Květen 2012

Žrec - Paměti

31. května 2012 v 16:39 | Zajus |  Recenze
Žrec na hudební scéně působí již dobrých osm let a nejpozději po debutu "Žertva" se stali respektovanou jednotkou na poli folk metalu. Je tak trošku moje ostuda, že se k jejich kouzelné hudbě dostávám až s druhým albem "Paměti" a "Žertvu" tak dodnes vlastně neznám. Doufám však, že mě to nečiní nekompetentním a že vám tak novinku "Paměti" mohu představit v celé její kráse.

A že je co představovat. Na rovinu totiž říkám, že lepší folk metal jsem neslyšel již dlouhou dobu. Zatímco některé kapely využívání folklórních nástrojů provozují takřka z povinnosti (neb je to v módě), u Žrec jsem narazil na něco úplně opačného, totiž že jejich využití je velmi přirozené. Není to však jen přítomnost houslí či flétny co z "Paměti" činí folk metalovou nahrávku, je to totiž celková nálada alba. Lidové melodie jsou přítomny také ve zpěvu a občas mám dojem, že i v kytarových partech. "Paměti" je ultimátní ukázka alba, které si na nic nehraje a lidovost z něj vyloženě čiší, což se brzy ukáže jako jedna z jeho nejsilnějších stránek.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


The Rasmus - The Rasmus

30. května 2012 v 19:52 | Madeleine Ailyn |  Recenze
Podle mě by alba, nazývající se po skupině, měla nejvíce ukazovat to, co skupina hrála a hraje. The Rasmus pro mě představují jednu z kapel, které jsem poslouchala ještě předtím, než jsem našla větší zálibu v metalu, ale dokonce i potom. Tím chci taktně upozornit, že pro mě tahle skupina byla vždycky něco mezi rockem a metalem. Já myslím, že hodně z nás zná skladby, jako jsou "First Day of My Life" nebo "In the Shadows", a pokud jste jejich velkým zastáncem stejně jako moje drahá osoba, těžko budete hledat v novém albu zalíbení.

Uznávám, že posledními třemi alby se Finové mílovými kroky vzdalují od všech "metalových" vlivů. Nelze jim to mít za zlé a musím uznat, že před čtyřmi roky vydané album "Black Roses" mělo také něco do sebe. Všechny songy si zachovaly ještě takovou temnější a drsnější atmosféru a "Livin' in a World Without You" nebo "Justify" byly značně chytlavé singly.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Janesession - rozhovor

30. května 2012 v 13:58 | Zajus / Monsterfuck |  Rozhovory
Přestože nahrávka "4Ever" svého času v naší recenzi získala pouze průměrné hodnocení, nic to nemění na tom, že její autoři Janesession patří na slovenské rockové scéně k tomu nejzajímavějšímu, nejviditelnějšímu a také, dalo by se říct, nejambicióznějšímu, což do jisté míry dokazuje i zpěvačka Jane Razor, která se zhostila odpovědí na několik otázek našeho malého plátku. Rozhovor sice díky několika technickým potížím vychází oproti recenzi docela s odstupem, nicméně téma - album "4Ever" - je stále aktuální, takže rozhodně bylo o čem povídat...

01. Zdravím na Slovensko. Mohl bych tě na úvod poprosit o krátké představení kapely pro čtenáře, kteří se s vámi dosud nesetkali? Na co se může váš potenciální posluchač těšit, co od vás má očekávat?

Zdravím do Čiech! :) Nie sme už mladá kapela, ako by tento rozhovor vo väčšine prípadov možno začal, pôsobíme už od roku 2003, to znamená, že už máme čo to za sebou, základňu kapely tvorí Marc B.K. bicie, Peter B. sólová gitara a moja maličkosť, ostatní členovia sa prestriedali, terajšia zostava s basgitaristom Tommym Screw je moja doslova srdcovka. Hneď na začiatku našu muziku viedla rovnaká vízia a to hrať melodický rock'n'roll s refrénmi, ktoré budú chytľavé a budú si ich naši fans spievať spolu s nami na koncertoch. Ide nám o to, aby sa ľudia na našich koncertoch zabavili a stali sa súčasťou, teda takým pomyselným piatym členom kapely JS.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Informace o několika chystaných albech

30. května 2012 v 11:54 | Monsterfuck |  Music News
>>> Švédové Katatonia odhalili detaily o svém novém očekávaném počinu, který se stane nástupcem alba "Night Is the New Day" z roku 2009. Celkově devátá deska se bude jmenovat "Dead End Kings" a vyjde 27. května pod značkou Peaceville Records. Název vysvětluje kapelník Jonas Renkse:

"'Dead End Kings' je o průchodu našich myslí do míst, odkud již není návratu. Buďte svými vlastními králi a královnami v těchto průchodech, dokonce i na samotných jejich koncích. Neste svá břemena s hlavou vztyčenou. To je to, co děláme již dvacet let a budeme dělat i nadále. Věříme v to, co činíme, svým vlastním zvráceným způsobem."

Hudební stránku zase přibližuje jeho kolega Anders "Blakkheim" Nyström: "Tato deska otevírá mnoho dveří do mnoha rozdílných hudebních žánrů, ale pořád ve stylu Katatonia. Snažili jsme se vybalancovat tu linii mezi neopakováním se, aniž bychom se zároveň příliš vzdálili od toho, co lidé znají a mají rádi. Nyní jsme připraveni odevzdat důkazní materiál a pak už bude na vás, abyste jej posoudili. Jsme přesvědčení, že kreativita a oddanost bude z toho alba opravdu cítit."

Na závěr jen dodejme, že jako host se ve skladbě "The One You Are Looking for Is Not Here" představí Silje Wergeland z The Gathering. Předběžný tracklist "Dead End Kings":

01. The Parting
02. Hypnone
03. Undo You
04. The Racing Heart
05. Buildings
06. Leech
07. The One You Are Looking for Is Not Here
08. First Prayer
09. Ambitions
10. Lethean
11. Dead Letters

>>> Zámořští experimentální black metalisté Nachtmystium odhalili přebal desky "Silencing Machine", jež naváže na vysoce ceněná alba "Assassins: Black Meddle Pt. I" (2008) a "Addicts: Black Meddle Pt. II" (2010). Nahrávka vyjde 31. července u Century Media Records jako CD, LP a download. Obal najdete tady.

>>> Řečtí black metalisté Naer Mataron vydají 6. července svou šestou fošnu "Ζήτω ο θάνατος" alias "Long Live Death". Počin bude k dispozici jako digipack CD a černý vinyl (limitace 333 kusů). Nahrávalo se v polských Hertz Studio, o artwork se rovněž postarali Poláci, Mentalporn.com (Deathstars, Darzamat, Hermh, Iperyt). Seznam songů a obálku si můžete prohlédnout níže.

Naer Mataron nedávno vzbudili velkou pozornost tím, že jejich baskytarista Kaiadas (občanským jménem Georgios Germenis) byl zvolen do řeckého parlamentu jako zástupce extrémně pravicové strany Golden Dawn.

Tracklist "Ζήτω ο θάνατος":
01. Long Live Death (Intro)
02. Apocalypse of the Ancient One
03. Sleepless Beings
04. I Am Lucifer, Messenger of Your Death
05. Goat Worship
06. Faceless Wrath of Oblivion
07. Parade into Centuries
08. Whisper of Begotten Premonition
09. The Cult of Doom and Dagger
10. Ode to Death (The Way of All Flesh)

>>> Holanďané The Gathering svou novinku pojmenovali "Disclosure". Datum vydání bylo stanoveno na 12. září pod křídly Psychonaut Records. Okolo je k vidění seznam písniček a artwork.

"'Disclosure' je tím nejosobnějším počinem, jaký jsme doposud udělali, textově i hudebně. Album je jako svatba mezi elektronikou a přirozeným zvukem, je na něm velké množstí rozdílných skladeb. Pomocí dlouhých a epických kompozic zůstáváme blízko sami sobě. Jsme na tuto desku neskuteční pyšní, je odrazem toho, co nám jde nejlépe, ale i potřebou experimentovat," prohlásil klávesista Frank Boeijen.

Tracklist "Disclosure":
01. Paper Waves
02. Meltdown
03. Gemini I
04. Heroes for Ghosts
05. Missing Seasons
06. See for Miles
07. Paralyzed
08. Gemini II

>>> Informace o své netrpělivě očekávané druhé velké nahrávce konečně poskytují Finové Wintersun. Předně, chystané "Time" nakonec nebude jedním albem, ale půjde hned o dvě desky, což kapela vysvětluje v několika bodech: složeno bylo 80 minut, což by se na jeden nosič nevešlo, ale údajně jde o tak kvalitní materiál, že hudebníci nechtěli nic vyhodit; jedná se o natolik "nelehce poslouchatelnou" hudbu, že dát 80 minut v kuse nejde, ale dva počiny po 40 minutách už budou stravitelné; skupina bude po několika letech ticha na očích trochu déle.

Jízdní plán vydání vypadá následovně: na začátku července bude dokončen mix "Time I", do konce července se dodělá mastering a počin vyjde začátkem podzimu; finální práce na "Time II" proběhnou v létě a k vydání dojde v roce 2013.

Tracklist "Time I":
01. When Time Fades Away
02. Sons of Winter and Stars
I. Rain of Stars
II. Surrounded by Darkness
III. Journey Inside a Dream
IV. Sons of Winter and Stars
03. Land of Snow and Sorrow
04. Darkness and Frost
05. Time

The Foreshadowing - Second World

29. května 2012 v 20:00 | Ježura |  Recenze
21. století je z hlediska gothic metalu opravdu smutná doba. Jak tenhle subžánr vlastně zní, už ví jen zlomek těch, kteří se škatulkou ohánějí na každém rohu, a záplava naprosto zaměnitelných a kvalitou své tvorby nikterak hodnotných kapel původem zhusta v Německu jenom zatlouká další hřebíčky do rakve kdysi mimořádně zajímavého žánru. Člověk, který k němu není úplně lhostejný, může tak akorát truchlit, anebo se vrhnout po čemkoli, co vypadá, že by mohlo tenhle zhoubný status quo narušit. Přesně takové zvěsti předcházely i italskou kapelu The Foreshadowing, a jelikož jsem z jejich dosavadních dvou alb neslyšel ani notu, byl jsem náramně zvědavý, jestli se jim podaří vydobýt si cenný titul kvalitního a neotřelého gothic metalu s jejich novinkou "Second World"...

Není sporu o tom, že úspěchu dosáhli minimálně co se týče neotřelosti, protože si nepamatuji, že bych kdy slyšel něco podobného. The Foreshadowing totiž na "Second World" neprezentují čistý gothic, a za účelem jeho obohacení sáhli do výrazového repertoáru žánrového příbuzného - doom metalu. Odtud pochází mimořádně rozvláčná atmosféra, která definuje tvář alba a která je asi nejvýraznějším vjemem, který si člověk z poslechu "Second World" odnese. Aby ale nevznikla mýlka, bylo by dobré zdůraznit, že doomový charakter, s jakým The Foreshadowing pracují, rozhodně nepůsobí tak závažné srdceboly jako čistě doomové smečky a už vůbec posluchače nedusí. Je to prostě jen takové... rozvláčné. A snad i tahle rozvláčnost přispívá k druhému charakteristickému rysu alba. Ono totiž zní, jako by se na něm všechno dělo jen tak mimochodem, někde v dálce. Není to ostré ani bezprostřední a nesnaží se to a priori získat posluchačovu pozornost svým projevem, který je všechno, jen ne živelný. Nikdy se mi nepodařilo odpoutat duši od těla, ale myslím, že tahle charakteristika "Second World" tomu musí být tomu pocitu docela blízko. Přesto ale album nějakým záhadným způsobem pozornost jitří a člověk při cílevědomém poslechu nemá nutkání pořád utíkat k jiným činnostem. V čem to ale vězí, to vážně nemám potuchy...

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Novinková všehochuť

29. května 2012 v 15:44 | Monsterfuck |  Music News
>>> Krátká zprávička ohledně Black Label Society - kdy se objeví jejich nové album, které naváže na "Order of the Black" z roku 2010? Zpěvák a kytarista Zakk Wylde v rozhovoru prohlásil, že to vidí nejspíš až na rok 2014.

>>> Norská progresivně-extrémní formace In Vain již započala s přípravami své třetí velké desky. Kapela má složených "více méně" šest písniček, přičemž další budou následovat, aktuálně probíhá předprodukční fáze, která by měla být hotová v průběhu léta, ostré nahrávání je naplánováno na podzim. V dohledné době In Vain také zveřejní nový videoklip, ovšem ke skladbě ještě z předchozí nahrávky "Mantra", "Dark Prophets, Black Hearts".

>>> Islanďané Kontinuum, kteří hrají ambientní metal, podepsali smlouvu s firmou Candlelight Records na vydání svého debutu "Earth Blood Magic". "Naši hudbu vnímáme jako různorodou a ne vždy předvídatelnou. Proto pro nás bylo důležité dát se dohromady s labelem, který rozumí zdroji vizí, které vyjadřujeme. Těšíme se na celosvětové vydání našeho debutu a na spolupráci s Candlelight," prohlásila kapela. Počin byl nahrán v Sundlaugin Studio na Islandu, první ukázku v podobě písně "Moonshine" si můžete pustit na Soundcloud.

>>> Relapse Records se již loni pustili do znovuvydávání katalogu legendární death metalové skupiny Death. V nových deluxe verzích již vyšla alba "The Sound of Perseverance" (1998), "Individual Thought Patterns" (1993)" a "Human" (1991), nyní je na programu počin s názvem "Death by Metal", což je kompilace starých demo nahrávek formace Mantas, přímého předchůdce Death (vznik Mantas 1983, na konci roku 1984 přejmenováni na Death). Na nosiči se objeví první dvě dema a záznam ze zkoušky z roku 1984. Půjde o vůbec první vydání těchto skladeb od roku 1984.

"Death by Metal" vyjde 19. června v Severní Americe, 22. června v Německu a Beneluxu a 25. června ve zbytku Evropy jako CD, limitované 2CD, LP, download a sběratelský set 2CD+barevné LP+tričko. Tracklist a obal:

Disc I:
01. Legion of Doom ["Death by Metal" demo - první verze]
02. Evil Dead ["Death by Metal" demo - první verze]
03. Mantas ["Death by Metal" demo - první verze]
04. Death by Metal ["Death by Metal" demo - první verze]
05. Power of Darkness ["Death by Metal" demo - první verze]
06. Legion of Doom ["Death by Metal" demo - druhá verze]
07. Power of Darkness ["Death by Metal" demo - druhá verze]
08. Death by Metal ["Death by Metal" demo - druhá verze]
09. Evil Dead ["Death by Metal" demo - druhá verze]
10. Legion of Doom [zkouška 1984]
11. Mantas [zkouška 1984]
12. Death by Metal [zkouška 1984]
13. Evil Dead [zkouška 1984]
14. Rise of Satan [zkouška 1984]

Disc II:
01. Legion of Doom ["Emotional" demo, první verze]
02. Legion of Doom ["Emotional" demo, druhá verze]
03. Legion of Doom ["Emotional" demo, třetí verze]
04. Evil Dead ["Emotional" demo, první verze]
05. Evil Dead ["Emotional" demo, druhá verze]
06. Mantas ["Emotional" demo, první verze]
07. Mantas ["Emotional" demo, druhá verze]
08. Legion of Doom [live Orlando, Florida 1. září 1984]
09. Zombie [live Orlando, Florida 1. září 1984]
10. Demon Flight [live Orlando, Florida 1. září 1984]
11. Death by Metal [live Orlando, Florida 1. září 1984]
12. Evil Dead [live Orlando, Florida 1. září 1984]
13. Power of Darkness [live Orlando, Florida 1. září 1984]
14. Black Magic [live Orlando, Florida 1. září 1984]
15. Evil Chuck Solo [live Orlando, Florida 1. září 1984]
16. Beyond the Unholy Grave [live Orlando, Florida 1. září 1984]
17. Poison [live Orlando, Florida 1. září 1984]

Hellfast Attack vol.6 - změna místa konání

29. května 2012 v 12:59 | Monsterfuck |  Koncerty & Akce
S velkým potěšením oznamujeme konečné a definitivní místo konání letošního HFA. Tentokrát se nejednalo o vynucenou změnu, naopak chtěli jsme návštěvníkům nabídnout komfortní zázemí. To se myslím povedlo, protože se naskytla možnost pronájmu opravdu ukázkového a reprezentativního areálu u Brněnské přehrady, ve kterém není nouze o soc. zařízení včetně sprch. Pro pohodlnější návštěvníky je možnost pronajmutí chatek za zvýhodněnou cenu (speciálně pro tuto akci). Areál se nachází v autokempu OBORA - Městská část Brno-Bystrc s výbornou dostupností jak pro motorizované i ostatní návštěvníky (zastávka MHD přímo u areálu). Volný čas lze využít prohlídkou hradu Veveří vzdálený cca 1km nebo i plavbou na parníku po príglu. Nechtěli jsme dopředu mystifikovat návštěvníky pro případ, že by tato možnost zkrachovala, proto byl nadále v záloze původní areál a tuto variantu jsme nezveřejňovali. Nej zasvěcení ale o záměru vyhledání vhodnějšího místa věděli. Těšíme se na vás a přijďte podpořit i letošní HFA. HELL!


[tisková zpráva pořadatele]

Burzum - Umskiptar

28. května 2012 v 19:21 | Monsterfuck |  Recenze
Pokud někdo do posledního puntíku naplňuje definici toho, co je kontroverzní, rozhodně to bude Varg Vikernes. Právě on byl totiž svého času jedním z lidí, kolem nichž se děly jedny z největších skandálů nejen v rámci black metalové scény, ale i v rámci celého metalu, ne-li přímo hudby obecně; právě on byl ve středu dění, když se na počátku 90. let v Norsku začala formovat nejspíš ta nejextrémnější a nejortodoxnější hudební organizace vůbec. Nicméně oživování staré historie není důvodem vzniku tohoto článku, ostatně ji stejně všichni znáte, jelikož vše okolo hořících kostelů se již dávno stalo doslova legendou, byť v některých ohledech doposud nepříliš jasnou, kterou díky mnoha polopravdám a nepřesnostem dnes už asi jen těžko někdo rozplete, a to tím spíš, že samotní účastníci se o této době baví jen velice neochotně, nebo rovnou vůbec. Výsledek toho všeho je však známý zcela jasně - 2. května 1994 byl Varg Vikernes soudem usvědčen z vypálení čtyř křesťanských kostelů a vraždy a poslán do vězení na 21 let, nejvyšší možnou sazbu, kterou norské soudnictví dovoluje.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Práce na nových deskách

28. května 2012 v 17:32 | Monsterfuck |  Music News
>>> Kanadští progresivní death metalisté Augury dali svým příznivcům na vědomí, že se do kapely po několika letech vrátili baskytarista Dominic Lapointe a bubeník Étienne Gallo, tudíž jsou Augury opět v původní sestavě. Kromě toho se také skupina pustila do příprav svého třetího alba, nástupce "Fragmentary Evidence" z roku 2009, na nějž se podle svých slov "soustředí na 100 %".

>>> Rakouská perverzní sebranka Belphegor potom, co zpěvák a kytarista Helmuth vyřešil své zdravotní problémy, chystá svůj desátý studiový zásek. Tentokrát se kapela vydá nahrávat na Floridu do proslulého death metalového studia Mana Recording, které patří Ericu Rutanovi (Hate Eternal, ex-Morbid Angel), jenž se postará i o produkci. Nahrávání začne 29. května, deska by měla být sakumprásk hotová v polovině října. Baskytarista Serpenth slibuje: "Devítka kompozic je mnohem rychlejší a agresivnější než předchozí album 'Blood Magick Necromance'". Předběžný tracklist:

01. Pactum in Aeternum
02. Machine Death
03. Die Teufelsnacht
04. Gasmask Terror
05. Flesh, Bones & Blood
06. Einmarsch
07. The Inverted Cross
08. Feast Upon the Dead
09. Chapter III: N.D.T.S.

>>> Viking metalisté Galar z Norska zahájili práce na své třetí velké nahrávce. Na novince se objeví šest skladeb, z nichž jedna bude instrumentální, nahrávání by mělo proběhnout na podzim. Zpěvák, kytarista a baskytarista Marius Kristiansen prohlásil, že mezi ním a jeho kolegou Are B. Lauritzenem panuje s novým materiálem spokojenost a oba věří, že výsledek bude ještě lepší než předchozí "Til alle heimsens endar" z roku 2010. "Dovolím si tvrdit, že nové album bude ještě epičtější a masivnější než to minulé," řekl Marius.

>>> Následovníka vysoce ceněného počinu "Poetry for the Poisoned" (2010) již připravují uznávaní zámořští power metalisté Kamelot. Aktuálně pro něj nahrávají bicí na Floridě v místních Morrisound Studios pod dozorem Jima Morrise, zbytek bude dokončen v německém Gate Studiu u Saschy Paetha. Název desky bude odhalen na konci června společně se jménem nového vokalisty, jenž ve sestavě nahradí Roye Khana. Kamelot také pro vydání podepsali smlouvu s firmou Steamhammer/SPV, jež některé jejich nahrávky vydávala již v minulosti.

>>> Tarja Turunen, bývalá zpěvačka Nightwish, má aktuálně na programu hned dva projekty. Tím prvním je koncertní DVD "Act I", pro jehož účely byla natočena dvě vystoupení v Argentině 30. a 31. března (obě show se odehrály na stejném místě, ale měly jiné setlisty). To by mělo vyjít ještě před koncem tohoto roku. Kromě toho Tarja pracuje na své další sólové desce, která je aktuálně v předprodukční fázi. Připravených prý má celých 25 songů, z nichž bude pro album vybírat ty nejlepší.

Kimaera o novince

28. května 2012 v 13:20 | Ježura |  Music News
Death/doomová formace Kimaera z Libanonu chystá třetí desku a nyní se dostaly na světlo první informace. Nastupce alba "Solitary Impact" z roku 2010 ponese název "Harbinger of Doom". Jeho tracklist a obal, který stvořil Rhett Podersoo z Machine Room Art & Design (My Dying Bride, Dawn of Ashes), si můžete prohlédnout okolo.

Tracklist "Harbringer of Doom":
01. Ancient Serpents
02. Daughter of Eve
03. Praising My Pain
04. The Harbinger of Doom
05. A Casual Stray
06. The Script of Sorrow
07. Claim the Dark
08. Blood of Saints
09. Aged Wine and Woe
10. Lost Control [bonus]

Online stream debut desky NOOSTRAK

28. května 2012 v 10:30 | Monsterfuck |  Music News
Právě v těchto dnech probíhá stream debutní desky havlíčkobrodské deathcore / deathmetal kapely NOOSTRAK. CD s názvem Human Tragedies Every Day vychází u slovenských GOTHOOM prods. na přelomu května a června v několika provedeních a doplněná merchandise! Veškeré info najdeš zde: http://www.facebook.com/events/463789803646954/ samotný stream zde: http://marastmusic.com/Streaming/Noostrak

[tisková zpráva kapely]


Hour of Penance - Sedition

27. května 2012 v 19:36 | Ježura |  Recenze
Svět - a ten hudební obzvlášť - je samé překvapení. Člověk (nebo alespoň já) se tak nějak podvědomě brání služebně mladším extrémním smečkám (myšleno těm, které nezačínaly na přelomu 80. a 90. let), zatížen předsudky, že to bude neposlouchatelný výblitek, poplatný éře, kdy spousta muzikantů i fanoušků přísahá na slovíčko core. Jenže jak už vám asi pomalu dochází, Římané Hour of Penance hrají na poněkud jinou notu, která mi na první poslech bez přehánění vyrazila dech. Víc takových překvapení...

Žánrová škatulka, kterou Hour of Penance přisuzují Metal Archives, zní technical brutal death metal, za čímž se ovšem může skrývat kdeco. Tentokrát je to "kdeco" zastoupeno prvotřídním, rychlým, drtivým a kompozičně promakaným death metalem, který mě po loňském objevení Fleshgod Apocalypse nadále utvrzuje v domněnce, že Itálie nemusí produkovat jenom prvoplánově epické nesmysly typu posledních Rhapsody of Fire. Album "Sedition" je totiž nesmlouvavým a tvrdým direktem, který je radost schytat. A čím že mě Hour of Penance tak dostali? Popravdě, asi vším, protože tady nechybí nic, co od pořádného death metalu vyžaduji.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Konec hitparády

27. května 2012 v 16:50 | Monsterfuck |  Blog News
Je to tak, vážení. Nic netrvá věčně, ani Sicmaggot hitparáda, od níž jsme se rozhodli po celých 64 kolech a téměř 70 týdnech upustit. Důvod je opravdu prostý - její příprava byla časově příliš náročná a hlasovalo v ní příliš málo lidí na to, aby se to dle našeho názoru vyplatilo. Kromě toho jsme přesvědčeni, že 70 týdnů je přece jenom dost dlouhá doba a hnát to ještě dál by možná bylo spíše kontraproduktivní, zároveň si však myslíme, že to rozhodně nebyla zbytečná práce, jelikož když nic jiného, jisté závěry lze z výsledku vypozorovat a o lecčems vypovídají.

Nicméně, příznivci pravidelného hlasování zoufat nemusí. Jsou-li mezi vámi tací, kteří čtou Sicmaggot od jeho počátků, jistě víte, že hitparáda se nám čas od času vrací jako bumerang (ostatně, toto byla již její třetí inkarnace, jestli nás paměť nešálí), takže kdo ví, jestli ještě něco podobného nespácháme někdy v budoucnu...Usmívající se

Když už tedy hitparáda končí, jistě bude stát za to i nějaká menší rekapitulace. K dvěma výše zmíněným cifrám tedy přidáme informaci, že svými hlasy jste do Síně slávy poslali celkem 15 klipů. Jde o následující kousky (v pořadí, v jakém se do Síně dostaly):


Celou Síň slávy včetně starých výsledků si můžete prohlédnout v Infu o blogu (úplně dole)! Na závěr ještě videoklip, který se tam probojoval jako poslední:


Emperor se dočkají tributu

27. května 2012 v 13:41 | Ježura |  Music News
Slovenský label Tryzna Production se chystá vydat tributní desku, která má uctít odkaz norské black metalové legendy Emperor. Deska ponese název "A Tribute to Emperor - In Honour of Icon E" a vyjde 25. června. Jedná se o autorizovaný tribut a jako takový je schválen všemi bývalými členy kapely. Na desce se objeví celkem 16 skladeb, pod které se podepsaly mimo jiné kapely Taake, Troll, Horna, Helheim nebo Setherial. Tracklist a obal tributu si můžete prohlédnout níže.

Tracklist "A Tribute to Emperor - In Honour of Icon E":
01. Svartlav - Introduction
02. Saltus - Curse You All Men!
03. Troll - Towards The Pantheon
04. Infer - Ye Entrancemperium
05. Demonical - Night of the Graveless Souls
06. Helheim - Heksesabbat (Witches Sabbath)
07. Midnight Odessey - Cosmic Keys to My Creations and Times
08. Silva Nigra - Moon Over Kara-Shehr
09. Necrodeath - Lord of the Storms
10. Horna - Wrath of the Tyrant
11. Karpathia - Ancient Queen
12. Ancestral Volkhves - With Strength I Burn
13. Mesmerized - Empty
14. Crionics - The Loss and Curse of Reverence
15. Taake - I Am the Black Wizards
16. Setherial - Inno a Satana

Bývalí členové Sabaton zakládají nový projekt

27. května 2012 v 11:49 | Monsterfuck |  Music News
Rikard Sundén (kytara), Oskar Montelius (kytara), Daniel Mullback (bicí) a Daniel Mÿhr (klávesy), kteří před nedávném opustili vycházející švédskou power metalovou hvězdu Sabaton, společně založili nový hudební projekt, který byl pojmenován Civil War. Bývalé parťáky jim nahradí zpěvák Nils Patrik Johansson (Astral Doors, Lion's Share) a baskytarista Stefan Eriksson (Volturyon).

"Stalo se to hezky přirozeně," prohlašuje Daniel Mullback o novém zpěvákovi. "Vždy jsme věděli, že Patrik má velmi dobrý hlas, prostě jen přijal naši nabídku, když jsem se ho zeptali." Samotný Patrik Johansson o své kolaboraci s bývalými členy Sabaton říká: "Vůbec jsem neváhal se přidat. Astral Doors jistě mají solidní základnu fanoušků, ale pořád jsme trochu víc v undergroundu. Tohle vnímám jako šanci představit se širšímu publiku."

V Civil War bude oproti původním Sabaton jeden zásadní rozdíl. Zatímco v Sabaton se o veškeré skládání muziky staral zpěvák Joakim Brodén, v Civil War se na komponování budou podílet všichni, což prý vedlo ke spuštění velké kreativity. "Pořádnou kapelou jsme se stali teprve před jedním a půl týdnem a už máme rozdělaných 6-7 songů," vzkazuje Daniel Mÿhr. Skupina doufá, že již na podzim by mohlo vyjít první EP.


Paradise Lost - Tragic Idol

26. května 2012 v 21:20 | Ježura |  Recenze
Ostrované Paradise Lost se mi vždycky nějak vyhýbali. Informace o stylových kotrmelcích, které však tihle nestoři evropského doom metalu v uplynulých letech páchali, se ovšem donesly i k mým uším, takže když nic jiného, i bez znalosti předchozí tvorby byl jsem náramně zvědavý, s čím se vytasí na své novince a jestli i mě přesvědčí, že na ně zástupy fanoušků nedají dopustit jen tak pro nic za nic.

A hned na začátek se musím přiznat, že po několika posleších jsem byl ochoten přísahat, že jsem dlouho neposlouchal nahrávku, která by byla i při zachování solidní řemeslné úrovně tak nudná. Až na dvě, maximálně tři skladby mi totiž materiál na "Tragic Idol" přišel zoufale nevýrazný, bez nějakého vrcholu, bez záchytného bodu. Od té doby ovšem uplynula nějaká doba a nyní na desku nahlížím z podstatně optimističtější pozice. Ale takové soudy přísluší závěru recenze, takže se nejdříve pokusím osvětlit, co že se to na "Tragic Idol" vlastně děje.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Epica: Praha - KC Vltavská, 19.5.2012

26. května 2012 v 14:00 | Madeleine Ailyn |  Reporty
Už jsem se pomalu dostala k tomu, že když přátelé nevědí, co mi dát k narozeninám, dají mi prostě lístky na koncert a VIP meeting, spakují se se mnou a vyrazíme třeba právě do Prahy. Proti tomu nelze argumentovat, hlavně pokud jde o Epicu, o které jsem stále ochotna tvrdit, že jejich album je nejlepší ze symfonického metalu, které jsem za tenhle rok a možná i za ten minulý slyšela. Tyhle Nizozemce nakonec doplnily dvě předkapely, které byly jisté až čtrnáct dní před koncertem. První z nich, Xandriu, jsem už důvěrně znala z říjnového Out of the Dark, ale přece jen v tu dobu ještě musela Manuela spoléhat na staré písně, tak jsem se těšila na to, jak moc se ukáže s "Neverworld's End" za zády; druhou, tou méně známou, byla německá kapela Voices of Destiny, sama se přiznám bez mučení, že tu jsem před koncertem "zkontrolovala" poslechem jednoho klipu a jinak jsem o ní nevěděla celkem nic. Občas je i lepší u podobných "speciálních" hostů nechávat možnost překvapení, protože často přijde zklamání.

Ale ještě předtím, než jsem si měla udělat názor na hudební stránku zmíněných kapel, měla jsem krátkou možnost posoudit samotné hlavní aktéry a bylo by špatné se o celém VIP setkání alespoň pár slovy nezmínit. Samozřejmě si všichni živě dokážeme představit náplň, z mého pohledu draze zaplacené tři čtvrtě hodiny, podepisování plakátů a já nevím čeho ještě, focení a občasné klábosení. Já osobně jsem sezdala, že jsem očekávala, že Simone Simons bude uvolněnější, Mark Jansen bude vyzařovat méně osobní aury, ale jinak jsem si je všechny správně dala dohromady s naprostou profesionalitou a ležérností. Obojí se prokázalo, když jsme se chtěli vyfotit s Markem a moje kámoška vrazila foťák omylem bubeníkovi Ariënovi van Weesenbeekovi. Ani se moc neošíval a nakonec máme fotky s oběma.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Detaily o třetí desce A Forest of Stars

26. května 2012 v 12:27 | Monsterfuck |  Music News
Britský klub gentlemanů A Forest of Stars zveřejnil kompletní detaily o svém třetím dlouhohrajícím opusu, který byl pojmenován "A Shadowplay for Yesterdays" a který vyjde 20. července u Lupus Lounge/Prophecy Productions. Seznam skladeb a obálku si můžete prohlédnout okolo článku. Deska bude trvat přibližně 62 minut.

"A Shadowplay for Yesterdays" vyjde celkem ve čtyřech formátech. Klasické jewelcase CD bude mít 8stránkový booklet a žádné bonusy. Třípanelový digipack bude obsahovat 20stránkový booklet a bonusovou píseň "Dead Love". Luxusní sběratelská artbook verze, jež bude striktně limitována na 1000 kusů, bude mít velikost 28×28cm, 48 stran, bonusovou skladbu "Dead Love", bonusové CD se dvěma exkluzivními předělávkami a DVD s novým videoklipem "Gatherer of the Pure". Posledním formátem bude 2LP s 12stránkovým bookletem a písní "Dead Love", zde bude limitace 500 kopií. Předobjednávky by měly začít příští týden.

Tracklist "A Shadowplay for Yesterdays":
01. Directionless Resurrectionist
02. Prey Tell of the Church Fate
03. A Prophet for a Pound of Flesh
04. The Blight of God's Acre
05. Man's Laughter
06. The Underside of Eden
07. Gatherer of the Pure
08. Left Behind as Static
09. Corvus Corona (Part 1)
10. Corvus Corona (Part 2)
11. Dead Love [bonus]

Running Wild - Shadowmaker

25. května 2012 v 22:51 | Ellrohir |  Recenze
Ohlášen odchod do důchodu, exkluzivní DVD z rozlučkového koncertu, "překvapivý" návrat a zbrusu nové album... Toť nedávná historie další z celého zástupu německých power metalových ikon, kapely Running Wild. Tento název evokuje u zasvěcených piráty a Rolfa "Rock'n'Rolf" Kaspareka v pozici frontmana a duše sestavy, která se kolem něj několikrát zcela obměnila. Krok s dojemně pompézním rozloučením a následným urychleným návratem na scénu může být interpretován různě. Já osobně bych v tom (podobně jako třeba u odchodů-neodchodů slavných sportovců) neviděl vyloženě zlý úmysl, jako spíš neschopnost srovnat si v hlavě, čemu se vlastně chtějí dotyční věnovat. Po pár týdnech, kdy jsou vskutku upřímně přesvědčeni o nutnosti končit, se jim to v hlavě rozleží a najednou si uvědomí, že jim to chybí, a tak se více či méně pokorně vrací zpět na scénu...

Malicherní jedinci to mohou brát jako záminku k programovému odmítnutí obnovené tvorby, podle mého by se mělo soudit teprve podle úrovně vlastního díla. Takže jak se to má s ním? Předně bych uvedl nedostatek, který uhodí do očí téměř každého - obal nového alba "Shadowmaker" je až neskutečně hnusný. Označení "vrcholné dílo moderního počítačově-grafického minimalismu" je velmi, velmi eufemistické. Je to zkrátka nechutnost bez špetky nápadu, která naprosto nesnese srovnání se staršími covery. Byť se mi třeba přebal "Death or Glory" taky vyloženě nelíbí a našly by se i další kandidáti, tak proti tomuto jsou to všechno hotové majstrštyky. Jaké pohnutky k výběru tohoto veledíla management, případně Rolfa samotného vedly, to je mi skutečně záhadou.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Osm podpisů smluv

25. května 2012 v 17:31 | Monsterfuck |  Music News
>>> Němečtí folk metalisté Adorned Brood podepsali smlouvu s vydavatelstvím Massacre Records. Kapela aktuálně pracuje na svém osmém velkém albu, které by mělo vyjít již na podzim tohoto roku a navázat tak na počin "Hammerfeste" z roku 2010. Adorned Brood se o podpisu kontraktu vyjádřili následovně: "Těšíme se na spolupráci s tak zavedeným labelem jako Massacre Records, který v nás má důvěru a podporuje nás. Je to čest být pod stejnou firmou jako třeba kapely Eisregen, Legion of the Damned nebo Wolfchant!"

>>> Poláci Devilish Impressions, kteří se pohybují ve vodách avantgardního black/death metalu, vydali v březnu své třetí album "Simulacra" (info zde), jehož kvality zjevně přesvědčily firmu Lifeforce Records, aby kapelu stáhla pod svá křídla. Právě novou desku, která prozatím oficiálně vyšla jen v domácím Polsku, Lifeforce vydají celosvětově - stane se tak 30. července v Evropě a o den později v Severní Americe.

"Jsme potěšeni podepsáním smlouvy s Lifeforce Records," říká zpěvák a kytarista Quazarre. "Ze všech nabídek, které jsme dostali, se nám tato zdála v této chvíli nejlepší a věříme, že nás spolupráce s nimi posune o velký krok vpřed. Největší dojem na nás udělala pracovní morálka Stefana, hlavního hybatele labelu, a jeho postoj k muzice Devilish Impressions. Díky jeho upřímnému zaujetí v kapele věříme, že se jedná o tu nejlepší možnou volbu. Celosvětové vydání 'Simulacra' zahájí naši spolupráci a budeme se těšit na to, co přinesou další léta."

>>> Švédští death metalisté Entrails se dostali k firmě Metal Blade Records, pod níž vydají své třetí album, nástupce placky "The Tomb Awaits" z roku 2011. Kapela aktuálně dokončuje psaní materiálu, který komentuje následovně: "Náš chystaný třetí opus je naplněn oldschoolovými a prohnilými bastardskými songy. Tvrdé a heavy jako flák masa na vašem ksichtě. Pro nás je to perfektní pokračování 'The Tomb Awaits'... mějte se na pozoru!"

>>> Francouzská firma Season of Mist má pod sebou další skupinu, začínající norské black metalisty Khonsu, v jejichž řadách působí Arnt O. Grønbech (alias Obsidian Claw z Keep of Kalessin) a jeho bratr S. Grønbech, který je hlavním mozkem Khonsu. Právě on celou situaci komentuje: "Jsem rád za spolupráci se Season of Mist, jelikož jsem měl o nich vždy vysoké mínění - stejně jako zbytek metalového světa, podle mě. Pracoval jsem na debutu Khonsu několik let a jsem přesvědčen, že Season of Mist je skvělá firma pro jeho vydání. Těším se na to být ve stáji se skupinami jako Mayhem, Morbid Angel nebo Samael."

Zmiňované první album Khonsu se bude jmenovat "Anomalia" a podle všeho se na něm objeví elementy rocku a elektroniky.

>>> Ukrajinští black metalisté Khors zase podepsali kontrakt s britskou firmou Candlelight Records. Ta v září vydá páté album skupiny, "Мудрість століть" alias "Wisdom of Centuries", o němž tisková zpráva tvrdí, že se na něm "harmonicky doplňují folklórní nástroje s uhrančivou atmosférou šamanské mystiky". Půjde o první desku Khors, jež bude nazpívána v rodné ukrajinštině.

Baskytarista Khorus ohledně podpisu prohlásil: "Byla to pro nás dlouhá a náročná cesta, než jsme dostali tuto příležitost ukázat světu, kdo jsme a v co věříme. Děkujeme týmu Candlelight Records, že nám tu příležitost dali, jsme šťastní, že můžeme být jejich součástí."

Tracklist a artwork "Мудрість століть" budou následující:

01. Крізь хмари минулого
02. Палаючі очі чорного лісу
03. Останнє листя
04. Де велич гiр обiймає простiр
05. Горизонтів гладінь
06. Мудрість століть
07. Лише час забере
08. Сутінки

>>> Century Media Records si vyhlédli mladou britskou kapelu Monuments, která hraje progresivní technický metal. "Těšíme se na práci se Century Media a na to, jak naši muziku dostanou do všech koutů světa," prohlašují Monuments. Dlouhohrající debut s názvem "Gnosis" vyjde v průběhu srpna.

>>> Ragnarok, stálice norského black metalu, přešli k polské firmě Agonia Records. Skupina se již 24. června vydá do studia Endarker ve švédském Norrköpingu, kde začne s nahráváním svého sedmého velkého záseku, následovníka "Collectors of the King" z roku 2010. Produkce se ujme Magnus "Devo" Andersson, baskytarista Marduk. Počin by měl vyjít ještě v tomto roce.

"Všichni v Ragnarok jsme potěšeni podpisem s Agonia Records," nechal se slyšet bubeník Jontho. "Trvalo to dlouho, než jsme našli tu správnou firmu, museli jsme se probrat mnoha nabídkami, ale co nás zaujalo na té od Agonia, byly okamžité odpovědi na všechny naše otázky, jejich ochota pracovat s kapelou jako tým a především také to, že nás nechají být sami sebou."

>>> Posledním bodem novinky je smlouva mezi Century Media Records a skupinou Vattnet Viskar, což je atmospheric black/doomová formace z USA. Příprava nové desky, která by v případě Vattnet Viskar byla debutová, prozatím nebyla oficiálně potvrzena, ale kapela vzkázala, že už pracuje na několika "skvělých záležitostech".

Info o novinkách Aerosmith, Ensiferum, Korpiklaani a Nile

25. května 2012 v 14:46 | Monsterfuck |  Music News
>>> Legendární američtí rockeři Aerosmith vypustili informace o své nové, velmi očekávané desce, která bude prvním studiovým počinem kapely od roku 2001, kdy vyšlo album "Just Push Play". Novinka, která bude celkově již čtrnáctou řadovkou Aerosmith, se bude jmenovat "Music from Another Dimension" a vyjde 28. srpna pod značkou Columbia Records. Tracklist a obal:

01. What Could Have Been Love
02. Beautiful
03. Street Jesus
04. Legendary Child
05. Oh Yeah
06. We All Fall Down
07. Another Last Goodbye
08. Out Go the Lights
09. Love Three Times a Day (Hello Goodbye)
10. Closer
11. Shakey Ground
12. Lover a Lot
13. Freedom Fighter
14. Up on the Mountain

>>> Viking/folk metalisté Ensiferum z Finska pojmenovali své nadcházející album "Unsung Heroes". Firma Spinefarm Records s jeho vydáním počítá na 27. srpna letošního roku. Nahrávalo se ve studiu Petrax s producentem Hiili Hiilesmaa (HIM, Sentenced, Курск). Obal sice ještě zveřejněn nebyl, ale stejně jako v případě všech předchozích desek se o něj postaral Kristian Wåhlin; odhalen byl alespoň seznam skladeb, který si můžete prohlédnout níže.

Tisková zpráva o nahrávce hovoří následovně: "Na 'Unsung Heroes' posouvá finská pětice svůj charakteristický sound strmě k novým výšinám dramatičnosti a rozmáchlosti. Jde o výpravnou zkušenost od prvního tónů, která vezme posluchače na cestu skrze světlo i stíny; šestnáctiminutová 'Passion Proof Power' dokazuje, že když přijde na epičnost, Ensiferum stojí v první linii s taseným mečem."

Tracklist "Unsung Heroes":
01. Symbols
02. In My Sword I Trust
03. Unsung Heroes
04. Burning Leaves
05. Celestial Bond
06. Retribution Shall Be Mine
07. Star Queen (Celestial Bond Part II)
08. Pohjola
09. Last Breath
10. Passion Proof Power

>>> Další finský folk metal, jenž bude na programu v srpnu (v tomto případě konkrétně od 3. srpna), mají na svědomí Korpiklaani, jejichž novinku "Manala" vydá firma Nuclear Blast. Počin vyjde mj. i jako limitovaný 2CD digipack, kde první disk bude celé album ve finštině a na druhém disku budou všechny skladby v anglicky zpívaných verzích.

O původní názvu "Manala" a konceptu se rozhovořil zpěvák a kytarista Jonne Järvelä: "'Manala' je ve finské mytologii říše mrtvých. Souběžně se používají jména Tuonela, Tuoni, Manala a Mana. Toto místo je známé především díky finskému národnímu eposu Kalevala, z něhož vychází nejeden nový song. V 16. básni Kalevaly se Väinämöinen, šamanský hrdina, vydává do Manaly, aby získal vědomosti o mrtvých. Na cestě potkává převoznici (obdoba Charóna), Tuonen tytti, nebo také Tuonen piika (Služebná smrti), která jej převeze přes řeku Tuoni. Avšak na ostrově Tuoni hrdina nenajde kouzla, po kterých pátral, a sotva stačí uniknout. Po svém návratu zaklíná kohokoliv před pokusem vstoupit na to místo živý." Tomu odpovídá i přebal. Jonne pokračuje: "Na obálce náš kapelní maskot Vaari reprezentuje Väinämöinena, který je jednou z hlavních postav Kalevaly, našeho národního eposu." Artwork stvořil Jan Yrlund (Sirenia, Edge of Sanity, Communic, Ancient Rites).

Tracklist "Manala":
01. Kunnia
02. Tuonelan tuvilla
03. Rauta
04. Ruuminmultaa
05. Petoeläimen kuola
06. Synkkä
07. Ievan polkka
08. Husky sledge
09. Dolorous
10. Uni
11. Metsälle
12. Sumussa hämärän aamun

>>> Nile ke své novince "At the Gate of Sethu", která vyjde 29. června, doplnili tracklist a také druhý obal. Ten dříve zveřejněný, na nějž se můžete společně s dalšími podrobnostmi podívat ve starší novince, bude zdobit digipack verzi desky. Standardní edice v jewelcase krabičce bude mít artwork, který je k vidění vpravo. Digipack bude ještě navíc obsahovat dvě bonusové písničky (viz tracklist).

01. Enduring the Eternal Molestation of Flame
02. The Fiends Who Come to Steal the Magick of the Deceased
03. The Inevitable Degradation of Flesh
04. When My Wrath Is Done
05. Slaves of Xul
06. The Gods Who Light Up the Sky at the Gate of Sethu
07. Natural Liberation of Fear Through the Ritual Deception of Death
08. Ethno-Musicological Cannibalisms
09. Tribunal of the Dead
10. Supreme Humanism of Megalomania
11. The Chaining of the Iniquitous
12. Enduring the Eternal Molestation of Flame [instrumental; bonus]
13. The Chaining of the Iniquitous [instrumental; bonus]

Slash o Velvet Revoler a Guns n' Roses

25. května 2012 v 11:23 | Monsterfuck |  Music News
Legendární kytarista Slash se nedávno ve dvou rozhovorech rozpovídal o tom, jestli je možné, aby se jeho kapela Velvet Revolver opět dala dohromady se zpěvákem Scottem Weilandem, a jestli je reálná obnova kultovních Guns n' Roses v původní sestavě...

První téma se stalo aktuální potom, co se nedávno samotný Scott Weiland nechal slyšet, že se s Velvet Revolver opět dává dohromady a že se kapela společně s ním chystá na psaní nové muziky. Ohledně svého nepříliš standardního odchodu před čtyřmi lety, kdy jej zbylí členové Velvet Revolver vyhodili, se vyjádřil následovně: "Všichni jsme vyrostli. Jsme schopní dát svá ega, rozdíly a staré konflikty stranou, což je skvělé."

Když ovšem Slash dostal v rozhovoru otázku, jestli se opravdu chystá reunion Velvet Revoler se Scottem Weilandem za mikrofonem, ukázalo se, že kytarista o celé záležitosti slyší vůbec poprvé, stejně tak ani ostatní členové skupiny neměli tušení, že by prý měli přijmout dříve vyhozeného vokalistu opět zpátky. Slash prohlásil: "Neexistuje možnost, že by se to stalo. Mám Scotta rád - je to super týpek, ale jen když s ním nejsem v kapele. A rád bych, aby to tak zůstalo. Takže tohle celé vůbec není pravda."

V jiném dalším rozhovoru se Slashe zeptali na jednu z nejprofláklejších otázek, a sice jestli může dojít k obnovení Guns n' Roses v původní sestavě. Odpověděl následovně: "Slyšel jsem už hodně částek, ale prozatím jsem ještě nedostal žádnou konkrétní nabídku. Řekl bych, že většinou to začíná na sedmi cifrách, občas dokonce ještě větších. Ale myslím, že tohle není ta podstata, vůbec ne. Situace je taková, že nikdo z nás to nechce. Nejsem to jen já - je to celá kapela. A ani nemyslím, že by tu byla částka, kterou kdyby před nás někdo položil, tak by zajistila, že by to fungovalo."

Before the Dawn - Rise of the Phoenix

24. května 2012 v 21:00 | Zajus |  Recenze
Before the Dawn mají na svém kontě pěknou řádku alb, jež je rychle vynesla mezi nejuznávanější melodic death metalové kapely. Zakládající (a dodnes nepostradatelný) Tuomas Saukkonen však před nahráváním sedmého alba "Rise of the Phoenix" musel řešit nečekaný problém, a to odchod bubeníka Atte Palokangase a basáka/zpeváka Larse Eikinda. Zejména v druhém případě šlo o ztrátu výraznou, jelikož Eikindův charakteristický čistý zpěv se rychle stal jedním z hlavních poznávacích znaků Before the Dawn. Saukkonen se však této ztráty nezalekl, k base a bicím posadil nové hudebníky a rozhodl se pokračovat dál bez čistého zpěvu.

Že jde o změnu výraznou, není nutné psát dvakrát. Stačí si poslechnout loňské album "Deathstar Rising", abyste poznali, že čisté vokály tvořily (alespoň na této desce a dost možná by to tak pokračovalo i na deskách budoucích) dobrou polovinu všeho zpěvu. Zcela přirozeně také patřily mezi nejzapamatovatelnější aspekty hudby. Právě lehká zapamatovatelnost (a snadný poslech obecně) byla nejspíš největší zbraň Before the Dawn proti silné konkurenci daného žánru. Končí tak tato jedinečná výsada spolu se ztrátou čistého zpěvu? Ne tak úplně. Druhou nejmelodičtější složkou tvorby této finské kapely byly chytlavé kytarové riffy a vyhrávky, jež se do mozku posluchače zakously stejně snadno jako čistý zpěv v refrénech. Právě těmi Saukkonen vyvažuje Eikindovu nepřítomnost a "Rise of the Pheonix" je tak, troufnu si říci, nejkytarovější album Before the Dawn za dlouhou dobu.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Nahráváme, nahráváme...

24. května 2012 v 18:44 | Monsterfuck |  Music News
>>> Švédští death metalisté Diabolical aktuálně připravují následovníka svého třetího velkého záseku "The Gallery of Bleeding Art" z roku 2008. Novinku budou nahrávat ve vyhlašeném black metalovém studiu Necromorbus (Watain, Deströyer 666, Ondskapt, čeští Inferno), produkce se opět ujme zpěvák a kytarista Sverker Widgren. Do popisu nového materiálu se pustil druhý kytarista Carl Stjärnlöv, který se rozhodně nijak nekrotí skromností: "Jsme si jistí, že tohle album bude milníkem jak pro Diabolical, tak pro celý metal jako žánr."

>>> Zajímavé novinky přicházejí od zámořské formace Drowning Pool. Skupina jednak připravuje novou nahrávku, jež naváže na počin stejnojmenný "Drowning Pool" z roku 2010. Kytarista C. J. Pierce o ní prohlásil, že je mnohem metalovější a že se posluchači mohou těšit na pořádnou dávku kopáků a kytarových sól. Druhou novinkou je příchod nového zpěváka, jenž nahradí Ryana McCombse, který odešel vloni. Jeho jméno ovšem prozatím nebylo prozrazeno. Nicméně si nováček svou živou premiéru odbude již 13. července, kdy budou Drowning Pool předskakovat legendárním Mötley Crüe.

>>> Po Diabolical druhý švédský death metal, tentokrát v podání veteránů Grave. Ti podle aktuálních informací dokončili mastering své desáté řadovky "Endless Procession of Souls", která vyjde na podzim u Century Media Records. Kapela nahrávala ve svém vlastním Soulless Studio. Zpěvák a kytarista Ola Lindgren novinku popsal jako mix nahrávek "Burial Ground" (2010), "Dominion VIII" (2008) a "Soulless" (1994).

>>> Do nahrávání se pustili také Hatebreed, v jejichž případě půjde o pokračování počinu "Hatebreed" z roku 2010. Kapele vypomáhá osvědčený producent Chris "Zeuss" Harris (Shadows Fall, Soulfly, Madball, Suicide Silence), výsledek by se měl objevit ještě koncem roku. Zpěvák Jamey Jasta se nechal slyšet, že zatímco minulé album obsahovalo nějaké ty experimenty, novinka se ponese v duchu oldschoolu, Jamey aktuální materiál přirovnává ke kapelám jako Cro-Mags, Killing Time, Sheer Terror, Obituary, Bolt Thrower, Slayer nebo Entombed. "Snažíme se, aby to znělo podle nás, abychom měli svůj vlastní styl, ale jsme prostě fanoušci těchto skupin," prohlásil.

>>> Oproti tomu Sevendust se chystají natáčet svou novinku až na podzim. Prozradil to kytarista Clint Lowery na svém Twitter účtu. S vydáním se počítá na začátek roku 2013.

Kytarista Swallow the Sun zakládá nový projekt

24. května 2012 v 17:05 | Monsterfuck |  Music News
Juha Raivio, kytarista finských melodic doom metalistů Swallow the Sun, před časem založil nový boční projekt, jenž byl pojmenován Trees of Eternity. Společnicí mu v něm je zpěvačka Aleah Stanbridge, s níž se Juha potkal, když hostovala v písni "Lights on the Lake" z nahrávky "New Moon" (2009) od Swallow the Sun, a další tři muzikanti, jejichž jména doposud nebyla prozrazena. Kapela by se podle tiskové zprávy měla pohybovat někde v oblasti "pomalého doom/deathu, inspirovaného melancholií, s éterickým ženským zpěvem".

Dlouhohrající debut Trees of Eternity, který je právě v přípravě, bude vydán firmou AMF Music. Kapela se vydá nahrávat do Švédska do studia Fascination Street, kde operuje producent Jens Bogren (Opeth, Amon Amarth, Paradise Lost).

Juha Raivio vydal s domovskými Swallow the Sun poslední album letos v únoru pod značkou Spinefarm Records, pouze o vinylovou edici se postarala firma Svart Records - zde byla limitace 600 kusů (200 bílé LP a 400 zelené LP). Počin se jmenoval "Emerald Forest and the Blackbird".