Secrets of the Moon - Seven Bells

3. května 2012 v 19:47 | MF |  Recenze
Jsou skupiny, které mají pozornost celé scény, objevují se na titulních stránkách všech magazínů, každý webzin o nich píše, prodávají mnoho desek, na festivalech vždy vystupují v prestižních večerních časech, přesto je jejich muzika… průměrná. Možná líbivá, to ano, určitě populární, zcela jistě, nepochybně i chytlavá, prostě taková, aby na ní průměrný posluchač slyšel, ale rozhodně ne příliš objevná, ani ne originální, působivá nebo atmosférická, nic takového, jednoduše řečeno - z hlediska uměleckosti zcela průměrná. Je to obrovský paradox, znatelnější o to víc, že právě naopak ty kapely, jejichž hudba onu jakousi nepříliš jasnou (přece jen záleží i na úhlu pohledu, co si budeme povídat) definici uměleckosti naplňuje a jejichž muzika má co říct i (možná spíše: především) náročnějšímu posluchači, jsou většiny v pozici undergroundu a nedá se tvrdit, že by o nich většina posluchačů měla obecné povědomí.

Jednou z takto pohříchu nedoceněných skupin jsou dozajista taktéž němečtí Secrets of the Moon, jejichž produkce se pohybuje v hájemství progresivněji laděného black metalu se silnou atmosférou. Nejpozději s deskou "Antithesis" z roku 2006 se skupina posunula na nejvyšší příčky ve svém ranku a u mnohých podzemních hledačů si již stačila vybudovat velice silné jméno. Zejména na poslední nahrávce "Privilegivm" (2009) dokázali Secrets of the Moon vybrousit onu podobu toho, co hrají, do vpravdě neodolatelného tvaru. Myslím, že s prohlášením, že "Privilegivm" bylo tím nejlepším, co kapela do té doby stvořila, není třeba vůbec polemizovat. A právě v této chvíli přichází čas počinu "Seven Bells", aby se to pokusil změnit…

Aby bylo hned pro začátek učiněno zadost té části recenze, která náleží srovnání nového alba s jeho předchůdcem, musím říct, že "Seven Bells" mi oproti "Privilegivm" přijde o malinko chudší co do počtů motivů a jejich variabilnosti na píseň. To samozřejmě může i nemusí být zápor, záleží na vkusu. Na jednu stranu tím nová deska působí řekněme o něco méně progresivněji, ale na druhé misce vah zase nesmíme přehlédnout poněkud konzistentnější a soudržnější atmosféru i celkové vyznění, což se jistě také počítá. Dle osobních preferencí, co komu sedí více, sám za sebe mohu říct jen to, že se mi líbí jak "Privilegivm", tak "Seven Bells" - obě rozhodně mají něco do sebe. Ačkoliv musím uznat, že v současné době, kdybych si musel vybrat, asi by stále ještě o chlup vyhrála ta první jmenovaná a také první vydaná.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ash Ash | 4. května 2012 v 7:55

Mohl bych se zeptat, které skupiny myslel, když si mluvil o "znásilněném" black metalu? A čím víc tím líp:-)

2 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 4. května 2012 v 11:14

Myslel jsem to jako ten druh black metalu, který nemá takovou tu původní atmosféru (temnou, agresivní atp.), tj. např. nějaký klidnější black metal, melancholický black metal, prostě žánrové kapely, které nemají tu typickou zlou náladu :)

3 Ash Ash | 4. května 2012 v 12:30

Jasný to jsem pochopil, mě se vybaví třeba poslední cd od Sigh. Je fakt dobrý, docela by zajímalo, jestli neznáš další kapely, co hrají tento nebo velmi podobný styl. Doufám, že vše pochopil správně.

4 Monsterfuck Monsterfuck | E-mail | Web | 4. května 2012 v 21:42

No, na něco na styl novýho CD Sigh si takhle z hlavy nevzpomínám, snad kromě jejich předchozích alb, hehe. Jinak obecně z avantgardního blacku metalu bych namátkou doporučil třeba <code>, Diabolical Masquerade (hlavně desku Death's Design), Krallice, Peste Noire, samozřejmě Solefald, Germ, opravdu skvělí, ale dneska už v podstatě zapomenutý jsou Ved Buens Ende, Poláci Devilish Impressions teď nedávno vydali excelentní desku (i starší věci jsou výborný), takový Satanochio z Rumunska taky určitě stojí za zkoušku, hlavně druhý album From Beyond, Biography Obscene od Tulus taky můžu jenom doporučit... jinak ne přímo avant-BM, ale taky nádherně uhozený záležitosti jsou třeba The CNK z Francie (současný projekt Hreidmarra z Anorexia Nervosa) nebo Pergale z Litvy. Určitě něco z toho budeš znát, ale snad v tom najdeš aspoň něco :) Jinak tu teď mám ještě nějaký další záležitosti na zkoušku, tak jestli to bude stát za to, bude se to postupně objevovat i v NCSD :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama