Eluveitie - Helvetios

10. února 2012 v 18:33 | Ježura |  Recenze
Eluveitie jsem měl vždycky rád a i přesto, že se v posledních letech stali mainstreamem, jsem bránil jejich jméno, neboť i ten mainstream byl proveden navýsost kvalitně. Je mi tedy záhadou, kde se v případě jejich aktuální novinky "Helvetios" stala chyba...

Aby bylo jasno, nečekal jsem žádný návrat ke kořenům a tedy ani žádný nášup syrové pohanské atmosféry, jako tomu bývalo v dobách výborného debutu "Spirit". Naopak. Po skvělé zkušenosti, jakou mám s mnohými tradicionalisty zatracovaným "Everything Remains as It Never Was" bych spíš tipnul, že při zachování vycizelovaného zvuku a širším masám přístupnému charakteru hudby samotné zkusí Eluveitie stvořit zase něco trochu jiného. Popravdě, ono to jiné je, ale poněkud jiným způsobem, než jsem si představoval. Lze jen těžko popsat moje upřímné zděšení, které následovalo po prvním poslechu. Absolutní plytkost, zoufale málo zapamatovatelných momentů a slušný riff aby člověk pohledal. Za vše mluví přemáhání, jakého bylo třeba k dalším poslechům. Ovšem dlužno dodat, že když už jsem se k nim přemluvil, po nějaké době jsem zjistil, že to nakonec není až tak úplně tragická žumpa, jako to vypadalo na poprvé. Jenže tahle prohlášení by bylo dobré něčím podložit, že?

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Prdovous Prdovous | E-mail | 11. února 2012 v 22:27

No, docela se s většinou hodnocení shoduju - většina je vata. Výhoda pro toho, kdo zná putování Helvétů a děj, který ten koncept jakž takž drží pohromadě, ale člověk musí opravdu vědět a znát, aby si dal dohromady, proč ty songy jsou seřazené tak, jak jsou. Výsledek je hudebně nekonzistentní, držící jen pomocí myšlenky, která není pro každého úplně jasná a zřejmá. Názvy songů sice něco málo napovídají, ale i to je pořád málo.

Hudebně - jak Ježu psal, často tam je druhej kytarista ve výčtu osob na ozdobu, s padesáti procentní průhledností by se dal vyjmenovat i seznam užitých folkových inštrumentů - krom píšťaly a niněry se tam zbytek objevuje poměrně sporadicky. Zaplať bohy, že i přesto ta folková složka docela funguje. Ještě docela funguje Ančin zpěv.

Co se písní týče, vypíchnul bych zejména část od Neverland do Alesie, zejména Havoc, The Uprising (která se mi postupem času začalo i docela líbit), The Siege a Alesii. Docela se mi líbí Scorched Earth, ale imho je to song mimo mísu, i když v konceptu ho chápu, další zajímavý je Santonian Schores, ale to je zhruba vše, zbytek je vata a nudná výplň. Polovina alba by se i navzdory (ztrácejícímu se) konceptu dala bez problému odstranit a zhustit. Kromě toho je i docela rozdíl, když jsem si album pouštěl z mých 2.0 repráků a ze sluchátek (Sennheiser). Je tam několik niancí a melodií (většinou na pozadí), které mě osobně zaujaly nebo píseň nějak podkreslily a které přitom nejsou z reproduktorů tolik (pokud vůbec) slyšet. Nevím, jestli je to tím, že mám mizernej  aparát či co, ale prostě to tak je.

Výsledné hodnocení osciluje mezi 5,5 a 6,5 podle několika faktorů, jako je nálada, zařízení, ze kterého poslouchám nebo třeba jestli ten den prší nebo kolik palců na nohou má zmutovaná žába. Tak nebo tak, pořád se mi ale album líbí víc, než předchozí ERAINW.

2 Ježura Ježura | 12. února 2012 v 14:15

Čéče, co pořád máš proti Everything Remains? :-D Jako jo, je to trochu popík, ale narozdíl od Helvetios tam prakticky žádná vata není, každej song je jinej a nápadů taky plno -> nestydím se, že jsem si to onehdá koupil :-) Každopádně díky za koment :-)

3 Hooya Hooya | 2. března 2012 v 13:03

Hoši, docela dobře napsané. Nahrávku nemám chuť poslouchat, protože přesně vím, jak zní..., takže účel splněn. Jen mi přijde maličko vtipné (a to neberte nijak ofenzivně), jak většina z vás po jasné argumentaci přidáváte nakonec berličku ohledně číselného hodnocení. Vyznívá to trochu jako zadní vrátka, aby vás fanoušci nemohli nařknout, že jste jejich kapelu tak strhali. :-) Zůstaňte nekompromisní i na konci, argumenty na to máte, tak nač se za to stydět. 8-)

4 Monsterfuck Monsterfuck | 3. března 2012 v 13:33

Nevím, mně přijdou hodnocení okolo 5 docela nízko :-) HC fanoušci se zlobí vždycky, když jejich kapela dostane menší číslo jak 8, takže i pětky by je vytočily spolehlivě :D Zatím se sem ale žádní fandové evidentně nepodívali...

5 Ježura Ježura | 4. března 2012 v 19:04

Já jenom dodám, že ač nemůžu mluvit za ostatní, tak minimálně v mým případě ty závěrečný kecy okolo číselnýho hodnocení refelektujou jediný - moje vlastní zklamání nad výsledkem, protože jsem se doposud tak trochu považoval za byť odměřeného, ale pořád fanouška :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama