close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Říjen 2012

Santa Hates You - It's Alive!

31. října 2012 v 22:25 | Monsterfuck |  Recenze
Jistě si každý z vás vzpomene v rámci metalové scény na nějakého hudebníka, který je až podivuhodně aktivní, jehož jméno je podepsáno pod ne zrovna zanedbatelným množstvím desek, jež vycházejí ve vcelku úctyhodné kadenci, navíc v rámci hned několika kapel. Metalová scéna ovšem není zdaleka jediná, kde se takoví muzikanti vyskytují, myslím, že bychom někoho takového dokázali najít v podstatě v jakémkoliv žánrovém odvětví - elektronickou scénu nevyjímaje. Právě sem patří jistý Němec Peter Spilles, který je znám především jako hlavní postava dnes již kultovní industriální veličiny Project Pitchfork, jež nemůže být pro nikoho z vás, kdo se alespoň trochu zajímáte i o elektronickou muziku, neznámým pojmem. Není tomu však zas až tak dávno, konkrétně pět let zpátky, co si tento Peter Spilles usmyslel, že jeho hlavní kapela je mu málo, což logicky vedlo k založení dalšího projektu. Tento projekt dostal prďácké jméno Santa Hates You, společně se samotným Peterem se na něm podílí ještě velice vizuálně sympatická zpěvačka Jinxy, obvykle oblečená v nějakém tom přiléhavém latexu nebo jiných těsných hadřících, a společně se vrhli na tvorbu chytlavé kombinace industrialu a EBM...

Peter Spilles patří mezi ten typ hudebníků, u nichž člověk občas přemýšlí, jestli vůbec stíhají někdy spát, protože jak v rámci Project Pitchfork, tak se Santa Hates You solí jednu fošnu za druhou, obzvláště v druhém jmenovaném případě, vždyť předchozí - a nutno říct, že výborné - "Jolly Roger" je staré sotva rok a už je na trhu další dlouhohrající novinka "It's Alive!", za poslední tři roky už vlastně třetí. Přesto je rozdíl mezi oběma skupinami na první poslech znatelný a rozhodně se nedá tvrdit, že by jejich paralelní tvorby jakkoliv splývaly. Santa Hates You jsou totiž slyšitelně tanečnější a chytlavější, osobně u nich cítím také trochu větší nadhled a do jisté míry i nadsázku - i z těchto důvodu mají Santa Hates You o něco větší šanci zaujmout elektronickou tvorbou nepolíbeného posluchače (kteří Sicmaggot navštěvují asi v trochu hojnější míře) než poslechově o něco těžší Project Pitchfork.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Heidenfest: Praha - KC Vltavská, 27.10.2012

31. října 2012 v 19:39 | Ježura |  Reporty
Putovní festivaly Heidenfest a Paganfest z dílny německých Rock the Nation jsou zvláštní podniky. Snad každý ročník nabízí minimálně jedno opravdu zajímavé jméno a pak spoustu přinejlepším průměrných kapel, které však většinou zastávají nejvyšší příčky v hierarchii lineupu, čímž atraktivita příslušné akce pro lidi, kterým nestačí jen se ožrat a následně zapařit na skočné rytmy mainstreamového folk metalu, klesá někam blízko bodu mrazu s vědomím, že ty zajímavé kapely se stejně dříve nebo později objeví na nějakém tom lokálním festivalu. Také se často stává, že když už sestava stojí za to, tak se jako na potvoru nepočítá se zastávkou v České republice, takže našinec opět ostrouhá, pokud se mu nechce trmácet do Němec. Ale to už odbíhám. Letošní podzimní svátek folk a pagan metalu (ano, je to děsné klišé, ale zachovejme roli) však proti jiným svým ročníkům nabídl alespoň pro mě docela unikátní situaci - vedle špatných a průměrných kapel se totiž na soupisce objevilo i jméno Wintersun, a to rovnou v pozici headlinera. Překvapilo mě to zejména proto, že jim vedle trojice Trollfest, Varg a Krampus dělali společnost i nesmírně populární Korpiklaani, kteří většinou podobným akcím vévodí z jednoho prostého důvodu - dovedou vyprodat lokál. A jelikož jsem si od Wintersun sliboval hodně, Trollfest na mě dělali dojem že když nic jiného, tak by to alespoň mohla být sranda, a Korpiklaani jsem se pár let cílevědomě vyhýbal, takže už pominula nehorázná přesycenost jejich muzikou, usoudil jsem, že utrpení z poslechu Varg a Krampus za to nakonec stojí.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Norma Jean a Born of Osiris míří do studia

31. října 2012 v 14:20 | Ježura |  Music News
>>> Norma Jean původem z americké Atlanty nastoupí v prosinci do studia, aby tam spolu s producentem Joshuou Barberem natočili nové album, které by mělo vyjít z kraje roku 2013.

Frontman Cory Brendan situaci komentuje takto: "Ve studiu budeme celý prosinec a leden jen s výjimkou svátků. S Joshem jsme už probrali nějaké nápady a jsme s ním teď pořád v kontaktu. Připojil se k nám v září při naších posledních skladatelských seancích. Šlape nám to spolu skvěle a máme tuny nápadů."

Zatím poslední album z dílny Norma Jean, deska "Meridional", vyšla 13. července 2010 skrze label Razor & Tie.

>>> Do studia se chystají také deathcoroví Born of Osiris, kteří mají v úmyslu natočit plnohodnotného nástupce desky "The Discovery" z března 2011. Nový materiál je již napsaný, nahrávat by se mělo v březnu 2013 a stejna jako u předchozích dvou desek vše zaštiťuje label Sumerian Records.

Ještě předtím se ale Born of Osiris ve společnosti After the Burial, Monuments a The Haarp Machine vydají na evropské turné, které 10. března nemine ani Prahu.

Info o novinkách Saille a Autumnblaze

30. října 2012 v 19:11 | Ježura |  Music News
>>> Saille, symfoničtí black metalisté z Belgie, oznámili, že jejich druhé řadové album ponese název "Ritu" a na pultech obchodů se objeví 18. ledna 2013 skrze label Code666 Records. Níže si můžete prohlédnout kompletní tracklist a vizuální podobu přebalu desky, kterou ztvárnil polský umělec Michal Karcz.

Album produkoval a namixoval Reiner Schenk (Gorath, Fleshmould) a nad finální podobou dohlížel Tom Kvålsvoll (1349, Dimmu Borgir, Keep of Kalessin)

Tracklist "Ritu":
01. Blood Libel
02. Subcutaneous Terror
03. Fhtagn
04. Upon the Idol of Crona
05. Sati
06. A Titan's Sacrifice
07. Haunter of the Dark
08. Runaljod
09. Ritual Descent

>>> Němcům Autumnblaze namaloval přebal očekávané desky "Every Sun Is Fragile" světově uznávaný umělec Travis Smith (Death, Nevermore, Katatonia, Strapping Young Lad) a krom něj se na výsledku podílel také Andrea Wolf-Schuler. Výsledkem jejich práce jsou dvě varianty přebalu, z nichž první ozdobí standardní jewelcase edici desky a druhý bude k vidění na limitované slipcase verzi.

Tracklist "Every Sun Is Fragile":
01. Opening
02. New Ghosts in Town
03. Invisible Fields
04. Im Spiegel
05. Mein Engel, der aus Augen fließt
06. Every Sun Is Fragile
07. Cold Soul
08. How I Learned to Burn My Teardrops
09. A Place for Paper Diamonds
10. VerglimmtBullet for My Valentine, Bring Me the Horizon a Dark Moor chystají novinky

30. října 2012 v 14:48 | Ježura |  Music News
>>> Velšané Bullet for My Valentine vydají své čtvrté řadové album "Temper Temper" 11. února 2013 ve Velké Británii. Deska poputuje na pulty obchodů skrze distribuční síť labelu Sony Music. První ochutnávku, titulní skladbu "Temper Temper", si můžete poslechnout v přiloženém videu.

"Temper Temper" opět produkoval Don Gilmore (Linkin Park, Good Charlotte), který s kapelou spolupracoval už na poslední desce "Fever", a míchal ji Chris Lord-Alge (Deftones, Nickelback, Avenged Sevenfold).


>>> Další ostrovní kapela, metalcore/HC úderka Bring Me the Horizon, před nedávnem nastoupila do studia, aby nahrála nástupce desky "There Is a Hell, Believe Me, I've Seen It. There Is a Heaven, Let's Keep It a Secret." z roku 2010. Novinka ponese o poznání jednodušší název "Sempiternal" a dočkat bychom se měli někdy v příštím roce.

>>> Na novince usilovně pracují také španělští power metalisté Dark Moor, kteří v lednu nastoupí do New Sin Studios, aby zde nahráli následovníka desky "Ancestral Romance" z roku 2010. Novinka by měla vyjít na jaře 2013 a kapela slibuje, že bude fanoušky informovat, jak práce pokračují.

Kiss - Monster

29. října 2012 v 22:43 | Kaša |  Recenze
Určitě nebudu sám, když prohlásím, že ještě před nějakými čtyřmi lety bych nevěřil, že legendární Kiss někdy v budoucnu vydají další studiové album. Výroky zpěváka, baskytaristy a velkého tlučhuby Gena Simmonse ohledně budoucího směřování kapely byly jednoznačně proti jakémukoli albovému přírůstku do už tak dost bohaté diskografie kapely. Důvod? Nelegální stahování, které mu (a vlastně celé kapele) natolik zprotivilo pohled na situaci v hudebním průmyslu, že se od něj chtěl nadobro distancovat. Avšak, člověk míní, pánbůh mění, a proto si to maskovaná čtveřice rozmyslela a výsledkem bylo návratové album "Sonic Boom", čili první počin po dlouhých jedenácti letech. Výsledek nebyl vůbec špatný, kritiky si jej pochvalovaly, prodeje byly taky přijatelné, a tak Gene zjistil, že po jeho hudbě je stále velký hlad, takže se Kiss po třech letech hlásí zpět ke slovu.

"Monster" je jubilejním dvacátým studiovým albem a za ty čtyři dekády, co Kiss brázdí světová pódia, je zbytečné očekávat, že by se udála nějaká závratná změna v jejich hudebním směřování. A když jsme u toho, tak ruku na srdce, kdo si něco takového vlastně přeje? Borci dokázali snad všechno, co je v rockové hudbě možné, a já, přestože nemám nic proti jistému hudebnímu vývoji, tak u legend, mezi které Kiss bezesporu už dávno patří, o nic podobného nestojím a chci si "pouze" užít další porci solidní hudby, která šlape. A to je aspekt, který splňovalo jak "Sonic Boom", tak i "Monster", i když druhé jmenované o něco méně, ale o tom až později. Hudebně je tedy všechno při starém, při pohledu na přebal novinky vlastně taky, tudíž zbývá odtajnit, proč se "Monster" nemůže rovnat se svými staršími bratry, kteří si na rock 'n' rollové mapě vysloužili status nedotknutelných počinů. I když aktuální album nepostrádá řadu chytlavých momentů a skladby jsou pěkně živelné, tak se v řadě případů nejedná o žádné vyložené hity, které by měly schopnost udržet posluchače v napětí i po mnoha dalších posleších. Chybí tomu skladatelská lehkost a přirozenost, s čímž měli Kissáci problém už v několika případech v historii. Je to možná smutné, ale i přes úctu k legendě to tak prostě je.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Soutěž s Metalshop.cz

29. října 2012 v 18:59 | Monsterfuck |  Soutěže
Kruh se uzavírá a stejný dobrodinec, který poskytl ceny do vůbec první (a také do druhé) soutěže v historii Sicmaggot, se nyní vrací a opět otevírá svou štědrou kapsu, aby obdařil naše čtenáře nějakým tím kvalitním proviantem. Tentokrát na stole přistál poukaz na 700 Kč, které dostane jeden z vás a bude je moct utratit za libovolné zboží ze skladu obchodu Metalshop.cz. Co je nutné udělat pro to, abyste se tím šťastlivcem stali právě vy? Nejedná se o nic těžkého, stačí pouze zodpovědět následující dvě otázky a jednu matematickou úlohu, které jsou tak lehoučké, až je nám skoro trapné je jako soutěžní otázky vydávat:

1. Metalshop.cz je obchod, který prodává:
a) metalové a rockové oblečení a doplňky
b) prezervativy
c) rohlíky

2. Sicmaggot je stránka, která píše převážně:
a) o počítačových hrách
b) o hudbě
c) o masturbaci

3. Sicmaggot byl založen v roce 2006, e-shop Metalshopu byl spuštěn v roce 2004. Vypočítejte příklad 2006 - 2004 = ?
a) -2
b) 2
c) 4010

Vidíte sami, že nic moc těžkého to není. Stačí nažhavit mozkové závity a kalkulačky, určit správné odpovědi a ty pak odeslat na naši redakční emailovou adresu otis666@seznam.cz. Soutěž bude trvat hned dva týdny, uzávěrka je tedy v neděli 11. listopadu přesně ve 23:59. Ihned poté proběhne za neúčasti státního notáře losování jednoho šťastlivce, který si bude moct obohatit šatník za zboží v hodnotě 700 korun.

Na závěr nesmí samozřejmě chybět obligátní děkovačka obchodu Metalshop za poskytnutou cenu.

Přejeme hodně štěstí!

Soutěž byla ukončena! Vaše odpovědi již nebudou započítány!


Čtyři klipy na svačinku

29. října 2012 v 16:01 | Ježura |  Music News
>>> Švýcarská melodic death/folk metalová squadra Abinchova vypustila do světa video ke skladbě "Wegweiser", která pochází z ještě čerstvého 7" vinylového singlu "Handgeschrieben" (vyšel 20. října). Video bylo natočeno taktéž letos v říjnu zwischenbühnenském klubu Horw, a to samotnou kapelou a jejich kamarády.


>>> S novým videem přišli taktéž Američané Fear Factory a vybrali pro něj titulní skladbu aktuálního alba "The Industrialist". Video míchá živý záznam se stylizovanými motivy desky. Režii dostal na starosti James Zahn a výsledek jeho práce si můžete prohlédnout zde. Album "The Industrialist" vyšlo v červnu letošního roku a vydali ho Candlelight Records.

>>> Třetím videem do tohoto výčtu přispěli Švédové Graveyard. Skladba "Endless Night" pochází ze zbrusu nové řadovky "Lights Out", na které se objevila již předcházející klipová skladba "Goliath". Na klip k "Endless Night" se můžeto podívat níže, na tracklist "Lights Out" a klip ke sklabě "Goliath" jsme představili v jedné ze starších novinek.


>>> A nakonec trochu bordelu. Grindcoroví klasici Pig Destroyer přesně před týdnem vydali novou desku "Book Burner" a z ní vybrali skladbu "The Diplomat", aby k ní režisér Phil Mucci natočil videoklip, který si můžete prohlédnou o něco níže.


Orphaned Land a nobelovka?

29. října 2012 v 13:32 | Stick |  Music News
Izraelští Orphaned Land se stali předmětem petice, kterou spustil fanoušek kapely. Tato petice má posléze mířit k norské Nobelově komisi, aby uvažovala o Orphaned Land jako o adeptech na Nobelovu cenu míru pro rok 2013.

Sám zpěvák Kobi Farhi fanoušky k podpisu vyzývá na Facebookové stránce kapely: "Tohle je má osobní žádost všem přátelům ze Středního východu, Turecka a všem mým muslimským přátelům celkově! Víme už dlouho, že jsme přerostli politiku, a vím, že kdyby vše bylo v našich rukách, zavládl by mír. Prosím, vstupte na tuto stránku a podpořte nás, pokud v nás věříte, a také prosím, šiřte to mezi lidi a sdílejte na svých stránkách. Posílám svou nekonečnou lásku všem a všechnu lásku a pozdravy nadcházejícím svátkům. Salam/Shalom/Mír."

Petice zmiňuje hlavní úspěchy kapely v úsilí o transformaci konfliktů Středního východu. Například že v roce 2010 byla kapela oceněna cenou míru za přispění ke spřátelení židů a muslimů na Středním východě. Tuto cenu jim udělila Istanbul Commerce University (ITICU). V září 2012 obdrželi cenu Míru a přátelství od Bulenta Tanika, starosty čtvrti Cankaya, části hlavního města Turecka, Ankary.

Pokud chcete taky připojit svůj podpis, stačí kliknout na odkaz zmiňovaný zpěvákem Kobim.

Between the Buried and Me - The Parallax II: Future Sequence

28. října 2012 v 19:33 | Kaša |  Recenze
Dokážou skloubit zdánlivě neskloubitelné a právě na tomto si postavili svoji kariéru. Řeč je o amerických inovátorech Between the Buried and Me, kteří si na letošní rok pro své fanoušky připravili pokračování tří skladbového EP "The Parallax: Hypersleep Dialogues", které, i přes hubený tracklist, dostálo pověsti kapely a se stopáží na hranici půl hodinky nabídlo takové množství hudebních nápadů, že by z něj jiné kapely mohly čerpat i dvě alba. Očekávání byla opravdu vysoká, ale za to si můžou Between the Buried and Me sami, protože opusy jako "Alaska" či "Colors" nastartovaly poslední vlnu moderního progresivního metalu a z kapely, která se ještě před několika lety netajila (i když velice nešikovně, protože teď mám na mysli stupidní album předělávek "The Anatomy Of") inspirací ve svých vzorech, se najednou stala jednou z nejzajímavějších a nejopěvovanějších seskupení v rámci progresivního metalu, ke kterému obdivně vzhlíží zástupy následovníků.

Záměrně mluvím o progresivním metalu v té obecnější rovině, protože zmapovat veškeré hudební postupy, které se (nejen) na novinkovém "The Parallax II: Future Sequence" mísí, je úkol skutečně složitý. Když budu mluvit ve škatulkách, tak si představte mix progresivního rocku, metalcoru, math metalu, technického death metalu, progresivního metalu až po špetku avantgardy, a to vše smícháno v hrnci takovým způsobem, že nemáte pocit jako ze snažení pejska a kočičky o dokonalý dort, ani předpokládané "gulášovité" zmatenosti. Z výše uvedeného by mělo být patrné, že hudba Between the Buried and Me není pro každého a rozhodně si vyžaduje kapku víc pozornosti než v případě seskupení, které, ač jsou žánrově spřízněné (mám teď na mysli třeba The Dillinger Escape Plan, Converge či Periphery), sází na jednodušší strukturu písní, agresivnější přístup a kratší stopáž. Oproti nim se Between the Buried and Me na posledních třech deskách našli v dlouhých, různými ekvilibristikami překypujících, do posledního detailu vypiplaných skladbách a v tomto trendu se v podstatě pokračuje i na albu aktuálním.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nahrávání čtyř alb

28. října 2012 v 13:15 | Monsterfuck |  Music News
>>> Kalifornští řezníci Autopsy již pracují na svém šestém studiovém záseku, který naváže na počin "Macabre Eternal" z roku 2011; v současné době se již chystají na nahrávání. Novinka by měla vyjít někdy v polovině roku 2013 pod značkou vydavatelství Peaceville Records. Podle slov samotné kapely půjde o "doposud nejtvrdší, nejtemnější a nejvíce devastující album. Tento úkol není brán na lehkou váhu, ušní bubínky budou roztrhány, mysli zničeny a lebky rozdrceny."

Více detailů o chystané desce není známo s výjimkou informace, že přebal nakreslí Joe Petagno (Motörhead, Vital Remains, Krisiun, Incantation, Sigh).

>>> Ve studiu - konkrétně ve VOX Klangstudio v Německu - se již nachází projekt Avantasia, jehož ústřední postavou je Tobias Sammet z Edguy. K ruce mu je jako producent opět starý parťák Sascha Paeth, který se podílel již na třech předchozích deskách "The Scarecrow" (2008), "Angel of Babylon" (2010) a "The Wicked Symphony" (2010) a také na posledních třech fošnách domovských Edguy.

"Nový materiál zní svěže a nově, ale na albu je ke slyšení i náznak staré klasické Avantasie," říká samotný Tobias v narážce na to, že se prý novinka ponese spíše ve stylu prvních dvou alb "The Metal Opera" (2001) a "The Metal Opera Part II" (2002). "Bude to opět okouzlující pohádka, daleko od všech hudebních trendů. Naše poslední nahrávka byla tou úplně nejúspěšnější, myslím si, že byla tak úspěšná jen proto, že byla zahraná od srdce. Tohle je jediné vodítko, kterého se chci držet." Tobias Sammet dále řekl, že tentokrát by už nemělo jít o dvojalbum jako případě posledního "Angel of Babylon"/"The Wicked Symphony".

>>> Oproti tomu další Němci, melancholičtí black metalisté Imperium Dekadenz, hlásí, že nahrávání následovníka jejich poslední desky "Procella Vadens" z roku 2010 je již hotové. Nyní je na řadě mixování a mastering. O vydání se opět postarají Season of Mist.

>>> Do studia se chystají rovněž legendární Motörhead - podle všeho by nahrávání nového alba, jež naváže na placku "The Wörld Is Yours" z prosince 2010, mělo začít už v lednu, a to s producentem Cameronem Webbem, jenž se podílel již na čtyřech předchozích deskách. Počin by měl vyjít v polovině roku 2013.

Dordeduh - Dar de duh

27. října 2012 v 19:31 | Monsterfuck |  Recenze
Ačkoliv je to už poněkud trapné, začínat poslední dva, tři roky každý článek, jenž se byť jen okrajově dotýká Negură Bunget, personálními rošádami, které v kapele proběhly - jen těžko se tomu ovšem dá vyhnout. Nicméně bych to nyní přece jen už nerad rozpitvával; i když srovnání se současnými Negură Bunget a s těmi původními Negură Bunget se vyvarovat prostě nepůjde, pro úvod - aby bylo učiněno zadost formalitám - řekneme, že jádro Dordeduh tvoří někdejší dvě hlavní skladatelé tohoto v minulosti největšího metalového klenotu z Rumunska, oba však své bývalé působiště opustili za ne zrovna standardních okolností, aby ve společné tvorbě muziky pokračovali právě pod hlavičkou Dordeduh...

Negură Bunget po odchodu Hupogrammose a Sol Faura co do té spirituální formy, která tuto kapela v dřívějších dobách vždy obepínala, značně pohasli, jak co do studiové tvorby, tak i v případě živých vystoupení; stali se slabým odvarem sama sebe, úplně jinou kapelou, jež má se svou dřívější podobou společné pouze jméno a přibližné žánrové mantinely, avšak ta atmosféra a pocit, které byly u Negură Bunget vždy stěžejní záležitostí, jsou jednoduše (a vypadá to, že i nenávratně) pryč. Člověk ani nemusí být génius, aby přišel na to, co za tím stojí - ano, byl to právě odchod oněch dvou lidí, kteří byli duší skupiny. Z tohoto pohledu mnozí vkládali do Dordeduh obrovské naděje, a sice že právě tento projekt by mohl oživit již mrtvého ducha Negură Bunget. Už pilotní EP "Valea omului" z roku 2010 slibovalo, že by se tak opravdu mohlo stát, jenže třináctiminutové minialbum je třináctiminutové minialbum a dlouhohrající deska je dlouhohrající deska, ten rozdíl je podstatný, tudíž to byl právě až velký debut "Dar de duh", který vychází až nyní, na nějž staří příznivci Negură Bunget tak vyčkávali…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Sabaton a Otep chystají živáky

27. října 2012 v 17:06 | Ježura |  Music News
>>> Švédové Sabaton ohlásili, že během londýnského koncertu, který se uskuteční 9. listopadu, hodlají natočit profesionální záznam, který později vydají na DVD a Blu-Ray. Bude to vůbec poprvé, kdy Sabaton do Velké Británie přivezou svoji velkou pyro show.

"Chceme britským fanouškům ukázat, jak to vypadá na velkých evropských festivalech," prohásil baskytarista Pär Sundström. "Je to velký dík za ohromnou podporu, kterou jsme za poslední roky ve Velké Británii dostali."

>>> Živák připravuje rovněž americké uskupení Otep. Muzikanti si pro něj připravili jméno "Sounds Like Armageddon" a bude to jejich vůbec první oficiální live album. Podle tiskové zprávy se fanoušci mohou těšit na jedenáct skladeb ze čtyř alb a dojde i na oblíbený cover "Breed" od Nirvany, který již klasicky zakončuje každý koncert Otep. Kapela krom toho na leden 2013 chystá vydání své šesté řadové desky.

Detaily alb od Adorned Brood, Darkestrah, Holy Grail a Voivod

27. října 2012 v 13:19 | Monsterfuck |  Music News
>>> Němečtí folk metalisté Adorned Brood dokončili nahrávání své osmé řadovky "Kuningaz" již v září a vzhledem k tomu, že se datum vydání, které bylo jejich novou firmou Massacre Records stanoveno na 23. listopadu, již pomalu začíná blížit, zveřejnila kapela bližší detaily o tomto počinu. Tracklist a obal, o nějž se postaral Kris Verwimp (Absu, Melechesh, Suidakra), jsou samozřejmě k vidění okolo.

Natáčení "Kuningaz" proběhlo ve Kohlekeller Studio v Německu s producentem Kai Stahlenbergem. Jako hosté se na albu představí Mario Pontigo, Moritz "Mo" Stübing (All Will Know) a Florian "Blutaxt" Tamm (Black Unicorn). První singl s názvem "Victory or Valhall" už je čerstvě venku, ukázku z něj si můžete poslechnout například na Amazon. Samotné "Kuningaz" bude kromě standardní edice k dispozici i jako limitovaný digipack s jednou bonusovou písničkou.

Tracklist "Kuningaz":
01. Einkehr
02. Kuningaz
03. Call of the Wild
04. Victory or Valhall
05. Hugin
06. Men!
07. Kreuzeslast
08. Just a Fight
09. Munin
10. A War Poem
11. We Are Legion
12. Totenmarsch [bonus]

>>> Na vydání své páté desky se chystají rovněž atmosféričtí black metalisté Darkestrah, kteří sice aktuálně také operují v Německu, nicméně původem pocházejí z dalekého Kyrgyzstánu. Jejich novinka, která bude přímým nástupcem EP "Каган" z loňského roku, se bude jmenovat "Манас". Přesné datum vydání ještě není jisté, ale podle firmy Osmose Productions by se tak mělo stát na úplném konci tohoto roku nebo hned zkraje toho nového.

Podle slov samotných Darkestrah bude "Манас" milníkem v historii kapely. Jak je v jejich případě zvykem, i tentokrát půjde o koncepční záležitost, jež se bude zabývat kyrgyzskou epickou básní "Manas Destanı", údajně jedním z nejdelších eposů na světě. "Vypráví starodávný příběh Manase, mladého bojovníka, jenž sjednotí zbytky kyrgyzských lidí, kteří byli poraženi a vyhnáni ze své země svými nepřáteli, do jednoho silného kmene. Manas, vzor kočovného vojevůdce, se svou armádou zlomí nepřátelská pouta a dovede svůj lid k síle a svobodě."

Část (téměř šest minut) poslední skladby "Манас-батыр" si můžete pustit v podobě videoklipu na YouTube. Píseň v celé své délce je pak ke slyšení na MySpace profilu Darkestrah.

Tracklist "Манас" (v závorce jsou uvedeny oficiální překlady do angličtiny):
01. Манас-мститель [Manas the Avenger]
02. Память (Старик) [Memory (The Old Man)]
03. Победа [Victory]
04. Кыргызстан [Kyrgyzstan]
05. Манас-батыр [Manas-batyr]

>>> Druhá velká placka zámořských oldschool heavy metalistů Holy Grail se bude jmenovat "Ride the Void". Její nahrávání proběhlo s producentem Mattem Hydem (Slayer, Hatebreed, Children of Bodom), o přebal, který je společně s tracklistem k vidění okolo, se postaral výtvarník Dylan Cole, který se podílel na filmech jako "Avatar" nebo "The Lord of the Rings" (v češtině jako "Pán prstenů").

"Ride the Void" vydá německý label Nuclear Blast 18. ledna nového roku v Evropě, o čtyři dny později se počin objeví i v Severní Americe pod značkou Prosthetic Records. K dispozici bude CD s bonusovou písničkou, černé 2LP a čiré 2LP.

Tracklist "Ride the Void":
01. Archeus
02. Bestia Triumphans
03. Dark Passenger
04. Bleeding Stone
05. Ride the Void
06. Too Decayed to Wait
07. Crosswinds
08. Take It to the Grave
09. Sleep of Virtue
10. Silence the Scream
11. The Great Artifice
12. Wake Me When It's Over
13. Rains of Sorrow
14. Can't Hide the Wolf [bonus]

>>> Poslední dávka obalu a tracklistu pochází od kanadských thrash metalových vizionářů Voivod, jejichž očekávaná novinka, jež bude prvním počinem v historii kapely bez přispění původního a dnes již nežijícího kytaristy Dennise "Piggy" D'Amoura, se bude jmenovat "Target Earth"; podle samotných muzikantů se hudebně ponese v duchu desky "Nothingface" z roku 1989.

Natáčení proběhlo ve Wild Studio v Quebecu s producentem Pierrem Rémillardem (Krisiun, Cryptopsy, Misery Index), mix pak dostal na starost Sanford Parker z kapel jako Nachtmystium, Minsk nebo Twilight. Zmiňovaný přebal pak opět nakreslil bubeník Michel "Away" Langevin.

"Target Earth" vyjde 22. ledna ve spolupráci Iron Gang Factory, což je vlastní značka Voivod, a Century Media jako CD, 2LP a luxusní box.

První ukázku z "Target Earth" v podobě songu "Mechanical Mind" si můžete pustit na Soundcloud.

Tracklist "Target Earth":
01. Target Earth
02. Kluskap O'Kom
03. Empathy for the Enemy
04. Mechanical Mind
05. Warchaic
06. Resistance
07. Kaleidos
08. Corps étranger
09. Artefact
10. Defiance

Sylosis - Monolith

26. října 2012 v 21:12 | Kaša |  Recenze
Sylosis jsou konečně zpět. Na své třetí album sice tentokrát nenechali dlouho čekat, protože od minulého "Edge of the Earth" neuběhly ani dva roky a už servírují novou porci hudby v podobě "Monolith", ale bylo na čase, protože očekávání byla veliká. Rozhodně se nejedná o kapelu, která by z ničeho nic vyletěla do horních příček zájmu metalového světa. Na uznání si Sylosis museli počkat téměř osm let, než si jich po dvou EP a nekonečném koncertování všimla nahrávací společnost. Od té doby jsou v jednom kole a jejich kariéra stoupá závratnou rychlostí. Album od alba se stávají uznávanějšími a ruku v ruce s tímto faktem jde skutečnost, že s každým albem se jejich projev zlepšuje a přibližuje něčemu, co bychom mohli v rámci diskografie označit jako dokonalé album. Na konci této cesty Sylosis sice ještě nejsou, ale jistý vývoje je patrný.

Kdo už někdy Sylosis v minulosti slyšel, zas tak překvapený nebude, kdo ne, tak by mohl být zaskočen, že borci z anglického Readingu nehrají obyčejný melodeath/metalcore, jak by se dle citovaných vzorů nabízelo, ale v jejich tvorbě hraje prim thrash metal. Ne úplně v tom klasickém pojetí, jak jej prezentují třeba Evile, ale v obalený do modernějšího hávu. Kromě klasických thrashových výjezdů je tak album naplněno melodickými kytarovými vyhrávkami a místy skoro až metalcorovými momenty, které jsou zastoupeny občasnými melodickými vokály. Trošku na sobě zapracoval zpěvák a kytarista Josh Middleton, jenž si zpěv na svá bedra přibral po odchodu původního zpěváka v roce 2008 a musím přiznat, že není úplně marný. Ví, kdy přitlačit na pilu, kdy se trošku stáhnout a především nezní nijak tuctově, aby po určité chvíli začal svým projevem nudit. Když už jsme u toho, tak z personálního hlediska si toho Sylosis zažili dost, protože počet členů, který kapelou prošel, se zastavil na čísle 14. Současná sestava vypadá celkem ustáleně a hlavně zní dost sehraně, což je do budoucna rozhodně příslib.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Odchody členů Flyleaf a Suicidal Angels

26. října 2012 v 15:51 | Ježura |  Music News
>>> Americké alternativní metalisty Flyleaf opustila jejich zpěvačka a ústřední tvář kapely, Lacey Sturm (na fotce). Kapelu nyní čeká promo turné při příležitosti vydání desky "New Horizons" a na všech naplánovaných koncertech se mikrofonu ujme Kristen May, bývalá to zpěvačka kapely Vedera.

Samotná Lacey nebyla v obsáhlém vyjádření příliš konkrétní a vedle obligátních díků a přání jen toho nejlepšího všem bývalům kolegům a fanouškům se omezila k následujícímu odůvodnění svého kroku: "Jsem moc vděčná, že jsem se nedávno stala matkou jednoho z největších požehnání, mého syna Jacka. Možná jste rovněž slyšeli, že jsme ve strašné autonehodě ztratili našeho úžasného zvukaře Riche Caldwella. Nyní víc než kdy jindy chápu význam fráze 'memento mori' [v překladu z latiny 'pamatuj na smrt', zároveň jde o název druhé desky Flyleaf z roku 2009 - pozn. redakce]. Pochopila jsem, že abych v tomhle životním období mohla žít naplno, znamená to pro mě zříci se postu zpěvačky Flyleaf."

>>> O člena chudší jsou také řečtí oldschool thrasheři Suicidal Angels. Na stránkách kapely se objevilo krátké prohlášení, ve kterém se oznamuje, že po třech a půl letech kapelu opustil kytarista Panos Spanos, aby se mohl věnovat sobě a své rodině. Samotný kytarista se k situaci také nezapomněl vyjádřit: "Po třech a půl letech jsem se rozhodl opustit Suicidal Angels. Ohromné díky a věčný respekt vám všem, co jste podporovali mě a kapelu. Na metalové scéně rozhodně zůstanu aktivní."

Suicidal Angels v lednu letošního roku představili fanouškům desku "Bloodbath" a před českým publikem vystoupili na festivalu Brutal Assault a jeho afterparty.

Hromádka nových klipů

26. října 2012 v 12:57 | Stick |  Music News
>>> Dnešní várku obrazových prezentací kapel zahajují švédští heavy metalisté Bloodbound, kteří na 9. listopadu chystají vydat svou novou desku "In the Name of Metal". Ochutnávkový videoklip si připravili pro skladbu titulní. Názvu klip dokonale odpovídá.

>>> Mezinárodní kapela Kamelot má pro fanoušky nachystanou novou desku s názvem "Silverthorn", ze které vznikl videoklip na skladbu "Sacrimony (Angel of Afterlife). Na desce se také představuje nový zpěvák Tommy Karevik. Svými vokály zahostovaly i dvě sličné dámy. Jmenovitě melodické vokály obstarala zpěvačka Elize Ryd z kapely Amaranthe, ty screamovější pasáže patří hrdlu zpěvačky kanadské kapely The Agonist, Alisse White-Gluz.

>>> Dnes se neustále nějak motáme kolem Švédska. Oblíbení lamači rytmů Meshuggah již před nějakou dobou vydali desku "Koloss", ze které nám servírují klip ke skladbě "Demiurge". Klip využívá vcelku zajímavých záběrů z koncertního pódia.

>>> Když už jsem zmiňoval u Kamelot hostování sličné zpěvačky The Agonist, je třeba dodat, že i kanadští drsňáci s drsňačkou přináší klip ke skladbě "Panophobia" z letošní desky "Prisoners" složený ze záběrů z koncertních pódií a z cest. Nejlépe se ovšem kouká na modrovlasou dračici Alissu za mikrofonem.


>>> Pozadu za svými kolegy nezaostávají ani rakouští The Sorrow, kteří na 26. října nachystali vydání své nové desky "Misery Escape". Jako návnadu pro fanoušky přicházejí s oficiálním videoklipem ke skladbě "Burial Bridge". Vydání desky bude následovat turné, které započne 9. listopadu a zahrnuje Německo, Švýcarsko a Rakousko. Na zmiňovaný videoklip se můžete podívat na tomto odkaze.

>>> Na závěr dnešní klipové nadílky mírně odlehčíme, jelikož poslední video patří progresivním metalistům z Velké Británie, Threshold. Ti před nedávnem vydali novou desku "March of Progress" a vyhlásili fanouškovskou soutěž o video, která již má vítěze. Novým oficiálním klipem se stalo video ke skladbě "Staring at the Sun" od německého fanouška Achima Bielera. Klávesista Richard West video okomentoval: "Gratulujeme Achimovi a jeho týmu! Vytvořili skvělý film s krásnou kinematografií a příběhem, který byl jak abstraktní, tak poutavý. Fakt se nám to líbilo!"

Therion - Les fleurs du mal

25. října 2012 v 21:34 | Ježura |  Recenze
Christofer Johnsson hraje s fanoušky Therion zvláštní hru a album "Les fleurs du mal" je toho příkladem. Píše se rok 2012, Therion slaví 25 let od založení, po konci aktuálního turné si vyberou několikaletou tvůrčí pauzu na jejímž konci by měli světu představit ambiciózní projekt metalové opery... Člověk by čekal různé varianty rozlučky, ale asi jen málokdo se domýšlel, že se kapela rozloučí sbírkou předělaných francouzských šansonů a popových skladeb z padesátých a šedesátých let minulého století, které dokonce odmítli zafinancovat dosavadní Johnssonovi chlebodárci v Nuclear Blast. Není tedy divu, že se diskuzní fóra otřásala v základech, protože fakta o "Les fleurs du mal" rozvířila nejednu vášnivou diskuzi. Ať si ale všechny diskutující strany říkají, co chtějí, jedno je jisté - "Les fleurs du mal" je velmi odvážný experiment, který mohl, ale také nemusel vyjít.

Co Chrise vedlo k výběru zrovna francouzských skladeb, to opravdu nevím, nicméně musím uznat, že jejich melodika funguje v kombinaci s klasickým výrazovým materiálem Therion vcelku obstojně, místy dokonce výborně. Stinnou stránkou věci je však skutečnost, že si posluchač ani ty vyloženě vydařené skladby s čistě autorskou tvorbou Therion opravdu nesplete, což možná trochu zamrzí při pomyšlení na to, jak se zadařilo v případě coveru skladby "Summernight City", která původně patří do repertoáru skupiny ABBA. Každopádně když se člověk oprostí od zkušeností s dosavadní tvorbou Therion a nechá desku mluvit samu za sebe, nakonec se asi nevyhne konstatování, že to zní slušně.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Behexen - Nightside Emanations

25. října 2012 v 16:48 | Monsterfuck |  Recenze
Na finské satanáše Behexen se osobně dívám možná trochu paradoxně, v porovnání s ostatními lidmi. Všímám si, že většina žánrových fanoušků vyzdvihuje jejich první desky "Rituale Satanum" z roku 2000 a "By the Blessing of Satan" z roku 2004, naopak třetí počin "My Soul for His Glory", na němž Behexen posunuli svou tvorbu trošku jinačím směrem, spousta lidí zavrhuje, ať už čistě z důvodu té změny, že už to prý nebylo takové zlo, nebo čistě proto, že to dotyčnému nepřišlo už tak dobré. Já osobně to mám ovšem přesně naopak. "Rituale Satanum" a "By the Blessing of Satan" sice jistě nejsou špatné fošny, je to peklo, jak má být, ale z nějakého důvodu mě prostě "My Soul for His Glory" baví mnohem víc a s odstupem času si tuhle placku pouštím mnohem častěji. Behexen se nebáli posunout, bestiální atmosféru vyměnili za atmosféru sice stále blasfemickou jak poleno, ale trochu inteligentnější, přidali na (v rámci mezí) progresivnějších prvcích, jako jsou čistý vokál, vyloženě atmosférické songy (mrazivá "O.O.O."), v některých případech pak vytvořili opravdu famózní skladby, zejména titulní věc "My Soul for His Glory" s nezemským refrénem. Nemohu si pomoct, mně to prostě chutnalo. Není tedy asi divu, že na pokračování "Nightside Emanations" jsem se dost těšil…

Předně je nutné zdůraznit jednu věc - rozhodně se nestalo, v co někteří doufali, Behexen se nevrátili ke svému původnímu zvuku, který byl čistokrevným černěkovovým zlem, ale pokračují v tom, co započalo už na "My Soul for His Glory". To v překladu znamená black metal, který se nebojí i trochu zvolnit v tempu a obsahuje tak i mnoho pasáží, jež nejsou typickou vichřicí; kterému nejsou cizí ani nějaké ty ozvláštňující prvky, atypické melodie, čistý vokál atd. Anebo ještě jinak řečeno, současná tvorba Behexen jednoduše nabízí i black metal, který - a možná právě to mnoha příznivcům starších alb vadí - je stravitelný pro širší okruh lidí než původní syrová sypačka. Samozřejmě, Behexen se stále tváří jako největší zlo pod černým sluncem, záměrně se kolem sebe snaží budovat jakousi okultní auru (což někomu sice může přijít trapné, ale tak nějak to k tomu patří), jejich muzika však už není tak ortodoxní, jak by se na první pohled mohlo zdát.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Kvarteto nových videoklipů

24. října 2012 v 19:44 | Monsterfuck |  Music News
>>> Pravidelná dávka nového pohyblivého matroše z dílen metalových kapel opět přichází! První na řadě máme v dnešní novince zámořské thrashery Bonded by Blood, kteří ze své aktuální fošny "The Aftermath" zfilmovali song "Crawling in the Shadows". "Cítíme, že toto video pomůže ukázat našemu publiku naši novou tvář, naši vyspělou tvář," říká baskytarista Jessie Sanchez. "Za posledních pár let jsme hodně vyrostli a tenhle klip je ukázkou toho, jak jsme se vyvinuli do dnešní podoby. Jsme opravdu pyšní na směr, kterým jdeme, a těšíme se na tvorbu další muziky pro naše věrné fanoušky, kteří s námi vydrželi i přes některé nepřijemnosti, jež jsme v minulosti měli. Co vás nezabije, to vás posílí!"


>>> Další videoklip ke své druhé desce "No Holier Temple" zveřejnili psychedeličtí neofolkaři Hexvessel z Finska, které vede Kvohst, bývalý vokalista kapel jako Dødheimsgard nebo . Tentokrát se jedná o skladbu "Sacred Marriage"; kapela říká: "Jde o odklon od temnoty předchozích klipů, je zde kladen větší důraz na lásku, nevinnost, objevování sebe sama, a to skrze setkání s bohy a bohyněmi hojnosti a plodného světa přírody." Hexvessel na svém Facebooku video sami nazvali "oslavou přírody a jejích zázraků".


>>> Žánrovou výhybku opět přehazují Machine Head, kteří na podporu svého chystaného živáku "Machine Fucking Head Live" vypustili klip k písničce "Imperium". Vzhledem k tomu, jaký počin má video propagovat, nikoho asi nepřekvapí, že obsahuje živé záběry.

Píseň "Imperium" ve své originální studiové podobě vyšla na albu "Through the Ashes of Empires" z roku 2003.


>>> Poslední videoklip novinky mají na svědomí exotičtí melodic death metalisté Nothnegal z Malediv. Song "Sins of Our Creations" se objevil na jejich letošním debutu "Decadence", jenž vyšel v lednu. Výsledek sledujte zde:


Info o novinkách Blodarv, Civil War, Saturnus a Wallachia

24. října 2012 v 16:57 | Monsterfuck |  Music News
>>> Dánští black metalisté Blodarv zveřejnili detaily o svém novém velkém záseku, který se bude jmenovat "Gâst". Novinka by měla vyjít někdy začátkem prosince letošního roku jako klasické CD a limitovaná edice v A5 krabičce. Obě verze budou mít 16 stránkový booklet, ale odlišné obaly - vpravo je přebal klasické verze, obal limitky najdete zde. Klasický jewelcase bude v prvním výlisu limitován přesně na 666 kusů, A5 edice pak na pouhých 66 kusů.

O veškerou grafiku ke "Gâst" se osobně postaral zpěvák a kytarista Hugin, jenž měl na starosti také všechnu produkci a mixování. Práce probíhaly v jeho vlastních HammerArt And Studios na Islandu.

Na ukázku z desky si můžete pustit song "Surrounded by Dust" na Soundcloud.

Tracklist "Gâst":
01. Indelukket
02. A Snowy Night in November
03. I blaek og bold
04. Korset paa baalet
05. The Heart of Art
06. Lonely Journey
07. Surrounded by Dust
08. Into the Halls of Orion

>>> Civil War, současná kapela čtyř bývalých členů Sabaton, kteří v letošním roce svou původní kapelu opustili, vydají své debutové bezejmenné EP již 13. listopadu u Despotz Records. Okolo si můžete prohlédnout jeho tracklist a obal.

Na podporu minialba se už objevil první singl s názvem "Rome Is Falling". Stejnojmenou skladbu si můžete stáhnout zdarma na serveru PledgeMusic.com oproti svému emailu.

Kytarista Rikard Sundén o muzice Civil War prohlásil, že se v porovnání se Sabaton jedná víc o oldschool hard rock s méně klávesami. "S vokály Patrika [Johanssona] navrch se jedná o odlišnou věc, ale určitě zde nějaké paralely jsou," řekl Rikard.

Zmiňovaní čtyři bývalí členové Sabaton - kytaristé Rikard Sundén a Oskar Montelius, bubeník Daniel Mullback a klávesista Daniel Mÿhr - jsou ve své nové kapele doplněni baskytaristou Stefanem Erikssonem (Volturyon) a zpěvákem Patrikem Johanssonem (Astral Doors).

Tracklist EP:
01. Rome Is Falling
02. Civil War
03. Forevermore
04. Custers Last Stand
05. [bonus]

>>> Informace o vydání "Saturn in Ascension", čtvrté desky dánských doomařů Saturnus, tu již proběhla, ale nyní kapela ještě přihodila obal, který je k vidění napravo; vytvořil jej Frode Sylthe (Napalm Death, At the Gates, The Haunted). O produkci nahrávky se pak postaral Flemming Rasmussen (Metallica, Morbid Angel, Blind Guardian).

Samotné album vyjde 30. listopadu pod hlavičkou firmy Cyclone Empire, počin bude v prvním výlisu k dispozici jako digipack a také jako 2LP. Oba nosiče budou navíc obsahovat bonusovou písničku "Limbs of Crystal Clear", což je znovu nahraný song, jenž se původně objevil na nepojmenovaném demosnímku z roku 1994. Pozdější výlisy tento bonus obsahovat nebudou.

Tracklist "Saturn in Ascension":
01. Litany of Rain
02. Wind Torn
03. A Lonely Passage
04. A Father's Providence
05. Mourning Sun
06. Call of the Raven Moon
07. Forest of Insomnia
08. Between
09. Limbs of Crystal Clear [bonus]

>>> Novou desku, v tomto případě třetí, mají v plánu rovněž Norové Wallachia. Jejich novinka dostala název "Shunya" a vyjde 16. listopadu u francouzského labelu Debemur Morti Productions.

Zpráva firmy album popisuje jako "melancholický black metal s chytlavými doteky symfonií. 'Shunya' je introspektivní, ihned přístupná metalová nahrávka, jež zůstává věrná epické přirozené syrovosti, která byla trademarkem Wallachia už od poloviny 90. let."

Upoutávku k "Shunya" si můžete pustit na YouTube.

Tracklist "Shunya":
01. Dual Nothingness
02. Gloria in Excelsis Ego
03. Ksatriya
04. Enlightened by Deception
05. Hypotheist
06. Nostalgia Among the Ruins of Common
07. Harbringer of Vacuumanity
08. Emotional Ground Zero

Enslaved - RIITIIR

23. října 2012 v 22:14 | Ježura |  Recenze
Enslaved jsem vždy registroval jako kapelu, která tvoří velmi dobrou hudbu, jenže ani tak se mi dlouho nedařilo přijít té hudbě na kloub a následně i na chuť. A přitom prvotní podmínky hráli jednoznačně pro Enslaved - kapely, které za dlouhé roky své existence od black metalu přešly k mnohem sofistikovanější progresivní hudbě, totiž patří k mým vůbec nejoblíbenějším. Naštěstí se však milí Enslaved rozhodli nahrát EP "The Sleeping Gods", které se stalo tím bodem zlomu, a od té doby, co mě toto dílko vyloženě uhranulo, jsem s napětím vyhlížel, s čím se vytáhnou na další řadovce. Řadovka je tady, jmenuje se "RIITIIR" a za tím jménem se skrývá víc než hodina mimořádných zážitků...

Jak jsem ale postřehl napříč internetem, nejsou to zážitky stravitelné pro každého, takže se hned na začátku sluší vyjasnit jednu věc - Enslaved neotočili do protisměru a nenahráli další dřevní black metalové album, které od nich někteří trochu nepochopitelně očekávají nebo po něm alespoň ve skrytu duše touží. Ne, "RIITIIR" pokračuje v kolejích tvorby posledních let, takže se posluchač dočká nezaměnitelných melodií, ojedinělých kompozičních obratů a jen lehkého odéru black metalových kořenů, který však přispívá výsledku stejnou měrou jako ostatní atributy, kterými se deska pyšní. A jestliže patříte k té části posluchačů, kterým není tento přístup Enslaved jednadvacátého století proti srsti, můžete si být jisti, že vám "RIITIIR" udělá radost, protože materiál, který se na něm sešel, je dokonalou ukázkou, jak skvěle to může dopadnout.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Somnus Aeternus - rozhovor

23. října 2012 v 18:40 | Monsterfuck |  Rozhovory
Sice pomalu (jak jinak, v rámci žánru), ale přece jenom se v poslední době začaly na české scéně lámat i doom metalové ledy - a přestože to explicitně nepadlo, z následujících odpovědí Somnus Aeternus, kteří jistě patří k těmto novým hybatelům na českém doom metalovém poli, vyplývá, že tento jev bude ještě nějakou dobu určitě pokračovat, což zajisté potěší všechny fanoušky truchlivého metalu. Našich otázek nejen o doom metalu obecně, ale také samozřejmě i o samotné kapele a o čerstvém debutu "On the Shores of Oblivion" se jménem Somnus Aeternus ujali zpěvák Insomnic a kytarista Wohma...

01. Zdravím do Brna! Dovolil bych si vynechat úvodní zdvořilosti a vrhnul se rovnou na otázky. Předně by mě zajímalo, proč jste si zvolili název Somnus Aeternus a co přesně tato dvě slova znamenají? Ptám se na to především z toho důvodu, že ihned, jak jsem jméno vaší kapely poprvé zaregistroval, tak mi v mysli naskočila zámořská doom metalová legenda Solitude Aeturnus, jejíž název je hodně podobný. Je to z vaší strany záměr, nebo se jedná čistě o náhodu?

Insomnic: U vzniku kapely a vymýšlení názvu jsem nebyl, ale všiml jsem si, že podobně, jako se Solitude Aeternus si lidi pletou náš název se Sopor Aeternus, což mě osobně celkem těší :)

Wohma: Somnus Aeternus znamená latinsky věčný spánek, což dle mého docela hezky vystihuje pochmurnost naší hudby, ale zároveň v sobě má i jistou poetičnost (v hudební řeči melodičnost), na které si svým způsobem zakládáme. Kdysi jsme přemýšleli o změně názvu, ale nakonec jsme zůstali při starém - jednak jsme už byli aspoň v Brně a okolí celkem zavedení, ale hlavně vymyslet dobrý název není vůbec taková sranda, jak to může vypadat.

Podobnost jak se Solitude Aeturnus, tak se Sopor Aeternus samozřejmě je, ale mám pocit, že jsme možná ani o jedné zmíněné neměli tehdy ponět. Komické mi to přijde spíš až teď, když mi jako Somnus Aeternus jsme o Solitude Productions. Ale co už ;)

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Peklo nad Otavou 5

23. října 2012 v 13:17 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
PEKLO NAD OTAVOU 5 - info
Pátek 16.11.2012, 20.00, Strakonice, Music bar Křemelka

TROLLECH, BELLIGERENCE, MÖRKHIMMEL, BEHIND THE CEMETERY WALL

Již páté pokračování tradiční akce připravili pánové z DéPéHá Prodakšn na předvečer státního svátku. V pátek 16. listopadu se od 20 hodin v prostorách strakonického hudebního klubu Křemelka představí čtyři zajímavé kapely různých extrémních žánrů. Specifikem pak bude účast dvou slečen na pódiu, protože hned dvě kapely mají ve svém středu dívku - a obě dvě umí pořádně zařvat!!!

TROLLECH - Black metal
TROLLECH do Strakonic přijedou propagovat zbrusu nové album Vnitřní tma, které vychází 1.10.2012 opět u německého vydavatelství Ketzer Records. TROLLECH existují dlouhé roky a na kontě mají celou řadu nahrávek a hlavně hitů. Kdo by neznal hymny V rachotu hromů, Ve stínu starých dubů nebo Stromy jsou v nás z lesně-blackmetalových alb V Rachotu hromů resp. Skryti v mlze. A kdo by neznal minulou desku Jasmuz, na které vyzkoušeli trochu jiné postupy. A jiné postupy slibují i na novince, která je návratem k ryzímu a nesmlouvavému black metalu, jak dokazuje již nějaký čas živě prezentovaná vypalovačka Zabíjím s jiskrou v očích. Letos odehráli jen pár koncertů na větších festivalech, takže každé klubové vystoupení je opravdovým svátkem.

BELLIGERENCE - Death metal s ženským řevem
I BELLIGERENCE naservírují strakonickému publiku zbrusu nové skladby z druhého alba heartfelt, které vychází právě v těchto dnech v kooperaci kapely a Radiation Noise Prod. Pražané zabodovali krátce po vzniku svým debutem Out:red (2008), na kterém mixovali death s black metalem a neštítili se kláves ani melodií. Jejich trumfem je ale bezesporu dračice za mikrofonem Markéta, která si co do výrazu nezadá s kdejakým řvoucím pořízkem. Nový materiál se od blacku vzdaluje, převládá v něm moderní death metal, nicméně kapela na svém profilu tvrdí, že hraje "modern atmospheric thrashened vegetarian progressive grindcore death metal" - a že přebývá většinou v Kašmíru. (úsměv)

MÖRKHIMMEL - Death/black/crust/core
MÖRKHIMMEL znamená ve švédštině, norštině a dánštině temné nebe. A stejně temná je i muzika, kterou tahle parta od roku 2007 produkuje. Po řadě personálních změn naleznete v aktuální sestavě muzikanty známé z působení v MASSGENOCIDE PROCESS, MOTHER, THEMA 11 nebo ÚL!. Po prvním demu se vznikly další dvě nahrávky, z nichž hlavně letošní Zloskřivec (který vyšel pouze na vinylu) sklidil spoustu nadšených kritik napříč scénami. Aby ne, když MÖRKHIMMEL zručně kombinují hardcorovou nespoutanost, crustovou rychlost a deathovou špínu. A nesmrdí jim ani staroškolský black metal, ostatně jako své vzory uvádějí DARK THRONE, HELLHAMMER, VENOM nebo BATHORY. A jak říkají, rádi zahrají pro metalisty i pro hardcoristy. A po dvou turné po Švédsku a Norsku přijedou s novým kytaristou v sestavě zahrát do Strakonic!

BEHIND THE CEMETERY WALL - Hardcore/grind/thrash s ženským řevem
Za hřbitovní zdí ve Strakonicích mají zkušebnu, tak se podle téhle zajímavé lokace pojmenovali. A snad aby se pokusili nějaké ty nebožtíky probudit, produkují říznou a extrémně rychlou muziku na pomezí grindu, hardcore i thrashe. V čele kapely stojí drobná Karolína, do které by nikdo neřekl, že v řevu předčí stokilového chlapa - ale je to tak. Zbytek kapely tvoří zkušení muzikanti, kteří mají leccos za sebou. BTCW letos sestavu obměnili, připojil se k nim kytarista Rámus (AVENGER), jelikož basák Kozel (KAOSQUUAD) hraje druhou kytaru v LAHAR a nestíhá. Ale některé akce, když má čas, odehraje. Jinak zakládající člen, kytarista Zbyněk (taky CONOPED) zahraje basu. Jejich diskografie je zatím strohá (díky personálním změnám) a čítá demo a pár songů na sampleru Posloucháte jižní Čechy, ale mají nahraný nový materiál, který brzy vyjde na split LP s KAOSQUAD.

POZOR: Každý návštěvník obdrží zdarma starší výtisk časopisu PAŘÁT včetně přiloženého CD. Na místě bude možné zakoupit aktuální číslo PAŘÁTU č. 48 s titulním článkem o ENSLAVED, historií ASMODEUS atd.; součástí je i nové CD skupiny SCENERY!

Info:

[tisková zpráva pořadatele]

Stolen Babies - Naught

22. října 2012 v 21:57 | Monsterfuck |  Recenze
"I don't always review avantgarde albums, but when I do I give 9/10"

Toliko parafráze na dnes tolik populární meme, díky níž bych si měl zaručeně stoupnout v očích všech milovníků těchto poněkud nevtipných vtípků. Nicméně je to ve své podstatě opravdu tak - zdá se mi, že poslední dobou příliš často nerecenzuji desky, které se nějak zásadně vymykají běžnému pojetí heavy metalové (v tom širším slova smyslu) scény, ale když už se mi na stůl nějaká dostane, pak ji chtě nechtě musím hodnotit vysokou známkou. Nedá se ovšem nic dělat, když člověku přistávají na stůl takové výborné matroše jako "Naught"!

Avantgardně kabaretní uskupení Stolen Babies vyletělo na volnomyšlenkářské rockové scéně nahoru jak raketa hned svým dlouhohrajícím debutem "There Be Squabbles Ahead". Řeknu vám zcela upřímně, že i já jsem byl jedním z mnoha lidí, kteří se do sítí této skupiny chytili takřka ihned. Jen těžko šlo ovšem odolat takové kombinaci fenomenální avantgardy s neotřelou unikátní atmosférou, obrovského nadhledu, krásně ulítlé image, podmanivého hlasu zpěvačky Dominique Persi a mnohých další věcí - a to vše aniž by hudba jakkoliv postrádala inteligenci - právě naopak, měla jí tolik, že by většina mohla Stolen Babies jen skrytě závidět. Debut byl teda doslova bomba, kterou dodnes poslouchám s obrovskou chutí a neustále si onen poslech nepokrytě užívám.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!