Burzum - Fallen

14. března 2011 v 23:46 | Monsterfuck |  Recenze
Když byl Varg Vikernes, lídr kultovních Burzum a sám o sobě živoucí legenda svého žánru, propuštěn před dvěma roky po 15 letech z vězení na svobodu a když o rok později vydal desku "Belus", bylo z toho na metalové scéně velké pozdvižení. Od nadšených, ba přímo fanatických ohlasů, přes ty střízlivější či skeptické, až k těm záporným, které tvrdily, že si chce Varg na své legendárnosti na stará kolena trochu přilepšit. Ať už byly jeho motivy jakékoliv, "Belus" byla deska, jež se vydala proti proudu času, oživila ducha 90. let, klasická a přesto jiná, deska tak zpátečnická, až byla v porovnání se vším dnešním sterilním metalem pokroková. Jak se s tím kdo popasoval, jeho věc. Než se však člověk nadál, Varg přichází po roce takřka na den přesně s novým počinem. Tentokráte však potichu, nenápadně, bez jakéhokoliv napětí…

Na Burzum jsem měl vždy kromě úchvatné atmosféry velice rád jednu věc - ta hudba je i přes svou zdánlivou jednoduchost tak hluboká, neopakovatelná, unikátní, že ji nejde napodobit, byť se o to mnozí pokoušeli a stále pokoušejí. Zároveň však v rámci tohoto specifického zvuku zní každá samostatná deska naprosto specificky - všechny burzumovské, přece ale každá jiná... Po mnoha soustředěných posleších "Fallen" mohu s klidem prohlásit, že to platí i o něm. Pokud se vám kdy v minulosti Burzum líbil, už jen tohle vám stačí, abyste věděli, že ani s "Fallen" nebudete zklamáni (ačkoliv nepochybuji o tom, že každý příznivec už desku slyšel). Ale pro ty ostatní pokračujme dále…

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 InfliktedVoice InfliktedVoice | 15. března 2011 v 0:05

Parádní recenze ??? Skvěle jsi vystih moje pocity z toho alba a vůbec z celý Vargový tvorby. Super práce :-)

2 Stvoření Stvoření | 15. března 2011 v 15:14

Moc pěkné. :) Já myslím že Vargovu osobnost nemusíme vůbec řešit, protože v jednom interview dal jasně na jevo že jeho hudba nemá s jeho filozofií co dělat, ale to jen tak na okraj. :)

3 Hubert Hubert | Web | 15. března 2011 v 16:58

Varg je zvláštní člověk a není třeba ho chápat. Jeho muzika je stejně zvláštní, tu ale pochopit chci. Jen nevím zda se mi to někdy povede.
Každopádně Monsterfucku máš můj respekt. Většina tvých recenzí a článků by strčila do kapsy celej "magazín" Spark!

4 Monsterfuck Monsterfuck | 15. března 2011 v 21:27

Jsem rád, že se recenze líbí :-)

5 Wolfpack Wolfpack | 19. března 2011 v 16:40

ta hudba sa neda počuvat...amaterizmus spojeny zo zlym zvukom...radčej si doma zapnem vysavač ;-)

6 Monsterfuck Monsterfuck | 19. března 2011 v 22:06

Někdo má rád vdolky, druhej zase holky :-)

7 aannemer aannemer | E-mail | 10. května 2011 v 12:10

Vargovu osobnost neřeším, ono je lepší o soukromí oblíbených umělců vědět co nejméně, nemusím pak být k jejich životním postojům a činům kritický. O to víc si vychutnám jejich umění. A že Varg a Burzum umění jsou, je naprosto zřejmé. Jeho poslední deska Fallen mě utvrdila, že ani Varg a ani black metal ještě poslední slovo zdaleka neřekli. Nechci ve svém hodnocení používat slůvko geniální, tak snad blížící se dokonalosti...? Fakt nádherná deska.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama