Крoда - Чорнотроп

12. července 2011 v 18:00 | Monsterfuck |  Recenze
Pevně věřím, že každý znalec mezi vámi mi jistě dá za pravdu, když řeknu, že v rámci folk/black metalu lze jen těžko někde hledat kvalitnější skupiny, než ve východní Evropě. A mezi nejvýznačnější zástupce tohoto sub-žánru patří bezesporu právě ukrajinská Крода, která si svou reputaci vydobyla třemi excelentními deskami, na nichž umně zkombinovala black metalovou nespoutanost s nádhernou pohanskou atmosférou a libozvučnými folklórními nástroji. Zvláště minulý počin "Похорон Сонця" z roku 2007 je dle mého skromného osobního názoru absolutní klenot, jemuž navíc nasazuje korunu skvostná mrazivá grafika (i když zrovna krásné artworky byly u téhle kapely vždy samozřejmostí a mohu předeslat, že novinka "Чорнотроп" není výjimkou - stačí si prohlédnout jen přebal).

Jenže v roce 2010 nastala uvnitř skupiny povážlivá trhlina. Крода vždy znamenala dva lidi, Eisenslava a Viterzgira, jenže druhý jmenovaný formaci vloni nečekaně opustil, načež se tvůrčí duo smrsklo na jednočlenný projekt. A z tohoto pohledu je první vydaný počin po této události, právě recenzovaná novinka "Чорнотроп", známá spíše pod německým přepisem "Schwarzpfad", opravdu očekávaným počinem. Očekávaným z toho důvodu, že veškeří příznivci byli zvědaví, jak si Eisenslav povede bez svého dlouholetého kolegy a jestli se mu podaří udržet ducha kapely.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ash Ash | 22. července 2011 v 14:06

Mohl bych se zeptat na ten incident okolo Nothern Lights. Folk/black metalová scéna z východní Evropy mi příjde velmi zajímavá ale moc se v ní nevyznám. Mohl bys mi někoho dalšího z ní dopuručit - hlavně teda skupiny, který se ještě na sicmaggotu ještě neobjevily(tj. kromě SatanaKozel, Temnozor, Arkona, Drudkh, Nocturnal Mortum a teď Kroda). A moc se omlouvám, že píšu tak pozdě a moc díky za ochotu:-).

2 Monsterfuck Monsterfuck | 22. července 2011 v 16:19

Stalo se asi tohle - Northern Lights v Rakousku měl Krodu potvrzenou už nějakou dobu jako hlavní hvězdu festivalu. Chvíli se nic nedělo, jenže pak si toho všimla místní Antifa a začala pořádat ten svůj "hon na čarodějnice". Úřady - v německy mluvících zemích obzvlášť - se čehokoliv s náznakem NS bojí jak čert kříže, takže když Antifa na někoho ukáže (často i bezdůvodně), je hned oheň na střeše. U Northern Lights to nakonec dospělo do bodu, kdy kvůli Krodě (a pár dalším, ale právě Kroda byla největším trnem v oku) hrozilo zrušení celého festivalu, na což kapela raději reagovala tím, že dobrovolně odstoupila, aby se festival mohl vůbec konat. Asi takhle to chodí ve 21. století v demokratickém státu...

Co se týče dalších kapel, určitě stojí za zkoušku například Alkonost, Rossomahaar (ti jsou personálně provázaní s Arkonou), Butterfly Temple, Chur, Ivan-Tzarevich nebo Kalevala. Dále třeba Mistigo Varggoth Darkestra nebo Quintessence Mystica. Pokud bys chtěl i něco z čistého black metalu, můžu doporučit například Blood of Kingu, Lucifugum, Astrofaes, Screaming Forest, Hate Forest nebo Blackdeath. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama