Lou Reed / Metallica - Lulu

8. listopadu 2011 v 21:27 | Zajus |  Recenze
Když se před dvěma lety na pódiu v newyorském Madison Square Garden setkaly dvě hudební legendy, Lou Reed a Metallica, málokdo asi tušil, kam až jejich spolupráce dospěje. Dva roky poté o albu, jež dostalo název "Lulu", poprvé promluvil kytarista Metallicy, Kirk Hammett. Rozhodnutí thrash metalových titánů o spolupráci s umělcem, jenž je nejčastěji spojován s žánry jako experimentální rock či art rock, bylo pro mnohé překvapením. Po tři roky starém "Death Magnetic" totiž leckdo očekával poslušný návrat ke kořenům i na dalších albech. Již od počátku však kapela tvrdila že nepůjde o hudbu Metallicy s hlasem Lou Reeda, ale o zcela originální projekt.

Jak to tedy dopadlo? "Lulu" je vskutku originální a nepodobá se ničemu, co jsme za téměř třicetiletou historii kapely mohli slyšet (výjimkou jsou snad jen ozvěny nenáviděné desky "St. Anger" v některých pasážích). "Lulu" je dlouhé album a to je hlavní kámen úrazu. Druhým zásadním problémem je vokální projev Lou Reeda. Již první reakce na singl "The View" kritizovaly Reedův hlas a často ho přirovnávaly k senilnímu stařečkovi zmateně mumlajícímu repliky ze sto let staré divadelní hry. Pro zbytek alba to bohužel platí dvojnásob. Na mnoha místech Lou zcela ztrácí rytmus a kapela mu takříkajíc uteče. Jeho hlas zní chvílemi silně, chvílemi velmi slabě a ještě více tak zdůrazňuje dojem, že vokály nahrával na první pokus ve snaze "mít to za sebou". Aby producenti kompenzovali tuto nestálost, vytáhli Reeda před Metallicu, která tak zní spíše jako doprovodná kapela, než jako plnohodnotná složka alba. Problém s délkou jsem již zmínil, a tak stačí říct, že zde platí klasické "méně je více". Některé jinak solidní skladby jsou zbytečně natahované (například jedenáctiminutový "Dragon"), jiné jsou vyloženě zbytečné ("Little Dog").

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hooya Hooya | E-mail | 9. listopadu 2011 v 8:32

Hoši, pár rad. Intepret není METALLICA, ale LOU REED & METALLICA. Vyznívá to jako kdyby METALLICA přijala Lou Reeda jako svého zpěváka, což je blbost.

Druhá věc, recenzent považuje Ride the Lighting za jedno z nejúžasnějších alb hudby jako takové (což je i můj případ), ale neumí správně napsat název desky, stane se. :-)

A třetí, Ellrohirův druhý pohled úplně devalvuje věta "A objektivně je třeba říct, že to je opravdu taková hrůza, o jaké vám už možná mnozí z vašeho okolí řekli." - Ujasníme si 2 pojmy: METALLICA nahrála s LOU REEDEM album = objektivní tvrzení. METALLICA nahrála s LOU REEDEM špatné album = subjektivní tvrzení.

2 Hooya Hooya | 9. listopadu 2011 v 8:34

*Lightning, taky jsem se upsal ;-) tak alespoň vy si to tam opravte.

3 Zajus Zajus | E-mail | 9. listopadu 2011 v 9:29

V Ride The Lightning byl opravdu překlep, už je opraven.

Co se nadpisu týče, to je moje chyba. Omylem jsem zveřejnil článek s provizorním nadpisem. Ihned jsem to sice opravil, bohužel se to projevilo jen na titulní stránce a po rozkliknutí zůstal nadpis původní. Teď už se zdá že je v pořádku i tady, bohužel takhle funguje blog.cz a s tím nic nenaděláme.

Díky za připomínky.

4 Dunce Dunce | 9. listopadu 2011 v 21:07

Tohle je prostě děs. Nedá se to poslouchat, nedá se u toho ani usnout, doposlouchat do konce téměř nemožný, nuda, nuda, ztracenej čas. V porovnání co vydávaj třeba Machine Head to je prostě odpad. Neřikám, že sem čekal klasickou Metallicu, ale čekal jsem aspoň zpěv. A tem tam není :-D Ale i bez toho se obejdu, jenže to by ta hudba musela bejt trošku našláplá a nebo trocha melodie by neuškodila.... zhola nic.

5 lukáš lukáš | E-mail | 12. listopadu 2011 v 18:42

Pro mě osobně když někdo recituje, tak by do toho měla hrát atmosférická hudba. Prostě hudba která podkresluje recitaci a tím u posluchačů vyvolá atmosféru,pocit. Bohužel Recitace a rock prostě nejde dohromady. Viděl jsem na youtubu ukázky , co hrál lou reed s metallicou v televizi. :-(  :-( Mě to zní jako bych pustil zároveň na dvou připravených gramofonech desky. Jedna deska kryje druhou .Tam na mě působí Lulu.Pro mě 0,5 z 10 možných. ;-)

6 Jindra Jindra | E-mail | 1. ledna 2012 v 18:08

Nemyslím si, že je to špatné album. Sice vydržet ho poslouchat v kuse až do konce moc nevydržím. Ale pustit si vždy tu a pak zase jinou skladbu v průběhu dne mě baví.  Dal bych tomu tak 7/10 Rozhodně doporučuji vyzkoušet :-)

7 Metallica Metallica | E-mail | Web | 2. dubna 2014 v 21:41

Některý pokusy Metallicy jsou fakt k ničemu. V poslední době jedna bota za druhou

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama