Říjen 2012

Trojice nových alb dostala jméno

22. října 2012 v 20:56 | Ježura |  Music News
>>> Dánští hard rockoví veteráni Pretty Maids pojmenovali svoje nadcházející album "Motherland" a pokud vše vyjde podle plánu, label Frontier Records desku vypustí do oběhu z jara příštího roku. Produkci dostal opět na starosti Jacob Hansen a na tracklistu se vedle titulní objeví také skladby s názvy jako "Mother of All Lies", "I See Ghosts", "The Iceman", "Why So Serious" nebo "To Fool a Nation".

Podle tiskového vyjádření "mohou fanoušci čekat obvyklou dávku heavy riffů a chytlavých melodií v duchu té nejlepší tradice a stylu kapely".

>>> Kanaďané Anvil vybrali pro svou novinku jméno "Hope in Hell". Deska by měla vyjít někdy na jaře a je první, na které se podílí baskytarista Sal Italiano, který v lednu letošního roku nahradil Glenna Gyorffyho.

>>> Německo-britští Pink Cream 69 svůj v pořadí již jedenáctý počin už mixují a připravují jej na vydání - jak jinak než z počátku roku 2013. Deska se bude jmenovat "Ceremonial" a vyjde rovněž u Frontier Records. Stejně jako u labelově zpřízněných Pretty Maids jsou známy některé názvy písní - budou to třeba "Big Machine", "Passage of Time", "I Came to Rock" nebo "Special".

Co se hudební stránky alba týče, tiskové prohlášení praví, že fanoušci mohou očekávat klasické album Pink Cream 69 z éry Davida Readmana.

Vydání desky "Ceremonial" bude doprovázeno prvním videoklipem za čtrnáct let od doby, co vyšlo album "Electrified" a s ním i klip ke skladbě "Shame".

Od The Haunted odchází další člen

22. října 2012 v 15:15 | Monsterfuck |  Music News
Jak se zdá, sestava známé švédské kapely The Haunted se rozpadá - neustálé odchody totiž neberou konce. Po nedávných odchodech zpěváka Petera Dolvinga a před pár dny i bubeníka Pera Møllera Jensena se rozhodl řady skupiny opustit taktéž kytarista Anders Björler, čili jedna polovina ústředního bratrského dua. Díky tomu již v The Haunted aktuálně zůstávájí pouze dva členové - baskytarista Jonas Björler a kytarista Patrik Jensen. Právě ten druhý jmenovaný také potvrdil, že to s budoucností The Haunted aktuálně nevypadá příliš dobře: "Jsme stále oddaní The Haunted. Nicméně ve světle nedávných událostí upřímně nevíme, co se bude dít dál."

Samotný Anders Björler se ke svému odchodu vyjádřil následovně: "Cítím, že už jsem u The Haunted doběhl na konec trati. Není to nenadálé nebo ukvapené rozhodnutí, uvažoval jsem o tom už posledních pár let. Peterův letošní odchod mě jen ujistil v tom, že jsem v The Haunted dosáhl svého osobního cíle a že je čas skončit."

Heretoir v Praze

22. října 2012 v 12:40 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
DATUM: 11.11. 2012
ZAČÁTEK: 19:00
MÍSTO: Chapeau Rouge, Jakubská 2, Praha 1
VSTUP: tba

TEXT:
Tento nedělní večer v Chapeau se ponese ve znamení zkoumání různých temných zákoutí ''post'' žánrů. Těšit se můžete na první vystoupení německých post-blackmetalistů Heretoir v ČR, brněnské Heiden z podobného soudku, pomalou temnotu Drom z Liberce nebo pražský instrumentální post-rockový kvintet Tengri.

// HERETOIR (post-black metal, Augsburg, Germany)
/ http://bandzone.cz/heretoir
/ http://www.heretoir.com/
/ live: http://www.youtube.com/watch?v=vXaUgpHKuXU&NR=1

Na začátku tohoto tisíciletí začal pronikat post-rock a shoegaze do black metalu. Přes internet se tato nová vlna rychle rozšířila do různých koutů světa, ale dostupnost počítačových technologií ji zároveň tak trochu brzdila. Nahrát si něco na svém notebooku dneska zvládne každý, ale ne vždy to stojí za to.
To ale rozhodně není případ Heretoir. Z původně jednočlenného projektu se stala plnohodnotná živá kapela, která jak na svém eponymním debutu, tak na kompilaci své předchozí tvorby v novém kabátu, albu Substanz, jasně prokázala, že se o žádný tuctový lo-fi projekt nejedná.
Jejich hudba je plná kontrastů. Agresivní vokály vs. zasněné plochy, distorsion na kytarách vs. výrazné melodie. Dohromady to však dává více než zajímavý celek, který se naživo dozajista promění v nezapomenutelný zážitek.

// HEIDEN (post-black/depressive rock, Brno)
/ http://heidenhorde.com/
/ live: https://www.youtube.com/watch?v=3KQ2Y7Kjt5I

Heiden jsou opravdu ojedinělý úkaz na české scéně. Ačkoliv by se dali strčit do stejného žánrového pytle jako Heretoir, inspiraci čerpají trochu odjinud. Jak ostatně napovídá jejich název, původně se jednalo o pagan black metalovou kapelu. Postupně ale skotačení okolo ohně a uctívání starých dubů vyměnili za něco docela jiného. To něco je zvláštně introvertní mix blacku, doomu a rocku s pořádnou dávkou deprese a melancholie. A jako důkaz, že to opravdu stojí za to, budiž fakt, že jejich poslední deska Dolores dostala žánrovou cenu Anděl za rok 2011.

// DROM (post-metal, Liberec)
/ http://bandzone.cz/drom
/ live: http://www.youtube.com/watch?v=ktBdlh5O_DA

Epický post-metal s lehkou příměsí screama, to jsou Drom. Dlouhé tracky dávají možnost vyniknout atmosféře a nezměrné energii, která v nich dříme. Jejich druhý počin Hectop je s určitostí řadí do top "pomalých" kapel u nás.

// TENGRI (dark post-rock, Praha)
/ http://bandzone.cz/tengri
/ live: http://www.youtube.com/watch?v=U6npMnnY6xw

Hypnotický a tajuplný post-rock pražských Tengri bude dozajista zajímavým zpestřením tohoto večera. Jejich hudba jsou Mogwai prohánějící se na koni po nekonečné stepi a Earth hrající na housle pod věčným nebem.

[tisková zpráva pořadatele]

Therion: Praha - KC Vltavská, 14.10.2012

21. října 2012 v 19:04 | Ježura |  Reporty
Jak bylo pořadatelem koncertu a nespočtem hudebních médií zdůrazňováno, švédský ansámbl Therion při příležitosti pětadvacátého výročí existence kapely vydal album a vyrazil na turné, které bude na dlouho posledním, neboť maestro Christofer Johnsson hodlá upřít své tvůrčí snahy směrem k vytvoření pompézní metalové opery, což mu zabere rovnou několik let. Nechat si ujít jednu z posledních možností vidět živě kapelu, které její nezastupitelné místo v historii metalového žánru už nikdo nemůže upřít, tedy tak nějak nepřipadalo v úvahu.

Už z podstaty charakteru tohoto svým způsobem rozlučkového turné bylo jasné, že Therion nenechají nikoho, aby jim lezl do zelí, a tak s sebou přivezli dvě kapely, o kterých jsem v životě neslyšel, a pochybuji, že o nich ještě kdy uslyším. První přišli na řadu Španělé Antalgia, kteří asi někde zapomněli klávesáka, a museli si tak vystačit v počtu čtyř muzikantů a s podporou samplů. Snažili se, o tom žádná, ale přibližně celá první půlka jejich vystoupení trpěla dost otřesným zvukem, ve kterém naprosto zanikala melodie kytary a celé to znělo dost hrozně. Postupem času se ale zvuk celkem srovnal a já zjistil, že hudba, jakou produkují Antalgia, asi nebude tím, pro co hned zítra poběžím do obchodu. Jen pro představu - byl to naprosto klasický a ničím nevybočující moderní rádoby gothic metal s nezbytnou dámou za mikrofonem. Muzikantům je však třeba přiznat nestrojený hráčský zápal, upřímnost a zjevný vděk, že se kterým se chopili šance objet Evropu po boku tak velkého jména, jakým jsou Therion. Navíc bylo zjevné, že jak instrumentalisté tak zpěvačka svým nástrojům respektive hlasivkám vládnou poměrně jistě, a to na mě v kombinaci s dokonale nehvězdným vystupováním zanechalo velmi sympatický dojem. Zkrátka obstojný otvírák - nic víc, nic míň.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Fotky byly vypůjčeny ze serveru Xichty.cz (autor: CBQ)

Witchcraft - Legend

20. října 2012 v 21:35 | Kaša |  Recenze
Švédští doom rockeři Witchcraft se svou hudební produkcí trefili do aktuálního trendu, kdy se do popředí zájmu rockových, potažmo metalových fanoušků dostává retrospektivní pohled na rockovou hudbu, jak před nějakými čtyřiceti lety stála na vrcholu. Na svém aktuálním, v pořadí již čtvrtém albu, pojmenovaném "Legend", nadále utváří hudební styl, se kterým se rozhodli před více než deseti lety udělat díru do světa. Není třeba očekávat nějakých změn, Witchcraft prostě a jednoduše ví, po čem je aktuálně hlad, a tak vlastně svou vizi doom rocku se stoner rockovými kořeny pouze obrušují do dokonalosti jako diamant. Pokračuje se tam, kde se na předchozím "The Alchemist" skončilo. S jediným nepatrným rozdílem. Witchcraft se posunuli od Rise Above Nations pod vydavatelská křídla kolosu Nuclear Blast.

Můžete si o Nuclear Blast myslet, že je to jen továrna na prachy, nic proti tomu nemám, ale je zapotřebí se podívat i na tu pozitivní stránku věci. Hudba Witchcraft se díky tomu dostane mezi širší skupinu posluchačů, což je jenom dobře. I díky novému chlebodárci je novinka technicky ve všech směrech vyšperkovaná na jedničku, zvuk je krásně čistý a dokonce se podařilo přenést takovou tu pověstnou živelnost, díky které zní kapela "živě" i z alba. Witchcraft svou kariéru nepostavili na kdovíjak originálním základu, ale to vyvažují svým nasazením, uvěřitelným projevem a samozřejmě kvalitou hudebního přednesu. Kopa stoner rockových kytarových riffů s doomovým nádechem, porcí přesné rockové rytmiky a vzletného melodického vokálu jsou všechno atributy, se kterými už prorazila nejedna sebranka, ale pořád je to hudební směsice natolik zajímavá a v případě Witchcraft podaná tak šikovně, že mi ta naznačovaná nepůvodnost ani nevadí. Trvalo to dlouhých pět let, ale nakonec jsme se dočkali, takže přistupme k objasnění otázky, zda očekávání do "Legend" vkládaná byla naplněna, protože, přiznejme si, pozici měli po "The Alchemist" velice těžkou.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Pár informací o novince Black Sabbath

20. října 2012 v 18:49 | Ježura |  Music News
Od oznámení reunionu Black Sabbath uplynul takřka rok a kapela je v současnosti zavřená v Shangri La Studios (Malibu) a pracuje na prvním albu po 34 letech, které svým vokálem ozdobí původní frontman Ozzy Osbourne. Ten náhrává svoje linky s pruducentem Rickem Rubinem. Napsaných je 15 skladeb a podle slov Geezera Butlera se na finální nahrávku dostane 12 z nich, přičemž zbylé tři nejspíš poslouží jako bonusový materiál pro různé speciální edice.

Kyarista Tony Iommi nahrál kytary pro všech 15 skladeb již dříve letos během sezení kapely v Anglii. Ozzy a Geezer postupně všechny skladby dokončují a činí tak v blocích po pěti. Na prvních pěti se tak právě pracuje.

Ozzy dopilovává vokály a s baskytaristou Geezerem píše všechny texty. Zatím byl potvrzen název jedné skladby - ta se jmenuje "God Is Dead".

Ohledně zdravotního stavu Tonyho Iommiho a situace okolo účasti bubeníka Billa Warda na reunionu Black Sabbath zatím nejsou žádné nové zprávy.

Bullet for My Valentine vydají nový singl

20. října 2012 v 16:17 | Monsterfuck |  Music News
Čtvrté velké album populární metalové skupiny Bullet for My Valentine z Walesu se již pomalu začíná blížit. Už příští měsíc, konkrétně 25. listopadu, vyjde pilotní singl s názvem "Temper Temper", stejnojmenná píseň si však svou premiéru odbude již za pár dní, 22. října, kdy se ji Bullet for My Valentine chystají zahrát na koncertě v Londýně.

"Temper Temper" se objeví na zmiňované čtvrté dlouhohrající desce, jejíž název prozatím není znám. Stejně jako v případě předcházejícího počinu "Fever" z roku 2010, i tentokrát se produkce ujal Don Gilmore (dále třeba Linkin Park nebo Good Charlotte), mix pak dostal na starost Chris Lord-Alge (Nickelback, Avenged Sevenfold, Deftones). Počin by se měl v hudebních obchodech objevit někdy začátkem roku 2013.

Antitrend Party 38

20. října 2012 v 12:16 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
V pondělí 22.října se v brněnském underground klubu č.1 Brooklynu uskuteční další díl Antitrend Party. V pořadí již třicáté osmé (!!!) pokračování nám nabídne velmi kvalitní squadru kapel. Pojďme se tedy podívat, co nám pořadatel Reef přichystal za lahůdky.

PSYCHOFAGIST (Itálie)
K nám do Brna po roce opět zavítají v rámci PERFE PSYCHO BEAUTY TOUR. Za léta existence si kapela vydobyla pozici jedné z nejprogresivnějších kapel na poli extrémní hudby. Hudba těchto Italů odkazuje na nonkonformní tahouny žánru jako MESHUGGAH, BEHOLD THE ARCTOPUS či PSYOPUS. Můžeme se tedy těšit na pořádnou porci šílených grindových riffů spolu s jazzovými prvky a lámanou rytmikou. Pokud jste se s tvorbou těchto šílenců ještě nesetkali, doporučuji Vám poslechnout desku "It secondo tragico" z roku 2009. Zde se sami přesvědčíte o experimentátorském a roztodivně kompozičním talentu těchto taliánů. Na tour budou propagovat nové split CD (spolu s ANTIGAMA), které jim vyšlo u Subordinate Productions.

PERFECITIZEN (ČR - Praha)
Kapela kolem sick drummera Jardy Haže povstala z popela rozpadnuvších se ALIENATION MENTAL. V jejich případě se jedná o moderně pojatý neo-death/grind se spoustou dalších vlivů. O proti původní tvorbě výše zmíněné legendy hoši přidali na rychlosti a technice. Jejich 3-skladbové promo způsobilo v loňském roce na domácí scéně značný rozruch a sklidilo zasloužené ovace. V současné době by PERFECITIZEN pracují na první dlouhohrající desce. Nutno dodat, že v kapele za mikrofonem působí jistý pan MRTVOLA, bývalý zpěvák ze známé brněnské úderky MINCING FURY.

BEAUTIFUL CAFILLERY (ČR - Žatec)
BxCx se prezentují brutálním deathcorem pohybujícím se převážně v pomalejším tempu s těžkotonážními breakdowny. Především ty působí spolu s výborným frázováním frontmana Sadila naprosto devastujícím dojmem. Borci fungují na scéně již takřka 10 let a mají zkušenosti i z dalších grup, jako jsou MACHINERY nebo SINN FEIN. Jedno pódium sdíleli i s takovými veličinami jako jsou HATEBREED či BLEEDING THROUGH. Poslední dlouhohrající deska z roku 2010 "It´s your life, it´s your death" byla kladně přijata jak kritikou, tak fanoušky.

PASSION OF THE TRUTH (ČR - Brno)
P.O.T.T. jsou novým jménem na extrémní scéně. Styl by se dal definovat jako moderně pojatý deathcore odkazující na kapely jako ROSE FUNERAL nebo CHELSEA GRIN ovšem se svojskými prvky. V kapele působí zpěvák brněnských grinderů SPINELESS FUCKERS. Pro kapelu se bude jednat o první živé vystoupení, takže je přijďte podpořit v hojném počtu J

Brány klubu se pro veřejnost otevřou v 19h a první tóny extrémní hudby zazní o půl hodiny později. Vstupenky za příznivých 99,- Kč budou k dispozici pouze na místě.

Jakub Ginger Amore

[tisková zpráva pořadatele]

Overkill: Praha - MeetFactory, 15.10.2012

19. října 2012 v 21:42 | Monsterfuck |  Reporty
Overkill jsou v posledních letech v obrovské formě, o tom myslím není sporu. Ačkoliv já osobně mám radši předchozí "Ironbound", které už nyní s odstupem pouhých dvou let považuji za milník thrash metalu 21. století, ani letošní novinka "The Electric Age" kapele ostudu rozhodně nedělá, spíš právě naopak potvrzuje výše zmíněnou myšlenku o obrovské formě. Že na sebe nějaké to turné, které by březnové album podpořilo, nenechá dlouho čekat, to bylo vcelku jasné…

Jako první se na pražské zastávce objevili švédští Degradead, které jsem však bohužel nestihl. Ne, že bych je zaříznul záměrně, prostě jsem jen nemohl dorazit dříve; vlastně jsem měl co dělat, abych stihl alespoň následující Purified in Blood z Norska. Ti předvedli svižný moderní nářez s množstvím core vylomenin, nicméně jejich muzice nejde minimálně v živém provedení upřít dost velká chytlavost, nekompromisní tah na bránu a také solidní koule. Stejně jako všechny podobné žánrové dravé skupiny působili i Purified in Blood hodně sebejistým dojmem a chovali se, jako kdyby pódium bylo jen jejich - ale k téhle muzice to sedí. Nutno říct, že všech pět členů, fousatého bubeníka nevyjímaje, dřelo se vší vervou a žádný z nich nevypustil ani minutu. Snad i díky tomu se jim nakonec podařilo zpočátku trochu chladnější publikum získat na svou stranu… ostatně publikum ani nemělo moc na výběr, když se to zpěvák Hallgeir Skretting Enokssen hned několikrát vydal mezi lidi osobně rozhýbat.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Fotky byly vypůjčeny ze serveru Musicserver.cz (autor: Vojtěch Kubec)

Americko-finská klipová vichřice s britským dovětkem

19. října 2012 v 18:10 | Ježura / Monsterfuck |  Music News
>>> Legendární hard rockeři Aerosmith vypustili do světa klip ke skladbě "What Could Have Been Love". Ta se 6. listopadu objeví na desce "Music from Another Dimension", patnáctém to řadovém počinu Aerosmith a zároveň první jejich od základů nově složené desce za 11 let. "Music from Another Dimension" vydají Columbia Records, natáčelo se v Los Angels a Massachusetts a nad produkcí se vystřídali Jack Douglas, Steven Tyler, Joe Perry a Marti Frederiksen. Obal a tracklist novinky jsme vám již představili v jedné ze starších novinek.


>>> Novým videoklipem obohatí reedici svého eponymního debutu také americká superskupina Chickenfoot. Volba padla na skladbu "Something Going Wrong" z druhého alba "Chickenfoot III" a jde o živý záznam pořízený 16. května letošního roku během koncertu v Bostonu. Video si můžete prohlédnout zde.

>>> Black metaloví Wormreich vydali video ke své skladbě "Haunted by Omega", která pochází z debutní a stále aktuální desky "Edictvm DCLXIV" z roku 2011. Wormreich aktuálně pracují na novém EP, které pojmenovali "Wormcult Revelations" a které by chtěli vydat okolo nového roku.


>>> Se svým novým klipem přišli také finští melodici Insomnium, kteří tentokrát sáhli po titulní skladbě z aktuální desky "One For Sorrow". Záběry byly pořízeny během vystoupení na festivalech Wacken Open Air a Tuska Open Air a video má oslavovat nadcházející severoamerické turné, které Insomnium pojedou po boku kapel Epica, Alestorm, System Divide a Destiny Potato. Video je ke zhlédnutí na serveru Noisecreep.

>>> V neposlední řadě přišli s videoklipem také známí Britové Cradle of Filth, kteří po sérii tzv. lyric videí konečně ke své novince "The Manticore and Other Horrors", která vychází 30. října, vypustili rovněž regulérní videoklip k songu "Frost on Her Pillow".

Peaceville Records, současná nahrávací společnost Cradle of Filth, k novému albu spustila také obsáhlou ministránku, kde najdete vše podstatné o vydání a hlavně možnost stáhnout si zdarma další novou písničku "For Your Vulgar Delectation" a řadu wallpaperů pro počítače i mobilní telefony.


DJ Lethal zpět u Limp Bizkit

19. října 2012 v 15:33 | Ježura |  Music News
DJ Lethal se vrátil k Limp Bizkit poté, co se kapele omluvil za veřejně vedené spory, které začaly v dubnu a trvaly několik měsíců. DJ Lethal se tehdy na Twitteru vyjadřoval vůči kapele a jejím členům dost urážlivě. Minulý týden na té samé platoformě prohlásil: "V posledních letech jsem měl nějaké osobní problémy, které vedly k různým výlevům. Spousta z toho, co jsem řekl o kapele a Fredovi [Durst, frontman], byla řečena ve vzteku a se spoustou bolesti. V hloubi jsem ale nic z toho nemyslel vážně. Takže myslím, že Fredovi, Wesovi [Borland, kytara], Samovi [Rivers, baskytara], Johnovi [Otto, bicí] a fanouškům dlužím přiznání pravdy.

Měl jsem nějaké problémy. Paření na turné. Kecání sraček když jsem byl opilej, a vyvolávání vnitřních konfliktů. Dnes se konečně umím zachovat jako chlap, vystoupit a omluvit se."

Ve svém posledním tweetu Lethal prohlásil, že míří s Limp Bizkit do studia psát skladby pro jejich nové album.

Mourning Beloveth o novém albu dalších věcech

19. října 2012 v 13:14 | Ježura |  Music News
Staří irští death/doomoví harcovníci Mourning Beloveth vydali poměrně obsáhlé prohlášení, ve kterém se lze dočíst dost zajímavých informací. První z nich se týká vystoupení kapely na následujícím ročníku festivalu Roadburn, kde kapela oslaví deset let od vydání desky "The Sullen Sulcus" a při té příležitosti ji přehraje v celé její délce. Pro ty, co se na Roadburn nechystají, je pak určitě zajímavé oznámení, že zmiňované album bude znovu vydáno jako vinyl.

Řeč přišla rovněž na nové album, které se zrovna nahrává ve velšském Foel Studiu. Zatím nese provizorní název "Formless", vyjít by mělo v lednu 2013 (vydá jej label Grau, a to i na vinylu) a na březen se rovněž plánuje turné. Album (respektive dvojalbum) obsáhne 6 až 7 skladeb, stopáž by se měla pohybovat okolo 75 minut a dojde i na akustickou skladbu. Co se námětu desky týče, kapela praví následující: "Album se volně zaobírá šedou hmotou života, se kterou se potkáváme každý den. Je o tom, jak nic nemá strukturu, nic není přesně určené a slova jsou jenom slovy, ale nemají žádný význam - ať již ve veřejném nebo v osobním životě." Kapela se rovněž podělila o takřka kompletní tracklist, který si můžete prohlédnout pod článkem.

Obal desky namaluje Peter Reese a finální verze by měla být hotová přibližně ve stejnou dobu, kdy skončí práce na hudbě. Ta by se měla poněkud lišit od toho, co se objevilo na poslední řadovce "A Disease for the Ages". Jak stojí v prohlášení, "Kdybychom měli nový metariál porovnávat s 'A Disease for the Ages', která měla celkově skličující feeling s repetitivními riffy a každá skladba mohla být jednoduše součástí jiné, na 'Formless' budou všechny skladby součástí celkového konceptu, první tři do sebe navzájem vykrvácí a každá bude stát sama za sebe."

Tracklist:

Disk I:
01. Theories of Old Bones
02. Ethics on the Precipice
03. Old Rope
04. Formless
05. Unnamed

Disk II:
01. Transmissions [pracovní název]
02. [zatím nepojmenovaná nebo nedokončená]

Hexvessel - No Holier Temple

18. října 2012 v 21:41 | Monsterfuck |  Recenze
Nejednomu hudebnímu fajnšmekrovi jistě nebude jméno Mata McNerneyho neznámé. A pokud ne, pak na jeho umělecký pseudonym Kvohst by už většina zareagovat měla. Tento světoběžník britského původu prošel relativně velkým množstvím skupin, z nichž nejedna zanechala na metalové scéně nemalý otisk. Ten největší mají na svědomí asi Dødheimsgard a , které asi není třeba představovat nikomu, kdo někdy čuchnul k avantgardně black metalové scéně. První zmiňovaní jsou kultovní podzemní legendou, jež měla zcela zásadní vliv na vývoj a vlastně i vznik industriálního black metalu; Kvohst sice v době, kdy vzniklo přelomové "666 International", v jejich řadách nepůsobil, nicméně Dødheimsgard toho za svou relativně dlouhou kariéru vydali poměrně málo, tudíž už jen z toho důvodu (tím dalším je samozřejmě fantastická muzika) je i "Supervillain Outcast", na němž Kvohst svou stopu zanechal, pamětihodným počinem, o němž můžeme po pěti letech od vydání již beze strachu prohlásit, že zkoušku časem přežil a nezapadl. Oproti tomu v britsko-norské progresivně black metalové skupině Code byl Kvohst už od jejího počátku a nezapomenutelným způsobem nazpíval obě dosavadní desky "Nouveau Gloaming" a "Resplendent Grotesque", o nichž se dá rovněž tvrdit, že stále patří mezi klenoty. Obě tyto skupiny ovšem Kvohst v roce 2011 opustil, aby se mohl věnovat svému vlastnímu projektu s názvem Hexvessel, pod jehož hlavičkou v tom samém roce vydal dlouhohrající debut "Dawnbearer". Před nedávnem pak vyšla druhá deska s názvem "No Holier Temple", která je právě tím důvodem, kvůli němuž jsme se tu dnes sešli…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nové klipy od Enslaved a Miss May I

18. října 2012 v 18:20 | Ježura |  Music News
>>> Norští vizionáři Enslaved představili nové video ke skladbě "Thoughts Like Hammers" z aktuální novinky "RIITIIR", která vyšla 28. září skrz label Nuclear Blast. Vizuální oslavu země, vody, oblohy a vzduchu natočil Jerome Siegalaer a výsledek jeho snažení si můžete prohlédnout níže. Režisér se také utrousil pár slov na adresu konceptu videa: "Stručně řečeno, konceptem je idea, že myšlenky jsou tekuté, kladiva jsou kamenná, ale jedny druhé vzájemně opotřebovávají a nakonec splývají. Záleží na míře eroze předmětů, na jejich tvaru, velikosti a času. Všechno přispívá k plynutí konceptu a ten končí ve věčné nesmírnosti."


>>> Ne až tak abstraktního výsledku se dobrali Američané Miss May I, kteří svěřili produkci klipu společnosti Picture Machine Productions, pod jejíž hlavičkou se o režisérské křeslo podělili pánové Andre Durand a Daniel Cummings. Klipu se dočkala skladba "Day by Day", která pochází z červnové novinky "At Heart". Tu produkoval proslulý Machine (spolupracoval třeba s Lamb of God, Every Time I Die nebo Suicide Silence).


Projekt Clamans vydává svůj debut

18. října 2012 v 15:21 | Monsterfuck |  Music News
Pražský suicidal black metalový projekt Clamans, jehož jediným členem je člověk, jehož jméno zní také Clamans, právě vydal svou první nahrávku s názvem "Cries of Darkness". Její obal si můžete prohlédnout vpravo, tracklist je pak k vidění na konci článku.

"Cries of Darkness" je volně k poslechu na Bandzone profilu Clamans. V případě zájmu si pak počin můžete také zdarma stáhnout na serveru Mediafire.

Tracklist "Cries of Darkness":
01. Cries of Darkness pt.1
02. Endless Light
03. Candle of Curses
04. 0822
05. Cries of Darkness pt.2

Steve Harris - British Lion

17. října 2012 v 21:23 | Onotius |  Recenze
Myslím, že Stevea Harrise, baskytaristu a skladatele legendárních Iron Maiden, vskutku není třeba představovat. Jeho domovská skupina je koneckonců heavy metalovou ikonou, jež se může pyšnit mnoha zásadními deskami a těšit se obdivu kvant fanoušků i hudebních kritiků z celého světa. Nemá smysl podrobněji líčit její specifický hudební projev, pochybuji, že se mezi čtenáři nalezne někdo jejich hudby neznalý. Tentokrát se ovšem již zmiňovaný hudebník rozhodl ukrátit nám čekání na novou desku vydáním svého sólového debutového (a lehce vlastenecky nazvaného) počinu "British Lion". V Iron Maiden není projekt takovéhoto typu žádnou novinkou, vzpomeňme si na všechna alba, která vyšla pod jménem zpěváka Bruce Dickinsona. Steve mohl ovšem potěšit své fandy i tím, že celé album umístil zdarma k poslechu na své oficiální stránky.

Jak to tak bývá, fanoušci očekávající od tohoto projektu další Iron Maiden museli být značně překvapeni, když se jim dostalo namísto tradičního heavy metalového projevu à la Bruce Dickinson umírněnějšího (a lehce huhňavého) zpěvu Richarda Taylora. Ačkoliv vybočují jeho vokály ze žánrového klišé, je nutno říci, že žádný zázrak to vskutku není, ba naopak jsou pro mnohé posluchače vokály hlavním kamenem úrazu desky. Umírněnost se ovšem projevuje i na instrumentaci, kde (což asi nikoho nepřekvapí) dominuje baskytara, přehnané a samoúčelné vyhrávky však nečekejte. Kytary jsou na úkor toho lehce tlumenější.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Podpisy smluv u Luna Ad Noctum a Holy Grail

17. října 2012 v 20:14 | Ježura |  Music News
>>> Massacre Records oznámili akvizici polských symfonických black metalistů Luna Ad Noctum. Z tohoto spojení v únoru příštího roku vzejde čtvrtá řadová deska "Hypnotic Inferno", jejíž obal si můžete prohlédnou níže. Kapela vydala své první demo "Lunar Endless Temptation" v roce 2001. Následovaly řadové desky "Dimness' Profound" (2002), "Sempiternal Consecration" (2004) a "The Perfect Evile in Mortal" (2006).

>>> Smlouvu dostali taktéž mladí Kaliforňané Holy Grail, kteří svou činorodost uplatňují v duchu klasického NWOBHM. Se dvěma EP a jednou řadovou deskou na kontě nyní přesídlili pod křídla labelu Nuclear Blast, který se postará o distribuci plánovaného alba "Ride the Void" na evropském kontinentě. V Severní Americe se o totéž postarají Prosthetic Records.

Kapela prohlašuje: "My v táboře Holy Grail jsme velmi hrdí a nadšení, že jsme se stali částí Nuclear Blast rodiny. Je pro nás pocta připojit se k metalovým legendám a spoustě našich oblíbených kapel včetně Accept (které jsem coverovali), Blind Guardian (se kterými jsme jeli turné) a Testament (se kterými bychom hrozně rádi jeli turné)! Fanoušci Holy Grail můžou na novém albu 'Ride the Void' očekávat všechny metalové elementy, na kterých jsme si udělali jméno, postavené na novou úroveň. Spolu s nezpochybnitelnou mocí Nuclear Blast je evropská dominance našeho nové alba nevyhnutelná. Nashle na cestě!"

Pantheon I a Sirenia nahrávají

17. října 2012 v 15:23 | Ježura |  Music News
>>> Norové Pantheon I začali s nahráváním nové desky. Ta ponese jméno "Adversus" a postupně vzniká v trondheimském Skansen Lydstudiu. Aktuálně jsou nahrány bicí party, které v záskoku za zdravotně indisponovaného Madse G odbubnoval Vegar "Vyl" Larsen (Keep of Kalessin, Chton, živě Gorgoroth).

Pantheon I si vybudovali jméno kombinací rychlého a agresivního zvuku a rozmáchlých melodií. Novinka by měla určovat budoucí směřování vývoje kapely především plnějším a komplexnějším zvukem. Nový materiál strávil nějakou dobu ve fázi preprodukce a kapela dokonce přistoupila k přepracování původních skladeb tak, aby seděly kytaristovi Aethrysovi McKayovi (ex-Absu), který nejenže přispěl ke skladatelskému procesu, ale rovněž přidal svůj čistý vokál.

>>> Do studia nastoupila rovněž gothic metalová formace Sirenia, která se točí okolo dvojice Morten Veland (ex-Tristania, Mortemia) - Ailyn. Kapela natáčí nástupce alba "The Enigma of Life" z roku 2011. Ohledně natáčení vyšlo následující prohlášení: "Festivalová sezóna je za námi a je skvělé být zase ve studiu. Práce na novém albu pokračují velmi dobře - jsme si jistí, že šesté album Sirenia skrývá v rukávu pár příjemných překvapení, protože jsme jsme cítili potřebu udělat tuhle nahrávku nějak jinak než poslední dvě alba. Máme za sebou nějaké nahrávací seance v Sound Suite Studiu ve Francii, kde jsme nahráli sbory a některé akustické party. Právě teď pokračujeme v Audio Avenue Studiu Mortena Velanda. S novými informacemi o nahrávání se zase brzy ohlásíme. Zůstaňte v pozoru!"

Postcards from Arkham - Oceanize

16. října 2012 v 22:22 | Monsterfuck |  Recenze
Občas se stane, že se objeví nějaký nový hudební projekt, který člověka překvapí. Ani to nemusí být překvapení stylem, že si z toho sednete na zadek a týden se nebudete s to vzpamatovat (ačkoliv i to se stává, i když jen výjimečně), kolikrát stačí jen takové malé vcelku příjemné překvapení, "jen" pěkná hudba - i to se počítá, zvlášť u zcela nové kapely, od níž jste nečekali vůbec nic. Přesně to se povedlo jistým Postcards from Arkham, kteří se se svou muzikou vrhli přímo do spletitého světa jednoho z největších mistrů hororu, pana Howarda Phillipse Lovecrafta.

Nutno hned na začátek říct, že právě toto čerpání z děl Lovecrafta je pro mne osobně jednou z nejvíce rozporuplných záležitostí na "Oceanize". Samozřejmě proti samotné této inspiraci nic nemám, dělala a dělá to obrovská spousta kapel a vůbec mi to nevadí, nicméně v případě Postcards from Arkham mi přijde, že se atmosféra, jakou prezentují na "Oceanize", diametrálně liší od nálady Lovecraftových prací. Pokud si vezmeme jeho nejslavnější díla jako "Volání Cthulhu", "V horách šílenství", "Hrůza v Dunwichi" nebo "Dagon" (a samozřejmě i mnohá další), všechny je i přes rozdílné dějové linie a rozdílné pozadí spojuje neuchopitelná a obskurní atmosféra, povětšinou zde není nic vyloženě explicitního, přesto neustále cítíte cosi plíživého - přesně díky tomuto neodehnatelnému pocitu, že lidstvo vlastně nic neznamená v kontextu obrovského spícího zla (například), jsou Lovecraftovy knihy dodnes kultem, protože v tomhle byl ten člověk mistr. "Oceanize" mi ovšem v kontextu tohoto přijde jako docela pohodová záležitost, která se příjemně poslouchá a člověk si u ní odpočine… nechci říkat, že je vyloženě relaxační, ale do jisté míry možná i to. To samozřejmě samo o sobě v žádném případě není negativum, jen vidím malinký rozpor mezi náladou inspiračního zdroje a samotného výsledku.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Koldbrann a Yngwie Malmsteen oznamují názvy svých novinek

16. října 2012 v 20:23 | Ježura |  Music News
>>> True norští black metalisté Koldbrann pojmenovali svoji třetí desku "Vertigo", její vydání je naplánováno na 22. ledna v Severní Americe a 25. ledna v Evropě. Album vyjde pod hlavičkou Underground Activists, sublabelu francouzských Season of Mist.

Jak jsme vás již před časem informovali, vydání alba bude předcházet singl "Totalt sjelelig bankerott". K jeho titulní skladbě vznikl rovněž klip, na který se můžete kouknout YouTube.

>>> O něco méně sdílný ohledně svého nového alba je švédský kytarista Yngwie Malmsteen (na fotce), který prozradil jen to, že ponese název "Spell Bound" a vyjít by mělo z kraje příštího roku.

Kromě hudby Yngwie pracuje také na své autobiografii, která je popisována jako "jediný skutečný příběh psaný samotným Malmsteenem", a spustil rovněž instruktážní stránku RelentlessShred.com.

The Haunted opouští bubeník

16. října 2012 v 19:05 | Ježura |  Music News
Dánský bubeník Per Møller Jensen se rozloučil se švédskou kapelou The Haunted. Ve svém prohlášení praví: "K tomuto rozhodnutí se schylovalo už dlouhou dobu a nemůže být kladeno do souvislosti s dřívějším Dolvingovým [Peter Dolving, bývalý frontman The Haunted - pozn. redakce] odchodem.

Byla to fajn třináctiletá štace, nakonec ničeho nelituji.

Moje záliba v muzice, její tvorba a procvičování, nikdy nebyla silnější než teď. A když se tohle potkalo s hudebními rozdíly mezi členy, začal jsem se cítit nenaplněný. Tím na nikoho neukazuji prstem, ale spíš vidím, přijímám a jednám podle takové skutečnosti.

Díky vám všem, co jste nás za ty roky podporovali. Mám nespočet vzpomínek z koncertů po celém světě. Budu je všechny velebit do konce svých dnů. Díky!

Tohle je stanice, na které jsem se rozhodl vystoupit z vlaku a vyrazit za novými výzvami. Brzo se dočkáte nové muziky, něco je už napsáno a nahráno. Další informace přijdou později.

Jonasovi [Björler, baskytara], Jensenovi [Patrik Jensen, kytara], Andersovi [Björler, kytara] a Peterovi přeji jen to nejlepší."

Koncerty na listopad

16. října 2012 v 16:47 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
Never Say Die Tour 2012
1.11. - Praha, Futurum (18:00)
Vystoupí: We Came as Romans (USA), Blessthefall (USA), Stick to Your Guns (USA), For the Fallen Dreams (USA), Obey the Brave (CAN), At the Skylines (USA)
Cena: 420
Více informací: Obscure Promotion

1000 Gigs and More Czech Tour 2012
1.11. - Plzeň, Šeříkovka
2.11. - Velké Meziříčí, Jupiter Club
3.11. - Pardubice, Žlutý pes
4.11. - České Budějovice, Art Igy
6.11. - Praha, SaSaZu
7.11. - Ostrava, Garage
8.11. - Brno, Melodka
9.11. - Zlín, Masters of Rock Café
10.11. - Jeseník, Pentagon
Vystoupí: Die Happy (GER), Gate Crasher (CZ), Nil (CZ)
Cena: 300-500
Více informací: Pragokoncert a Masters of Rock

Wednesday 13 (USA)
4.11. - Praha, Nová Chmelnice
Cena: 420
Více informací: Obscure Promotion

Europe (SWE), Stone Rider (USA)
8.11. - Praha, KC Vltavská (20:00)
Cena: 650
Více informací: Pragokoncert a Masters of Rock

Jeff Loomis (USA), Monuments (UK), Vildhjarta (SWE), Stealing Axion (USA)
10.11. - Praha, Nová Chmelnice (19:00)
Cena: 390
Více informací: Obscure Promotion

Heretoir (GER), Heiden (CZ), Drom (CZ), Tengri (CZ)
11.11. - Praha, Chapeau Rogue (19:00)

Paul Di'Anno (UK), Blaze Bayley (UK), Seven (CZ)
11.11. - Zlín, Masters of Rock Café (20:00)
Cena: 550
Více informací: Pragokoncert a Masters of Rock

Magnum (UK)
12.11. - Plzeň, Šeříkovka (20:00)
13.11. - Zlín, Masters of Rock Café (20:00)
Cena: 590
Více informací: Ozzy a potkan

Kamelot (USA), Xandria (GER), Triosphere (NOR), Blackguard (CAN)
15.11. - Praha, KC Vltavská (20:00)
Cena: 590
Více informací: Pragokoncert a Masters of Rock

Into Darkness Tour 2012
17.11. - Zlín, Masters of Rock Café (19:00)
Vystoupí: Pain (SWE), Moonspell (POR), Swallow the Sun (FIN), Lake of Tears (SWE)
Cena: 650
Více informací: Pragokoncert a Masters of Rock

Lacuna Coil (ITA), This Is She (USA)
17.11. - Praha, Futurum (19:00)
Cena: 590
Více informací: Obscure Promotion

Thin Lizzy (IRL)
18.11. - Praha, Lucerna Music Bar
Cena: 990
Více informací: Live Nation

Gotthard (SWI), Daniel Krob (CZ)
19.11. - Praha, MeetFactory (20:00)
Cena: 650
Více informací: Pragokoncert a Masters of Rock

Ultimo Mondo Cannibale (ITA), Gutalax (CZ), Pothead (CZ)
21.11. - Praha, Modrá Vopice
Cena: 130
Více informací: L'inphantile Collective

Zimní Masters of Rock 2012
24.11. - Zlín, zimní stadion Luďka Čajky
Vystoupí: Sonata Arctica (FIN), Kreator (GER), Cradle of Filth (UK), Morbid Angel (USA), Nile (USA), Rotting Christ (GRE), God Seed (NOR), Battle Beast (FIN), Fueled by Fire (USA)
Cena: 650
Poznámka: Na festivalu by ještě měli vystoupit Darkend (ITA), pořadatel je však doposud oficiálně nepotvrdil.
Více informací: Pragokoncert a Masters of Rock

Anthrax (USA)
29.11. - Brno, Fléda (20:00)
Cena: 550/650
Poznámka: Anthrax vystoupí ještě 3. prosince v Praze (informace o koncertě v příštím díle této rubriky).
Více informací: D_Smack_U

Bring Heavy to the Land Tour 2012
29.11. - Zlín, Masters of Rock Café (20:00)
30.11. - Praha, Nová Chmelnice (20:00)
Vystoupí: Jorn Lande (NOR)
Cena: 500
Více informací: Ozzy a potkan

The Rasmus (FIN)
29.11. - Praha, MeetFactory (19:00)
Cena: 750
Více informací: Veil Productions

Parkway Drive (AUS), Emmure (USA), The Word Alive (USA), Structures (FRA)
30.11. - Praha, MeetFactory (19:00)
Cena: 490
Více informací: Obscure Promotion

Prvních pět alb Septicflesh se dočká nového vydání

16. října 2012 v 15:11 | Ježura |  Music News
Francouzský label Season of Mist se odhodlal ke znovuvydání prvních pěti alb řeckých death metalistů Septicflesh. Desky "Mystic Places of Dawn" (1994), "ΕΣΟΠΤΡΟN" (1995), "Ophidian Wheel" (1997), "A Fallen Temple" (1998) a "Revolution DNA" (1999) vyjdou každá ve formátu digipacku se zcela novými grafickými motivy z dílny Setha Siro Antona a na každé desce se objeví rovněž bonusový materiál. Všech pět desek vyjde také ve formátu vinylu.

První ze série znovuvydaných alb, "Mystic Places of Dawn", bude v Evropě k dostání od 25. ledna příštího roku, Severní Amerika se dočká o tři dny dříve.

Aktuální deska "The Great Mass" vyšla v dubnu 2011, vydal ji rovněž label Season of the Mist a po celém světě si vysloužila nadšené reakce fanoušků i kritiky.

Papa Roach - The Connection

15. října 2012 v 20:47 | nK_! |  Recenze
Papa Roach mají za sebou poměrně hvězdnou kariéru, která ale v mých očích s posledními dvěma alby (včetně toho nejnovějšího, dnes recenzovaného) nemile upadá. "Metamorphosis" před třemi lety nabídlo celkově rychlejší a snad i o něco robustnější materiál, ale celkově se zase tak dobře neposlouchalo. Základní premisou novinky "The Connection" mělo být pospojování všech možných i nemožných stylů, kterými Papa Roach za téměř dvacet let své existence prošli. Nejsem si jist, zda výsledek úplně splňuje prvotní představu, ale to si povíme dále.

Abych řekl pravdu, nejvíce jsem si užíval období druhé řadovky "Infest", která vyšla před dvanácti (čas letí jako blázen) lety. Její neopakovatelnou a dnes už takřka "oldschool" atmosféru se kapele později už nepovedlo napodobit, a tak se postupně ze zručně odvedeného nu-metalu pomalu posunovala směrem ke škatulce s výraznou cedulí alternativní rock. Toto období vyvrcholilo v roce 2006, kdy vyšlo album "The Paramour Sessions" (tenkrát ještě pod labelem Geffen), které s původními Papa Roach nemělo skoro nic společného, ale bylo nahráno tak precizně a obsahovalo tolik kvalitních skladeb, že přerod nepůsobil moc okatě a ve skutečnosti se jednalo o jednu z nejlepších nahrávek tehdy již velmi uznávané kapely. O (odvážím se říci) takovém neurčitém propadáku (můj názor) v podobě "Metamorphosis" jsme se již zmínili na začátku, a tak se můžeme plynule přesunout k horké novince "The Connection".

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Brutal Assault 2013 s první náloží interpretů

15. října 2012 v 19:52 | nK_! |  Music News
Podzim je pouze krycí název pro období oznamování prvních velkých jmen letních open air festivalů a jako jeden z prvních přišel s kůží na trh josefovský Brutal Assault. Na co se tedy můžeme těšit v termínu 7.-10. srpna 2013?

V první řadě zajisté na švédské kovotepce Meshuggah a na jejich norského souseda Ihsahna, kterého jistě mnozí z vás pamatují jako frontmana legendárních Emperor. Aby toho severského metalu nebylo málo, zahrají nám také finští Amorphis. Nejtemnější publikum zajisté potěší přítomnost fenomenálních Carpathian Forest a kolegů Borknagar. Šestku potvrzených kapel uzavírají norští Leprous.

Už se také těšíte? Vstupenky lze pořídit v téměř všech myslitelných online předprodejích za solidních 1200,- Kč nebo v jednom z vybraných kamenných obchodů za 1150,- Kč. Avšak neváhejte - ceny platí do konce roku nebo do vyprodání první várky lupenů. Více informací na www.brutalassault.cz.