. Najdou se samozřejmě výjimky potvrzující pravidlo, to jen tak pro pořádek.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Aural Music / Code666]

Tři nové desky v přípravě

6. ledna 2013 v 18:26 | Monsterfuck |  Music News
>>> Finští black metalisté Horna vyvěsili na svůj Facebook strohou poznámku, že v letošním roce vyjde očekávaná osmá deska, která se bude jmenovat "Askel lähempänä Saatanaa". Aktuálně prý probíhá finální mixování a také návrh obalu.

"Askel lähempänä Saatanaa" bude první řadovkou Horna, na níž se objeví současný vokalista Spellgoth, jenž v kapele v roce 2009 nahradil Corvuse, který zde působil od roku 2002.

Novinka se stane nástupcem dvojalba "Sanojesi äärelle" z roku 2008. Deska vyšla nejdříve v září v CD verzi u Debemur Morti Productions, v listopadu téhož roku se ještě objevila 2LP verze pod značkou Deviant Records v limitaci 666 kusů - 516 jako klasický černý vinyl a 150 v barevném provedení. Kromě toho ještě existuje raritní testovací výlis LP, který se objevil v nákladu 15 kopií.

>>> Novou desku ohlásili rovněž folk/black metalisté Nokturnal Mortum z Ukrajiny. Následovník vysoce ceněného "Голос Сталі" se bude jmenovat "Істина", hlavní mozek Varrgoth slibuje, že by se na něm mělo objevit osm skladeb plus into a outro, přičemž šest kompozic je již prý kompletně hotových. Již brzy by mělo začít nahrávání, Nokturnal Mortum se prý také pokusí zvýšit svou koncertní aktivitu.

Novinka "Істина" ovšem není to jediné, co se v táboře Nokturnal Mortum chystá. V přípravě je rovněž split s další kultovní black metalovou skupinou, polskými Graveland pod vedením kontroverzního Roba Darkena. Mimoto jsou také na programu "některé zajímavé reedice", nebylo však prozatím specifikováno, oč se bude jednat.

"Голос Сталі" vyšlo jako standardní CD v prosinci 2009 pod hlavičkou Oriana Music. V březnu loňského roku se pak u francouzských Osmose Productions objevila luxusní 2LP reedice ve dvou barevných provedeních - černé a oranžové.

>>> Poslední zpráva o chystaném albu přichází od domácích funeral doom metalistů Quercus, v jejichž čele stojí kultovní postavy domácí scény Strastinen (Umbrtka) a Lord Morbivod (Umbrtka, Trollech, Stíny plamenů). Právě na Facebook profilu spřízněné Umbrtky pánové oznámili, že dlouho vyčkávaný následovník debutu "Postvorta" je již v přípravě. Album bude údajně "těžké a smutné".

Kromě toho se také průběžně pracuje i na další nahrávce Umbrtky, která naváže na loňskou dvojici "KKW" a "Selement", ale příprava prý tentokrát zabere delší čas, než je tomu v případě tohoto projektu zvykem.

Lucifer a Katarze chystají společný split

6. ledna 2013 v 15:51 | Monsterfuck |  Music News
Dvě domácí black metalové formace, Lucifer ze Semil a Katarze z Prahy, aktuálně připravují svůj společný split. Lucifer se na něm budou podílet celkem pěti skladbami, z nichž dvě se objevily již na demu "Phosphoros" z roku 2011, dvě budou zcela nové a poslední bude dosud blíže neupřesněný cover; Katarze přispějí čtyřmi písničkami. Počin by se měl objevit někdy začátkem února, jeho název však prozatím ještě není znám.

Zajímavostí je, že obě kapely se na splitu propletou i personálně - vzhledem k absenci bubeníka v sestavě Katarze se nahrávání bicích do jejich čtyř skladeb zhostil Hannibal z Lucifer.

Katarze doposud nahráli jeden živák a jedno bezejmenné album z roku 2009, které bylo kapelou s odstupem času přehodnoceno na demo; Lucifer prozatím mají na kontě pouze zmiňovaný demosnímek "Phosphoros".

Anthrax hlásí odchod, Engel příchod

6. ledna 2013 v 12:56 | Stick |  Music News
>>> Thrash metaloví veteráni Anthrax se potýkají s náhlou změnou sestavy. Kapelu opustil sólový kytarista Rob Caggiano. Kytarista se teď bude věnovat jiným vášním a hlavně se bude soustředit na producentskou činnost, kapela slibuje náhradu brzy.

Oficiální prohlášení kapely: "Rob byl pevnou součástí kapely několik let jako náš sólový kytarista, producent a především jako přítel. Jeho přínos kapele byl obrovský. Přestože jsme smutní, že odchází, přejeme mu jenom úspěchy a doufáme, že se brzy potkáme někde na pódiu. S blížícím se turné Metal Alliance Tour 2013 už jsme probírali několik možných náhrad a brzy oznámíme své rozhodnutí."

Vyjádření Roba Caggiana: "Jsem nesmírně hrdý na dobu strávenou s Anthrax. Spolu jsme za ty roky dosáhli spousty úspěchů a užil jsem si s chlapíkama jedeny z nejlepších časů svého života. Jako kapela jsme už přestáli i pár bouří. Byla to divoká jízda od úplného začátku a z těch posledních dvanácti let nelituju ani jedné věci."

Dodává: "Je to extrémně těžké a emočně vypjaté rozhodnutí, ale moje srdce mě teď táhne jinam. Vždycky jsem následoval své srdce ve všem, co dělám, a tohle je pro mě jedno z nejtěžších rozhodnutí, která jsem kdy udělal, ale cítím, že je to tak teď nejlepší. Scott, Charlie, Joey, Frankie (a John Bush) budou vždy součástí mé rodiny a tohle rozhodnutí nemá co dělat s tím, co k nim cítím. Taky bych chtěl poděkovat všem úžasným fanouškům po celém světě. Vždycky budete ten hlavní důvod, proč dělám muziku. V dnešní době není vůbec snadné být muzikantem - ale díky fanouškům mám pocit, že to má smysl. Doufám, že se všichni brzy setkáme. Fakt, že jsou teď Anthrax na vrcholu a totálně krvelační po všech těch letech je závěť jejich dlouhověkosti a přesvědčení. Je mi ctí, že jsem mohl být součástí tohoto brilantního odkazu. Nemůžu se dočkat, až se vrátím do studia. Během let jsem měl to štěstí pracovat s velkým množstvím skvělých kapel od Anthrax přes Cradle of Filth až po Bruce Springsteena, a těším se na úspěšné pokračování této části mé kariéry, než se rozhodnu, kam povedou dál mé kroky jako umělce. Mimochodem, jestli po tom všem, co jste četli, váháte, tak říkám, že rozhodně mám v úmyslu se zase vrátit na cesty v jakékoliv formě... mám to v krvi!"

>>> Švédská banda Engel oznámila nového zpěváka. Stal se jím Mikael Sehlin (Degradead). Nahradí tak Magnuse Klavborna, který kapelu opustil loni. Mikael Sehlin už dříve s kapelou vystupoval na několika festivalových vystoupeních. Na ukázku jejich vystoupení z Gothenburg Sound Festival se můžete mrknout zde.

Kapele loni taky vyšlo u labelu Season of Mist prozatím poslední studiové album nazvané "Blood of Saints", což byla první deska s novým bubeníkem Jimmym Olaussonem.

Obaly od Bullet for My Valentine, The Meads of Asphodel a Thyrfing

5. ledna 2013 v 20:05 | Monsterfuck |  Music News
>>> Populární Britové Bullet for My Valentine zveřejnili kompletní detaily o své nadcházející novince "Temper Temper", která naváže na počin "Fever" z roku 2010. Novinka vyjde 12. února pod RCA Records, její tracklist a přebal najdete okolo. Již 15. ledna se ovšem po titulním singlu "Temper Temper" objeví další plnohodnotná ukázka v podobě videoklipu k písničce "Riot" - o režii se postaral známý P. R. Brown (Slipknot, Mötley Crüe, My Chemical Romance).

Produkci "Temper Temper" dostal na starost stejný člověk, který produkoval již předchozí "Fever", tedy Don Gilmore (dále Linkin Park, Good Charlotte), mix pak udělal Chris Lord-Alge (Nickelback, Deftones, Avenged Sevenfold).

Tracklist "Temper Temper":
01. Breaking Point
02. Truth Hurts
03. Temper Temper
04. Pow
05. Dirty Little Secret
06. Leech
07. Dead to the World
08. Riot
09. Saints n' Sinners
10. Tears Don't Fall (Part 2)
11. Livin' Life (on the Edge of a Knife)
12. Not Invincible [bonus pro deluxe edici]
13. Whole Lotta Rosie [bonus pro deluxe edici; live on BBC Radio1; AC/DC cover]
13. Scream Aim Fire [bonus pro deluxe edici; live on BBC Radio1]

>>> Informace o své chystané desce, jež se stane nástupcem opusu "The Murder of Jesus the Jew" z roku 2010, zveřejnili rovněž experimentální black metalisté The Meads of Asphodel z Velké Británie. Celkově páté dlouhohrající album se bude jmenovat "Sonderkommando" a vyjít by mělo někdy v první půlce února. Aktuálně by měl již probíhat závěrečný mastering. Na podporu nahrávky kapela příští týden vypustí také video s názvem "A Glimpse into the Sonderkommando", což je krátký dokument o desce.

Kromě toho, že "Sonderkommando" bude první počinem The Meads of Asphodel, který nenahrál zakládající bubeník Urakbarameel (letos skupinu opustil), ale jeho nástupce André Kjelbergvik Thung (dále Ebonillumini), se na nahrávce také klasicky objeví množství hostů, mezi nimiž nechybí třeba Mirai Kawashima (Sigh), Christina Poupoutsi (Ebonillumini), Mories (Gnaw Their Tongues), Rob Miller (Amebix), Oristalla (Diversis), Alan Davey (Gunslinger), JM (The Wolves of Avalon) a další.

Tracklist "Sonderkommando":
01. Sonderkommando
02. Wishing Well of Bones
03. Aktion T4
04. Silent Ghosts of Babi Yar
05. Children of the Sunwheel Banner (Part 1)
06. Children of the Sunwheel Banner (Part 2)
07. Lamenting Weaver of Horror
08. Sins of the Pharaohs
09. Last Train to Eden
10. Hourglass of Ash
11. The Mussulmans Wander Through the Infernal Whirling Fires Amongst Silent Shadows to Be Fed into the Thirsting Jaws of a Godless Death Machine to Cough Up Their Souls to the Nazi Moloch Who Sits Within a Ring of Smoking Infant Skulls
12. Send My Love to Maher-Shalal-Hash-Baz

>>> Poslední ze tří dnešních obalů vypustili Švédové Thyrfing. V jejich případě obálka přísluší chystanému sedmému albu "De Ödeslösa", jež by mělo vyjít někdy na jaře u NoiseArt Records. Artwork vytvořil Costin Chioreanu (Grave, Demonical, Ava Inferi).

"De Ödeslösa" bylo nahráno ve švédském studiu Fascination Street s producentem Jensem Bogrenem (Katatonia, Paradise Lost, Opeth, Soilwork).

Bleeding Through končí

5. ledna 2013 v 17:25 | Stick |  Music News
Americká metalcorová kapela Bleeding Through oznámila rozpad po sedmi vydaných albech od vzniku v roce 1999. Jejich posledním albem zůstane "The Great Fire", které vyšlo v lednu 2012. Než ale definitivně skončí, mají Bleeding Through v plánu odjet rozlučkové koncerty po celém světě.

Vyjádření frontmana Brandona Schiepattiho: "Když máte úspěch s něčím, co milujete, vůbec nemyslíte na to, že budete psát prohlášení o tom, že se to blíží ke konci. Sen, který jsme jako Bleeding Through snili, se blíží ke konci. Myslím, že můžu mluvit za zbytek svých spoluhráčů, když řeknu, že jsme vždy doufali v konec, na kterém se v klidu domluvíme sami, a tak to taky dopadlo. Jsme šťastní, že se nám podařilo vybudovat tak silnou fanouškovskou základnu po celém světě a že jsme spoustě lidem přinášeli radost a nasrali jich ještě víc.

Bylo nám ctí být součástí expandujícího směru heavy metalové muziky a věříme, že se na nás bude vzpomínat jako na základ a pionýry specifického stylu muziky. Byli jsme kapela od roku 1999 a mnoho z nás už má životní zlomy za sebou, svatby, děti, podnikání. Už nemáme co dalšího bychom nabídli, aby mohlo jméno Bleeding Through fungovat dál.

Osobně cítím, že dělat tuhle kapelu jako koníček není to, o čem by měla být, protože jsme vždycky brali buď všechno, nebo nic. Po tom, co jsme si za těch 14 let udělali jméno po celém světě, chceme sobě i vám dát ještě jednu šanci sdílet společně naši muziku. Připravujeme rozlučkové turné. Termíny budou určené a zveřejněné již brzy. Pro ty, kteří kapelu podporovali: Byla to pro nás čest."

Budoucí plány hned čtyř kapel

5. ledna 2013 v 13:40 | Monsterfuck |  Music News
>>> Norští black metalisté Kampfar se nechali slyšet, jaké mají plány do roku 2013 - zjednodušeně řečeno půjde o tvorbu nové desky, která by navázala na poslední zásek "Mare" z roku 2011. Podrobněji už ve zprávě od samotné kapely:

"Rok 2013 se ponese ve jménu tvorby nového díla Kampfar. Proběhne pouze několik málo festivalových vystoupení. Odmítli jsme už asi osm festivalových nabídek na rok 2013. Vrátíme se ale v roce 2014 s ještě výše vztyčeným praporem. Potřebujeme čas pro opětovnou tvorbu umění. Mějte s námi prosím trpělivost pro tento rok. 2014 bude rokem, kdy se vrátíme ještě silnější než kdykoliv předtím. To je kurva slib!"

Zmiňované chystané album bude první deskou Kampfar, která vznikne kompletně bez účasti Thomase, bývalého kytaristy a až do roku 2010 jednoho ze dvou hlavních tahounů skupiny. Ani předchozí "Mare" sice nenahrával, ale ještě se podílel na jeho skládání. V řadách Kampfar jej později nahradil Ole Hartvigsen z Emancer a Mistur.

>>> Zámořští řezníci Malevolent Creation pomalu začali pracovat na dalším albu, následovníkovi "Insidious Dominion" z roku 2010, a také vydají nové EP. Alespoň tak to tvrdil bubeník Gus Rios v rozhovoru pro brazilské Rádio Evil. Na otázku, jak to vypadá s případnou další nahrávkou, odpověděl Gus následovně: "Už jsme napsali dva nebo tři nové songy. Pravděpodobně vydáme EP a také znovu nahrajeme nějaké písničky ze 'Stillborn' [album z roku 1993 - pozn. redakce]. Tohle by mělo vyjít někdy v březnu nebo dubnu. Takže nové album je určitě na cestě."

>>> Američané Stone Sour na letošní rok slíbili druhý díl loňského počinu "House of Gold & Bones - Part 1", čili album "House of Gold & Bones - Part 2". Nahrávka by se prý měla objevit v dubnu, mimo jiné i v podobě čtyřdílné komiksové knihy.

Celý koncept "House of Gold & Bones" také vyjde samostatně v komiksové podobě - mělo by se tak stát 17. dubna. Zpěvák Corey Taylor rovněž prozradil, že by rád viděl obě nahrávky i ve filmových verzích.

Co se týče samotného "House of Gold & Bones - Part 2", Taylor prohlásil následující: "Druhá část je mnohem temnější, pokud mám být upřímný. Kromě toho, že půjde o úplně odlišné album, to také ve spoustě ohledech zní spíše jako soundtrack k filmu. Je to opravdu tématické. Jsou zde hudební motivy z první části, které se znovu objevují. Ve druhém díle je materiál, který jste mohli zčásti slyšet už na prvním. (...) Mysleli jste si, že jednička byla dobrá? Jděte do hajzlu! Samotná 'Do Me a Favor' vám nakope prdel, bude to první singl, který vyjde v lednu; bude to první ukázka, kterou lidé dostanou z druhé části, nebudete z toho vědět, co máte dělat."

>>> Mezinárodní melodici Unisonic věnují tento rok skládání nového alba, jež naváže na letošní debut "Unisonic". Kapela vzkázala: "Rok 2013 bude pro Unisonic trochu klidnější. Kromě toho, že budeme pracovat se svými dalšími kapelami a projekty, také využijeme čas pro napsání a nahrání nového alba Unisonic. První společné koncertování a všechny ohlasy nás stmelily dohromady jako kapelu, nemůžeme se dočkat, až všechny tyto dojmy usměrníme do silného a melodického metalového alba, které vyjde začátkem roku 2014!"

Vyčerpávající info o novinkách Asesino, Tarjy Turunen a Torture Killer

4. ledna 2013 v 19:17 | Stick |  Music News
>>> Asesino, death metalový/grindcore projekt kytaristy Dino Cazarese (Fear Factory, Divine Heresy) a ex-baskytaristy Static-X, Tonyho Campose (zde basa a vokály), se chystají do studia nahrávat své třetí album "La Segunda Venida" (česky "Druhý příchod"). Vyjít by mělo později v průběhu roku 2013 u Odio Records.

Nahrávání bude předcházet krátké turné, nesoucí titul "Regresando Odio Gira 2013" (česky "Návrat nenávisti"). Data jsou následující:
11. ledna - West Hollywood, CA - Key Club
12. ledna - Las Vegas, NV - Cheyenne Saloon
18. ledna - San Francisco, CA - DNA Lounge
19. ledna - Fueno, CA - Starline
28. ledna - Fullerton, CA - Slidebar

V roce 2011 řekl Dino Cazares v interview pro Noisecreep: "Na první desce ['Corridos de Muerte', 2002] jsme uvedli, kdo je Asesino (oficiální charakter založený na skutečné osobě, zabijákovi pracujícím pro mafii). Také jsme objasnili, co je jeho práce - zabíjení. Na konci albu je chycen a odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle. Kněz nájemného vraha popravil. Skončí v pekle a uzavírá smlouvu s ďáblem. Ďábel mu řekl: 'Zaručím ti život na zemi, ale budeš muset pro mě něco udělat.' Asesino odpoví: 'Žádný problém.'

Na druhém albu, 'Cristo Satanico' ['Satanský Kristus'] se Asesino vrací na Zemi poté, co ho Lucifer požádal o obstarání jedné záležitosti. Někoho zabít. Žádný problém. Ale i Asesino se chtěl pomstít knězi, který ho zabil. Zjistí, že boss, pro kterého pracoval, byl ten člověk, který ho udal, dostal ho do vězění, a nechal ho popravit. To už měl dva lidi, které chtěl zabít. Jeho bývalý šéf a kněz. Každý nájemný zabiják než někoho zabije, prvně svou oběť sleduje, kam chodí, kde pracuje, v kolik chodí spát, kdy sere... ví všechno o lidech, které chce zabít. Sleduje kněze a zjistí, že kněz je pedofil. Rád to dělá s malýma klukama. Bere komunitě peníze a je dost bohatej. Všechny prachy dostává od církve a od lidí. A k tomu obtěžuje malý kluky a znásilňuje je. Asesino toho kněze chytí, mučí ho a nutí ho přiznat všechny špatnosti. Mučí ho a pohřbí ho zaživa, aby mohl tam dole trpět za všechno to utrpení, které způsobil. Na konci alba se střetne se svým šéfem a má ho na kolenou, říká mu: 'Vím, proč jsi mě udal.' Udal ho ze žárlivosti, protože vrah získával v celém podsvětí větší respekt než on. Nakonec mu mačetou uřeže hlavu.

Proč se nové album jmenuje 'Druhý příchod', je proto, že kněz, kterého pohřbil, se dostal ze svého hrobu ven. Svým způsobem znovu ožil. Takže to bude bitva zla proti zlu... Bitva mezi Asesinem a knězem."

>>> Finská zpěvačka Tarja Turunen se vrátila do studia a pokračuje v nahrávání vokálů pro své nové sólové album, které by mělo vyjít na přelomu léta a podzimu. V posledním interview pro internetový portál Music Legends řekla: "Máme nahrané bicí, kytary i basu a zrovna dokončujeme nahrávání kláves. Produkování alba bude trvat až do května 2013 protože mám před sebou několik turné klasické hudby, které proces zpomalují. Pokud všechno půjde dobře, myslím, že by album mohlo vyjít v srpnu/září roku 2013."

Dodává: "Našla jsem svůj styl a zvuk takže bych ho ráda ustálila na svém třetím albu. Použité elementy zůstanou stejné jako na předchozích albech. Ráda dělám velké dynamické změny mezi skladbami, se od sebe jednotlivé písně na albu velmi liší.

Necítím se ve stresu, přestože si album opět sama produkuji. Měla jsem štěstí na muzikanty, které kolem sebe mám a kteří jsou rádi, že se mnou mohou pracovat, takže jde všechno bez komplikací."

Tarja a její manžel Marcelo Cabulli se nedávno stali rodiči svého prvního potomka. Momentálně žijí v Buenos Aires v Argentině.

4. září vyšlo Tarje vůbec první sólové živé DVD s názvem "Act I", které zaznamenává koncert v Argentině z března 2012. V setlistu kombinovala sólové skladby, klasické skladby Nightwish a mnoho coverů, "Phantom of the Opera" od Andrewa Lloyd Webera, nebo "Still of the Night" od Whitesnake.

>>> Po delší pauze od alba "Sewers" (2009) se s novou deskou blíží finští death metaloví Torture Killer. V roce 2012 jim vyšlo třískladbové EP "I Chose Death" a nyní se už můžete těšit na novou desku. Kapela dnes vstoupila do studia aby společně s producentem Santeri Salmim začala nahrávání. Deska by měla vyjít na přelomu března a dubna tohoto roku.

Kapela na Facebooku: "Zítra, 4. ledna 2013, začínáme nahrávat naše čtvrté dlouhohrající album. Santeri Salmi za námi zítra přijede a začneme nahrávat bicí v Noiscamp Studios (Turku). Byli jsme hodně potěšeni zvukem, který nám namíchal na naše EP 'I Chose Death' a věřím tomu, že tentokrát se nám podaří zvuk ještě vylepšit. Ještě nikdy jsme do studia nešli tak zrelaxovaní. Na listu máme devět skladeb, ještě uvidíme, jestli se nakonec na album dostanou všechny. Zatím je to bez názvu, dáme vám vědět, až bude rozhodnuto."

Zpěvák Lostprophets ve vazbě

4. ledna 2013 v 15:59 | Stick |  Music News
Dle BBC News zpěvák velšských Lostprophets, Ian Watkins, setrvá do března ve vazbě potom, co byl obviněn ze sexuálního zneužívání dětí. Pětatřicetiletý muzikant, který je obviněný z šesti sexuálních zločinů (znásilnění dětí, produkce a distribuce dětské pornografie), mezi nimiž se zvlášť vyjímá obvinění z plánovaného znásilnění jednoročního dítětě, stanul 31. prosince před soudem v Cardiff Crown díky video přenosu z Parc Prison v Bridgend ve Walesu. Seděl tam vedle dvou dalších žen, které nemohou být jmenovány. Všichni tři obžalovaní promluvili jen aby potvrdili svá jména na slyšení, které mělo trvat méně než deset minut. Byli vráceni do vazby až do 11. března, zatčení proběhlo 18. prosince.

Obhájce Tom Crowther řekl 19. prosince, že Watkins všechna obvinění odmítne. Ostatní členové kapely Lee Gaze (kytara), Mike Lewis (kytara), Stuart Richardson (basa), Jamie Oliver (klávesy) a Luke Johnson (bicí) na oficiálních stránkách vydali prohlášení, kde vyjádřili svůj šok nad obviněními proti Ianu Watkinsovi.

Lostprophets prodali za svou kariéru více než tři miliony alb po celém světě a v roce 2006 dosáhli na první příčku U.K. s albem "Liberation Transmission". Poslední album vyšlo v dubnu 2012 pod názvem "Weapons".

Void of Sleep - Tales Between Reality and Madness

3. ledna 2013 v 20:25 | Kaša |  Recenze
Že vám jméno Void of Sleep nic neříká? Nic si z toho nedělejte, protože mně taky ne. Vlastně se není čemu divit, protože historie téhle party z italské Ravenny se začala psát teprve nedávno, přesněji řečeno v roce 2010. Když vezmu v potaz fakt, že "Tales Between Reality and Madness" je jejich prvním dlouhohrajícím albem, tak je to naprosto pochopitelné. Jak by se vzhledem k nedostatku zkušeností dalo očekávat, že první album bude poněkud roztěkané a spíš než s uceleným materiálem přijdou pánové s albem plným inspirací pospojovaných způsobem, který nemusí zaručeně fungovat, tak jedním dechem dodávám, že debut téhle čtveřice na mě dost zapůsobil a negativní očekávání, která jsem do prvotiny vkládal, se ukázala jako mylná.

Void of Sleep vlastně nenahráli nikterak originální album a hned při prvních tónech mi na mysl vplula jejich největší inspirace Black Sabbath, jejichž zatěžkané riffování prostupuje celou nahrávkou. Inspirace v birminghamské partě je zřetelná, a když si přičtete momenty, které evokují Kyuss, Mastodon nebo Tool, máme tady papírově velice silné album, které má dost předpokladů k tomu, aby nedopadlo špatně. A hle, stalo se. Mix doom metalu, stoner rocku, psychedelie a heavy riffů se prostě téhle partě vyvedl na jedničku. Hlavní devízou je, kromě hráčské a skladatelské vyspělosti, především zpěvák Burdo, jehož melodický vokál se vznáší po celou dobu někde v kouři psychedelické zasněnosti a dodává písním špetku přístupnosti, protože refrény v několika z nich jsou velmi chytlavé. Občas se přiřítí i agresivnější vokál, ale zas ne tak často, abych měl potřebu se o tom nějak podrobněji šířit, prostě špetka koření pro finální dochucení.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Aural Music]

Pestilence odhalili nový obal

3. ledna 2013 v 17:27 | Stick |  Music News
Death metaloví nestoři z Nizozemska Pestilence připravují své nové album, jehož datum vydání je zatím drženo pod pokličkou. Nový bubeník, David Haley, bude nahrávat bicí v únoru. Kapela začala odhalovat nějaké drobné detaily o albu, takže teď máte možnost podívat se, jak vypadá obal k její novince "Obsideo". Deska bude následníkem alba "Doctrine", které vyšlo v roce 2011.

Další blíže nespecifikovanou akcí spojenou s Pestilence jsou jejich plánovaná vystoupení, kde by zahráli skladby z prvních tří nejlegendárnějších alb - tedy "Malleus Maleficarum", "Consuming Impulse" a "Testimony of the Ancients". V době vydání těchto alb, 1988 - 1991, patřili Pestilence k uznávaným pionýrům technického death metalu vedle Atheist nebo Cynic. Po poslední desce v roce 1993, "Spheres", se ale odmlčeli na dlouhých šestnáct let. Na scénu se vrátili v roce 2009 s deskou "Resurrection Macabre", ačkoliv z původní sestavy toho příliš nezbylo.

Klipy My Dying Bride a Papa Roach

3. ledna 2013 v 13:56 | Stick |  Music News
>>> My Dying Bride zveřejnili nové video, které je zároveň prvním z jejich posledního zářezu "A Map of All Our Failures", jenž vyšel loni v říjnu u Peaceville Records. Video ke skladbě "The Poorest Waltz" režíroval Ingram Blakelock, který je také zodpovědný za výpravný klip birtských psychedelických black metalistů A Forest of Stars. Podle kapely video vypráví příběh o dostaveníčku dvou mužů a o pokoji v sanatoriu, ve kterém tančí slepé dívky.


>>> Rockeři z Kalifornie Papa Roach prezentují své nové video "Still Swingin'", které pochází z jejich posledního loňského alba "The Connection", jehož se prodalo 22 000 kopií v prvním týdnu a v žebříčku Billboard se umístil na 17. příčce. Jeden videoklip k této písničce již byl zveřejněn dříve, nyní jde ale o verzi s živými záběry.

Papa Roach právě dokončili evropské turné se Stone Sour, které bylo prvním turné kapely po operaci hlasivek zpěváka Jacobyho Shaddixe v září. Na dotaz, jak se jeho hlasu daří, odpověděl Shaddix: "Hlas je v pohodě. Na koncertě je používám naplno a cítím se fakt dobře. Měl jsem fakt štěstí, že jsem šel ke svému doktorovi a nechal si od něj tu operaci udělat. Trochu jsem se bál, ale jsem v pohodě." Právě z tohoto turné se Stone Sour také pocházejí záběry v novém videoklipu.

V rozhovoru pro The Pulse of Radio Shaddix řekl, že díky operaci mohl strávit nějaký čas navíc se svými dětmi a poslechnout si nejnovější muziku. Před operací hlasivek Shaddix několikrát přiznal, že nebyl daleko od spáchání sebevraždy.


Fen - Dustwalker

2. ledna 2013 v 21:15 | Monsterfuck |  Recenze
Atmosféričtí black metalisté Fen z Velké Británie sice nefungují nikterak dlouho, přesto si na undergroundové scéně již stihli vydobýt relativně slušné renomé svými dvěma prvními deskami "The Malediction Fields" (2009) a "Epoch" (2011). Osobně jsem na kapelu slyšel ze všech stran pouze chválu, díky čemuž jsem se už delší dobu chystal podívat se jejich tvorbě na zoubek, želbohu však musím říct, že se tak až doposud trestuhodně nestalo, díky čemuž je aktuální "Dustwalker", jež oficiálně vyjde v druhé půli ledna, mým prvním setkáním s Fen. Na druhou stranu ovšem musím říct, že dopadlo velice dobře…

Onen výše zmíněný styl, tedy atmosférický black metal, není jen pouhopouhou umělou škatulkou, právě naopak je pro Fen opravdu určující. Můžete tedy očekávat velmi neortodoxní podobu základního žánru, který v případě těchto Britů nestaví na klasických stylových intencích, v jakých black metal chápou nezasvěcení. Muzika Fen je rozmanitá, nápaditá a podmanivá, po celou hrací dobu "Dustwalker" se skupina snaží o co nejpůsobivější atmosféru, přičemž pozitivní je dozajista ten fakt, že nezřídka je ona snaha vážně úspěšná. Místy se Fen vydávají až do různých post-hájemství, a to jak v oblasti samotného (post-)black metalu, tak i dalších stylů - nezaslechnout na "Dustwalker" například vlivy post-rocku, je docela umění, protože zde v některých pasážích promlouvá opravdu znatelně.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


[K recenzi poskytl: Aural Music]

Amon Amarth a Finntroll finišují práce na albech

2. ledna 2013 v 19:58 | Stick |  Music News
>>> Amon Amarth dokončili psaní nástupce desky z roku 2011 "Surtur Rising". Už jim zbývá jen zatím nepojmenovanou novinku nahrát.

Kapela vydala následující prohlášení: "Chceme poděkovat všem, kteří nás podporovali a pomáhali nám v roce 2012. 2013 bude další intenzivní rok pro Amon Amarth. A zdá se, že bude lehce nepředvídatelný... Právě jsme dokončili psaní všech skladeb k novému albu a jsme připraveni vstoupit do studia, abychom začali nahrávání s novým rokem. Přejeme všem zábavný a úspěšný rok 2013!"

>>> Finští raraši Finntroll dokončili nahrávání nového šestého alba v Sonic Pump Studios v Helsinkách. Zatím nepojmenovaný následník alba "Nifelvind" z roku 2010 vyjde díky Century Media Records v březnu 2013. O průběhu jsme celkem nedávno informovali i na Sicmaggot.

Kapela: "Dámy a pánové, máme nové album Finntroll! Teď si otevřeme pár piv, poslechneme si tu zatracenou věc a budeme relaxovat. Čtrnáctihodinové nahrávací dny se konečně vyplatily! Mastering máme zamluvený na 16. ledna. Předtím toho máme ještě dost na práci."

Info o albu Dagoby

2. ledna 2013 v 15:08 | Stick |  Music News
Francouzští metalisté Dagoba začali rok zveřejněním seznamu skladeb a titulu nadcházejícího počinu. Deska "Post Mortem Nihil Est" jako nástupce předchozího počinu "Poseidon" z roku 2010 vyjde v průběhu roku 2013 a půjde o páté album. Na vzniku novinky se nepodílel kytarista Izakar, který kapelu opustil v červenci 2012 kvůli nepřekonatelným neshodám s jedním ze členů kapely.

"Poseidon" vyšlo 30. srpna 2010 a objevilo se na 41. příčce francouzského oficiálního prodejního žebříčku. Album vydalo francouzské vydavatelství XIII Big Records, nahrávalo se ve Francii v Hyperion Studios s producentem "Brew" Vareaou a v Anglii se mixovalo pod taktovkou Davea Changa z Philia Studio. Dělal už předchozí desku kapely nebo například na nahrávkách Orange Goblin, Gorerotted.

Tracklist alba "Post Mortem Nihil Est":
01. When Winter...
02. Oblivion Is for the Living
03. The Realm Black
04. Yes We Die
05. I, Reptile
06. Nevada
07. The Day After the Apocalypse
08. By the Sword
09. Kiss Me Kraken
10. The Great Wonder
11. Son of a Ghost

Desítková revize 2012

1. ledna 2013 v 20:42 | Monsterfuck |  Články
Článek s názvem Desítková revize je vedle NCSN4 a Vánočního eintopfu třetím velkým bilančním článkem, který shrnuje právě uplynulý rok. Princip je jednoduchý - s odstupem času jsme se znovu podívali na zoubek všem deskám, které v letošním roce dostaly nejvyšší hodnocení, tj. 10/10 - ať už v recenzi, hodnocení nebo v NCSN. Smysl je následující - protože jsme se jako Sicmaggot vždy snažili propagovat spíše ten přístup, že vysoké známky neházíme do větru a že když už padne desítka, tak to fakt musí stát za to, právě tenhle článek bude jakoby takovou pomůckou, díky níž se ukáže, jestli to fakt "jakože za to stálo"...

Redaktoři, kteří dané album svého času hodnotili - ať už udělili jakoukoliv známku - museli nahrávku ohodnotit znovu i nyní a také posoudit, zdali bylo 10/10 oprávněné (toto platilo zejména pro ty, kteří tuto známku dali). Redaktor, jenž desku v recenzi nehodnotil, se mohl zúčastnit dle vlastního uvážení, jestli si počin v mezičase sehnal nebo ne...

Samozřejmě tím nechceme zpochybňovat své vlastní recenze, protože v době vydání byly upřímné a k udělené desítce měl ten dotyčný vždy důvod, ale znáte to... s časem se může názor na některé nahrávky trochu poupravit, a právě to je cílem tohoto článku - věříme, že deska s hodnocením 10/10 musí přežít i zkoušku časem, a tohle je takový test, jestli se tak opravdu stalo, byť je to odstup jen několika měsíců. Samolibě nás těší, že drtivá většina alb, jimž byla udělena nejvyšší známka, si to své průměrné hodnocení zachovala, popř. jej změnila pouze minimálně - jsou tu ale i takové kusy, které si v průměru dokonce ještě polepšily! Nutno ale upozornit, že s některými průměry se hýbalo i kvůli obměnám redaktorského týmu. To už si ovšem přečtete sami níže...

U každého alba jsou rovněž základní informace jako datum vydání recenze, původní průměrné hodnocení, původní průměrné hodnocení současných redaktorů (právě z důvodu změn v redakci, aby bylo porovnání spravedlivější) a samozřejmě současné průměrné hodnocení. Na původní recenzi se u každé desky můžete přesunout klikem na nadpis.

Datum vydání recenze: 24. 1.
Původní prům. hodnocení: 8/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 8,25/10
Současné prům. hodnocení: 7,5/10

V případě "Resolution" musím souhlasit se svým původním hodnocením a oponovat kolegovi, jehož desítka se mi nezdála už v době vydání recenze. Lamb of God nahráli řemeslně velice propracovanou desku, která je po všech stránkách vypilovaná, kompozičně jsou v rámci svého žánru na naprostém vrcholu, o technických záležitostech nemá cenu pochybovat, navíc jde kapela s každou další nahrávkou slyšitelně směrem dál (a snad by se dalo říct, že vzhůru), přesto mi to jednoduše příliš nedává, na rozdíl od starších desek, které sice byly trochu jednotvárnější a obsahovaly méně sympatických pokusů svou tvorbu ozvláštnit, zato však bodovaly výtečnou agresí a nekompromisností. I tyto atributy jsou samozřejmě na "Resolution" stále znatelné, nicméně čistě ze subjektivního hlediska už podle mě Lamb of God alba "Ashes of the Wake" a "Sacrament" nikdy nepřekonají. Na svém původním hodnocení tedy nemám důvod měnit ani čárku, ani nemám potřebu se pohnout bodově. I tak ale "Resolution" stále považuji za velmi solidní počin, byť jeho autoři v tomto roce nakonec budili více pozoronosti jinými záležitostmi, než těmi hudebními...
Monsterfuck - 6,5/10

V případě Lamb of God a jejich "Resolution" uznávám, že tehdy jsem přestřelil. Kdybych měl retrospektivně desku zhodnotit, tak bych se bodově pohyboval někde na úrovni 8-8,5 bodů. Možná si říkáte, že to je celkem velký skok od loňské desítky, nicméně v době vydání jsem k takto vysokému hodnocení pochopitelně důvod měl. Ukázalo se však, že postupem času ztrácelo "Resolution" na síle... kdo ví, možná je to tím, že v době vydání jsem ho točil doslova ve dne, v noci a album se mi tak prostě oposlouchalo, ale fakt je, že můj pohled na něj se lehce změnil. Nic to však nemění na tom, že i když si poslední studiovka pětice z Richmondu absolutní hodnocení neobhájila, tak ji stále považuji za jeden z nejsilnějších počinů v diskografii kapely, ke kterému se pravidelně vracím i po tom roce, protože mnohé z písní na tomto albu mne stále baví.
Kaša - 8,5/10

Datum vydání recenze: 17. 4.
Původní prům. hodnocení: 9,3/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 9/10
Současné prům. hodnocení: 8,75/10

Tohle krkolomné a prsty-lámající riffování naprosto bez problému funguje i po roce. Jak vidno, ne nadarmo, naopak zcela poprávu jsou Meshuggah považováni za absolutní špičku svého oboru. Osobně dávám obecně radši plynulejší a minimalističtější hudbě, vyloženě technické kapely poslouchám málokdy, ale zrovna Meshuggah opravdu můžu. I přes všechny drtící zasekávací riffy má totiž tahle muzika stále skvělou atmosféru, která je na "Koloss" tvořena táhlými a kontrastními kytarovými melodiemi v pozadí - nádherně je to znát třeba v závěru "The Demon's Name Is Surveillance". Ani po těch měsících mě nenapadá nic, za co bych měl "Koloss" odříznout byť i jen jediný bodík z původně uděleného počtu.
Monsterfuck - 8,5/10

Přední představitelé matematického metalu, kteří se díky svému aktuálnímu počinu "Koloss" relativně posunuli širšímu publiku, dokázali, že jsou skutečnými mistry a (skoro) pravidelně vypouštějí do světa desky, které jsou schopny přežít působení času. "Koloss" stále vidím jako mistrovský kousek a snad o tom svědčí i fakt, že se jen těsně nedostalo do mého osobního Top5 albového žebříčku nejpovedenějších alb roku ve speciálním Vánočním eintopfu. Skladby jako "The Demon's Name Is Surveillance" a "Break Those Bones Whose Sinews Gave It Motion" mám v hlavě pořád. Meshuggah stále ukazují zbytku startovního pole záda a ve své kategorii jen těžko hledají přemožitele. Letos se to, dle mého názoru, nikomu nepovedlo, přestože třeba taková Gojira k tomu nakonec neměla zas až tak daleko.
Kaša - 9/10

Mgła - With Hearts Toward None (odkaz1 a odkaz2):
Datum vydání NCSN1: 31. 3.
Datum vydání NCSN2: 30. 6.
Původní prům. hodnocení: 10/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 10/10
Současné prům. hodnocení: 10/10

Původně jsem chtěl "With Hearts Toward None" jeden půl bod ubrat, jelikož 10/10 by přece jenom měla dostávat alba hudebně opravdu výjimečná a originální, avšak opětovný poslech mě utvrdil v tom, že si tahle nahrávka nejvyšší možné hodnocení prostě zaslouží. Druhou desku polského projektu Mgła i nadále považuji za naprosto fenomenální záležitost, která v letošním roce nemá na poli čistokrevného black metalu sebemenší konkurenci. Nejedná se o to, že by počin bodoval originalitou, "With Hearts Toward None" jenom vzalo klasické black metalové postupy, ale dovedlo je k naprosté dokonalosti. Některé momenty desky jsou nefalšovaná hudební extáze, ze které si musí sednout na prdel každý - zdaleka ne jen fandové black metalu. Výsledek je potěšující o to víc, že Mgła s "With Hearts Toward None" dokázali něco, v co jsem osobně ani nedoufal - navázat na podobně geniální debut "Groza". Pokud chcete slyšet jedny z nejlepších black metalových desek současnosti, rozhodně sáhněte po tomto na první pohled nepříliš nápadném polském uskupení. Jenom mě trochu mrzí až nepochopitelně strohá "grafika" alba - takovéhle veledílo by si rozhodně zasloužilo mnohem lepší booklet.
Monsterfuck - 10/10

Nemůžu tvrdit, že bych veledílo "With Hearts Toward None" od polského projektu Mgła v posledních měsících nějak zvlášť protáčel, ale pokaždé když se tak stalo, mě opět uhranulo, jak vynikající nahrávka to je. Nikdy mě nenapadlo, že může být naprosto čistý UG black metal doveden k takové dokonalosti, že by se dokázal zařadit po bok mistrů progresivního black metalu a rozličné avantgardy, které chovám v oblibě nejvyšší. A stalo se. "With Hearts Toward None" to dotáhlo do mého letošího Top5 a já se hluboce skláním před lidmi, kteří tento skvost nahráli.
Ježura - 10/10

Nekompromisní black, který se skrývá na "With Hearts Toward None", nemá chybu. Čistý black metal s neuvěřitelnou atmosférou, která obejme a až do konce alba nekončí. Těžko říct, která black metalová deska si udržuje vysokou míru syrovosti ale přitom je znatelná tvůrčí invence v rámci stylu. Nápadité aranže a kytarové melodiese do hlavy zakousnou jako divoká bestie a už nepustí.
Stick - 10/10

Datum vydání recenze: 21. 6.
Původní prům. hodnocení: 9,5/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 9/10
Současné prům. hodnocení: 9,5/10

"Portal of I" patří mezi ty nahrávky, které jsem plně docenil až s odstupem času. Ačkoliv jsem v dobovém hodnocení udělil velmi vysokou známku, až za dalších několik měsíců jsem byl schopen tvrdit, že jsem debut Ne Obliviscaris opravdu pochopil v celé jeho šířce. Mladí Australané stvořili opravdu velmi nevšední, pestrý a vážně originální hudební koktejl, který se hned tak neslyší. Nakonec musím jít s hodnocením ještě o kousek nahoru - byť se může zdát, že půl bodu není moc, ve skutečnosti v mých očích "Portal of I" vyrostlo opravdu hodně vysoko. Jestli Ne Obliviscaris na svém debutu ukázali budoucí směr extrémní hudby, jak mnozí tvrdí, pak nemám sebemenších pochyb o tom, že metalová muzika ještě bude mít hodně co říct. Zároveň se nesmírně těším na další počiny Ne Obliviscaris, ačkoliv navázat na "Portal of I" bude nesmírně těžké...
Monsterfuck - 9,5/10

Na "Portal of I" jsem narazil úplnou náhodou. Ale byl jsem naprosto tímto australským skvostem odrovnán, protože jsem nebyl připraven na originální materiál, který se pod tímto neznámým jménem skrývá. Extrémní metal s progresivním základem, který zní ale docela jinak než zbytek kapel, které se snaží metal dotáhnout někam dál. Nápaditost, komplexnost, neoposlouchatelnost. K tomu si připočtěme schopné zpěváky, krásné party houslí a dramaticky vystavěné kompozice, a máme tu jednu velkou naději metalové hudby. Uvidíme, co ukážou s dalšími počiny.
Stick - 9,5/10

Datum vydání recenze: 29. 7.
Původní prům. hodnocení: 10/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 10/10
Současné prům. hodnocení: 10/10

Víte, já když už se chystám udělit 10/10, tak hodně dlouho přemýšlím o tom, jestli je to vážně tak dobré, jsou ovšem případy, u nichž nemám sebemenší pochybnosti - a "Drought" od Deathspell Omega mezi ně jednoznačně patří. I po několika měsících musím před touto 21 minut dlouhou hudební dokonalostí s každým novým poslechem smeknout pomyslnou pokrývku hlavy, protože se stále jedná o neskutečně působivou záležitost. Mohu jen pokorně zopakovat to, co jsem svého času napsal v plnohodnotné recenzi - fenomenální dílo, které je v některých svých momentech bez přehánění naprosto geniální.
Monsterfuck - 10/10

Datum vydání recenze: 25. 8.
Původní prům. hodnocení: 9,6/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 9,5/10
Současné prům. hodnocení: 9,2/10

Byť jsem oproti původnímu 9/10 ubral jeden půl bod, nic to nemění na faktu, že "Faustian Echoes" je jednoduše stále strhující nahrávkou, jež naplňuje význam slov "hudební odysea". Ačkoliv mám starší dlouhohrající desky Agalloch velice rád, aktuální EP se jim dokázalo hravě vyrovnat, což je myšleno jako obrovská pochvala. Kapela je na "Faustian Echoes" snad ještě black metalovější než kdykoliv předtím, aniž by ztratila cokoliv ze své éteričnosti, což se mi neskutečně líbí. Skvělá záležitosti.
Monsterfuck - 8,5/10

Když jsem se měl v recenzi tohoto EP rozhodnout, jak nakonec budu známkovat, skončilo to desítkou, ale nebylo to vůbec jednoduché. Dlouho jsem uvažoval nad o půl bodu nižším hodnocením, jenže poslední poslech a argument "vždyť je to kurva geniální, tak co" nakonec rozhodly. Půl roku poté ale přeci jen musím uznat, že 9,5/10 je přeci jen adekvátnější známka. To však neznamená, že je EP "Faustian Echoes" jakkoli horší, než jsem v recenzi tvrdil, a nemám sebemenší důvod v ní měnit jediné slovo. Skvělé je pořád stejně, jen prostě existují o maličko lepší nahrávky. Ale není jich moc...
Ježura - 9,5/10

Já sám se k Agalloch dostal teprve na základě opravdu vysokého hodnocení v naší redakci. Do té doby to pro mne bylo naprosto neznámé seskupení. "Faustian Echoes" je skutečnou hudební lahůdkou, která v sobě umně pojí black metalové momenty s rockovou psychedelií. Titulní skladba o hrací době 21 minut v sobě skýtá tolika brilantních momentů a jako celek má naprosto hypnotizující atmosféru. Od doby, co jsem se o existenci Agalloch vůbec dozvěděl, uplynul nějaký slabý půlrok, takže jsem ještě neměl dost času pořádně se prokousat celou jejich tvorbou, ale to, co jsem doposud slyšel (krom "Faustian Echoes" poslední dvě řadovky), naznačuje, že se nejedná o žádnou náhodu, ale spíše eskalaci dříve naznačeného.
Kaša - 9,5/10

Datum vydání recenze: 27.8.
Původní prům. hodnocení: 9,8/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 9,8/10
Současné prům. hodnocení: 10/10

"'The Corpse of Rebirth' a 'Opportunistic Thieves of Spring' se mi zamlouvaly o chloupek více," prohlásil jsem mimo jiné ve své recenzi na "A Shadowplay for Yesterdays". Dnes však tato slova musím vzít zpět, protože mnoho desítek dalších poslechů mě přesvědčilo o tom, že i třetí deska A Forest of Stars se může svými dvěma staršími kolegyněmi směle měřit, což je o to lepší, že se tak děje bez sebemenšího vykrádání předešlé tvorby. Ruku v ruce s tím mě "A Shadowplay for Yesterdays" rovněž definitivně utvrdilo v tom, že A Forest of Stars jsou opravdu jednou z nejunikátnějších a nejvýjimečnějších hudebních formací, s jakými jsem kdy přišel do styku. Je jen málo skupin, od nichž jsem ochoten si koupit bez sebemenšího přemýšlení naprosto vše, na čem se jejich logo objeví, ale tihle britší gentlemani mezi těch několik málo vyvolených jednoduše patří. Fenomenální a nevšední atmosféra, hudební fantazie a genialita v přímém přenose - nemohu jinak, ale nakonec musím ten symbolický půl bod přece jenom přidat na to nejvyšší možné hodnocení, jaké jen lze udělit.
Monsterfuck - 10/10

Onehdá jsem v hodnocení spekuloval, že možná půlbod uberu, až se mi podaří plně docenit krásy předchozích dvou desek, jenže k tomu jsem se zatím nedopracoval, a namísto toho se dalšími poslechy jen utvrdil v tom, že je "A Shadowplay For Yesterdays" naprosto jedinečné album, nad kterým bude za sto let pár šťastlivců žasnout stejně, jako jsme letos žasli my. Tady zkráka není vůbec co řešit, A Forest of Stars si za svůj třetí opus plný počet zaslouží jako málokdo jiný.
Ježura - 10/10

Jedno z nejlepších alb, které jsem kdy slyšel. Jasný titul album roku 2012. Potřebuje to snad nějaký další komentář? Myslím si, že ne, ale protože je po mně vyžadován, tak se musím snažit. V hudbě A Forest of Stars se skrývá čirá hudební genialita a mě nenapadá nic, co by se dalo "A Shadowplay for Yesterdays" vytknout, protože pánové (a dáma) mají vše promyšlené a dotažené do naprosté dokonalosti. Nemám sebemenší důvod nějak pochybovat o udělení absolutního hodnocení, protože kdybych měl z právě končícího roku vybrat jedno album, které si této pocty zaslouží nejvíc, tak neváhám a britský klub gentlemanů bude jasnou volbou.
Kaša - 10/10

A Forest of Stars připravili skutečně velkou porci. Chvílemi fakt těžko stravitelnou, ale jakmile ji člověk polknul, zjistil, že mu to zatraceně chutnalo. Nezbylo, než si kousnout znova. Zatím se mi přežrat nepodařilo. Jedna z nejoriginálnějších nahrávek roku nabízí velký hudební příběh, který je promyšlený do posledních detailů, stejně jako booklet a celková koncepce kapely. Zběsilé black metalové rytmy střídají astrální výlety k psychedelickému rocku a zase zpět. Lítá se napříč hudebními galaxiemi. Jedna z nejgeniálnějších skladeb, které byly letos stvořeny, nese název "Gatherer of the Pure".
Stick - 10/10

Datum vydání recenze: 28. 10.
Původní prům. hodnocení: 10/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 10/10
Současné prům. hodnocení: 10/10

Není to tak dávno, co jsem sepisoval recenzi na novinku progresivních mágů Between the Buried and Me, "The Parallax II: Future Sequence", takže mám desku stále v živé paměti. Je pravda, že od té doby jsem se k ní vrátil pouze sporadicky, ale ne proto, že by mne to k ní netáhlo, prostě nezbývá času. Between the Buried and Me se na druhém díle svého dvojalbového konceptu podařilo na chlup přiblížit nepřekonatelnému opusu "Colors". Nemá smysl se opět pouštět do úvah, zda je vůbec možné "Colors" překonat, ale pětice kolem pěvce Tommyho Rogerse dokázala, že i v roce 2012 je možné přijít na trh s neuvěřitelnou syntézou math metalu, prog rocku a death metalu, která nepůsobí roztěkaně, ale spíš naopak. Vlastně už si ani nedokážu představit, že by Between the Buried and Me měli být zakořeněni pouze v určitém aspektu své tvorby. V mých očích zůstává "The Parallax II: Future Sequence" i nadále jedním z nejlepších alb letošního roku.
Kaša - 10/10

Datum vydání NCSN4: 31. 12.
Původní prům. hodnocení: 10/10
Původní prům. hodnocení současných redaktorů: 10/10
Současné prům. hodnocení: 10/10

Myslím, že můj vztah k "Occult Rock" lze vyjádřit relativně jednoduše - britští A Forest of Stars patří k mým nejoblíbenějším skupinám všech dob a považuji je za opravdové hudební génie... a Aluk Todolo jsou jediní, kdo se s jejich letošní novinkou dokázali vyrovnat. Musím se přiznat, že nikdy dřív jsem o těchto francouzských psychedelicích neslyšel, ale hned první poslech "Occult Rock" mne skoro až doslova srazil na kolena a nechal zírat s otevřenou hubou. Tahle všeobjímající tripová atmosféra s opiovým oparem a hašišovou mlhou je tak neuvěřitelně fenomenální, že si jen stěží hledá konkurenci. Jsou lidé, kteří tvrdí, že v dnešní době již výjimečné desky nevznikají... když však poslouchám věci jako "Occult Rock", je mi jasné, že tihle lidé nemají sebemenší ponětí o tom, co mluví.
Monstefuck - 10/10

-----

Jak vidno, celkem devět nahrávek si za celý rok 2012 vysloužilo nejvyšší možné hodnocení minimálně od jednoho člena redakce. Čtyři z nich - alba Mgła, Deathspell Omega, Between the Buried and Me a Aluk Todolo - pak 10/10 dostalo v průměrném součtu všech redakčních hodnocení. Všechny čtyři desky si svou známku dokázaly obhájit. Mimoto se v tomto retrospektivním hodnocením objevil ještě jeden počin, novinka A Forest of Stars, který si polepšil a na celoredakční 10/10 dosáhl - navíc je opus britských gentlemanů absolutním rekordmanem v počtu udělených desítek, neboť si jej takto vysoko cení hned 4/5 redakce. V těsném závěsu jsou pak Poláci Mgła se třemi desítkami. Aby toho nebylo málo, A Forest of Stars rovněž naprosto suverénně opanovali i Vánoční eintopf, v němž jsme sestavili své žebříčky úplně nejlepších (nejen) desek, díky čemuž je lze prohlásit za absolutní a nepřekonatelné krále roku 2012 na Sicmaggot.

Nicméně nejen u nich, ale u všech těchto pěti desek - tedy "With Hearts Toward None" od Mgła, "Drought" od Deathspell Omega, "The Parallax II: The Future Sequence" od Between the Buried and Me, "Occult Rock" od Aluk Todolo a samozřejmě i u onoho "A Shadowplay for Yesterdays" od A Forest of Stars - naši redaktoři ručí svou hlavou (a někteří i přirozením) za nejvyšší možnou kvalitu, jaká je na současné metalové scéně ke slyšení. Na zbývající čtyři nahrávky, které uvedeny výše, pak také udělujeme obrovské doporučení. Můžeme jen doufat, že bude rok 2013 co se hudby týče minimálně stejně kvalitní Usmívající se

Redakční eintopf #46 - leden 2013

1. ledna 2013 v 15:37 | Monsterfuck |  Redakční eintopf
Žádné blafy, přátelé. Naši redakční všehochuť připravujeme s láskou sobě vlastní a její gró tvoří jenom ty nejvybranější suroviny! Začátkem každého měsíce vám Sicmaggot tým představí sérii alb, která byste si v jeho průběhu neměli nechat projít mezi prsty! Jaké delikatesy tedy skrývá rockovo-metalový rendlík tentokrát?

Tradiční prosincová blamáž se už v lednu naštěstí neopakuje, díky čemuž si každý najde to svoje, na co se může těšit. Největší index natěšenosti v redakci se týká řeckých Nightfall, v jejichž desku "Cassiopeia" vkládá své naděje hned 40% redakce. Ve výčtu ovšem nechybí ani novinka hardcorové úderky Hatebreed, ípko severských řezníků Rotten Sound, nebo nové album Američanů Circle II Circle. Za zmínku jistě dále stojí i chystané počiny třeba od Riverside, Helloween, Voivod, Hate, Koldbrann, Crashdïet nebo Cult of Luna. Jak vidno, výběr bude pestrý...

Monsterfuck pro leden: Nightfall - Cassiopeia

Tentokrát jsem se svým eintopfem váhal až do poslední chvíle, jelikož jsem neustále čekal, jestli se neobjeví konkrétní datum vydání nového alba Darkestrah, kteří by neměli konkurenci. Jelikož se tak nestalo, vyhledal jsem útočiště u řeckých chameleonů Nightfall, jejichž obecně velmi nedoceněná tvorba pro mě vždy znamenala takového černého koně. Ať už to byl dřevní death v první půli 90. let, experimentování s rockem a gotikou, pozdější melodický death metal, nebo současná podoba jakési kombinace black, death, doom a gothic metalu, tahle kapela měla vždy své kouzlo a i přes na první pohled dost divoké stylové kotrmelce jasný rukopis. Nejen z tohoto důvodu, ale zejména proto, že mám většinu jejich desek opravdu rád, jsem ochoten si na ně vsadit jako na favority lednového klání. Předpokládám sice, že "Cassiopeia" se bude vesměs nést ve stylu předchozího "Astron Black and the Thirty Tyrants", nicméně ke štěstí mi to bude stačit, jelikož první ukázka "Oberon & Titania" zněla velice slibně.

DATUM VYDÁNÍ: 18. 1.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

Ježura pro leden: Nightfall - Cassiopeia

Co se mě týče, lednový eintopf ovládly dvě death metalové kapely, které sice nepatří na vrchol popularity, ale na ten kvalitativní alespoň v rámci žánru určitě ano. Jsou to kapely Hate (Polsko) a Nightfall (Řecko) a já jsem opravdu náramně zvědavý, jak se jim podaří navázat na opusy "Erebos" a "Astron Black and the Thirty Tyrants", které doposud jejich diskografie uzavíraly. A jelikož si musím vybrat mezi novinkami jen jednu, bude to ta z dílny Nightfall. Ne, že by ve mně "Solarflesh" od Hate nebudilo velká očekávání, ale od "Cassiopeia" toho zkrátka čekám opravdu hodně, protože Nightfall prostě umí jako málokdo.

DATUM VYDÁNÍ: 18. 1.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

Kaša pro leden: Hatebreed - The Divinity of Purpose

Dlouho jsem se rozhodoval mezi novinkami Voivod a Hatebreed. Nakonec jsem se přiklonil k partě kolem Jameyho Jasty, která na svou novinku "The Divinity of Purpose" nechala čekat tři roky. Vzhledem k tomu, že kapela ohlásila návrat k prvním albům, tak přilila olej do mého ohně nedočkavosti, protože i když pozdější alba považuji za vydařená, tak peckám jako "Perseverance" a "The Rise of Brutality" se nevyrovnají. Novinka by měla mít právě k těmto počinům hodně blízko, takže se nechme překvapit, jestli Jasta dostojí svého slova. Dle první zveřejněné skladby "Put It to the Torch" to vypadá nadějně a snad bychom se mohli dočkat prvotřídní HC/metalové jízdy.

DATUM VYDÁNÍ: 25. 1.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

nK_! pro leden: Rotten Sound - Species at War

Tak ten nový rok načneme hned pěkně z ostra novinkou grindového kultu Rotten Sound z mrazivého Finska. Jak je v poslední době zvykem, vychází nové EP skoro každý rok, takže se zainteresovaný posluchač může pravidelně těšit na pekelný nášup toho nejbrutálnějšího, co mu může severská scéna nadělit. To bude zase krve a ustřelených hlav, hehe.

DATUM VYDÁNÍ: 18. 1.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 7/10

Stick pro leden: Circle II Circle - Seasons Will Fall

I přes to, že vychází novinka mých dlouholetých oblíbenců Helloween, jako kapelu už je tolik nesleduju a jejich poslední EP mě vyloženě znechutilo, takže musím sáhnout po jiných svých oblíbencích. Jako velký milovník Savatage zbožňuju i ostatní projekty spojené s touto kapelou. Ať už jde o Jon Oliva's Pain Jona Olivy nebo Circle II Circle zpěváka Zaka Stevense, vždy jde o kvalitní materiál. Nabuzený vynikajícím koncertem Circle II Circle v Brně se nemůžu dočkat jejich nové desky, od které očekávám nově probuzenou závislost na celém fenoménu Savatage a kapelách spojených s tímto jménem.

DATUM VYDÁNÍ: 25. 1.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 8/10

Deska měsíce dle redakce: Nightfall - Cassiopeia

Barometr očekávání v redakci: 16/50


Pesimista měsíce: nK_! Křičící

Sixx: A.M. vydají nové album v tomto roce

1. ledna 2013 v 11:52 | Monsterfuck |  Music News
Sixx: A.M. - což je projekt baskytaristy Nikki Sixxe z glam metalové legendy Mötley Crüe, v němž kromě hlavního protagonisty dále působí jetě DJ Ashba (Guns n' Roses) a James Michael (producent mj. Mötley Crüe, HammerFall nebo Scorpions) - podle všeho vydají své třetí album již v tomto roce. Prozradil to samotný Nikki Sixx. Kapela by prý podle něj měla také opět odehrát nějaké koncerty. Více informací prozatím není k dispozici.

Toto chystané album bude třetí velkou nahrávkou Sixx: A.M. a stane se následovníkem desky "This Is Gonna Hurt" z května 2011.