Septicflesh - The Great Mass

28. dubna 2011 v 18:28 | Monsterfuck |  Recenze
"The Great Mass" bylo v naší redakci jedním z nejnetrpělivěji očekávaných počinů letošního roku. A nejen u nás - do novinky řeckých bohů Septicflesh byly vkládány obrovské naděje takřka ze všech stran. Ale ono se není co divit, vezmeme-li v potaz, jakou apokalypsu rozpoutala kapela na posledním opusu "Communion". Už když se nějaký měsíc nebo dva před vydáním dostala několika lidem do rukou nezmixovaná (!) verze "The Great Mass", začaly se ozývat hlasy, které mluvily o něčem geniálním, o desce roku, o díle takových rozměrů, že veškerá obrovská očekávání zadupává do země a překonává je doslova mílovými kroky…

…a všichni obrátili své zraky k Řecku…

…vše nakonec prasklo 18. dubna, kdy "The Great Mass" konečně vyšlo. Je to vážně tak skvělé? Je to opravdu taková bomba? Ne, není... je to mnohem víc… výbuch supernovy. Což o to, Septicflesh vždy platili za velice kvalitní skupinu, ale to, co předvádějí v posledních letech, se nedá při vší úctě k jejich starým deskám srovnávat s čímkoliv z minulosti; ono se to vlastně nedá srovnávat takřka s ničím. Dodnes si pamatuji, když svého času vyšlo "Sumerian Daemons". Nemohl jsem tomu tenkrát věřit a říkal jsem si, že to se snad nedá překonat. Pak přišel rozpad, a když po letech Septicflesh s mírně pozměněným názvem (dříve jako Septic Flesh) ohlásili návrat, pranic jsem nevěřil důstojnému navázání na litanii Sumerských démonů. Ale "Communion" se stal živoucím důkazem, že i zdánlivě nemožné lze zvládnout, a když vyšel, první, co mě napadlo, bylo, že něco obdobného už nikdy v životě nezopakují. Teď je tady "The Great Mass"… a víte co? Oni to zvládli. Neptejte se mě jak, sám nejsem s to nějak to pochopit, ale "Communion" padl a je tu nový král - "The Great Mass"

Už temný sbor na začátku úvodní "The Vampire from Nazareth" dává tušit velké věci. Postupně se přidávající smyčce houstnou, až to celé vybouchne v obrovský death metalový rachot a Septicflesh vás hned mají v hrsti, všechno se na vás valí najednou, spousta dojmů a pocitů. Elektrizující atmosféra, neuvěřitelný tlak, dokonale organické propojení extrémního metalu a klasické hudby, zvířecí vokál, excelentní dynamický zvuk, který vás zarazí do křesla - vše dovedeno k naprosté dokonalosti a s takovou pečlivostí, že to nelze vstřebat na jeden poslech, ani dva nebo tři, pomalu ani deset poslechů ne. Septicflesh mají ten dar hned od první vteřiny vás uchopit pod krkem a nepustit, vtáhnout do své hry. Jejich hudba má jakési vnitřní pnutí a hrozivou atmosféru, která člověku nedovolí ani na vteřinu povolit pozornost. Zapomeňte na všechnu chválu, kterou jste kdy slyšeli na adresu jakékoliv jiné skupiny - Septicflesh je všechny bez milosti drtí na prach!

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rypar rypar | Web | 28. dubna 2011 v 18:49

Neni to tak davno, co jsem poprve zaslechl skladbu Sangreal. Hudba mne ihned dostala. S poslechem Vampire from Nazareth se moje pocity umocnily. Ostatne cele The Great Mass je opravdovy masterpiece. Muj nejvetsi objev pro rok 2011? Septicflesh!

2 kennyzero kennyzero | 28. dubna 2011 v 22:48

Souhlas...výmečné album...jedna z desek roku 2011 :-D

3 TRED TRED | 28. dubna 2011 v 23:50

Jsem na ně zvědav na BA :-)

4 Zail Zail | 30. dubna 2011 v 10:44

Excelentní výkon, který překonal má očekávání a to je co říct. Nejen proto jsou už 3roky mou kapelou no.1 a to čekání na BA je prostě ubíjející... :-D Žádná z kapel se jim nevyrovná... :-)

5 Eddie Eddie | E-mail | 13. dubna 2012 v 14:47

Když jsem slyšel poprvé The Great Mass,zamrazilo mne po celým těle a je jasný,že to nelze slyšet jen jednou a ještě nic podobného tady nebylo.Určitě jeden z největších favoritů na Metalfestu(alespoň pro mne). O_O

6 Nergal Nergal | E-mail | 16. června 2012 v 19:14

Souhlas při poslechu až mrazí v zádech a na živo na metalfestu úchvatný akorát škoda že nehráli za tmy.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama