Chernobor - Koloběh Luny

8. října 2012 v 21:57 | Monsterfuck |  Recenze
Chernobor je nová mladá folk metalová kapela z Prahy, která relativně nedávno vydala svůj první demosnímek s názvem "Koloběh Luny". Původně jsem chtěl začít recenzi slovy, že vlastně ani nevím, co mě přimělo si tento počin vzít na recenzi, ale problém je, že to vím - dostal jsem jednoduše chuť na článek, v němž bych mohl uplatnit tuny hovězího humoru, infantilních hlášek, užít si strefování se do kapely a radostně si pod rouškou takzvaně anonymního internetu nekonečně z někoho utahovat. Jak známo, k těmto činnostem se nejlépe hodí nahrávky skrz naskrz špatné (logicky, člověk asi těžko bude veřejně potápět něco, co se mu líbí), což "Koloběh Luny" splňuje až nepříjemně moc. Nakonec sice zvítězilo rozhodnutí pojmout recenzi v relativně solidnějším duchu (na naše nepříliš profesionální poměry, samozřejmě), ale ani tak nemusíte čekat, že by se mladíkům z Chernobor dostalo nějaké pozitivní kritiky.

Dobrá tedy, začněme… v čem je vlastně problém, že je "Koloběh Luny" tak špatné? Především v tom, že celá ta muzika je úplně mimo a vůbec neladí, každý nástroj si hraje, co chce, dohromady vše zní naprosto chaoticky, nesourodě a při vší úctě naprosto blbě. Já osobně proti disharmonii v hudbě nic nemám, naopak ji mám v některých případech velmi rád, ale musí to být případy, kdy to tak hudebníci hrají opravdu vědomě a s nějakým účelem; zde se jedná možná tak o neschopnost nebo velice zarážející diletantství… možná i o kombinaci obojího. Každopádně jsou výsledné písně na poslech doslova nepříjemné a rozladěnost všech nástrojů (kterých je přehršel - to je přece folk!) a zpěvů (hlavně těch extrémních) neskutečně tahá za uši, což je u folk metalu, který se evidentně snaží být chytlavý, hodně zásadní problém. Počin je navíc na demo vybaven docela solidním zvukem, jenž ovšem paradoxně Chernobor tluče další hřebík do rakve, která je už tak silně přitlučená zoufalou hudební náplní, protože právě díky němu mnohem více vynikne, jak moc špatně a jak moc mimo je to celé zahrané. Bicí znějí jako okopávání brambor, ne jako hra na bicí; kytara je naprosto nudná a nezajímavá, ovšem s výjimkou pomalejších rádoby atmosférických vyhrávek, které jsou těžce retardované; folkové nástroje mají opět stejný problém jako ony vyhrávky a vlastně jako komplet celé demo - znějí nějak úplně "vedle", není tam žádná harmonie nebo melodie, spíše jen jejich parodie. A zpěv? Inu, řev je nezajímavý a spíše otravný, čistý zpěv, který sem tam probleskne, nabízí to jediné, za co si Chernobor nezaslouží vystřelit na měsíc… ale to je s prominutím trochu málo.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dan Dan | 8. října 2012 v 22:30

O_O No ty vole, to je teda síla. Nemohl jsem odolat, pustil jsem si Bitvu na Bandzone...nevim, jestli se smát, nebo zvracet 8-O Tohle už fakt musí poznat aji hluchej, to je šílený!

2 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 8. října 2012 v 22:44

Jo, díky za připomenutí, to jsem zapomněl dodat - nahrávku si můžete komplet pustit na Bandzone, pro zájemce tam je v novince i odkaz na stažení.

3 Oskar Oskar | 8. října 2012 v 22:48

Na prosinec prý mají v plánu první koncert... tak co vyrazíme? :-D

4 Ježura Ježura | 8. října 2012 v 22:55

[3]: A hádej s kým to bude :-D

5 Zero Zero | 8. října 2012 v 23:14

Ten akordeon je fakt příšerný, to je tak falešné, že by to poznal i hluchý.
Ostatní věci by se jakože aji daly poslouchat, i když je to taky nic moc.

6 Ježura Ježura | 8. října 2012 v 23:22

Ale abych řek taky něco k nahrávce - opravdu všechno špatně. Poslech je vyloženě utrpení a vážně nechápu, že s tímhle za zády má kapela jakýkoli ambice.

7 chňap chňap | 8. října 2012 v 23:52

K tý kytarový hře ani nevím jestli zajímavá je či není, ten zvuk je spíš zabitej než kvalitní...

8 Koala Koala | 9. října 2012 v 12:30

První oficiální koncert Chernobor se uskuteční 22.12. v Exit-usu ještě s kapelami Žrec, Radgorath a Odraedir. Na živo bychom se neměli bát, že budou znít tak moc falešně, odchylky ve frekvenci jednotlivých nástrojů (435 vs 440Hz)si na živo srovnají. :-)

9 Dunce Dunce | 9. října 2012 v 15:14

Mám dotaz? Jak se stane, že nějaká začínající kapela nahraje demo a vy o něm píšete recenzi. Vybíráte náhodně nebo se kapela sama přihlásí? Já jen že taky nahráváme demo, tak až bude hotový že bych se taky nechal takhle sjet :-D

10 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 9. října 2012 v 16:04

[9]: V podstatě jen když si kapela řekne, tohle je spíš výjimka, takovej spešl případ, že jsme se do toho pustili sami. Jinak stačí dát echo na redakční mail a nějak se to domluví :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama