Listopad 2012

První kapely pro Basinfirefest a Obscene Extreme

6. listopadu 2012 v 15:13 | Monsterfuck |  Music News
>>> Basinfirefest 2013 se uskuteční tradičně ve Spáleném Poříčí v termínu 27.-30. června, přičemž už o den dříve, 26. června, se odehraje večírek pro nedočkavé, na který bude vstup zdarma. Kromě toho festival odhalil první jména:

Dark Tranquillity (SWE), Graveworm (ITA), Emergency Gate (GER), Van Canto (GER), Airfare (CZ), The Snuff (CZ), Hand Grenade (CZ), Doga (CZ), Modesty&Pride (CZ), Miloš Dodo Doležal (CZ), Vilém Čok & Bypass (CZ), Wohnout (CZ), Root (CZ), Rust2Dust (SVK), Absolut Deafers (CZ), Turbo (CZ), Doctor P.P. (CZ), Carpatia Castle (CZ), Venefica (CZ)

>>> Obscene Extreme, který se odehraje 3.-7. července 2013 v Trutnově, sice své první kapely odhalil už před časem, ale protože jsme o tom zapomněli informovat, doženeme to nyní a rovnou přidáme další kapely, jež byly potvrzeny v mezičase:

Coldwar (IRE), Exhumed (USA), Holocausto Canibal (POR), Hour of Penance (ITA), Krisiun (BRA), Napalm Death (UK), Sublime Cadaveric Decomposition (FRA)

Dethklok - Dethalbum III

5. listopadu 2012 v 20:27 | Kaša |  Recenze
K recenzi třetího alba animovaných death metalistů Dethklok jsem přistupoval s mírným respektem. Není to způsobeno neznalostí dosavadní tvorby, nebo že by snad počiny tvůrce tohoto fiktivního seskupení, všeuměla a multiinstrumentalisty Brandona Smalla, byla natolik velký oříšek, že bych si s ní nevěděl rady. Kdepak. Fanoušek znalý jména Dethklok jistě zná taky pojem Metalocalypse, čili animovaný seriál o zmíněné kapele, jež je slavnější než samotní Beatles. Přiznám se, že jsem neviděl jediný díl tohoto seriálu, a právě proto jsem se obával, že nemusím "Dethalbum III" pochopit a zanechá ve mně stejné dojmy jako jeho předchůdci "The Dethalbum" a "Dethalbum II", které bych po několika posleších, kdy jsem k nim přistupoval čistě z vlastní zvědavosti, označil jako čistě průměrné melodické death metalové alba, ve kterých se střetává americká přímočarost s evropskou death metalovou melodikou.

A jak jsem předpokládal, tak se také stalo. Pokud zdroje nelhaly, tak písně obsažené na "Dethalbum III" pochází z jednotlivých dílů druhé, třetí a čtvrté série Metalocalypse, takže pro fanoušky seriálu nic nového pod sluncem. My ostatní, kteří nemáme s Metalocalypse žádné zkušenosti, jsme se museli nechat překvapit, co třetí počin smyšlené kapely přinese. Možná si říkáte, co mě vlastně na Dethklok přitahuje, když nesleduju seriál a ani hudebně mi nepřijde tvorba téhle pětice ničím výjimečná a nezapomenutelná. Abych pravdu řekl, tak si sám nejsem úplně jistý, ale každopádně musím uznat, že i když tu mluvíme vlastně o docela průměrném death metalu, tak to není úplně marná snaha. Jak po hudební, tak textové stránce se jedná o příjemně poslouchatelné počiny, přičemž u té textové části rovnou předesílám, že neznalost angličtiny se v tomto případě neomlouvá, protože veskrze zajímavé a mnohdy i vtipné texty tvoří podstatnou část know-how Dethklok.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Max Cavalera ohlašuje nový projekt

5. listopadu 2012 v 16:06 | Stick |  Music News
Max Cavalera (ex-Sepultura, Soulfly, Cavalera Conspiracy) připravuje nový projekt. Zmínil se o tom v interview pro singapurské metalové radio Vicious Volume. Nový projekt by měl mít v sestavě taková esa, jako jsou Greg Puciato (The Dillinger Escape Plan), Troy Sanders (Mastodon) nebo Dave Elitch (ex-The Mars Volta). Superskupina by měla v prosinci dokončit psaní alba a po novém roce začít s nahráváním.

Zajímavostí je, že existuje projekt Giraffe Tongue Orchestra, který má podezřele podobné obsazení, jen jde o jiná jména ze zmíněných kapel. Například Brent Hinds z Mastodon nebo Ben Wienman z The Dillinger Escape Plan, jejich dalším spoluhráčem je další bývalý člen The Mars Volta, Jon Theodore, a poslední článkem je Eric Avery z Jane's Addiction.


Bohuslavické rockobití

5. listopadu 2012 v 12:30 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Pozvánka na sedmé Bohuslavické Rockobití:

Rok se s rockem sešel a o.s. Klub Přátel Prajzských Kapel si Vás dovoluje pozvat na již sedmé Bohuslavické Rockobití.
Letos se můžete těšit na slavnou "prajzskou trojku", tedy na black-deathové Firezone z Kobeřic, crossover-metalové Helpness z Píště a domácí melodeathové Sklepmaster, kteří na akci pokřtí své aktuální live DVD The Great Apocalypse.
Tyto smečky doplní neméně kvalitní kapely The Pant z Břidličné, DMC z Veselí nad Moravou a třešničkou na dortu budou slovenští Doomas z Nové Baně.

Bohuslavické Rockobití startuje 17. Listopadu již od 18:00 hodin na sále KD Bohuslavice a byla by škoda takový krásný den strávit vysedáváním u TV, nemyslíte?

Videopozvánka:

Za o.s.KPPK předseda Ondřej Šebestík

[tisková zpráva pořadatele]

Wintersun - Time I

4. listopadu 2012 v 21:22 | Ježura |  Recenze
Myslím že není ani moc naivní předpokládat, že o finské kapele Wintersun zaslechli i tací, kteří z repertoáru této čtveřice muzikantů neslyšeli ani notu. Není divu, neboť za neuvěřitelných osm let, které trvalo čekání na druhou řadovou desku "Time", se toho o Wintersun napovídalo opravdu mnoho a spekulace a odklady vydání "Time" se staly takovým vděčným folklórem. Ale teď je Jari Mäenpää i se svými kumpány zpět a vypouští do světa desku, na kterou mnozí čekali jak předškolní dítě na Vánoce. A jejich očekávání byla živena i slovy samotného Jariho, který v posledních měsících na adresu svého díla chválou opravdu nešetřil. Jeden by skoro řekl, že nám Wintersun přinesou desku, která posadí na zadek kritiku i fanoušky od východu na západ a ještě zalepí ozónovou díru, jak moc bude skvělá. Představa je to lákavá, obzvlášť s vědomím, že eponymní prvotina sklidila zasloužené ovace, takže je nejvyšší čas si vyjasnit, jak to vlastně dopadlo...

Ještě než tak učiním bych chtěl uvést na pravou míru situaci okolo samotného jména, které jsem skloňoval o odstavec výše. Z původně avizovaného eposu "Time" se totiž před několika měsíci vyklubaly desky dvě, jmenovitě "Time I" a "Time II", příčemž předmětem recenze je protentokrát díl první. A jen tak na okraj, možná se pletu, ale zdá se mi navýsost podezřelé, že by Jari po bezmála osmi letech práce na poslední chvíli z vlastní iniciativy rozhodl, že z jedné byť dlouhé desky udělá dvě, a navíc oba díly pojmenoval tak prvoplánově. Možná jsem paranoidní, ale vidím v tom tlak labelu Nuclear Blast, jehož představitelé po všech těch letech chtějí na Wintersun pořádně zarobit. Přeci jen, dvě desky a dvě turné rozhodně přinesou víc peněz, než kdyby se vše vyřešilo naráz. Co na tom, že by bylo mnohem důstojnější, kdyby oba díly "Time" vyšly pohromadě na nějakém pěkném 2CD digipacku...

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nedělní klipule

4. listopadu 2012 v 20:13 | Stick |  Music News
>>> Rumunští atmosféričtí Dordeduh, kteří jsou složeni z bývalých členů kapely Negură Bunget, natočili klip ke skladbě "Flăcărarii" ze své poslední desky "Dar de duh", která vyšla na konci září pod labelem Lupus Lounge Records. Pro našince může být velmi zajímavý, jelikož byl natočen při vystoupení kapely na českém festivalu Brutal Assault v roce 2011.


>>> Grindoví veteráni Napalm Death z Velké Británie jsou zrovna na turné po Americe. Ze záběrů, které tam pořídili, vznikl jejich nový live/tour videoklip ke skladbě "Everyday Pox". Skladba pochází z jejich čtrnácté studiovky, nazvané "Utilitarian", která vyšla v únoru letošního rocku pod labelem Century Media.


Aborym budou v příštím roce opět koncertovat

4. listopadu 2012 v 12:04 | Monsterfuck |  Music News
Kultovní industrial black metalová formace Aborym z Itálie ohlásila, že po mnoha letech koncertní abstinence bude v příštím roce opět vystupovat živě. Kapela se k této příležitosti dala dohromady s booking agenturou The Flaming Arts a začíná shánět vystoupení na rok 2013. Ohledně toho, co mají fanoušci od koncertů očekávat, Aborym slibují, že to rozhodně bude stát za to.

Předchozí deska Aborym se jmenovala "Psychogrotesque" a vyšla začátkem listopadu 2010 u firmy Season of Mist jako digipack CD a 2LP. Kapela v současné době pracuje na nové nahrávce, jež by se měla objevit někdy v příštím roce pod značkou polského vydavatelství Agonia Records.

Onslaught do studia

3. listopadu 2012 v 17:56 | Stick |  Music News
Britští Onslaught se v prosinci vydají do studia. Napsali to ve svém online prohlášení na Facebooku. Kapelu čeká šňůra koncertů po Japonsku, hned po jejím skončení se chystají začít nahrávat následníka alba "Sounds of Violence".

Plné znění vzkazu: "Nahrávání pro novou desku Onslaught začne hned po koncertech v Japonsku... Studio je zamluvené a jsme připraveni do toho jít, je čas na pořádný thrash!"

Funeral a Gorath vydají již tento měsíc své novinky

3. listopadu 2012 v 12:31 | Monsterfuck |  Music News
>>> Norští doom metaloví veteráni Funeral vydají svou šestou desku "Oratorium", jež bude následovníkem loňského "To Mourn Is a Virtue", už 23. listopadu. Počin se objeví pod značkou německého vydavatelství Grau Records, který nahrávku uvolní hned ve třech formátech, konkrétně jewelcase CD, 2CD digipack a 2LP, přičemž každý z nich bude obsahovat rozdílné bonusy. K dispozici bude také download.

Tracklist "Oratorium":
01. Burning with Regret
02. Hate
03. Break Me
04. Song of the Knell
05. From the Orchestral Grave
06. Making the World My Tomb
07. Will You Have Me?
08. Thou Who Parts Flesh [LP bonus]

Tracklist bonusového CD "Oratorium" (pouze digipack vydání):
01. So Now Scorn Leads the Vessel
02. Need
03. Eg Ser

>>> Třetí dlouhohrající album ve třech letech mají na programu rovněž progresivní black metalisté Gorath z Belgie, kteří ovšem ohlásili "The Chronicles of Khiliasmos", jak se celkově šestý velký počin jmenuje, bude jejich posledním albem, protože po jeho vydání bude kapela rozpuštěna. Počin, jenž bude nástupcem loňského "Apokálypsis - Unveiling the Age That Is Not to Come", vyjde 30. listopadu u ConSouling Sounds jako digisleeve CD, v příštím roce se pak ještě objeví 2LP edice.

"'Chronicles of Khiliasmos' skýtá vyspělý a vyzrálý pohled na progresivní nebo post-black metal. Pomalé, deprimující a komplexní kompozice nejenže charakterizují zvuk Gorath v tomto kulminačním bodě, ale zároveň naznačují budoucnost a co může být očekáváno po pohřbení Gorath," stojí v tiskové zprávě.

Videoklip ke skladbě "Khiliasmos II" z nové desky si můžete pustit na konci článku.

Tracklist "The Chronicles of Khiliasmos":
01. Khiliasmos I
02. Khiliasmos II
03. Khiliasmos III


Varg - Guten Tag

2. listopadu 2012 v 20:15 | Ježura |  Recenze
Pokud si dobře pamatuji, o německé kapele Varg se na těchto stránkách už hovořilo mnohokrát, a nemyslím tím zdaleka jen novinky nebo reporty. Důvod je prostý - většina redakce shledává tvorbu téhle kapely tak špatnou, že se hodí leda tak jako náplň nelichotivých přirovnání a vděčný zdroj stížností nad zoufalým stavem pagan metalové scény. Dnes je však na pořadu dne namísto různých kopanců a sarkastických poznámek plnohodnotná recenze, která by měla nabídnout plus mínus objektivní obrázek o tom, jak si na tom vlastně Varg hudebně stojí, takže konec srandy, buďme taky jednou vážní.

Ono to ale nebude zase tak jednoduché, protože mám dojem, že si z posluchačů dělá srandu samotná kapela. Jinak mi totiž opravdu nejde do hlavy, co by mohlo stát za názvem "Guten Tag", kterým se aktuální novinka honosí. Jedna spojitost by se ale přeci jen našla - název je nemlich stejně pitomý jako 90 % materiálu, který je na desce prezentován. A když zde mluvím o 90 %, jedním dechem dodávám, že těch zbylých 10 % na tom sice není tak moc zle jako zbytek, ale ani v nejmenším se nejedná o nic tak zázračného, aby to Varg přineslo byť jen zlomek popularity, které se jim v jejich domovině dostává, nebo dokonce - Cthulhu chraň - nadprůměrné hodnocení.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


More Than a Thousand (POR), Sold My Soul (CZ)

2. listopadu 2012 v 18:42 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Portugalská hard partička More Than a Thousand se po loňském vydařeném koncertu, kdy dělala předkapelu výborným Adeptům, představuje opět v Praze!!!
Datum konání: 12. listopadu 2012
Místo konání: Praha, Strahov - Klub 007
Začátek: 20:00
Vystoupí: More Than a Thousand (POR), Sold My Soul (CZ)
Vstup: 199

Ukázka More Than a Thousand (singl z nové desky "Lost at Home"): http://youtu.be/XaV9n47QJHo

Profily a weby kapel:


[tisková zpráva pořadatele]

Dymytry - rozhovor

2. listopadu 2012 v 15:25 | Monsterfuck / nK_! |  Rozhovory
Dymytry jsou kapela, která budí značně rozporuplné ohlasy. Někteří se nebojí prohlašovat jejich čerstvou novinku "Neonacris" za nejlepší rockové album, které kdy v České republice vyšlo, jiní jim nadávají do hudebních primitivností a nazývají je metalem pro vidláky. I v naší redakci vzbudilo jejich nové album dosti protichůdné názory od nadšení až po opovržení - tím spíš však bylo zajímavější domluvit si s Dymytry i rozhovor a vytvořit pár všetečných otázek, na které se jal odpovídat zpěvák a frontman Protheus...

01. Zdravíme Dymytry! Tématem číslo jedna našeho rozhovoru bude samozřejmě vaše nová deska "Neonarcis". Myslím, že se asi nemá cenu ptát na to, jak jste s nahrávkou spokojeni vy sami, protože předpokládám, že kdybyste spokojeni nebyli, album byste mezi lidi nevypouštěli. Nicméně by mohlo být zajímavé, kdybyste nám řekli, v čem je podle vás největší rozdíl mezi novinkou a debutem "Neser!". Vnímáte ze svého pohledu obě alba nějak odlišně, nebo si ve vašich očích stojí stejně? Mně osobně se zdá, že stylově jste nikam neuhnuli, ale po kompoziční stránce je "Neonarcis" mnohem jistější… rozmanitější a soudržnější zároveň…

Desku "Neonarcis" jsme dělali stejně poctivě, jako "Neser!", nikdy bychom mezi naši milovanou Dymytry rodinu nevypustili nic, za čím bychom si na 150% nestáli. Samozřejmě by měl být znát určitý posun, je to přeci jenom nějaký ten pátek, co jsme dělali na "Neser!" a bylo by dost divné, kdyby se kapela muzikantsky a autorsky nijak nehnula z místa. Za tu dobu jsme taky odehráli kupu koncertů, které nám ukázaly, co se fanouškům líbí a co moc ne.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nightfall dokončili nové album

2. listopadu 2012 v 11:37 | Monsterfuck |  Music News
Kultovní řecká formace Nightfall ohlásila, že již kompletně dokončila práce na svém devátém velkém albu, které se bude jmenovat "Cassiopeia" a vyjde už v lednu 2013 pod značkou Metal Blade Records.

Nahrávání "Cassiopeia" probíhalo hned ve čtyřech studiích - vokály a klávesy byly natočeny v domácím Řecku ve studiích Soundflakes a Cyberia, bicí v Německu v Soundlodge Studio a kytara s baskytarou v Nashvillu v Tennessee, USA.

"'Cassiopeia' má specifický výklad a přestože je toto jméno spojeno se souhvězdím a s mytologickou postavou matky Andromedy, zároveň odkazuje na aroganci jakožto hlavnímu povahovému rysu lidské rasy; výsledek tohoto a také arogantní řešení různých afér jsou v těchto těžkých dnech všude velmi populární," vykládá název nahrávky zpěvák a ústřední postava Efthimis Karadimas. "Zdá se, že celý svět se posouvá od své dřívější podoby k nějaké nové a každý jeden z nás, jenž se cítil jako pán svého vlastního osudu, se teď začíná ptát, kdy, kde a jak tento posun skončí. Může to být trest, stejně jako trpěly Cassiopeia a Andromeda, když samy sebe prohlásily za krásnější než samotné nereidy [podle řecké mytologie dcery mořského boha Nérea - pozn. redakce], nebo to může být jen další změna. Čas nám jistě odpoví."

O hudební stránce pak hovoří tisková zpráva vydavatele: "Mnohem více než na předchozí desce 'Astron Black and the Thirty Tyrants' [2010] se na 'Cassiopeia' skrývá duch old school heavy metalu v téměř každém riffu. Na rozdíl od 'Astron Black' je zde rychlejší tempo, stejně jako drtivější kusy, dávající vzpomenout na na polovinu 90. let a dnes již kultovní nahrávku 'Athenian Echoes' [1995]. Vokály jsou velmi, velmi heavy a díky skvělému vybavení Soundflakes a výborným mixážním schopnostem Jörga Ukena [zároveň bubeník Nightfall] perfektně doplňují melodie, tvořící pevnou stěnu zvuku, v níž se zpěvák Efthimis cítí nejpohodlněji a může šířit své vnitřní démony ven do světa!"

Eïs - Wetterkreuz

1. listopadu 2012 v 22:00 | Monsterfuck |  Recenze
Čím si vcelku nová, debutující a nepříliš známá undergroundová kapela jako Eïs zaslouží to, aby dostala prostor v klasické velké recenzi, když právě na takovéhle případy tu máme jistou speciální rubriku? Ve své podstatě tím, že se tak úplně nejedná o začínající a debutující kapelu, přestože je "Wetterkreuz" první deskou, jež pod hlavičkou Eïs vychází. Máte v tom guláš? Žádný problém, vše vysvětlím, ono to totiž zas tak složité není. Počátky skupiny sahají do roku 2005, kdy na západě Německa vzniklo jisté uskupení s názvem Geïst, které následně vydalo tři dlouhohrající nahrávky, z nichž jsem si já osobně oblíbil především tu poslední, "Galeere" z roku 2009. Jenže uběhl další rok a úplně jiná skupina z Kolína nad Rýnem, která však měla dost podobný název Geist (rozdíl pouze v přehlásce nad i), hrající alternativní rock, začala těmto našim black metalovým Geïst hrozit soudy právě kvůli podobnosti obou jmen. Jak jste si již asi domysleli, Geïst zájem o nějaké problémy neměli, takže své jméno dobrovolně změnili, nebo lépe řečeno zkrátili právě na Eïs. Nicméně až nyní, více jak celé dva roky po změně názvu, vychází první nahrávka Eïs (reedice prvních dvou alb "Patina" a "Kainsmal", které původně vyšly pod Geïst, nepočítám), ačkoliv se ve skutečnosti tedy jedná o čtvrté album.

Vzhledem k tomu, že jádro skupiny, tedy dvojice Alboîn a Marlek, zůstalo nezměněné, asi není velké překvapení, že se Eïs příliš nevzdálili od stylu pozdějších Geïst, tedy zejména "Galeere" ("Patina" i "Kainsmal" jsou podle mě trošičku jinde)… i když na druhou stranu, jak se to vezme. Nezměněn samozřejmě zůstal základní styl, kterým je - v jednoduchosti řečeno - black metal s velmi silnou atmosférou, vlastně postavený především na atmosféře. Pocitově je ovšem posun znatelný, a přestože ten základ, na němž "Wetterkreuz" i "Galeere" staví, zůstal vesměs stejný, rozhodně se nedá tvrdit, že by si obě nahrávky byly podobné jako vejce vejci. Ostatně je onen rozdíl krásně vidět už jen na jejich tematickém zaměření - zatímco "Galeere" plula po mořské hladině, středobodem "Wetterkreuz" - jak vidno už jen z názvu a z obálky (jen tak mimochodem, opravdu úžasné obálky, to se musí nechat) - je počasí.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Zemřel zpěvák Suicide Silence

1. listopadu 2012 v 20:37 | Monsterfuck |  Music News
Mitch Lucker, zpěvák zámořské deathcorové kapely Suicide Silence, zemřel dnes (1. listopadu) brzy ráno místního času v nemocnici v Orange County v Kalifornii. Hudebník umřel ve věku 28 let na následky včerejší dopravní nehody na motorce, kvůli níž byl ve středu v pozdních hodinách hospitalizován.

Firma Nuclear Blast, aktuální vydavatelství Suicide Silence, vydala následující zprávu: "S obrovským žalem a lítostí musíme oznámit, že Mitch Lucker, vokalista Suicide Silence, před pár hodinami zemřel v důsledku zranění utrpěných v motocyklové nehodě. Nuclear Blast posílají kondolence jeho rodině, přátelům, členům skupiny a všem fanouškům na světě, které tato ztráta zasáhla."

Redakční eintopf #43 - listopad 2012

1. listopadu 2012 v 16:18 | Monsterfuck |  Redakční eintopf
Žádné blafy, přátelé. Naši redakční všehochuť připravujeme s láskou sobě vlastní a její gró tvoří jenom ty nejvybranější suroviny! Začátkem každého měsíce vám Sicmaggot tým představí sérii alb, která byste si v jeho průběhu neměli nechat projít mezi prsty! Jaké delikatesy tedy skrývá rockovo-metalový rendlík tentokrát?

Každý pes, jiná ves a každý redaktor, jiné album. Ale to vůbec nevadí, alespoň má milý čtenář vícero zajímavých tipů, kam svou pozornost v listopadu směřovat, zvláště když hned ve třech případech padly dost vysoké cifry. Nejvýše v očekávání vystoupala dánská doom metalové formace Saturnus se svou novinkou "Saturn in Ascension", kterou redakční nováček Stick vyhlíží s nejvyšším možným indexem - jak sám prohlásil, Saturnus jsou prostě srdcovka. Pozadu ovšem nezůstávají ani Monsterfuck a Ježura, kteří udělili deskám "Forvist" od Angantyr, resp. "Monument Ende" od Fjoergyn také vysokých 9/10, ačkoliv nutno říct, že u druhé jmenované fošny ještě není stoprocentně jisté, zdali v listopadu vážně vyjde. O trochu více při zemi držel Kaša, u nějž to vyhráli Deftones se svým očekávaným počinem "Koi No Yokan", partu nám ovšem trhá nK_!, který se klasicky netěší vůbec na nic (smích). Holt ne každý má vždy posvícení. Tak zase za měsíc!

Monsterfuck pro listopad: Angantyr - Forvist

Volba pro listopad je naprosto jasná. Dánský klenot Angantyr prostě patří mezi mé největší oblíbence a dovolím si tvrdit, že prozatím všechna alba jsou doslova skvosty, ať už se jedná o původní syrovou ambient-blackovou tvorbu v podobě debutu "Kampen Fortsætter", nebo o pozdější čistý black metal, jemuž vévodí především monumentální opus "Hævn", který se pro mne svého času i přes tehdy velmi silnou konkurenci nestal jedním z nejlepších alb roku 2007 nadarmo. Sice nepočítám s tím, že by Ynleborgaz, jediný člen Angantyr, na novince "Forvist" nějak uhnul od stylu, který začal na druhé nahrávce "Sejr" a který dále piloval na již zmiňovaném "Hævn" a také na následujícím "Svig", ale popravdě řečeno, vůbec mi to vadit nebude, když se tak nestane. Atmosféra desek Angantyr je totiž opravdu úžasná a pokud i "Forvist" vysoko nastavenou laťku udrží, bude mi to stačit k maximálnímu štěstí.

DATUM VYDÁNÍ: 16. 11.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Ježura pro listopad: Fjoergyn - Monument Ende

Jestli jste někde zaslechli, že "Monument Ende" mělo vyjít už v říjnu, zaslechli jste správně, protože mělo. A pokud se vám na tom zařazení do listopadového eintopfu zdá něco pozdezřelého, zase máte pravdu, protože z žádného oficiálního (a vlastně ani neoficiálního) zdroje nevypadlo žádné konkrétní datum vydání alba - natož pak listopadové. Všeobecně se však předpokládá, že "Monument Ende" nakonec v listopadu přeci jen vyjde, a jestli se tak stane, nemám nejmenších pochyb, že to bude velká událost. Všechny tři desky, které zatím Fjoergyn vydali, jsou přinejmenším vynikající a pokud si mohu dovolit soudit podle uvolněné skladby "Betonlethargie", kterou jsem si jakožto diehard fanoušek prostě musel pustit, čeká nás další skvost. Ať už je to tady sakra!

DATUM VYDÁNÍ: listopad?
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 9/10

Kaša pro listopad: Deftones - Koi No Yokan

Já vám nějak nevím, ale při výčtu listopadových alb jsem si moc favoritů nenašel a tento měsíc mě tak nechává docela chladným. Rozhodně si nenechám ujít nové Destruction, "Spiritual Genocide", ovšem nadějí zas tak moc nevkládám, protože s každým dalším albem parta kolem Schmiera upadá do čím dál většího průměru současného thrash metalu. Pokud pominu nové koncertní DVD Led Zeppelin, "Celebration Day", tak druhým řadovým počinem, na který se těším, je novinka Deftones. Poslední deska "Diamond Eyes" byla velice povedená a věřím, že by se nemuselo jednat pouze o jednorázovou náhodu a "Koi No Yokan" se předchůdci minimálně vyrovná.

DATUM VYDÁNÍ: 13. 11.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 7/10

nK_! pro listopad: Aerosmith - Music from Another Dimension!

Aerosmith znám coby tvůrce těch největších rockových cajdáků, jaké si jen kdokoliv dokáže představit. Leč jak jsem se již v několika předchozích měsících zmínil, tento rok asi není určen mým specificky laděným uším (nebo toho opravdu moc neznám) a musím opět lovit ve vodách mně celkem neznámým. Aerosmith se jeví jako nejmenší zlo a je docela možné, že si je skutečně i někdy poslechnu. No doopravdy.

DATUM VYDÁNÍ: 6. 11.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 2/10

Stick pro listopad: Saturnus - Saturn in Ascension

Tuhle doomovou srdcovku si nemůžu odpustit. Když jsem poprvé uslyšel album "Veronika Decides to Die", byl jsem tvrdě zasažen tou melodickou nádherou, a od té doby, což už je pár let, na ně nedám dopustit. Na živém vystoupení v Brně navíc potvrdili, že jsou to lidé, kteří si na nic nehrají a kteří lidem rádi předávají svou nezaměnitelnou melancholii. Pevně věřím, že mě po šesti dlouhých letech nezklamou.

DATUM VYDÁNÍ: 30. 11.
INDEX OČEKÁVÁNÍ: 10/10

Deska měsíce dle redakce: Saturnus - Saturn in Ascension

Barometr očekávání v redakci: 10/50


Optimista měsíce: Stick Úžasný
Pesimista měsíce: nK_! Křičící

Další nové desky

1. listopadu 2012 v 14:30 | Stick |  Music News
>>> Následníci Type O Negative, kapela A Pale Horse Named Death, pilně připravují následníka debutové desky "And Hell Will Follow Me". Nachystaná k vydání by měla být na začátku roku 2013.

Lídr kapely, zpěvák a kytarista Sal Abruscato, se k albu vyjádřil také na svém Facebooku: "Nové album APHND je každým dnem těžší a černější. Vokály jsou téměř kompletní a teď už musím jen dodělat sóla, mix, mastering a artwork. Album by mělo vyjít začátkem roku 2013 u SPV Records. Druhá část nekonečné bitvy s vnitřními konflikty a depresí. Tohle album není doporučeno pro slabé a se sklony k sebevraždě."

>>> Megadeth, kteří vydali svou desku "Th1rt3en" v roce 2011, se tento týden uchýlili do studia natočit svou čtrnáctou řadovku, budou pracovat s Johnnym K, který jim pomáhal právě i s předchozí deskou. Dave Mustaine měl nějakou dobu problémy s hlasivkami, ale podstoupil operativní zákrok, a vše je nejspíš na nejlepší cestě. Kapela v listopadu a v prosinci pojede v Severní Americe výroční turné k dvaceti letům alba "Countdown to Extinction", nazvané prozaicky Countdown to Extinction 20th Anniversary Tour.

>>> Na nové desce pracují i legendární thrasheři Sodom z Německa. Momentální pracují na produkci společně s producentem Waldemarem Sorychtou.

Lídr Tom "Angelripper" Such k tomu řekl: "Zrovna jsme začali produkovat nové album Sodom. Makka ve středu (24.10.) dokončil nahrávání bicích. A věřte nám, odvedl výbornou práci, namlátil dvanáct tracků během dvou dní. Příští týden Bernemann začne s nahráváním kytar. Tohle zabijácký album opět produkujeme spolu s Waldemarem Sorychtou. Jakmile budeme mít další novinky, budeme vás informovat."

>>> Black metaloví Vreid podepsali novou smlouvu s Indie Recordings a pracují ve studiu na novém albu. Vyjádřili se k němu následovně: "Dva roky od chvíle, kdy jsme začali skládat nové riffy, je naše nová bestie konečně hotova. Bylo to hodně práce, ale s výsledkem jsme spokojeni. Tři klíčová slova: temné, heavy a Vreid. Co se týče artworku, posunujeme se tentokrát někam dál, vytvořil jej pro nás Kim Holm. Jeho tvorba je působivá a přesně vycítil atmosféru muziky a textů. Deska vyjde v únoru a nemůžeme se dočkat jejího vydání a až zase vyjedeme a zahrajeme pro vás."

Vreid 4. listopadu zahrají speciální show v Londýně v klubu The Underworld. Tím se pro Vreid uzavře koncertní cyklus a kapela si vybere pár měsíců volna, než vyjde jejich nová deska.