Vintersorg - Orkan

22. srpna 2012 v 21:26 | Ježura |  Recenze
Kdo se alespoň okrajově zajímá o skandinávskou post-black metalovou a progresivní scénu, ten určitě se jménem Vintersorg minimálně přišel do styku. Pro ty ostatní - za tímto pseudonymem se skrývá multiinstrumentalista Andreas Hedlund, který patří k těm muzikantům, kteří mají co do činění s většinou žánrových kapel, co jich tato scéna jen nabízí. Jméno Vintersorg se však skloňuje také ve spojitosti s projektem, pod jehož hlavičkou s Hedlundem již dlouhých třináct let spolupracuje kytarista Mattias Marklund. A jako už v minulosti pětkrát, tihle dva pánové dali hlavy dohromady a výsledkem je album "Orkan", které po pouhém roce navazuje na svého předchůdce "Jordpuls".

A ještě než se pustím do samotné novinky, pokusím se trochu nastínit, z jaké pozice vlastně hodnotím, protože mám dojem, že to bude mít na závěrečný verdikt podstatný vliv. Tak předně - Vintersorgovy hudby jsem si vždy nesmírně vážil od doby, kdy mi učarovala deska "Cosmic Genesis". To však nic nemění na tom, že další průzkum početné diskografie vždy ztroskotal na tom, že jsem tu kterou ukázku buď nebyl s to pojmout, nějak mi neseděla, nebo to byl mix obou těchto důvodů. Proto u mě celkem propadla i tehdy aktuální deska "Jordupls", jíž jsem marně porovnával s "Cosmic Genesis", kterou jsem si mezitím prakticky idealizoval a čekal, že se ostatní Vintersorgovy počiny ponesou v podobném duchu. Jenže časy se mění, a když jsem si "Jordpuls" pustil znovu, najednou to začalo fungovat, a to z jednoho prostého důvodu - nesrovnával jsem s "Cosmic Genesis", protože mi došlo, že i při zachování typických poznávacích znaků Vintersorgovy tvorby jde o tak odlišné desky, že jejich vzájemné srovnání je dost bezpředmětné. A stejně nešťastně jsem nahlížel i na "Orkan", než jsem se oprostil od stigmatu "Cosmic Genesis"...

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ježura Ježura | 23. srpna 2012 v 0:46

Ještě mimo záznam - dost dobře nechápu, jak to ten Vintersorg dělá. Nejdřív nahraje geniální album s Borknagar, pak si odskočí k vlastnímu projektu a nahraje další super desku... Blázen je to, ale hlavně že pořád dělá dobrou muziku :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama