close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Oranssi Pazuzu - Kosmonument

21. listopadu 2011 v 21:17 | Monsterfuck |  Recenze
Na začátek bych si dovolil vhodit do placu jednu kvízovou otázku za dva bludišťáky - kolikrát tu na Sicmaggot starý dobrák Monsterfuck udělil nejvyšší hodnocení? Nebudu kruťas, nenechám vás žhavit své paměťové závity na hranici přehřátí, ani po vás nebudu chtít projíždět celý archiv stovek recenzí (to přece jenom nebylo účelem této otázky), já vám to řeknu. Z cca 220 recenzí jsem tu 10/10 nadělil celkem sedmkrát, přičemž jednou, uznávám, jsem to přestřelil. Nehodlám tu však tahat staré kostlivce ze skříně a opravovat prachem zašlé verdikty, které již dnes nikoho nepálí (ani tohle totiž nebylo účelem oné otázky), chci tím říct jen to, že když už jednou za uherský rok nejvyšší počet bodů někomu dávám, myslím to setsakramentsky vážně (říct tohle už bylo účelem mé otázky). Proto mi můžete bez uzardění věřit, že když jsem tu těsně před Vánoci léta Páně 2009 ohodnotil desítkou (mimochodem, úplně první desítkou na Sicmaggot vůbec, nešálí-li mne má sklerózou proděravělá paměť) desku "Muukalainen puhuu" nějakých (v té době) neznámých obskurních Finů s prapodivným jménem Oranssi Pazuzu, měl jsem k tomu hodně dobrý důvod. Stejně tak mi můžete věřit i to, že se tehdy nejednalo o náhlé pomatení smyslů, ani chvilkovou poblouzněnost jedním albem, ale o naprosto odpovídající ohodnocení dechberoucího veledíla, jež se nezřídka dotýká samotné hudební geniality - o tom jsem přesvědčen stále! V takové konstelaci hvězd (zrovna k Oranssi Pazuzu se astrologická přirovnání přímo nabízejí) začne člověka velice brzy pálit nejedna důležitá otázka: co pokračování… bude? A jaké bude?

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ash Ash | 23. listopadu 2011 v 17:18

Souhlasím hodně zajímavá a naprosto nezaměnitelná hudba. Ale zajímalo by jestli se líbí autorovi recenze více Muukalainen Puhuu nebo Kosmonument? Obvykle v rencenzích od MF bývá, která se deska se MF líbí víc. Nebo se to porovnávat prostě nedá? A ještě jedna věc - nemyslím si, že desitka pro In Vain - Mantra byla přestřelená. :-)

2 Monsterfuck Monsterfuck | 23. listopadu 2011 v 18:43

To nedokážu teď říct, protože Kosmomument poslouchám pořád dokola a jsem z toho momentálně na větvi - zeptej se za půl roky, jestli je lepší Muukalainen Puhuu nebo Kosmonument (jestli se to dá vůbec říct). Jinak Mantra je skvělá deska, to samozřejmě, pořád si to myslím, ale 10/10 je pro mě s odstupem času trochu přehnaný, tak 8,5/10 :)

3 Ash Ash | 23. listopadu 2011 v 21:23

Pro mě je jaksi přístupnější Kosmonument, protože přece jenom nejsu úplně black metalovej fanoušek. Na druhou stranu mrazivá atmosféra Muukalainen Puhuu taky něco měla do sebe. Jinak jestli jsi dobře vzpomínám, tak na začátku recenze na Muukalainen Puhuu jsou zmíněny kapely In Vain a Kypk jako další skupiny výborným debutem. Nemyslíš, že právě u tohohle trojlístku skupin je pro hodnocení druhých desek porovnání s tou první téměř určujíčí. Kdyby se jednalo o debut, tak se to hodnotilo miň kriticky. Tím myslím hlavně In Vain a Kypck. :-D Oranssi Pazuzu přece jenom stvořili další naprosto originální desku zatímco Kypck a In Vain se drželi více původního mustru, kterej se třeba nepovedlo překonat nebo byl podán jinak(In Vain) nebo posluchačsky složitěji(Kypck).

4 Monsterfuck Monsterfuck | 24. listopadu 2011 v 19:46

Jo, je to pravda, že u těch kapel, který vydají výtečný debut, to pak má další deska těžší. A není to záležitost jen In Vain a Kypck. Ale jinak se mi u všech tří skupin líbí obě ty desky - u Kypck a In Vain o trochu víc asi debut, u Oranssi Pazuzu asi obě tak nastejno, ale jak jsem říkal, Kosmonument je zrovna čerstvá záležitost, takže to prozatím ještě nedokážu tak dobře rozlišit.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama