Five Finger Death Punch - American Capitalist

25. října 2011 v 23:10 | nK_! |  Recenze
Když jsem si před několika lety náhodně pustil CD s názvem "The Way of the Fist" od pro mě tehdy zcela neznámé americké sebranky Five Finger Death Punch (schválně to zkuste napsat dvacetkrát za sebou) byl jsem zcela pohlcen dynamičností a maximální chytlavostí jednotlivých skladeb a nedokázal jsem několik měsíců poslouchat nekriticky nic jiného (podobného žánru samozřejmě). Tak našlapanou desku jsem již dlouho neměl tu čest prohnat ušními bubínky, a proto jsem netrpělivě očekával také nejnovější materiál v podobě recenzovaného "Amerického kapitalisty".

Je jasné, že kapel hrajících podobný styl hudby (alternativní nebo chcete-li moderní metal) je jako máku na polích, ale Five Finger Death Punch mají své jedinečné kouzlo. Je to snad naprosto podmanivými hlasovými výkony zpěváka Ivana Moodyho, excelentně zvládnutými aranžemi, chytlavými kytarovými linkami nebo nejednotvárným a promyšleným škopkováním? Nevím a ani nejsem schopen říci, která část celkového vyznění z výše zmiňovaných mi na Five Finger Death Punch učarovává nejvíce. Měl jsem trochu strach z nedávné výměny baskytaristy, ale nyní musím říci, že rozdíl není absolutně znát a to je samozřejmě jedině dobře.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Beztak Beztak | 25. října 2011 v 23:25

Vážně... Varg jim hraje na basu! :D

2 nK_! nK_! | 25. října 2011 v 23:43

Jasný, ten si jede :D

3 Speedy Speedy | 26. října 2011 v 7:12

Ach jo, toto nikdy nepochopím.. Když nemáš Monsterfucku rád moderní metal a jeho odnože tak proč to recenzuješ? o_O

4 Monsterfuck Monsterfuck | 26. října 2011 v 9:36

Speedy, 5FDP nerecenzuju, jen hodnotím. To je snad zakázaný, hodnotit horšíma známkama? A rozhodně není pravda, že bych všechen moderní metal neměl rád, viz. moje předchozí recenze. Když názor na tu kapelu mám (i když ne pozitivní), proč ho nenapsat (pokud si správně pamatuju máme ještě pořád demokracii) - jen proto, abych náhodou nenaštval někoho, komu se to třeba líbí? To snad ne. Ty nechápeš moje hodnocení 5FDP, já zas nechápu, jak ty můžeš prohlásit, že Iron Maiden je stará sračka, která by měla uvolnit místo mladším ;-)

5 Speedy Speedy | 26. října 2011 v 9:45

Tady jde o to že by to mělo být objektivní ne? A ne že napíšeš do svého hodnocení v první větě ze nemáš rád tento styl hudby a nevím co vše Ti vadí.. "losamericanos-niklbekhadr-chcesemiblejt uchcávačka" velice objektivní ;)

Btw ano to je můj názor, klidně ho zopakuju při diskuzi nad pivem nebo na ICQ, ale nervu to nikam na web pod recenzi to je ten rozdíl..

Proč se většina redakce nevyjadřuje pod recenze tvého oblíbeného black metalu? ;)

6 skull skull | 26. října 2011 v 10:02

Co je moderni metal? 8-O

7 Beztak Beztak | 26. října 2011 v 10:24

Já myslím, že tady jde jen o subjektivní názor. Monsterfuck není člověk, který by za to bral peníze, tak dle mého skromného názoru, nějakou objektivitu řešit nemusí. Prostě je to jeho názor a člověk, který tu kapelu má rád, ten názor přece řešit nemusí. Pokud ho řešit musí, je to pak pouze jeho problém.
Dle mého je důležité, aby člověk znal víc názorů a úhlů pohledu na danou věc, i když s nimi nesouhlasí. I o tom by měla být recenze.

8 Speedy Speedy | 26. října 2011 v 10:33

Jo to jo ale co si potom čtenář řekne o webu když v první větě hodnocení najde to co se tu dá najít a jenom podotknu že nemyslím teď jenom tuhle recenzi ale toto na co narážím už trvá delší dobu..

Jde tady logika a opravdu nevím jestli čtenáře zajímá názor někoho který má hudební chutě úplně někde jinde.. No offense ;)

9 Speedy Speedy | 26. října 2011 v 10:35

Ups pár překlepů.. :X

[6]: Asi ten kde se střídá čistý vokál s uřvaným, jinak mě nic jiného nenapadá co by tím mohlo být myšleno..

10 Beztak Beztak | 26. října 2011 v 10:57

Můj názor je, že je lepší mít dvě hodnocení desky, než jen jedno. Ať už je to hodnocení jakékoliv. Navíc každý kdo sem chodí pravidelně, si myslím udělal obrázek, co je Monsterfuck za úchyla (myšleno jen v dobrém :D). A kdo sem pravidelně nechodí, jen narazil na recenzi alba své oblíbené kapely, tak má nějakýho Monsterfucka slušně řečenu u análu. Nemám pravdu? :D Každopádně tvůj názor chápu a respektuju, nic však nemění na to mém :)

11 Corey(8) Corey(8) | 26. října 2011 v 11:57

Recenze je subjektivní slohový útvar, který je založen na tom, že se vyhne pokusům o objektivitu a předloží osobní náhled autora - žádat po Monsterfuckovi jakoukoliv objektivitu je tedy už z premisy věci blbost..

Otázka, která mi vrtá hlavou, je spíš, komu jsou vůbec jeho názory určeny? Posluchač "moderního metalu" už předem ví, že jeho názor za běrnou minci brát nemůže, pravověrný posluchač black metalu si zas 5FDP stáhne snad jedině po lobotomii a neinformovaný čtenář, jemuž jsou monsterfuckovy hudební choutky cizí, z většiny recenzí nepochytí holé nic, protože se většinou navzájem negujete (jako třeba teď). Informační hodnota pro návštěvníky je zkrátka nulová, což vám sice může být fuk, ale osobně bych ten čas, který je tráven léčením grafomanských choutek a sepisováním plivanců na moderní zaprodance, kteří do každé písně musí nacpat aspoň jeden melodický refrén, raději věnoval jinému, a ne nutně zrovna obsahovému, zdokonalování blogu.  / End of my rant

12 Ježura Ježura | 26. října 2011 v 15:48

Předem říkám, že jsem 5FDP v životě neslyšel, ale k týhle diskuzi - názor člověka s jinými hudebními chutěmi lidi klidně zajímat může - už jenom proto, že jim to může napovědět, co od desky čekat vzhledem k tomu, co poslouchají sami. IMHO, Speedy tu mele pěkně z cesty (viz objektivita recenzí), zatímco Corey tu položil docela zajímavý téma. To by ale bylo na sáhodlouhou debatu, na kterou teď nemám čas ani nervy, takže se asi nezúčastním :-P

13 Pazzy Pazzy | 26. října 2011 v 17:57

Aspoň tady proudí po delší době diskuze, ne :-D ?

Já třeba black vůbec neposlouchám, ale můžu říct, že Monsterovi recenze mají hlavu a patu. Ne uplně ve všech případech, ale rozumim, co tím myslí, když si stěžuje na neoriginalitu a "moderní" kapely. Třeba mě 5FDP taky neba. OK, má to chvílema koule, ale po 1 poslechu si na to ani nevzpomenu. Žádná přidaná hodnota. Sice možná dobře odvedená práce, ale posbíraný kousky střepů jiných kapel, který něco znamenaj a slepený dohromady mi prostě zněj nahovno a chci od hudby víc.

Ale pravda je, že třeba Evanescence fandů sem asi zabrousí víc, než Burzum. Takže asi nechtěj poslouchat jaká to je tuctovka. To jsi měl na mysli Corey(8)?

14 Monsterfuck Monsterfuck | 26. října 2011 v 18:09

Fíha, tady se to nějak rozjelo. Prostě a jednoduše jsem napsal svůj názor - souhlasíš/nesouhlasíš, tím to hasne. Problém v tom nevidím. Na nějakou falešnou objektivitu, který stejně není možný dosáhnout, to nemá cenu hrát, jak už tu bylo zmíněno.

Jinak nechápu, proč tu furt všichni vytahujou black metal, když tam o něm nepadlo ani slovo (ta poznámečka o Vikernesovi nemá s muzikou nic společnýho). Jestli si někdo myslí, že poslouchám jen BM a nic jinýho, rád bych ho vyvedl z omylu - poslouchám všechno od tekkna, přes rádiovej pop, klasickej heavy až po avantgardu. A ano, poslechnu si bez problému i nějakej ten moderní metal a podobný věci, když je to dobrý (ale tuhle podmínku 5FDP u mě nesplňují, je mi líto). Proč ostatní nehodnotí recenze na ten "můj black metal", to se musíte zeptat přímo jich, protože klidně můžou. A ať k tomu klidně nahází i 1/10 - ne že by mi to bylo jedno, ale dokážu s tím žít, protože je to osobní názor a proti tomu se nedá nic namítat, pokud to není stylem "každej black metal = sračka". Než tady někdo zkusí říct, že přesně tohle jsem udělal já u 5FDP, doporučil bych mu znova si ten můj odstavec přečíst, protože nic takovýho tam není, naopak jsem tam mimo jiné napsal, že bych se rád nechal překvapit a že první tři písničky se mi líbí.

Co se týče toho dotazu, co to je moderní metal, tak to samozřejmě žádná definice neexistuje, je to spíš o pocitu. Stejně tak se můžeme ptát, jak vlastně zní oldschool, jak vypadá progresivní hudba, a co to vlastně vůbec je ten metal obecně? U ničeho jsem zatím nenarazil na přesnou definici (pokud ji ale někdo zná, sem s ní - rád se poučím...)

Každopádně je veškerý moje dovysvětlování jen plácání do větru, protože každej tu má svojí vlastní pravdu a jeden druhýho nemáme šanci přesvědčit, čili se tu můžeme dohadovat a vzájemně osočovat do nekonečna. Že někdo nesouhlasí s mým názorem, s tím nemám problém, stačí do diskuse napsat nesouhlasím proto a proto, a šlus. Dumat tu nad důvody, proč to vlastně ten Monsterfuck hodnotí, když se mu to nelíbí, je podle mě volovina. Jednoduše - proč ne? Rád si poslechnu cokoliv, protože existuje možnost, že by se mi to mohlo líbit.

Mimochodem, napadá mě ještě jedna věc k tématu. Když se tu dřív sešlo pár recenzí za sebou s vysokým hodnocením, objevovaly se stížnosti, že všemu dáváme hodně bodů a že jsme strašně neobjektivní. Když něco dostane nižší hodnocení, tak je taky oheň na střeše. To abychom všemu dávali zlatou střední cestu 7-8, aby si nikdo nemohl stěžovat, ne? :-)

15 Monsterfuck Monsterfuck | 26. října 2011 v 18:11

Mimochodem, ještě poznámka k tomu, jak moc tvrdej black metalista jsem - poslední dobou furt poslouchám Madonnu (která má podle mě mnohem větší koule než celý 5FDP) 8-)

16 skull skull | 26. října 2011 v 18:54
17 Ash Ash | 26. října 2011 v 19:33

Přijde mi divný, když se tady někdo naváží Monsterfucka za to, že co dělal a dělá vždycky: píše o muzice nebo píše svoje názory na muziku, zvlášť když autorem většiny tohohle blogu(tím nechcu ostatní redaktory urazit, ale přes 200 recenzí je hodně).

18 flooder flooder | 26. října 2011 v 20:33

Ne kvantita, ale kvalita rozhoduje ;-)

19 Monsterfuck Monsterfuck | 26. října 2011 v 20:48

Kvalita je obecně hodně subjektivní záležitost, viz. náš prvotní problém kvality novýho alba 5FDP... :D

20 flooder flooder | 26. října 2011 v 20:58

Pokud je kvalita podepřena standardy (EN,ISO,ASME..)tak o subjektivnosti nemůže být ani řeč.

21 Maddog Maddog | 26. října 2011 v 23:44

[20]: Pravda :D

Jinak tohle tady bylo řešený už několikrát (myslim, že sem se zapojil i já) a nikdy z toho nic rozumnýho nevzešlo. Recenze je zhodnocení něčeho a pokud chcete něco zhodnotit, musíte na to mít názor. Nic víc. To ,že klasickej posluchač mainstream metalu ví, že do toho pude a naopak BM fan nikdy, je věc jiná. Kdybych si teď sebe představil jako novýho čtenáře bez vyhraněnýho stylu, tak bych do to šel, protože sem si přišel číst o hudbě a chci zkoušet nový věci. "Redakce" mi připravila článek s jednim podprůměrným hodnocením a jednim vysokým. Pudu do toho s tim, že se mi to může líbit a nemusí. Kdyby tu byly dvě podprůmerný hodnocení asi bych se na to už vykašlal, takže já tady tu informační hodnotu prostě vidim.

22 Pazzy Pazzy | 28. října 2011 v 8:40

To flooder:opravdu? Starší omletou frázi už tam nemáš? Znáš snad ISO na psaní recenzí? Tak o čem to meleš? :-!

23 flooder flooder | 30. října 2011 v 11:11

Co takhle trochu nadhledu chlapče?

24 Blackfang Blackfang | 27. července 2014 v 16:00

Je to solidní výplň ticha, ale jindy než v létě bych si to nepustil, páč by hrozilo, že mi ta hudba zůstane v paměti :D

Jinak podobný problém jako s hodnocením různých sitcomů na webech s filmovou/televizní tematikou. Lidi hodnotí to, jakej z toho maj pocit + protože se tomu odmítají věnovat do hloubky, odpouští spoustu chyb. Co tím chci říct? Že je kurva jedno, jestli "Walker, Texas Ranger" má 26% (ČSFD), ale prostě mě to baví.

[11]: Sorry za jedovatou poznámku, ale jsem fakt rád, že na sicmaggotu Corey(8) už nepíše. Psát na blogu s širokým hudebním záběrem a na fanstránce zahrnuté jedné kapele, to je rozdíl. Snaha se jistě cení, ale vlastně tam nejde udělat přešlap, když jde jen o "vzývání metalových bohů", což čtenáři-fans jistě žerou.
Dovolím si ještě citovat poslední větu z jednoho z novějších článků: "I tentokrát nás Slipknot pohltí svým fantastickým světem..."  ...  to jako myslíš vážně? :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama