Blut aus Nord - 777 - Sect(s)

19. dubna 2011 v 18:28 | Monsterfuck |  Recenze
Francouzští Blut aus Nord jsou prostě a jednoduše geniální skupina. V plném rozsahu významu toho slova. Vše, na co sáhnou, se pod jejich rukama mění doslova v hudební klenoty; vždy, když člověk doposlouchá jakoukoliv jejich desku, zůstane zírat s pocitem, že slyšel něco kdekoliv jinde neviděného, neslyšeného. Ačkoliv je tomu mnohdy těžké věřit, jsou prostě skupiny, které tohle dokážou - není jich moc, ale jsou. A Blut aus Nord mezi tuto hrstku bezesporu patří. Tentokrát tomu není tak, že by jeden recenzent nadneseně glorifikoval svou oblíbenou muziku, v tomto případě vůbec ne; Blut aus Nord jsou živoucím důkazem, popírajícím zavedená pravidla o tom, že každý někdy vydá slabší nahrávku. Jak vidno, každý ne. Netvrdím, že každý člověk musí hudbu těchto svojských Francouzů chápat či ji mít rád, ale o její genialitě pochybovat nelze.

Na celé té auře okolo Blut aus Nord jsou velice fascinující hned tři věci. Zaprvé: jak dlouho takto působí. Vždyť už jejich debut "Ultima Thulée" z roku 1995 nabídl materiál tak úžasný, až se tají dech; který ani po více jak patnácti letech od svého vydání neztratil pranic ze svého kouzla a stále dokáže přivádět ušní ústrojí posluchačů do extáze. Zadruhé: v jaké kadenci své nahrávky dokáží tvořit. Prakticky rok co rok vzejde z jejich tábora nový počin a prakticky každý z nich nechává jakoukoliv konkurenci daleko za sebou. Zatřetí: rozsah toho, co všechno dokážou Blut aus Nord ve své tvorbě obsáhnout. Ano, vše, co kdy vydali, by šlo s větším či menším přihmouřením oka zasunout do šuplete se štítkem black metal, ale v žádném případě se nedá říct, že by kdy vydali dvě stejné věci. Pohybují se od primitivního (formou, nikoliv obsahem!), dřevního a animálního black metalu (kupříkladu "What Once Was… Liber I" z loňského roku) přes ambientem cáknutý black metal ("Ultima Thuleé") nebo epické monumenty s progresivními momenty ("Memoria Vetusta I: Fathers of the Icy Age", "Memoria Vetusta II: Dialogue with the Stars") až po nihilistické industriální šílenství ("MoRT"). Plus spousta dalších alb mezi tím… nebo zase úplně jinde. Ale to je jedna z nejvíce vzrušujících věcí na muzice Blut aus Nord - člověk od nich nikdy nedostane "to svoje", nějaký standard, právě naopak - nikdy neví, co očekávat, jak bude další deska znít. Jediná jistota je, že to bude stát za to…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ash Ash | 20. dubna 2011 v 13:13

Tato recenze a její hodnocení mi trochu připomnělo recenzi na desku Paracletus od Deathspell Omega. Jde tyto dvě desky vůbec nějak srovnat, případně která je autorovi recenze bližší? Nebo jediná paraela mezi těmito deskami je to, že je jimi recenzent naprosto unešen?

2 Monsterfuck Monsterfuck | 20. dubna 2011 v 19:00

Osobně mě tahle asociace nenapadla, ale když o tom přemýšlím, určitě se nějaké společné atributy dají najít. Jednak jsou obě kapely z Francie, už jen to dělá svoje, protože francouzská black metalová scéna je sama o sobě dost specifická. Navíc si Blus aus Nord i Deathspell Omega libují v disharmonických postupech a vyloženě "jetých" melodiích (i když u DSO je to případ v podstatě jen té poslední desky, Paracletus). Celkově jsou ale obě skupiny trochu někde jinde - která je lepší nebo horší, nebo která je mi bližší, to říct nedokážu. Každopádně jak Deathspell Omega, tak Blut aus Nord patří k naprosté elitě současného avantgardního black metalu...

3 Whiplash Whiplash | 20. dubna 2011 v 20:40

6/10 jestli tohle má byt absolutorium black metalu podle hodnocení tak jsem do toho buď ještě nevyspěl nebo je to žánr mimo mě jediná kapela která mě oslovila tak je cradle of filth :)

4 Monsterfuck Monsterfuck | 20. dubna 2011 v 20:45

Cradle of Filth není black metal.

5 Ash Ash | 21. dubna 2011 v 11:09

Díky moc za opověď.

6 Hubert Hubert | Web | 22. dubna 2011 v 11:32

[3]: Borec :D :D prej Cradle of Filth! :D
Monsterfucku, sám bych se nejspíš k této kapele dostal za hodně dlouho nebo vůbec. Díky, tohle je naprostej skvost - ty úchylný psycho melodie mě dokonale paralizovaly!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama